ادامه اعتراضات کارگران هفت تپه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

ادامه اعتراضات کارگران هفت تپه

واکنش آملی لاریجانی به اعتراضات اخیر کارگران

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها
واکنش آملی لاریجانی به اعتراضات اخیر کارگران
رئیس قوه قضاییه با تاکید بر ضرورت حل مشکلات معیشتی و صنفی کارگران با همکاری همه قوا، گفت: دشمن در پی سوءاستفاده از برخی مطالبات است و کارگران نباید اجازه دهند که مطالبات‌شان، بستر و بهانه‌ای برای استفاده ابزاری دشمنان و ایجاد بی نظمی در کشور شود.

خبرگزاری ایسنا: رئیس قوه قضاییه با تاکید بر ضرورت حل مشکلات معیشتی و صنفی کارگران با همکاری همه قوا، گفت: دشمن در پی سوءاستفاده از برخی مطالبات است و کارگران نباید اجازه دهند که مطالبات‌شان، بستر و بهانه‌ای برای استفاده ابزاری دشمنان و ایجاد بی نظمی در کشور شود.

آیت الله آملی لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی با تبریک مجدد میلاد مسعود نبی اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع)، اهل بیت (ع) را طریق الی الله و توسل به آن‌ها را موجب اقتراب به ساحت حق تعالی دانست و با گرامیداشت هفته وحدت تصریح کرد: امروز وحدت در جهان اسلام برای دفع حملات و خطرات دشمنان و خنثی ساختن توطئه های آنان، یک ضرورت است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم، بر همکاری قوا برای حل این مشکلات تاکید کرد و گفت: بار اصلی مسئولیت برای حل مشکلات بر دوش قوه مجریه است، منتها قوای دیگر نیز باید به دولت کمک کنند. بحمدالله با تشکیل شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوا برخی از گره­ها در حال گشوده شدن است و به تدریج شاهد ثبات و وضعیت بهتری خواهیم بود.

واکنش آملی لاریجانی به اعتراضات اخیر کارگران - 4

آملی لاریجانی با بیان این‌که «مسئله اقتصاد و معیشت، محور اصلی نفوذ دشمن و ضربات او است»، یادآور شد: هنوز تا حل کامل مشکلات فاصله داریم و دولت محترم نیز باید تدبیر خود را افزایش دهد. قوای دیگر هم باید همکاری کنند و در این میان مسائل و مشکلات قشرهای مختلف را باید مورد توجه جدی قرار داد.

وی در ادامه به برخی مشکلات کارگران و مطالبات آنان اشاره کرد و گفت: امروز قشر کارگر تحت فشارهای معیشتی بسیار زیادی است. به هر حال، حقوق ثابتی داشته اند و یک باره قیمت ارزاق و اجناس بالا رفته است. ما باید به حل مشکلات آنها توجه داشته باشیم. گاهی ماهها حقوق کارگران به تعویق می افتد؛ چگونه زندگی کنند؟ این مسائل، دو وجه دارد؛ یکی وجه اجرایی است که دادگستری، سازمان بازرسی کل کشور و سایر نهادهای مسئول باید در جایی که بحث حقوق عمومی مطرح است به موضوع ورود پیدا کنند و اگر مسئولی کوتاهی می کند، با او برخورد شود.

وی ادامه داد: وجهه دیگر، سوء استفاده دشمن از برخی خلاءها و کاستی هاست. با کسانی که بخواهند از کارگران عزیز، در مسیر رسیدن به مطالباتشان بهره برداری ابزاری کنند و با ورود افراد بیگانه از محیط کارگری، به بهانه مطالبات کارگران نظم کشور را بر هم بزنند باید برخورد شود. این قبیل مسائل، ابزار دشمن است و برخی در صدد بهره گیری از این ابزار هستند. هیچگاه با اغتشاش، بحران و اقدامات خلاف نظم عمومی، مطالبات به نتیجه نخواهد رسید.

رئیس قوه قضاییه تاکید کرد: مطالبات کارگران عزیز باید در یک فضای معقول، با تفاهم های منطقی با پیمانکاران و با ورود دولت و دستگاه قضایی به نتیجه برسد. اینکه عده ای این مطالبات را بخواهند و عده‌ای بهانه کنند و نظم و انتظام کشور را به هم بریزند، قابل قبول نیست. در عین حال تأکید می کنم که دولت محترم نیز باید مسئله معیشت کارگران را واقعاً مد نظر داشته باشد و در جاهایی که مشکلاتی پدید می­آید فوراً رسیدگی کند. ما از زحمات دستگاه های اجرایی برای حل مشکلات، تشکر می کنیم اما در عین حال تاکیدمان این است که مسائل سر وقت خود و به موقع حل و فصل شوند تا نتیجه بخش باشند.

وی همچنین با تاکید بر ضرورت دقت در واگذاری‌ها و نظارت کامل دولت بر روند کار واحدهایی که به بخش خصوصی واگذار می‌شوند، تصریح کرد: باید دقت شود که بخش خصوصی دقیقا می خواهد به چه شکل عمل کند. نباید روند کار به گونه ای باشد که عده ای بخواهند از منافع یک کارخانه سوء استفاده کنند و سپس معیشت کارگران را به خطر بیندازند. دولت باید در عین واگذاری بخش های دولتی به بخش خصوصی، نظارت تام داشته باشد و شرط اصلی و اساسی­اش نیز نگهداری کارگران در بستر کار کارخانه باشد؛ نه اینکه کارخانه را بفروشند و فردی هم که خریدار است، از فضای فیزیکی کارخانه استفاده کند و زمین های آن را بفروشد! شرط اساسی این است که کارخانه باید به قوت خود باقی باشد.

وی با تاکید بر حمایت دستگاه قضایی از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، واگذاری معقول و منطقی با نظارت تمام را از ارکان یک واگذاری صحیح دانست و خاطرنشان کرد: ان شاءالله همه قوا دست به دست هم بدهند و در جهت حل مشکلات کارگران و کارمندان که اقشار ضعیف جامعه به لحاظ درآمدی هستند، گام بردارند.

آملی لاریجانی در پایان با اشاره به زلزله شامگاه یکشنبه در کرمانشاه، از پیگیری های خود در تماس با استاندار کرمانشاه و رئیس کل دادگستری این استان خبر داد و اظهار کرد: حسب گزارش هایی که دریافت کردم، بحمدالله این زمین لرزه تلفات جانی نداشته و عمده مصدومان نیز به صورت سرپایی مداوا شده اند. ما ضمن ابراز همدردی با هموطنان عزیزی که در این شرایط آب و هوایی با مشکل روبه رو شده اند، از دولت محترم می خواهیم که تمام تلاش خود را برای حل مشکلات این عزیزان به کار ببندد و از مقامات قضایی و انتظامی استان نیز می خواهیم که در بحث حفظ امنیت مناطق حادثه دیده از هیچ تلاشی فروگذار نکنند.

خواندن خبر در سایت منبع

اخلالگران کشور به بهانه مطالبات کارگران پیگرد قضایی می شوند

ایرناخبرگزاری ایرنا
اخلالگران کشور به بهانه مطالبات کارگران پیگرد قضایی می شوند
تهران- ایرنا- رئیس قوه قضاییه گفت: باید با کسانی که می خواهند به بهانه پیگیری مطالبات کارگران عزیز، بهره برداری ابزاری کنند و نظم کشور را برهم بزنند، برخورد شود.

به گزارش ایرنا از قوه قضاییه، آیت الله صادق آملی لاریجانی روز دوشنبه در جلسه مسئولان عالی قضایی با تاکید بر ضرورت حل مشکلات معیشتی و صنفی کارگران با همکاری همه قوا گفت: دشمن در پی سوءاستفاده از برخی مطالبات است و کارگران نباید اجازه دهند که مطالباتشان، بستر و بهانه ای برای استفاده ابزاری دشمنان و ایجاد بی نظمی در کشور شود.

وی با بیان اینکه مسئله اقتصاد و معیشت، محور اصلی نفوذ دشمن و ضربات او است، یادآور شد: هنوز تا حل کامل مشکلات فاصله داریم و دولت محترم نیز باید تدبیر خود را افزایش دهد. قوای دیگر هم باید همکاری کنند و در این میان مسائل و مشکلات قشرهای مختلف را باید مورد توجه جدی قرار داد.

رئیس قوه قضاییه به برخی مشکلات کارگران و مطالبات آنان اشاره کرد و گفت: امروز قشر کارگر تحت فشارهای معیشتی بسیار زیادی است. به هر حال، حقوق ثابتی داشته اند و یک باره قیمت ارزاق و اجناس بالا رفته است. ما باید به حل مشکلات آنها توجه داشته باشیم.

وی افزود: گاهی ماهها حقوق کارگران به تعویق می افتد؛ چگونه زندگی کنند؟ این مسائل، دو وجه دارد؛ یکی وجه اجرایی است که دادگستری، سازمان بازرسی کل کشور و سایر نهادهای مسئول باید در جایی که بحث حقوق عمومی مطرح است به موضوع ورود پیدا کنند و اگر مسئولی کوتاهی می کند، با او برخورد شود.

آملی لاریجانی اضافه کرد: وجه دیگر، سوء استفاده دشمن از برخی خلاءها و کاستی هاست و لذا باید با کسانی که بخواهند از کارگران عزیز، در مسیر رسیدن به مطالباتشان بهره برداری ابزاری کنند و با ورود افراد بیگانه از محیط کارگری، به بهانه مطالبات کارگران نظم کشور را بر هم بزنند، برخورد شود. این قبیل مسائل، ابزار دشمن است و برخی در صدد بهره گیری از این ابزار هستند. هیچگاه با اغتشاش، بحران و اقدامات خلاف نظم عمومی، مطالبات به نتیجه نخواهد رسید.

* مطالبات کارگران با تفاهم های منطقی به نتیجه می رسد

رئیس قوه قضاییه تاکید کرد: مطالبات کارگران عزیز باید در یک فضای معقول، با تفاهم های منطقی با پیمانکاران و با ورود دولت و دستگاه قضایی به نتیجه برسد. اینکه عده ای این مطالبات را بخواهند و عده­ای بهانه کنند و نظم و انتظام کشور را به هم بریزند، قابل قبول نیست.

وی افزود: در عین حال تأکید می کنم که دولت نیز باید مسئله معیشت کارگران را واقعاً مد نظر داشته باشد و در جاهایی که مشکلاتی پدید می­آید فوراً رسیدگی کند. ما از زحمات دستگاه های اجرایی برای حل مشکلات، تشکر می کنیم اما در عین حال تاکیدمان این است که مسائل سر وقت خود و به موقع حل و فصل شوند تا نتیجه بخش باشند.

رئیس دستگاه قضا با اشاره به مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم، بر همکاری قوا برای حل این مشکلات تاکید کرد و گفت: بار اصلی مسئولیت برای حل مشکلات بر دوش قوه مجریه است، البته قوای دیگر نیز باید به دولت کمک کنند. بحمدالله با تشکیل شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوا برخی از گره­ها در حال گشوده شدن است و به تدریج شاهد ثبات و وضعیت بهتری خواهیم بود.

* نظارت دولت بر واگذاری بخش دولتی به خصوصی ضروری است

وی با تاکید بر ضرورت دقت در واگذاری ها و نظارت کامل دولت بر روند کار واحدهایی که به بخش خصوصی واگذار می شوند، تصریح کرد: باید دقت شود که بخش خصوصی دقیقا می خواهد به چه شکل عمل کند. نباید روند کار به گونه ای باشد که عده ای بخواهند از منافع یک کارخانه سوء استفاده کنند و سپس معیشت کارگران را به خطر بیندازند.

آیت الله لاریجانی افزود: دولت باید در عین واگذاری بخش های دولتی به بخش خصوصی، نظارت تام داشته باشد و شرط اصلی و اساسی­اش نیز نگهداری کارگران در بستر کار کارخانه باشد؛ نه اینکه کارخانه را بفروشند و فردی هم که خریدار است، از فضای فیزیکی کارخانه استفاده کند و زمین های آن را بفروشد! شرط اساسی این است که کارخانه باید به قوت خود باقی باشد.

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر حمایت دستگاه قضایی از سرمایه گذاری بخش خصوصی، واگذاری معقول و منطقی با نظارت تمام را از ارکان یک واگذاری صحیح دانست و خاطرنشان کرد: همه قوا دست به دست هم بدهند و در جهت حل مشکلات کارگران و کارمندان که اقشار ضعیف جامعه به لحاظ درآمدی هستند، گام بردارند.

* حمایت آمریکا ار ائتلاف های عجیب در منطقه به منظور بقای رژیم صهیونیستی

آیت الله آملی لاریجانی با تبریک میلاد نبی اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع) و همچنین هفته وحدت گفت: امروز وحدت در جهان اسلام برای دفع حملات و خطرات دشمنان و خنثی ساختن توطئه های آنان، یک ضرورت است.

وی افزود: قرن هاست که کشورهای استعماری از طریق اختلاف افکنی میان کشورهای اسلامی به دنبال تحقق اهداف شوم خود هستند و این سیاست، امروز آشکارتر از گذشته در رفتار و گفتار سردمداران کشورهای سلطه به چشم می خورد؛ چنانکه می بینیم هیئت حاکمه آمریکا آشکارا از ائتلاف های عجیب در منطقه که مبتنی بر تفرقه میان کشورهای اسلامی است، صرفا برای بقای رژیم صهیونیستی حمایت می کند.

رئیس دستگاه قضا اضافه کرد: استعمارگران در طول قرنهای متمادی همواره القاء کرده اند که کشورهای اسلامی نمی توانند به صورت مستقل، سر پا بمانند و برای ادامه حیات خود نیازمند تکیه بر کشورهای غربی هستند و امروز رئیس جمهور نادان آمریکا، این تفکر کهنه و نخ نما را با صدای بلند اعلام می کند و خطاب به عربستان می گوید شما گاو شیرده هستید و بدون حمایت ما دو هفته هم نمی توانید دوام بیاورید.

وی افزود: چنین عبارات تحقیرآمیزی، در امتداد همان سیاستی است که می خواهد القا کند، ادامه حیات کشورهای مسلمان، ارتباط مستقیمی با میزان تبعیت این کشورها از سلطه گران دارد ولی جمهوری اسلامی ایران 40 سال است که در مقابل این تفکر ایستاده و همین مقاومت است که باعث شده ملت بصیر ایران اسلامی طی همه این سال ها مورد شدیدترین هجمه ها و تحریم ها از سوی غرب خصوصا آمریکا قرار گیرند.

* 40 سال است که در مسیر مقابله با سلطه حرکت می کنیم

آملی لاریجانی گفت: رئیس جمهوری شیرین عقل و نادان ایالات متحده آمریکا ادعا کرده که ملت ایران تروریست است. اینکه کسی یک ملت رشید، بصیر و دارای پشتوانه چند هزار ساله تمدنی را «تروریست» بخواند، بسیار تعجب آور و گزاف است. نمی توان پذیرفت که میراث دار گاوچران های طپانچه به دست با آن سابقه کثیف اخلاقی اش، ملتی بزرگ را متهم به تروریست بودن کند.

وی افزود: جمهوری اسلامی در طول 40 سال گذشته، یک سخن واحد در یک مسیر واحد داشته و آن، «مقابله با سلطه» بوده که بخشی از فرایند سلطه گری نیز بهره مندی از تروریسم است. جمهوری اسلامی، خود قربانی تروریسم است و افکار عمومی جهان شاهد است تروریست هایی که روزگاری در ایران جولان می دادند و مردم بی گناه را به خاک و خون می کشیدند، امروز در دامان غربی ها مشغول استراحت هستند و هر از گاهی به عنوان یک ابزار مورد استفاده قرار می گیرند.

* آمریکا می گوید «از ما اسلحه بخر و با خیال آسوده جنایت کن»

رئیس قوه قضاییه با اشاره به پدید آوردن «داعش» توسط آمریکا به اذعان شخص ترامپ در جریان رقابت های انتخاباتی، تصریح کرد: عجیب است که آمریکا پدیدآورنده و حامی داعش بوده اما جمهوری اسلامی که در برابر داعش و گروه های تروریستی مقاومت کرده و توانسته بساط آنها را در سوریه و عراق برچیند، متهم به تروریست بودن می شود.

وی با اشاره به حملات شیمیایی اخیر به شهر حلب در سوریه توسط تروریست ها گفت: کشورهای سلطه، روزگاری به بهانه مقابله با سلاح های کشتار جمعی به عراق حمله کردند در حالی که خودشان زرادخانه های صدام را از این سلاح ها پر کرده بودند.

آملی لاریجانی اضافه کرد: امروز هم در حلب، حملات شیمیایی صورت می گیرد اما چون از جانب تروریست هاست، هیچ صدایی از حامیان آنها به گوش نمی رسد. این دقیقا همان ارزش های آمریکایی مورد تاکید سردمداران این کشور است که صراحتا می گویند «از ما اسلحه بخر و با خیال آسوده جنایت کن».

* پول برای آمریکا از جان انسان ها مهمتر است

آیت الله آملی لاریجانی خطاب به مدافعان دروغین حقوق بشر در غرب به ویژه آمریکا گفت: ننگتان باد با این ارزش ها و حقوق بشری که از آن دم می زنید.

وی افزود: امروز در یمن با بمب های شما مردم بی گناه سلاخی می شوند اما به خاطر آنکه با عربستان قرارداد دارید و مدعی هستید که سرمایه سعودی ها برایتان ایجاد شغل کرده است، هیچ سخنی از این جنایات به زبان نمی آورید. آن خبرنگار سعودی را به فجیع ترین شکل ممکن به قتل رساندند و در حالی که طبق گزارش های سازمان های اطلاعاتی و امنیتی خودتان برای شما محرز شده است که بن سلمان در این جنایت نقش داشته، می گویید ما نمی توانیم کاری کنیم چون پول آنها برای ما مهم است.

رئیس دستگاه قضا افزود: البته حکام سابق آمریکا نیز همین طور بودند اما وقاحت آنها اکنون آشکارتر و عریان تر شده و تصریح می کنند ما حقوق بشر را زیر پا می گذاریم چون قرارداد تسلیحاتی400 میلیارد دلاری بسته ایم و پول عربستان در کشور ما شغل ایجاد کرده است.

وی اضافه کرد: در واقع همان گونه که برخی مسئولان غربی نیز به این معنا اشاره کرده اند، آمریکا می گوید اگر طرف قرارداد ما باشید و به ما سود برسانید، می توانید هر کاری خواستید انجام دهید و هر ارزشی را زیر پا بگذارید.

* دفاع کشورهای غربی از حقوق بشر کذب محض است

آملی لاریجانی با بیان اینکه جمهوری اسلامی با چنین روندی مخالف است، خاطرنشان کرد: اگر جمهوری اسلامی صدمات و لطمات و تحریم های چهل ساله را از ناحیه دشمن تحمل کرده، بر اساس پایه­های محکم ارزشی و ایمانی بوده است و می داند که دفاع کشورهای غربی از حقوق بشر، کذب محض است و گرنه چگونه می توان بین مردم یمن و یک آمریکایی که در جایی کشته می شود، تفاوت قائل شد؟

وی افزود: امروز صدها و هزاران یمنی از کودک و بزرگ، این گونه به نحو فجیع تحت فشار و محاصره هستند و به قتل می رسند اما چون آمریکا با عربستان قرارداد دارد، می گوید بمب می فروشیم تا بر سر شما بریزند! امروز جبهه مقاومت با محوریت جمهوری اسلامی، پناه ملت های مظلوم است و ما مطمئنیم این جبهه به فضل و عنایات خاصه الهی، ان شاءالله پیروز میدان خواهد بود.

* روحیه جهادی در بسیج را حفظ کنید

رئیس قوه قضاییه با گرامیداشت هفته بسیج، این شجره طیبه را که به ابتکار امام راحل (ره) پایه گذاری شد، نعمتی عظیم برای ملت ایران وصف کرد و گفت: بسیج در واقع تبلور ورود به صحنه مقاومت، دفاع، حفظ امنیت و سازندگی است. امروز، روحیه جهادی در بسیج حلال بسیاری از مشکلات است و ما امیدواریم که این روحیه همچنان حفظ شود.

وی با اشاره به الگوبرداری کشورهای منطقه از ساختار «بسیج» گفت: الگویی که عراق و سوریه از بسیج گرفتند، موجب عقب راندن دشمن شد و ما خوشحالیم که جمهوری اسلامی توانسته است با این الگوی موفق، بسیاری از مشکلات را پشت سر بگذارد. امروز هم امیدواریم بسیج در صحنه اقتصاد کشور با اقتدار ورود یابد و به مردم کمک کند زیرا کمک به مردم، یک اصل است.

* نقش بسیج در کاهش آسیب های اجتماعی

رئیس دستگاه قضا گفت: امروز بسیج در بحث پیشگیری از جرایم و کاهش آسیب های اجتماعی نیز کمک قابل توجهی به قوه قضاییه می کند و برنامه های خوبی را در این زمینه طراحی کرده اند. امیداوریم هم بسیج حقوقدانها و هم کل بسیج بتوانند در زمینه حل مشکلات حقوقی – قضایی، اجتماعی و دفع آسیب ها به جامعه کمک کنند.

* مقام های قضایی و انتظامی در حفظ امنیت مناطق حادثه دیده از هیچ تلاشی دریغ نکنند

رئیس دستگاه قضا با اشاره به زلزله شامگاه یکشنبه در کرمانشاه، از پیگیری های خود در تماس با استاندار کرمانشاه و رئیس کل دادگستری این استان خبر داد و گفت: حسب گزارش هایی که دریافت کردم، این زمین لرزه تلفات جانی نداشته و عمده مصدومان نیز به صورت سرپایی مداوا شده اند.

وی افزود: ما ضمن ابراز همدردی با هموطنان عزیزی که در این شرایط آب و هوایی با مشکل روبه رو شده اند، از دولت می خواهیم که تمام تلاش خود را برای حل مشکلات این عزیزان به کار ببندد و از مقامات قضایی و انتظامی استان نیز می خواهیم که در بحث حفظ امنیت مناطق حادثه دیده از هیچ تلاشی فروگذار نکنند.

براساس این گزارش، ادامه بحث و بررسی پیرامون «دستور العمل نظارت و پیگیری احیای حقوق عامه» در دستور کار امروز مسئولان عالی قضایی قرار داشت و مواد دیگری از آن به تصویب رئیس قوه قضاییه رسید.

اجتمام*1003* 3063

خواندن خبر در سایت منبع

کارگران در انتظار شورای عالی کار برای بازنگردی در مزد

الفخبرگزاری الف
کارگران در انتظار شورای عالی کار برای بازنگردی در مزد
با گذشت دو هفته از درخواست کارگران برای برگزاری نشست فوق‌العاده شورای عالی کار، هنوز وزارت کار دعوتنامه‌ای برای تشکیل این شورا برای اعضا ارسال نکرده است.

فارس نوشت: نمایندگان کارگری عضو شورای عالی کار دو هفته قبل، بعد از آنکه در نشست شورای عالی کار درباره افزایش دستمزد و جبران عقب ماندگی مزد از سبد معیشت به نتیجه‌ای نرسیدند بار دیگر تقاضای برگزاری نشست فوق‌العاده این شورا با دستور کار جبران کاهش قدرت خرید کارگران را به وزارت کار ارائه کردند اما با گذشت دو هفته از این درخواست هنوز خبری از برگزاری نشست شورا نیست.

کاهش قدرت خرید کارگران و پیدا کردن راهی برای جبران آن موضوعی است که از تیر ماه گذشته مورد درخواست کارگران برای برگزاری نشست اضطراری شورای عالی کار بوده است؛ این شورا بعد از ماه‌ها معطلی ۲۲ آبان ماه امسال با دستور کار بررسی آثار وضعیت اقتصادی بر بازار کار برگزار شد و علی‌رغم روشن بودن درخواست کارگران و محاسبه میزان تغییرات قیمت سبد معیشت اما به تصمیم روشنی برای جبران کاهش قدرت خرید منتج نشد.

* مباحث جدی اما بی‌نتیجه در نشست اول شورای عالی کار

به گفته علی خدایی، نماینده کارگران در شورای عالی کار در آن نشست مباحث جدی درباره قدرت خرید کارگران مطرح شد اما به نتیجه خاصی درباره نتیجه افزایش دستمزد نرسیدند و مقرر شد که کمتر از یک هفته بعد کمیته مزد این شورا برای به روزرسانی سبد معیشت تشکیل شود.

در همان جلسه بار دیگر درخواست نمایندگان کارگری برای برگزاری جلسه فوق العاده شورای عالی کار به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارائه شد.

دوشنبه هفته قبل نشست کمیته مزد هم برگزار شد. فرامرز توفیقی رئیس کمیته مزد کانون عالی شوراهای اسلامی کار در گفت‌و گو با فارس با تشریح جزئیات این نشست گفت: نمایندگان کارگری مجدداً تقاضای خود را برای برگزاری جلسه اضطراری و فوری سرای عالی کار برای بررسی قدرت خرید و سبد معیشت خانوارهای کارگری و جبران آن ارائه دادند.

* کارگران به دنبال مسئولیت پذیری دو ضلع اجتماعی دیگر 

وی تاکید کرد: درخواست ما صرفا برگزاری نشست فوری و اضطراری با همین دستور کار است؛ نه اینکه جلسه‌ای با دستور کار دیگری برگزار شود و خواسته کارگران به انحراف کشیده شود.

به گفته وی درخواست مصرانه گروه‌های کارگری این است که دو ضلع دیگر اجتماعی در قبال بلایی که بر سر به معیشت خانواده کارگری آماده مسئولیت پذیر باشد.

* از وزارت کار خبری نیست

علی خدایی درباره زمان برگزاری نشست مجدد شورای عالی کار می‌گوید: هنوز از وزارت کار زمانی را برای برگزاری جلسه به ما اعلام نکرده‌اند.

رسیدگی به مطالبه کارگران درباره کاهش قدرت خرید در حالی به تعویق می‌افتد که به روزرسانی هزینه‌های سبد معیشت نشان می‌دهد بر مبنای محاسبه میزان سرانه مصرف ۱۴ قلم ماده غذایی و ضروری خانوار کارگری که مبنای محاسبات مزدی قرار دارد، هزینه سرانه مصرف روزانه سبد غذایی از حدود ۶۸۷۰ تومان در دیماه سال گذشته با گذشت حدود ۱۰ ماه در آبان ماه سال جاری به ۱۱ هزار و ۸۸۵ تومان رسیده است.

* آخرین به روز رسانی سبد معیشت

همچنین محاسبات مزدی نمایندگان کارگری شورای عالی کار از روند افزایش هزینه سبد معیشت ماهیانه خانوار طی ۱۰ ماه گذشته، حکایت از جهش ۸۷.۲۳ درصدی هزینه سبد خانوار در این بازه زمانی داد و  فاصله حداقل دستمزد و مزایا با احتساب حق اولاد، مسکن و بن کارگری تا سبد معیشت که در سال گذشته یک میلیون و ۳۴۴ هزار و ۲۶۰ تومان بود، در آبانماه سال جاری به ۳ میلیون و ۵۵۵ هزار و ۸۷۰ تومان افزایش یافته و سطح پوشش دستمزد به هزینه سبد خانوار به ۲۸.۳۳ درصد کاهش پیدا کرده است.

بر اساس ماده167 و 168 قانون کار شورای عالی کار هر ماه حداقل یک بار تشکیل جلسه می‌دهد و در صورت ضرورت ، جلسات فوق العاده به دعوت رییس و یا تقاضای سه نفر از اعضای شورا تشکیل می شود.

عدم برگزاری ماهانه جلسات شورای عالی کار ایرادی است که نمایندگان کارگری به آن انتقاد دارند و در عین حال گرچه قانون درباره زمان برگزاری نشست فوق‌العاده سقف زمانی تعیین نکرده معتقدند که با گذشت دو هفته از درخواست سه نفر از اعضا، قاعدتا باید نشست فوق‌العاده در همین هفته برگزار شود.

خواندن خبر در سایت منبع

ادامه اعتراضات کارگران هفت تپه

ایرناخبرگزاری ایرنا
ادامه اعتراضات کارگران هفت تپه
دزفول-ایرنا- کارگران نیشکرهفت تپه روز دوشنبه برای بیست ودومین روز نسبت به پرداخت حقوق معوقه وبازگشت کارخانه به بخش دولتی مقابل ساختمان فرمانداری شوش حاضر شدند.

به گزارش ایرنا این کارگران با سردادن شعار' امید آخرما، رهبروسردارما ' خواستار تحقق وعده مسئولان درخصوص پرداخت حقوق معوقه و بازگشت کارخانه از بخش خصوصی به دولتی شدند.

تجمع کارگران کارگران هفت تپه در روزهای تعطیل نیز ادامه داشته است.

خانواده کارگران نیزدرروز میلاد پیامبر(ص) اقدام به پخت غذا و شیرینی و توزیع آنها بین کارگران کردند.

کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه چهار ماه حقوق معوقه داشتند که روز پنجشنبه هفته گذشته یک ماه حقوق دریافت کردند و قرار است حقوق یک ماه دیگر نیز در هفته جاری پرداخت شود.

کشت و صنعت هفت تپه، قدیمی ترین کارخانه تولید شکر از نیشکر در کشور است که نیم قرن از تاسیس آن می گذرد و طبق اصل 44 قانون اساسی اواخر سال 1394 از سوی سازمان خصوصی سازی از چرخه دولتی خارج و به بخش خصوصی واگذار شد.

حدود چهار هزار نفر به صورت رسمی، پیمانی، قراردادی و پیمانکاری در بخش های مختلف این شرکت بزرگ تولید شکر مشغول کار هستند.

شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه در 15کیلومتری شهر شوش در شمال خوزستان واقع است.

7280/3022

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

دمای بالای ۴۰ درجه برای نیمی از کشور

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
امیر سرکرده در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما، افزود: استقرار هوای بسیار گرم همچنان در چند روز آینده ادامه خواهد داشت و البته در برخی نواحی جنوب شرقی و سواحل دریای خزر شاهد بارش‌های بسیار خفیف و پراکنده خواهیم بود. کارشناس هواشناسی افزود: در نواحی شرقی و در شمال سیستان و بلوچستان در شهرستان‌های زابل، زهک و هیرمند وزش باد ۱۲۰ روزه موجب افزایش گرد و خاک و کاهش کیفیت دید می‌شود. سرکرده گفت: آسمان تهران امروز صاف است و دمای آن در گرمترین زمان به ۴۱ درجه سانتی گراد می‌رسد.

تقدیر رئیس پلیس از مأمور حادثه پارک پلیس

برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
برترین‌ها: با دستور فرمانده ناجا، رئیس پلیس پایتخت از عملکرد شایسته مأموران سر کلانتری چهارم در برخورد با ناهنجاری‌های اجتماعی پارک پلیس قدردانی کرد. پیشتر ویدیویی از برخورد پلیس با دختری در پارک پلیس تهران در فضای مجازی منتشر شد که با واکنش‌های مختلفی از سوی مسئولان و افکار عمومی مواجه شد. پلیس در توضیح این ماجرا اطلاعیه‌ای صادر کرد و در عین اشاره به اینکه اگر تخلفی در رفتار مأموران بوده باشد با آنها برخورد می‌شود «هنجارشکنی و اعتراض جمعی از شهروندان به رفتارهای دختر یادشده و دوستانش، همچنین تعرض آنها به مأموران پلیس» را علت برخورد با آنان برشمرد. وی اضافه کرد: در قضیه پارک پلیس تهران، موضوع را بررسی کرده و به این نتیجه رسیدیم که مامور ما در چارچوب قانون، وظیفه قانونی خود را انجام داده که از او تقدیر کردیم. ویدئویی از حادثه پارک تهرانپارس که واکنش‌های بسیاری را به دنبال داشت را مشاهده کنید: در صورت پخش نشدن ویدئو بر روی تصویر زیر کلیک کنید

واقعا مردمی باشید

مهرمهر1 روز قبل

اقدام رژیم بحرین در استخدام یک عضو القاعده برای ترور شیعیان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
دولت بحرین می‌گوید ادعای این عضو سابق القاعده جعلی است. خبرنگار الجزیره انگلیسی گزارش داد سرکوب‌های خشونت آمیز دولت بحرین علیه تظاهرات شیعیان در ماه مارس سال ۲۰۱۱ توجه جهان را به خود جلب کرد. دولت بحرین اعلام کرد در این سرکوب‌ها ۳۵ نفر کشته و هزاران تن دیگر دستگیر شدند. یک عضو سابق القاعده می‌گوید دولت بحرین او را برای ترور اعضای شیعه مخالف استخدام کرده بود. "صالح می‌گوید با اعضای القاعده در عربستان سعودی تماس گرفت تا افراد کهنه کار برای انجام این عملیات به بحرین اعزام شوند. «محمد ابولفاسی فعال حقوق بشر در سخنانی گفت:» پادشاه بحرین می‌خواهد بر اساس اختلافات فرقه‌ای، بین شیعیان و سنی‌ها اختلاف ایجاد کند تا مسئولیت اوضاع را بر عهده نگیرد.

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

تردد آزادانه نفتکش مصدر در خلیج فارس

برنا11 ساعت قبل

کاراته قهرمانی آسیا| درخشش برق طلا بر گردن خاکسار، کاتای بانوان به مدال نقره رسید/ صادقی و کاتای تیمی مردان برنزی شدند

تسنیم53 دقیقه قبل

نماز جمعه باید فضای امر به معروف و نهی از منکر داشته باشد

مهر1 روز قبل

آذری جهرمی: مشکل فنی برای اتصال کارت سوخت به کارت بانکی وجود ندارد

زومیت1 روز قبل

تنگه هرمز برای انگلیس قرمز شد

مشرق‌نیوز5 ساعت قبل

سازمان بازرسی پاکستان «شاه خاقان عباسی» را نیز بازداشت کرد

تسنیم7 ساعت قبل

۳۴ نفر قربانی آتش سوزی مرگبار استودیوی انیمیشن کیوتو

زوم‌جی6 ساعت قبل

طلایی ۲۰ آزادکار جوان را به اردوی تیم کشتی فراخواند

مهر59 دقیقه قبل

اپیدمی خشونت‌های خیابانی و استفاده از سلاح سرد در انگلیس/شهردار لندن: خشونت‌ برای جوانان پایتخت نشین انگلیس به امری معمولی تبدیل شده است

میزان‌آنلاین1 روز قبل

تندیس زرین سرآمدی به روابط عمومی همراه اول رسید

موج17 ساعت قبل