نماز جمعه تهران از دوم آذر در مصلی اقامه می شود
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

نماز جمعه تهران از دوم آذر در مصلی اقامه می شود

نماز جمعه تهران از دوم آذر در مصلی اقامه می شود

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
نماز جمعه تهران از دوم آذر در مصلی اقامه می شود
همزمان با آغاز آذرماه و بر اساس تفاهم‌نامه موجود میان مصلای امام خمینی(ره) و ستاد نماز جمعه تهران، مراسم عبادی ـ سیاسی نماز جمعه تهران، از این هفته در محل شبستان اصلی مصلی برگزار می‌شود.

بر اساس تفاهم ستاد نماز جمعه تهران و مصلای امام خمینی(ره)، شبستان اصلی مصلی، در فصل‌های گرم و سرد سال (بیش از ۶ ماه از سال) میزبان نمازگزاران نماز جمعه تهران است و طبق توافق صورت گرفته، نماز جمعه از اولین جمعه آذر ماه در مصلی برگزار می‌شود.

مصلای امام خمینی(ره) به عنوان قطب فرهنگی ـ عبادی تهران بزرگ، با انجام برنامه‌ریزی سالیانه جهت برگزاری بهتر مراسم و رخدادهای فرهنگی، برای ارائه خدمات مطلوب به شهروندان تلاش می‌کند.

در همین راستا و بر پایه تفاهم منقعده با ستاد نماز جمعه تهران، مصلی با انجام برنامه‌ریزی دقیق، آماده‌سازی محیطی و برنامه‌های شبستان اصلی تا یک هفته قبل از موعد برگزاری نماز جمعه، به اتمام رسانده و شبستان را آماده بهره‌برداری کرده است.

در این مدت، همزمان با برگزاری برنامه‌های فرهنگی مختلف، پروژه نصب سازه آسانسور، مرمت، کف سازی و اصلاح سیستم کابل‌کشی صوت، در شبستان اصلی مصلی انجام شد.

علی‌رغم مراحل آماده‌سازی منظم برای مهیا کردن شبستان جهت برگزاری نماز جمعه، با توجه به درخواست ستاد نماز جمعه تهران به سبب وضع جوی و بارش پاییزی باران، برای برگزاری زودهنگام نماز جمعه در مصلی به تاریخ ۲۵ آبان، مدیریت مصلی آمادگی خود را برای میزبانی از نماز جمعه ابراز و زمان تحویل فضای شبستان را یک روز قبل از برگزاری نماز جمعه، یعنی ۲۴آبان اعلام کرد که متاسفانه این موضوع از سوی مسئولان ستاد مورد پذیرش قرار نگرفت.

گفتنی است دوره جدید برگزاری نماز جمعه، از ابتدای آذر تا پایان اسفندماه ۱۳۹۷، در محل مصلی برپا می‌شود.

 نمازگزاران تهرانی می‌توانند نظرها، پیشنهادها و انتقادهای خود را در حوزه فعالیت‌های مصلی در نماز جمعه با سامانه پیامکی به شماره ۵۰۰۰۴۹۶۷ یا تلفن ۸۸۵۳۱۰۰۰ با مدیریت مصلی در میان بگذارند.

خواندن خبر در سایت منبع

برپایی نماز به عنوان امر محوری مد نظر باشد

ایرناخبرگزاری ایرنا
برپایی نماز به عنوان امر محوری مد نظر باشد
شیراز- ایرنا- سرپرست استانداری فارس گفت: برپایی نماز در جامعه اسلامی باید به گونه ای باشد که فراتر از یک وظیفه و فریضه فردی و شخصی و در سطح جامعه و در همه ارکان روابط اجتماعی به عنوان یک مساله و امر مهم محوری و تاثیرگذار به آن توجه شود.

به گزارش ایرنا، یدالله رحمانی پنجشنبه در چهارمین اجلاس نماز استان در شیراز افزود:بر این اساس، هرگونه تلاش برای گسترش فرهنگ نماز باید مورد حمایت قرار گیرد.

وی ادامه داد: این کوشش ها می تواند اعم از فعالیت های سخت افزاری و زیربنایی همچون تامین محل برای ساخت مسجد و نمازخانه در محیط های مورد نیاز مردم و سایر مایحتاج قابل استفاده در این جهت و یا فعالیت های نرم افزاری، فرهنگ سازی و تبلیغاتی از طریق هنرمندان و نویسندگان و سایر اقشاری که با فکر و ذهن جامعه سروکار دارند، باشد.

او اظهار داشت: البته فرهنگ سازی نیازمند حرکتی همه جانبه و در بین تمام اقشار و با همه ابزارهای روز است و فرهنگ نماز به عنوان نماد عبودیت و بندگی در برابر خداوند باید از بدو تولد و کودکی، دوران تحصیل در سطوح مختلف و همچنین در محیط های کاری به گونه ای نهادینه شود که به عنوان یک باوری عمیق و ریشه دار در جامعه تثبیت شود.

رحمانی بیان کرد: در قرن حاضر، اندیشمندان به طور گسترده درباره نماز و نیایش بحث کرده اند به ویژه بسیاری از روانشناسان، جامعه شناسان و کارشناسان تربیتی بر این مساله اتفاق نظر دارند که توجه به خدا و نماز و دعا، بسیاری از امراض روانی را درمان می کند.

سرپرست استانداری فارس افزود: سیاستگذاری برای گسترش فرهنگ نماز باید متناسب با دنیای امروز باشد، دنیایی که در آن رسانه ها با حوزه نفوذ بسیار بالا می توانند عمیق ترین تاثیرات را بر اذهان کودکان و نوجوانان و جوانان ما بگذارند.

وی ادامه داد: حضور موثر و هنرمندانه و تولید محتوای متناسب و کارشناسانه که بتواند نگاه حساس و دقیق مخاطبان امروزی را تحت تاثیر قرار دهد باید در دستور کار دستگاه های مسئول قرار گیرد.

رحمانی اظهار داشت: اگر اعتقاد داشته باشیم که نماز و در واقع ارتباط عارفانه و عاشقانه با خداوند درمان بسیاری از دردهای بشر امروزی است و بسیاری از معضلات و مشکلات و انحراف های جوامع امروزی را می تواند درمان کرده و یا از بروز آن جلوگیری کند، وظیفه داریم برای ترویج این فریضه الهی که از مورد توصیه و تاکید همه پیامبران الهی بوده بکوشیم.

سرپرست استانداری فارس، فعالیت ها و اقدامات دستگاه های اجرایی این استان در زمینه ترویج فرهنگ نماز را خوب توصیف کرد و ادامه داد: بررسی ها و ارزیابی های صورت گرفته هم گویای این موفقیت در سطح کشور است که البته هرگز نمی تواند کافی تلقی شود و باید همچنان با تاکید مورد پیگیری قرار داشته باشد.

همچنین دبیر هیات دولت در این جلسه گفت: مهارت های انسان در سه ابزار شنیدن، دیدن و اندیشیدن متجلی می شود که باید بکوشیم که این سه ابزار در جامعه تقویت شود.

محسن حاجی میرزایی افزود: آنچه که باید برای مهارت های دینی مان بر روی آن فکر، سرمایه گذاری، اصلاح و اندیشه کنیم قبل از اینکه مستقیما بخواهیم افراد را دعوت به خواندن نماز کنیم این است که از انحراف این سه عامل جلوگیری کنیم.

وی گفت: بسیاری از اندیشمندان معتقدند آنچه که بین جوامع، ملت ها، قومیت ها، خانواده ها و افراد اختلاف و گسست ایجاد می کند کاستی قابلیت شنیدن است.

حاجی میرزایی، یکی از رسالت های پیامبران را دعوت به نماز دانست و ادامه داد: در بحث ترویج فرهنگ نماز باید قبل از هر چیز به این سوالات پاسخ داد که شیوه ها و روش های دعوت به نماز و مهارت های مورد نیاز برای دعوت به نماز چیست؟

او اظهار داشت: بی تردید یکی از روش های مناسب و معتبر برای پاسخ به این سوال رجوع به سیره انبیا و ائمه اطهار است چرا که دعوت به نماز یکی از مهمترین رسالت های آنها است.

دبیر هیات دولت بیان کرد: قطعا به این سوال در سطوح مختلف و با شیوه های مختلف، به عنوان پدر و مادر، در مقام یک معلم یا مربی، در مقام یک عالم دینی، در جایگاه یک رئیس یک دستگاه اجرایی و یا یک مقام سیاسی و در مقام حکومت می توان پاسخ داد.

در این مراسم از مدیران، دستگاه های اجرایی، رسانه ها و مجموعه های بخش خصوصی فعال در زمینه نماز تجلیل شد.

6122 /1876

خواندن خبر در سایت منبع

نماز، زمینه بسیاری از جرایم را از بین خواهد برد

ایرناخبرگزاری ایرنا
نماز، زمینه بسیاری از جرایم را از بین خواهد برد
شیراز- ایرنا- معاون قضایی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری فارس گفت: یکی از روش های تاثیرگذار که می تواند زمینه جرایم را از بین ببرد و کاهش دهد نماز است.

به گزارش ایرنا، احمد رحمانیان، پنجشنبه در چهارمین اجلاس نماز استان فارس در شیراز افزود: یکی از مشکلات امروز جامعه ما رشد و افزایش جرایم و آسیب های اجتماعی خصوصا طلاق، اعتیاد و شرب خمر است که توجه به نماز می تواند این آسیب ها را کاهش دهد.

او ادامه داد: در حقیقت می توان گفت که منشا همه انحرافات و نابسامانی ها در به هم خوردن رابطه انسان با خدای خویش است.

رحمانیان با اشاره به اینکه سالانه در استان حدود یک هزار نفر اقدام به خودکشی می کنند اظهار داشت: از این تعداد تصمیم بیش از 300 نفر به مرگ آنها منجر می شود که این اقدام نتیجه دوری از نماز و بی توجهی نسبت به این فریضه الهی است.

او اظهار داشت: در جامعه ما نگاه جدی در بین برخی نوجوانان و جوانان نسبت به نماز نیست و نماز در بین آنها نهادینه نشده است که برای جذب جوانان و نوجوانان به سمت نماز نیاز به گفتار اقناع کننده داریم.

معاون قضایی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری فارس بیان کرد: بررسی ها نشان می دهد که 85 درصد از کسانی که به دلایل و جرایم مختلف وارد زندان عادل آباد شیراز شده اند یا نماز نمی خوانده اند یا نسبت به آن کاهلی و سستی داشته اند.

رحمانیان افزود: در استان فارس برنامه های متنوعی در بحث نماز برای زندانیان در نظر گرفته شده که این تلاش ها این نتیجه را به دنبال داشته که میزان بازگشت به زندان مجدد کسانی که در زندان با نماز آشنا شده اند پنج درصد بوده است.

در این مراسم از مدیران، دستگاه های اجرایی، رسانه ها و مجموعه های بخش خصوصی فعال در زمینه نماز تجلیل شد.

6122 /1876

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فردا نیوزفردا نیوز19 ساعت قبل
در عملیات بیت المقدس (آزاد سازی خرمشهر) چند نکته برای فرماندهان و رزمندگان مهم بود، ۱) پیروزی نظامی، ۲) استفاده از فرمول‌های غیر نظامی در جنگ‌های کلاسیک ۳) انجام عملیات‌های کوچک با اهداف بزرگ و در نهایت انجام عملیات نهایی یعنی همان عملیات فتح خرمشهر، ۴) پایان و خط بطلانی بر این تفکر که جنگ به بن بست رسیده، ۵) ایجاد الگوی جدیدی از جنگ و عملیاتی بودن آن الگو در جنگ. تفکر و اندیشه مقاومت در جریان دفاع مقدس و پس از آن توانسته در وهله اول یک الگویی را برای کشور و بعد برای منطقه شکل دهد. کسانی که امروز احتمال وقوع جنگ را پر رنگ می‌کنند و در نشریات خود این موضوع را برجسته جلوه می‌دهند طرفداران دشمن و ستون پنجم هستند، این‌ها افرادی هستند که علاقمندند جامعه ایرانی که تحت فشار‌های اقتصادی و روانی دشمن است دچار یک فشار جدید به عنوان ترس از جنگ نیز شود. در واقع غربی‌ها با محاسبه هزینه فایده جنگ مستقیم به این مهم دست یافته‌اند که ترساندن و ایجاد یک نمایش جنگ قطعا نسبت به جنگ مستقیم برای آن‌ها هزینه ترخواهد بود. این درشرایطی بود که بسیاری از خودکفایی‌های در عرصه کشاورزی، صنعتی و … در کشور وجود نداشت، اما به‌حمدالله امروز بسیاری از نیاز‌های کشور در داخل تامین می‌شود.
عصر ایرانعصر ایران23 ساعت قبل
مداحی که در شب تولد امام حسن مجتبی به مقدسات اهل سنت توهین و مداحی وی از شبکه پنج سیما بصورت زنده پخش می‌شد توسط قوه قضاییه احضار و پس از تفهیم اتهام بازداشت شد. مداحی که در شب تولد امام حسن مجتبی به مقدسات اهل سنت توهین و مداحی وی از شبکه پنج سیما بصورت زنده پخش می‌شد توسط قوه قضاییه احضار و پس از تفهیم اتهام بازداشت شد. به گزارش عصر ایران، در پی اعتراضات و واکنش‎ها به پخش توهین مداح شبکه ۵ به اعتقادات و شخصیت‌های مورد احترام اهل سنت، شبکه پنج صدا و سیمای جمهوری اسلامی با انتشار اطلاعیه‌ای ضمن «محکوم کردن گفتار یک مداح»، از اهل سنت به خاطر پخش چنین برنامه‌ای عذرخواهی کرد. در این مولودی خوانی، که از شبکه پنج پخش شد، این مداح به بزرگان اهل سنت اهانت کرد.

تعیین تکلیف کرسی‌های هیئت رئیسه

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ مجلس هفته آینده جلسه علنی ندارد پس از بازگشت نمایندگان از حوزه‌های انتخابیه، انتخابات برای تعیین هیئت رئیسه ۱۳ کمیسیون تخصصی و ۳ فراکسیون مجلس نیز انجام خواهد شد.
صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
حمایت وزارت راه از لایحه مالیات بر عایدی سرمایهبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما از وزارت راه و شهرسازی؛ جلسه هم‌اندیشی وزیر راه و شهرسازی و معاونان حوزه‌های مسکن و شهرسازی، سازمان ملی زمین و مسکن، شهر‌های جدید، مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اعضای کمیسیون عمران مجلس در ساختمان دادمان وزارت راه و شهرسازی برگزار شد. محمد اسلامی در جمع‌بندی این نشست با اعلام این مطلب که مسکن و رونق دادن به آن در بخش عرضه و تقاضا و همچنین ساماندهی بازار اجاره بها از اولویت‌های وزارت راه و شهرسازی است، گفت: مسکن به لحاظ ساختاری نیمی از وزارتخانه بزرگ راه و شهرسازی است و در مورد رونق دادن به بازار مسکن، وزارتخانه با حمایت دولت و همچنین مجلس، برنامه‌های جامعی را در دستور کار دارد. وزیر راه و شهرسازی ضمن دعوت از اعضای کمیسیون عمران مجلس برای بازدید از برخی از پروژه‌های مسکنی که به بهره‌برداری رسیده‌اند از شناسایی نیاز واقعی و تقاضای واقعی استان‌های مختلف به تفکیک شهر‌ها خبر داد. وی با اعلام اینکه فراخوان مشارکت برای اجرای طرح اقدام ملی به زودی رسانه‌ای و اطلاع رسانی عمومی خواهد شد، گفت: از سوی سازمان ملی زمین و مسکن به استان‌ها ابلاغ کرده‌ایم تا زمین‌های رایگان را برای اجرای طرح اقدام ملی شناسایی و معرفی کنند که اینکار انجام شده است. عضو کابینه دولت دوازدهم تاکید کرد: باید فضای جامعه را به سمت تولید مسکن که جزو برنامه‌های دولت است و بخشی از آن نیز عملیاتی و اجرایی شده است، سوق دهیم و برنامه‌های دولت را برای تولید مسکن و رونق دادن به بازار مسکن با اطلاع رسانی درستی تشریح کنیم. اسلامی تصریح کرد: در تلاش هستیم تا راهکار‌هایی را عملیاتی و اجرایی کنیم که نقدینگی به بخش مسکن، تزریق و در این حوزه، سرمایه گذاری بشود. وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: برنامه‌های بازآفرینی شهری در خصوص احداث ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده شهری، همچنین برنامه شهر‌های جدید در احداث ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در شهر‌های جدید و برنامه بنیاد مسکن برای احداث ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در شهر‌های زیر ۲۵ هزار نفر تهیه شده‌اند و بخشی از قرارداد‌های احداث آن‌ها آماده و برخی نیز به بهره برداری رسیده‌اند. این مقام مسئول در وزارت راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه امکانات دولت در خصوص تولید مسکن، یکپارچه شده است، گفت: هدف کلان ما هدف برنامه ششم توسعه است و همان را هدف قرار داده و مطمئن هستیم که بر اساس آن هدف، می‌توانیم به احداث واحد‌های مسکونی برنامه ریزی شده، دست یابیم. وزیر راه و شهرسازی از حمایت وزارتخانه راه و شهرسازی نسبت به لایحه مالیات بر عایدی سرمایه خبر داد و گفت: ما امروز هم تکنولوژی روز و هم سریع سازی را داریم. به همین دلیل باید مردم را تشویق کنیم تا بیایند و با دریافت پروانه ساختمانی نسبت به احداث واحد‌های مسکونی اقدام کنند. وی افزود: هم اکنون صدور پروانه ساختمان کاهش پیدا کرده است که باید کاری کنیم تا روند صدور از حالت فوق خارج شود. اسلامی در بخشی از سخنان خود به تورم اقتصادی اشاره کرد و گفت: سقوط ارزش پول مردم را ناگزیر کرده تا پول و نقدینگی خود را به سمت تبدیل به کالا‌های مختلف ببرند. باید کاری کنیم که در برنامه رونق دادن به بازار مسکن، اقشار متوسط و افرادی که مستاجر هستند، لطمه نبینند. به همین دلیل باید صبورانه و عاقلانه رفتار کنیم. وی با یادآوری اینکه جهش‌های قیمت متاثر از تورم اقتصادی و خارج از کنترل بوده است، افزود: تلاش می‌کنیم از برآیند هم‌اندیشی‌های وزارتخانه راه و شهرسازی با کمیسیون عمران مجلس به نتایج خوبی برای تعادل بخشی به بازار مسکن دست یابیم.

اخبار بیشتر