عربستان و امارات ترامپ را در پرونده خاشقچی تهدید کرده اند
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

عربستان و امارات ترامپ را در پرونده خاشقچی تهدید کرده اند

تاکید حاکم دبی بر حمایت تمام قد امارات از عربستان در پرونده خاشقجی

ایسناخبرگزاری ایسنا
تاکید حاکم دبی بر حمایت تمام قد امارات از عربستان در پرونده خاشقجی
حاکم دبی و معاون رئیس امارات با تاکید بر حمایت کشورش از عربستان چه در سختی‌ها و چه در آسانی‌ها، بر این مساله تاکید کرد که "ثبات عربستان برای منطقه و جهان ضروری است".

به گزارش ایسنا، محمد بن راشد آل مکتوم، حاکم دبی و معاون رئیس امارات در گفتگو با روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط درباره پرونده قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد عربستانی تاکید کرد: امارات کاملاً از عربستان در پرونده خاشقجی حمایت می‌کند، ما همواره در سختی‌ها و آسانی‌ها در کنار عربستان هستیم و روابط دوجانبه امارات و عربستان در سایه شورای هماهنگی مشترک دو کشور تقویت می‌شود.

آل مکتوم در ادامه موافقت خود را با نظر محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان که گفته بود خاورمیانه می‌تواند اروپای جدیدی باشد، اعلام کرد.

معاون رئیس امارات و حاکم دبی با استقبال از روند توسعه و اقدامات نوین بزرگ که در عربستان در دست انجام است، گفت: در حقیقت چشم انداز ۲۰۳۰ موجب شده عربستان شبانه روز برای اجرای طرح‌ها و پروژه‌های خود تلاش کند و البته آنها قادر به اجرای این طرح‌ها هستند.

وی افزود: کشورهای متعددی برای مدت‌های طولانی نسبت به خطرات اوضاع و لزوم ایجاد تغییرات بی‌توجه بودند و به یکباره با دیوار بزرگی در مقابل خود روبرو شدند که در حوادث مربوط به "پاییز عربی" که اشتباهی از آن با عنوان "بهار عربی" یاد شد، نمود پیدا کرد.

این مسئول عالی رتبه دولت امارات در ادامه گفت: تنش‌ها در منطقه عربی امری جدید نیستند، با این حال طرح‌های توسعه و سرمایه‌گذاری متوقف نشدند.

خواندن خبر در سایت منبع

عربستان و امارات ترامپ را در پرونده خاشقچی تهدید کرده اند

ایرناخبرگزاری ایرنا
عربستان و امارات ترامپ را در پرونده خاشقچی تهدید کرده اند
تهرا-ایرنا-یک شاهزاده سعودی فاش کرد: «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی و «محمد بن زاید» ولیعهد ابوظبی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا را در پرونده قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد عربستانی و صدور بیانیه علیه ریاض تهدید کرده اند.

به گزارش پایگاه الخلیج آنلاین، یک شاهزاده سعودی که به نامش اشاره ای نشده است و از اسرار خاندان سعودی اطلاع دارد به نقل از منابع نزدیک به سعودی ها گفت که بن سلمان ترامپ را تهدید کرده است که اگر علیه وی کودتا کند، مدارک، اطلاعات و معاملاتی مالی که شخص رئیس جمهور آمریکا را محکوم کرده و آینده حکومت او را به خطر می اندازد فاش خواهد.

این شاهزاده همچنین افزود که این تنها بن سلمان نبود که ترامپ را تهدید کرد بلکه ولی‌عهد ابوظبی نیز از نخستین لحظات ترور خاشقچی اعلام کرد، در کنار بن سلمان است و با ارسال پیام‌هایی برای رئیس جمهور آمریکا از او خواست اتهام دست داشتن بن سلمان در این جنایت را نفی کند، و گرنه معاملات مالی، تسهیلات و امتیازهایی را که امارات به شرکت های ترامپ در داخل آمریکا و امارات می‌دهد، برملا خواهد کرد.

طبق گفته این شاهزاده سعودی، بن سلمان، ترامپ را تهدید کرد که معاملات تسلیحاتی بزرگی را که قبلا با امریکا به امضا رسیده است لغو می‌کند؛ وی همچنین تهدید کرد که اگر کاخ سفید شخص بن سلمان را در ترور خاشقچی متهم کند، عربستان حمایت مالی از سرمایه گذاری‌هایی را که بالغ بر ده‌ها میلیارد دلار است، لغو می کند.

الخلیج آنلاین پیشتر نیز به نقل از منابع غربی از درخواست کمک ولیعهد سعودی از بن زاید برای خروج آبرومندانه از بحران ترو خاشقچی خبر داده بود.

این پایگاه خبری همچنین به نقل از منابع آگاه خود تاکید کرد که گفت‌وگوها در بالاترین سطح بین رهبران عربستان و امارات و مقاماتی از کشورهای غربی و در راس آن آمریکا در خصوص پرونده قتل خاشقچی جریان دارد که هدف آن منحرف کردن نگاه غربی ها از متهم کردن بن سلمان به قتل خاشقچی است در حالی که ولیعهد سعودی هنوز حاضر نشده بخواهد در ازای رفع اتهام ها از وی به ترکیه امتیازی بدهد.

ترامپ هفته گذشته در بیانیه‌ای که کاخ سفید آن را منتشر کرد درباره نقش دستگاه حاکم عربستان در قتل خاشقجی گفت: ولیعهد عربستان می‌توانسته خیلی خوب در جریان این رخداد تراژیک بوده باشد؛ شاید بوده باشد، شاید هم نبوده باشد.

دونالد ترامپ در سال 2017 در سفر به ریاض یک قرارداد های تسلیحاتی و سرمایه گذاری کلان با سعودی ها به ارزش 460 میلیارد دلار به امضا رساند و معتقد است که این قراردادها برای هزاران آمریکایی فرصت شغلی ایجاد کرده و بر ثروت این کشور افزوده و باعث بهبودی وضعیت اقتصادی آمریکا خواهد شد.

وی اعلام کرده که پرونده قتل خاشقچی بر قراردادهای اقتصادی و تسلیحاتی کشورش با ریاض تاثیر نخواهد گذاشت چرا که این موضوع به منفعت آمریکا نخواهد بود.

خاشقچی روز 2 اکتبر (10 مهر) برای طی مراحل ثبت ازدواج با نامزد ترکیه ای خود، به ساختمان کنسولگری عربستان مراجعه کرد، اما پس از ورود به کنسولگری ناپدید شد.

حکومت آل سعود پس از 18روز انکار، در پی فشار بین المللی با صدور بیانیه ای به قتل او در ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول اعتراف و اعلام کرد که در ارتباط با پرونده قتل او، 18 نفر از جمله 15 مامور تیم ترور اعزامی از ریاض دستگیر شده اند.

مقام های ترکیه ای می گویند شواهد حاکی از آن است که ماموران سعودی خاشقچی را به قتل رسانده و جسد وی را پس از مثله کردن در اقامتگاه سرکنسول سعودی در استانبول از بین برده اند.

خاورم**9366**1049

خواندن خبر در سایت منبع

بن سلمان قبل از خاشقچی نقشه ترور عمویش «احمد» را کشیده بود

فارسخبرگزاری فارس
بن سلمان قبل از خاشقچی نقشه ترور عمویش «احمد» را کشیده بود
شاهزاده سعودی که از خاندان سلطنتی جدا شده، گفت، ولی عهد عربستان قبل از ترور روزنامه‌نگار منتقد این کشور برای ترور عمویش «احمد بن عبدالعزیز» نقشه کشیده بود.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «خالد بن فرحان آل سعود» شاهزاده سعودی مخالف رژیم حاکم بر این کشور فاش کرد، محمد بن سلمان، ولی‌عهد سعودی قبل از ترور جمال خاشقچی روزنامه نگارمنتقد این کشور قصد ترور یا بازداشت عمویش «احمد بن عبدالعزیز» را داشته است.

بن فرحان در گفت‌وگو با وبگاه خبری «الخلیج آنلاین» که متن کامل آن قرار است بزودی منتشر مشود، گفته است: بن سلمان، اگر توانسته بود عمویش شاهزاده احمد را ترور کرده بود.

وی افزود: اما اکنون به نظر می‌رسد، در سایه آنچه در داخل خاندان حاکم سعودی، بویژه پس از قتل خاشقچی می‌گذرد چنین کاری، بسیار دشوار است و در صورتی که خاندان سلطنتی از نقشه بن سلمان اطلاع پیدا کنند علیه وی کودتا کرده و نمی‌گذارند در قدرت بماند.

این شاهزاده معارض توضیح نداد که چگونه بن سلمان می‌تواند عمویش را به قتل برساند، اما در عین حال گفت که همه تحرکات، تماس‌ها و حتی خانه شاهزاده احمد  به محض بازگشت وی از لندن تحت کنترل حکومت سعودی است.

شاهزاده احمد اخیرا بتازگی پس از دریافت ضمانت‌های امنیتی از سوی آمریکا و انگلیس مبنی بر اینکه محمد بن سلمان، ولی‌عهد سعودی به او تعرضی نخواهد داشت به عربستان بازگشت.

پیش از این شماری از مقامات آمریکایی به نقل از اعضای ارشد خاندان حاکم سعودی گفتند، اعضای رژیم حاکم شاید از شاهزاده احمد برای جانشینی ملک سلمان پادشاه عربستان حمایت کنند.

شاهزاده احمد به مدت 40 سال معاون وزیر کشور عربستان بود، او تنها برادر تنی ملک سلمان است که هنوز در قید حیات به سر می‌برد و 76 سال سن دارد.

بن سلمان قبل از خاشقچی نقشه ترور عمویش «احمد» را کشیده بود - 8

شاهزاده احمد در سپتامبر گذشته هنگامی که مخالفان جنگ یمن در مقابل محل اقامت وی در لندن تجمع کرده بودند، انتقادهای شدیدی را نثار شاه سعودی و ولی‌عهد وی کرد و از تظاهرات‌کنندگان خواست این دو و نه خاندان حاکم سعودی را به خاطر جنایات انسانی در جنگ یمن سرزنش کنند.

بنابه اطلاعاتی که الخلیج آنلاین پیش از این دریافت  کرده بود، (یعنی قبل از بازگشت شاهزاده احمد به ریاض)، تلاش‌های جدی در داخل خاندان حاکم سعودی برای متقاعد کردن شاهزاده احمد به ایجاد تحرکات بین المللی علیه بن سلمان جریان دارد.

این اطلاعات حاکی است، از شاهزاده احمد خواسته شده پیشنهادهای غرب را برای نشستن جای ملک سلمان که در حال حاضر در اداره کشور ناتوان است، بپذیرد بخصوص که این شاهزاده معارض از روابط قوی با مقامات آمریکا و انگلیس برخوردار است.

این وبگاه خبری در پایان نوشت: انگشتان اتهام در پرونده قتل خاشقچی به سمت محمد بن سلمان نشانه رفته است و بنا به ارزیابی آژانس اطلاعات آمریکا این ولی‌عهد سعودی بوده که دستور قتل روزنامه نگار سعودی را در دوم اکتبر در ساختمان کنسولگری سفارت عربستان در استانبول صادر کرده است.

خواندن خبر در سایت منبع

ترامپ درباره گزارش سیا در خصوص ترور خاشقچی دروغ می‌گوید

فارسخبرگزاری فارس
ترامپ درباره گزارش سیا در خصوص ترور خاشقچی دروغ می‌گوید
ترامپ درباره گزارش سیا در خصوص ترور خاشقچی دروغ می‌گوید

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، یک نماینده دموکرات آمریکایی در مجلس سنا سخنان «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا درباره ارزیابی سیا از نقش «محمد بن سلمان»، ولیعهد سعودی در خصوص ترور «جمال خاشقچی»، روزنامه‌نگار منتقد سعودی را رد کرد و گفت که او در این باره دروغ می‌گوید.

در حال تکمیل...

خواندن خبر در سایت منبع

صاباح: پیش از مُثله شدن، خون خاشقچی را از بدنش تخلیه کردند

فارسخبرگزاری فارس
صاباح: پیش از مُثله شدن، خون خاشقچی را از بدنش تخلیه کردند
یک روزنامه ترکیه‌ای گزارش داد که تیم ترور سعودی خون را از بدن خاشقچی تخلیه کرده تا هنگام تکه تکه کردن جسد وی، قطرات خون به در و دیوار کنسولگری پاشیده نشود و ردی به جا نگذارد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، با گذشت حدود دو ماه از ورودِ بی‌بازگشت «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد سعودی به کنسولگری این کشور در استانبول، کماکان ابعاد هولناک‌تری از قتل فجیع وی منتشر می‌شود.

روزنامه «صاباح» چاپ ترکیه امروز (جمعه) در گزارشی افشا کرد که «صالح محمد الطبیقی» عضو تیم 15 نفره ترور خاشقچی و متخصص کالبد شکافی، قبل از آغاز عملیات تکه تکه کردن وی، تمام خون بدن خاشقچی را از رگ‌های وی تخلیه کرده است.

صاباح با بیان اینکه خاشقچی ابتدا خفه شده و به قتل رسیده است، نوشت: «سپس لباس‌ها را از جسد خاشقچی بیرون آوردند. الطبیقی (با استفاده از مکنده) خون را از رگ‌های خاشقچی بیرون کشیده و به داخل سینک دستشویی می‌ریزد. او سپس شروع به مُثله کردن جسد وی می‌کند».

بر این اساس، تیم ترور سعودی، خون را از بدن خاشقچی تخلیه کرده تا هنگام تکه تکه کردن جسد وی، قطرات خون به در و دیوار کنسولگری پاشیده نشود و ردی به جا نگذارد.

این روزنامه با اشاره به اینکه الطبیقی رشته پزشکی قانونی را در دانشگاه گلاسکو تحصیل کرده بود، می‌نویسد: «وی چندی پیش طی سمیناری در استرالیا، یک دستگاه سیّار کالبد شکافی را معرفی کرده بود».

صاباح همچنین برای تاکید بر صحّت گزارش خود به بخشی از تحقیقات پلیس ترکیه اشاره کرد که طی آن از فاضلاب خروجی کنسولگری به لوله‌های زیر یک خیابان نمونه‌برداری شده و با دی.اِن.اِی خاشقچی تطبیق داده شده است.

یک شبکه خبری ترکیه‌ای روز سه‌شنبه بخش کوتاهی از فایل صوتی هفت دقیقه‌ای از مجادله خاشقچی با مهاجمان در بخش صدور روادید کنسولگری استانبول را پخش کرد. (جزئیات بیشتر)

خاشقچی ۵۹ ساله چهارشنبه در تاریخ دهم مهر (سوم اکتبر) برای امور ازدواج خود به کنسولگری عربستان سعودی در استانبول مراجعه کرد اما دیگر از آن خارج نشد. درپی فشارهای ترکیه و افشای قطره‌چکانی اطلاعات از نحوه به قتل رسیدن وی، دادستانی کل عربستان سعودی بعد از تغییر چند باره ادعاهای خود در این باره، نهایتا در تاریخ 24 آبان (15 نوامبر) اذعان کرد که این روزنامه‌نگار منتقد در داخل کنسولگری تکه تکه شده است. (جزئیات بیشتر)

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

عصر ایرانعصر ایران22 ساعت قبل
لاهوتی نیز تأکید می‌کند اگر نماینده‌ای مجوز حمل اسلحه داشته باشد، تنها خودش مجاز به استفاده از آن است نه همراه یا راننده او. اما آیا نماینده مجلس یا راننده او، مجوز حمل سلاح دارند؟ نمایندگان مجلس شورای اسلامی پاسخ منفی می‌دهند. اما سؤال اصلی این است که آیا نمایندگان مجلس شورای اسلامی یا رانندگانشان می‌توانند سلاح حمل کنند. لاهوتی نیز تأکید می‌کند اگر نماینده‌ای مجوز حمل اسلحه داشته باشد، تنها خودش مجاز به استفاده از آن است نه همراه یا راننده او. اسلحه داشتم اما با شروع دوره نمایندگی پس گرفتندغلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی، نماینده رشت در مجلس می‌گوید قبل از آنکه نماینده شود، مجوز حمل سلاح داشته، اما بعد از نماینده شدن، اسلحه را از من گرفتند و گفتند نمی‌توانم سلاح حمل کنم.

در «باستی هیلز» لواسان چه می‎گذرد؟

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز23 ساعت قبل
نایب رئیس کمیسیون عمران در ادامه تاکید کرد: سازمان بازرسی کل کشور و قوه قضاییه باید به ساخت و ساز چنین شهرک‌هایی ورود پیدا کنند. علوی در پایان گفت: در جامعه‌ای که رهبر انقلاب در وسط شهر زندگی می‌کنند وجود چنین خانه‌هایی با قیمت‌های نجومی ناباورانه است. ویلا شبیه کاخ ساخته‎اندامام‌جمعه لواسان نیز با اشاره به ساخت و سازهای غیرقانونی گفت: ویلا شبیه کاخ سفید ساخته‌اند. وی افزود: یکی از سرمایه‌دارها به من گفت هیچ کاری نمی‌توانی بکنی چون معیار، پول است و پول هم دست من است. تعداد بازدید: ۶ کد ویدیو دانلود فیلم اصلیامام جمعه لواسان با بیان اینکه «فساد سیستماتیک در کشور نداریم»، گفت: اگر من آخوند در این مملکت از مبارزه با فساد حرف نزنم، چه کسی حرف بزند؟
مهرمهر20 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، محمد جواد ظریف با انتشار لینک گفتگوی خود با شبکه ان بی سی تاکید کرد: در حالی که مشغول انجام وظیفه رسمی خود در سازمان ملل متحد هستم فقط به حضور در سه مکان محدود شده‌ام! وی در ادامه آورده است: گفتگوی من با لستر هولت از برنامه اخبار شبانه شبکه ان‌بی‌سی در نیویورک. ما ۱۵ جولای در اقامتگاه سفیر ایران در سازمان ملل متحد به گفتگو نشستیم، یکی از سه ساختمانی که من اجازه پا گذاشتن در آن را دارم آن هم در حالی که مشغول انجام وظیفه رسمی خود در سازمان ملل متحد هستم. گفتگوهای بیشتر از بی‌بی‌سی و دیگر شبکه‌ها پخش خواهد شد.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ روزنامه‌های دنیای اقتصاد و مردم سالاری با اشاره به نشست وزیران خارجه در بروکسل، تیتر‌های «آخرین تلاش اروپا برای نجات برجام»، «آخرین روزنه حفظ برجام در بروکسل» را برگزیدند. روزنامه‌های اطلاعات، ایران، جوان و جمهوری اسلامی با اشاره به سخنان وزیر امور خارجه کشورمان تیتر‌های «ظریف: نفتمان را خواهیم فروخت، اما شرافتمان را هرگز»، «ترس آمریکا از دیپلماسی ظریف»، «حصار شش چهارراه نیویورک برای دیپلماسی ظریف»، «ظریف: برجام را همچنان یک توافق کلیدی می‌دانم» را برگزیدند. روزنامه آرمان دلیل اعمال محدودیت تردد علیه ظریف را بررسی کرد و تیتر «می خواهم با رسانه‌های ایرانی صحبت کنم» را برگزید. روزنامه‌های آفتاب و صنعت به درخواست پامپئو اشاره داشتند و تیتر‌های «درخواست پامپئو برای حضور در تلویزیون ایران» و «ظریف در نیویورک پرسه نزند» را برگزیدند. روزنامه‌های اعتماد و همشهری به نقل از رئیس بانک مرکزی تیتر‌های «نرخ ارز دیگر افزایش نمی‌یابد» و «بازی خوانی دلار» را تیتر زدند.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
عصر ایران - سردار محمدجعفر اسدی، فرمانده سابق مستشاران ایرانی در سوریه، گفت‌وگویی مفصل با خبرگزاری تسنیم انجام داده است. او به نکاتی درباره جنگ در سوریه و همچنین دیدار سردار سلیمانی با رئیس‌جمهوری روسیه اشاره کرده است. خلاصه‌شده این مصاحبه را به نقل از شرق در ادامه می‌خوانید: ‌بساطی که در سوریه به‌وجود آمد، بر سر شخص بشار اسد انقلابی فرزند حافظ اسد بود. ‌سردار سلیمانی به پوتین تفهیم کرد که «سوریه آخرین سنگر جبهه شرق است و اگر این را از دست بدهید، غربی‌‌ها ارزشی برای شما قائل نیستند». همچنین ارتشی در سوریه به‌وجود آمد که دفاع وطنی نام دارد و سردار سلیمانی و شهید حاج‌حسین همدانی برای به‌وجودآمدن آن بسیار تلاش کردند.
ایلناایلنا23 ساعت قبل
سخنگوی دستگاه قضا ضمن گلایه از نمایندگان مجلس برای انتشار اخبار قضایی، خبر بازداشت یکی از منسوبین رئیس پیشین را تکذیب و گفت: کسی که دستگیر شده فقط مدیر یکی از بخش‌ها بوده است. وی افزود: من از نمایندگان مجلس گله دارم چرا که اخبار قوه قضائیه را سخنگوی این نهاد باید اعلام کند. سخنگوی دستگاه قضا افزود: ورود دستگاه قضا نیز اثبات کننده این ادعا است که ما در برخورد با مفاسد جدی هستیم و بدون اغماض موارد را رسیدگی خواهیم کرد. در این راستا خبر بازداشت یکی از منسوبین به رئیس پیشین دستگاه قضا کذب است. خواهش من این است که در انتشار خبر کذب از هم پیشی نگیریم.

اخبار بیشتر