آیا امکان برکناری بن‌سلمان و قربانی شدن وی وجود دارد؟
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

آیا امکان برکناری بن‌سلمان و قربانی شدن وی وجود دارد؟

گرفتن عکس یادگاری با بن‌سلمان؛ کابوس نشست سران گروه «جی- ۲۰»

تسنیمخبرگزاری تسنیم
گرفتن عکس یادگاری با بن‌سلمان؛ کابوس نشست سران گروه «جی- ۲۰»
یک رسانه انگلیسی با اشاره به این‌که ولیعهد عربستان سعودی با اتهامات عدیده‌ای در زمینه حقوق بشر مواجه است، متذکر شد که حضور وی در نشست گروه «جی-۲۰» او را در معرض خطر بزرگ یعنی بازداشت شدن قرار خواهد داد.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «ساره لیا ویتسون» رئیس بخش خاورمیانه و شمال آفریقا در دیدبان حقوق بشر در واکنش به خبر حضور «محمد بن‌سلمان» ولیعهد سعودی در نشست سران گروه «جی- 20»، اعلام کرد: «خطر بزرگی یعنی وارد کردن اتهاماتی علیه او وجود دارد و این بدان معنا نیست که محمد بن‌سلمان به عنوان رئیس حکومت، می‌تواند از حق مصونیت برخوردار شود.»

وی متذکر شد، ولیعهد عربستان سعودی در صورتی‌که برای مشارکت در نشست گروه «جی- 20» در سی‌ام نوامبر به آرژانتین برود، احتمالا با خطر بازداشت روبه‌رو شود.

طبق گزارش روزنامه انگلیسی «گاردین»، روبرو شدن بن‌سلمان با چنین خطری به اصلی در قانون دیوان کیفری بین‌المللی بازمی‌گردد که بر اساس آن، دادستان کل در هر کشوری می‌تواند افراد مظنون به ارتکاب جنایاتی خطرناک مانند کشتار جمعی، شکنجه و اعدام خارج از چارچوب قانونی را، با صرف‌نظر از محل ارتکاب آن جنایات، بازداشت کند.

این در حالی‌ است که نهادهای حقوق بشر در پایتخت آرژانتین، بوینس‌آیرس هیچ طرحی جهت بازداشت بن‌سلمان ارائه نکرده‌اند. با این حال، حقوقدانان می‌توانند اتهاماتی را در دادگاه‌های اروپایی علیه او در پرونده قتل «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار عربستانی، مطرح، و بازداشت وی را از طریق اینترپل در آرژانتین مطرح کنند.

گاردین خاطرنشان کرد که حضور ولیعهد سعودی در نشست گروه «جی- 20» رهبران جهان را در لحظه‌ای واقعی، که اجتناب از آن را ترجیح می‌دهند، قرار می‌دهد.احتمال دیدار پوتین و بن‌سلمان در نشست جی20

هر چند قدرت‌های غربی، مانند ایالات متحده، انگلیس و فرانسه، با وجود کشتار و جنایت در یمن و مواجه شدن این کشور فقیر با بدترین قحطی در جهان، از فروش تسلیحات به ریاض خرسند هستند، ولی گرفتن عکس‌های یادگاری با بن‌سلمان در آرژانتین به مانند کابوسی سیاسی برای شمار زیادی از رهبران در نشست گروه «جی- 20» خواهد بود.

یک مقام سابق در آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا( سیا)، که از اعضای کنونی در موسسه تحقیقاتی «بروکینگز» است، آن لحظه را «مهم» توصیف کرده و گفته است: «جنایت خاشقجی تنها یک بخش از سیاست‌های متهورانه و خطرناک ولیعهد سعودی در سرتاسر منتطقه را بازتاب می‌دهد.»

خواندن خبر در سایت منبع

دیدار «بن سلمان» با همتای اماراتی خود

فارسخبرگزاری فارس
دیدار «بن سلمان» با همتای اماراتی خود
«محمد بن سلمان» ولی‌عهد عربستان سعودی در سفری به امارات عربی متحده با ولی‌عهد ابوظبی دیدار کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، بن سلمان روز پنجشنبه(دیروز) در سفری به ابوظبی با «محمد بن زاید» ولی‌عهد ابوظبی دیدار و درباره روابط دوجانبه گفت‌وگو کردند.

در این دیدار روابط برادرانه دو کشور، راهکارهای توسعه این روابط در زمینه‌های مختلف و نیز پاره‌ای از مسائل دارای اهتمام مشترک بررسی شد.

طبق گزارش خبرگزاری امارات (وام)، بن زاید تصریح کرد که روابط امارات و عربستان سعودی یک الگوی استثنائی است و نمونه یک روابط برادرانه بین دو کشور دارای پیوندهای تاریخی و جغرافیایی است که بر احترام متقابل و اراده مشترک برای تحکیم این روابط و ارتقای آن در تمامی زمینه‌ها متکی است.

بن زاید همچنین نقش عربستان سعودی در مقابله با چالش‌های منطقه و تلاش‌های مربوط به تحقق امنیت و تلاش‌های مربوط به تحقق امنیت، ثبات و توسعه ملت‌ها را «محوری» خواند.

این نخستین سفر رسمی بن سلمان به امارات پس از افشای قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول است و وی به چند کشور عربی دیگر نیز سفر خواهد کرد.

قتل این روزنامه‌نگار، انتقادهای مجامع جهانی و محافل حقوق بشری از عربستان سعودی به خصوص بن سلمان را به دنبال داشت.

خواندن خبر در سایت منبع

سفر خارجی بن سلمان بعد از قتل خاشقچی

رکناخبرگزاری رکنا
سفر خارجی بن سلمان  بعد از قتل خاشقچی
رکنا: بن سلمان در اولین سفر خارجی بعد از قتل خاشقچی راهی امارات شد

سفر خارجی بن سلمان  بعد از قتل خاشقچی - 1

محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در اولین سفر خارجی خود بعد از دخالت در ربوده شدن و قتل 'جمال خاشقچی' روزنامه نگار مخالف راهی ابوظبی شد و با همتای اماراتی خود دیدار و گفت وگو کرد.'محمد بن زاید' ولیعهد ابوظبی با حضور در فرودگاه به صورت رسمی از همتای سعودی خود استقبال کرد.

این گزارش به جزییات بیشتری اشاره نکرد.

سفر به ابوظبی اولین سفر خارجی بن سلمان بعد از دخالت در به قتل Murder رساندن جمال خاشچقی روزنامه نگار مخالف سعودی محسوب می شود. دولت ریاض به دلیل دخالت در این جنایت Crime تحت فشار شدید افکار عمومی و نهادهای حقوق بشری جهان است .

خاشقچی روزنامه نگار ناراضی سعودی دوم اکتبر (10 مهر) بعد از مراجعه به کنسولگری عربستان در استانبول ناپدید شد. رژیم سعودی بعد از 18 روز سکوت و تکذیب بالاخره تحت فشارهای جامعه جهانی تایید کرد که او در کنسولگری این کشور به قتل رسیده است.

ریاض در عین حال با متهم کردن شماری از نیروهای اطلاعاتی این کشور به دخالت در ترور Assassination خاشقچی تلاش کرد تا ولیعهد این کشور را از اتهام صدور دستور حذف این روزنامه نگار مخالف برهاند.

در جدیدترین تحول روزنامه واشنگتن پست خبر داد، آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) به این نتیجه رسیده که محمد بن سلمان ولیعهد سعودی دستور ترور جمال خاشقچی، روزنامه نگار منتقد آل سعود را صادر کرده است.

امارات یکی از کشورهایی است که در ماجرای قتل خاشقچی از ریاض دفاع کرد اما برخی گزارش ها حاکیست که دو کشور اخیرا بر سر برخی مسایل از جمله جنگ یمن دچار اختلاف شده اند تا حدی که ابوظبی حاضر نشد سعودی ها را در حمله اخیر به الحدیده حمایت کند.

گزارش ایرنا می افزاید : دیوان پادشاهی عربستان هم در حساب کاربری توئیتر خود اعلام کرد که بن سلمان با دستور شاه سعودی کشور را برای سفر به چند کشور عربی ترک کرده است . این بیانیه به نام این کشورها اشاره نکرد.

ریاض پیش ازاین اعلام کرد که محمد بن سلمان اواخر ماه جاری میلادی ( نوامبر) برای شرکت در نشست سران کشورهای جی – 20 به آرژانتین سفر خواهد کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

اگر بن‌سلمان بخواهد، اردوغان با او دیدار می‌کند/ چشم‌پوشی ترامپ از قتل خاشقچی پذیرفتنی نیست

فارسخبرگزاری فارس
اگر بن‌سلمان بخواهد، اردوغان با او دیدار می‌کند/ چشم‌پوشی ترامپ از قتل خاشقچی پذیرفتنی نیست
وزیر خارجه ترکیه در مصاحبه با یک شبکه خبری درباره مسائل مختلفی از جمله قتل روزنامه‌نگار منتقد سعودی و نقشه‌راه منبج در سوریه صحبت کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «مولود چاووش‌اوغلو» وزیر خارجه ترکیه امروز (جمعه) گفت که چشم‌پوشی رئیس‌جمهور آمریکا از موضوع قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد سعودی غیرقابل قبول است.

چاووش‌اوغلو در مصاحبه با شبکه خبری «سی. ان. ان. ترک» با بیان اینکه مسئله پول، همه‌چیز نیست، توضیح داد: «ما نمی‌دانیم ترامپ بر چه اساسی می‌گوید که شاید ولی‌عهد سعودی از این جنایت با خبر باشد شاید هم نه!»

وی با بیان اینکه روابط آنکارا و ریاض، در یک نفر خلاصه نمی‌شود، گفت: «اگر محمد بن سلمان (ولی‌عهد سعودی) درخواست کند، شاید رئیس‌جمهور اردوغان در حاشیه نشست گروه 20 با او دیدار کند».

وزیر خارجه ترکیه با بیان اینکه انجام تحقیقات بین‌المللی در موضوع قتل خاشقچی بهتر است، تصریح کرد: «چون سعودی‌ها با ما همکاری نمی‌کنند. ترکیه اما با هر تحقیقات بین‌المللی همکاری خواهد کرد و اطلاعات و مدارک کافی برای آن ارائه می‌کند».

چاووش‌اوغلو با بیان اینکه فایل صوتی از لحظه قتل خاشقچی به استماع مقامات سازمان اطلاعات رژیم سعودی رسیده، گفت: «شواهد و مدارک این جنایت در کنسولگری و اقامتگاه سرکنسول در استانبول، طبق برنامه‌ریزی پاک شده است».

وی ضمن اشاره به اینکه آنکارا تمایلی به تخریب روابط با ریاض ندارد اما به تلاش برای آشکار کردن حقایق پشت این جنایت ادامه می‌دهد، افزود: «برخی کشورهای اروپایی چون نمی‌خواهند روابط با سعودی را برهم بزنند، اقدامات جدی در این باره انجام نمی‌دهند».

اگر بن‌سلمان بخواهد، اردوغان با او دیدار می‌کند/ چشم‌پوشی ترامپ از قتل خاشقچی پذیرفتنی نیست - 7

خواندن خبر در سایت منبع

آیا امکان برکناری بن‌سلمان و قربانی شدن وی وجود دارد؟

الفخبرگزاری الف
آیا امکان برکناری بن‌سلمان و قربانی شدن وی وجود دارد؟
گزارش‌های غربی از تمایل روزافزون در خاندان پادشاهی آل سعود برای کنار گذاشتن محمد بن سلمان از ولیعهدی حکایت می‌کند.

به گزارش تسنیم،‌بر اساس گزارش‌های پیاپی غربی، تمایل در خاندان حاکم سعودی برای دور کردن محمد بن سلمان از تخت پادشاهی در حال افزایش است و همچنین اسامی افرادی که نامزد قرار گرفتن به جای وی در منصب ولیعهدی هستند، مطرح شده است.

با این پراکنده بودن تلاش‌های شاهزادگان مخالف بن‌سلمان، نبود رهبری یکپارچه در میان آنها و نیز عدم حمایت واضح آمریکا، این رویکرد یعنی تلاش برای کنار گذاشتن بن سلمان را تضعیف کرده است.

نکته قابل توجه این است که نه در نظام‌نامه پادشاهی عربستان و نه در نظام هیئت بیعت، هیچ بندی که از این مسئله حرف بزند، وجود ندارد و مسئله به شکل اساسی به پادشاه و آنگاه به هیئت بیعت منوط است.

محمد آل الزلفه عضو سابق مجلس مشورتی سعودی امکان عزل محمد بن سلمان را بعید می‌داند و می‌گوید هیچ مجال و جایی برای تغییر وی وجود ندارد.

سعد الفقیه معارض برجسته سعودی و رئیس جنبش اسلامی اصلاح که مقیم لندن است، هم می‌گوید هیئت بیعت صرفا یک نهاد صوری است و محال است که سلمان، پسرش را قربانی و از ولیعهدی دور کند.

الفقیه که با دویچه وله عربی سخن می‌گفت، افزود هنگامی که شاهزاده نایف مُرد و سلمان به عنوان ولیعهد در دوران پادشاهی عبدالله منصوب شد، هیئت بیعت جلسه برگزار نکرد، بلکه خالد التویجری رئیس دربار پادشاهی با برخی از اعضای هیئت بیعت(50+1) تماس گرفت و به آنها اطلاع داد که ملک عبدالله، شاهزاده سلمان را به عنوان ولیعهد منصوب کرده است، در نتیجه تا زمانی که ولیعهد، گزینه و فرد انتخاب شده از سوی پادشاه باشد، اعتراض به وی بسیار دشوار است.

این گزارش بر این باور است که فرصت‌های تغییر خودکار از داخل سعودی با وجود حمایت گسترده غربی به ویژه آمریکا(از بن سلمان) در حال کاهش است.

وی افزود اگر ایالات متحده آمریکا  اعلام کند که محمد بن سلمان دستور قتل جمال خاشقجی را صادر کرده و واشنگتن نمی‌تواند با او تعامل کند، در آن صورت پیش بینی می‌کنم که خاندان پادشاهی به طور جدی دست به تحرک خواهد زد و محمد بن سلمان را برکنار خواهد کرد.

اما به گفته الفقیه با وجود افزایش خشم در داخل خاندان حاکم به سبب مسئله خاشقجی، تلاش‌های شاهزادگان مخالف بن سلمان در این زمینه بی‌نهایت پراکنده است و هیچ رهبری یکپارچه‌ در میان آنها وجود ندارد که این امر، مسئله تغییر بن سلمان را دشوار می‌کند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | بازهم برخورد شرم‌آور مجری بی‌تجربه روی آنتن زنده

خبرآنلاینخبرآنلاین10 ساعت قبل

فیلم | سوتی همسر کیمیا علیزاده روی آنتن زنده تلویزیون!!

خبرآنلاینخبرآنلاین7 ساعت قبل
الفالف14 ساعت قبل
گروه سیاسی الف، ۱ خرداد ۱۳۹۸، ۰۷:۲۵ ۳۹۸۰۲۳۱۰۱۹عبداله سامری نماینده خرمشهر در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار الف با اشاره به انتشاره عکسی از وی در فضای مجازی مبنی بر نشستن بر سره سفره افطار با غذاهای خاص گفت: در عکس مشخص است که افطار معمولی بود. وی گفت: عصر پنچ شنبه گذشته اینجانب برای بررسی مشکلات فاضلاب روستای سوره خرمشهر – شلمچه به این روستا رفتم. عضو کمیسیون انرژی مجلس افزود: بعد از بازدید میدانی و جلسه با اهالی محل، اینجانب را به افطار دعوت کردند و من هم در کنار آنها بر سر سفره نشستم. سامری گفت: برای اینجانب گوشت آوردند که بنا به توصیه پزشکان گوشت قرمز اصلا نمی‌خورم. نماینده خرمشهر در مجلس افزود: ضمن اینکه سفره افطار را مردم حوزه انتخابیه پهن کردند که در کنار سادگی برایم بسیار ارزشمند بود.
مهرمهر21 ساعت قبل
خبرگزاری مهر-گروه بین الملل: دولت دونالد ترامپ قصد دارد با همکاری بحرین یک کنفرانس اقتصادی برگزار کند که هدف آن جذب سرمایه‌گذاری در مناطق فلسطینی‌نشین است. رسانه‌های رژیم صهیونیستی اعلام کردند اسرائیل دعوت نامه رسمی برای مشارکت در کنفرانس اقتصادی بحرین را دریافت کرده است. در ادامه این بیانیه آمده است که کنفرانس اقتصادی بحرین مقدمه‌ای برای صلح است و صلح حقیقی با اشغالگری اسرائیل بر سرزمین‌های فلسطینیان و جولان و مزارع شبعا نشدنی است. جبهه مردمی برای آزادی فلسطین، فرماندهی کل تاکید کرد کنفرانس اقتصادی بحرین یکی از حلقه‌های توطئه علیه مساله فلسطین است. واشنگتن و متحدانش که تاکنون از راههای دیگر نتوانستند فلسطین و آرمان آنرا نابود کنند این بار از راه صلح اقتصادی وارد شده‌اند.
الفالف10 ساعت قبل
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: در عرصه مقابله با جنگ اقتصادی دشمن و مشکلات ناشی از آن که مردم و کشور عزیزمان امروز با آن مواجه هستند، باید از تعالیم دینی و قرآنی مدد جوییم و الگوی صبر و مقاومت قرآنی را برای عبور از سختی‌ها در دستور کار خود قرار دهیم. وی افزود: در واقع قرآن «حبل‌المتین» و ریسمان محکم الهی است که تمسک به آن، هدایت انسان‌ها و دوری گزیدن آن‌ها از گمراهی و ضلالت را تضمین می‌کند. باقری تمسک به قرآن و عترت را ضامن سعادتمندی انسان قلمداد و خاطرنشان کرد: بر اساس روایات محکم موجود، «ثقل اکبر» یعنی همان قرآن کریم و «ثقل اصغر» یعنی عترت و اهل بیت پیامبر (علیهم‌السلام) از هم جداناپذیر هستند تا در حوض کوثر بر پیامبر عظیم‌الشأن اسلام وارد شوند. رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: فهم این قرآن شریف که نور هدایت و صراط مستقیم الهی و جداکننده بین حق و باطل است، بدون اهل بیت (علیهم‌السلام) ممکن نمی‌شود و بر اساس آنچه از روایات و احادیث فهمیده می‌شود، قرآن در هنگام سختی‌ها یاری‌بخش انسان و راه خلاصی و نجات او از فتنه‌های زمانه است. وی تصریح کرد: در عرصه مقابله با جنگ اقتصادی دشمن و مشکلات ناشی از آن که مردم و کشور عزیزمان امروز با آن مواجه هستند، باید از تعالیم دینی و قرآنی مدد جوییم و الگوی صبر و مقاومت قرآنی را برای عبور از سختی‌ها در دستور کار خود قرار دهیم.

اخبار بیشتر