موگرینی خواستار تحقیق شفاف درباره قتل خاشقچی شد
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

موگرینی خواستار تحقیق شفاف درباره قتل خاشقچی شد

موگرینی خواستار تحقیق شفاف درباره قتل خاشقچی شد

ایرناخبرگزاری ایرنا
موگرینی خواستار تحقیق شفاف درباره قتل خاشقچی شد
تهران-ایرنا- فدریکا موگرینی مسئول ارشد سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اعلام اینکه تاکنون تحقیق شفافی در مورد قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار عربستانی صورت نگرفته است، خواستار انجام تحقیقات شفاف و کامل در این زمینه شد.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری آناتولی ترکیه، موگرینی روز پنجشنبه در نشست مشترک خبری با 'مولود چاووش اوغلو' وزیر خارجه ترکیه در آنکارا گفت: افرادی که واقعا مسئول قتل خاشقچی هستند، باید محاکمه شوند.

وی ضمن اینکه خواستار انجام تحقیقات شفاف و کامل درباره قتل این روزنامه نگار عربستانی شد، افزود: ما تاکنون شاهد انجام تحقیق کاملی در این خصوص نبوده ایم.

موگرینی ادامه دارد: ما همچنان مخالف اجرای حکم اعدام هستیم، اما انتظار داریم که تحقیق کامل، شفاف و عادلانه ای درباره این پرونده انجام شود به نحوی که مطابق با اصول و ارزش ها و مبانی نظام های قضایی ما باشد.

مسئول ارشد سیاست خارجی اتحادیه اروپا در حالی خواستار محاکمه جدی عاملان اصلی قتل خاشقچی شده است که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز سه شنبه طی بیانیه ای درخصوص مناسبات واشنگتن و ریاض، اعلام کرد: آمریکا می خواهد که همچنان شریک قوی عربستان باقی بماند تا بتواند منافع خود، تل آویو و سایر متحدان آمریکا را در منطقه حفظ کند.

ترامپ در حالی این اظهارات را بیان کرده که در بیانیه خود آورده است، به احتمال زیاد محمد بن سلمان ولیعهد سعودی از قتل خاشقچی مطلع بوده است.

خاشقچی روزنامه نگار منتقد عربستانی که یکی از افراد نزدیک به خاندان سعودی به شمار می رفت و اطلاعات زیادی درباره مقامات ارشد ریاض داشت، روز سه شنبه دوم اکتبر(10 مهر) برای انجام کارهای شخصی خود، وارد کنسولگری عربستان در استانبول شد. ورودی که در نهایت به مرگ دردناک او منجر شد.

بنابر اخبار منتشر شده در پی تحقیقات انجام شده توسط ترکیه، مقامات این کشور اعلام کردند که جنازه خاشقچی توسط اسید از بین رفته است.

بیش از یک ماه است که از قتل خاشقچی می گذرد، اما نه تنها موضوع قتل وی هنوز موضوع داغ رسانه های جهان است، بلکه این پرونده بحران بی سابقه ای را برای سعودی ها به وجود آورده است.

قتل این روزنامه نگار سعودی واکنش های گسترده جهانی علیه عربستان به ویژه شخص بن سلمان ولیعهد سعودی به همراه داشته که همچنان ادامه دارد. به عقیده جهانیان بن سلمان متهم ردیف اول این جنایت به شمار می رود.

خاورم**9329**1485

خواندن خبر در سایت منبع

میزگرد گاردین درباره پشت پرده قتل خاشقچی تعلیق شد

ایرناخبرگزاری ایرنا
میزگرد گاردین درباره پشت پرده قتل خاشقچی تعلیق شد
لندن – ایرنا – میزگرد نشریه گاردین درباره پشت پرده قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد سعودی که ماه گذشته در کنسولگری عربستان در ترکیه کشته شد، بدون ارائه دلیل تعلیق شد.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، این میزگرد قرار بود چهارشنبه آینده برابر با هفتم آذر با حضور «سعید کمالی دهقان» روزنامه‌نگار این نشریه که در گزارش‌های متعددی از پشت پرده فعالیت‌های رسانه ای رژیم سعودی در انگلیس، به‌ویژه رابطه مالی شبکه تلویزیونی ایران اینترنشنال و ولیعهد سعودی خبر داده بود، برگزار شود.

گاردین با ارسال ایمیلی به شرکت‌کنندگان این میزگرد اعلام کرده است: 'باکمال تاسف این برنامه به تعویق افتاده است. اما با توجه به درخواست‌های بالا برای شرکت در این نشست، امیدواریم بتوانیم میزگرد دیگری در رابطه با این موضوع را در سال آینده برنامه‌ریزی کنیم. '

پس از پیگیری‌های به عمل‌آمده از سوی دفتر ایرنا در لندن، مسئولین گاردین پاسخ روشنی را درباره علت لغو این برنامه ارائه نداده اند. این میزگرد در حالی لغو می‌شود که از هفته گذشته تارنمای گاردین اعلام کرده بود به دلیل تعداد بالای تقاضاها برای شرکت در این میزگرد، فروش بلیط متوقف‌شده و متقاضیان جدید بایستی در لیست انتظار قرار گیرند.

اینک عدم ارائه پاسخ روشن گاردین، گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال فشار رژیم سعودی برای لغو این رویداد مهم و جلوگیری از افشای پشت پرده قتل خاشقچی را افزایش می‌دهد.

خاشقچی 59 ساله، بعد از انتخاب بن سلمان به‌عنوان ولیعهد عربستان، این کشور را ترک کرده و به آمریکا رفته بود و در روزهای منتهی به قتل، قصد ازدواج با یک تبعه ترکیه را داشت.

وی روز 2 اکتبر (10 مهر) برای طی مراحل ثبت ازدواج با خدیجه چنگیز نامزد ترکیه‌ای خود، به ساختمان کنسولگری عربستان مراجعه کرد، اما پس از ورود به کنسولگری ناپدید شد.

نامزد وی پس از اطمینان از خارج نشدن خاشقچی از ساختمان کنسولگری، پلیس و مقام‌های عالی ترکیه را در جریان رویداد قرارداد ولی مقام‌های آل سعود منکر اطلاع از وضعیت خاشقچی شدند.

حکومت آل سعود پس از 18 روز انکار، در پی فشار بین‌المللی با صدور بیانیه‌ای به قتل او در ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول اعتراف و اعلام کرد که در ارتباط با پرونده قتل او، 18 نفر ازجمله 15 مامور تیم ترور اعزامی از ریاض دستگیرشده‌اند.

همه مدارک و شواهد نشان می‌دهد که 15 مامور از نزدیکان محمد بن سلمان ولیعهد عربستان که از طرف او به استانبول اعزام‌شده بودند، عامل قتل خاشقچی هستند و بر این اساس، دولت ترکیه خواستار استرداد این افراد برای محاکمه در استانبول است؛ درخواستی که از سوی مقامات سعودی رد شد.

خبرنگار گاردین که پیشتر افشاگری‌های خود درباره پشت پرده فعالیت‌های رسانه ای رژیم سعودی در انگلیس را به یک منبع آگاه نسبت داده بود، چندی پیش در توییتر اعلام کرد که منبع او خاشقچی بوده و او درست در روز انتشار گزارش وی به قتل رسیده است. کمالی دهقان چند ساعت بعد توییت های خود در این باره را حذف و اعلام کرد کسی با او تماس نگیرد.

سه روز بعد او با انتشار تصویری از یک سنگ قبر که نام او روی آن حکاکی شده بود تائید کرد که یازدهم اکتبر یعنی 9 روز پس از قتل خاشقچی، به مرگ تهدید شده بود.

با توجه به فشار افکار عمومی در انگلیس درباره روشن شدن ابعاد قتل خاشقچی، انتظار می‌رفت که او در میزگرد هفته آینده درباره نقش این روزنامه‌نگار سعودی در افشاگری‌های خود توضیح دهد.

با این حال اینک به نظر می‌رسد که سفر هفته گذشته جرمی هانت وزیر امور خارجه انگلیس به ریاض و رایزنی او با سران سعودی درباره پرونده خاشقچی، بی‌ارتباط با تعلیق این رویداد مهم نباشد.

اروپام ** هـ ن **1485

خواندن خبر در سایت منبع

در قضیه قتل خاشقچی، آمریکا از دست نشانده بزرگ خود حمایت می کند

ایرناخبرگزاری ایرنا
در قضیه قتل خاشقچی، آمریکا از دست نشانده بزرگ خود حمایت می کند
دهلی نو-ایرنا- یک وبسایت تحلیلی برگزیده هند در رابطه با رفتار دوگانه آمریکا در مورد حقوق بشر و لزوم شفافیت در امور کشورها نوشت: هر چند گفته می شود که شاهزاده سعودی، محمد بن سلمان، از طرح قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار مخالف عربستان سعودی آگاهی داشته است اما دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا تاکید کرد 'شریک استوار' عربستان باقی خواهد ماند.

به گزارش ایرنا در روز پنجشنبه، وبسایت تحلیلی 'وایر' در گزارشی نوشت: ترامپ همچنین با بی توجهی به فشار شدید قانون گذاران آمریکایی برای تحمیل تحریم های شدید تر علیه عربستان سعودی، اعلام کرده است که قراردادهای نظامی با عربستان را لغو نخواهد کرد. او توضیح داد که این حرکت 'احمقانه' خواهد بود و تنها به روسیه و چین، به عنوان رقبای آمریکا در بازار اسلحه کمک خواهد کرد.

ترامپ افزود آژانس های اطلاعاتی آمریکا هنوز در حال بررسی مدارک در خصوص قتل خاشقچی در داخل کنسولگری عربستان سعودی در استانبول در تاریخ 2 اکتبر(10 مهر) و عاملان این اقدام هستند . از زمان وقوع این قتل، ترامپ موضع های مختلفی در مورد نحوه واکنش از جمله تحریم های احتمالی اتخاذ کرده است.

اما روز سه شنبه رییس جمهوری آمریکا اعلام کرد که خرید سلاح های آمریکایی توسط عربستان سعودی و نقش این کشور در حفظ قیمت های جهانی نفت بر تصمیم او تاثیر گذاشته است.

ترامپ در سخنرانی خود در کاخ سفید پیش از سفر به فلوریدا در حضور خبرنگاران در خصوص احتمال نقش شاهزاده عربستانی در قتل خاشقچی گفت: 'شاید او نقش داشته باشد و شاید او نقشی نداشته باشد.' ترامپ همچنین استدلال کرد که سازمان سیا به طور قطعی در خصوص این مساله تصمیم گیری نکرده است.

اما سخنان ترامپ با گزارش های سازمان سیا آمریکا متناقض است. سازمان سیا معتقد است که محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی به طور مستقیم فرمان قتل خاشقچی را صادر کرده است.

ترامپ توسط قانون گذاران دموکرات متهم شده بود که سازمان های اطلاعاتی خود را تضعیف کرده و در برابر وقوع یک جنایت حقوق بشر توسط عربستان سعودی سکوت کرده است.

ترامپ در روز سه شنبه گفت که پادشاه سلمان و ولیعهد عربستان سعودی هر دو 'به شدت هر گونه اطلاع از برنامه ریزی یا قتل خاشقچی را انکار می کنند' و حقیقت ممکن است هرگز روشن نشود.

پس از ارائه توضیحات متناقض متعدد برای ناپدید شدن خاشقچی، ریاض هفته گذشته اعلام کرد پس از آنکه 'مذاکرات' برای متقاعد کردن خاشقچی به بازگشت به عربستان سعودی شکست خورد، وی به قتل رسیده و بدنش قطعه قطعه شده است. ریاض همچنین اعلام کرده که اتهامات در خصوص نقش ولیعهد عربستان در این قتل دروغ است.

مولود چاووش‌اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه، روز سه شنبه در واشنگتن گفت که ترکیه از همکاری های ریاض در مورد قتل خاشقچی رضایت ندارد و ممکن است از سازمان ملل برای انجام تحقیقات رسمی درخواست کمک کند.

رهبران جمهوری خواه و دموکراتیک کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا اعلام کرده اند که آنها از دونالد ترامپ تقاضا کرده اند تا بررسی دوم حقوق بشر در مورد قتل خاشقچی انجام شود.

فرانسیس رونی یک جمهوری خواه در کمیته امور خارجه مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرد که ترامپ باید قانون 'مگنیتسکی' را علیه عاملان قتل خاشقچی به اجرا درآورد.

این قانون، دارایی های ناقضان حقوق بشر در آمریکا را مسدود می کند و آمریکایی ها را از انجام تجارت با آنها منع می نماید.

ترامپ گفت: عربستان سعودی، به عنوان تولید کننده عمده نفت، یک شریک تجاری مهم و متحد بزرگ در مبارزه با قدرت ایران در خاورمیانه است.

جواد ظریف در حساب کاربری‌اش در توئیتر نوشت: «آقای ترامپ در اقدامی عجیب اولین بند بیانیه شرم‌آورش درباره جنایت‌های سعودی را به متهم کردن ایران به انواع شرارت‌هایی که در تصورش می‌گنجد، اختصاص داده است.

آدام اسکیف، که قرار است در ماه ژانویه به عنوان رییس کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا انتخاب شود اعلام کرد که آمریکا باید فورا به حمایت های خود از عربستان سعودی در جنگ یمن خاتمه دهد، فروش سلاح به این کشور را متوقف کند و وابستگی خود را به ریاض در خاورمیانه کاهش دهد.

ترامپ اتحاد با عربستان سعودی را در قلب سیاست خاورمیانه خود قرار داده و عربستان اولین کشوری بود که پس از انتخاب شدن به عنوان رییس جمهوری آمریکا در سال 2017 از آن دیدار کرد.

جارد کوشنر داماد و مشاور ترامپ ارتباط نزدیکی با محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی برقرار کرده است.

سناتور جمهوری خواه، لیندزی گراهام که پیش از این از متحدان ترامپ بوده است گفت که حمایت گسترده ای از جمله اعضای خانواده سلطنتی سعودی برای تحریم عربستان سعودی به دلیل این اقدام وحشیانه که همه هنجارهای تمدنی را نقض کرده است، وجود دارد.

الیوت انجل، نماینده ای که به عنوان مقام ارشد در کمیته امور خارجی مجلس سنای آمریکا می تواند فروش سلاح آمریکا را متوقف کند گفت: واشنگتن باید از توانایی خود برای فروش اسلحه به عربستان سعودی به عنوان اهرم جهت کنترل رفتار ریاض استفاده کند.

وی افزود: حقیقت این است که عربستانی ها به راحتی نمی توانند اسلحه خود را از جای دیگری خریداری کنند. سالها طول می کشد تا آنها بتوانند سلاح های روسی و چینی را جایگزین کنند.

هنگامی ترامپ از قرارداد 110 میلیارد دلاری آمریکا با ریاض سخن می گوید، او اغلب تاکید می کند که این قرارداد به معنی 500 هزار شغل در آمریکا است.

اما شرکت اسلحه سازی لاکهید مارتین تخمین می زند که اگر تمام شرایط این قرارداد اجرایی شود، آن می تواند نزدیک به 10 هزار شغل در عربستان سعودی ایجاد کند، و 18،000 کارمند آمریکایی که هم اکنون استخدام شده اند را مشغول کند. اما کارشناسان معتقدند که این نتیجه گیری از واقعیت دور است.

ترامپ در پاسخ به این سوال که آیا او منافع شخصی را در ارجعیت منافع آمریکا قرار داده است گفت: 'من هیچ ارتباطی با عربستان ندارم. من با عربستان قرارداد امضا نمی کنم. من از عربستان سعودی درآمدی ندارم.

با این حال، در مبارزات انتخاباتی سال 2015، ترامپ اعلام کرده بود : 'من سعودی ها را دوست دارم، آنها بسیار خوب هستند. من از طریق همکاری با آنها پول زیادی به دست می آورم. عربستانی ها انواع کالاهای من را خریداری می کنند. آنها به من میلیون ها و صد ها میلیون دلار پول پرداخت می کنند.

به گزارش ایرنا، محمود واعظی رییس دفتر رییس جمهوری ایران بیانیه ترامپ درباره قتل فجیع خاشقچی را ضد بشری خواند و گفت: این موضوع نشان دهنده ضعف و رسوایی شدید آمریکا و شرکایش در سرپوش گذاشتن و توجیه جنایت هایشان در منطقه و جهان است.

وی اظهار داشت: در تاریخ آمریکا بی سابقه است که رئیس جمهوری تا این حد عریان منافع مادی و اقتصادی را به حقوق بشر ادعایی خود و کشورش ترجیح دهد.

این در حالی است که بعد از یک ماه و نیم از قتل فجیع جمال قاشقچی روزنامه نگار سعودی در کنسولگری این کشور در ترکیه، ترامپ با وجود تاکید نهادهای اطلاعاتی آمریکا مبنی بر نقش داشتن محمد بن سلمان در این قتل این مساله را نادیده گرفت.

آساق**267**1424

خواندن خبر در سایت منبع

روزنامه ترکیه‌ای گزارش کرد؛ سیا به شواهد متقنی از نقش بن سلمان در قتل خاشقچی رسیده است

فارسخبرگزاری فارس
روزنامه ترکیه‌ای گزارش کرد؛ سیا به شواهد متقنی از نقش بن سلمان در قتل خاشقچی رسیده است
به نوشته روزنامه «حریت»، سیا به گفت‌وگو تلفنی ضبط شده‌ای دست یافته است که در آن بن سلمان به برادرش دستور «ساکت کردن» خاشقچی را می دهد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «عبدالقادر سِلوی»، ستون نویس روزنامه ترکیه‌ای «حریت» می‌گوید «سیا» گفت‌وگوی تلفنی ضبط شده‌ای را در اختیار دارد که در آن بن سلمان دستور «ساکت کردن سریع جمال خاشقچی» را می‌دهد.

بر این اساس، «جینا هاسپل» رئیس سیا، در طی سفر ماه گذشته خود به آنکارا از وجود مکالمه تلفنی میان «محمد بن سلمان» ولی‌عهد عربستان سعودی و برادرش «خالد بن سلمان»، سفیر این کشور در آمریکا مطلع شده بود.

ستون نویس ترکیه‌ای به نقل از یک منبع که نخواسته نامش فاش شود می‌نویسد که بن‌سلمان و برادرش در این تماس تلفنی درباره ایجاد «زحمت» برای دولت سعودی از جانب خاشقچی و انتقادهایش گفت‌وگو کرده‌اند.

سلوی افزود: «گفته می‌شود ولی‌عهد سعودی دستوراتی را به برادرش می دهد تا هر چه زودتر جمال خاشقچی را ساکت کنند». به گفته سلوی تایید نهایی برای قتل خاشقچیطی این دستورات صادر شده است. نویسنده ترکیه‌ای با بیان اینکه سیا فایل‌های صوتی بیشتری از این ماجرا در اختیار دارد، تاکید کرد در صورت آغاز تحقیقات بین‌المللی درباره این قتل، شواهد شگرفی از این ماجرا عیان خواهد شد.

در حال تکمیل...

خواندن خبر در سایت منبع

هادی برهانی در گفت و گو با الف مطرح کرد؛ ترامپ و نتانیاهو در ماجرای خاشقچی از بن سلمان حمایت می کنند/ کابینه رژیم صهیونیستی در آستانه سقوط است

الفخبرگزاری الف
هادی برهانی در گفت و گو با الف مطرح کرد؛			ترامپ و نتانیاهو در ماجرای خاشقچی از بن سلمان حمایت می کنند/ کابینه رژیم صهیونیستی در آستانه سقوط است
هادی برهانی، کارشناس مسائل بین الملل گفت: هیچ کس به اندازه رژیم صهیونیستی نقش محمد بن سلمان را در قتل خاشقچی توجیه نمی کند و این افتضاحی برای این رژیم است که ایران و سوریه را متهم به تروریسم می کند که خود بزرگترین تروریسم در جهان است.

هادی برهانی، کارشناس مسایل منطقه ای در گفتگو با خبرنگار سیاسی الف، در مورد بیانیه ترامپ در مورد قتل خاشقچی اظهار داشت: دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا طی روزهای اخیر در مورد پرونده قتل خاشقچی بیانیه ای صادر کرد و عنوان کرد موضوعی که مهم است نبرد با ایران و هم پیمان شدن با عربستان است که نباید از دست داد و عملا اعلام کرد که دیگر تصمیمی علیه عربستان نمی گیریم{لینک}.

وی تصریح کرد: محمد بن سلمان چه اطلاعی از این قتل داشته باشد یا نداشته باشد این موضوع افتضاحی برای دموکراسی آمریکا است که خود را طرفدار مطبوعات آزاد و حقوق بشر می داند و از این حربه علیه کشورهای استفاده می کنند اما یک خبرنگار اینطوری کشته می شود.آمریکا در واقع اعلام کرد به دلیل قرارهایی که با عربستان بستیم و منافعی که با این کشور داریم علیه سعودی ها اقدام نمی کنیم.

این کارشناس مسایل منطقه ادامه داد: در این اعلامیه دو بار اسم اسراییل برده شده و گفته شد که به خاطر منافع خود و اسراییل در منطقه اقدامی علیه خاشقچی انجام نمی دهیم. سیاست های آمریکا در خدمت و اسیر منافع رژیم صهیونیستی است.

وی تاکید کرد: در آمریکا بسیاری از منتقدان و سیاست گذارها نقد کردند که تمام اقدامات آمریکا اشتباه بوده و زیرسوال رفته است. به عبارت بهتر نشان از این است که نفوذ اسراییل بر آمریکا بسیار زیاد شده و سیاست های ایالات متحده را تحت تاثیر قرار داده است.

برهانی خاطر نشان کرد: هیچ کس به اندازه رژیم صهیونیستی نقش محمد بن سلمان را در قتل خاشقچی توجیه نمی کند و این افتضاحی برای این رژیم است که ایران و سوریه را متهم به تروریسم می کند که خود بزرگترین تروریسم در جهان است.

وی در ادامه به درگیری های اخیر میان حماس و رژیم صهیونیستی اشاره کرد و گفت: به عقیده بسیاری از صاحبنظران نسبت به موضوع اخیری که میان رژیم صهیونیستی و حماس پیش آمد کم توجهی شد، اگر بخواهیم به سال های ۲۰۰۸ و ۲۰۱۴ اشاره کنیم در این حمله اخیر دستاوردهای حماس بسیار بالاتر از گذشته بود و بسیار هوشمندانه عمل کرد که ضربه سختی به رژیم صهیونیستی وارد کرد که حکومت این رژیم در آستانه سقوط قرار گرفت.

وی ادامه داد: ائتلاف حکومت اسراییل در معرض شکست قرار دارد و از ۶۱ کرسی اگر یک کرسی را از دست بدهد این ائتلاف فرو می نشیند. این شکست و تحلیل قدرت در اسراییل به حدی است که موجب اعتراضاتی در بین یهودیان شده است و محبوبیت نتانیاهو به شدت کاهش یافته است. از زمانیکه رژیم صهیونیستی اعمال آتش بس کرد موجب قدرتمندتر شدن حماس و افول این رژیم صهیونیستی شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

چه کسانی و چرا به هاشمی حمله می‌کردند؟ + فیلم

نامه‌نیورنامه‌نیور22 ساعت قبل
این رخداد مشخصا درباره هاشمی با تخریب‌های گسترده آنها در مقطع انتخابات مجلس ششم رخ داد؛ به نحوی که با محفلی کردن انتخابات و تخریب همه‌جانبه علیه هاشمی او را نفر سی‌ام انتخابات کردند. این فعال سیاسی در جای دیگری در باره فضای سیاسی حاکم در دوره هاشمی گفته بود: «در دوران هاشمی، کسانی تحت پیگرد قانونی قرار گرفتند. مجتبی بدیعی‌، عضو دیگر شورای مرکزی مشارکت هم در روزنامه بیان به تاریخ۱۵دی۷۸ هاشمی را عامل تمام گرفتاری‌ها معرفی کرد و گفت که هاشمی یک فاجعه است. در میان تمام افراد تندرو اکبر گنجی، همت مضاعفی در تخریب هاشمی داشت. علی‌اکبر محتشمی، عضو شورای مرکزی مجمع روحانیون هم درباره خصوصیات هاشمی چنین گفته بود: «از نظر ما هاشمی رفسنجانی با ناطق نوری تفاوتی ندارد؛ زیرا اتخاذ مواضع غیرشفاف در قبال اصلاحات فرقی با مخالفت ندارد».

ویدیو/ پلوسی: این ٢ اتهام می‌تواند ترامپ را به استیضاح بکشاند/ برای رئیس جمهوری و آمریکا دعا می‌کنم!

انتخابانتخاب20 ساعت قبل

آمادگی مردم ایران برای رویارویی با دشمن

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
وی اضافه کرد: فتح خرمشهر سرآغاز فروپاشی حزب بعث و افتخاری در شروع دفاع مقدس بود. سردار شریف گفت: امروز از صدام و ژنرال‌های قدکشیده‌اش خبری نیست و آنچه ذهن تاریخی ما را پر کرده درس‌ها و عبرت‌هایی است که باید از فتح خرمشهر بگیریم. وی در ادامه با بیان اینکه امروز عربده‌های امریکا به جایی نمی‌رسد اظهار داشت: ما لحظه‌ای از قدرتمند شدن دست بر نمی‌داریم و با سربلندی اعلام می‌کنیم که امروز از هر زمانی دیگر برای رویارویی با دشمن باانگیزه‌تر و آماده‌تر هستیم. وی افزود: امروز نه رویای سیاسی و نه رویای نظامی شما هماورد فلسطین نیست و ظرف کمتر از ۷۲ ساعت رزمندگان فلسطین کاری کردند که شما آتش بس را درخواست کنید. سردار شریف اضافه کرد: ما چهل سال است که در راهپیمایی روز قدس شرکت می‌کنیم و امروز به برکت ماه مبارک رمضان و پیروزی جبهه مقاومت و برای حمایت از فلسطین به صحنه می‌آییم.

سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما؛ ۹۰ درصد اقتصاد ایران در اواسط دهه ۸۰ دولتی و تنها ۱۰ درصد آن به تعاونی‌ها و بخش خصوصی اختصاص داشت. بازدهی پائین شرکت‌های دولتی در سال ۸۴ به ابلاغ سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی از سوی رهبر معظم انقلاب انجامید. چهار دولت مجری سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی و ۵ دوره مجلس وظیفه قانون‎گذاری و نظارت بر اجرای این سیاست‌ها را بر عهده داشت و در همه این سال‌ها مدیران دولتی مخالف خصوصی‌سازی مقاومت کردند و همچنین بعضی از واگذاری‎های انجام شده با مشکلات متعدد همراه بود. اگر روند واگذاری شرکت‌های دولتی به خصوصی بر اساس اصول و برنامه‌ریزی انجام می‌شد، بسیاری از مشکلات که امروز گریبان‌گیر اقتصاد کشور است هرگز اتفاق نمی‌افتاد.
صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
محمدجواد ظریف پس از دیدار با مقامات عالیرتبه پاکستان در فضای مجازی نوشت: " پس از بازدید از چابهار، بندر اقیانوسی ایران، در پاکستان با عمران خان نخست‌وزیر، باجوا فرمانده ارتش، شاه محمود قریشی وزیر امور خارجه و اسد قیصر رئیس پارلمان گفتگوهای مهمی داشتم. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، در ادامه این مطلب آمده است: تمرکز این دیدارها بر امنیت، رشد و پیوند منطقه‌ای و مکمل هم بودن دو نقطه کانونی دو کشور یعنی بنادر چابهار و گوادر بود، نخست_همسایگان"

اخبار بیشتر