1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

عربستان و امارات ترامپ را در پرونده خاشقچی تهدید کرده اند

تاکید حاکم دبی بر حمایت تمام قد امارات از عربستان در پرونده خاشقجی

ایسناخبرگزاری ایسنا
تاکید حاکم دبی بر حمایت تمام قد امارات از عربستان در پرونده خاشقجی

به گزارش ایسنا، محمد بن راشد آل مکتوم، حاکم دبی و معاون رئیس امارات در گفتگو با روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط درباره پرونده قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد عربستانی تاکید کرد: امارات کاملاً از عربستان در پرونده خاشقجی حمایت می‌کند، ما همواره در سختی‌ها و آسانی‌ها در کنار عربستان هستیم و روابط دوجانبه امارات و عربستان در سایه شورای هماهنگی مشترک دو کشور تقویت می‌شود.

آل مکتوم در ادامه موافقت خود را با نظر محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان که گفته بود خاورمیانه می‌تواند اروپای جدیدی باشد، اعلام کرد.

معاون رئیس امارات و حاکم دبی با استقبال از روند توسعه و اقدامات نوین بزرگ که در عربستان در دست انجام است، گفت: در حقیقت چشم انداز ۲۰۳۰ موجب شده عربستان شبانه روز برای اجرای طرح‌ها و پروژه‌های خود تلاش کند و البته آنها قادر به اجرای این طرح‌ها هستند.

وی افزود: کشورهای متعددی برای مدت‌های طولانی نسبت به خطرات اوضاع و لزوم ایجاد تغییرات بی‌توجه بودند و به یکباره با دیوار بزرگی در مقابل خود روبرو شدند که در حوادث مربوط به "پاییز عربی" که اشتباهی از آن با عنوان "بهار عربی" یاد شد، نمود پیدا کرد.

این مسئول عالی رتبه دولت امارات در ادامه گفت: تنش‌ها در منطقه عربی امری جدید نیستند، با این حال طرح‌های توسعه و سرمایه‌گذاری متوقف نشدند.

خواندن خبر در سایت منبع

عربستان و امارات ترامپ را در پرونده خاشقچی تهدید کرده اند

ایرناخبرگزاری ایرنا
عربستان و امارات ترامپ را در پرونده خاشقچی تهدید کرده اند

به گزارش پایگاه الخلیج آنلاین، یک شاهزاده سعودی که به نامش اشاره ای نشده است و از اسرار خاندان سعودی اطلاع دارد به نقل از منابع نزدیک به سعودی ها گفت که بن سلمان ترامپ را تهدید کرده است که اگر علیه وی کودتا کند، مدارک، اطلاعات و معاملاتی مالی که شخص رئیس جمهور آمریکا را محکوم کرده و آینده حکومت او را به خطر می اندازد فاش خواهد.

این شاهزاده همچنین افزود که این تنها بن سلمان نبود که ترامپ را تهدید کرد بلکه ولی‌عهد ابوظبی نیز از نخستین لحظات ترور خاشقچی اعلام کرد، در کنار بن سلمان است و با ارسال پیام‌هایی برای رئیس جمهور آمریکا از او خواست اتهام دست داشتن بن سلمان در این جنایت را نفی کند، و گرنه معاملات مالی، تسهیلات و امتیازهایی را که امارات به شرکت های ترامپ در داخل آمریکا و امارات می‌دهد، برملا خواهد کرد.

طبق گفته این شاهزاده سعودی، بن سلمان، ترامپ را تهدید کرد که معاملات تسلیحاتی بزرگی را که قبلا با امریکا به امضا رسیده است لغو می‌کند؛ وی همچنین تهدید کرد که اگر کاخ سفید شخص بن سلمان را در ترور خاشقچی متهم کند، عربستان حمایت مالی از سرمایه گذاری‌هایی را که بالغ بر ده‌ها میلیارد دلار است، لغو می کند.

الخلیج آنلاین پیشتر نیز به نقل از منابع غربی از درخواست کمک ولیعهد سعودی از بن زاید برای خروج آبرومندانه از بحران ترو خاشقچی خبر داده بود.

این پایگاه خبری همچنین به نقل از منابع آگاه خود تاکید کرد که گفت‌وگوها در بالاترین سطح بین رهبران عربستان و امارات و مقاماتی از کشورهای غربی و در راس آن آمریکا در خصوص پرونده قتل خاشقچی جریان دارد که هدف آن منحرف کردن نگاه غربی ها از متهم کردن بن سلمان به قتل خاشقچی است در حالی که ولیعهد سعودی هنوز حاضر نشده بخواهد در ازای رفع اتهام ها از وی به ترکیه امتیازی بدهد.

ترامپ هفته گذشته در بیانیه‌ای که کاخ سفید آن را منتشر کرد درباره نقش دستگاه حاکم عربستان در قتل خاشقجی گفت: ولیعهد عربستان می‌توانسته خیلی خوب در جریان این رخداد تراژیک بوده باشد؛ شاید بوده باشد، شاید هم نبوده باشد.

دونالد ترامپ در سال 2017 در سفر به ریاض یک قرارداد های تسلیحاتی و سرمایه گذاری کلان با سعودی ها به ارزش 460 میلیارد دلار به امضا رساند و معتقد است که این قراردادها برای هزاران آمریکایی فرصت شغلی ایجاد کرده و بر ثروت این کشور افزوده و باعث بهبودی وضعیت اقتصادی آمریکا خواهد شد.

وی اعلام کرده که پرونده قتل خاشقچی بر قراردادهای اقتصادی و تسلیحاتی کشورش با ریاض تاثیر نخواهد گذاشت چرا که این موضوع به منفعت آمریکا نخواهد بود.

خاشقچی روز 2 اکتبر (10 مهر) برای طی مراحل ثبت ازدواج با نامزد ترکیه ای خود، به ساختمان کنسولگری عربستان مراجعه کرد، اما پس از ورود به کنسولگری ناپدید شد.

حکومت آل سعود پس از 18روز انکار، در پی فشار بین المللی با صدور بیانیه ای به قتل او در ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول اعتراف و اعلام کرد که در ارتباط با پرونده قتل او، 18 نفر از جمله 15 مامور تیم ترور اعزامی از ریاض دستگیر شده اند.

مقام های ترکیه ای می گویند شواهد حاکی از آن است که ماموران سعودی خاشقچی را به قتل رسانده و جسد وی را پس از مثله کردن در اقامتگاه سرکنسول سعودی در استانبول از بین برده اند.

خاورم**9366**1049

خواندن خبر در سایت منبع

بن سلمان قبل از خاشقچی نقشه ترور عمویش «احمد» را کشیده بود

فارسخبرگزاری فارس
بن سلمان قبل از خاشقچی نقشه ترور عمویش «احمد» را کشیده بود

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «خالد بن فرحان آل سعود» شاهزاده سعودی مخالف رژیم حاکم بر این کشور فاش کرد، محمد بن سلمان، ولی‌عهد سعودی قبل از ترور جمال خاشقچی روزنامه نگارمنتقد این کشور قصد ترور یا بازداشت عمویش «احمد بن عبدالعزیز» را داشته است.

بن فرحان در گفت‌وگو با وبگاه خبری «الخلیج آنلاین» که متن کامل آن قرار است بزودی منتشر مشود، گفته است: بن سلمان، اگر توانسته بود عمویش شاهزاده احمد را ترور کرده بود.

وی افزود: اما اکنون به نظر می‌رسد، در سایه آنچه در داخل خاندان حاکم سعودی، بویژه پس از قتل خاشقچی می‌گذرد چنین کاری، بسیار دشوار است و در صورتی که خاندان سلطنتی از نقشه بن سلمان اطلاع پیدا کنند علیه وی کودتا کرده و نمی‌گذارند در قدرت بماند.

این شاهزاده معارض توضیح نداد که چگونه بن سلمان می‌تواند عمویش را به قتل برساند، اما در عین حال گفت که همه تحرکات، تماس‌ها و حتی خانه شاهزاده احمد  به محض بازگشت وی از لندن تحت کنترل حکومت سعودی است.

شاهزاده احمد اخیرا بتازگی پس از دریافت ضمانت‌های امنیتی از سوی آمریکا و انگلیس مبنی بر اینکه محمد بن سلمان، ولی‌عهد سعودی به او تعرضی نخواهد داشت به عربستان بازگشت.

پیش از این شماری از مقامات آمریکایی به نقل از اعضای ارشد خاندان حاکم سعودی گفتند، اعضای رژیم حاکم شاید از شاهزاده احمد برای جانشینی ملک سلمان پادشاه عربستان حمایت کنند.

شاهزاده احمد به مدت 40 سال معاون وزیر کشور عربستان بود، او تنها برادر تنی ملک سلمان است که هنوز در قید حیات به سر می‌برد و 76 سال سن دارد.

بن سلمان قبل از خاشقچی نقشه ترور عمویش «احمد» را کشیده بود - 8

شاهزاده احمد در سپتامبر گذشته هنگامی که مخالفان جنگ یمن در مقابل محل اقامت وی در لندن تجمع کرده بودند، انتقادهای شدیدی را نثار شاه سعودی و ولی‌عهد وی کرد و از تظاهرات‌کنندگان خواست این دو و نه خاندان حاکم سعودی را به خاطر جنایات انسانی در جنگ یمن سرزنش کنند.

بنابه اطلاعاتی که الخلیج آنلاین پیش از این دریافت  کرده بود، (یعنی قبل از بازگشت شاهزاده احمد به ریاض)، تلاش‌های جدی در داخل خاندان حاکم سعودی برای متقاعد کردن شاهزاده احمد به ایجاد تحرکات بین المللی علیه بن سلمان جریان دارد.

این اطلاعات حاکی است، از شاهزاده احمد خواسته شده پیشنهادهای غرب را برای نشستن جای ملک سلمان که در حال حاضر در اداره کشور ناتوان است، بپذیرد بخصوص که این شاهزاده معارض از روابط قوی با مقامات آمریکا و انگلیس برخوردار است.

این وبگاه خبری در پایان نوشت: انگشتان اتهام در پرونده قتل خاشقچی به سمت محمد بن سلمان نشانه رفته است و بنا به ارزیابی آژانس اطلاعات آمریکا این ولی‌عهد سعودی بوده که دستور قتل روزنامه نگار سعودی را در دوم اکتبر در ساختمان کنسولگری سفارت عربستان در استانبول صادر کرده است.

خواندن خبر در سایت منبع

ترامپ درباره گزارش سیا در خصوص ترور خاشقچی دروغ می‌گوید

فارسخبرگزاری فارس
ترامپ درباره گزارش سیا در خصوص ترور خاشقچی دروغ می‌گوید

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، یک نماینده دموکرات آمریکایی در مجلس سنا سخنان «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا درباره ارزیابی سیا از نقش «محمد بن سلمان»، ولیعهد سعودی در خصوص ترور «جمال خاشقچی»، روزنامه‌نگار منتقد سعودی را رد کرد و گفت که او در این باره دروغ می‌گوید.

در حال تکمیل...

خواندن خبر در سایت منبع

صاباح: پیش از مُثله شدن، خون خاشقچی را از بدنش تخلیه کردند

فارسخبرگزاری فارس
صاباح: پیش از مُثله شدن، خون خاشقچی را از بدنش تخلیه کردند

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، با گذشت حدود دو ماه از ورودِ بی‌بازگشت «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد سعودی به کنسولگری این کشور در استانبول، کماکان ابعاد هولناک‌تری از قتل فجیع وی منتشر می‌شود.

روزنامه «صاباح» چاپ ترکیه امروز (جمعه) در گزارشی افشا کرد که «صالح محمد الطبیقی» عضو تیم 15 نفره ترور خاشقچی و متخصص کالبد شکافی، قبل از آغاز عملیات تکه تکه کردن وی، تمام خون بدن خاشقچی را از رگ‌های وی تخلیه کرده است.

صاباح با بیان اینکه خاشقچی ابتدا خفه شده و به قتل رسیده است، نوشت: «سپس لباس‌ها را از جسد خاشقچی بیرون آوردند. الطبیقی (با استفاده از مکنده) خون را از رگ‌های خاشقچی بیرون کشیده و به داخل سینک دستشویی می‌ریزد. او سپس شروع به مُثله کردن جسد وی می‌کند».

بر این اساس، تیم ترور سعودی، خون را از بدن خاشقچی تخلیه کرده تا هنگام تکه تکه کردن جسد وی، قطرات خون به در و دیوار کنسولگری پاشیده نشود و ردی به جا نگذارد.

این روزنامه با اشاره به اینکه الطبیقی رشته پزشکی قانونی را در دانشگاه گلاسکو تحصیل کرده بود، می‌نویسد: «وی چندی پیش طی سمیناری در استرالیا، یک دستگاه سیّار کالبد شکافی را معرفی کرده بود».

صاباح همچنین برای تاکید بر صحّت گزارش خود به بخشی از تحقیقات پلیس ترکیه اشاره کرد که طی آن از فاضلاب خروجی کنسولگری به لوله‌های زیر یک خیابان نمونه‌برداری شده و با دی.اِن.اِی خاشقچی تطبیق داده شده است.

یک شبکه خبری ترکیه‌ای روز سه‌شنبه بخش کوتاهی از فایل صوتی هفت دقیقه‌ای از مجادله خاشقچی با مهاجمان در بخش صدور روادید کنسولگری استانبول را پخش کرد. (جزئیات بیشتر)

خاشقچی ۵۹ ساله چهارشنبه در تاریخ دهم مهر (سوم اکتبر) برای امور ازدواج خود به کنسولگری عربستان سعودی در استانبول مراجعه کرد اما دیگر از آن خارج نشد. درپی فشارهای ترکیه و افشای قطره‌چکانی اطلاعات از نحوه به قتل رسیدن وی، دادستانی کل عربستان سعودی بعد از تغییر چند باره ادعاهای خود در این باره، نهایتا در تاریخ 24 آبان (15 نوامبر) اذعان کرد که این روزنامه‌نگار منتقد در داخل کنسولگری تکه تکه شده است. (جزئیات بیشتر)

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | ماجرای دختر جوانی که از سیل آق‌قلا نجات پیدا کرد

خبرآنلاینخبرآنلاین15 ساعت قبل
دختر جوان گمشده در سیل آق‌قلا نیمه‌شب گذشته توسط جمعیت هلال احمر سالم پیدا و به مرکز امدادی منتقل شد. ماجرای نجات دادن دختر را در این ویدئو ببینید و بشنوید.

ویدیو/ ورود دیرهنگام استاندار معزول گلستان به جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان

انتخابانتخاب1 روز قبل

استاندار گلستان برکنار شد

خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
جهانگیری، استاندار گلستان را برکنار کرد. اسحاق جهانگیری پس از غیبت مناف هاشمی در جریان رسیدگی به وضعیت سیل‌زدگان استان گلستان، مناف هاشمی را برکنار و علی قرابیه معاون هاشمی را به عنوان سرپرست استانداری گلستان منصوب کرد. هاشمی در چند روز گذشته و همزمان با سیل استان گلستان در سفر خارج از کشور به سر می‌برد. او ساعتی پیش خبر داد که به کشور برگشته است (اینجا بخوانید.)

فیلم/ صحبت‌های جهانگیری درمیان سیل‌زدگان

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز16 ساعت قبل

بهروز نعمتی: سعید جلیلی اصرار داشت که لایحه پالرمو زودتر تصویب شود (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران16 ساعت قبل
الفالف12 ساعت قبل
در روزهای آغازین حادثه نیز گفته می‌شد که عمق آب در برخی مناطق سیل‌زده به ۲ تا ۳ متر رسیده بود. حالا در این شرایط که وضعیت مردم اصلا خوب نبوده و اوضاع در گلستان بد گزارش می‌شود، هیچ خبری از رئیس جمهور روحانی نیست و وی تنها به انتشار چند پیام اکتفا کرده است! این مسائل نشان دهنده بی‌توجهی و بحران مدیریتی برای کمک به مردم گرفتار شده در سیل را دارد و اوضاع دولت تدبیر را نشان می‌دهد. اگر دولت تا دیروز می‌توانست مقصر چنین وضعیتی را تحریم‌ها اعلام کند امروز بدلیل تعلل در مدیریت بحران سیل می‌خواهد به چه دستاویزی متوسل شود. لازم به گفتن نیست با این گونه اقدامات اندک امید مردم نسبت به دلسوزی مجموعه دولت از بین خواهد رفت.

اخبار بیشتر