صفر تا صد ثبت نام کارت سوخت
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

صفر تا صد ثبت نام کارت سوخت

اتصال کارت بانکی به کارت سوخت تا چه اندازه امکان پذیر و تاثیر‌گذار است؟

دیجیاتوخبرگزاری دیجیاتو
اتصال کارت بانکی به کارت سوخت تا چه اندازه امکان پذیر و تاثیر‌گذار است؟

۳۳ میلیون دستگاه خودرو و موتورسیکلت در کشور وجود دارند که روزانه حدود ۱۰۰ میلیون لیتر بنزین مصرف می‌کنند؛ رقم نامتعارفی که خبر از قاچاق روزانه ۲۰ میلیون لیتر بنزین از کشور می‌دهد. به عقیده مسئولان و کارشناسان در حال حاضر بهترین گزینه برای مبارزه با قاچاق سوخت احیای سامانه هوشمند کارت سوخت است؛ موضوعی که در گام اول هزینه‌ ۳۳ میلیاردی به دولت تحمیل می‌کند.

هرچند وزیر ارتباطات پیشنهاد کرد که برای کاهش این هزینه‌ها کارت بانکی را به کارت سوخت متصل شود، اما هنوز خبر قطعی در این مورد منتشر نشده‌‌‌است و به علاوه تضمینی وجود ندارد که احیای کارت هوشمند سوخت بتواند تاثیری در کاهش قاچاق بنزین داشته باشد. این در‌حالی‌ست که مجلسیان بر احیای کارت هوشمند سوخت تاکید دارند و حذف آن را توسط دولت غیرقانونی اعلام کرده‌اند.دریافت کارت سوخت از چند مسیر

چنانکه پیش از این شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران اعلام کرده بود، از امروز ۳ آذر ماه، سوختگیری تنها با کارت هوشمند سوخت امکان پذیر است و کسانی‌که به هر دلیل کارت سوخت خود را گم کرده‌اند فرصت دارند که از پنجم تا ۲۴ همین ماه نسبت به دریافت کارت سوخت اقدام کنند.

معمول‌ترین شیوه دریافت کارت سوخت، مراجعه به دفاتر پلیس +۱۰ است، منتها شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران و «امیر ناظمی» رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران، دو مسیر دیگر را هم پیشنهاد دادند.

اتصال کارت بانکی به کارت سوخت تا چه اندازه امکان پذیر و تاثیر‌گذار است؟ - 6

در روش اول کاربران می‌توانند از ۵ آذر ماه به سامانه خدمات دولت همراه مراجعه کرده و ضمن وارد کردن اطلاعات، درخواست خود را مبنی بر دریافت کارت سوخت المثنی ثبت کنند.

روش دیگر دریافت و نصب اپلیکیشن خدمات دولت همراه از چهارمنبع؛ سامانه خدمات همراه دولت، ایران اپس، کافه بازار و اپ استور است. کاربران می‌توانند از تاریخ ۵ آذر ماه درخواست کارت سوخت المثنی را در این اپلیکیشن ثبت کنند.

نکته قابل توجه اینکه تمامی کاربران نمی‌توانند به‌طور همزمان درخواست خود را در سامانه ثبت کنند، بلکه باید بر اساس آخرین رقم سمت راست شماره تلفن همراه که در جدول زمان‌بندی شرکت نفت مشخص شده، به سامانه مراجعه کنند.رقمروزتاریخ۹۹دوشنبه۱۳۹۷/۹/۵۸۹سه شنبه۱۳۹۷/۹/۶رقم آخر ۹چهارشنبه۱۳۹۷/۹/۷رقم آخر ۸پنجشنبه۱۳۹۷/۹/۸رقم آخر ۸جمعه۱۳۹۷/۹/۹رقم آخر ۷شنبه۱۳۹۷/۹/۱۰رقم آخر ۷یکشنبه۱۳۹۷/۹/۱۱رقم آخر ۶دوشنبه۱۳۹۷/۹/۱۲رقم آخر ۶سه شنبه۱۳۹۷/۹/۱۳رقم آخر ۵چهارشنبه۱۳۹۷/۹/۱۴رقم آخر ۵پنجشنبه۱۳۹۷/۹/۱۵رقم آخر ۴جمعه۱۳۹۷/۹/۱۶رقم آخر ۴شنبه۱۳۹۷/۹/۱۷رقم آخر۳یکشنبه۱۳۹۷/۹/۱۸رقم آخر۳دوشنبه۱۳۹۷/۹/۱۹رقم آخر ۲سه شنبه۱۳۹۷/۹/۲۰رقم آخر ۲چهارشنبه۱۳۹۷/۹/۲۱رقم آخر ۱پنجشنبه۱۳۹۷/۹/۲۲رقم آخر ۱جمعه۱۳۹۷/۹/۲۳رقم آخر صفرشنبه۱۳۹۷/۹/۲۴

احتمال پررنگ اتصال کارت بانکی به کارت سوخت

چند روز قبل وزیر ارتباطات در سخنرانی اعلام کرد که حدود ۱۰ میلیون صاحب خودرو، کارت سوخت ندارند و برای صدور این تعداد کارت هوشمند سوخت، دولت باید ۳۳ میلیارد تومان هزینه کند. «محمدجواد آذری جهرمی» پیشنهاد کرد که با اتصال کارت بانکی و کارت سوخت می‌توان این هزینه را کاهش داد؛ پیشنهادی که بر اساس شنیده‌ها قرار است از اوایل سال ۱۳۹۸ اجرا شود؛ طرحی که نیاز به صرف هزینه و البته زمان دارد.

اتصال کارت بانکی به کارت سوخت تا چه اندازه امکان پذیر و تاثیر‌گذار است؟ - 13

چند واکنش به اتصال کارت کارت بانکی به کارت سوخت

«علیرضا ترابیان» مدیر بخش سوخت شرکت به پرداخت ملت، می‌گوید که حذف شدن کارت سوخت فعلا قطعی نیست اما دولت پیشنهاد جایگزین سازی کارت بانکی با کارت سوخت را به صورت جدی پیگیری می‌کند. او معتقد است که این طرح نیاز به زیرساخت‌های فنی خاص دارد که از جمله آن بروزرسانی و تعویض سخت افزارهای سوختی است و هزینه‌های سنگینی به دنبال دارد. ترابیان به ایبنا گفته‌است که استفاده از کارت‌های بانکی برای سهمیه‌بندی بنزین و پرداخت هزینه سوخت در شبکه شتابی، ترافیک شبکه را بسیار بالا خواهد برد:

«با اتصال کارت بانکی به جایگاه‌های سوخت برای سهمیه بندی، ۹۰ درصد پرداخت‌ها الکترونیکی و از طریق کارت‌های عضو شبکه شتاب انجام خواهد شد که شرکت‌های PSP ترافیک بالای خریدهای سوختی را می‌توانند با گسترش زیرساخت تامین کنند اما باید شاپرک و بانک مرکزی زیرساخت‌های خود را ارتقا دهند تا ترافیک شبکه شتابی با مشکل روبرو نشود.»

همچنین چندی پیش شاپرک آمادگی خود را برای مشارکت در این طرح اعلام و حتی پیشنهاد داد که یارانه سوخت خودروها به کارت بانکی دارنده خودرو واریز و از طریق شبکه شتاب، پرداخت وجه سوخت انجام شود:

«با توجه به نیاز به تخصیص سهمیه یارانه‌ای (در قالب مبلغ مشخص) به دارندگان وسائل نقلیه در کارت‌های بانکی پیشنهاد می‌شود این یارانه به کارت عضو شبکه شتاب دارندگان خودرو واریز شده و با اتصال سامانه سوخت به سامانه شتاب، عملیات پرداخت وجه از طریق کارت‌های بانکی انجام شود. به این ترتیب کلیه ارائه‌دهندگان خدمات پرداخت عضو شبکه شاپرک قادر خواهند بود پذیرنده کارت‌های بانکی عضو شتاب برای انجام فرآیند خرید سوخت با تخصیص یارانه باشند. این طرح به سفارش دولت تهیه و برای نهایی نشدن نیاز به موافقت دولت و مجلس دارد. ضمن آنکه این طرح هم‌اکنون به شرکت‌های PSP برای اظهار نظر و پیش‌بینی تمهیدات فنی لازم ارسال شده است.»

از سوی دیگر «سیدعلی ادیانی» عضو کمیسیون انرژی مجلس از عملکرد دولت در زمینه حذف کارت سوخت انتقاد کرد و گفت:

«حذف کارت سوخت طبق قانون خلاف است؛ مجلس، دولت را مکلف کرده بود که کارت سوخت را نگه دارند اما تفسیر دولتی‌ها این بود که کارت سوخت در جایگاه‌ها هست و مردم از همان کارت سوخت جایگاه‌ها برای مصرف بنزین استفاده می‌کنند. در صورتی که نگاه ما این بود که باید آن سامانه نگه داشته و حتی تکنولوژی آن به روز شود و مردم از کارت سوخت استفاده کند.»

وی در ادامه به خانه ملت عنوان کرد که برخی رفتارهای دولت آزمون و خطا است و حذف کارت سوخت جای نقد دارد با این حال اینکه این موضوع که دولت در تهیه کارت سوخت جدید هزینه‌ای بر دوش مردم نگذاشته‌است، جای تشکر دارد.

اتصال کارت بانکی به کارت سوخت تا چه اندازه امکان پذیر و تاثیر‌گذار است؟ - 22

به نظر می‌رسد طرح اتصال کارت سوخت به کارت بانکی فعلا در مرحله بررسی است، ضمن آنکه اجرای آن مستلزم صرف هزینه‌های زیادی در جایگاه‌های سوخت است. برخی می‌گویند ممکن است این طرح از اوایل سال آینده اجرا شود، منتها قبل از اجرا شدن این طرح پرهزینه، باید پرسید که این موضوع تا چه اندازه می‌تواند بر کاهش قاچاق سوخت تاثیر داشته باشد؟

مسئولان به طور رسمی اعلام داشتند که روزانه در حدود ۲۰ میلیون لیتر و بنا بر آمار غیر رسمی حدود ۴۰ میلیون لیتر بنزین قاچاق می‌شود. با احتساب آمار رسمی روزانه بیش از ۴۷۶ تانکر سوخت با حجم ۴۲۰۰۰ هزار لیتر، از مرزها خارج می‌شوند؛ حجمی که به نظر نمی‌آید توسط قاچاق‌چیان محلی و خرده‌پا و از جایگاه‌های بنزین تامین شده باشد.

سوال اینجاست که آیا امکان این حجم برداشت و قاچاق از جایگاه‌های سوخت امکان پذیر است و به نظر شما آیا با احیای سامانه کارت سوخت به هر شکل، قاچاق‌ سوخت متوقف خواهد شد؟ چه راهکاری می‌تواند از قاچاق میلیون‌ها لیتر بنزین به خارج از مرزها جلوگیری کند؟

خواندن خبر در سایت منبع

رییس سازمان فناوری اطلاعات از مزایای روش جدید دریافت کارت سوخت می‌گوید

دیجیاتوخبرگزاری دیجیاتو
رییس سازمان فناوری اطلاعات از مزایای روش جدید دریافت کارت سوخت می‌گوید

امیر ناظمی در یادداشتی درباره بازگشت کارت سوخت به زندگی ایرانیان نوشته و درباره اقداماتی که سازمان فناوری اطلاعات برای این بازگشت انجام داده صحبت کرده است. او سعی کرده با نگرشی به جنبه‌های مثبت قضیه نگاه کند و چند مورد مثبت این موضوع را واکاوی کند؛ مواردی چون شفافیت، زیرساخت بانکی، همکاری میان دستگاه‌ها و دانش بومی که از نظر او می‌تواند باعث توسعه زیرساخت‌های ایران آینده شود.

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران کاهش قاچاق را یکی از موارد مثبت بازگشت کارت سوخت با سیستم جدید می‌داند چرا که این کارت‌ها باعث شفافیت می‌شوند. او همچنین با اشاره به کارت‌های مختلف که در اختیار مردم است تاکید کرده که تبدیل کارت بانکی به کارت سوخت یک جنگ برای آنها بوده تا هزینه‌ها کاهش یابد و کارت جدیدی به کیف پول مردم اضافه نشود. او از تعامل 6 دستگاه مختلف با یکدیگر از جمله نیروی انتظامی، اپراتورها و وزارت ارتباطات و... ابراز خشنودی کرده و امیدوار است که بخش خصوصی با اپلیکیشن‌های گوناگون خود نیز وارد طرح شوند.

رییس سازمان فناوری اطلاعات انعطاف پذیری سیستم فعلی را از مزیت‌های آن دانسته و حتی بحث تاکسی‌های اینترنتی و دریافت سهمیه سوخت بنزین را در یادداشت خود به میان آورده است:

«سیستم طراحی‌شده انعطاف بالایی برای اعمال سناریوهای مختلف دارد؛ سناریوهایی از واریز یارانه سوخت به‌صورت نقدی گرفته تا دادن سهمیه یا چندنرخی کردن سوخت و حتی عرضه‌ سهمیه بر اساس میزان کیلومتر طی‌شده (برای تاکسی‌های اینترنتی).»

رییس سازمان فناوری اطلاعات از مزایای روش جدید دریافت کارت سوخت می‌گوید - 6

از نظر ناظمی روند فعلی کارت‌های سوخت جدید به توسعه دانش بومی کشور نیز کمک می‌کند و عدم اتکا به سخت افزار‌های خارجی توانسته برای کشور افتخارآفرین باشد. البته در کنار این فرصت‌ها، ناظمی از تهدیدات نیز غافل نمانده و ابراز امیدواری کرده که عده‌ای به خاطر منافع شخصی خود با راه‌اندازی این طرح مخالفت نکنند:

«امیدوارم دولت فرصت مناسب برای آشناسازی، عمومی‌سازی و جلب مشارکت خصوصی را در سناریوهایش به بخش فناوری بدهد. مشارکت دادن تکنوکرات‌ها در سیاست‌گذاری‌ها بهتر از حذف آنان خواهد بود. نگاه تکنوکراتیک همان نگاهی است که به دنبال راه‌حل‌های علمی برای مشکلات اجتماعی، اقتصادی و حتی سیاسی است.»

او باور دارد سیستمی که طراحی شده ساده‌ترین شکل، با کمترین هزینه، بیشترین منفعت عمومی را ایجاد کرده و می‌تواند کاربران را به سمت خود جلب کند. به گفته ناظمی شاید سیستم فعلی، بهترین راه‌حل نبوده باشد، اما بدون تردید یک قدم رو به جلو است. او باور دارد که لازم بوده در کشور سیستمی طراحی شود تا به ساده‌ترین شکل، با کمترین هزینه، بیشترین منفعت عمومی را ایجاد کند. او در پایان یادداشت خود تاکید کرده که توسعه از تکنوکرات‌ها آغاز می‌شود و باید برای چالش‌ها راه‌حل‌های عقلانی به میان آورد، نه اینکه آنها را حذف کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

صفر تا صد ثبت نام کارت سوخت

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
صفر تا صد ثبت نام کارت سوخت
صفر تا صد ثبت نام کارت سوخت - 0

استفاده از کارت سوخت قرار است بزودی اجباری شود بر این اساس، مالکان خودروهای فاقد کارت سوخت طبق جدول زمانبندی تا 24 آذر مهلت دارند تا از طریق دفاتر پلیس+10 و سامانه های اینترنتی به صورت رایگان نسبت به ثبت نام اقدام کنند.

به گزارش ایرنا، شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران با صدور اطلاعیه هایی روند ثبت نام از افرادی که کارت سوخت خود را گم کرده اند، تشریح کرده که براساس آن ثبت نام حضوری از طریق دفاتر پلیس+10 از روز شنبه (3 آذر) و ثبت نام اینترنتی از طریق سامانه و اپلیکیشن خدمات دولت همراه از امروز (5 آذر) آغاز شده است که تا 24 آذر تداوم دارد.

افرادی که کارت سوخت خودرو یا موتورسیکلت آنها مفقود شده است، می توانند به یکی از روش های اعلام شده و براساس جدول زمانبندی، درخواست خود را ثبت کنند.

قرار است بزودی و از تاریخی که در اطلاعیه های بعدی اعلام می شود، استفاده از کارت سوخت در جایگاه های عرضه بنزین، اجباری شود.

 هشدار به ثبت نام مجدد دارندگان کارت سوخت

مالکان خودرو یا موتورسیکلت که کارت سوخت فعال در سامانه هوشمند دارند در صورت ثبت تقاضای صدور کارت المثنی، کارت اولیه آنها ابطال خواهد شد، بنابراین توصیه می شود افراد فاقد کارت سوخت برای ثبت نام مراجعه کنند.

 سه روش ثبت نام کارت سوخت

متقاضیان ثبت نام کارت سوخت از سه شیوه زیر می توانند درخواست کارت سوخت را ارایه کنند:- مراجعه حضوری به دفاتر پلیس+10- مراجعه به سامانه خدمات دولت همراه به نشانی اینترنتی(www.mob.gov.ir)- اپلیکیشن (نرم افزار موبایل) خدمات دولت همراه

مراجعه حضوری به دفاتر پلیس+10

براساس روش نخست، ثبت نام مالکان خودرو یا موتور سیکلت فاقد کارت سوخت با مراجعه حضوری به دفاتر پلیس+10 از شنبه (3 آذر ماه) با ارائه مدارک لازم طبق ضوابط جاری انجام پذیر است.

براساس این روش، مالکان خودروهای عمومی دولتی اعم از سواری، وانت و موتورسیکلت و مالکان خودروهای قولنامه ای برای ثبت نام کارت سوخت المثنی، می توانند همانند گذشته با مراجعه به دفاتر پلیس+10 نسبت به ثبت تقاضای خود اقدام کنند.

به گفته سردار احمد دولتخواه، معاون فناوری اطلاعات و ارتباطات نیروی انتظامی، اکنون یک هزار و 40 دفتر پلیس + 10 در سراسر کشور در حال ارائه خدمات به مردم هستند.

ثبت نام از طریق سایت اینترنتی خدمات دولت همراه

روش دوم درخواست کارت سوخت از طریق مراجعه به سامانه خدمات دولت همراه به نشانی (www.mob.gov.ir) و ورود به گزینه درخواست کارت سوخت المثنی و ثبت اطلاعات است.

این سامانه از امروز (پنجم آذرماه) در دسترس عموم قرار می گیرد و ثبت اطلاعات در این سامانه، رایگان است.

 ثبت نام از طریق اپلیکیشن

روش سوم درخواست کارت سوخت، دریافت و نصب رایگان اپلیکیشن خدمات دولت همراه و ورود به گزینه درخواست کارت سوخت المثنی است.ثبت نام از طریق اپلیکیشن از امروز (5 آذر) آغاز شده است.نسخه های Android و IOS این اپلیکیشن از چهار منبع قابل دریافت است:1- سامانه خدمات دولت همراه (mob.gov.ir)2- ایران اپس(iranapps.ir)3- کافه بازار (cafebazaar.ir)4- اپ استور (appstore.ir)

 جدول زمان بندی ورود به سامانه های ثبت نام اینترنتی

ورود به سامانه های اینترنتی براساس آخرین رقم شماره سمت راست تلفن همراه مالکان خودرو انجام می شود که بر اساس آن، امروز (دوشنبه) مالکانی که 2 رقم سمت راست شماره تلفن همراه آنها شماره 99 است، ثبت نام را آغاز کردند.

مالکانی که آخرین رقم شماره سمت راست تلفن همراه آنها 89 است باید روز سه شنبه (6 آذر) و افرادی که رقم آخر شمار آنها 9 است روز چهارشنبه (7 آذر) ثبت نام کنند.

افرادی که رقم آخر شماره آنها 8 است باید در روزهای پنجشنبه و جمعه (8 و 9 آذر) به سامانه های اینترنتی مراجعه کنند. افرادی که شماره آخر رقم شماره سمت راست تلفن همراه آنها 7 است در 10 و 11 آذر باید ثبت نام کنند.

ثبت نام مالکانی که رقم آخر سمت راست تلفن همراه آنها 6 است در 12 و 13 آذر انجام می شود. افرادی که رقم آخر شماره سمت راست تلفن همراه آنها 5 است در 14 و 15 آذر باید به سامانه های اینترنتی مراجعه کنند. ثبت نام مالکانی که شماره آخر سمت راست تلفن همراه آنها 4 است در 16 و 17 آذر انجام می شود.

افرادی که شماره آخر رقم شماره سمت راست تلفن همراه آنها 3 است در 18 و 19 آذر باید ثبت نام کنند. ثبت نام مالکانی که شماره آخر سمت راست تلفن همراه آنها 2 است در 20 و 21 آذر انجام می شود.

ثبت نام مالکانی که شماره آخر سمت راست تلفن همراه آنها 1 (یک) است در 22 و 23 آذر انجام خواهد شد و مالکانی نیز که شماره آخر سمت راست تلفن همراه آنها صفر است باید در 24 آذرماه اقدام به ثبت نام کنند.

اطلاعات مورد نیاز ثبت نام الکترونیکی کارت سوخت المثنی شامل موارد زیر است:1- شماره تلفن همراه به نام مالک وسیله نقلیه2- کد ملی و تاریخ تولد مالک که با ثبت آن سایر اطلاعات شناسنامه ای به صورت خودکار نمایش داده می شود.3- اطلاعات شناسایی وسیله نقلیه (شماره سریال هشت رقمی مندرج در بارکد پشت کارت خودرو) یا شماره VIN4 - انتخاب شماره 16 رقمی یکی از کارت های بانکی عضو شتاب که به صورت خودکار در پنجره ثبت اطلاعات این بخش به نمایش در می آید.

 مالکان خودروهای قولنامه ای به کجا مراجعه کنند؟

مالکان خودروهای قولنامه ای برای ثبت نام کارت سوخت المثنی، می توانند همانند گذشته با مراجعه به دفاتر پلیس+10 نسبت به ثبت تقاضای خود اقدام کنند.

تکلیف خودروهای نوشماره چیست؟

خودروهای نو شماره، دارای کارت سوخت بوده و کافی است مالکان آنها برای دریافت کارت سوخت خود به دفاتر پست مراجعه کنند.

در سال های اخیر به علت عدم مراجعه مالکان این دسته از خودروها، کارت های سوخت آنها در دفاتر پستی موجود است.

زمان فعال سازی کارت سوخت المثنی

چگونگی فعال سازی کارت سوخت و استفاده از آن در جایگاه ها در اطلاعیه های بعدی اعلام خواهد شد.

وضعیت مالکان بیش از یک دستگاه خودرو

مالکان بیش از یک دستگاه خودرو یا موتورسیکلت فاقد کارت سوخت باید مراحل ثبت نام را به ازای هر دستگاه خودرو یا موتورسیکلت با یک کارت بانکی دیگر تکرار کنند.

 فراموشی رمز کارت سوخت

مالکان خودرو یا موتور سیکلت دارای کارت سوخت که رمز آن را فراموش کرده اند، امکان بازیابی رمز برای آنها فراهم شده است و نیاز به ثبت نام ندارند. البته نحوه بازیابی رمز آنها در زمان آغاز استفاده از کارت سوخت اعلام می شود.

 هشدار امنیتی: نیازی به درج رمز کارت های بانکی نیست

در هیچیک از مراحل ثبت نام چه به صورت حضوری در دفاتر پلیس+10 و چه به صورت اینترنتی، نیازی به ارایه رمزهای کارت های بانکی نیست؛ بنابراین شهروندان، احتیاط های لازم را در این باره داشته باشند.

 تماس با شماره 09627 در صورت نیاز به اطلاعات تکمیلی

مالکان خودرو در صورت هر گونه مشکل یا نیاز به دریافت اطلاعات تکمیلی با شماره تلفن 09627 تماس بگیرند.

خواندن خبر در سایت منبع

جزئیات کارکرد کارت بانکی به جای کارت سوخت در پمپ بنزین‌ها

آخرین خبرخبرگزاری آخرین خبر
جزئیات کارکرد کارت بانکی به جای کارت سوخت در پمپ بنزین‌ها

فارس/ وزیر ارتباطات گفت: با دستورالعمل بانک مرکزی تمامی پوزهایی که به صورت متمرکز اتصال نازل با PSPها را برقرار می‌کنند آپدیت شده‌اند و وقتی کاربر کارت بانکی خود را در پوز جایگاه سوخت می‌ کشد، در کیف پول الکترونیکی که توسط شرکت ملی پخش در کارت بانکی وی ایجاد شده، میزان تخصیص سوخت شارژ می‌شود.

محمدجواد آذری جهرمی در حاشیه نشست رئیس مجلس شورای اسلامی و وزارت ارتباطات با موضوع دولت الکترونیکی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس درباره اینکه تاکنون جزئیاتی از روش عملکرد کارت بانکی به جای کارت سوخت اعلام نشده و این کارت‌ها قرار است چگونه در نازل‌های جایگاه‌های سوخت استفاده شوند، اظهار داشت:‌ ۵۵ درصد نازل‌های سوخت به سیستم‌های مربوطه متصلند و ۴۵ درصد نیز دارای پوز (دستگاه کارتخوان) هستند.

وی ادامه داد: بانک مرکزی دستورالعملی داده که تمامی PSP ها (شرکت‌های خدمات پرداخت) پوزهایشان را آپدیت کردند و تمامی دستگاه‌هایی که به صورت متمرکز اتصال نازل را به آنها برقرار کرده آپدیت شدند.

وی با ذکر مثالی توضیح داد: به محض اینکه کاربر ثبت‌نام می‌کند، بانک مرکزی به بانک دارنده کارت دستور می‌دهد که کیف الکترونیکی داخل کارت کاربر ایجاد شود. آن کیف پول الکترونیکی توسط شرکت ملی پخش و پالایش شارژ می‌شود و درنهایت کارتی که کاربر در پوز می‌کشد، در عمل میزان تخصیص سوخت به شخص را مشخص می‌کند.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

دمای بالای ۴۰ درجه برای نیمی از کشور

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
امیر سرکرده در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما، افزود: استقرار هوای بسیار گرم همچنان در چند روز آینده ادامه خواهد داشت و البته در برخی نواحی جنوب شرقی و سواحل دریای خزر شاهد بارش‌های بسیار خفیف و پراکنده خواهیم بود. کارشناس هواشناسی افزود: در نواحی شرقی و در شمال سیستان و بلوچستان در شهرستان‌های زابل، زهک و هیرمند وزش باد ۱۲۰ روزه موجب افزایش گرد و خاک و کاهش کیفیت دید می‌شود. سرکرده گفت: آسمان تهران امروز صاف است و دمای آن در گرمترین زمان به ۴۱ درجه سانتی گراد می‌رسد.

تقدیر رئیس پلیس از مأمور حادثه پارک پلیس

برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
برترین‌ها: با دستور فرمانده ناجا، رئیس پلیس پایتخت از عملکرد شایسته مأموران سر کلانتری چهارم در برخورد با ناهنجاری‌های اجتماعی پارک پلیس قدردانی کرد. پیشتر ویدیویی از برخورد پلیس با دختری در پارک پلیس تهران در فضای مجازی منتشر شد که با واکنش‌های مختلفی از سوی مسئولان و افکار عمومی مواجه شد. پلیس در توضیح این ماجرا اطلاعیه‌ای صادر کرد و در عین اشاره به اینکه اگر تخلفی در رفتار مأموران بوده باشد با آنها برخورد می‌شود «هنجارشکنی و اعتراض جمعی از شهروندان به رفتارهای دختر یادشده و دوستانش، همچنین تعرض آنها به مأموران پلیس» را علت برخورد با آنان برشمرد. وی اضافه کرد: در قضیه پارک پلیس تهران، موضوع را بررسی کرده و به این نتیجه رسیدیم که مامور ما در چارچوب قانون، وظیفه قانونی خود را انجام داده که از او تقدیر کردیم. ویدئویی از حادثه پارک تهرانپارس که واکنش‌های بسیاری را به دنبال داشت را مشاهده کنید: در صورت پخش نشدن ویدئو بر روی تصویر زیر کلیک کنید

واقعا مردمی باشید

مهرمهر1 روز قبل

اقدام رژیم بحرین در استخدام یک عضو القاعده برای ترور شیعیان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
دولت بحرین می‌گوید ادعای این عضو سابق القاعده جعلی است. خبرنگار الجزیره انگلیسی گزارش داد سرکوب‌های خشونت آمیز دولت بحرین علیه تظاهرات شیعیان در ماه مارس سال ۲۰۱۱ توجه جهان را به خود جلب کرد. دولت بحرین اعلام کرد در این سرکوب‌ها ۳۵ نفر کشته و هزاران تن دیگر دستگیر شدند. یک عضو سابق القاعده می‌گوید دولت بحرین او را برای ترور اعضای شیعه مخالف استخدام کرده بود. "صالح می‌گوید با اعضای القاعده در عربستان سعودی تماس گرفت تا افراد کهنه کار برای انجام این عملیات به بحرین اعزام شوند. «محمد ابولفاسی فعال حقوق بشر در سخنانی گفت:» پادشاه بحرین می‌خواهد بر اساس اختلافات فرقه‌ای، بین شیعیان و سنی‌ها اختلاف ایجاد کند تا مسئولیت اوضاع را بر عهده نگیرد.

اخبار بیشتر