1. خبری
  2. سیاسی
پوشش خبری

نماز جمعه تهران از دوم آذر در مصلی اقامه می شود

نماز جمعه تهران از دوم آذر در مصلی اقامه می شود

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
نماز جمعه تهران از دوم آذر در مصلی اقامه می شود

بر اساس تفاهم ستاد نماز جمعه تهران و مصلای امام خمینی(ره)، شبستان اصلی مصلی، در فصل‌های گرم و سرد سال (بیش از ۶ ماه از سال) میزبان نمازگزاران نماز جمعه تهران است و طبق توافق صورت گرفته، نماز جمعه از اولین جمعه آذر ماه در مصلی برگزار می‌شود.

مصلای امام خمینی(ره) به عنوان قطب فرهنگی ـ عبادی تهران بزرگ، با انجام برنامه‌ریزی سالیانه جهت برگزاری بهتر مراسم و رخدادهای فرهنگی، برای ارائه خدمات مطلوب به شهروندان تلاش می‌کند.

در همین راستا و بر پایه تفاهم منقعده با ستاد نماز جمعه تهران، مصلی با انجام برنامه‌ریزی دقیق، آماده‌سازی محیطی و برنامه‌های شبستان اصلی تا یک هفته قبل از موعد برگزاری نماز جمعه، به اتمام رسانده و شبستان را آماده بهره‌برداری کرده است.

در این مدت، همزمان با برگزاری برنامه‌های فرهنگی مختلف، پروژه نصب سازه آسانسور، مرمت، کف سازی و اصلاح سیستم کابل‌کشی صوت، در شبستان اصلی مصلی انجام شد.

علی‌رغم مراحل آماده‌سازی منظم برای مهیا کردن شبستان جهت برگزاری نماز جمعه، با توجه به درخواست ستاد نماز جمعه تهران به سبب وضع جوی و بارش پاییزی باران، برای برگزاری زودهنگام نماز جمعه در مصلی به تاریخ ۲۵ آبان، مدیریت مصلی آمادگی خود را برای میزبانی از نماز جمعه ابراز و زمان تحویل فضای شبستان را یک روز قبل از برگزاری نماز جمعه، یعنی ۲۴آبان اعلام کرد که متاسفانه این موضوع از سوی مسئولان ستاد مورد پذیرش قرار نگرفت.

گفتنی است دوره جدید برگزاری نماز جمعه، از ابتدای آذر تا پایان اسفندماه ۱۳۹۷، در محل مصلی برپا می‌شود.

 نمازگزاران تهرانی می‌توانند نظرها، پیشنهادها و انتقادهای خود را در حوزه فعالیت‌های مصلی در نماز جمعه با سامانه پیامکی به شماره ۵۰۰۰۴۹۶۷ یا تلفن ۸۸۵۳۱۰۰۰ با مدیریت مصلی در میان بگذارند.

خواندن خبر در سایت منبع

برپایی نماز به عنوان امر محوری مد نظر باشد

ایرناخبرگزاری ایرنا
برپایی نماز به عنوان امر محوری مد نظر باشد

به گزارش ایرنا، یدالله رحمانی پنجشنبه در چهارمین اجلاس نماز استان در شیراز افزود:بر این اساس، هرگونه تلاش برای گسترش فرهنگ نماز باید مورد حمایت قرار گیرد.

وی ادامه داد: این کوشش ها می تواند اعم از فعالیت های سخت افزاری و زیربنایی همچون تامین محل برای ساخت مسجد و نمازخانه در محیط های مورد نیاز مردم و سایر مایحتاج قابل استفاده در این جهت و یا فعالیت های نرم افزاری، فرهنگ سازی و تبلیغاتی از طریق هنرمندان و نویسندگان و سایر اقشاری که با فکر و ذهن جامعه سروکار دارند، باشد.

او اظهار داشت: البته فرهنگ سازی نیازمند حرکتی همه جانبه و در بین تمام اقشار و با همه ابزارهای روز است و فرهنگ نماز به عنوان نماد عبودیت و بندگی در برابر خداوند باید از بدو تولد و کودکی، دوران تحصیل در سطوح مختلف و همچنین در محیط های کاری به گونه ای نهادینه شود که به عنوان یک باوری عمیق و ریشه دار در جامعه تثبیت شود.

رحمانی بیان کرد: در قرن حاضر، اندیشمندان به طور گسترده درباره نماز و نیایش بحث کرده اند به ویژه بسیاری از روانشناسان، جامعه شناسان و کارشناسان تربیتی بر این مساله اتفاق نظر دارند که توجه به خدا و نماز و دعا، بسیاری از امراض روانی را درمان می کند.

سرپرست استانداری فارس افزود: سیاستگذاری برای گسترش فرهنگ نماز باید متناسب با دنیای امروز باشد، دنیایی که در آن رسانه ها با حوزه نفوذ بسیار بالا می توانند عمیق ترین تاثیرات را بر اذهان کودکان و نوجوانان و جوانان ما بگذارند.

وی ادامه داد: حضور موثر و هنرمندانه و تولید محتوای متناسب و کارشناسانه که بتواند نگاه حساس و دقیق مخاطبان امروزی را تحت تاثیر قرار دهد باید در دستور کار دستگاه های مسئول قرار گیرد.

رحمانی اظهار داشت: اگر اعتقاد داشته باشیم که نماز و در واقع ارتباط عارفانه و عاشقانه با خداوند درمان بسیاری از دردهای بشر امروزی است و بسیاری از معضلات و مشکلات و انحراف های جوامع امروزی را می تواند درمان کرده و یا از بروز آن جلوگیری کند، وظیفه داریم برای ترویج این فریضه الهی که از مورد توصیه و تاکید همه پیامبران الهی بوده بکوشیم.

سرپرست استانداری فارس، فعالیت ها و اقدامات دستگاه های اجرایی این استان در زمینه ترویج فرهنگ نماز را خوب توصیف کرد و ادامه داد: بررسی ها و ارزیابی های صورت گرفته هم گویای این موفقیت در سطح کشور است که البته هرگز نمی تواند کافی تلقی شود و باید همچنان با تاکید مورد پیگیری قرار داشته باشد.

همچنین دبیر هیات دولت در این جلسه گفت: مهارت های انسان در سه ابزار شنیدن، دیدن و اندیشیدن متجلی می شود که باید بکوشیم که این سه ابزار در جامعه تقویت شود.

محسن حاجی میرزایی افزود: آنچه که باید برای مهارت های دینی مان بر روی آن فکر، سرمایه گذاری، اصلاح و اندیشه کنیم قبل از اینکه مستقیما بخواهیم افراد را دعوت به خواندن نماز کنیم این است که از انحراف این سه عامل جلوگیری کنیم.

وی گفت: بسیاری از اندیشمندان معتقدند آنچه که بین جوامع، ملت ها، قومیت ها، خانواده ها و افراد اختلاف و گسست ایجاد می کند کاستی قابلیت شنیدن است.

حاجی میرزایی، یکی از رسالت های پیامبران را دعوت به نماز دانست و ادامه داد: در بحث ترویج فرهنگ نماز باید قبل از هر چیز به این سوالات پاسخ داد که شیوه ها و روش های دعوت به نماز و مهارت های مورد نیاز برای دعوت به نماز چیست؟

او اظهار داشت: بی تردید یکی از روش های مناسب و معتبر برای پاسخ به این سوال رجوع به سیره انبیا و ائمه اطهار است چرا که دعوت به نماز یکی از مهمترین رسالت های آنها است.

دبیر هیات دولت بیان کرد: قطعا به این سوال در سطوح مختلف و با شیوه های مختلف، به عنوان پدر و مادر، در مقام یک معلم یا مربی، در مقام یک عالم دینی، در جایگاه یک رئیس یک دستگاه اجرایی و یا یک مقام سیاسی و در مقام حکومت می توان پاسخ داد.

در این مراسم از مدیران، دستگاه های اجرایی، رسانه ها و مجموعه های بخش خصوصی فعال در زمینه نماز تجلیل شد.

6122 /1876

خواندن خبر در سایت منبع

نماز، زمینه بسیاری از جرایم را از بین خواهد برد

ایرناخبرگزاری ایرنا
نماز، زمینه بسیاری از جرایم را از بین خواهد برد

به گزارش ایرنا، احمد رحمانیان، پنجشنبه در چهارمین اجلاس نماز استان فارس در شیراز افزود: یکی از مشکلات امروز جامعه ما رشد و افزایش جرایم و آسیب های اجتماعی خصوصا طلاق، اعتیاد و شرب خمر است که توجه به نماز می تواند این آسیب ها را کاهش دهد.

او ادامه داد: در حقیقت می توان گفت که منشا همه انحرافات و نابسامانی ها در به هم خوردن رابطه انسان با خدای خویش است.

رحمانیان با اشاره به اینکه سالانه در استان حدود یک هزار نفر اقدام به خودکشی می کنند اظهار داشت: از این تعداد تصمیم بیش از 300 نفر به مرگ آنها منجر می شود که این اقدام نتیجه دوری از نماز و بی توجهی نسبت به این فریضه الهی است.

او اظهار داشت: در جامعه ما نگاه جدی در بین برخی نوجوانان و جوانان نسبت به نماز نیست و نماز در بین آنها نهادینه نشده است که برای جذب جوانان و نوجوانان به سمت نماز نیاز به گفتار اقناع کننده داریم.

معاون قضایی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری فارس بیان کرد: بررسی ها نشان می دهد که 85 درصد از کسانی که به دلایل و جرایم مختلف وارد زندان عادل آباد شیراز شده اند یا نماز نمی خوانده اند یا نسبت به آن کاهلی و سستی داشته اند.

رحمانیان افزود: در استان فارس برنامه های متنوعی در بحث نماز برای زندانیان در نظر گرفته شده که این تلاش ها این نتیجه را به دنبال داشته که میزان بازگشت به زندان مجدد کسانی که در زندان با نماز آشنا شده اند پنج درصد بوده است.

در این مراسم از مدیران، دستگاه های اجرایی، رسانه ها و مجموعه های بخش خصوصی فعال در زمینه نماز تجلیل شد.

6122 /1876

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز4 ساعت قبل
هدایت‌الله خادمی، یکی از طراحان استیضاح روحانی گفته تعداد امضاکننده‌ها به ١٣ نفر رسیدهموضوع حمله به رئیس‌جمهوری اگر چه با توجه به تعداد امضاکننده‌ها جدی به نظر نمی‌رسد اما نگاهی به عوامل پشت ماجرا نشان‌دهنده نکات قابل تأملی است. «موضوع استیضاح روحانی اگر چه با توجه به تعداد امضاکننده‌هایش جدی به نظر نمی‌رسد، اما از آنجایی که به هر حال موضوع حساسی محسوب می‌شود، نقل قول‌های مربوط به آن به سرعت سر از شبکه‌های اجتماعی درمی‌آورد و با واکنش مخالفان ایجاد حاشیه برای دولت مواجه می‌شود. دیروز هم یکی دیگر از طراحان استیضاح با اعلام این که تعداد امضاکننده‌ها به ١٣ نفر رسیده، حرفی زد که اگر چه فرسنگ‌ها دور از ذهن به نظر می‌رسید اما همین عجیب بودن باعث شد که به سرعت در فضای مجازی دست‌به‌دست شود. هدایت‌الله خادمی، نماینده حوزه انتخابیه ایذه و باغملک، اعلام کرده که «برای بعد از استیضاح روحانی هم برنامه داریم و می‌خواهیم یکی مثل قالیباف بیاید.» البته این نخستین بار نیست که خادمی حرف‌های عجیب و غریب می‌زند، حتی برخی حرف‌ها و اقداماتش او را تا پای تهدید به ابطال اعتبارنامه‌اش هم برد. به افراد عقب‌مانده‌ای مثل تو ارتباطی نداردهمین یک ماه پیش ویدئویی منتشر شد که هدایت‌الله خادمی را در حال توهین به یکی از افراد حوزه انتخابیه‌اش نشان می‌داد.
مهرمهر4 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از النهرین، یحیی رسول سخنگوی فرماندهی عملیات مشترک عراق به موضع گیری منفی سفارت آمریکا در بغداد درباره نیروهای امنیتی عراق واکنش نشان داد. وی افزود: آنچه سفارت آمریکا در عراق درباره نیروهای امنیتی گفته است ارزیابی دقیقی نیست و دیدگاهی غیرواقعی است زیرا این نیروها با داعش مقابله کرده و اراضی را آزاد کرده‌اند. ماموریت نیروهای ائتلاف بین المللی آموزشی و مستشاری و حمایت هوایی است و به آن محدود می‌شود. نیروهای عراقی از سال ۲۰۰۳ به بعد پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای به دست آورده است و در جنگ با داعش نیز تجارب گرانبهایی کسب کرده است. شایان ذکر است که سفارت آمریکا در بغداد مدعی شده بود که نیروهای امنیتی عراق هنوز آماده برقراری امنیت نیستند و این توان را ندارند.
مهرمهر4 ساعت قبل
شهرهای مهم این استان ادلب، معره النعمان، جسرالشغور، اریحا و حارم هستند. برخی از نبرد ادلب به عنوان ام المعارک نام می‌برند و برخی دیگر از واکنش ترکیه در صورت هر گونه اقدام نظامی ارتش سوریه سخن می‌گویند. تروریستها پس از رقم خوردن نبرد جنوب به نفع ارتش سوریه سخت در وحشت و هراس به سر می‌برند. از نگاه ناظران امور سوریه باید نبرد ادلب با آتش سنگین همراه باشد و پرونده جنگ سریعا بسته شود. دمشق آماده نبرد بزرگ در ادلب و بستن پرونده مناطق شمال سوریه هم مرز با ترکیه می‌شود.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز3 ساعت قبل
به گزارش مشرق، «تولسی گابارد»، قانونگذار آمریکایی و نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا روز پنجشنبه عربستان سعودی را «بزرگترین حامی تروریسم» توصیف کرد. گابارد در توئیتر، با اشاره به گزارش‌هایی که مدعی هستند دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا قصد فروش فناوری‌های حساس هسته‌ای به عربستان سعودی را دارد گفت: «عربستان سعودی بزرگترین حامی تروریسم و ایدئولوژی افراط‌گرایی است که سازمان‌های تروریستی مانند القاعده و داعش را تغذیه می‌کنند. با وجود این دولت ترامپ قصد دارد به آنها فناوری‌های حساس هسته‌ای بفروشد. این، تهدید بزرگی برای ایمنی و امنیت آمریکا است.»

اخبار بیشتر