1. خبری
  2. سیاسی
پوشش خبری

آیا امکان برکناری بن‌سلمان و قربانی شدن وی وجود دارد؟

گرفتن عکس یادگاری با بن‌سلمان؛ کابوس نشست سران گروه «جی- ۲۰»

تسنیمخبرگزاری تسنیم
گرفتن عکس یادگاری با بن‌سلمان؛ کابوس نشست سران گروه «جی- ۲۰»

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «ساره لیا ویتسون» رئیس بخش خاورمیانه و شمال آفریقا در دیدبان حقوق بشر در واکنش به خبر حضور «محمد بن‌سلمان» ولیعهد سعودی در نشست سران گروه «جی- 20»، اعلام کرد: «خطر بزرگی یعنی وارد کردن اتهاماتی علیه او وجود دارد و این بدان معنا نیست که محمد بن‌سلمان به عنوان رئیس حکومت، می‌تواند از حق مصونیت برخوردار شود.»

وی متذکر شد، ولیعهد عربستان سعودی در صورتی‌که برای مشارکت در نشست گروه «جی- 20» در سی‌ام نوامبر به آرژانتین برود، احتمالا با خطر بازداشت روبه‌رو شود.

طبق گزارش روزنامه انگلیسی «گاردین»، روبرو شدن بن‌سلمان با چنین خطری به اصلی در قانون دیوان کیفری بین‌المللی بازمی‌گردد که بر اساس آن، دادستان کل در هر کشوری می‌تواند افراد مظنون به ارتکاب جنایاتی خطرناک مانند کشتار جمعی، شکنجه و اعدام خارج از چارچوب قانونی را، با صرف‌نظر از محل ارتکاب آن جنایات، بازداشت کند.

این در حالی‌ است که نهادهای حقوق بشر در پایتخت آرژانتین، بوینس‌آیرس هیچ طرحی جهت بازداشت بن‌سلمان ارائه نکرده‌اند. با این حال، حقوقدانان می‌توانند اتهاماتی را در دادگاه‌های اروپایی علیه او در پرونده قتل «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار عربستانی، مطرح، و بازداشت وی را از طریق اینترپل در آرژانتین مطرح کنند.

گاردین خاطرنشان کرد که حضور ولیعهد سعودی در نشست گروه «جی- 20» رهبران جهان را در لحظه‌ای واقعی، که اجتناب از آن را ترجیح می‌دهند، قرار می‌دهد.احتمال دیدار پوتین و بن‌سلمان در نشست جی20

هر چند قدرت‌های غربی، مانند ایالات متحده، انگلیس و فرانسه، با وجود کشتار و جنایت در یمن و مواجه شدن این کشور فقیر با بدترین قحطی در جهان، از فروش تسلیحات به ریاض خرسند هستند، ولی گرفتن عکس‌های یادگاری با بن‌سلمان در آرژانتین به مانند کابوسی سیاسی برای شمار زیادی از رهبران در نشست گروه «جی- 20» خواهد بود.

یک مقام سابق در آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا( سیا)، که از اعضای کنونی در موسسه تحقیقاتی «بروکینگز» است، آن لحظه را «مهم» توصیف کرده و گفته است: «جنایت خاشقجی تنها یک بخش از سیاست‌های متهورانه و خطرناک ولیعهد سعودی در سرتاسر منتطقه را بازتاب می‌دهد.»

خواندن خبر در سایت منبع

دیدار «بن سلمان» با همتای اماراتی خود

فارسخبرگزاری فارس
دیدار «بن سلمان» با همتای اماراتی خود

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، بن سلمان روز پنجشنبه(دیروز) در سفری به ابوظبی با «محمد بن زاید» ولی‌عهد ابوظبی دیدار و درباره روابط دوجانبه گفت‌وگو کردند.

در این دیدار روابط برادرانه دو کشور، راهکارهای توسعه این روابط در زمینه‌های مختلف و نیز پاره‌ای از مسائل دارای اهتمام مشترک بررسی شد.

طبق گزارش خبرگزاری امارات (وام)، بن زاید تصریح کرد که روابط امارات و عربستان سعودی یک الگوی استثنائی است و نمونه یک روابط برادرانه بین دو کشور دارای پیوندهای تاریخی و جغرافیایی است که بر احترام متقابل و اراده مشترک برای تحکیم این روابط و ارتقای آن در تمامی زمینه‌ها متکی است.

بن زاید همچنین نقش عربستان سعودی در مقابله با چالش‌های منطقه و تلاش‌های مربوط به تحقق امنیت و تلاش‌های مربوط به تحقق امنیت، ثبات و توسعه ملت‌ها را «محوری» خواند.

این نخستین سفر رسمی بن سلمان به امارات پس از افشای قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول است و وی به چند کشور عربی دیگر نیز سفر خواهد کرد.

قتل این روزنامه‌نگار، انتقادهای مجامع جهانی و محافل حقوق بشری از عربستان سعودی به خصوص بن سلمان را به دنبال داشت.

خواندن خبر در سایت منبع

سفر خارجی بن سلمان بعد از قتل خاشقچی

رکناخبرگزاری رکنا
سفر خارجی بن سلمان  بعد از قتل خاشقچی

سفر خارجی بن سلمان  بعد از قتل خاشقچی - 1

محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در اولین سفر خارجی خود بعد از دخالت در ربوده شدن و قتل 'جمال خاشقچی' روزنامه نگار مخالف راهی ابوظبی شد و با همتای اماراتی خود دیدار و گفت وگو کرد.'محمد بن زاید' ولیعهد ابوظبی با حضور در فرودگاه به صورت رسمی از همتای سعودی خود استقبال کرد.

این گزارش به جزییات بیشتری اشاره نکرد.

سفر به ابوظبی اولین سفر خارجی بن سلمان بعد از دخالت در به قتل Murder رساندن جمال خاشچقی روزنامه نگار مخالف سعودی محسوب می شود. دولت ریاض به دلیل دخالت در این جنایت Crime تحت فشار شدید افکار عمومی و نهادهای حقوق بشری جهان است .

خاشقچی روزنامه نگار ناراضی سعودی دوم اکتبر (10 مهر) بعد از مراجعه به کنسولگری عربستان در استانبول ناپدید شد. رژیم سعودی بعد از 18 روز سکوت و تکذیب بالاخره تحت فشارهای جامعه جهانی تایید کرد که او در کنسولگری این کشور به قتل رسیده است.

ریاض در عین حال با متهم کردن شماری از نیروهای اطلاعاتی این کشور به دخالت در ترور Assassination خاشقچی تلاش کرد تا ولیعهد این کشور را از اتهام صدور دستور حذف این روزنامه نگار مخالف برهاند.

در جدیدترین تحول روزنامه واشنگتن پست خبر داد، آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) به این نتیجه رسیده که محمد بن سلمان ولیعهد سعودی دستور ترور جمال خاشقچی، روزنامه نگار منتقد آل سعود را صادر کرده است.

امارات یکی از کشورهایی است که در ماجرای قتل خاشقچی از ریاض دفاع کرد اما برخی گزارش ها حاکیست که دو کشور اخیرا بر سر برخی مسایل از جمله جنگ یمن دچار اختلاف شده اند تا حدی که ابوظبی حاضر نشد سعودی ها را در حمله اخیر به الحدیده حمایت کند.

گزارش ایرنا می افزاید : دیوان پادشاهی عربستان هم در حساب کاربری توئیتر خود اعلام کرد که بن سلمان با دستور شاه سعودی کشور را برای سفر به چند کشور عربی ترک کرده است . این بیانیه به نام این کشورها اشاره نکرد.

ریاض پیش ازاین اعلام کرد که محمد بن سلمان اواخر ماه جاری میلادی ( نوامبر) برای شرکت در نشست سران کشورهای جی – 20 به آرژانتین سفر خواهد کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

اگر بن‌سلمان بخواهد، اردوغان با او دیدار می‌کند/ چشم‌پوشی ترامپ از قتل خاشقچی پذیرفتنی نیست

فارسخبرگزاری فارس
اگر بن‌سلمان بخواهد، اردوغان با او دیدار می‌کند/ چشم‌پوشی ترامپ از قتل خاشقچی پذیرفتنی نیست

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «مولود چاووش‌اوغلو» وزیر خارجه ترکیه امروز (جمعه) گفت که چشم‌پوشی رئیس‌جمهور آمریکا از موضوع قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد سعودی غیرقابل قبول است.

چاووش‌اوغلو در مصاحبه با شبکه خبری «سی. ان. ان. ترک» با بیان اینکه مسئله پول، همه‌چیز نیست، توضیح داد: «ما نمی‌دانیم ترامپ بر چه اساسی می‌گوید که شاید ولی‌عهد سعودی از این جنایت با خبر باشد شاید هم نه!»

وی با بیان اینکه روابط آنکارا و ریاض، در یک نفر خلاصه نمی‌شود، گفت: «اگر محمد بن سلمان (ولی‌عهد سعودی) درخواست کند، شاید رئیس‌جمهور اردوغان در حاشیه نشست گروه 20 با او دیدار کند».

وزیر خارجه ترکیه با بیان اینکه انجام تحقیقات بین‌المللی در موضوع قتل خاشقچی بهتر است، تصریح کرد: «چون سعودی‌ها با ما همکاری نمی‌کنند. ترکیه اما با هر تحقیقات بین‌المللی همکاری خواهد کرد و اطلاعات و مدارک کافی برای آن ارائه می‌کند».

چاووش‌اوغلو با بیان اینکه فایل صوتی از لحظه قتل خاشقچی به استماع مقامات سازمان اطلاعات رژیم سعودی رسیده، گفت: «شواهد و مدارک این جنایت در کنسولگری و اقامتگاه سرکنسول در استانبول، طبق برنامه‌ریزی پاک شده است».

وی ضمن اشاره به اینکه آنکارا تمایلی به تخریب روابط با ریاض ندارد اما به تلاش برای آشکار کردن حقایق پشت این جنایت ادامه می‌دهد، افزود: «برخی کشورهای اروپایی چون نمی‌خواهند روابط با سعودی را برهم بزنند، اقدامات جدی در این باره انجام نمی‌دهند».

اگر بن‌سلمان بخواهد، اردوغان با او دیدار می‌کند/ چشم‌پوشی ترامپ از قتل خاشقچی پذیرفتنی نیست - 7

خواندن خبر در سایت منبع

آیا امکان برکناری بن‌سلمان و قربانی شدن وی وجود دارد؟

الفخبرگزاری الف
آیا امکان برکناری بن‌سلمان و قربانی شدن وی وجود دارد؟

به گزارش تسنیم،‌بر اساس گزارش‌های پیاپی غربی، تمایل در خاندان حاکم سعودی برای دور کردن محمد بن سلمان از تخت پادشاهی در حال افزایش است و همچنین اسامی افرادی که نامزد قرار گرفتن به جای وی در منصب ولیعهدی هستند، مطرح شده است.

با این پراکنده بودن تلاش‌های شاهزادگان مخالف بن‌سلمان، نبود رهبری یکپارچه در میان آنها و نیز عدم حمایت واضح آمریکا، این رویکرد یعنی تلاش برای کنار گذاشتن بن سلمان را تضعیف کرده است.

نکته قابل توجه این است که نه در نظام‌نامه پادشاهی عربستان و نه در نظام هیئت بیعت، هیچ بندی که از این مسئله حرف بزند، وجود ندارد و مسئله به شکل اساسی به پادشاه و آنگاه به هیئت بیعت منوط است.

محمد آل الزلفه عضو سابق مجلس مشورتی سعودی امکان عزل محمد بن سلمان را بعید می‌داند و می‌گوید هیچ مجال و جایی برای تغییر وی وجود ندارد.

سعد الفقیه معارض برجسته سعودی و رئیس جنبش اسلامی اصلاح که مقیم لندن است، هم می‌گوید هیئت بیعت صرفا یک نهاد صوری است و محال است که سلمان، پسرش را قربانی و از ولیعهدی دور کند.

الفقیه که با دویچه وله عربی سخن می‌گفت، افزود هنگامی که شاهزاده نایف مُرد و سلمان به عنوان ولیعهد در دوران پادشاهی عبدالله منصوب شد، هیئت بیعت جلسه برگزار نکرد، بلکه خالد التویجری رئیس دربار پادشاهی با برخی از اعضای هیئت بیعت(50+1) تماس گرفت و به آنها اطلاع داد که ملک عبدالله، شاهزاده سلمان را به عنوان ولیعهد منصوب کرده است، در نتیجه تا زمانی که ولیعهد، گزینه و فرد انتخاب شده از سوی پادشاه باشد، اعتراض به وی بسیار دشوار است.

این گزارش بر این باور است که فرصت‌های تغییر خودکار از داخل سعودی با وجود حمایت گسترده غربی به ویژه آمریکا(از بن سلمان) در حال کاهش است.

وی افزود اگر ایالات متحده آمریکا  اعلام کند که محمد بن سلمان دستور قتل جمال خاشقجی را صادر کرده و واشنگتن نمی‌تواند با او تعامل کند، در آن صورت پیش بینی می‌کنم که خاندان پادشاهی به طور جدی دست به تحرک خواهد زد و محمد بن سلمان را برکنار خواهد کرد.

اما به گفته الفقیه با وجود افزایش خشم در داخل خاندان حاکم به سبب مسئله خاشقجی، تلاش‌های شاهزادگان مخالف بن سلمان در این زمینه بی‌نهایت پراکنده است و هیچ رهبری یکپارچه‌ در میان آنها وجود ندارد که این امر، مسئله تغییر بن سلمان را دشوار می‌کند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز8 ساعت قبل
هدایت‌الله خادمی، یکی از طراحان استیضاح روحانی گفته تعداد امضاکننده‌ها به ١٣ نفر رسیدهموضوع حمله به رئیس‌جمهوری اگر چه با توجه به تعداد امضاکننده‌ها جدی به نظر نمی‌رسد اما نگاهی به عوامل پشت ماجرا نشان‌دهنده نکات قابل تأملی است. «موضوع استیضاح روحانی اگر چه با توجه به تعداد امضاکننده‌هایش جدی به نظر نمی‌رسد، اما از آنجایی که به هر حال موضوع حساسی محسوب می‌شود، نقل قول‌های مربوط به آن به سرعت سر از شبکه‌های اجتماعی درمی‌آورد و با واکنش مخالفان ایجاد حاشیه برای دولت مواجه می‌شود. دیروز هم یکی دیگر از طراحان استیضاح با اعلام این که تعداد امضاکننده‌ها به ١٣ نفر رسیده، حرفی زد که اگر چه فرسنگ‌ها دور از ذهن به نظر می‌رسید اما همین عجیب بودن باعث شد که به سرعت در فضای مجازی دست‌به‌دست شود. هدایت‌الله خادمی، نماینده حوزه انتخابیه ایذه و باغملک، اعلام کرده که «برای بعد از استیضاح روحانی هم برنامه داریم و می‌خواهیم یکی مثل قالیباف بیاید.» البته این نخستین بار نیست که خادمی حرف‌های عجیب و غریب می‌زند، حتی برخی حرف‌ها و اقداماتش او را تا پای تهدید به ابطال اعتبارنامه‌اش هم برد. به افراد عقب‌مانده‌ای مثل تو ارتباطی نداردهمین یک ماه پیش ویدئویی منتشر شد که هدایت‌الله خادمی را در حال توهین به یکی از افراد حوزه انتخابیه‌اش نشان می‌داد.
مهرمهر8 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از النهرین، یحیی رسول سخنگوی فرماندهی عملیات مشترک عراق به موضع گیری منفی سفارت آمریکا در بغداد درباره نیروهای امنیتی عراق واکنش نشان داد. وی افزود: آنچه سفارت آمریکا در عراق درباره نیروهای امنیتی گفته است ارزیابی دقیقی نیست و دیدگاهی غیرواقعی است زیرا این نیروها با داعش مقابله کرده و اراضی را آزاد کرده‌اند. ماموریت نیروهای ائتلاف بین المللی آموزشی و مستشاری و حمایت هوایی است و به آن محدود می‌شود. نیروهای عراقی از سال ۲۰۰۳ به بعد پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای به دست آورده است و در جنگ با داعش نیز تجارب گرانبهایی کسب کرده است. شایان ذکر است که سفارت آمریکا در بغداد مدعی شده بود که نیروهای امنیتی عراق هنوز آماده برقراری امنیت نیستند و این توان را ندارند.
مهرمهر8 ساعت قبل
شهرهای مهم این استان ادلب، معره النعمان، جسرالشغور، اریحا و حارم هستند. برخی از نبرد ادلب به عنوان ام المعارک نام می‌برند و برخی دیگر از واکنش ترکیه در صورت هر گونه اقدام نظامی ارتش سوریه سخن می‌گویند. تروریستها پس از رقم خوردن نبرد جنوب به نفع ارتش سوریه سخت در وحشت و هراس به سر می‌برند. از نگاه ناظران امور سوریه باید نبرد ادلب با آتش سنگین همراه باشد و پرونده جنگ سریعا بسته شود. دمشق آماده نبرد بزرگ در ادلب و بستن پرونده مناطق شمال سوریه هم مرز با ترکیه می‌شود.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز7 ساعت قبل
به گزارش مشرق، «تولسی گابارد»، قانونگذار آمریکایی و نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا روز پنجشنبه عربستان سعودی را «بزرگترین حامی تروریسم» توصیف کرد. گابارد در توئیتر، با اشاره به گزارش‌هایی که مدعی هستند دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا قصد فروش فناوری‌های حساس هسته‌ای به عربستان سعودی را دارد گفت: «عربستان سعودی بزرگترین حامی تروریسم و ایدئولوژی افراط‌گرایی است که سازمان‌های تروریستی مانند القاعده و داعش را تغذیه می‌کنند. با وجود این دولت ترامپ قصد دارد به آنها فناوری‌های حساس هسته‌ای بفروشد. این، تهدید بزرگی برای ایمنی و امنیت آمریکا است.»
مهرمهر6 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیاالیوم، فراکسیون وفاداری به مقاومت در پارلمان لبنان، حرفهای الیزابت ریچارد سفیر آمریکا در لبنان درباره نگرانی واشنگتن از نقش حزب الله لبنان را محکوم کرد. در بیانیه فراکسیون مقاومت در پارلمان لبنان آمده است: موضع منفی مقامات آمریکا درباره حزب الله لبنان که از زبان آنها پس از هر دیدار با مقامات لبنانی تکرار می‌شود، مردود و محکوم است و به حاکمیت ملی لبنان خدشه وارد می‌کند و منکر حق مشروع در قانون بین المللی مبنی بر حق دفاع از خویشتن و مقاومت در برابر هر تهدید یا دشمن است و نوعی جانبداری به ناحق از رژیم صهیونیستی است؛ که به اشغال اراضی لبنان ادامه می‌دهد و همه روزه حاکمیت لبنان را نقض می‌کند. فراکسیون حزب الله در پارلمان لبنان اعلام کرد: این مواضع به سبب خوی سلطه طلبی و هیمنه آمریکاست که بر تنفر ملتها از دولت آمریکا می‌افزاید به ویژه که دولت آمریکا معیارهای عادلانه را مورد توجه قرار نمی‌دهد و زور و تروریسم را بر حقوق بشر ترجیح می‌دهد. دولت آمریکا حامی رژیمهای دیکتاتوری است. در بیانیه فراکسیون وفاداری به مقاومت در پارلمان لبنان آمده است: ظلم و زورگویی آمریکا عامل همه بحرانها و منشا همه مشکلات ملتها و کشورهای دنیاست.

اخبار بیشتر