1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

جمعه سیاه در کشور‌های غربی چگونه گذشت؟

گزارش تغییرات اقلیمی آمریکا عمدا در روز حراج جمعه منتشر شد

ایرناخبرگزاری ایرنا
گزارش تغییرات اقلیمی آمریکا عمدا در روز حراج جمعه منتشر شد

به گزارش ایرنا به نقل از هیل، طرفداران محیط زیست، روزنامه نگاران و قانونگذاران از جمله افرادی هستند که از دولت ترامپ برای انتشار گزارش تغییرات اقلیمی در آمریکا تنها یک روز پس از جشن شکرگذاری انتقاد کردند. در چنین روزی کمتر آمریکایی اخبار می خواند.

این گزارش در روز حراج جمعه (Black Friday) منتشر شد، روزی که در آن مردم به احتمال زیاد بیشتر از آن که در مورد امور ملی نگران باشند، دغدغه خرید کردن دارند. عموما این روز در واشنگتن به عنوان روزی مشهور است که دولت بی سرو صدا اخبار نه چندان مطلوب را منتشر می کند.

«فیلیپ دافی» رئیس پژوهشگاه «وودز هول» (Woods Hole) در گفتگویی تلفنی با هیل عنوان کرد: «کاملا مشخص است که گزارش را زمانی منتشر کردند که می دانستند کمترین توجه به آن می شود.»

در این گزارش هشدار داده شده است که اگر آمریکا به رویه خود ادامه دهد، باید در انتظار فجایع اقلیمی در مقیاس های بزرگ بود.

«برنی سندرز» سناتور آمریکایی که از مخالفان پر و پا قرص رئیس جمهوری آمریکا است، در توییتی دولت آمریکا را به آن متهم کرد که »به دنبال مدفون کردن گزارشی جدید در مورد پیامدهای فاجعه بار تغییرات اقلیمی است.»

سندرز گفت: «چرا؟ چون اقدامات ترامپ به وخامت اوضاع می افزاید.»

هیل نوشت: این گزارش قرار بود ماه آینده منتشر شود اما به طور غافلگیرانه ای این هفته منتشر شد.

«دیوید استرلینگ» رئیس مراکز ملی واحد پشتیبانی فنی اطلاعات زیست محیطی در مصاحبه ای تلفنی در مورد دلیل تغییر زمان انتشار این گزارش این طور گفت که نویسندگان آن فکر کردند این گزارش می تواند در دو کنفرانس بین المللی آتی «به بحث گذاشته شود.»

وی مدعی شد که هدف این بوده که به شرکت کنندگان در این کنفرانس ها زمان لازم برای بازبینی گزارش داده شود.

استرلینگ به سوال های خبرنگاران در مورد این که آیا کاخ سفید بر زمان انتشار این گزارش اعمال نفوذ کرده است یا نه، پاسخی نداد. «ویرجینیا برکت» رئیس کمیته فرعی پژوهش در مورد تغییرات جهانی نیز بارها از پاسخ دادن به سوالات در مورد زمان انتشار این گزارش، خودداری کرد.

به گزارش ایرنا از تارنمای رویترز، دولت آمریکا جمعه شب گزارش دوره ای تغییرات اقلیمی را که هر 4 سال یک بار منتشر می شود، ارائه داد.

این گزارش اذعان می کند که تغییر اقلیم تا پایان قرن بیست و یکم صدها میلیارد دلار هزینه برای اقتصاد آمریکا دنبال خواهد داشت و از بهداشت انسانی گرفته تا زیرساخت و تولیدات کشاورزی همه چیز را دچار آسیب می کند.

گزارش تغییرات اقلیمی که با همکاری ده ها سازمان و وزارتخانه دولتی آمریکا تدوین شده، تاثیر گرمایش جهانی بر تغییرات اقلیمی و شدت گیری حوادث طبیعی همچون توفان را تایید می کند.

در حالی که این گزارش از سوی نهادهای دولتی خود آمریکا تهیه شده، کاخ سفید در واکنشی عجیب آن را «غیردقیق» توصیف کرد.

تایید فاجعه بار بودن تاثیر اعمال انسانی بر آب و هوای زمین در این گزارش در حالی است که رد نظریه گرمایش جهانی و تاثیر سوء رفتارهای انسانی بر آن سیاست رسمی دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور بوده است.

ترامپ در یکی از اولین اقدام ها در آغاز دوران ریاست جمهوری خود، آمریکا را از توافق آب و هوایی پاریس که در سال 2015 برای پیشگیری از تغییرات اقلیمی به امضای نزدیک به 200 کشور رسید، خارج کرد.

رئیس جمهوری آمریکا این توافق را به ضرر اقتصاد آمریکا دانسته و منافع آن برای حفظ محیط زیست را ناچیز توصیف کرد.

ترامپ همچنین برای افزایش تولید سوخت های فسیلی از جمله نفت، قوانین و مقررات وضع شده در دوران باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای را لغو کرد.

وی بارها در پیام های توئیتری خود نظریه گرمایش جهانی را به سخره گرفته است.

گرمایش جهانی یا گرم شدن زمین نام پدیده ای است که منجر به افزایش میانگین دمای زمین و سطح اقیانوس ها شده و با تغییر آب و هوای زمین در نهایت باعث خشکسالی شدید، گرمای سوزان و توفان‌های وحشتناک می شود.

اروپام 9418** 1546

خواندن خبر در سایت منبع

جمعه سیاه در کشور‌های غربی چگونه گذشت؟ + فیلم

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین

به گزارش گروه چند رسانه‌ای خبرگزاری میزان، جمعه سیاه به آخرین روز از ماه نوامبر گفته می‌شود که مردم آمریکا و برخی دیگر از کشورهای غربی برای خرید اجناس حراج شده به سمت فروشگاه‌ها حمله می‌کنند و به فجیع‌ترین شکل اجناس مورد نظر را به خانه می‌برند.کد ویدیو دانلودکد ویدیو دانلودفیلم اصلی

جمعه سیاه در کشور‌های غربی چگونه گذشت؟ + فیلم - 3

خواندن خبر در سایت منبع

جمعه سیاه یا بازار سیاه؟!

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
جمعه سیاه یا بازار سیاه؟!

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شهروند؛ مشتریان سال‌های گذشته حراج جمعه سیاه می‌گویند که فروشگاه‌ها در آستانه این روز قیمت را بالا می‌برند و سپس به اسم حراج جمعه سیاه با تخفیف قیمت‌ها را به قبل برمی‌گردانند! این موضوع درحالی رخ می‌دهد که مسئولان فروش سایت‌های اینترنتی هم اعتقاد دارند پهنای باند در ایران برای ترافیک جمعه سیاه مناسب نیست و باعث از کار افتادن یا اختلال در سایت‌ها می‌شود. البته آنها می‌گویند حجم زیادی از بازدید ایرانی‌ها از حراج‌های جمعه سیاه تنها محدود به چک کردن قیمت‌هاست و افزایش خرید آنچنان هم که فکر می‌کنید دندان‌گیر نیست.

  بلک فرایدی از کجا آمده است؟

بلک فرایدی (Black Friday) یا جمعه سیاه آخرین جمعه ماه نوامبر است که به آن جمعه سیاه هم گفته می‌شود. از‌سال ١٩٥٢ به بعد این روز  به‌عنوان یکی از مهمترین روزهای خرید و فروش در سراسر جهان شکل گرفت. چرا که در آستانه کریسمس و تعطیلات‌سال نوی میلادی، مردم کشورهای مختلف به‌خصوص آمریکا می‌توانند اجناس گوناگون را با تخفیف‌های استثنایی بخرند. به‌طوری که در فروشگاه‌های محبوب ٧٠ تا ٩٠‌درصد تخفیف هم دیده می‌شود. برای همین است که چنین روزی هم مورد استقبال فروشندگان است و هم مشتریان. چرا که هم مشتریان می‌توانند از تخفیف‌های ویژه استفاده کنند و هم فروشندگان در چنین روزی فروش استثنایی را تجربه ‌می‌کنند.

اما این موضوع تنها بخشی از ماجراست. چرا که اگر تا چند سال‌ گذشته بامیلو و دیجی کالا سکان‌داران  این حراج بودند، اما به نظر می‌رسد این حراج  امسال  رویه‌ای متفاوت داشته باشد، چرا که بسیاری از فروشگاه‌ها  با تبلیغات پیامکی و  اینترنتی خبر از حراج‌های ویژه‌ به صورت اینترنتی و فیزیکی به مردم دادند. پیامک‌هایی که در‌هاله‌ای از ابهام است؛ چرا که به درستی مشخص نشده که چه جنسی در حراج قرار می‌گیرد یا آن‌که محصولات موجود در فروشگاه چیست.

جمعه سیاه در کشورهای مختلف

اگر چه جمعه سیاه یا همان بلک فرایدی، سنتی است که از آمریکا باب شده، اما در کشورهایی چون کانادا، سنگاپور، بریتانیا، برزیل، مکزیک، هند، فرانسه و بسیاری از کشورهای سراسر جهان نیز رواج دارد و میزان فروش اجناس در این روز حداقل دو برابر روزهای معمولی می‌شود. البته برخی از کشور‌ها هم از این روز الهام گرفته  و بلک  فرایدی مخصوص خود را دارند. به‌عنوان مثال  در بریتانیا نیز آخرین جمعه‌ قبل از کریسمس، بلک فرایدی نامگذاری شده یا فروشگاه اینترنتی سوق  در امارات که حراج‌های فوق‌العاده‌ خود را  با عنوان جمعه سفید نامگذاری کرده است.

  بلک فرایدی  در ایران

سال ١٣٩٤ بود که بلک فرایدی در ایران  رواج پیدا کرد و به نام حراج جمعه  نامگذاری شد. در چند‌سال اخیر  دیجی کالا و بامیلو ازجمله فروشگاه‌هایی بودند که از چنین روزی استقبال کردند و برای اجناس خود در این تاریخ حراج‌هایی گذاشتند.  با این وجود در ایران حراج جمعه همواره انتقاد‌هایی را  به همراه داشته و اکنون همه گیر شدن این روز بر حجم انتقادها افزوده است. البته عوامل متعددی بر این انتقاد‌ها دامن می‌زنند چرا که مشتریان معمولا ثانیه‌شماری می‌کنند تا ساعت ٠٠:  ٠٠ برسد و حراج جمعه برای فروشگاه‌های اینترنتی آغاز شود. اما در چند‌سال گذشته بزرگترین انتقاداتی که بر این سایت‌ها وارد بوده از دسترس خارج شدن این سایت‌هاست که مهمترین علت آن حجم بالای مشتریان است.

اما چرا تا به این اندازه این روز مورد استقبال کاربران آنلاین ایرانی قرار می‌گیرد؛ بد نیست نگاهی به قیمت‌ها بیندازیم.

 در یک روز عادی قیمت یخچال سایدبای‌ساید سامسونگ مدل ROSSO٢ در دیجی‌کالا ۱۹,۴۰۰,۰۰۰ تومان است در حالی ‌که همین یخچال و فریزر در بازار ١٨,١٨٠.٠٠٠تومان است یا ماشین لباسشویی بوش سری ٨ مدل WAW٣٢٦٦٠IR ظرفیت ٩ کیلوگرم۱۲,۵۹۹,۰۰۰ تومان در دیجی‌کالا ارایه می‌شود در صورتی که همین مدل ماشین لباسشویی  در بازار ١٢.٢٠٠.٠٠٠ تومان است.

اصلا چرا سراغ اجناس گرانقیمت برویم فروش این سایت‌ها تنها به لوازم خانگی محدود نمی‌شود؛ پاوربانک یا همان شارژر همراه هویت مدل H٥٢٤ ظرفیت ١٠٠٠٠ میلی‌آمپر ساعت همراه با گارانتی در بازار با قیمت ١٣٥,٠٠٠ تومان فروخته می‌شود در حالی ‌که  همین جنس در بامیلو ١٦٥٠٠٠ تومان  و در دیجی‌کالا ۱۵۳,۰۰۰ تومان به فروش می‌رسد. حالا باید دید در  بلک فرایدی قیمت‌ها به چه شکل می‌شوند، تفاوتی دارند یا نه! همانی هستند که بودند.  

فروشندگان ادعا می‌کنند که اجناس‌شان تا نصف قیمت هم عرضه می‌شود اما این تبلیغ نباید زیاد خوشحال‌تان کند؛ چرا که به گفته مغازه‌دارها و فروشندگان قرار نیست در جمعه سیاه هر نوع کالایی که اراده کنید، نصف قیمت فروخته شود.

مسئول فروش یکی از سایت‌های اینترنتی می‌گوید:     «در جمعه سیاه معمولا کالاهای ته انبار فروخته می‌شود و کالاهایی که مشتری کمتری دارند. این کالا با تخفیف‌های بالا آب می‌شوند! درست مثل بازار شب عید که حراجی‌ها و دستفروشی‌ها این نقش را ایفا می‌کنند.»

مدیر یکی دیگر از فروشگاه‌های بزرگ لوازم تزیینی در پاساژ تجریش هم  توضیح می‌دهد: «تخفیف‌ها به صورت حداکثری مطرح می‌شوند ولی اجناس مختلف درصدهای متفاوتی تخفیف می‌خورند. در این میان قطعا اجناس پرطرفدار و پرفروش تخفیف کمتری می‌گیرند.»

   بلک فرایدی از نگاه مردم

البته بلک فرایدی در این کشور‌ها تخفیف‌های واقعی را ارایه می‌دهد؛ نه همچون ایران که ‌سال گذشته سروصدا به پا کرد. به‌ طوری که خریداران نخستین منتقدان  بودند؛ چرا که‌ سال گذشته فروشگاه‌های اینترنتی  یکی دو روز مانده  به جمعه سیاه قیمت‌های خود را افزایش دادند و پس از آن ‌درصدی تخفیف ارایه دادند. این موضوع باعث بی‌اطمینانی مردم به چنین فروشگاه‌هایی شد؛ به‌ عنوان مثال کاوه یکی از مشتریان  دیجی‌کالا  این‌گونه در توییتر خود نوشته بود: «ترجیحا منتظرم حراج بامیلو و دیجی‌کالا تموم بشه و بعد ازشون خرید کنم.» ایمان هم نوشته بود: «بامیلو در بلک فرایدی  سری مسواک‌های برقی رو گذاشته ٣٦تومن! یه هفته پیشش قیمت همون و تامین‌کننده همون جنس بود ٣٤تومن که با کوپن تخفیف ٢٠ تومنی گرفتم ١٤ تومن خودکشی دسته‌جمعی میخوان بکنن این استارت‌آپ‌هامون آیا؟ دیگه اینم فورس قوانین و نهاد‌های قانونگذاری و دولت و مثل اینها بود؟» استراتژیولوژیست هم کاربر دیگری بود  که نوشته بود:    «دیجی‌کالا که کلا چیزی رو تخفیف نزد هر چیزیم که تخفیف زد قبلش قیمتش و برده بود بالا،  بامیلو هم که کلا  تخفیف و به ما نشون می‌داد، نمی‌فروخت هر کدومش که تخفیف خوب داشت و می‌زدم، تمام شد.# حراجی در کار نیست.»

    نظارت‌ها چگونه است؟

با توجه به این‌که ‌سال گذشته حجم انتقادات به بلک فرایدی و عدم نظارت به فروشگاه‌های اینترنتی بسیار زیاد بود، باید دید امسال چه رویه‌ای را به دنبال دارد. رضا الفت‌نسب،  دبیر اتحادیه کسب‌وکارهای اینترنتی در این زمینه  می‌گوید:    «سایت‌های اینترنتی هر گونه حراجی قرار دهند ابتدا باید قیمت‌ها را برای ما ارسال کنند.» او با اشاره به این‌که برخی گمان می‌کنند قبل از حراج‌ها قیمت‌ها به صورت نجومی افزایش پیدا می‌کند و سپس در حراج قرار می‌گیرد در این زمینه ادامه داد:    «با توجه به رویه‌ سال گذشته و حجم بالای انتقادات مردمی موجب شد تا ما از سایت‌های زیر نظر اتحادیه  قیمت قبل و بعد از حراج را هم بخواهیم همین موضوع باعث جلوگیری از تخلف و دورزدن مردم می‌شود.» اما با وجود حجم بالای سایت‌های اینترنتی در صورتی که سایتی از ما کلاهبرداری کرد، چه باید کرد؟ اصلا راهی برای شکایت وجود دارد؟  الفت‌نسب در پایان  پیشنهاد می‌کند: «مردم از سایت‌های معتبر خریداری کنند تا  از آنها کلاهبرداری نشود. همچنین در صورتی که از سایت فروشنده شکایت داشته باشند، می‌توانند با مراجعه به سایت ecunion.ir شکایت خود را ثبت کنند تا از این طریق اتحادیه  کسب‌وکارهای اینترنتی به آنها رسیدگی کند.» لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع

جمعه سیاه در آلاباما با ۱کشته و ۲زخمی

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
جمعه سیاه در آلاباما با ۱کشته و ۲زخمی

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، جمعه سیاه در آمریکا شروعی مرگبار در ایالت آلاباما داشت و مشاجره میان دو مرد جوان در مرکز خرید هوور باعث شد یکی از آنها اقدام به تیراندازی کند.

پلیس به مرد مسلح تیراندازی کرده و این فرد کشته شد و دو نفر دیگر نیز زخمی شدند. لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

پاسخ امین حیایی به درخواست ضدانقلاب برای تحریم صداوسیما

الفالف17 ساعت قبل
پاسخ امین حیایی به درخواست ضدانقلاب برای تحریم صداوسیماگروه ویدئو الف، ۱ فروردین ۱۳۹۸، ۰۹:۵۸ ۳۹۸۰۱۰۱۰۴۹۰ نظر، ۲ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

وقتی «بی بی سی» حاج قاسم سلیمانی را تحسین می‌کند

مهرمهر13 ساعت قبل
شبکه بی بی سی مستندی با نام «فرمانده در سایه» ساخته و منتشر کرده است که در آن مصاحبه‌شوندگان به تحسین حاج قاسم سلیمانی پرداخته و او را فرمانده دل‌ها می‌نامند.

کنایه «امین حیایی» به «پرویز پرستویی» درباره تحریم صدا و سیما

مهرمهر15 ساعت قبل

فیلم | کشتی حامل ۲۰۰۰ خودروی گران‌قیمت آتش‌گرفت و غرق شد

خبرآنلاینخبرآنلاین20 ساعت قبل
کشتی باری ایتالیایی که ۲۰۰۰ خودرو از جمله ۳۷ پورشه ۲۹۲ هزار دلاری را از هامبورگ به سمت کازابلانکا حمل می‌کرد، در ۱۵۰ مایلی سواحل غرب فرانسه دچار حریق شد و در آب فرو رفت. خوشبختانه ۲۷ خدمه این کشتی نجات یافته‌اند.
عصر ایرانعصر ایران16 ساعت قبل
«دونالد ترامپ» در پیام تبریک نوروزی خود به مردم ایران، بار دیگر حملات لفظی خود را متوجه جمهوری اسلامی ایران کرد و مدعی شد: «متاسفانه، مردم ایران باز هم قادر نیستند به طور کامل شریک شادی‌های این ایام باشند.» به گزارش عصرایران؛ او بدون کوچکترین اشاره به تحریم‌های یکجانبه و نامشروع کاخ سفید علیه کشور ایران که با هدف فروپاشی اقتصاد وسخت‌تر کردن زندگی و معیشت دهها میلیون ایرانی وضع شده است، با آرزوهای بلند مردم ایران برای آبادانی، آزادی و سعادتمندی ایران، اعلام همبستگی کرده است!
الفالف1 روز قبل
«لوان جاگاریان» سفیر دولت فدراسیون روسیه در ایران در گفت و گویی در پاسخ به این سوال که «اخیرا شاهد بودیم که رئیس جمهوری سوریه آقای بشار اسد سفری را که از پیش اعلام نشده بود به تهران داشتند. بعد‌ها طی روز‌های آتی و حتی اخیرا شاهد بودیم که برخی از نشریات کشور‌های عربی گزارش داده‌اند که ظاهرا روسیه از این سفر ناراحت شده بود. آیا چنین چیزی صحت دارد؟» گفت: ما شنیدیم که مثلا یک روزنامه انگلیسی [مستقر در انگلیس] به نام العرب نوشته که گویا آقای لاوروف از سفر غیرمنتظره آقای بشار اسد به تهران ناراحت شده است. وی ادامه داد: به نوبه اول، سفر رئیس جمهوری قانونی جمهوری عربی سوریه به تهران به این دو کشور مربوط است، به ایران و سوریه. آنچه که در برخی رسانه‌های غربی و عربی آمده است، اصلا بی‌اساس است؛ و هدف و منظورشان تلاش برای ایجاد شکاف بین ایران و روسیه و سوریه است، اما اصلا موفق نخواهند بود.

اخبار بیشتر