جمعه سیاه در کشور‌های غربی چگونه گذشت؟
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

جمعه سیاه در کشور‌های غربی چگونه گذشت؟

گزارش تغییرات اقلیمی آمریکا عمدا در روز حراج جمعه منتشر شد

ایرناخبرگزاری ایرنا
گزارش تغییرات اقلیمی آمریکا عمدا در روز حراج جمعه منتشر شد
تهران – ایرنا – تارنمای «هیل» گزارش داد: دولت آمریکا گزارش تغییرات اقلیمی این کشور را در روز حراج جمعه منتشر کرد تا مورد توجه قرار نگیرد.

به گزارش ایرنا به نقل از هیل، طرفداران محیط زیست، روزنامه نگاران و قانونگذاران از جمله افرادی هستند که از دولت ترامپ برای انتشار گزارش تغییرات اقلیمی در آمریکا تنها یک روز پس از جشن شکرگذاری انتقاد کردند. در چنین روزی کمتر آمریکایی اخبار می خواند.

این گزارش در روز حراج جمعه (Black Friday) منتشر شد، روزی که در آن مردم به احتمال زیاد بیشتر از آن که در مورد امور ملی نگران باشند، دغدغه خرید کردن دارند. عموما این روز در واشنگتن به عنوان روزی مشهور است که دولت بی سرو صدا اخبار نه چندان مطلوب را منتشر می کند.

«فیلیپ دافی» رئیس پژوهشگاه «وودز هول» (Woods Hole) در گفتگویی تلفنی با هیل عنوان کرد: «کاملا مشخص است که گزارش را زمانی منتشر کردند که می دانستند کمترین توجه به آن می شود.»

در این گزارش هشدار داده شده است که اگر آمریکا به رویه خود ادامه دهد، باید در انتظار فجایع اقلیمی در مقیاس های بزرگ بود.

«برنی سندرز» سناتور آمریکایی که از مخالفان پر و پا قرص رئیس جمهوری آمریکا است، در توییتی دولت آمریکا را به آن متهم کرد که »به دنبال مدفون کردن گزارشی جدید در مورد پیامدهای فاجعه بار تغییرات اقلیمی است.»

سندرز گفت: «چرا؟ چون اقدامات ترامپ به وخامت اوضاع می افزاید.»

هیل نوشت: این گزارش قرار بود ماه آینده منتشر شود اما به طور غافلگیرانه ای این هفته منتشر شد.

«دیوید استرلینگ» رئیس مراکز ملی واحد پشتیبانی فنی اطلاعات زیست محیطی در مصاحبه ای تلفنی در مورد دلیل تغییر زمان انتشار این گزارش این طور گفت که نویسندگان آن فکر کردند این گزارش می تواند در دو کنفرانس بین المللی آتی «به بحث گذاشته شود.»

وی مدعی شد که هدف این بوده که به شرکت کنندگان در این کنفرانس ها زمان لازم برای بازبینی گزارش داده شود.

استرلینگ به سوال های خبرنگاران در مورد این که آیا کاخ سفید بر زمان انتشار این گزارش اعمال نفوذ کرده است یا نه، پاسخی نداد. «ویرجینیا برکت» رئیس کمیته فرعی پژوهش در مورد تغییرات جهانی نیز بارها از پاسخ دادن به سوالات در مورد زمان انتشار این گزارش، خودداری کرد.

به گزارش ایرنا از تارنمای رویترز، دولت آمریکا جمعه شب گزارش دوره ای تغییرات اقلیمی را که هر 4 سال یک بار منتشر می شود، ارائه داد.

این گزارش اذعان می کند که تغییر اقلیم تا پایان قرن بیست و یکم صدها میلیارد دلار هزینه برای اقتصاد آمریکا دنبال خواهد داشت و از بهداشت انسانی گرفته تا زیرساخت و تولیدات کشاورزی همه چیز را دچار آسیب می کند.

گزارش تغییرات اقلیمی که با همکاری ده ها سازمان و وزارتخانه دولتی آمریکا تدوین شده، تاثیر گرمایش جهانی بر تغییرات اقلیمی و شدت گیری حوادث طبیعی همچون توفان را تایید می کند.

در حالی که این گزارش از سوی نهادهای دولتی خود آمریکا تهیه شده، کاخ سفید در واکنشی عجیب آن را «غیردقیق» توصیف کرد.

تایید فاجعه بار بودن تاثیر اعمال انسانی بر آب و هوای زمین در این گزارش در حالی است که رد نظریه گرمایش جهانی و تاثیر سوء رفتارهای انسانی بر آن سیاست رسمی دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور بوده است.

ترامپ در یکی از اولین اقدام ها در آغاز دوران ریاست جمهوری خود، آمریکا را از توافق آب و هوایی پاریس که در سال 2015 برای پیشگیری از تغییرات اقلیمی به امضای نزدیک به 200 کشور رسید، خارج کرد.

رئیس جمهوری آمریکا این توافق را به ضرر اقتصاد آمریکا دانسته و منافع آن برای حفظ محیط زیست را ناچیز توصیف کرد.

ترامپ همچنین برای افزایش تولید سوخت های فسیلی از جمله نفت، قوانین و مقررات وضع شده در دوران باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای را لغو کرد.

وی بارها در پیام های توئیتری خود نظریه گرمایش جهانی را به سخره گرفته است.

گرمایش جهانی یا گرم شدن زمین نام پدیده ای است که منجر به افزایش میانگین دمای زمین و سطح اقیانوس ها شده و با تغییر آب و هوای زمین در نهایت باعث خشکسالی شدید، گرمای سوزان و توفان‌های وحشتناک می شود.

اروپام 9418** 1546

خواندن خبر در سایت منبع

جمعه سیاه در کشور‌های غربی چگونه گذشت؟ + فیلم

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
خبرگزاری میزان- تصاویری از هجوم خریداران به فروشگاه‌های آمریکایی در جمعه سیاه را مشاهده می‌کنید.

به گزارش گروه چند رسانه‌ای خبرگزاری میزان، جمعه سیاه به آخرین روز از ماه نوامبر گفته می‌شود که مردم آمریکا و برخی دیگر از کشورهای غربی برای خرید اجناس حراج شده به سمت فروشگاه‌ها حمله می‌کنند و به فجیع‌ترین شکل اجناس مورد نظر را به خانه می‌برند.کد ویدیو دانلودکد ویدیو دانلودفیلم اصلی

جمعه سیاه در کشور‌های غربی چگونه گذشت؟ + فیلم - 3

خواندن خبر در سایت منبع

جمعه سیاه یا بازار سیاه؟!

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
جمعه سیاه یا بازار سیاه؟!
« بعد از جمعه سیاه خرید می‌کنیم!» این توییت بسیاری از کاربران است که به جمعه سیاه در ایران انتقاد کرده‌اند. آنها معتقدند درحالی‌که جمعه سیاه در سراسر جهان تخفیف‌های استثنایی دارد، در ایران جمعه سیاه درواقع بازار سیاه است!

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شهروند؛ مشتریان سال‌های گذشته حراج جمعه سیاه می‌گویند که فروشگاه‌ها در آستانه این روز قیمت را بالا می‌برند و سپس به اسم حراج جمعه سیاه با تخفیف قیمت‌ها را به قبل برمی‌گردانند! این موضوع درحالی رخ می‌دهد که مسئولان فروش سایت‌های اینترنتی هم اعتقاد دارند پهنای باند در ایران برای ترافیک جمعه سیاه مناسب نیست و باعث از کار افتادن یا اختلال در سایت‌ها می‌شود. البته آنها می‌گویند حجم زیادی از بازدید ایرانی‌ها از حراج‌های جمعه سیاه تنها محدود به چک کردن قیمت‌هاست و افزایش خرید آنچنان هم که فکر می‌کنید دندان‌گیر نیست.

  بلک فرایدی از کجا آمده است؟

بلک فرایدی (Black Friday) یا جمعه سیاه آخرین جمعه ماه نوامبر است که به آن جمعه سیاه هم گفته می‌شود. از‌سال ١٩٥٢ به بعد این روز  به‌عنوان یکی از مهمترین روزهای خرید و فروش در سراسر جهان شکل گرفت. چرا که در آستانه کریسمس و تعطیلات‌سال نوی میلادی، مردم کشورهای مختلف به‌خصوص آمریکا می‌توانند اجناس گوناگون را با تخفیف‌های استثنایی بخرند. به‌طوری که در فروشگاه‌های محبوب ٧٠ تا ٩٠‌درصد تخفیف هم دیده می‌شود. برای همین است که چنین روزی هم مورد استقبال فروشندگان است و هم مشتریان. چرا که هم مشتریان می‌توانند از تخفیف‌های ویژه استفاده کنند و هم فروشندگان در چنین روزی فروش استثنایی را تجربه ‌می‌کنند.

اما این موضوع تنها بخشی از ماجراست. چرا که اگر تا چند سال‌ گذشته بامیلو و دیجی کالا سکان‌داران  این حراج بودند، اما به نظر می‌رسد این حراج  امسال  رویه‌ای متفاوت داشته باشد، چرا که بسیاری از فروشگاه‌ها  با تبلیغات پیامکی و  اینترنتی خبر از حراج‌های ویژه‌ به صورت اینترنتی و فیزیکی به مردم دادند. پیامک‌هایی که در‌هاله‌ای از ابهام است؛ چرا که به درستی مشخص نشده که چه جنسی در حراج قرار می‌گیرد یا آن‌که محصولات موجود در فروشگاه چیست.

جمعه سیاه در کشورهای مختلف

اگر چه جمعه سیاه یا همان بلک فرایدی، سنتی است که از آمریکا باب شده، اما در کشورهایی چون کانادا، سنگاپور، بریتانیا، برزیل، مکزیک، هند، فرانسه و بسیاری از کشورهای سراسر جهان نیز رواج دارد و میزان فروش اجناس در این روز حداقل دو برابر روزهای معمولی می‌شود. البته برخی از کشور‌ها هم از این روز الهام گرفته  و بلک  فرایدی مخصوص خود را دارند. به‌عنوان مثال  در بریتانیا نیز آخرین جمعه‌ قبل از کریسمس، بلک فرایدی نامگذاری شده یا فروشگاه اینترنتی سوق  در امارات که حراج‌های فوق‌العاده‌ خود را  با عنوان جمعه سفید نامگذاری کرده است.

  بلک فرایدی  در ایران

سال ١٣٩٤ بود که بلک فرایدی در ایران  رواج پیدا کرد و به نام حراج جمعه  نامگذاری شد. در چند‌سال اخیر  دیجی کالا و بامیلو ازجمله فروشگاه‌هایی بودند که از چنین روزی استقبال کردند و برای اجناس خود در این تاریخ حراج‌هایی گذاشتند.  با این وجود در ایران حراج جمعه همواره انتقاد‌هایی را  به همراه داشته و اکنون همه گیر شدن این روز بر حجم انتقادها افزوده است. البته عوامل متعددی بر این انتقاد‌ها دامن می‌زنند چرا که مشتریان معمولا ثانیه‌شماری می‌کنند تا ساعت ٠٠:  ٠٠ برسد و حراج جمعه برای فروشگاه‌های اینترنتی آغاز شود. اما در چند‌سال گذشته بزرگترین انتقاداتی که بر این سایت‌ها وارد بوده از دسترس خارج شدن این سایت‌هاست که مهمترین علت آن حجم بالای مشتریان است.

اما چرا تا به این اندازه این روز مورد استقبال کاربران آنلاین ایرانی قرار می‌گیرد؛ بد نیست نگاهی به قیمت‌ها بیندازیم.

 در یک روز عادی قیمت یخچال سایدبای‌ساید سامسونگ مدل ROSSO٢ در دیجی‌کالا ۱۹,۴۰۰,۰۰۰ تومان است در حالی ‌که همین یخچال و فریزر در بازار ١٨,١٨٠.٠٠٠تومان است یا ماشین لباسشویی بوش سری ٨ مدل WAW٣٢٦٦٠IR ظرفیت ٩ کیلوگرم۱۲,۵۹۹,۰۰۰ تومان در دیجی‌کالا ارایه می‌شود در صورتی که همین مدل ماشین لباسشویی  در بازار ١٢.٢٠٠.٠٠٠ تومان است.

اصلا چرا سراغ اجناس گرانقیمت برویم فروش این سایت‌ها تنها به لوازم خانگی محدود نمی‌شود؛ پاوربانک یا همان شارژر همراه هویت مدل H٥٢٤ ظرفیت ١٠٠٠٠ میلی‌آمپر ساعت همراه با گارانتی در بازار با قیمت ١٣٥,٠٠٠ تومان فروخته می‌شود در حالی ‌که  همین جنس در بامیلو ١٦٥٠٠٠ تومان  و در دیجی‌کالا ۱۵۳,۰۰۰ تومان به فروش می‌رسد. حالا باید دید در  بلک فرایدی قیمت‌ها به چه شکل می‌شوند، تفاوتی دارند یا نه! همانی هستند که بودند.  

فروشندگان ادعا می‌کنند که اجناس‌شان تا نصف قیمت هم عرضه می‌شود اما این تبلیغ نباید زیاد خوشحال‌تان کند؛ چرا که به گفته مغازه‌دارها و فروشندگان قرار نیست در جمعه سیاه هر نوع کالایی که اراده کنید، نصف قیمت فروخته شود.

مسئول فروش یکی از سایت‌های اینترنتی می‌گوید:     «در جمعه سیاه معمولا کالاهای ته انبار فروخته می‌شود و کالاهایی که مشتری کمتری دارند. این کالا با تخفیف‌های بالا آب می‌شوند! درست مثل بازار شب عید که حراجی‌ها و دستفروشی‌ها این نقش را ایفا می‌کنند.»

مدیر یکی دیگر از فروشگاه‌های بزرگ لوازم تزیینی در پاساژ تجریش هم  توضیح می‌دهد: «تخفیف‌ها به صورت حداکثری مطرح می‌شوند ولی اجناس مختلف درصدهای متفاوتی تخفیف می‌خورند. در این میان قطعا اجناس پرطرفدار و پرفروش تخفیف کمتری می‌گیرند.»

   بلک فرایدی از نگاه مردم

البته بلک فرایدی در این کشور‌ها تخفیف‌های واقعی را ارایه می‌دهد؛ نه همچون ایران که ‌سال گذشته سروصدا به پا کرد. به‌ طوری که خریداران نخستین منتقدان  بودند؛ چرا که‌ سال گذشته فروشگاه‌های اینترنتی  یکی دو روز مانده  به جمعه سیاه قیمت‌های خود را افزایش دادند و پس از آن ‌درصدی تخفیف ارایه دادند. این موضوع باعث بی‌اطمینانی مردم به چنین فروشگاه‌هایی شد؛ به‌ عنوان مثال کاوه یکی از مشتریان  دیجی‌کالا  این‌گونه در توییتر خود نوشته بود: «ترجیحا منتظرم حراج بامیلو و دیجی‌کالا تموم بشه و بعد ازشون خرید کنم.» ایمان هم نوشته بود: «بامیلو در بلک فرایدی  سری مسواک‌های برقی رو گذاشته ٣٦تومن! یه هفته پیشش قیمت همون و تامین‌کننده همون جنس بود ٣٤تومن که با کوپن تخفیف ٢٠ تومنی گرفتم ١٤ تومن خودکشی دسته‌جمعی میخوان بکنن این استارت‌آپ‌هامون آیا؟ دیگه اینم فورس قوانین و نهاد‌های قانونگذاری و دولت و مثل اینها بود؟» استراتژیولوژیست هم کاربر دیگری بود  که نوشته بود:    «دیجی‌کالا که کلا چیزی رو تخفیف نزد هر چیزیم که تخفیف زد قبلش قیمتش و برده بود بالا،  بامیلو هم که کلا  تخفیف و به ما نشون می‌داد، نمی‌فروخت هر کدومش که تخفیف خوب داشت و می‌زدم، تمام شد.# حراجی در کار نیست.»

    نظارت‌ها چگونه است؟

با توجه به این‌که ‌سال گذشته حجم انتقادات به بلک فرایدی و عدم نظارت به فروشگاه‌های اینترنتی بسیار زیاد بود، باید دید امسال چه رویه‌ای را به دنبال دارد. رضا الفت‌نسب،  دبیر اتحادیه کسب‌وکارهای اینترنتی در این زمینه  می‌گوید:    «سایت‌های اینترنتی هر گونه حراجی قرار دهند ابتدا باید قیمت‌ها را برای ما ارسال کنند.» او با اشاره به این‌که برخی گمان می‌کنند قبل از حراج‌ها قیمت‌ها به صورت نجومی افزایش پیدا می‌کند و سپس در حراج قرار می‌گیرد در این زمینه ادامه داد:    «با توجه به رویه‌ سال گذشته و حجم بالای انتقادات مردمی موجب شد تا ما از سایت‌های زیر نظر اتحادیه  قیمت قبل و بعد از حراج را هم بخواهیم همین موضوع باعث جلوگیری از تخلف و دورزدن مردم می‌شود.» اما با وجود حجم بالای سایت‌های اینترنتی در صورتی که سایتی از ما کلاهبرداری کرد، چه باید کرد؟ اصلا راهی برای شکایت وجود دارد؟  الفت‌نسب در پایان  پیشنهاد می‌کند: «مردم از سایت‌های معتبر خریداری کنند تا  از آنها کلاهبرداری نشود. همچنین در صورتی که از سایت فروشنده شکایت داشته باشند، می‌توانند با مراجعه به سایت ecunion.ir شکایت خود را ثبت کنند تا از این طریق اتحادیه  کسب‌وکارهای اینترنتی به آنها رسیدگی کند.» لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع

جمعه سیاه در آلاباما با ۱کشته و ۲زخمی

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
جمعه سیاه در آلاباما با ۱کشته و ۲زخمی
تیراندازی در یک مرکز خرید در ایالات آلاباما موجب کشته یک نفر شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، جمعه سیاه در آمریکا شروعی مرگبار در ایالت آلاباما داشت و مشاجره میان دو مرد جوان در مرکز خرید هوور باعث شد یکی از آنها اقدام به تیراندازی کند.

پلیس به مرد مسلح تیراندازی کرده و این فرد کشته شد و دو نفر دیگر نیز زخمی شدند. لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به این علت بارها در ماه‌های گذشته سعی کردند بندهای گوناگون معامله قرن را بیان و اطلاع رسانی کنند. اکبری تصریح کرد: بحث معامله قرن چیزی ورای مسئله فلسطین است و رویکردی منطقه‌ای دارد. او ادامه داد: یکی از نشانه‌های شکست این نشست و معامله این است که قبل از شروع نشست، ​نام این گردهمایی از معامله قرن به فرصت قرن تغییر کرد. اکبری هم گفت: تاکنون آمریکاییها ۵ مرتبه اعلام رونمایی از معامله قرن کرده‌اند و هر بار به دلیلی عقب افتاد. روی هم رفته با توجه به شرایط نامطلوب و نابسامان فعلی آمریکا​، ​ اسرائیل و عربستان آنچه به نظر می‌رسد این است که نتیجه نشستهای معامله قرن به نفع مسلمین خواهد بود.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، در این مراسم مردم با پیکر مطهر ۷۲ شهید وداع کردند البته این تعداد شهید از مجموع ۱۵۰ شهیدی است که قرار است امروز پنجشنبه در تهران تشییع شود. از این ۱۵۰ شهید ۳۴ شهید شناسایی شده‌اند دو شهید مربوط به شهدای مدافع حرم و بقیه گمنام هستند. این ۱۵۰ شهید مربوط به شهدای دفاع مقدس هستند این شهدای گرانقدر در عملیات تفحص در مناطق عملیاتی سال‌های دفاع مقدس در جنوب کشور شناسایی شدند. مراسم تشییع صبح امروز ساعت ۹ از دانشگاه تهران آغاز می‌شود. این ۱۵۰ شهید متعلق به ۱۷ استان است.

مسئله حجاب در جامعه

صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ «صریح درباره فرهنگ» سراغ وضعیت حجاب و عفاف در جامعه و علل و عوامل شکل دهنده آن رفته است. وضعیت حجاب و عفاف در جامعه، آسیب شناسی آن، نقش دستگاه‌ها و نهادهای مختلف در این خصوص از جمله موضوعاتی است که در این قسمت «صریح درباره فرهنگ» به آن‌ها پرداخته شده است.
نامه‌نیورنامه‌نیور10 ساعت قبل
فلاحت پیشه ادامه داد: هم اکنون پرونده ایران دیگر ذیل فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد نیست که آمریکا بخواهد آن بند تحریم دیپلماتیک را علیه ایران در قالب جهانی به اجرا درآورد. گروه سیاست نامه نیوز: خبر سیاسی مهم روزهای اخیر این بود که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا تحریم‌های جدیدی علیه ایران را امضا کرد. بعد از مقامات دولت او اعلام کردند «محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران در لیست تحریم‌های جدید امریکا قرار خواهد گرفت و ظریف نیز شامل دور جدید تحریم‌ها خواهد بود». پیش از برجام، واشنگتن و لندن به ویژه بعد از تسخیر سفارت انگلیس در تهران دنبال اعمال تحریم دیپلماتیک ایران بودند اما خواسته آنها هیچ گاه عملیاتی نشد تا آنکه برجام مورد توافق قرار گرفت. اروپا با آمریکا در تحریم دیپلماتیک ایران همراهی نمی‌کندفلاحت پیشه ادامه داد: هم اکنون پرونده ایران دیگر ذیل فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد نیست که آمریکا بخواهد آن بند تحریم دیپلماتیک را علیه ایران در قالب جهانی به اجرا درآورد.
عصر ایرانعصر ایران15 ساعت قبل
جسد این پدر و دختر روز دوشنبه در رود مرزی «برونسویل» بین ایالات تگزاس و مکزیک کشف شده است. بر اساس گزارش آسوشیتدپرس، نخستین عکس از جسد این پدر و دختر از سوی یک خبرنگار مکزیکی گرفته شده است. این عکس طی ساعات گذشته به شدت در رسانه‌ها و فضای مجازی در جهان در حال انتشار است. این عکس همچنین یادآور ماجرای پسربچه خردسال کرد سوری «آیلان» است که ۴ سال پیش پیکر بی‌جان او در سواحل بدروم ترکیه، جهان را شوکه کرد. عکس پیکر بی جان «آیلان» که ۴ سال پیش دنیا را شوکه و غمگین کرد.
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان برگزاری موفق انتخابات ریاست جمهوری اسلامی موریتانی و انتخاب محمد ولد الغزوانی به عنوان رئیس جمهور جدید را به دولت و ملت این کشور تبریک گفت. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، سید عباس موسوی ابراز امیدواری کرد که در دوران جدید این کشور شاهد رشد و شکوفایی هر چه بیشتر موریتانی و تعمیق روابط دوجانبه باشیم.

اخبار بیشتر