1. خبری
  2. سیاسی
پوشش خبری

مجازات نشدن عاملان قتل خاشقچی، جان مخالفان را تهدید می کند

موگرینی: مسئولین «واقعی» قتل خاشقچی حساب پس بدهند

مهرخبرگزاری مهر
موگرینی: مسئولین «واقعی» قتل خاشقچی حساب پس بدهند

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیویورک‌تایمز، فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز پنجشنبه بعد از دیدار با مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه، اعلام کرد: مسئولین واقعی قتل جمال خاشقجی روزنامه‌نگار سعودی باید به دلیل انجام این قتل هولناک حساب پس بدهند.

وی در ادامه افزود: تحقیقات شفاف و قابل استناد پیرامون قتل خاشقجی هنوز تکمیل نشده است.

به گزارش مهر، اظهارات موگرینی مبنی بر مسئولیت‌پذیری عاملین واقعی قتل خاشقجی درحالی ایراد شد که ریاض بدون نام بردن از آمر این جنایت، ۵ مظنون را به اتهام مشارکت در قتل معرفی کرده و از تصمیم برای اعدام آنها خبر می‌دهد.

این درحالی است که علیرغم  گزارش سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) درخصوص دست داشتن محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در این جنایت، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا زیر بار نرفته و به حفظ مناسبات با ریاض اصرار دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

واعظی: بیانیه ترامپ درباره قتل خاشقچی ضدبشری بود / در تاریخ آمریکا بی‌سابقه است که رئیس‌جمهوری تا این حد عریان منافع اقتصادی را به حقوق بشر ادعایی ترجیح دهد / این آقا تمام این مسایل را کنار گذاشته و برای توجیه یک اقدام جنایتکارانه تلاش می‌کند

انتخابخبرگزاری انتخاب
واعظی: بیانیه ترامپ درباره قتل خاشقچی ضدبشری بود / در تاریخ آمریکا بی‌سابقه است که رئیس‌جمهوری تا این حد عریان منافع اقتصادی را به حقوق بشر ادعایی ترجیح دهد / این آقا تمام این مسایل را کنار گذاشته و برای توجیه یک اقدام جنایتکارانه تلاش می‌کند
واعظی: بیانیه ترامپ درباره قتل خاشقچی ضدبشری بود / در تاریخ آمریکا بی‌سابقه است که رئیس‌جمهوری تا این حد عریان منافع اقتصادی را به حقوق بشر ادعایی ترجیح دهد / این آقا تمام این مسایل را کنار گذاشته و برای توجیه یک اقدام جنایتکارانه تلاش می‌کند - 0

رئیس دفتر رئیس‌جمهور با ضدبشری خواندن بیانیه ترامپ درباره قتل فجیع خاشقچی، این موضوع را در تاریخ آمریکا بی‌سابقه دانست و گفت که این موضوع نشان دهنده ضعف و رسوایی شدید آمریکا و شرکایش در سرپوش گذاشتن و توجیه جنایت هایشان در منطقه و جهان است.

به گزارش ایسنا، محمود واعظی در حاشیه حیاط دولت در پاسخ به سوالی درباره بیانیه ترامپ در این مورد گفت: در تاریخ آمریکا بی‌سابقه است که رئیس‌جمهوری تا این حد عریان منافع مادی و اقتصادی را به حقوق بشر ادعایی خود و کشورش ترجیح دهد.

وی گفت: در گذشته هم روسای جمهوری آمریکا اقدامات مشابهی انجام می‌دادند ولی در عین حال تلاش می‌کردند تا آن را در لفافه مطرح کنند که حداقل ظاهر زننده‌ای نداشته باشد اما این آقا تمام این مسایل را کنار گذاشته و به صورت کاملا غیر حرفه‌ای و در تضاد با ارزش‌های انسانی و حقوق بشری تلاش در توجیه یک اقدام جنایتکارانه دارد.

وی در خصوص اظهارات ترامپ درباره ایران در این بیانیه نیز گفت: این‌که ترامپ تلاش دارد از ابتدای بیانیه خود ایران هراسی را ترویج دهد، نشان دهنده ضعف شدید در توجیه جنایاتی است که آمریکا و اذنابش در یمن و نقاط دیگر انجام می دهند. خوشبختانه رسوایی این جنایت در همه جهان آشکار است و این ترفندها نتیجه عکس برای آمریکا و شرکای منطقه‌ای اش خواهد داشت.

خواندن خبر در سایت منبع

مجازات نشدن عاملان قتل خاشقچی، جان مخالفان را تهدید می کند

ایرناخبرگزاری ایرنا
مجازات نشدن عاملان قتل خاشقچی، جان مخالفان را تهدید می کند

به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره قطر، الرشید که چهارشنبه شب در کمیته حقوق بشر پارلمان اروپا در شهر استراسبورگ فرانسه سخن می گفت، هشدار داد: در صورتی که قاتلان خاشقچی مجازات نشوند، بسیاری از مخالفان امثال من که در کشورهای اروپایی به سر می برند از سوی دستگاه حاکمه سعودی مورد تعقیب قرار می گیرند و شاید به همان شیوه فجیعی که خاشقچی از پای درآمد، از میان برداشته شوند.

این استاد دانشگاه در انگلیس ادامه داد: رویکرد عربستان در سرکوب از مخالفان داخلی به معارضان خارج نشین تغییر کرده است و عناصر دستگاه سعودی همان جنایت را که در کنسولگری عربستان در ترکیه در مورد خاشقچی مرتکب شدند در مناطقی حضور دارند که کنوانسیون های بین المللی رعایت نمی شود.

این استاد دانشگاه یادآور شد: از زمان ولیعهدی بن سلمان، تروریسم از طریق سازمان های زیادی و علیه بسیاری از خاندان سلطنتی، نخبگان اقتصادی، لیبرال ها، شخصیت های قبیله ای و فعالان زن عربستانی گسترش چشم گیری یافته است.

الرشید در پایان گفت: این اقدام سرکوب گرایانه ولیعهد نه تنها جایگاهش را مستحکم نکرده، بلکه موقعیت بن سلمان را تضعیف نموده به گونه ای که نمی تواند ائتلافی برای سلطنت خود تشکیل دهد.

سخنان این مخالف سعودی درحالی بیان می شود که خبرگزاری رویترز به نقل از سه منبع نزدیک و آگاه به دربار سلطنتی سعودی گزارش داد که تلاش هایی در دستگاه حاکم برای جایگزینی بن سلمان و ممانعت از پادشاهی آینده او پس از مرگ پدرش جریان دارد.

شبس**9363**1613

خواندن خبر در سایت منبع

افشای اسناد قتل خاشقچی ضربه مهلکی به حیثیت آل سعود زد

ایرناخبرگزاری ایرنا
افشای اسناد قتل خاشقچی ضربه مهلکی به حیثیت آل سعود زد

این استاد علوم سیاسی و روابط بین الملل دانشگاه خاورمیانه آنکارا در در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در آنکارا، آثار منفی جنایت قتل خاشقچی بر همکاری منطقه ای واشنگتن با ریاض جدی خواند و اظهار کرد: این موضوع علاوه بر تاثیرات بلند مدت در روابط ریاض با واشنگتن و اروپا، می تواند توازن قوا را به ضرر متحدان منطقه ای آمریکا در خاورمیانه از جمله عربستان، امارات و مصر برهم بزند.

وی جنایت یاد شده را نه یک رویداد معمولی بلکه آغاز تحولات جدیدی در منطقه ارزیابی کرد و افزود: اسناد قتل خاشقچی گویای بسیاری از واقعیات پشت پرده این جنایت است.

این استاد دانشگاه خاورمیانه آنکارا اضافه کرد: انتشار این اسناد راه فراری برای قاتلان و آمران این حادثه دردناک باقی نگذاشت و گر نه حامیان آل سعود تاکنون بر این پرونده سرپوش گذاشته بودند.

وی انتخاب ترکیه برای اجرای عملیات قتل خاشقچی را از پیش برنامه ریزی شده دانست و گفت: این قتل به هیچ عنوان اتفاقی نبوده بلکه به گمان من احتمال فتنه ای علیه آنکارا در این ماجرای پیچیده محتمل است.

به گزارش ایرنا، روز گذشته (سه شنبه) جزئیات بیشتری از جنایت قتل خاشقچی با انتشار محتوای فایل صوتی 11 دقیقه ای در رسانه های ترکیه منتشر شد.

جمال خاشقچی 60 ساله، بعد از انتخاب محمدبن سلمان به عنوان ولیعهد عربستان، این کشور را ترک کرده و به آمریکا رفته بود و در روزهای منتهی به قتل، قصد ازدواج با یک تبعه ترکیه را داشت.

این روزنامه نگار منتقد آل سعود روز 2 اکتبر (10 مهر) برای طی مراحل ثبت ازدواج با 'خدیجه چنگیز' نامزد ترکیه ای خود، به ساختمان کنسولگری عربستان مراجعه کرد، اما پس از ورود به کنسولگری ناپدید شد.

نامزد وی پس از اطمینان از خارج نشدن خاشقچی از ساختمان کنسولگری، پلیس و مقام های عالی ترکیه را در جریان رویداد قرار داد ولی مقام های آل سعود منکر اطلاع از وضعیت خاشقچی شدند.

حکومت آل سعود پس از 18 روز انکار، در پی فشار بین المللی با صدور بیانیه ای به قتل او در ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول اعتراف و اعلام کرد که در ارتباط با پرونده قتل او، 18 نفر از جمله 15 مامور تیم ترور اعزامی از ریاض دستگیر شده اند.

همه مدارک و شواهد نشان می دهد که 15 مامور از نزدیکان محمد بن سلمان ولیعهد عربستان که از طرف او به استانبول اعزام شده بودند، عامل قتل خاشقچی و نابود کردن جنازه وی هستند و بر این اساس، دولت ترکیه خواستار استرداد این افراد برای محاکمه در استانبول است؛ درخواستی که از سوی مقامات سعودی تاکنون رد شده است.

خاورم/1905**شبس**1613

خواندن خبر در سایت منبع

قاتلان «خاشقچی» مجازات نشوند، معارضان سعودی در هیچ مکانی در امان نخواهد بود

فارسخبرگزاری فارس
قاتلان «خاشقچی» مجازات نشوند، معارضان سعودی در هیچ مکانی در امان نخواهد بود

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «مضاوی الرشید» فعال و معارض سرشناس عربستانی و نوه آخرین حاکم از خاندان«الرشید»_ رقیب آل سعود- با سخنرانی مقابل کمیسیون حقوق بشر پارلمان اروپا در شهر «استراسبورگ» فرانسه، تاکید کرد که اگر از قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد سعودی بدون هیچ مجازاتی عبور شود، بسیاری از معارضان سعودی بیم آن را خواهند داشت که به دست رژیم سعودی کشته شوند.

به نوشته پایگاه خبری شبکه «الجزیره»، وی افزود: در صورتی که از ماجرای قتل خاشقچی، بدون مجازات عاملان آن عبور شود، بسیاری از ما که در اروپا به سر می‌برد، از سوی رژیم سعودی تحت پیگرد قرار خواهیم گرفت و چه بسا که با خشونت و دقیقا مانند آنچه که بر سر خاشقچی آمد، حذف شویم.

الرشید تاکید کرد که سرکوب معارضان عربستانی از داخل به خارج انتقال یافته و حتی در مناطقی که نقض قوانین دیپلماتیک به شمار می‌رود مانند کنسولگری سعودی در ترکیه؛ صورت می‌گیرد.

وی چندی پیش طی یادداشتی در پایگاه خبری - تحلیلی «میدل ایست آی» تاکید کرد که حاکمیت مبتنی بر سرکوب ولی‌عهد عربستان سعودی، این کشور را بی‌ثبات می‌کند و حتی موجب می‌شود که معارضان سلاح به دست گیرند. 

الرشید چند روز پیش نیز طی یادداشتی در همین پایگاه‌ خبری تحلیلی درباره اقدام واشنگتن برای سرپوش گذاشتن نقش بن‌سلمان در قتل روزنامه‌نگار سعودی مقیم آمریکا و اعمال تحریمهایی از سوی وزارت خزانه داری این کشور بر برخی از عاملان قتل خاشقچی، اظهار نظر کرد و این اقدام واشنگتن را در چارچوب حمایت از بن سلمان توصیف و پیش‌بینی کرد که احتمالا این افراد فدا شوند و هزینه عملیاتی که به غلط پایان یافت، را بدهند و چه بسا که ولی‌عهد عربستان سعودی طی چند روز آینده، این 17 نفر را اعدام کند.

وی تاکید کرد که اگرچه ملک سلمان در رأس قدرت در عربستان سعودی است اما نمی‌تواند تا ابد از پسرش حمایت کند.

جمال خاشقچی که سپتامبر ۲۰۱۷ از عربستان متواری شده بود و بعد از آن به عنوان ستون‌نویس «واشنگتن‌پست» مقاله‌هایی در انتقاد از سیاست‌های محمد بن سلمان منتشر می‌کرد، دهم مهر ماه (دوم اکتبر) به کنسولگری سعودی در استانبول مراجعه کرد و ناپدید شد.

از همان ابتدا ترکیه و برخی منابع از قتل این روزنامه‌نگار سعودی در داخل ساختمان کنسولگری خبر دادند که بعد از نزدیک به ۱۹ روز از این حادثه، دادستانی سعودی اعلام کرد که جمال خاشقچی بر اثر «مشاجره و درگیری» با کارکنان کنسولگری کشته شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

ایلناایلنا6 ساعت قبل
رئیس سابق ستاد مشترک ارتش رژیم صهیونیستی گفت: شاید با نتانیاهو در مورد مسائل زیادی اختلاف‌نظر داشته باشم اما مورد ایران و تهدید اسراییل من و نتانیاهو اتفاق‌نظر داریم. به گزارش ایلنا به نقل از تایمز آو اسراییل، بنی گانتز، رئیس پیشین ستاد مشترک ارتش رژیم صهیونیستی در کنفرانس مونیخ اعلام کرد: شاید با نتانیاهو در مورد مسائل زیادی اختلاف‌نظر داشته باشم اما مورد ایران و تهدید اسراییل من و نتانیاهو اتفاق‌نظر داریم. گانتز در اظهارات بی‌اساس خود در کنفرانس مونیخ به سخنان محمدجواد ظرف وزیر امور خارجه ایران واکنش نشان داد و اظهارات ظریف را بی‌اساس دانست. وی امروز در مونیخ با تکرار ادعاهای ایران‌ستیزانه رژیم صهیونیستی، مدعی شد: «ظریف، نابودی اسرائیل را می‌خواهد آنها در خاورمیانه و کل جهان ترور و وحشت ایجاد می‌کنند» این مقام صهیونیستی در ادامه افزود: «این موضوع که نتانیاهو رقیب سیاسی من است، از کسی پنهان نیست درست است که ما درباره همه موضوعات با هم اتفاق نظر نداریم اما اشتباه نکنید، ما همه فرزندان یک خاک هستیم. کسانی که در اروپا خواهان صلح، امنیت و ثبات هستند، باید علیه حزب‌الله اقدام کنند.» این در حالی است که نتانیاهو به عنوان بخشی از تلاش‌های انتخاباتی‌اش، پیش از این از گانتز به عنوان طرفدار برجام نام برده بود.
ایرناایرنا4 ساعت قبل
در وهله نخست برخی رسانه‌های خارجی به دنبال سوء استفاده از وضعیت پیش آمده در ایران بودند. در روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز درباره سقوط هواپیمای شرکت آسمان در سمیرم آمده «ایران یکی از معدود کشورهای جهان است که سوانح هوایی در آن به وفور اتفاق می‌افتد. یکی از رسانه‌های ایران گزارش داد که این هواپیما در منطقه کوهستانی سمیرم سقوط کرده است. سومریه نیوز عراق گزاش داد: یک هواپیمای مسافربری خطوط هوایی ایران با ۶۶ سرنشین در منطقه سمیرم در جنوب اصفهان سقوط کرد. یک فروند هواپیمای ای تی آر ۲۰۰ (ATR۷۲-۲۰۰) که صبح یکشنبه از فرودگاه مهرآباد تهران عازم یاسوج بود، سقوط کرد.
ایلناایلنا9 ساعت قبل
سخنگوی قوه قضاییه درباره طولانی شدن زمان رسیدگی به شکایت سید محمد خاتمی از شریعتمداری گفت: پرونده یا در دست دادستان نبوده و یا مدتش کم بوده اما در جابجایی‌ها اینکه عمدا یا سهوا بوده قدری زمان برده است که گفتیم پیگیری کنند. به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، محسنی اژه‌ای در پاسخ به سوالی در خصوص آخرین وضعیت پرونده شکایت سید محمد خاتمی که از سال ٨٨ مفتوح است، گفت: این پرونده به شعبه بازگشته و خیلی هم در دست دادستان نبوده است. وی افزود: این پرونده یا در دست دادستان نبوده و یا مدتش کم بوده اما در جابجایی‌ها اینکه عمدا یا سهوا بوده قدری زمان برده است که گفتیم پیگیری کنند. سخنگوی قوه قضاییه یادآور شد: گاهی در جابجایی پرونده مغفول می‌ماند و به نظرم بیشتر از حد متعارف این پرونده دنبال شده و آقای شریعتمداری هم گفته که دفاعیاتش آماده است.
آخرین خبرآخرین خبر9 ساعت قبل

اخبار بیشتر