1. خبری
  2. سیاسی
پوشش خبری

رفتار دولت برای خرید تضمینی گندم با هیچ منطقی منطبق نیست

رفتار دولت در زمینه تعیین قیمت خرید تضمینی گندم با هیچ منطقی قابل توجیه نیست

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
رفتار دولت در زمینه تعیین قیمت خرید تضمینی گندم با هیچ منطقی قابل توجیه نیست

تبریز| قیمت ۱۴۷۰ تومان برای خرید تضمینی گندم با هیچ منطقی سازگار نیست

تسنیمخبرگزاری تسنیم
تبریز| قیمت ۱۴۷۰ تومان برای خرید تضمینی گندم با هیچ منطقی سازگار نیست

به گزارش خبرگزاری تسنیم از تبریز، عطا الله هاشمی شامگاه چهارشنبه در جلسه مشترک رئیس و اعضای کمیسیون آب و کشاورزی مجلس شورای اسلامی با مدیران حوزه‌های آب و کشاورزی آذربایجان شرقی که در استانداری برگزار شد، شوک اعلام قیمت خرید تضمینی گندم برای سال زراعی آینده را مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: قیمت اعلامی هم دو ماه با تأخیر اعلام شد و هم طبق قانون با تورم رسمی کشور همخوانی ندارد که هر دو تخلف دولت در این زمینه باید در کمیسیون کشاورزی مورد پیگیری قرار گیرد.

وی با بیان اینکه اعلام قیمت 1470 تومان برای خرید تضمینی هر کیلوگندم با هیچ منطقی سازگار نیست و خودکفایی گندم را تهدید می‌کند، ابراز داشت: حداقل قیمت مورد انتظار کشاورزان 1800 تومان بود که این افزایش ناچیز، کشاورزان را سرخورده کرد!

رئیس بنیاد ملی گندم کاران با تاکید بر اینکه از این قیمت گلایه مندیم افزود: قیمت واقعی گندم این نیست و پیشنهاد می‌کنیم، اگر دولت و شورای اقتصاد برای تأمین پول گندم مشکل دارد، این موضوع به بخش خصوصی و آردسازی‌ها واگذار شود که با تسهیلات اعطایی دولت، گندم مردم بر اساس کیفیت توسط بخش خصوصی خریداری و ذخیره سازی شود.زمزمه قاچاق گندم به خارج کشور/پیشنهاد افزایش 35درصدی قیمت خرید گندمانتقاد مجری طرح گندم از شورای اقتصاد/ آقایان کاری نکنند بحران واردات گندم تکرار شود

وی بیمه محصولات کشاورزی را نیز مورد اشاره قرار داد و گفت: از کمیسیون کشاورزی می‌خواهیم تا اجازه دهند بیمه کشاورزی برای تقویت مالی تشکل‌ها به صورت گروهی انجام شود. سال گذشته برای 20 هزار بهره بردار بیمه گروهی درخواست دادیم که پذیرفته نشد ولی امروزه چاره کار ما این بیمه گروهی است.

عطا الله هاشمی مشکل آب و بحران خشکسالی را غیر قابل کتمان دانست و گفت: سال‌هاست برای کنترل برداشت مقاومت می‌کردیم ولی اکنون ما کشاورزان استقبال می‌کنیم چراکه این بحران را لمس کرده‌ایم.

وی در پایان خاطر نشان کرد: باید با تقویت مالی وزارت نیرو کنتورهای هوشمند در چاه‌های آب نصب شود و دولت در قانون بودجه با اعتبارات دولتی این کنتورها را تأمین کرده و از آب‌های زیر زمینی حفاظت کند.

توربین‌های سد خدا آفرین برای تکمیل آبگیری باید به سرعت کارگذاری شوند

قلی الله‌قلی زاده، نماینده مردم کلیبر و هوراند در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه با اشاره به اینکه سد خداآفرین سد اصلی آبگیر رود ارس است و آب سد قیز قلعه سی را تأمین می‌کند افزود: 1 میلیارد و 620 میلیون متر مکعب آب در این سد جمع می‌شود ولی نیمه تمام مانده و توربین‌ها هنوز کارگذاری نشده است.

وی با اشاره به اینکه اگر این توربین جاگذاری نشود، امکان آبگیری کامل عملیاتی نیست، گفت: در حال حاضر تولید انرژی از این سد را تعطیل کرده‌اند و اگر این سد پر نشود، سد قیز قلعه سی هم از حیض انتفاع می افتد.

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه این سد علاوه بر تولید انرژی در تولید محصولات کشاورزی نیز منطقه را متحول خواهد کرد، ابراز داشت: با بهره برداری از این سد، اراضی پایاب در استان اردبیل و آذربایجان شرقی سیراب می‌شود لذا باید این سدها که 90 درصد پیشرفت فیزیکی دارند، در اولویت اتمام پروژه‌های نیمه تمام کشور قرار گیرند.

خواندن خبر در سایت منبع

کشت گندم در ایذه آغاز شد

ایرناخبرگزاری ایرنا
کشت گندم در ایذه آغاز شد

مصطفی هنرمندیان صبح پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از این میزان سطح زیر کشت 25 هزار هکتار گندم دیم و یکهزار و 500 هکتار گندم آبی است.

وی اضافه کرد: همه نهاده های مورد نیاز کشت گندم شامل انواع کود شیمیایی و بذر مورد نیاز کشاورزان توسط این مدیریت تامین شده است.

هنرمندیان با اشاره به بارندگی های چند هفته اخیر و تاخیر در کشت پائیزه، افزود: کار کاشت گندم از نیمه دوم آبان شروع و تا پایان آذر ادامه دارد.

مدیرجهاد کشاورزی ایذه ادامه داد: در سال زارعی گذشته 31هزار و 150 تن گندم از گندمزارهای ایذه برداشت شد.

وی گفت: سال گذشته انتظار می‌رفت با توجه به نظارت کارشناسان جهاد کشاورزی و ارایه مشاوره به کشاورزان ، برگزاری کلاس ترویجی و کارگاه آموزشی،استفاده کشاورزان از ردیف کار، عمیق کار و... عملکرد مطلوبی در واحد سطح داشته باشیم، که متاسفانه خشکسالی و بارش بی موقع موجب کاهش 40درصدی محصول گندم شد.

شهرستان ایذه با 53 هزار هکتار زمین زیر کشت دیم و آبی با محصولات جو، گندم، کلزا و حبوبات به عنوان یک قطب کشاورزی خوزستان در 173 کیلومتری شمال شرق مرکز این استان قرار دارد.

7161/6002

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز8 ساعت قبل
هدایت‌الله خادمی، یکی از طراحان استیضاح روحانی گفته تعداد امضاکننده‌ها به ١٣ نفر رسیدهموضوع حمله به رئیس‌جمهوری اگر چه با توجه به تعداد امضاکننده‌ها جدی به نظر نمی‌رسد اما نگاهی به عوامل پشت ماجرا نشان‌دهنده نکات قابل تأملی است. «موضوع استیضاح روحانی اگر چه با توجه به تعداد امضاکننده‌هایش جدی به نظر نمی‌رسد، اما از آنجایی که به هر حال موضوع حساسی محسوب می‌شود، نقل قول‌های مربوط به آن به سرعت سر از شبکه‌های اجتماعی درمی‌آورد و با واکنش مخالفان ایجاد حاشیه برای دولت مواجه می‌شود. دیروز هم یکی دیگر از طراحان استیضاح با اعلام این که تعداد امضاکننده‌ها به ١٣ نفر رسیده، حرفی زد که اگر چه فرسنگ‌ها دور از ذهن به نظر می‌رسید اما همین عجیب بودن باعث شد که به سرعت در فضای مجازی دست‌به‌دست شود. هدایت‌الله خادمی، نماینده حوزه انتخابیه ایذه و باغملک، اعلام کرده که «برای بعد از استیضاح روحانی هم برنامه داریم و می‌خواهیم یکی مثل قالیباف بیاید.» البته این نخستین بار نیست که خادمی حرف‌های عجیب و غریب می‌زند، حتی برخی حرف‌ها و اقداماتش او را تا پای تهدید به ابطال اعتبارنامه‌اش هم برد. به افراد عقب‌مانده‌ای مثل تو ارتباطی نداردهمین یک ماه پیش ویدئویی منتشر شد که هدایت‌الله خادمی را در حال توهین به یکی از افراد حوزه انتخابیه‌اش نشان می‌داد.
مهرمهر8 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از النهرین، یحیی رسول سخنگوی فرماندهی عملیات مشترک عراق به موضع گیری منفی سفارت آمریکا در بغداد درباره نیروهای امنیتی عراق واکنش نشان داد. وی افزود: آنچه سفارت آمریکا در عراق درباره نیروهای امنیتی گفته است ارزیابی دقیقی نیست و دیدگاهی غیرواقعی است زیرا این نیروها با داعش مقابله کرده و اراضی را آزاد کرده‌اند. ماموریت نیروهای ائتلاف بین المللی آموزشی و مستشاری و حمایت هوایی است و به آن محدود می‌شود. نیروهای عراقی از سال ۲۰۰۳ به بعد پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای به دست آورده است و در جنگ با داعش نیز تجارب گرانبهایی کسب کرده است. شایان ذکر است که سفارت آمریکا در بغداد مدعی شده بود که نیروهای امنیتی عراق هنوز آماده برقراری امنیت نیستند و این توان را ندارند.
مهرمهر8 ساعت قبل
شهرهای مهم این استان ادلب، معره النعمان، جسرالشغور، اریحا و حارم هستند. برخی از نبرد ادلب به عنوان ام المعارک نام می‌برند و برخی دیگر از واکنش ترکیه در صورت هر گونه اقدام نظامی ارتش سوریه سخن می‌گویند. تروریستها پس از رقم خوردن نبرد جنوب به نفع ارتش سوریه سخت در وحشت و هراس به سر می‌برند. از نگاه ناظران امور سوریه باید نبرد ادلب با آتش سنگین همراه باشد و پرونده جنگ سریعا بسته شود. دمشق آماده نبرد بزرگ در ادلب و بستن پرونده مناطق شمال سوریه هم مرز با ترکیه می‌شود.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز7 ساعت قبل
به گزارش مشرق، «تولسی گابارد»، قانونگذار آمریکایی و نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا روز پنجشنبه عربستان سعودی را «بزرگترین حامی تروریسم» توصیف کرد. گابارد در توئیتر، با اشاره به گزارش‌هایی که مدعی هستند دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا قصد فروش فناوری‌های حساس هسته‌ای به عربستان سعودی را دارد گفت: «عربستان سعودی بزرگترین حامی تروریسم و ایدئولوژی افراط‌گرایی است که سازمان‌های تروریستی مانند القاعده و داعش را تغذیه می‌کنند. با وجود این دولت ترامپ قصد دارد به آنها فناوری‌های حساس هسته‌ای بفروشد. این، تهدید بزرگی برای ایمنی و امنیت آمریکا است.»
مهرمهر6 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیاالیوم، فراکسیون وفاداری به مقاومت در پارلمان لبنان، حرفهای الیزابت ریچارد سفیر آمریکا در لبنان درباره نگرانی واشنگتن از نقش حزب الله لبنان را محکوم کرد. در بیانیه فراکسیون مقاومت در پارلمان لبنان آمده است: موضع منفی مقامات آمریکا درباره حزب الله لبنان که از زبان آنها پس از هر دیدار با مقامات لبنانی تکرار می‌شود، مردود و محکوم است و به حاکمیت ملی لبنان خدشه وارد می‌کند و منکر حق مشروع در قانون بین المللی مبنی بر حق دفاع از خویشتن و مقاومت در برابر هر تهدید یا دشمن است و نوعی جانبداری به ناحق از رژیم صهیونیستی است؛ که به اشغال اراضی لبنان ادامه می‌دهد و همه روزه حاکمیت لبنان را نقض می‌کند. فراکسیون حزب الله در پارلمان لبنان اعلام کرد: این مواضع به سبب خوی سلطه طلبی و هیمنه آمریکاست که بر تنفر ملتها از دولت آمریکا می‌افزاید به ویژه که دولت آمریکا معیارهای عادلانه را مورد توجه قرار نمی‌دهد و زور و تروریسم را بر حقوق بشر ترجیح می‌دهد. دولت آمریکا حامی رژیمهای دیکتاتوری است. در بیانیه فراکسیون وفاداری به مقاومت در پارلمان لبنان آمده است: ظلم و زورگویی آمریکا عامل همه بحرانها و منشا همه مشکلات ملتها و کشورهای دنیاست.

اخبار بیشتر