1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. فرهنگ
پوشش خبری

ایران ادعای آمریکا در زمینهٔ سلاح شیمیایی را بی‌اساس خواند

تشریح خواسته‌های جانبازان شیمیایی برای دبیرکل سازمان منع سلاح‌های شیمیایی

تسنیمخبرگزاری تسنیم
تشریح خواسته‌های جانبازان شیمیایی برای دبیرکل سازمان منع سلاح‌های شیمیایی

- اخبار فرهنگی -

به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا، جمعی از جانبازان شیمیایی در بیست و سومین کنفرانس سالانه سازمان منع سلاح‌های شیمیایی که از تاریخ 19 الی 30 نوامبر برابر با 28 آبان الی 9 آذر در شهر لاهه هلند برگزار شد، حضور یافتند که این حضور بازتاب گسترده‌ای در این اجلاس داشته است. جانبازان شیمیایی 8 سال جنگ تحمیلی به‌عنوان سند زنده جنایات جنگی رژیم بعث عراق با هماهنگی اداره کل امور بین‌الملل بنیاد شهید و امور ایثارگران و دفتر دانش‌پژوهان و تشکل‌های شاهد و ایثارگر به سرپرستی دکتر سجاد قاسمی در این کنفرانس شرکت کرده‌اند.

جانبازان شیمیایی کشور در حاشیه این کنفرانس با برگزاری نمایشگاه عکس، پوستر و فیلم به شکل گسترده و مذاکره با سایر سازمان‌های مردم‌نهاد در سراسر جهان بازتاب‌دهنده مظلومیت مصدومین شیمیایی کشورمان شده‌اند و قرائت بیانیه از سوی تشکل‌های مردم‌نهاد در حین دیدار با دبیرکل این سازمان از جمله دیگر برنامه‌های نمایندگان کشورمان در این کنفرانس خواهد بود.پاسخ به 6 سؤال مهم درباره حضور جانبازان در سازمان منع سلاح‌های شیمیاییاعزام جانبازان به کنفرانس سالانه سازمان منع سلاح‌های شیمیایی

غلامحسین دهقانی معاون حقوقی و بین‌الملل وزارت امور خارجه، رضا نجفی مدیرکل صلح و امنیت بین‌المللی وزارت خارجه و دکتر علیرضا جهانگیری سفیر ایران در هلند و نماینده دائم ایران در سازمان منع سلاح‌های شیمیایی تاکنون دو بار در برنامه جانبازان حضور یافته و ضمن تقدیر از عملکرد این عزیزان بر مؤثر بودن اقدامات تشکل‌های ایثارگری تأکید کردند. تشکل‌های مردم نهاد جانبازان در ادامه برنامه‌های حضور در کنفرانس سالانه سازمان منع سلاح‌های شیمیایی با دبیرکل این سازمان نیز دیدار و ضمن دعوت از ایشان برای شرکت در مراسم سالگرد بمباران شیمیایی سردشت مواضع و خواسته‌های جانبازان شیمیایی کشورمان را تشریح خواهند کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

توییت ظریف خطاب به آمریکا درباره سلاح کشتار جمعی

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
توییت ظریف خطاب به آمریکا درباره سلاح کشتار جمعی

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در توییتی نوشت ؛ ­ایالات متحده می خواهد با توسل به کنوانسیون های بین المللی اتهاماتی را علیه ایران مطرح کند در زمانی که خودش سیاست نقض آنها را در پیش گرفته است .

وی افزوده است: اتهامات مربوط به تسلیحات کشتار جمعی ـ توسط کشوری که از عراق در استفاده از سلاح شیمیایی علیه ایران حمایت کرد و بعد این کشور را به بهانه نابودی آنها اشغال کرد ـ تنها ناخوشایند نیست ، بلکه خطرناک است.

خواندن خبر در سایت منبع

ایران: آمریکا بزرگترین ناقض کنوانسیون سلاح های شیمیایی است

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
ایران: آمریکا بزرگترین ناقض کنوانسیون سلاح های شیمیایی است

پاسخ جمهوری اسلامی ایران به ادعاهای بی پایه و ضد ایرانی آمریکا در چهارمین کنفرانس بازنگری کنوانسیون منع سلاح های شیمیایی قرائت شد.

در بیانیه جمهوری اسلامی ایران که «رضا نجفی» مدیرکل صلح و امنیت بین المللی وزارت امور خارجه کشورمان آن را قرائت کرد آمده است: ما از اتهامات بی اساس و جدید آمریکا آن هم در دوره دولت کنونی این کشور متعجب نیستیم با این حال، قاطعانه آنها را رد می کنیم.

در این بیانیه آمده است: آمریکا به عنوان یکی از اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد در زمان جنگ رژیم صدام علیه ایران، چشم خود را بر روی استفاده گسترده و وحشیانه این رژیم از سلاح های شیمیایی علیه غیرنظامیان بسته بود. در حالی که مواداولیه این سلاحهای شیمیایی را آمریکا و متحدانش تامین می کردند و مسئولیت رنج و شهادت دهها هزار ایرانی متوجه آمریکاست.

در بخش دیگر این بیانیه با اشاره به بحران سوریه آمده است: تروریست ها در سوریه بدون حمایت و کمک خارجی نمی توانستند به سلاح شیمیایی دست پیدا کنند و این وضعیت شبیه دهه ۱۹۸۰ است که ارتش صدام توانست سلاح های شیمیایی به دست آورد و استفاده کند. بنابراین نباید فراموش کرد که آمریکا تنها دارنده سلاح عضو کنوانسیون سلاح های شیمیایی است که هنوز انهدام ذخایر تسلیحات شیمیایی خود را کامل نکرده است.

جمهوری اسلامی ایران در این بیانیه به صراحت تاکید کرده است که آمریکا باید در این کنفرانس با صدور بیانیه ای رسمی، فورا تحفظ خود نسبت به پروتکل ژنو را پس بگیرد و اعلام کند، هرگز و تحت هیچ شرایطی از سلاح شیمیایی استفاده نمی کند و باقیمانده سلاح های شیمیایی اش را به موقع منهدم می کند.

در بخش دیگر بیانیه کشورمان آمده است: متحد وفادار آمریکا در غرب آسیا یعنی رژیم صهیونیستی نیز با کمک این کشور سلاح های شیمیایی خود را توسعه داده است که این یکی دیگر از موارد عدم پایبندی آمریکا به شمار می آید. آمریکا کشوری است که بر خلاف تعهداتش به طبق کنوانسیون، سلاح های شیمیایی رها شده خود را که در ویتنام و کشورهای همسایه باقی گذاشته اظهار نکرده است.

جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: آمریکا در دروغ گفتن به جهان درباره وجود سلاح های کشتار جمعی سابقه تاریخی دارد. در این رابطه؛ وزیر خارجه وقت این کشور در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد برای حمله به عراق به جامعه بین الملل دروغ گفت و حمله به عراق براساس این دروغ شکل گرفت. پس از اشغال عراق نیز، ارتش آمریکا سرانجام صدام را در یک سوراخ پیدا کرد اما نتوانستند حتی یک مورد سلاح کشتار جمعی بیابند. در حالی که در جریان حمله به عراق، آمریکا با استفاده از همه نوع سلاح از جمله سلاح های مختل کننده اعصاب، اقدام به کشتن هزاران نفر از جمله بسیاری از شهروندان غیرنظامی کرد.

در بخش پایانی این بیانیه آمده است: جهان هنوز دروغ تاریخی آمریکا درباره سلاح های کشتار جمعی عراق را فراموش نکرده است.

خواندن خبر در سایت منبع

جهان هنوز دروغ تاریخی آمریکا در مورد سلاح‌های کشتار جمعی عراق را فراموش نکرده است

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
جهان هنوز دروغ تاریخی آمریکا در مورد سلاح‌های کشتار جمعی عراق را فراموش نکرده است
جهان هنوز دروغ تاریخی آمریکا در مورد سلاح‌های کشتار جمعی عراق را فراموش نکرده است - 0

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری میزان، به دنبال اتهامات بی اساس آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران در چهارمین کنفرانس بازنگری کنوانسیون منع سلاح‌های شیمیایی، پاسخ جمهوری اسلامی ایران به این ادعا‌های بی پایه در این کنفرانس قرائت و منتشر شد.

جمهوری اسلامی ایران در بیانیه خود که توسط «رضا نجفی» مدیرکل صلح و امنیت بین المللی وزارت امور خارجه کشورمان در این اجلاس ارائه شد، تاکید کرد: ما از اتهامات بی اساس و جدید آمریکا آن هم در دوره دولت فعلی این کشور تعجب نمی‌کنیم و قاطعانه آن‌ها را رد می‌کنیم. جهان هنوز دروغ تاریخی آمریکا در مورد سلاح‌های کشتار جمعی عراق را فراموش نکرده است.

این بیانیه بر ضرورت اعلام صریح این مطلب از سوی آمریکا تاکید دارد که هرگز از سلاح‌های شیمیایی که منهدم نکرده، استفاده نمی‌کند.

در این بیانیه تاکید شده، آمریکا به عنوان یکی از اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد در زمان جنگ رژیم صدام علیه ایران چشم خود را بر روی استفاده گسترده و حشیانه این رژیم از سلاح‌های شیمیایی علیه غیر نظامیان بسته بود. در حالی که مواد اولیه این سلاح‌های شیمیایی را آمریکا و متحدانش تامین می‌کردند و مسئولیت رنج و شهادت ده‌ها هزار ایرانی متوجه آمریکا می‌باشد.

مدیرکل صلح و امنیت بین المللی وزارت امور خارجه کشورمان همچنین تصریح کرد: تروریست‌ها در سوریه بدون حمایت و کمک خارجی نمی‌توانستند به سلاح شیمیایی دست پیدا کنند و این وضعیت شبیه دهه ۱۹۸۰ می‌باشد که ارتش صدام توانست سلاح‌های شیمیایی به دست آورد و استفاده کند.

رضا نجفی خاطرنشان کرد: نباید فراموش کرد که آمریکا تنها کشور دارنده سلاح عضو کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی است که هنوز انهدام ذخایر تسلیحات شیمیایی خود را کامل نکرده است.

وی از آمریکا خواست در این کنفرانس با صدور بیانیه‌ای رسمی، فورا تحفظ خود نسبت به پروتکل ژنو را پس گرفته و اعلام کند، هرگز تحت هیچ شرایطی از سلاح شیمیایی استفاده نمی‌کند و باقیمانده سلاح‌های شیمیایی اش را به موقع منهدم می‌کند.

مدیرکل صلح و امنیت بین المللی وزارت امور خارجه کشورمان افزود: متحد وفادار آمریکا در خاورمیانه یعنی رژیم اسرائیل نیز با کمک این کشور سلاح‌های شیمیایی خود را توسعه داده است که یکی دیگر از موارد عدم پایبندی آمریکا است. همچنین آمریکا بر خلاف تعهداتش طبق کنوانسیون، سلاح‌های شیمیایی رها شده خود را که در ویتنام و کشور‌های همسایه باقی گذاشته اظهار نکرد.

وی تاکید کرد: آمریکا در دروغ گفتن به جهان درباره وجود سلاح‌های کشتار جمعی سابقه تاریخی دارد. در این رابطه وزیر خارجه وقت این کشور در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد برای حمله به عراق به جامعه بین الملل دروغ گفت و حمله به عراق براساس این دروغ شکل گرفت. پس از اشغال عراق نیز، ارتش آمریکا سرانجام صدام را در یک سوراخ پیدا کرد، ولی نتوانستند حتی یک مورد سلاح کشتار جمعی بیابند. در حالیکه در جریان حمله به عراق، آمریکا با استفاده از همه نوع سلاح از جمله سلاح‌های مختل کننده اعصاب، اقدام به کشتن هزاران نفر از جمله بسیاری از شهروندان غیرنظامی کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

ایران ادعای آمریکا در زمینهٔ سلاح شیمیایی را بی‌اساس خواند

ایرناخبرگزاری ایرنا
ایران ادعای آمریکا در زمینهٔ سلاح شیمیایی را بی‌اساس خواند

به گزارش بامداد شنبه ایرنا، رضا نجفی مدیرکل صلح و امنیت بین المللی وزارت امور خارجه ایران به اظهارات 'کنت وارد' نماینده آمریکا در سازمان منع سلاح‌های شیمیایی که پنجشنبه گذشته ادعا کرده بود ایران برای «جنگ‌افزارهای شیمیایی» برنامه‌ دارد و درباره تأسیسات تولید گازهای شیمیایی خود گزارشی به سازمان منع سلاح‌های شیمیایی نداده است، پاسخ داد.

متن کامل جوابیه ازاین‌قرار است.

ما از اتهامات بی‌اساس و جدید آمریکا آن‌هم در دوره دولت فعلی این کشور تعجب نمی‌کنیم و قاطعانه آن‌ها را رد می‌کنیم. همان‌طور که وزیر امور خارجه ایران در توئیت خود نوشته است: «اگر آن‌ها بگویند شاید ایران مسئول آتش‌سوزی کالیفرنیا است زیرا به شنکش کردن جنگل‌ها کمک نکردیم یعنی دقیقا همان کاری که فنلاندی‌ها می‌کنند» نباید تعجب کنید.

اما اجازه دهید نگاهی به واقعیت‌ها بیاندازیم:

1ـ در طول هشت سال جنگ که رژیم صدام به ایران تحمیل کرد آمریکا به عنوان یکی از اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد چشمش را به روی استفاده گسترده و وحشیانه از سلاح‌های شیمیایی علیه غیرنظامیان بست و با این عمل مسئولیت رنج و شهادت ده‌ها هزار ایرانی که هنوز برخی از آن‌ها به سبب سلاح‌های شیمیایی رنج می‌برند و به شهادت می‌رسند بر دوشش می‌باشد. برخی از این جانبازان در این کنفرانس حضور دارند. مواد اولیه این سلاح‌های شیمیایی را شرکت‌های آمریکا و متحدانش فراهم کردند. دلایل محکمی همچون اسناد آنسکام وجود دارند مبنی بر اینکه بسیاری از شرکت‌های آمریکایی و غربی فن‌آوری و مواد و تجهیزات لازم را به صدام دادند تا برنامه سلاح‌های شیمیایی خود را توسعه دهد. با توجه به اینکه همه این شرکت‌ها باید از دولت‌های خود مجوز صادرات کسب می‌کردند امکان نداشت که این شرکت‌ها بتوانند بدون نظر دولت آمریکا مواد پیشتاز سلاح‌های شیمیایی را به صدام منتقل کنند. بنابراین آمریکا باید به دلیل همدستی در چنین جنایات جنگی پاسخگو باشد.

2ـ گزارش‌های مربوط به استفاده از سلاح‌های شیمیایی از سوی گروه‌های تروریستی در سوریه بسیار نگران‌کننده است. بدیهی است که این گروه‌های تروریستی نمی‌توانستند عوامل شیمیایی سمی را بدون حمایت و کمک خارجی به دست بیاورند و یا به‌تنهایی سلاح‌های شیمیایی را تولید و استفاده کنند. این وضعیت خیلی شبیه به دهه 1980 است که ارتش صدام توانست سلاح‌های شیمیایی را به دست بیاورد و از آن‌ها استفاده کند.

3ـ نباید فراموش کرد که آمریکا تنها کشور دارنده سلاح عضو کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی است که هنوز انهدام ذخایر تسلیحات شیمیایی خود را کامل نکرده است درحالی‌که تمام امکانات مالی و فنی لازم را برای انجام این کار در اختیار دارد. علاوه بر آن آمریکا تحفظ خود را در پروتکل 1925 ژنو پس نگرفته است و هنوز برخلاف تعهدات کنوانسیون حق خود را برای استفاده از سلاح‌های شیمیایی محفوظ می‌داند. در اختیار داشتن ذخایر سلاح‌های شیمیایی در کنار تحفظ نسبت به پروتکل مزبور این فرض را به ذهن متبادر می‌سازد که آمریکا می‌خواهد در عدم پایبندی کامل به کنوانسیون، ذخایر سلاح‌های شیمیایی خود را به عنوان به‌اصطلاح یک ذخیره استراتژیک حفظ کند. آمریکا در این کنفرانس باید بیانیه‌ای رسمی بدهد که فوراً تحفظ خود نسبت به پروتکل ژنو را پس می‌گیرد و هرگز تحت هیچ شرایطی از سلاح شیمیایی استفاده نمی‌کند و باقیمانده سلاح‌های شیمیایی‌اش را به‌موقع منهدم می‌کند.

4ـ متحد وفادار آمریکا در خاورمیانه یعنی رژیم اسرائیل نیز با کمک این کشور سلاح‌های شیمیایی خود را توسعه داده است که یکی دیگر از موارد عدم پایبندی آمریکا است.

5ـ تاریخ آمریکا در زمینهٔ توسعه سلاح‌های کشتارجمعی و استفاده از این سلاح‌های غیرانسانی بسیار سیاه است. آمریکا سلاح‌های هسته‌ای تولید کرد و آن‌ها را در هیروشیما و ناکازاکی بکار برد و صدها هزار شهروند غیرنظامی را کشت. آمریکا سلاح‌های شیمیایی تولید کرد و آن‌ها را در جنگ ویتنام بکار برد و بیش از 400 هزار نفر را کشت. آمریکا برخلاف تعهداتش طبق کنوانسیون، سلاح‌های شیمیایی رهاشده خود را که در ویتنام و کشورهای همسایه باقی گذاشته اظهار نکرد. این واقعیتی است که اخیراً آشکارشده است و حاکی از مورد دیگری از عدم پایبندی آمریکا است.

6ـ آمریکا به تعهدات خود نسبت به ماده 11 کنوانسیون نیز پایبندی نداشته است و با اعمال تحریم‌های یک‌جانبه علیه سایر کشورهای عضو نه‌تنها در توسعه اقتصادی و تکنولوژیک کشورهای عضو مانع‌تراشی کرده بلکه از واردات و خرید کالاهای لازم برای نیازهای بشردوستانه از قبیل دارو و تجهیزات پزشکی و محصولات کشاورزی جلوگیری کرده است. این واقعیتی است که دیوان بین‌المللی دادگستری در رأی اخیر خود آن را تصدیق کرده است.

7ـ آمریکا درحالی‌که وانمود می‌کند نگران عدم پایبندی سایر کشورها است نسبت به قطعنامه 2231 شورای امنیت که خود از بانیان آن بود هرگز پایبندی نداشته است. آمریکا همچنین سایر کشورهای عضو سازمان ملل را مجبور می‌کند تا این قطعنامه و همچنین منشور سازمان را نقض کنند. آمریکا حتی متحدان خودش را هم به دلیل پایبندی به قطعنامه شورای امنیت تنبیه می‌کند و مضحک است که اکنون از نگرانی نسبت به عدم پایبندی دیگران صحبت می‌کند.

8ـ علاوه بر آن آمریکا در دروغ گفتن به جهان درباره وجود سلاح‌های کشتارجمعی سابقه تاریخی دارد. در فوریه سال 2003 وزیر خارجه وقت این کشور در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد برای حمله به عراق به جامعه بین‌الملل دروغ گفت. نتیجه حمله این بود که با استفاده از همه نوع سلاح ازجمله سلاح‌های مختل‌کننده اعصاب، اقدام به کشتن هزاران نفر ازجمله بسیاری از شهروندان غیرنظامی کرد. ظاهراً ارتش آمریکا دروغ‌های مقامات این کشور را باور کرده بود و همه گوشه و کنار عراق را جستجو کرده بود. آن‌ها سرانجام صدام را در یک سوراخ پیدا کردند ولی نتوانستند حتی یک مورد سلاح کشتارجمعی بیابند. هرچند 6 سال بعد آمریکا مدعی شد که چیزهایی پیداکرده ولی آن‌ها را منهدم کردند. اگر این قضیه درست باشد آمریکا نسبت به کنوانسیون عدم پایبندی داشته است زیرا باید این موضوع را به سازمان منع سلاح‌های شیمیایی اظهار می‌کرد و همه آن‌ها را منتقل و تحت نظارت سازمان آن‌ها را منهدم می‌کرد. اما اگر این قضیه راست نباشد پس یک‌بار دیگر آمریکا به جهان دروغ گفته است.

8ـ آمریکا از فعالیت‌های تروریستی در خاورمیانه حمایت می‌کند و در واقع این کشور مادر همه گروه‌های تروریستی است. رئیس‌جمهوری کنونی آمریکا این موضوع را در جریان مبارزات انتخاباتی خود به‌روشنی مورد تائید قرار داده و گفته است که دولت‌های قبلی آمریکا «بنیان‌گذار داعش» بوده‌اند و در تشکیل سایر گروه‌های تروریستی و افراط‌گرا نیز دست داشته‌اند. این اعترافی تلخ ولی مطابق با واقعیت بود. تمام این واقعیات نشان می‌دهد که آمریکا نمی‌تواند خود را نگاهبان کنوانسیون معرفی کند.

تقاضا دارم این پاسخ به عنوان سند رسمی کنفرانس بازنگری ثبت گردد و در تارنمای سازمان قرار گیرد.

شبد**اروپام ** هـ ن **1379

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم هوایی از فاجعه سیل در آق قلا

خبرآنلاینخبرآنلاین8 ساعت قبل

ویدیو/ اولین تصاویر از گریم بازیگران «هیولا» و ویدیوی تبریک سال نو: سال ۹۸ بیشتر به هم رحم کنیم!

انتخابانتخاب14 ساعت قبل
برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
طناز طباطبایی، بازیگر فیلم‌های مرهم، صداها و.. در یادداشتی به مناسبت فرا رسیدن نوروز ۱۳۹۸ نوشته است: "عمو نوروز، امیدوارم راه کوچه‌های شهر مرا بدانی. شهری که مردمش را سیاه کرده‌اند و همه حاجی فیروز شده‌اند تا بگویند: ارباب خودم … تا لقمه‌ای نان به کف آرند و به غفلت نخورند …. «اعتماد: طناز طباطبایی، بازیگر فیلم‌های مرهم، صداها و.. در یادداشتی به مناسبت فرا رسیدن نوروز ۱۳۹۸ نوشته است:» عمو نوروز، امیدوارم راه کوچه‌های شهر مرا بدانی. شهری که مردمش را سیاه کرده‌اند و همه حاجی فیروز شده‌اند تا بگویند: ارباب خودم … تا لقمه‌ای نان به کف آرند و به غفلت نخورند …. "طناز طباطبایی در ادامه نوشته است: ‎در انتظار بهار نشسته‌ام و امید می‌بافم …. ‎نوروز هنگام درخشیدن گلهای امید است. غنچه‌های لبخندشان شکوفا و عزت و اعتبارشان در خانه و بیرون افزون. سال درخشان سینما باشد، و خورشید فرهنگ و هنرمان گرم‌تر و تابان‌تر، سال نو بر همگی مبارک.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مهناز افشار، بازیگر سینما، عکسی از خود سوار بر دوچرخه را در اینستاگرام به اشتراک گذاشت. او در توضیح این عکس نوشت: «عید تهران با هوای عالی» چندی پیش، مهناز افشار برای بازی در فیلم «نوشین» به کارگردانی تاکه فومی تسوتسویی و تهیه‌کنندگی جواد نوروزبیگی به ژاپن سفر کرده بود.
فارسفارس20 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، تصاویری که در زیر مشاهده می‌کنید شاید به نظر سنگ‌های مرمر صورتی باشند اما در واقع اینها تخم‌های یک دوزیست هستند. براساس گزارش «دیلی‌میل»، توپ‌های کوچکی که در این تصاویر وجود دارد حاوی موجوداتی است که متعلق به خانواده «کورسمندرهای هندی» است. از آنجایی که این موجودات در زیر زمین به طور پنهانی زندگی می‌کنند مانند دیگر دوزیستان مشهور و شناخته شده نیستند. آنها چشم دارند اما بینایی آنها به دلیل بودن در زیر خاک بسیار محدود است و حدود ۱۰ سانتی‌متر رشد می‌کنند. همچنین سر آنها به گونه‌ای است که حتی می‌توانند در مناطقی با خاک سفت و سخت حرکت کنند.
خبر فوریخبر فوری14 ساعت قبل
سوگل طهماسبی بازیگر فیلم داستانی «هنگامه» گفت که به دلیل بازی در این فیلم با مضمون شهدای مدافع حرم، خیلی از همکارانم مرا مسخره کردند و قلبم را شکستند! سوگل طهماسبی بازیگر سینما و تلویزیون که در ویژه برنامه تلویزیونی «سیاهپوش» حضور یافته بود، به بیان خاطراتی از بازی در فیلم داستانی «هنگامه» با موضوع شهدای مدافع حرم پرداخت. جالب بود که خیلی از همکارانم مرا مسخره کردند و قلبم را بابت این موضوع شکستند! اما همان آدم‌ها که مرا مسخره کردند، بعدا اتفاقی افتاد و پست گذاشتند و از مدافعان حرم دفاع کردند. به خاطر دارم وقتی در جشنواره عمار به همراه ۵ خانواده از عزیزان شهدای مدافع حرم فیلم را می‌دیدم، به یک باره مادر یا همسر یک شهید می‌آمد مرا بغل می‌گرفت و می‌گفت: «این منم!

اخبار بیشتر