1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

بزرگترین ریزش قیمت نفت

تحلیل قیمت نفت تا پایان سال با استراتژی لاک پشت طلایی

تسنیمخبرگزاری تسنیم
تحلیل قیمت نفت تا پایان سال با استراتژی لاک پشت طلایی

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرگزاری تسنیم،‌ بررسی قیمت نفت نشان می دهد که کانال صعودی 2 ساله نفت پس از رسیدن به سقف قیمتی 76 دلاری شکسته شده  و با توجه به اهداف قیمتی پیش روی آن احتمال کاهش قیمت تا کلاستر حمایتی 45 دلار و حتی 40 دلار نیز وجود دارد .در صورتی که نفت بتواند مقاومت  54دلاری را شکسته و بالای آن تثبیت شود می توان  گفت روند نزولی پایان یافته است. ذکر این نکته ضروری می نماید با توجه به افت سنگین قیمت نفت و وجود واگرایی مثبت از نوع رگولار در تایم فریم های پایین تر، احتمال پولبک و رشد قیمت در کوتاه مدت تا  کانال قیمتی 52 تا 54 دلاری وجود دارد.

بررسی استراتژی لاک پشت طلایی بر روی چارت نفت نشان می دهد احتمال افت قیمت نفت بیش از رشد آن می باشد و با توجه به همسوئی روند حرکتی شاخص کل بورس و قیمت نفت به نظر می رسد برای سرمایه گذاری در بورس می بایست با دقت بیشتری عمل نمود.

تحلیل قیمت نفت تا پایان سال با استراتژی لاک پشت طلایی - 4

جمع بندی و پیشنهاد:

با عنایت به جمیع جهات، بررسی تکنیکالی و مد نظر قراردادن سیگنال های صادر شده توسط استراتژی معاملاتی لاک پشت طلایی و احتمال افت بیشتر قیمت نفت در طی ماههای آتی به سرمایه گذاران پیشنهاد می شود  با توجه به همگرایی حرکتی بین شاخص کل(تحلیل شاخص کل بورس و چشم انداز آن در تاریخ 4 آبان در همین خبرگزاری انتشار یافته است)و قیمت نفت، گروههایی که بتای منفی با شاخص کل دارند و یا روند حرکتی خود را از شاخص جدا نموده اند و نیز با نیم نگاهی به شرکت های کوچک بورسی، می توانند از سرمایه گذاری خود  در بورس با توجه به چشم انداز آن لذت ببرند.پیش‌بینی لاک پشت طلایی از روند شاخص بورس تا پایان سال

* محمد هادی نورپوری/ تحلیل گر بورس

خواندن خبر در سایت منبع

چرا قیمت نفت سقوط کرد؟

فراروخبرگزاری فرارو
چرا قیمت نفت سقوط کرد؟
چرا قیمت نفت سقوط کرد؟ - 0

فرارو- تا همین یک ماه پیش، با عبور قیمت نفت از ۸۵ دلار برای هر بشکه، برخی پیش‌بینی کردند قیمت نفت به ۱۰۰ دلار یا شاید هم بالاتر برسد. اما همزمان با شروع اجرای دور دوم تحریم‌های ایران، سقوط قیمت نقت هم آغاز شد. این امر دلایل متعدد اقتصادی و سیاسی دارد.

به گزارش فرارو، روز جمعه گذشته قیمت‌های نفت به پایین‌ترین حد خود در سال جاری رسید. قیمت‌های انواع نفت معیار، نظیر خام برنت و خام متوسط غرب تگزاس در کانال ۵۰ دلار قرار دارد. در این میان، خام غرب تگزاس با رسیدن به ۵۰.۴۲ دلار به کانال ۴۰ دلار نزدیک شده است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، که مدام از قیمت‌های بالای نفت گلایه می‌کرد، اکنون هم از عربستان و هم از قیمت‌های جهانی نفت بسیار خرسند به نظر می‌رسد. او طی توئیتی در ۲۱ نوامبر نوشت: "قیمت‌های نفت پایین می‌آید. مانند کاهش بزرگ مالیات برای آمریکا و جهان عالی‌ست. از (نفت) ۵۴ دلاری لذت ببرید که تا همین اواخر ۸۲ دلار بود. سپاس از عربستان، اما بگذارید پایین‌تر بیاید".

اوایل نوامبر بازار‌های نفت با دقت موعد اجرای دور دوم تحریم‌های ایران را، که صادرات نفت ایران را هم هدف قرار می‌دادند، رصد می‌کرد. نگرانی‌ها از کمبود عرضه نفت در اثر حذف نفت ایران قیمت‌ها را بالا برد. اکنون معلوم شده است که کاخ سفید برای پایین آوردن قیمت نفت حتی یکی از نزدیکترین متحدانش، عربستان، را هم فریب داده است. چرا که آمریکایی‌ها تا اوایل نوامبر معافیت‌های تحریمی برای مشتریان نفت ایران را اعلام نکردند. عربستان، که از این معافیت‌ها هیچ اطلاعی نداشت، به همراه روسیه تولید نفت را به منظور جبران نفت ایران افزایش داد. زمانی که معافیت‌ها اعلام شد، ناگهان بازار نفت با مازاد عرضه مواجه شد و توازن عرضه و تقاضا به هم ریخت. امری که در سقوط قیمت‌ها نقش مهمی ایفا کرد.بیشتر بخوانید

بزرگترین ریزش قیمت سه سال اخیر نفت رقم خوردطبق آمار سازمان اوپک، بین سپتامبر و اکتبر عربستان تولیدش را به مقدار ۱۲۷ هزار بشکه در روز افزایش داد. امارات نیز ۱۴۲ هزار بشکه در روز به تولیدش اضافه کرد. لیبی و قطر هم به ترتیب ۶۰ هزار و ۱۴ هزار بشکه در روز به صادراتشان افزودند. در همین دوره، صادرات ایران به میزان ۱۵۶ هزار بشکه در روز کاهش یافت. این یعنی میزان افزایش تولید سه کشور عضو اوپک از میزان کاهش صادرات نفت ایران بسیار بیشتر بود. علاوه بر این، روسیه هم، که عضو اوپک نیست، ۲۶۰ هزار بشکه در روز به تولیدش اضافه کرد. مضاف بر اینها، در همین دوره زمانی تولید نفت آمریکا تا میانگین ۸۵۰ هزار بشکه در روز بالا رفت. زمانی که در اوایل ۲۰۱۶ قیمت نفت به کمتر از ۳۰ دلار رسید، برخی از تولیدکنندگان آمریکایی حفاری را متوقف کردند. زیرا مقرون به صرفه نبود. اما با بالا رفتن قیمت نفت، آن‌ها بار دیگر حفاری را از سر گرفتند.

آژانس بین المللی انرژی پیش‌بینی کرده که در سال جاری میلادی تولید کشور‌های غیراوپک به مقدار ۲.۳ میلیون بشکه در روز افزایش می‌یابد. این در حالی است که پیش‌بینی می‌شود در سال آینده تقاضا به مقدار ۱.۳ میلیون بشکه در روز افزایش یابد.

کشور‌های عضو اوپک قرار است در ششم دسامبر درمورد کاهش تولید گفتگو‌هایی انجام دهند. عربستان روز پنج‌شنبه گفته ممکن است صادراتش را کمتر کند و به کشور‌های اوپک فشار آورد تا با کاهش صادرات نفت به مقدار ۱.۴ میلیون بشکه در روز موافقت کنند. اما ترامپ صریحا اعلام کرده که او نمی‌خواهد قیمت‌های نفت بالا برود. تحلیلگران معتقدند عربستان برای مقاومت در برابر درخواست سایر اعضای اوپک جهت کاهش تولید تحت فشار است.

در هفته‌های اخیر، محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، به خاطر ترور جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد، در استانبول به شدت تحت فشار بوده است. در این میان، ترامپ صریحا، حتی در برابر محافل سیاسی داخل آمریکا، از بن سلمان دفاع کرده است. از این رو، بن سلمان در ازای این خدمت ترامپ، ممکن است برای کاهش تولید نفت اقدامی نکند.

اما عرضه نفت فقط بخشی از داستان است.

معمولا مقدار مصرف نفت و میزان عرضه آن، قیمت را تعیین می‌کنند. نرخ رشد اقتصاد کشور‌های واردکننده نفت به پیش‌بینی کردن مقدار مصرف نفت کمک می‌کند. زمانی که رشد کُند می‌شود، بازرگانان و اقتصاددانان کاهش مصرف نفت را هم پیش‌بینی می‌کنند. آمار‌های اخیر از اروپا، ژاپن و چین نشان می‌دهد که رشد اقتصادی کُند شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

بزرگترین ریزش قیمت نفت؛ هر بشکه برنت ۵۸.۸۰ دلار

انتخابخبرگزاری انتخاب
بزرگترین ریزش قیمت نفت؛ هر بشکه برنت ۵۸.۸۰ دلار
بزرگترین ریزش قیمت نفت؛ هر بشکه برنت ۵۸.۸۰ دلار - 0

قیمت نفت روز جمعه حدود ۸ درصد افت داشت و به پایین‌ترین رکورد در بیش از یک سال گذشته سقوط کرد و هفتمین کاهش هفتگی متوالی خود را به ثبت رساند.بهای معاملات آتی نفت برنت ۳.۸۰ دلار یا ۶.۱ درصد کاهش یافت و در ۵۸.۸۰ دلار در هر بشکه بسته شد. در طول معاملات جمعه، نفت برنت تا مرز ۵۸.۴۱ دلار که پایین‌ترین قیمت از اکتبر سال ۲۰۱۷ بود، عقب نشینی کرده بود.

بهای معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۴.۲۱ دلار یا ۷.۷ درصد کاهش، در ۵۰.۴۲ دلار در هر بشکه بسته شد که پایین‌ترین قیمت از اکتبر سال ۲۰۱۷ بود.

برنت برای کل هفته ۱۱.۳ درصد و وست تگزاس اینترمدیت ۱۰.۸ درصد کاهش نشان داد که بزرگترین کاهش هفتگی از ژانویه سال ۲۰۱۶ بود.

عرضه نفت به خصوص از سوی تولیدکنندگان آمریکایی سریعتر از تقاضا رشد کرده و انتظارات برای اشباع عرضه در بازار را تقویت کرده است. در برابر تحولات اخیر، پیش بینی می‌شود اوپک کاهش تولید خود را پس از دیدار رسمی اعضای این گروه در ششم دسامبر، آغاز کند.

اما این تصمیم تاثیری در توقف ریزش قیمت نفت از ابتدای نوامبر تاکنون نداشته و بهای معاملات نفت به مدت هفت هفته متوالی کاهش پیدا کرده است و در مسیر ثبت بزرگترین کاهش ماهانه از اواخر سال ۲۰۱۴ تاکنون قرار دارد.

از سوی دیگر، جنگ تجاری میان آمریکا و چین که بزرگترین اقتصادها و مصرف کنندگان نفت در جهان هستند، تاثیر منفی خود را روی بازار نفت گذاشته است.

به گفته فیلیپ فلاین، تحلیلگر گروه "پرایس فیوچرز"، بازار انتظار دارد رشد اقتصادی آهسته شود و مذاکرات تجاری میان آمریکا و چین به خوبی پیش نرود. بازار باور ندارد که اوپک بتواند به سرعت برای جبران کندی رشد تقاضا عمل کرده و تولیدش را کاهش دهد.

ذخایر بنزین در سراسر آسیا رشد کرده و میزان ذخایر در سنگاپور که هاب منطقه‌ای پالایش است، به بالاترین حد در سه سال اخیر صعود کرده است. ذخایر بنزین ژاپن نیز هفته گذشته رشد کرد در حالی که ذخایر آمریکا حدود ۷ درصد بالاتر از یک سال پیش است.

تولید نفت امسال افزایش پیدا کرده است. آژانس بین المللی انرژی انتظار دارد تولید غیراوپک امسال ۲.۳ میلیون بشکه در روز رشد کند در حالی که انتظار می‌رود تقاضا در سال آینده ۱.۳ میلیون بشکه در روز افزایش پیدا کند.

بر اساس گزارش رویترز، عربستان سعودی در واکنش به تقاضای ضعیف، پنج‌شنبه گذشته اعلام کرد ممکن است برای مجاب کردن اوپک برای کاهش گروهی ۱.۴ میلیون بشکه در روز تولید، میزان عرضه خود را کاهش دهد.

با این حال ترامپ روشن کرده که نمی‌خواهد قیمت نفت افزایش پیدا کند و بسیاری از تحلیلگران تصور می‌کنند عربستان سعودی برای مقاومت در برابر درخواستهای سایر اعضای اوپک برای کاهش تولید، تحت فشار آمریکا قرار خواهد گرفت.

لوکمان اوتونوگا، تحلیلگر شرکت "اف ایکس تی ام" هشدار داد اگر اوپک تولید خود را کاهش ندهد، قیمت نفت کاهش بیشتری پیدا خواهد کرد و به محدوده ۵۰ دلار در هر بشکه سقوط می‌کند.منبع: ایسنا

خواندن خبر در سایت منبع

سقوط میانگین قیمت مورد پیش‌بینی برای نفت برنت

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
سقوط میانگین قیمت مورد پیش‌بینی برای نفت برنت

با این حال بانک‌ها و کارگزاران بزرگ پیش‌بینی خود از قیمت نفت برنت را در مقایسه با اوایل اکتبر کاهش دادند. در آن زمان که قیمت‌های نفت به‌دلیل نگرانی‌ها نسبت به پیامد تحریم‌های آمریکا علیه ایران به بالاترین حد در چهار سال اخیر صعود کرده بودند، بانک‌ها قیمت نفت برنت برای سال ۲۰۱۹ را ۷۸.۵۱ دلار در هر بشکه پیش‌بینی کرده بودند.

همچنین میانگین قیمت هر بشکه نفت برنت در سال میلادی جاری، ۷۳.۹۱ دلار پیش‌بینی شد که در مقایسه با ۷۴.۴۰ دلار در نظرسنجی اکتبر پلاتس، کمتر است. میانگین قیمت برنت از ابتدای سال تاکنون ۷۳.۲۶ دلار بوده است.

در بخش عرضه، شرکت کنندگان در نظرسنجی پلاتس انتظار دارند تولید نفت اوپک یک میلیون بشکه در روز کاهش پیدا کند و رشد تقاضا برای نفت با وجود نشانه های ضعف، مطلوب بماند و این امر کمک کند قیمت نفت برنت بهبود پیدا کند و به مرز ۷۰ دلار بازگردد.

بانک‌های اچ‌اس‌بی‌سی و سوسیته جنرال اخیرا اعلام کرده اند که انتظار دارند اوپک حداقل یک میلیون بشکه در روز کاهش تولید را اعلام کند. بانک بارکلیز اعلام کرده که بازار کاهش تولید یک میلیون بشکه در روز را انتظار دارد و هر رقمی کمتر از میزان فوق، به ریزش بیشتر قیمت‌ها منجر خواهد شد.

در بخش تقاضا، سوسیته جنرال انتظار دارد تقاضای جهان برای نفت ۱.۳ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۱۸ و ۱.۴ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۱۹ رشد کند.

اسکات دارلینگ، مدیر نفت و گاز آسیا-اقیانوسیه در جی پی مورگان هفته گذشته به شبکه سی ان بی سی گفت: این بانک پیش‌بینی قیمت نفت برنت در سال ۲۰۱۹ را به دلیل انتظار برای جهش عرضه از سوی تولیدکنندگان آمریکای شمالی در نیمه دوم سال آینده، تحت بازنگری نزولی قرار داده است و اکنون انتظار دارد قیمت برنت در سال آینده ۷۳ دلار باشد در حالی که پیش از این قیمت ۸۳.۵۰ دلار را پیش‌بینی کرده بود.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

الفالف17 ساعت قبل
می‌گویند ۹۸ سال سختی است و در سرلوحه فهرست سخت‌ترشدن‌ها، افزایش فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم‌ها قرار دارد. از صدر تاریخ پیروزی اصلاح‌طلبان در ایران یک پروژه به مثابه روندی طبیعی در کالبد جامعه ایرانی اجرایی شد: ‌ پروژه هابرماسیزه شدن‌ جامعه مدنی. پروژه جامعه مدنی به شکلی آزمایشی در انتخابات مجلس پنجم آزموده شده بود؛ فعال‌سازی رسانه‌های نوپرداز، نخبگان جنجالی و طرح‌های ساختارشکن اجتماعی. و این سنگ محکی مهم بود برای انتخابات دوم خرداد سال بعد و نهایتا سرکار آمدن جریانی که از درون استحاله‌شده و به دشمن آرمان‌های خودش درآمده بود. به‌عنوان نمونه جنبش‌های زنانه، در ۱۵ سال قبل گردهم‌آیی‌های میدانی وسیع در تهران داشتند و امروز تنها محدود به تبلیغات مترویی نقطه‌ای شده‌اند، اما دومی به‌واسطه شبکه‌‌های اجتماعی مجازی، دامنه نفوذ بسیار بالاتری را به‌دست آورده و این همان چیزی است که سال ۹۸ را سخت می‌کند و نه اقتصاد و معیشت.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
مرور سال کهنه؛ ۱۲ ماه، ۱۲ روز- ۱عصر ایران- روزهای کاری سال ۱۳۹۷ با التهاب در بازار ارز آغاز شد. جدای سیاست و اقتصاد و برجام و تلگرام و در عرصه فرهنگ، در فروردین ماه، ایران یکی از شاخص‌ترین متفکران خود را از دست داد. کاوه مدنی بازداشت و آزاد شد و بعد ترجیح داد از معاونت محیط زیست کناره بگیرد و دوباره کوچ کند. اتفاقات ریز و درشت دیگر هم رخ داد اما فروردین در ایران یک نیمۀ کاری دارد و بیشتر با التهاب و انتظار گذشت. التهاب افزایش نرخ دلار و انتظار تصمیم ترامپ دربارۀ برجام واین بار ضرب المثل «سالی که نکوست از بهارش پیداست» روی تلخ خود را نشان می‌داد …
افتصادنیوزافتصادنیوز8 ساعت قبل
​اقتصاد نیوز: پریناز ایزدیار، بازیگر سینمای ایران، با انتشار عکسی، با تبریک فرا رسیدن نوروز، سالی پر از برکت و شادی را برای همه آرزو کرد. به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از سایت خبرآنلاین، پریناز ایزدیار، عکسی از خود را که در آیینه سفره هفت‌سین بازتاب یافته است، در اینستاگرام به اشتراک گذاشت. او به همراه انتشار این عکس، نوروز را به همه تبریک گفته و نوشته است «سال نو پر از برکت و شادی باشه براتون.»
ایسناایسنا10 ساعت قبل
در حالی که رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره بار فراوانی و ثبات قیمت‌ها را از ویژگی‌های بازار میوه دانست، آخرین کشف قیمت‌ها از بازار عمده فروشی میوه و تره بار نشان می‌دهد که وضعیت چندان مناسبی در این بازار حاکم نیست. به گزارش ایسنا، در شرایطی که اسدالله کارگر، رئیس اتحادیه میوه و تره بار از فراوانی این اقلام در بازار خبر می‌دهد و ثبات قیمت‌ها و متعادل‌تر شدن بازار میوه را نتیجه آن می‌داند، نگاهی به آخرین کشف قیمت‌ها در بازار عمده فروشی میوه و تره بار نشان می‌دهد که وضعیت مناسبی در بازار حاکم نیست. با نگاه به قیمت عمده فروشی کشف شده هر کیلوگرم سیب ۸۰۰۰ تومان، موز ۱۱ هزار تومان و نارنگی بندری ۱۴ هزار تومان است با اضافه کردن نرخ منطقی ۳۵ درصدی به آنها قیمت‌های عجیب و غریبی را شاهد خواهیم بود که مردم شاید کمتر رغبتی برای خرید میوه از این بازار داشته باشند. رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره بار در پاسخ به این سوال که چرا با وجود فراوانی که به آن اشاره می‌کنید، قیمت‌ها روند افزایشی دارد؟ افزود: وقتی فراوانی در بازار وجود داشته باشد، نخریدن و وفور محصول سبب می‌شود قیمت‌ها متعادل‌تر شده و روند معقول‌تری پیدا کند. کارگر گفت: به دلیل همین وفور محصول در بازار میوه و تره بار، روند قیمتی به گونه‌ای است که انواع میوه‌ها پایین‌تر از این نرخ‌ها در بازار فروخته می‌شود.

اخبار بیشتر