آیا امکان برکناری بن‌سلمان و قربانی شدن وی وجود دارد؟
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

آیا امکان برکناری بن‌سلمان و قربانی شدن وی وجود دارد؟

گرفتن عکس یادگاری با بن‌سلمان؛ کابوس نشست سران گروه «جی- ۲۰»

تسنیمخبرگزاری تسنیم
گرفتن عکس یادگاری با بن‌سلمان؛ کابوس نشست سران گروه «جی- ۲۰»
یک رسانه انگلیسی با اشاره به این‌که ولیعهد عربستان سعودی با اتهامات عدیده‌ای در زمینه حقوق بشر مواجه است، متذکر شد که حضور وی در نشست گروه «جی-۲۰» او را در معرض خطر بزرگ یعنی بازداشت شدن قرار خواهد داد.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «ساره لیا ویتسون» رئیس بخش خاورمیانه و شمال آفریقا در دیدبان حقوق بشر در واکنش به خبر حضور «محمد بن‌سلمان» ولیعهد سعودی در نشست سران گروه «جی- 20»، اعلام کرد: «خطر بزرگی یعنی وارد کردن اتهاماتی علیه او وجود دارد و این بدان معنا نیست که محمد بن‌سلمان به عنوان رئیس حکومت، می‌تواند از حق مصونیت برخوردار شود.»

وی متذکر شد، ولیعهد عربستان سعودی در صورتی‌که برای مشارکت در نشست گروه «جی- 20» در سی‌ام نوامبر به آرژانتین برود، احتمالا با خطر بازداشت روبه‌رو شود.

طبق گزارش روزنامه انگلیسی «گاردین»، روبرو شدن بن‌سلمان با چنین خطری به اصلی در قانون دیوان کیفری بین‌المللی بازمی‌گردد که بر اساس آن، دادستان کل در هر کشوری می‌تواند افراد مظنون به ارتکاب جنایاتی خطرناک مانند کشتار جمعی، شکنجه و اعدام خارج از چارچوب قانونی را، با صرف‌نظر از محل ارتکاب آن جنایات، بازداشت کند.

این در حالی‌ است که نهادهای حقوق بشر در پایتخت آرژانتین، بوینس‌آیرس هیچ طرحی جهت بازداشت بن‌سلمان ارائه نکرده‌اند. با این حال، حقوقدانان می‌توانند اتهاماتی را در دادگاه‌های اروپایی علیه او در پرونده قتل «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار عربستانی، مطرح، و بازداشت وی را از طریق اینترپل در آرژانتین مطرح کنند.

گاردین خاطرنشان کرد که حضور ولیعهد سعودی در نشست گروه «جی- 20» رهبران جهان را در لحظه‌ای واقعی، که اجتناب از آن را ترجیح می‌دهند، قرار می‌دهد.احتمال دیدار پوتین و بن‌سلمان در نشست جی20

هر چند قدرت‌های غربی، مانند ایالات متحده، انگلیس و فرانسه، با وجود کشتار و جنایت در یمن و مواجه شدن این کشور فقیر با بدترین قحطی در جهان، از فروش تسلیحات به ریاض خرسند هستند، ولی گرفتن عکس‌های یادگاری با بن‌سلمان در آرژانتین به مانند کابوسی سیاسی برای شمار زیادی از رهبران در نشست گروه «جی- 20» خواهد بود.

یک مقام سابق در آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا( سیا)، که از اعضای کنونی در موسسه تحقیقاتی «بروکینگز» است، آن لحظه را «مهم» توصیف کرده و گفته است: «جنایت خاشقجی تنها یک بخش از سیاست‌های متهورانه و خطرناک ولیعهد سعودی در سرتاسر منتطقه را بازتاب می‌دهد.»

خواندن خبر در سایت منبع

دیدار «بن سلمان» با همتای اماراتی خود

فارسخبرگزاری فارس
دیدار «بن سلمان» با همتای اماراتی خود
«محمد بن سلمان» ولی‌عهد عربستان سعودی در سفری به امارات عربی متحده با ولی‌عهد ابوظبی دیدار کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، بن سلمان روز پنجشنبه(دیروز) در سفری به ابوظبی با «محمد بن زاید» ولی‌عهد ابوظبی دیدار و درباره روابط دوجانبه گفت‌وگو کردند.

در این دیدار روابط برادرانه دو کشور، راهکارهای توسعه این روابط در زمینه‌های مختلف و نیز پاره‌ای از مسائل دارای اهتمام مشترک بررسی شد.

طبق گزارش خبرگزاری امارات (وام)، بن زاید تصریح کرد که روابط امارات و عربستان سعودی یک الگوی استثنائی است و نمونه یک روابط برادرانه بین دو کشور دارای پیوندهای تاریخی و جغرافیایی است که بر احترام متقابل و اراده مشترک برای تحکیم این روابط و ارتقای آن در تمامی زمینه‌ها متکی است.

بن زاید همچنین نقش عربستان سعودی در مقابله با چالش‌های منطقه و تلاش‌های مربوط به تحقق امنیت و تلاش‌های مربوط به تحقق امنیت، ثبات و توسعه ملت‌ها را «محوری» خواند.

این نخستین سفر رسمی بن سلمان به امارات پس از افشای قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول است و وی به چند کشور عربی دیگر نیز سفر خواهد کرد.

قتل این روزنامه‌نگار، انتقادهای مجامع جهانی و محافل حقوق بشری از عربستان سعودی به خصوص بن سلمان را به دنبال داشت.

خواندن خبر در سایت منبع

سفر خارجی بن سلمان بعد از قتل خاشقچی

رکناخبرگزاری رکنا
سفر خارجی بن سلمان  بعد از قتل خاشقچی
رکنا: بن سلمان در اولین سفر خارجی بعد از قتل خاشقچی راهی امارات شد

سفر خارجی بن سلمان  بعد از قتل خاشقچی - 1

محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در اولین سفر خارجی خود بعد از دخالت در ربوده شدن و قتل 'جمال خاشقچی' روزنامه نگار مخالف راهی ابوظبی شد و با همتای اماراتی خود دیدار و گفت وگو کرد.'محمد بن زاید' ولیعهد ابوظبی با حضور در فرودگاه به صورت رسمی از همتای سعودی خود استقبال کرد.

این گزارش به جزییات بیشتری اشاره نکرد.

سفر به ابوظبی اولین سفر خارجی بن سلمان بعد از دخالت در به قتل Murder رساندن جمال خاشچقی روزنامه نگار مخالف سعودی محسوب می شود. دولت ریاض به دلیل دخالت در این جنایت Crime تحت فشار شدید افکار عمومی و نهادهای حقوق بشری جهان است .

خاشقچی روزنامه نگار ناراضی سعودی دوم اکتبر (10 مهر) بعد از مراجعه به کنسولگری عربستان در استانبول ناپدید شد. رژیم سعودی بعد از 18 روز سکوت و تکذیب بالاخره تحت فشارهای جامعه جهانی تایید کرد که او در کنسولگری این کشور به قتل رسیده است.

ریاض در عین حال با متهم کردن شماری از نیروهای اطلاعاتی این کشور به دخالت در ترور Assassination خاشقچی تلاش کرد تا ولیعهد این کشور را از اتهام صدور دستور حذف این روزنامه نگار مخالف برهاند.

در جدیدترین تحول روزنامه واشنگتن پست خبر داد، آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) به این نتیجه رسیده که محمد بن سلمان ولیعهد سعودی دستور ترور جمال خاشقچی، روزنامه نگار منتقد آل سعود را صادر کرده است.

امارات یکی از کشورهایی است که در ماجرای قتل خاشقچی از ریاض دفاع کرد اما برخی گزارش ها حاکیست که دو کشور اخیرا بر سر برخی مسایل از جمله جنگ یمن دچار اختلاف شده اند تا حدی که ابوظبی حاضر نشد سعودی ها را در حمله اخیر به الحدیده حمایت کند.

گزارش ایرنا می افزاید : دیوان پادشاهی عربستان هم در حساب کاربری توئیتر خود اعلام کرد که بن سلمان با دستور شاه سعودی کشور را برای سفر به چند کشور عربی ترک کرده است . این بیانیه به نام این کشورها اشاره نکرد.

ریاض پیش ازاین اعلام کرد که محمد بن سلمان اواخر ماه جاری میلادی ( نوامبر) برای شرکت در نشست سران کشورهای جی – 20 به آرژانتین سفر خواهد کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

اگر بن‌سلمان بخواهد، اردوغان با او دیدار می‌کند/ چشم‌پوشی ترامپ از قتل خاشقچی پذیرفتنی نیست

فارسخبرگزاری فارس
اگر بن‌سلمان بخواهد، اردوغان با او دیدار می‌کند/ چشم‌پوشی ترامپ از قتل خاشقچی پذیرفتنی نیست
وزیر خارجه ترکیه در مصاحبه با یک شبکه خبری درباره مسائل مختلفی از جمله قتل روزنامه‌نگار منتقد سعودی و نقشه‌راه منبج در سوریه صحبت کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «مولود چاووش‌اوغلو» وزیر خارجه ترکیه امروز (جمعه) گفت که چشم‌پوشی رئیس‌جمهور آمریکا از موضوع قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد سعودی غیرقابل قبول است.

چاووش‌اوغلو در مصاحبه با شبکه خبری «سی. ان. ان. ترک» با بیان اینکه مسئله پول، همه‌چیز نیست، توضیح داد: «ما نمی‌دانیم ترامپ بر چه اساسی می‌گوید که شاید ولی‌عهد سعودی از این جنایت با خبر باشد شاید هم نه!»

وی با بیان اینکه روابط آنکارا و ریاض، در یک نفر خلاصه نمی‌شود، گفت: «اگر محمد بن سلمان (ولی‌عهد سعودی) درخواست کند، شاید رئیس‌جمهور اردوغان در حاشیه نشست گروه 20 با او دیدار کند».

وزیر خارجه ترکیه با بیان اینکه انجام تحقیقات بین‌المللی در موضوع قتل خاشقچی بهتر است، تصریح کرد: «چون سعودی‌ها با ما همکاری نمی‌کنند. ترکیه اما با هر تحقیقات بین‌المللی همکاری خواهد کرد و اطلاعات و مدارک کافی برای آن ارائه می‌کند».

چاووش‌اوغلو با بیان اینکه فایل صوتی از لحظه قتل خاشقچی به استماع مقامات سازمان اطلاعات رژیم سعودی رسیده، گفت: «شواهد و مدارک این جنایت در کنسولگری و اقامتگاه سرکنسول در استانبول، طبق برنامه‌ریزی پاک شده است».

وی ضمن اشاره به اینکه آنکارا تمایلی به تخریب روابط با ریاض ندارد اما به تلاش برای آشکار کردن حقایق پشت این جنایت ادامه می‌دهد، افزود: «برخی کشورهای اروپایی چون نمی‌خواهند روابط با سعودی را برهم بزنند، اقدامات جدی در این باره انجام نمی‌دهند».

اگر بن‌سلمان بخواهد، اردوغان با او دیدار می‌کند/ چشم‌پوشی ترامپ از قتل خاشقچی پذیرفتنی نیست - 7

خواندن خبر در سایت منبع

آیا امکان برکناری بن‌سلمان و قربانی شدن وی وجود دارد؟

الفخبرگزاری الف
آیا امکان برکناری بن‌سلمان و قربانی شدن وی وجود دارد؟
گزارش‌های غربی از تمایل روزافزون در خاندان پادشاهی آل سعود برای کنار گذاشتن محمد بن سلمان از ولیعهدی حکایت می‌کند.

به گزارش تسنیم،‌بر اساس گزارش‌های پیاپی غربی، تمایل در خاندان حاکم سعودی برای دور کردن محمد بن سلمان از تخت پادشاهی در حال افزایش است و همچنین اسامی افرادی که نامزد قرار گرفتن به جای وی در منصب ولیعهدی هستند، مطرح شده است.

با این پراکنده بودن تلاش‌های شاهزادگان مخالف بن‌سلمان، نبود رهبری یکپارچه در میان آنها و نیز عدم حمایت واضح آمریکا، این رویکرد یعنی تلاش برای کنار گذاشتن بن سلمان را تضعیف کرده است.

نکته قابل توجه این است که نه در نظام‌نامه پادشاهی عربستان و نه در نظام هیئت بیعت، هیچ بندی که از این مسئله حرف بزند، وجود ندارد و مسئله به شکل اساسی به پادشاه و آنگاه به هیئت بیعت منوط است.

محمد آل الزلفه عضو سابق مجلس مشورتی سعودی امکان عزل محمد بن سلمان را بعید می‌داند و می‌گوید هیچ مجال و جایی برای تغییر وی وجود ندارد.

سعد الفقیه معارض برجسته سعودی و رئیس جنبش اسلامی اصلاح که مقیم لندن است، هم می‌گوید هیئت بیعت صرفا یک نهاد صوری است و محال است که سلمان، پسرش را قربانی و از ولیعهدی دور کند.

الفقیه که با دویچه وله عربی سخن می‌گفت، افزود هنگامی که شاهزاده نایف مُرد و سلمان به عنوان ولیعهد در دوران پادشاهی عبدالله منصوب شد، هیئت بیعت جلسه برگزار نکرد، بلکه خالد التویجری رئیس دربار پادشاهی با برخی از اعضای هیئت بیعت(50+1) تماس گرفت و به آنها اطلاع داد که ملک عبدالله، شاهزاده سلمان را به عنوان ولیعهد منصوب کرده است، در نتیجه تا زمانی که ولیعهد، گزینه و فرد انتخاب شده از سوی پادشاه باشد، اعتراض به وی بسیار دشوار است.

این گزارش بر این باور است که فرصت‌های تغییر خودکار از داخل سعودی با وجود حمایت گسترده غربی به ویژه آمریکا(از بن سلمان) در حال کاهش است.

وی افزود اگر ایالات متحده آمریکا  اعلام کند که محمد بن سلمان دستور قتل جمال خاشقجی را صادر کرده و واشنگتن نمی‌تواند با او تعامل کند، در آن صورت پیش بینی می‌کنم که خاندان پادشاهی به طور جدی دست به تحرک خواهد زد و محمد بن سلمان را برکنار خواهد کرد.

اما به گفته الفقیه با وجود افزایش خشم در داخل خاندان حاکم به سبب مسئله خاشقجی، تلاش‌های شاهزادگان مخالف بن سلمان در این زمینه بی‌نهایت پراکنده است و هیچ رهبری یکپارچه‌ در میان آنها وجود ندارد که این امر، مسئله تغییر بن سلمان را دشوار می‌کند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فردا نیوزفردا نیوز19 ساعت قبل
در عملیات بیت المقدس (آزاد سازی خرمشهر) چند نکته برای فرماندهان و رزمندگان مهم بود، ۱) پیروزی نظامی، ۲) استفاده از فرمول‌های غیر نظامی در جنگ‌های کلاسیک ۳) انجام عملیات‌های کوچک با اهداف بزرگ و در نهایت انجام عملیات نهایی یعنی همان عملیات فتح خرمشهر، ۴) پایان و خط بطلانی بر این تفکر که جنگ به بن بست رسیده، ۵) ایجاد الگوی جدیدی از جنگ و عملیاتی بودن آن الگو در جنگ. تفکر و اندیشه مقاومت در جریان دفاع مقدس و پس از آن توانسته در وهله اول یک الگویی را برای کشور و بعد برای منطقه شکل دهد. کسانی که امروز احتمال وقوع جنگ را پر رنگ می‌کنند و در نشریات خود این موضوع را برجسته جلوه می‌دهند طرفداران دشمن و ستون پنجم هستند، این‌ها افرادی هستند که علاقمندند جامعه ایرانی که تحت فشار‌های اقتصادی و روانی دشمن است دچار یک فشار جدید به عنوان ترس از جنگ نیز شود. در واقع غربی‌ها با محاسبه هزینه فایده جنگ مستقیم به این مهم دست یافته‌اند که ترساندن و ایجاد یک نمایش جنگ قطعا نسبت به جنگ مستقیم برای آن‌ها هزینه ترخواهد بود. این درشرایطی بود که بسیاری از خودکفایی‌های در عرصه کشاورزی، صنعتی و … در کشور وجود نداشت، اما به‌حمدالله امروز بسیاری از نیاز‌های کشور در داخل تامین می‌شود.
عصر ایرانعصر ایران23 ساعت قبل
مداحی که در شب تولد امام حسن مجتبی به مقدسات اهل سنت توهین و مداحی وی از شبکه پنج سیما بصورت زنده پخش می‌شد توسط قوه قضاییه احضار و پس از تفهیم اتهام بازداشت شد. مداحی که در شب تولد امام حسن مجتبی به مقدسات اهل سنت توهین و مداحی وی از شبکه پنج سیما بصورت زنده پخش می‌شد توسط قوه قضاییه احضار و پس از تفهیم اتهام بازداشت شد. به گزارش عصر ایران، در پی اعتراضات و واکنش‎ها به پخش توهین مداح شبکه ۵ به اعتقادات و شخصیت‌های مورد احترام اهل سنت، شبکه پنج صدا و سیمای جمهوری اسلامی با انتشار اطلاعیه‌ای ضمن «محکوم کردن گفتار یک مداح»، از اهل سنت به خاطر پخش چنین برنامه‌ای عذرخواهی کرد. در این مولودی خوانی، که از شبکه پنج پخش شد، این مداح به بزرگان اهل سنت اهانت کرد.

تعیین تکلیف کرسی‌های هیئت رئیسه

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ مجلس هفته آینده جلسه علنی ندارد پس از بازگشت نمایندگان از حوزه‌های انتخابیه، انتخابات برای تعیین هیئت رئیسه ۱۳ کمیسیون تخصصی و ۳ فراکسیون مجلس نیز انجام خواهد شد.
صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
حمایت وزارت راه از لایحه مالیات بر عایدی سرمایهبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما از وزارت راه و شهرسازی؛ جلسه هم‌اندیشی وزیر راه و شهرسازی و معاونان حوزه‌های مسکن و شهرسازی، سازمان ملی زمین و مسکن، شهر‌های جدید، مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اعضای کمیسیون عمران مجلس در ساختمان دادمان وزارت راه و شهرسازی برگزار شد. محمد اسلامی در جمع‌بندی این نشست با اعلام این مطلب که مسکن و رونق دادن به آن در بخش عرضه و تقاضا و همچنین ساماندهی بازار اجاره بها از اولویت‌های وزارت راه و شهرسازی است، گفت: مسکن به لحاظ ساختاری نیمی از وزارتخانه بزرگ راه و شهرسازی است و در مورد رونق دادن به بازار مسکن، وزارتخانه با حمایت دولت و همچنین مجلس، برنامه‌های جامعی را در دستور کار دارد. وزیر راه و شهرسازی ضمن دعوت از اعضای کمیسیون عمران مجلس برای بازدید از برخی از پروژه‌های مسکنی که به بهره‌برداری رسیده‌اند از شناسایی نیاز واقعی و تقاضای واقعی استان‌های مختلف به تفکیک شهر‌ها خبر داد. وی با اعلام اینکه فراخوان مشارکت برای اجرای طرح اقدام ملی به زودی رسانه‌ای و اطلاع رسانی عمومی خواهد شد، گفت: از سوی سازمان ملی زمین و مسکن به استان‌ها ابلاغ کرده‌ایم تا زمین‌های رایگان را برای اجرای طرح اقدام ملی شناسایی و معرفی کنند که اینکار انجام شده است. عضو کابینه دولت دوازدهم تاکید کرد: باید فضای جامعه را به سمت تولید مسکن که جزو برنامه‌های دولت است و بخشی از آن نیز عملیاتی و اجرایی شده است، سوق دهیم و برنامه‌های دولت را برای تولید مسکن و رونق دادن به بازار مسکن با اطلاع رسانی درستی تشریح کنیم. اسلامی تصریح کرد: در تلاش هستیم تا راهکار‌هایی را عملیاتی و اجرایی کنیم که نقدینگی به بخش مسکن، تزریق و در این حوزه، سرمایه گذاری بشود. وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: برنامه‌های بازآفرینی شهری در خصوص احداث ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده شهری، همچنین برنامه شهر‌های جدید در احداث ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در شهر‌های جدید و برنامه بنیاد مسکن برای احداث ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در شهر‌های زیر ۲۵ هزار نفر تهیه شده‌اند و بخشی از قرارداد‌های احداث آن‌ها آماده و برخی نیز به بهره برداری رسیده‌اند. این مقام مسئول در وزارت راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه امکانات دولت در خصوص تولید مسکن، یکپارچه شده است، گفت: هدف کلان ما هدف برنامه ششم توسعه است و همان را هدف قرار داده و مطمئن هستیم که بر اساس آن هدف، می‌توانیم به احداث واحد‌های مسکونی برنامه ریزی شده، دست یابیم. وزیر راه و شهرسازی از حمایت وزارتخانه راه و شهرسازی نسبت به لایحه مالیات بر عایدی سرمایه خبر داد و گفت: ما امروز هم تکنولوژی روز و هم سریع سازی را داریم. به همین دلیل باید مردم را تشویق کنیم تا بیایند و با دریافت پروانه ساختمانی نسبت به احداث واحد‌های مسکونی اقدام کنند. وی افزود: هم اکنون صدور پروانه ساختمان کاهش پیدا کرده است که باید کاری کنیم تا روند صدور از حالت فوق خارج شود. اسلامی در بخشی از سخنان خود به تورم اقتصادی اشاره کرد و گفت: سقوط ارزش پول مردم را ناگزیر کرده تا پول و نقدینگی خود را به سمت تبدیل به کالا‌های مختلف ببرند. باید کاری کنیم که در برنامه رونق دادن به بازار مسکن، اقشار متوسط و افرادی که مستاجر هستند، لطمه نبینند. به همین دلیل باید صبورانه و عاقلانه رفتار کنیم. وی با یادآوری اینکه جهش‌های قیمت متاثر از تورم اقتصادی و خارج از کنترل بوده است، افزود: تلاش می‌کنیم از برآیند هم‌اندیشی‌های وزارتخانه راه و شهرسازی با کمیسیون عمران مجلس به نتایج خوبی برای تعادل بخشی به بازار مسکن دست یابیم.

اخبار بیشتر