1. خبری
  2. سیاسی
پوشش خبری

تشدید تنش‌ها بین روسیه و اوکراین

قصد اوکراین برای اعلام «وضعیت نظامی» در کشور به‌دلیل تنش با روسیه

تسنیمخبرگزاری تسنیم
قصد اوکراین برای اعلام «وضعیت نظامی» در کشور به‌دلیل تنش با روسیه

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «نووستی»، شورای امنیت ملی و دفاع اوکراین در ساعات اولیه بامداد امروز در نشستی فوق‌العاده به اعلام وضعیت نظامی در کشور برای مدت 60 روز رای مثبت داد.

"پیتر پروشنکو" رئیس جمهوری اوکراین با پیشنهاد "الکساندر تورچینوف" دبیرکل شورای امنیت ملی و دفاع این کشور درباره اعلام وضعیت نظامی در کشور در پی وخامت اوضاع بوجود آمده در دریای آزوف موافقت کرد.

پروشنکو از نمایندگان پارلمان اعلای اوکراین نیز خواست تا امروز (دوشنبه) در نشستی غیرعلنی این مسئله را بررسی کنند. تصمیم شورای امنیت ملی و دفاع اوکراین باید مورد تایید پارلمان این کشور قرار بگیرد تا قابلیت اجرایی پیدا کند.مخالفت وزارت خارجه اوکراین با لغو پیمان مشترک با روسیه درباره دریای آزوفاوکراین بر حضور نظامی خود در دریای آزوف می‌افزاید

رئیس جمهوری اوکراین افزود، وضعیت نظامی اعلام شده تاثیری بر اوضاع منطقه دونباس نخواهد داشت و به منزله اقدامات تهاجمی در این منطقه نیست. وی همچنین یادآور شد که این مسئله به معنای آن نیست که مقامات کی‌یف از حل و فصل سیاسی-دیپلماتیک برای آزادسازی خاک اوکراین صرف‌نظر کنند.

این در حالی است که بر اساس گزارش یک شبکه تلویزیونی اوکراینی، سفارت روسیه در کی‌یف نیز اواخر شب گذشته مورد حمله گروهی از افراد تندرو قرار گرفت که بمب‌های دودزا و مواد منفجره به طرف ساختمان آن پرتاب کردند.

قصد اوکراین برای اعلام «وضعیت نظامی» در کشور به‌دلیل تنش با روسیه - 7

نیروهای انتظامی وزارت کشور اوکراین تلاش می‌کنند تا امنیت سفارت تامین کنند. رئیس پلیس پایتخت اوکراین نیز شخصا در محل حضور یافت. یک اتومبیل نمره دیپلماتیک روسی نیز در نزدیکی سفارت روسیه به آتش کشیده شد.

اوضاع در دریای آزوف صبح روز جمعه 25 نوامبر (4 آذر ماه) وخیم شد. سه  کشتی نیروی دریایی اوکراین به آب‌های ساحلی روسیه وارد شده و به سمت تنگه کرچ پیش رفتند.

براساس اطلاعات سرویس امنیت فدرال شبه جزیره کریمه، طرف اوکراینی هیچگونه درخواستی برای عبور ناوگان خود از این تنگه ارائه نداد. کشتی‌های اوکراینی به علائم هشدار دهنده مرزبانان روسی توجه نکرده و «مانورهای خطرناک» را انجام دادند.در واکنش به این اقدامات تحریک آمیز، قایق‌های نظامی روسی و یک کشتی باری این کشور مانع از ورود آنها به خلیج کرچ شدند. بعد از آن، جنگنده‌های سوخو- 25 روسیه نیز گشت‌زنی در حریم هوایی منطقه را آغاز کردند.

بعد از آن، عصر روز جمعه این کشتی‌ها بار دیگر تلاش کردند تا به اقدام غیرقانونی خود ادامه دهند. کشتی‌های اوکراینی به درخواست قانونی کشتی‌ها و قایق‌های نیروهای مرزبانی ناوگان دریای سیاه روسیه برای همراهی آنها پاسخ نداده و شروع به انجام مانورهای خطرناک نمودند. بدین ترتیب نیروهای مرزبانی روسیه برای متوقف کردن کشتی‌های نظامی اوکراینی متوسل به استفاده از سلاح شدند و هر سه کشتی در آبهای ساحلی روسیه توقیف شدند. در جریان این حادثه سه نظامی اوکراینی زخمی شدند که اقدامات اولیه پزشکی در مورد آنها انجام گرفته و خطری جان آنها را تهدید نمی‌کند.

خواندن خبر در سایت منبع

تلاش اوکراین برای کشاندن روسیه به درگیری نظامی در دریای آزوف

تسنیمخبرگزاری تسنیم
تلاش اوکراین برای کشاندن روسیه به درگیری نظامی در دریای آزوف

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم ، روزنامه «کامرسانت» امروز نوشت: روز جمعه 25 نوامبر (4 آذر ماه) در سواحل شبه جزیره کریمه درگیری بین کشتی‌های نظامی روسی و اوکراینی به وجود آمد و نتیجه این حادثه آن شد که روسیه تنگه کرچ را بسته و کشتی‌های اوکراینی را توقیف کرد.

سرویس امنیت فدرال روسیه اقدام کشتی‌های اوکراینی در نقض حریم دریایی روسیه را غیرقانونی و مغایر با کنوانسیون حقوق دریایی سازمان ملل نامید. این در حالی است که طرف اوکراینی معتقد است که اقدامات مرزبانان روسیه غیرقانونی است و توافق‌نامه دریایی بین روسیه و اوکراین، آزادی آمدوشد کشتی‌ها در دریای آزوف و تنگه کرچ را تضمین کرده است.روسیه خواستار برگزاری نشست فوری شورای امنیت شد

سرویس امنیت فدرال روسیه، خواستار اتخاذ تمامی تدابیر لازم برای مقابله با اقدامات تحریک آمیز طرف اوکراینی در دریای آزوف و خلیج کرچ شد. در این رابطه دستور داده شد تا تنگه کرچ از روز یکشنبه به روی عبور و مرور کشتی‌های غیرنظامی بسته شود تا امنیت آنها در معرض خطر قرار نگیرد.

به عقیده کارشناسان، این مناقشه ممکن است به سطح بین المللی رسیده و برای روسیه تحریم‌های جدیدی را به همراه داشته باشد. "آندری سوزداتسیف" رئیس دانشکده اقتصاد و سیاست جهانی مدرسه عالی اقتصاد مسکو، اطمینان دارد که وخامت اوضاع کنونی در دریای آزوف منجر به تحریم‌های جدید علیه روسیه خواهد شد.

وی گفت: «اگر تحقیقات به سطح بین المللی برسد، ما در وضعیت دشواری قرار خواهیم گرفت، برای اینکه اکثر کشورهای جهان شبه جزیره کریمه را متعلق به روسیه نمی دانند. مقامات کی‌یف با برنامه ریزی برای عبور کشتی‌ها در منطقه بدون موافقت روسیه، تلاش می کنند تا حاکمیت خود را بر آب‌های شبه جزیره کریمه را نشان دهند.در واقع آنها از هر بهانه‌ای استفاده می کنند تا در آستانه آغاز مبارزات انتخاباتی برای پست ریاست جمهوری اوکراین، آمریکا را به سمت اعمال تحریم‌های جدید علیه روسیه سوق دهند، چراکه به خوبی می‌دانند غرب، قطعا به این مسئله واکنش مورد نظر آنها را نشان خواهد داد.»

خواندن خبر در سایت منبع

ارتش اوکراین هشدار آماده‎ باش جنگی گرفت

مهرخبرگزاری مهر
ارتش اوکراین هشدار آماده‎ باش جنگی گرفت

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ایتارتاس، بنابر اعلام وزارت دفاع اوکراین، نیروهای مسلح این کشور هشدار آماده‌ باش جنگی دریافت کردند.

در بیانیه‌ای که به همین منظور صادر شد، می‌خوانیم: در پیروی از تصمیم شورای دفاع و امنیت ملی مبنی بر اعمال قانون جنگی، ریاست ستاد کل ارتش و فرمانده نیروهای مسلح حکم داد تا نیروهای مسلح اوکراین در حالت هشدار کامل جنگی قرار بگیرند.

گفتنی است به دلیل درگیری که در خلیج «کرچ» بین نیروهای روس و کشتی‌های اوکراینی روی داد؛ «الکساندر تورچینف» دبیر شورای دفاعی و امنیت ملی اوکراین با حمایت نهاد ریاست جمهوری، خواستار اعمال قانون جنگی در یک بازه زمانی ۶۰ روزه شد.

قرار است این لایحه برای اجرایی شدن؛ مورد بررسی و تایید پارلمان اوکراین قرار بگیرد.

پارلمان اوکراین ساعت ۱۶:۰۰ امروز دوشنبه به وقت محلی تشکیل جلسه خواهد داد.

البته ریاست جمهوری اوکراین می‌گوید این فرمان جنگی، اوضاع «دونباسک» را تحت‌ الشعاع قرار نداده و قرار نیست نیروی نظامی به این منطقه اعزام شود.

به گزارش مهر، سرویس امنیتی روسیه ۳ کشتی نیروی دریایی اوکراین را بعد از عبور غیر قانونی آنها از مرز روسیه توقیف کرده است.

سرویس امنیتی روسیه همچنین اعلام کرد برای وادار کردن کشتی های نیروی دریایی اوکراین به توقف حرکت از سلاح استفاده کرده است.

این واقعه در «تنگه کرچ» بین دریای سیاه و دریای آزُف روی داد.

در همین‌ راستا، روسیه خواهان برگزاری نشست فوری شورای امنیت سازمان ملل برای رسیدگی به این موضوع شد.

نشست امروز دوشنبه ساعت ۱۱ به وقت محلی نیویورک برگزار می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

رئیس جمهور اوکراین خواستار اعلام حکومت نظامی شد

ایرناخبرگزاری ایرنا
رئیس جمهور اوکراین خواستار اعلام حکومت نظامی شد

به گزارش ایرنا به نقل از رویترز ، پوروشنکو گفت که پارلمان می تواند روز دوشنبه در خصوص تائید حکومت نظامی در اوکراین تصمیم بگیرد. در صورت تائید این پیشنهاد در پارلمان ، آزادی های مدنی محدود می شود و نهادهای دولتی اوکراین اختیارات بیشتری خواهند داشت.

پیش از این نیز سخنگوی شورای امنیت ملی اوکراین اعلام کرده بود که در پی تنش با روسیه در دریای آزوف، این کشور به حالت آماده باش نظامی درآمده و کمیته نظامی تشکیل شده است.

«الکساندر تورچینف» افزود: کمیته نظامی اوکراین حادثه یکشنبه شب در دریای آزوف را تجاوز جنگی روسیه به اوکراین قلمداد می کند.

این نشست ساعت یک بامداد به وقت مسکو (یک و 30 دقیقه به وقت تهران) برگزار شد و طی آن لایحه ای برای آماده باش نظامی به مدت 60 روز به پارلمان اوکراین ارایه شده است.

سازمان امنیت فدرال روسیه نیز شامگاه یکشنبه در اطلاعیه ای ضمن اعلام آماده باش نظامی در منطقه مورد مناقشه با اوکراین اعلام کرد که دو کشتی کوچک به نام های بردیانسک و نیکاپول و یدک کش یانی کاپو اوکراین را توقیف کرده است.

براساس گزارشی که شبکه ان.ت.و روسیه منتشر کرد، مرزبانان روسی برای توقیف شناورهای اوکراینی به سوی آنها آتش گشودند به همین دلیل سه خدمه اوکراینی زخمی شدند اما خدمات پزشکی به آنها ارایه شد و هیچکس کشته نشد.

در همین حال ، ملی گرایان در اوکراین پس از اطلاع از درگیری آبی میان اوکراین و روسیه مقابل سفارت روسیه تجمع و به داخل سفارت نارنجک آتش زا و دودزا پرتاب کردند.

از سوی دیگر ، شورای امنیت سازمان ملل متحد به درخواست آمریکا درباره افزایش تنش میان اوکراین و روسیه روز دوشنبه تشکیل جلسه می دهد.

اروپام**1078 ** 1546

خواندن خبر در سایت منبع

تشدید تنش‌ها بین روسیه و اوکراین؛ دونتسک بمباران شد

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
تشدید تنش‌ها بین روسیه و اوکراین؛ دونتسک بمباران شد

به گزارش خبرآنلاین، شب گذشته درگیری آبی میان روسیه و اوکراین شدت گرفت، در پی این درگیری، اوکراین، جمهوری دونتسک را بمباران کرد.

به گزارش وب سایت خبرگزاری رویترز، نیروی دریایی اوکراین گارد ساحلی روسیه را متهم کرده است که به سه قایق آن در تنگه کرچ بین روسیه و کریمه شلیک کرده و آنها را توقیف کرده است.

روسیه چهار سال پیش شبه جزیره کریمه اوکراین را به خاک خود منضم کرد. روابط دو کشور از آن به بعد پرتنش بوده اما در ماه‌های اخیر این موضوع شدت پیدا کرده است.

به گزارش بی بی سی، به گفته نیروی دریایی اوکراین نیروهای ویژه روسیه دو قایق توپدار و یک یدک کش نیروی دریایی اوکراین را توقیف کرده‌اند و شلیک آنها به قصد کشتن به سمت نیروهای اوکراینی چند ملوان را مجروح کرده است.

تشدید تنش‌ها بین روسیه و اوکراین؛ دونتسک بمباران شد - 5

روسیه پیشتر اوکراین را به دست‌اندازی به آبهای خود متهم کرد و با مستقر کردن یک نفتکش عظیم در تنگه کرچ دسترسی اوکراین به دریای آزوف را مسدود کرد.

سازمان مرزی روسیه به خبرگزاری اینترفکس گفت که دو قایق توپدار و یک قایق یدک کش "ساعت هفت صبح به وقت مسکو به طور غیرقانونی وارد یک ناحیه دریایی متعلق به روسیه که موقتا بسته بود شدند".

این سازمان افزود: "معلوم است که هدف آنها ایجاد درگیری در منطقه است."

روسیه پیشتر دو جنگنده و دو هلی‌کوپتر را برای زیر نظر گرفتن کشتی‌های اوکراین به منطقه اعزام کرده بود.

پترو پوروشنکو رئیس جمهور اوکراین در جریان نشست اضطراری شورای امنیت ملی و شورای دفاعی اوکراین اقدامات روسیه را "بی دلیل و دیوانه وار" توصیف کرد.

تشدید تنش‌ها بین روسیه و اوکراین؛ دونتسک بمباران شد - 11

در همین حال «سرویس امنیت فدرال» روسیه (FSB) اعلام کرد که سه کشتی اوکراینی را به دلیل نقض مرز دریایی روسیه در دریای سیاه توقیف کرده است.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری تاس، این سرویس امنیتی اعلام کرد: سه کشتی نیروی دریایی اوکراین به نام های بردیانسک، نیکوپول و یانی کاپو که صبح یکشنبه مرز روسیه را نقض کردند عصر یکشنبه نیز بار دیگر تلاش کردند تا در قلمرو دریایی روسیه فعالیت های غیرقانونی مرتکب شوند.

این نهاد افزود: این کشتی ها به درخواست های مشروع کشتی ها و قایق های سرویس گارد مرزی سرویس امنیت فدرال روسیه برای متوقف کردن فوری اقدامات خود پاسخ ندادند و اقدام به مانور خطرناک کردند.

تشدید تنش‌ها بین روسیه و اوکراین؛ دونتسک بمباران شد - 15

بنا به اعلام سرویس امنیت فدرال روسیه «سلاح هایی برای وادارکردن کشتی های جنگی اوکراینی به توقف، مورد استفاده قرار گرفت.» در پی این اقدام هر سه شناور نیروی دریایی اوکراین در آب های سرزمینی روسیه در دریای سیاه توقیف شدند.

سرویس امنیت فدرال روسیه همچنین افزود : سه عضو نظامی نیروهای مسلح اوکراین که آسیب دیده بودند «کمک های پزشکی دریافت کردند» و خطری جانی آنها را تهدید نمی کند. اما نیروی دریایی اوکراین گفته که 6 نفر از خدمه کشتی هایش در پی اقدام روسیه زخمی شده اند.

 به گزارش رویترز، اتفاق اخیر نیز ممکن است دو کشور را به سمت یک مناقشه گسترده تر هدایت کند.

اوکراین گفته که کشتی های این کشور اقدام اشتباهی انجام نداده اند. کی یف روسیه را به تجاوز مهم کرده و خواستار اقدام جامعه جهانی برای مجازات روسیه شده است.

در پی این حوادث، «پترو پوروشنکو» رئیس جمهوری اوکراین جلسه ای با مقام های ارشد نظامی و امنیتی برگزار کرد.

تشدید تنش‌ها بین روسیه و اوکراین؛ دونتسک بمباران شد - 21

 اوکراین و روسیه به حالت آماده باش نظامی درآمدند

در همین حال ایرنا گزارش داد: سخنگوی شورای امنیت ملی اوکراین اعلام کرد که در پی تنش آبی امروز با روسیه در دریای آزوف، این کشور به حالت آماده باش نظامی درآمده و کمیته نظامی تشکیل شده است.

 «الکساندر تورچینف» افزود: کمیته نظامی اوکراین حادثه یکشنبه شب در دریای آزوف را تجاوز جنگی روسیه به اوکراین قلمداد می کند.

این نشست ساعت یک بامداد به وقت مسکو (یک و 30 دقیقه به وقت تهران) برگزار شد و طی آن لایحه ای برای آماده باش نظامی به مدت 60 روز به پارلمان اوکراین ارایه شده است.

سازمان امنیت فدرال روسیه نیز شامگاه یکشنبه در اطلاعیه ای ضمن اعلام آماده باش نظامی در منطقه مورد مناقشه با اوکراین اعلام کرد که دو کشتی کوچک به نام های بردیانسک و نیکاپول و یدک کش یانی کاپو اوکراین را توقیف کرده است.

براساس گزارشی که شبکه ان.ت.و روسیه منتشر کرد، مرزبانان روسی برای توقیف شناورهای اوکراینی به سوی آنها آتش گشودند به همین دلیل سه خدمه اوکراینی زخمی شدند اما خدمات پزشکی به آنها ارایه شد و هیچ کس کشته نشد.

رسانه های روسیه بامداد دوشنبه نیز در خبر جداگانه ای اعلام کردند که این کشور خواستار جلسه فوری شورای امنیت سازمان ملل در خصوص تنش های اخیر در دریای آزوف شده و این نشست قرار است بعدازظهر روز دوشنبه برگزار شود.

تشدید تنش‌ها بین روسیه و اوکراین؛ دونتسک بمباران شد - 29

حمله به سفارت روسیه در اوکراین

از کی یف نیز خبر می رسد که ملی گرایان این کشور پس از اطلاع از درگیری آبی میان اوکراین و روسیه مقابل سفارت روسیه تجمع و به داخل سفارت نارنجک آتش زا و دودزا پرتاب کردند. هنوز از مصدومین احتمالی این حادثه خبری منتشر نشده است.

برخی از تحلیلگران در روسیه معتقدند که اوکراین برای افزایش فشار بین المللی بر روسیه در آستانه نشست سران 20 کشور صنعتی (جی 20)، عمدا روسیه را در آب های کریمه تحریک می کند.مقامات کرملین در دو هفته اخیر از احتمال دیدار مفصل سران روسیه و آمریکا در حاشیه اجلاس جی 20 در آرژانتین خبر داده بودند که قرار است 9 و 10 آذر ماه در آرژانتین برگزار شود.

درگیری روز یکشنبه در دریای آزوف زمانی آغاز شد که روس ها مدعی شدند دو کشتی اوکراینی به همراه یک یدک کش با سرعت بالا در حال ورود به تنگه کرچ هستند.این تنگه دریای سیاه را از دریای آزوف در شمال جدا می کند.

دقایق کوتاهی بعد از اطلاعیه سازمان امنیت روسیه خبر رسید که جنگنده 'کا-52' و 'سوخو-25' روسیه بر فراز 'آزوف' به پرواز درآمدند و دریای آزوف بر روی کشتی های مسافربری بسته شده است.در طرف مقابل اوکراینی ها مدعی شدند که شناورهای آنها طبق برنامه از قبل هماهنگ شده و اطلاع داده شده از بندر 'اودسا' به بندر 'ماریپول' در دریای 'آزوف' در حرکت بودند و اقدامات تهاجمی طرف روس برخلاف کنوانسیون حقوق دریایی صورت گرفت.

در سایت وزارت خارجه اوکراین نیز آمده است که «کشتی های روسیه با نقض آزادی ناوبری و حمل و نقل، به کشتی های نیروی دریایی اوکراین فشار وارد کردند.»

اوکراینی ها هم خواستار تشکیل جلسه فوری شورای امنیت سازمان ملل متحد برای بررسی این موضوع شده اند.

تشدید تنش‌ها بین روسیه و اوکراین؛ دونتسک بمباران شد - 37

اوکراین جمهوری خودخوانده دونتسک را گلوله باران کرد

در پی انتشار این اخبار نیز، منابع آگاه روس گزارش دادند نیروهای مسلح اوکراین مناطقی را در جمهوری خودخوانده دونتسک گلوله باران کردند.

شبکه تلویزیونی العالم به نقل از منابع آگاه روس گزارش داد: نیروهای مسلح اوکراین مناطقی را در جمهوری خودخوانده دونتسک گلوله باران کردند.سازمان امنیت فدرال روسیه اوکراین را تهدید کرد "اقدامات تحریک آمیزش" را بی پاسخ نمی گذارد.واکنش بین المللی چیست؟

در همین حال اتحادیه اروپا و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) روز یکشنبه خواستار کاهش تنش ها میان روسیه و اوکراین در نزدیکی ساحل کریمه شدند و از دولت روسیه خواستند "آزادی رفت و آمد" را در تنگه کرچ دوباره برقرار کند.بیانیه اتحادیه اروپا گفت: "از روسیه انتظار داریم آزادی رفت و آمد را در تنگه کرچ دوباره برقرار کند و از همه می خواهیم فورا با نهایت خویشتن داری برای تنش زدایی از اوضاع اقدام کنند."ناتو نیز در بیانیه ای خواستار "خویشتن داری و تنش زدایی" شد و از روسیه خواست "مطابق قوانین بین المللی، دسترسی بدون محدودیت به بنادر اوکراین در دریای آزوف را تامین کند." ناتو گفت که "کاملا از حق حاکمیت ملی اوکراین و تمامیت ارضی آن از جمله حق کشتیرانی در آب های سرزمینی اش حمایت می کند."

این سازمان گفت که روسیه باید "امکان دسترسی بلامانع به بنادر اوکراین در دریای آزوف را تامین کند."

اوکراین خواستار نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل شده و از جامعه جهانی خواسته علیه مسکو اقدام کند.

به علاوه روسیه هم خواستار نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل شده است. نیکی هیلی سفیر آمریکا می گوید این جلسه قرار است ساعت یازده صبح دوشنبه در نیویورک برگزار شود.

تشدید تنش‌ها بین روسیه و اوکراین؛ دونتسک بمباران شد - 46

سابقه تنش

به گزارش بی بی سی، دریای آزوف در شرق کریمه و جنوب منطقه ای در اوکراین که جدایی طلبان نزدیک به روسیه بخش هایی از آن را گرفته اند قرار دارد.

دو بندر متعلق به اوکراین در سواحلی شمالی این دریا - بردیانسک و ماریوپول - در صادرات غلات و فولاد و همچنین واردات زغال نقش مهمی دارند.

اوکراین و روسیه در سال ۲۰۰۳ پیمانی امضا کردند که براساس آن آزوف جزو آب های داخلی دو کشور محسوب می شود. آن پیمان آزادی کشتیرانی برای تمام وسایل نقلیه دریایی متعلق به اوکراین و روسیه را تضمین می کرد.

اما روسیه اخیرا شروع به بازرسی همه کشتی هایی کرده که مبدا و مقصد آنها این بنادر در اوکراین است. اتحادیه اروپا پیشتر در ماه جاری اخطار داد که "تدابیری هدفمند" برای رسیدگی به این مشکل در پیش خواهد گرفت.

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: "وضعیت در دریای آزوف نه فقط برای اقتصاد اوکراین، بلکه برای خیلی از کشتی هایی که با پرچم کشورهای اتحادیه اروپا تردد می کنند زیانبار است."

بازرسی های روسیه پس از آن شروع شد که اوکراین در ماه مارس یک قایق ماهیگیری متعلق به کریمه را گرفت.

مسکو همچنین می گوید که بازرسی وسایل نقلیه دریایی به دلایل امنیتی ضروری است و به تهدیدهایی علیه پل واقع در تنگه کرچ اشاره کرد.

از زمان شروع شورش جدایی طلبان علیه دولت اوکراین در آوریل ۲۰۱۴ بیش ار ۱۰ هزار نفر در دو ناحیه شرقی دونتسک و لوهانسک کشته شده اند.

اوکراین و غرب، روسیه را به اعزام نیرو به این منطقه و مسلح کردن جدایی طلبان متهم می کنند.

روسیه این اتهام را رد می کند اما می گوید که داوطلبان روس به شورشیان کمک می رسانند.

به گزارش ایرنا، پس از آنکه کریمه در سال 2014 به روسیه ضمیمه شد، مسکو پل عظیمی میان شبه جزیره «کراسنودار کرای» روسیه و شبه جزیره «کرچ» کریمه احداث کرد. این پل روی تنگه کرچ قرار دارد. تنگه کرچ دریای «آزوف» و دریای سیاه را به هم متصل می کند.

تشدید تنش‌ها بین روسیه و اوکراین؛ دونتسک بمباران شد - 59

دو بندر مهم اوکراین در دریای آزوف قرار دارد. «ناوگان دریای سیاه» روسیه در کریمه مستقر است و این کشور بر حرکت کشتی ها در این منطقه کنترل دارد.اتحادیه اروپا در بیانیه ای از روسیه خواست تا آزادی حرکت کشتی ها را در تنگه کرچ برقرار کند و از مسکو و کی یف درخواست کرد به منظور جلوگیری از بروز تنش خویشتنداری کنند.

ختلافات روسیه و اوکراین که با یکدیگر پیوندهای تاریخی و مذهبی بی پایانی دارند از سال 2014 و پس از وقوع تغییرات در اوکراین که کی یف از آن به عنوان «انقلاب» و روس ها «کودتا» یاد می کنند، آغاز شده است.

مردم شرق اوکراین و شبه جزیره کریمه پس از این اتفاق، دست به مخالفت با دولت مرکزی در کی یف زدند.

با توجه به حضور نظامی روسیه در کریمه، روسیه امنیت برگزاری همه پرسی در شبه جزیره کریمه را فراهم کرد و مردم این منطقه که اکثر آنان را روس زبانان متمایل به مسکو تشکیل می دادند رای به استقلال از اوکراین و سپس درخواست پیوستن به روسیه دادند که با موافقت پوتین جنبه اجرایی پیدا کرد.

از آن تاریخ به این طرف، آمریکا و غرب انواع تحریم های اقتصادی را علیه روسیه و شخصیت ها و شرکت هایی که در کریمه فعالیت می کنند وضع کرده اند تا شاید روسیه از کریمه پا عقب بگذارد.اوکراین از جامعه جهانی خواسته است ضمن نپذیرفتن کریمه به عنوان جزئی از خاک روسیه، این کشور را اشغالگر بخوانند و به روسیه برای بازپس دادن این منطقه به اوکراین فشار بیاورند.ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه تا امروز در تمامی مصاحبه ها گفته است که مسکو در خصوص بازپس دادن کریمه با هیچ کسی مذاکره نمی کند.

خواندن خبر در سایت منبع

شورای امنیت به تنش میان اوکراین و روسیه رسیدگی می‌کند

ایسناخبرگزاری ایسنا
شورای امنیت به تنش میان اوکراین و روسیه رسیدگی می‌کند

به گزارش ایسنا، پایگاه خبری هیل به نقل از نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل با اشاره به مناقشات میان روسیه و نیروهای اوکراینی اعلام کرد که نشست فوق‌العاده شورای امنیت سازمان ملل امروز برگزار می‌شود.

این اظهارنظر از سوی نیکی هیلی، پس از آن مطرح شد که نیروهای دریایی روسیه و اوکراین به سمت یکدیگر در نزدیکی کریمه آتش گشودند.

نیروی دریایی ارتش اوکراین اعلام کرد که در این تیراندازی شش تن از ملوانانش مجروح شده‌اند.

سرویس امنیت فدرال روسیه نیز اعلام کرد که سه ناو اوکراینی به صورت غیرقانونی وارد آب‌های روسیه شده‌اند.

روسیه از شورای امنیت خواسته تا امروز برای رسیدگی به این مناقشه جلسه تشکیل شود.

اوکراین و روسیه از ۲۰۱۴ و پس از انقلاب اوکراین و برکناری ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهوری سابق این کشور درگیر شده‌اند.

مسکو پس از آن شبه جزیره کریمه را برای خود کرد.

روسیه پیشتر اوکراین را به دست‌اندازی به آبهای خود متهم کرد و با مستقر کردن یک نفتکش عظیم در تنگه کرچ دسترسی اوکراین به دریای آزوف را مسدود کرد.

شورای امنیت به تنش میان اوکراین و روسیه رسیدگی می‌کند - 9

اتحادیه اروپا از روسیه خواسته است امکان "عبور آزادانه از تنگه کرچ" را دوباره فراهم کند و از همه طرف‌ها خواست "با حداکثر خویشتن داری عمل کنند."

ناتو گفت که "کاملا از حق حاکمیت ملی اوکراین و تمامیت ارضی آن از جمله حق کشتیرانی در آب‌های سرزمینی‌اش حمایت می‌کند."

این سازمان گفت که روسیه باید "امکان دسترسی بلامانع به بنادر اوکراین در دریای آزوف را تامین کند."

در پی درگیری‌ها اوکراین خواستار نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل شده و از جامعه جهانی خواسته علیه مسکو اقدام کند. به علاوه روسیه هم خواستار نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل شده است و نشست امروز به درخواست دو طرف برگزار می‌شود. 

درخواست پوروشنکو برای اعلام حکومت نظامی

رئیس‌جمهوری اوکراین امروز دوشنبه اعلام کرد، پس از حمله نظامی روسیه و توقیف سه کشتی نیروی دریایی اوکراین در دریای سیاه از پارلمان خواسته است تا حکومت نظامی اعلام کند.

او در جلسه پارلمان گفت، پارلمان امروز تصمیم‌گیری می‌کند که آیا حکومت نظامی ۶۰ روزه را تایید کند یا خیر. این وضعیت آزادی‌های مدنی را محدود کرده و اختیارات بیشتری به نهادهای دولتی می‌دهد.

سابقه تنش

دریای آزوف در شرق کریمه و جنوب منطقه‌ای در اوکراین که جدایی طلبان نزدیک به روسیه بخش‌هایی از آن را گرفته‌اند، قرار دارد.

شورای امنیت به تنش میان اوکراین و روسیه رسیدگی می‌کند - 19

دو بندر متعلق به اوکراین در سواحلی شمالی این دریا - بردیانسک و ماریوپول - در صادرات غلات و فولاد و همچنین واردات زغال نقش مهمی دارند.

اوکراین و روسیه در سال ۲۰۰۳ پیمانی امضا کردند که براساس آن آزوف جزو آب‌های داخلی دو کشور محسوب می‌شود. آن پیمان آزادی کشتیرانی برای تمام وسایل نقلیه دریایی متعلق به اوکراین و روسیه را تضمین می‌کرد.

اما روسیه اخیرا شروع به بازرسی همه کشتی‌هایی کرده که مبدا و مقصد آنها این بنادر در اوکراین است. اتحادیه اروپا پیشتر در ماه جاری اخطار داد که "تدابیری هدفمند" برای رسیدگی به این مشکل در پیش خواهد گرفت.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: "وضعیت در دریای آزوف نه فقط برای اقتصاد اوکراین، بلکه برای خیلی از کشتی‌هایی که با پرچم کشورهای اتحادیه اروپا تردد می‌کنند، زیانبار است."

بازرسی‌های روسیه پس از آن شروع شد که اوکراین در ماه مارس یک قایق ماهیگیری متعلق به کریمه را گرفت.

مسکو همچنین می‌گوید که بازرسی وسایل نقلیه دریایی به دلایل امنیتی ضروری است و به تهدیدهایی علیه پل واقع در تنگه کرچ اشاره کرد.

به گزارش بی.بی.سی از زمان شروع شورش جدایی طلبان علیه دولت اوکراین در آوریل ۲۰۱۴ بیش ار ۱۰ هزار نفر در دو ناحیه شرقی دونتسک و لوهانسک کشته شده‌اند.

اوکراین و غرب، روسیه را به اعزام نیرو به این منطقه و مسلح کردن جدایی طلبان متهم می‌کنند.

روسیه این اتهام را رد می‌کند اما می‌گوید که داوطلبان روس به شورشیان کمک می‌رسانند.

خواندن خبر در سایت منبع

شلیک نیروهای روسیه به کشتی‌های ارتش اوکراین

مهرخبرگزاری مهر

نظرها

در ادامه بخوانید

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز8 ساعت قبل
هدایت‌الله خادمی، یکی از طراحان استیضاح روحانی گفته تعداد امضاکننده‌ها به ١٣ نفر رسیدهموضوع حمله به رئیس‌جمهوری اگر چه با توجه به تعداد امضاکننده‌ها جدی به نظر نمی‌رسد اما نگاهی به عوامل پشت ماجرا نشان‌دهنده نکات قابل تأملی است. «موضوع استیضاح روحانی اگر چه با توجه به تعداد امضاکننده‌هایش جدی به نظر نمی‌رسد، اما از آنجایی که به هر حال موضوع حساسی محسوب می‌شود، نقل قول‌های مربوط به آن به سرعت سر از شبکه‌های اجتماعی درمی‌آورد و با واکنش مخالفان ایجاد حاشیه برای دولت مواجه می‌شود. دیروز هم یکی دیگر از طراحان استیضاح با اعلام این که تعداد امضاکننده‌ها به ١٣ نفر رسیده، حرفی زد که اگر چه فرسنگ‌ها دور از ذهن به نظر می‌رسید اما همین عجیب بودن باعث شد که به سرعت در فضای مجازی دست‌به‌دست شود. هدایت‌الله خادمی، نماینده حوزه انتخابیه ایذه و باغملک، اعلام کرده که «برای بعد از استیضاح روحانی هم برنامه داریم و می‌خواهیم یکی مثل قالیباف بیاید.» البته این نخستین بار نیست که خادمی حرف‌های عجیب و غریب می‌زند، حتی برخی حرف‌ها و اقداماتش او را تا پای تهدید به ابطال اعتبارنامه‌اش هم برد. به افراد عقب‌مانده‌ای مثل تو ارتباطی نداردهمین یک ماه پیش ویدئویی منتشر شد که هدایت‌الله خادمی را در حال توهین به یکی از افراد حوزه انتخابیه‌اش نشان می‌داد.
مهرمهر8 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از النهرین، یحیی رسول سخنگوی فرماندهی عملیات مشترک عراق به موضع گیری منفی سفارت آمریکا در بغداد درباره نیروهای امنیتی عراق واکنش نشان داد. وی افزود: آنچه سفارت آمریکا در عراق درباره نیروهای امنیتی گفته است ارزیابی دقیقی نیست و دیدگاهی غیرواقعی است زیرا این نیروها با داعش مقابله کرده و اراضی را آزاد کرده‌اند. ماموریت نیروهای ائتلاف بین المللی آموزشی و مستشاری و حمایت هوایی است و به آن محدود می‌شود. نیروهای عراقی از سال ۲۰۰۳ به بعد پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای به دست آورده است و در جنگ با داعش نیز تجارب گرانبهایی کسب کرده است. شایان ذکر است که سفارت آمریکا در بغداد مدعی شده بود که نیروهای امنیتی عراق هنوز آماده برقراری امنیت نیستند و این توان را ندارند.
مهرمهر8 ساعت قبل
شهرهای مهم این استان ادلب، معره النعمان، جسرالشغور، اریحا و حارم هستند. برخی از نبرد ادلب به عنوان ام المعارک نام می‌برند و برخی دیگر از واکنش ترکیه در صورت هر گونه اقدام نظامی ارتش سوریه سخن می‌گویند. تروریستها پس از رقم خوردن نبرد جنوب به نفع ارتش سوریه سخت در وحشت و هراس به سر می‌برند. از نگاه ناظران امور سوریه باید نبرد ادلب با آتش سنگین همراه باشد و پرونده جنگ سریعا بسته شود. دمشق آماده نبرد بزرگ در ادلب و بستن پرونده مناطق شمال سوریه هم مرز با ترکیه می‌شود.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز7 ساعت قبل
به گزارش مشرق، «تولسی گابارد»، قانونگذار آمریکایی و نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا روز پنجشنبه عربستان سعودی را «بزرگترین حامی تروریسم» توصیف کرد. گابارد در توئیتر، با اشاره به گزارش‌هایی که مدعی هستند دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا قصد فروش فناوری‌های حساس هسته‌ای به عربستان سعودی را دارد گفت: «عربستان سعودی بزرگترین حامی تروریسم و ایدئولوژی افراط‌گرایی است که سازمان‌های تروریستی مانند القاعده و داعش را تغذیه می‌کنند. با وجود این دولت ترامپ قصد دارد به آنها فناوری‌های حساس هسته‌ای بفروشد. این، تهدید بزرگی برای ایمنی و امنیت آمریکا است.»
مهرمهر6 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیاالیوم، فراکسیون وفاداری به مقاومت در پارلمان لبنان، حرفهای الیزابت ریچارد سفیر آمریکا در لبنان درباره نگرانی واشنگتن از نقش حزب الله لبنان را محکوم کرد. در بیانیه فراکسیون مقاومت در پارلمان لبنان آمده است: موضع منفی مقامات آمریکا درباره حزب الله لبنان که از زبان آنها پس از هر دیدار با مقامات لبنانی تکرار می‌شود، مردود و محکوم است و به حاکمیت ملی لبنان خدشه وارد می‌کند و منکر حق مشروع در قانون بین المللی مبنی بر حق دفاع از خویشتن و مقاومت در برابر هر تهدید یا دشمن است و نوعی جانبداری به ناحق از رژیم صهیونیستی است؛ که به اشغال اراضی لبنان ادامه می‌دهد و همه روزه حاکمیت لبنان را نقض می‌کند. فراکسیون حزب الله در پارلمان لبنان اعلام کرد: این مواضع به سبب خوی سلطه طلبی و هیمنه آمریکاست که بر تنفر ملتها از دولت آمریکا می‌افزاید به ویژه که دولت آمریکا معیارهای عادلانه را مورد توجه قرار نمی‌دهد و زور و تروریسم را بر حقوق بشر ترجیح می‌دهد. دولت آمریکا حامی رژیمهای دیکتاتوری است. در بیانیه فراکسیون وفاداری به مقاومت در پارلمان لبنان آمده است: ظلم و زورگویی آمریکا عامل همه بحرانها و منشا همه مشکلات ملتها و کشورهای دنیاست.

اخبار بیشتر