استیضاح ظریف به جایی نمی‌رسد
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

استیضاح ظریف به جایی نمی‌رسد

استیضاح ظریف به جایی نمی‌رسد؛ دو فراکسیون با آن مخالفند، فقط برخی تندرو‌های فراکسیون ولایی پیگیر آن هستند / عده‌ای که ساز ناکوکی نسبت به قوانین پولشویی یا برجام داشته‌اند، معتقدند با استیضاح ظریف، کشور گل و بلبل می‌شود / علاوه بر ظریف، افراد دیگری هم در خصوص پولشویی مدرک دارند

انتخابخبرگزاری انتخاب
استیضاح ظریف به جایی نمی‌رسد؛ دو فراکسیون با آن مخالفند، فقط برخی تندرو‌های فراکسیون ولایی پیگیر آن هستند / عده‌ای که ساز ناکوکی نسبت به قوانین پولشویی یا برجام داشته‌اند، معتقدند با استیضاح ظریف، کشور گل و بلبل می‌شود / علاوه بر ظریف، افراد دیگری هم در خصوص پولشویی مدرک دارند
قاسم میرزایی نکو، عضو فراکسیون امید مجلس می گوید استیضاح ظریف به جایی نمی رسد و همانطور که لاریجانی هم اشاره کرده بود اگر استیضاحی بخواهد نتیجه دهد نیاز است دو فراکسیون پشت آن باشند که در خصوص ظریف این موضوع وجود ندارد و فراکسیون امید و مستقلین در کنار یکدیگر کاملا مخالف استیضاح ظریف هستند. تنها گروهی که این موضوع را پیگیری می‌کنند برخی از تندروهای فراکسیون ولایی هستند که باید دید برای رسیدن به هدف خود چه راهی را در پیش می‌گیرند.
استیضاح ظریف به جایی نمی‌رسد؛ دو فراکسیون با آن مخالفند، فقط برخی تندرو‌های فراکسیون ولایی پیگیر آن هستند / عده‌ای که ساز ناکوکی نسبت به قوانین پولشویی یا برجام داشته‌اند، معتقدند با استیضاح ظریف، کشور گل و بلبل می‌شود / علاوه بر ظریف، افراد دیگری هم در خصوص پولشویی مدرک دارند - 0

قاسم میرزایی نکو، عضو فراکسیون امید مجلس می گوید استیضاح ظریف به جایی نمی رسد و همانطور که لاریجانی هم اشاره کرده بود اگر استیضاحی بخواهد نتیجه دهد نیاز است دو فراکسیون پشت آن باشند که در خصوص ظریف این موضوع وجود ندارد و فراکسیون امید و مستقلین در کنار یکدیگر کاملا مخالف استیضاح ظریف هستند. تنها گروهی که این موضوع را پیگیری می‌کنند برخی از تندروهای فراکسیون ولایی هستند که باید دید برای رسیدن به هدف خود چه راهی را در پیش می‌گیرند.

میرزایی نکو در گفت و گو با خبرنگار «انتخاب» در خصوص طرح استیضاح ظریف که اخیرا از سوی برخی نمایندگان اصولگرا مطرح شده و به نظر می‌رسد برخی برای انجام آن تحرکاتی دارند، گفت: دوستانی که برای استیضاح ظریف بهانه پیدا کردند‌، منطق آنها در رابطه با حرفی است که ظریف در خصوص موضوع پولشویی مطرح کرد.

وی افزود: قبل از ظریف هم شخصیت های دیگری در خصوص پولشویی صحبت کرده بودند اما موج توجه به همراه انتقاد و هجمه دامن‌گیر هیچ یک از آنها نشد. این موضوع هم به دلیل مقبولیت و حوزه نفوذ ظریف در داخل و خارج است. شخصیت و عملکرد ظریف به همراه دیپلماسی همیشه فعال او در رابطه با مسائل کشور این نکته را ایجاد کرده و آن را مورد توجه قرار داده است.

استیضاح ظریف به جایی نمی‌رسد؛ دو فراکسیون با آن مخالفند، فقط برخی تندرو‌های فراکسیون ولایی پیگیر آن هستند / عده‌ای که ساز ناکوکی نسبت به قوانین پولشویی یا برجام داشته‌اند، معتقدند با استیضاح ظریف، کشور گل و بلبل می‌شود / علاوه بر ظریف، افراد دیگری هم در خصوص پولشویی مدرک دارند - 5

نماینده مردم تهران با بیان اینکه پولشویی موضوع خارق العاده و جدیدی نیست اظهار داشت: پولشویی فقط مختص به ایران نیست و افرادی که شبکه مافیایی دارند همواره به طرق مختلف در حال تلاش هستند تا به شبکه های مالی خود قدرت ببخشند.

وی تاکید کرد: آنچه که دراین موضوع اهمیت دارد و نکته سخنان ظریف هم اشاره به این موضوع دارد، مسئله اف ای تی اف و سی اف تی است که با استفاده از آنها بتوان از پولشویی در این سطوح جلوگیری کرد. با تصویب قوانین مربوط به پولشویی تمام عملیات بانکی تحت مجموعه ای قرار می گیرد که خود به خود تحت نظارت قرار دارند.

عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: شایان توجه است که غیر از برخی نمایندگان مجلس که در زمینه تصویب قوانین پولشویی ایراد های معقولانه می گیرند ، بقیه افرادی که برعلیه سی اف تی و قوانین مربوط به آن و شخص ظریف شارژ می‌شوند منافعشان با تصویب این قوانین و پیگیری افرادی مثل ظریف به خطر می‌افتد.

وی افزود: در واقع برخی نام کاپیتولاسیون روی موضوع سی اف تی می‌گذارند و آن را شاکله انقلاب می‌دانند، به همین دلیل می‌‎توان گفت منافع آنها در گرو این موضوع است. صورت مسئله مشکلاتی که مطرح می‌شود با استیضاح یا طرح سئوال از ظریف پاک می‌شود. از دیدگاه من اول باید به صورت مسئله و شناسایی موارد پولشویی بپردازند علاوه براین قطعا وزیر امور خارجه بدون مستندات سخن نگفته و بهتراست از او برای صحبت‌هایش استدلال بخواهند تا هرچه زودتر حواشی این موضوع از بین برود. ضمن اینکه علاوه بر ظریف من به خاطر دارم بسیاری از افراد دیگر هم در خصوص پولشویی مدارکی برای ارائه دارند. اما در نهایت به نظر من استیضاح هیچ نتیجه ای در پی نخواهد داشت.

میرزایی نکو با اشاره به جریان فکری که همواره ساز ناکوکی نسبت به قوانین پولشویی و یا برجام داشته است، اضافه کرد: یک جریان فکری از زمان کلید خوردن برجام با عنوان کردن موضوعاتی مثل بی نتیجه بودن برجام و منفی بافی علیه آن همواره سعی داشتند به آن ضربه بزنند در حالی که برجام کشور را از فشارها نجات داد و به همبستگی ها علیه ایران پایان بخشید. اما بدشانسی که البته میتوان به آن در جهت پیشرفت کشور هم نگاه کرد، روی کار آمدن ترامپ و اقدامات او علیه برجام بود.

او افزود: عده ای که از آنها نام بردم هم‌پیمان با کشورهایی که برجام به نفع آنها نبود در صدد آسیب به آن اقدام کردند و در حال حاضر هم عقیده دارند اگر ظریف استیضاح شود کشور گل و بلبل می‌شود. باید خطاب به این افراد بگویم ظریف تشنه ی مقام و موقعیت نیست و همه تلاش او در جهت دفاع از کیان وزارت خارجه جمهوری اسلامی است.

میرزایی نکو در پایان گفت: درنهایت معتقدم این استیضاح به جایی نمی رسد و همانطور که لاریجانی هم اشاره کرده بود اگر استیضاحی بخواهد نتیجه دهد نیاز است دو فراکسیون پشت آن باشند که در خصوص ظریف این موضوع وجود ندارد و فراکسیون امید و مستقلین در کنار یکدیگر کاملا مخالف استیضاح ظریف هستند. تنها گروهی که این موضوع را پیگیری می‌کنند برخی از تندروهای فراکسیون ولایی هستند که باید دید برای رسیدن به هدف خود چه راهی را در پیش می‌گیرند.

خواندن خبر در سایت منبع

حمله به ظریف خودزنی است/ مجلس از ظریف حمایت می‌کند

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
حمله به ظریف خودزنی است/ مجلس از ظریف حمایت می‌کند
رییس کمیته حقوق بین‌الملل کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس گفت: حمله‌کنندگان به ظریف و دستگاه دیپلماسی دقیقا همان ضربه‌ای را به نظام وارد می‌کنند که صهیونیست‌ها، آمریکایی‌ها و مخالفین منطقه‌ای به دنبال آن هستند.

جلیل رحیمی جهان‌آبادی، با بیان این مطلب که در مجموعه وزارت امور خارجه دیپلمات‌های با تجربه و با سابقه خوبی تربیت شده و در این نظام فعالیت و خدمت کرده‌اند، عنوان کرد: بدون شک با توجه به پیشینه دکتر ظریف در وزارت خارجه چه از آن زمان که نماینده ایران در سازمان ملل بودند و چه فعالیت‌هایی که در بخش‌های مختلف وزارتخانه داشتند، یکی از شاخص‌ترین و متخصص‌ترین دیپلمات‌های پس از انقلاب اسلامی هستند.

وی تصریح کرد: در بحث برجام و جمع کردن پرونده ایران در مذاکرات اتمی و تبعاتی که این اقدام برای کشور داشت، از جمله خروج از تحریم‌های سخت و بین‌المللی شورای امنیت، ظریف نقش کلیدی و فوق‌العاده‌ای را ایفا کرد. او علی‌رغم این‌که مقدورات بسیار اندک و معذوراتش فوق‌العاده زیاد بوده اما در این مدت خدمت بعنوان وزیر توانسته به نحو شایسته‌ای در فضای بین‌المللی و داخلی از قدرت و توانایی خودش و تعهدی که نسبت به نظام دارد استفاده کند و مسیر دیپلماسی ایران در خاورمیانه را باز نماید.

این عضو فراکسیون امید با تاکید بر این که «هجمه علیه ظریف خودزنی است» اظهار کرد: هیچ کجای عالم با وزیر امورخارجه‌ای که قراردادی با اهمیت برجام را به امضا رسانده، به این نحوی که با آقای ظریف رفتار می‌شود، رفتار نمی‌کنند و اگر به گذشته برگردیم، حتی زمانی‌که آمریکا از برجام خارج نشده بود، اروپا پایبند بود و بر پایه برجام ایران از تحریم‌های سازمان ملل خارج شده بود، باز هم علیه ظریف هجمه وجود داشت.

رحیمی جهان‌آبادی گفت: زمانی‌که دستگاه دیپلماسی کشور قراردادی با عظمت و آثار جهانی برجام را به سرانجام رساند و شاهکار دیپلماسی را رقم زد نه‌تنها مستحق تهاجم و تخریب نبود بلکه اگر انصاف و عدالتی وجود داشت باید بعنوان یکی از ماندگارترین کارهای دیپلماسی خاورمیانه برجام را ثبت می‌کردند و به ظریف و همکارانشان توجه می‌شد اما همان زمان هم ظریف مورد هجمه قرار گرفت.

نماینده مردم تربت‌جام، تایباد و باخرز در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: نکته‌ای که ظریف درباره CFT مطرح کرده، هیچ نهاد انقلابی و هیچ بخشی از نظام را محکوم نکرده و خود ظریف بخشی از بدنه نظام و حاکمیت است. منظور وزیر خارجه این بوده که ما در کشور دچار معضل پولشویی هستیم و این یک واقعیتی است که هم نهادهای امنیتی مختلف و هم در گزارشاتی که به کمیسیون قضایی آورده‌اند، خیلی‌ها این مسئله را تاکید کرده‌اند در کشور این مشکل را داریم و اگر ندانیم این عارضه و آسیب در کشور وجود دارد که نمی‌توانیم علیه آن اقدامی انجامی دهیم.

رحیمی جهان‌آبادی ادامه داد: ظریف نه نهادهای حاکمیتی و نه هیچ شخص حقیقی و حقوقی را متهم نکرده که اینچنین مورد هجمه واقع شده است.

وی تصریح کرد: وزیر امور خارجه بعنوان کسی که هم سابقه و تخصصش نشان می‌دهد یکی از لایق‌ترین مدیران جمهوری اسلامی است، یکی از مدیرانی است که حس وطن دوستی و توانایی‌اش نشان‌ می‌دهد فرد شاخصی در دیپلماسی خاورمیانه است و این هجمه‌ای که علیه ظریف صورت می‌گیرد بجز تضعیف دولت و نظام جمهروی اسلامی و تضعیف چهره نظام حاصلی ندارد.

این نماینده مجلس تاکید کرد: افرادی در داخل کشور دقیقا همان کاری را انجام می‌دهند که آمریکا می‌خواهد، همان تخریبی را انجام می‌دهند که صهیونیست‌ها می‌خواهند و تضعیف و تخریبی را علیه سیاست خارجی کشور انجام می‌دهند که دشمنان ما می‌خواهند.

رحیمی جهان‌آبادی گفت: بعنوان یک دانش‌آموخته‌ی روابط بین‌الملل می‌گویم کاری که انصافا ظریف با دست خالی و بسته با شهامت در حال جنگیدن در عرصه بین‌المللی است و به‌خوبی در حال صیانت از منافع و امنیت کشور است.

این نماینده مجلس بیان کرد: هر مدیر دیگری اگر بجای ظریف بود و تعهد، ایمان به انقلاب، اعتقاد به کشور و مردم را مانند ظریف نداشت، با این همه هجمه‌ای که علیه‌اش انجام می‌شود کار را رها می‌کرد اما دکتر ظریف همیشه با روحیه بالاتر و ایمان راسخ‌تر نسبت به گذشته برای راهی که در پیش گرفته تلاش می‌کند.

وی با اشاره به جو مجلس نسبت به ظریف خاطرنشان کرد: همانطور که تاکنون هر سوالی از دکتر ظریف مطرح شده و یا هر ابهامی پیرامون رفتار وزیر امور خارجه وجود داشته به مجلس آمده‌اند، صادقانه صحبت کرده‌اند و مجلس هم حمایت کرده، باز هم مجلس از آقای ظریف حمایت خواهد کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

عبدالله نوری، مهاجرانی، فرجی دانا و حالا ظریف

فراروخبرگزاری فرارو
عبدالله نوری، مهاجرانی، فرجی دانا و حالا ظریف
از آنجایی که دلواپسان تنها اقلیتی را در مجلس تشکیل می‌دهند استیضاح ناشدنی و شاید برای خودنمایی یک سال مانده به انتخابات مجلس یازدهم باشد. البته اگر ناممکن ممکن شود، شاید حتی ظریف محبوبیت بیشتری در بین هوادارانش پیدا کند. علی رغم آنکه بعد از دیدار‌های ظریف با مقامات آمریکایی، دلواپسان خشمگین می‌شدند، اما بعد از اعلام توافق هسته ای، طرفداران تعامل با جهان ظریف را قهرمان خود می‌دانستند و او را با امیرکبیر مقایسه می‌کردند. در شرایطی که هشدار‌ها درباره فساد فراجناحی شده، استیضاح یک وزیر به بهانه پولشویی ممکن است وزیر را محبوب‌تر کند. جدایی تراژیک او از دولت می‌تواند باعث شفقت هواداران وزیر خارجه قهرمان، اما شکست خورده شود.

عبدالله نوری، مهاجرانی، فرجی دانا و حالا ظریف - 1

فرارو-استیضاح ظریف را کلید زده‌اند. حسینعلی حاجی دلیگانی، نماینده مردم شاهین شهر گفته امضا‌های لازم برای استیضاح ظریف جمع آوری شده و این طرح امروز به هیات رئیسه مجلس تقدیم می‌شود.

اگر سیاست را فقط در جدال‌های جناحی تعریف کنیم، استیضاح ظریف سیاسی‌ترین اتفاق مجلس یازدهم است. اتفاقات سیاسی مانند رویارویی چهره‌های جریانات سیاسی برای حضور در راس مجلس و تصمیم گیری درباره لوایح پیوستن به FATF نیز از این اتفاقات سیاسی مجلس کنونی هستند. اما محبوبیت ظریف برای جناح معتدل و غیظی که سالهاست دلواپسان از او دارند آن هم حالا که تحریم‌ها آمده اند و کشور به دیپلماسی کارکشته‌ای نیاز دارد استیضاح او را به برجسته‌ترین اتفاق مجلس یازدهم تبدیل می‌کند.

ظریف اخیرا در گفتگویی به پشت پرده برخی مخالفت‌خوانی‌ها با پیوستن FATF پرداخت که طبیعتا این موضوع به مذاق مخالفان این لایحه خوش نیامد. او گفت: "من اعتقاد دارم خیلی از این نگرانی ها، نگرانی‌های صادقانه است. اما فکر می‌کنم پشت برخی از این فضاسازی‌ها منافع اقتصادی است. بالاخره پولشویی در کشور یک واقعیت است. نمی‌خواهم این پولشویی را به جایی نسبت دهم. اما جا‌هایی که هزاران میلیارد پولشویی می‌کنند حتما آنقدر توان مالی دارند که ده‌ها و صد‌ها میلیارد هزینه تبلیغات و فضاسازی کنند. با این وضعیت ما نمی‌توانیم با فضا‌سازی‌ها مقابله کنیم. کسانی که یک قلم معامله‌شان ممکن است ۳۰ هزار میلیارد باشد فضاسازی کرده‌اند. آن‌ها می‌توانند بودجه وزارت خارجه را هزینه یک قلم فضا‌سازی‌شان کنند. "بیشتر بخوانید: ظریف در آستانه استیضاح!پیش‌قدم برای برکناری ظریف

اظهارات وزیر خارجه با واکنش‌هایی رو به رو شد. از جمله آنکه محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور در نامه‌ای از ظریف خواست اسنادش درباره پولشویی را به قوه قضاییه تسلیم کند. ظریف هم در ۱۲ صفحه به نامه دادستان کل کشور پاسخ داد. اما دلواپسان مجلس پیشقدم برکناری ظریف از وزارت خارجه شده‌اند. حسینعلی حاجی‌دلیگانی، نماینده شاهین شهر که در این استیضاح نقش پررنگی دارد می‌گوید: امضا‌های لازم برای این استیضاح جمع آوری شده و امروز به هیات رئیسه تقدیم می‌شود.

از گرین کارت تا همسر دوم آقای ظریف؟

ظریف از ابتدای دوره وزارت خود از مخالفانش برچسب‌ها و اتهامات را دریافت کرد. شاید در بین اتهامات و انگ‌هایی که به او می‌زدند دو دستی تقدیم کردن صنعت هسته‌ای در برابر هیچ کوچک‌ترین باشد. اوایل می‌گفتند گرین کارت آمریکا دارد در حالی که آن را رد می‌کرد. می‌گفتند ظریف به آمریکایی‌ها تعهد داده سردار سلیمانی را به آن‌ها تحویل دهد. این آخری‌ها هم گفتند در زمان مذاکرات هسته‌ای اوباما تصمیم گرفت به ۲۵۰۰ نفر از ایرانی‌ها تابعیت دهد که برخی مسئولان با هم بر سر این تابعیت مسابقه گذاشتند. حتی برای آنکه او را تخریب کنند مدتی گفتند همسر دوم دارد. بیشتر بخوانید: مذاکرات نافرجام؛ رابطه با آمریکا از مصدق تا بازرگانظریف قهرمان یا قربانی؟

با این همه مخالفت‌ها بعید به نظر نمی‌رسید نام ظریف در لیست استیضاح‌های سیاسی کشور بعد از عبدالله نوری، عطا‌ءالله مهاجرانی و رضا فرجی دانا ثبت شود. دلواپسان حالا بعد از اظهارات او درباره پولشویی در کشور بهانه استیضاح او را پیدا کرده اند. از آنجایی که دلواپسان تنها اقلیتی را در مجلس تشکیل می‌دهند استیضاح ناشدنی و شاید برای خودنمایی یک سال مانده به انتخابات مجلس یازدهم باشد. البته اگر ناممکن ممکن شود، شاید حتی ظریف محبوبیت بیشتری در بین هوادارانش پیدا کند. علی رغم آنکه بعد از دیدار‌های ظریف با مقامات آمریکایی، دلواپسان خشمگین می‌شدند، اما بعد از اعلام توافق هسته‌ای، طرفداران تعامل با جهان ظریف را قهرمان خود می‌دانستند و او را با امیرکبیر مقایسه می‌کردند. در شرایطی که هشدار‌ها درباره فساد فراجناحی شده، استیضاح یک وزیر به بهانه پولشویی ممکن است وزیر را محبوب‌تر کند. جدایی تراژیک او از دولت می‌تواند باعث شفقت هواداران وزیر خارجه قهرمان، اما شکست خورده شود.

می‌خواهند CFT را تحت الشعاع قرار دهند

محمدرضا تابش، نماینده اصلاح‌طلب مجلس در یادداشتی می‌نویسد: عده‌ای سعی دارند سخنان وزیر امور خارجه در مورد وجود پولشویی در کشور را در کانون توجه قرار دهند و اینطور القا کنند که ظریف باید در این رابطه پاسخگو باشد، از چند منظر قابل بررسی است. به نظر می‌رسد یکی از اهدافی که این افراد در سر دارند، تحت الشعاع قرار دادن موضوع لایحه CFT و سایر لوایح مرتبط با FATF است. به عبارتی عده‌ای به دنبال منحرف کردن افکار عمومی مردم از موضوعی هستند که ظریف مطرح کرده و به دنبال آن هستند که این لوایح را فاقد اهمیت جلوه دهند. این در حالی است که اگر به سخنان وزیر امور خارجه توجه کنیم، متوجه می‌شویم که وی هیچ شخص یا نهادی را متهم به پولشویی نکرده است. اما اذعان ظریف به وجود پولشویی در کشور، سازمان‌ها و ارگان‌های متولی را موظف می‌کند که اقدامات لازم را در این زمینه انجام دهند.

طرح استیضاح ظریف سیاسی است نه عملکردی

محمد قمی، نماینده پاکدشت نیز به ایلنا گفته: استیضاح آقای ظریف سیاسی است و صنفی و عملکردی نیست. آقای ظریف برگزیده مجلس است و آقای روحانی هم او را معرفی کرده است به این جهت برخی که از آقای روحانی دلخوری دارند به نحوی می‌خواهند بگویند که ما هستیم. آقای ظریف هم به هرجهت کار‌های خوبی برای کشور انجام داده است حال اگر فرض کنیم اشتباهی هم در یک مصاحبه داشته باشد، این منجر به استیضاح نمی‌شود. از این گذشته همین مجلس قانون پولشویی را هم تصویب کرده است و به نظر می‌آید که این‌ها بازی‌های سیاسی است.

عبدالله نوری، مهاجرانی، فرجی دانا و حالا ظریف - 15

بیشتر بخوانید: از به جهنم روحانی تا دوام می‌آوریم ظریف

مثل استالین می‌گویند هرکه با ما نیست دشمن ماست

صادق زیباکلام، در ارتباط با استیضاح ظریف به فرارومی‌گوید: استیضاح ظریف را باید به استیضاح‌های آقایان عبدالله نوری، عطلاءالله مهاجرانی و رضا فرجی دانا اضافه کرد. اساس و بنیان استضیاح ظریف سیاسی است. همه می‌دانیم ظریف مواضع خیلی متفاوتی نسبت به کل نظام در ارتباط با سیاست خارجی نداشته است. پس این سوال مطرح می‌شود که "چه چیز ظریف برای تندرو‌ها گران آمده که آن‌ها می‌خواهند او را استیضاح کنند؟ "، اما پاسخ روشن است. تندرو‌ها اساسا با سیاست معتدل آقای ظریف موافق نیستند. می‌خواهند ظریف هم مثل تندرو‌ها شعار مرگ بر آمریکا سر دهد در حالی که ظریف اهل این جور کار‌ها نیست. استالین شعار می‌داد هرکه با ما نیست دشمن ماست. تندرو‌ها هم مثل استالین کسی را که شعار ضدآمریکایی ندهد خودی نمی‌دانند.

تندرو‌ها ظریف را برنمی‌تابند، اما با صالحی مشکلی نداشتند

این تحلیل گر مسائل سیاسی ادامه می‌دهد: ظریف تضاد بین ایران و آمریکا را یک دشمنی جوهری و نهادینه شده نمی‌داند. ظریف اینگونه فکر نمی‌کند که در آمریکا چه جمهوری خواه بر سر کار باشد یا دموکرات، دشمنی ایران و آمریکا ادامه دارد. او آنقدر به روابط بین الملل تسلط دارد که می‌داند دشمنی با آمریکا که تندرو‌ها در ایران دنبال می‌کنند یک نگاه ایدئولوژیک و سیاسی در راستای هویت طلبی آن‌هاست. ما در دوران ۲۲ ماه مذاکره او با جان کری از طریف این اعتقاد را می‌دیدیم که آمریکا یک قدرت مثل همه قدرتهاست و ما باید در چارچوب منافع ملی خود سعی کنیم با آمریکا مراوده داشته باشیم کاملا مشهود بود.زیباکلام می‌گوید: مضاف بر اعتقادات و رویکرد خود ظریف، تندرو‌ها با او به این خاطر مشکل دارند که ظریف، وزیر خارجه دولت روحانی است. تندرو‌ها اساسا چه در سیاست اقتصادی و چه در سیاست خارجی روحانی و دولت او را برنمی‌تابند. وگرنه همه ما می‌دانیم که مواضع آقای ظریف با مواضع آقای علی اکبر صالحی خیلی تفاوتی ندارد. اما چطور می‌شود که آقای صالحی که وزیر خارجه احمدی نژاد بود را تحمل می‌کردند، اما با ظریف چنین می‌کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

ظریف ملزم به ارائه نامه خود به مجلس نیست

ایرناخبرگزاری ایرنا
ظریف ملزم به ارائه نامه خود به مجلس نیست
تهران-ایرنا-نایب رییس کمیسیون قضایی مجلس گفت: دکتر ظریف مسوولیت دستگاه دیپلماسی را دارد و می تواند در موضوعات محتلف اظهار نظر کند و اظهاراتش درباره پولشویی نیز در چارچوب قانون بوده و نیازی نیست نامه او به دادستان کل کشور در اختیار مجلس قرار گیرد.

محمد کاظمی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی ایرنا در پاسخ به سوالی مبنی بر این که آیا نامه 12 صفحه ای ظریف به دادستان کل کشور درخصوص موضوع پولشویی باید در اختیار مجلس قرار داده شود، گفت: نه تنها نیازی به این کار نیست، بلکه حتی لازم نبود وزیر امور خارجه نامه ای بنویسد و این کار را از روی احترام و ایجاد هماهنگی بیشتر انجام داده که قابل تقدیر است.

نماینده مردم ملایر در مجلس اظهار داشت: برای آقای ظریف پرونده ای تشکیل نشده و از این رو ظریف می توانست نامه ای ندهد، من به سهم خود از آقای ظریف تشکر می کنم، ایشان در جهت تنویر افکار عمومی و اثبات صحبت های خود به دادستان پاسخ داد.

نایب رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس افزود: اکثریت نمایندگان از عملکرد وزارت خارجه راضی هستند، امیدوارم همکاران قلیلی که استیضاح را امضا کردند، ظریف را به کمیسیون دعوت کنند تا توضیحات خود را ارائه کند.

کاظمی گفت: به دلیل این که اکثریت نمایندگان مجلس از عملکرد وزارت خارجه راضی هستند استیضاح رای نخواهد داشت.

به گزارش ایرنا، در پی اظهارات ابتدای ماه گذشته «محمدجواد ظریف» درباره پدیده پولشویی در کشور و هشدار وی مبنی بر این که دلیل فضاسازی‌هایی که علیه مصوبه‌های ضدپولشویی می‌شود 'منافع اقتصادی' افراد است، منتقدان رییس دستگاه دیپلماسی او را مورد هجمه و تخریب قرار دادند.

ظریف در این گفت و گو تاکید کرده بود که « من نمی‌خواهم این پولشویی را به جایی نسبت دهم » با این حال منتقدان وزیر امور خارجه به وی نسبت اتهام زنی به نظام دادند.

وزیر امور خارجه پس ازفضاسازی ها گفت که مستندات سخنان او در دسترس عموم است ولی باز هم منتقدان دولت موضوع را پیگیری کردند.

هنگامی که صدای منتقدان بلندتر شد، دادستان کل کشور خواستار ارائه مستندات وزیر امور خارجه شد و در نهایت نامه ظریف در این خصوص 29 آبان ماه جاری به دادستانی ارسال شد.

با این وجود حسینعلی حاجی دلیگانی عضو فراکسیون ولایی مجلس و طراح استیضاح وزیر امور خارجه، امروز به ایرنا گفت: طرح استیضاح ظریف احتمالا فردا در 11 محور که مهم ترین آن موضوع پولشویی است، به هیات رییسه مجلس ارائه می شود.

سیام**9121

خواندن خبر در سایت منبع

نامه ظریف به قوه قضاییه را به ما ندهند، استیضاح می کنیم

ایرناخبرگزاری ایرنا
نامه ظریف به قوه قضاییه را به ما ندهند، استیضاح می کنیم
تهران - ایرنا - عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس گفت: اگر نامه 12 محوری وزیر امور خارجه به دادستان کل کشور درمورد پولشویی در اختیار ما قرار گیرد آن را بررسی می کنیم اما اگر در اختیار ما قرار نگیرد به مسیرمان برای استیضاح ادامه می دهیم.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، در پی اظهارات ابتدای ماه گذشته «محمدجواد ظریف» درباره پدیده پولشویی در کشور و هشدار وی مبنی بر این که دلیل فضاسازی‌هایی که علیه مصوبه‌های ضدپولشویی می‌شود 'منافع اقتصادی' افراد است، منتقدان رییس دستگاه دیپلماسی محمل تازه ای برای هجمه و تخریب وزیر امور خارجه پیدا کردند.

ظریف در این گفت و گو تاکید کرده بود که « من نمی‌خواهم این پولشویی را به جایی نسبت دهم » با این حال منتقدان وزیر امور خارجه به وی نسبت اتهام زنی به نظام دادند.

وزیر امور خارجه پس ازفضاسازی ها گفت که مستندات سخنان او در دسترس عموم است ولی باز هم منتقدان دولت موضوع را رها نکردند.

هنگامی که صدای منتقدان بلندتر شد، دادستان کل کشور خواستار ارائه مستندات وزیر امور خارجه شد و در نهایت نامه ظریف در این خصوص 29 آبان ماه جاری به دادستانی ارسال شد.

با این وجود حسینعلی حاجی دلیگانی عضو فراکسیون ولایی مجلس و طراح استیضاح وزیر امور خارجه ، امروز به ایرنا گفت: طرح استیضاح ظریف احتمالا فردا در 11 محور که مهم ترین آن پولشویی است به هیات رییسه مجلس ارائه می شود.

حاجی دلیگانی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی ایرنا در مورد طرح استیضاح وزیر امور خارجه گفت: این طرح در 11 محور تهیه شده و تاکنون 13 نماینده آن را امضا کرده اند.

وی ادامه داد: محور اصلی این طرح استیضاح مطالبی است که ظریف در مورد موضوع پولشویی مطرح کرده و حاضر نشده در مورد آن شفاف سازی کند.

نماینده مردم شاهین شهر در مجلس اظهار داشت: نکته ای که وزیر امور خارجه بیان کرده 'مبالغی از پولشویی به کسانی که داده می شود که علیه لایحه مقابله با تامین مالی تروریسم - سی اف تی - کار تبلیغاتی انجام می دهند' و سوال ما این است که وی بیان کند این افراد چه کسانی بودند.

حاجی دلیگانی ادامه داد: یکی دیگر از محورهای استیضاح وزیر امور خارجه این است که چرا در سفارت خانه های ایران در خارج از کشور رایزنی های اقتصادی صورت نمی گیرد؟ و چرا در برخی از کشورها که با ما رابطه دیپلماتی خوبی دارند مانند چین و هند سفیر نداریم.

وی افزود: تاکنون 13 نماینده این طرح استیضاح را امضا کرده اند اما به دلیل این که امضاهای این درخواست استیضاح آخر وقت چهارشنبه گذشته جمع آوری شد هنوز امضاهای آن تکمیل نشده است و ما بقیه امضاهای را فردا - سه شنبه- در مجلس جمع آوری می کنیم.

این عضو فراکسیون ولایی مجلس تاکید کرد: این طرح استیضاح احتمالا فردا تحویل هیات رییسه مجلس شورای اسلامی داده می شود، روال بررسی طرح استیضاح در مجلس به این گونه است که ابتدا این طرح در کمیسیون تخصصی بررسی می شود و پس از بررسی اگر 10 نفر از امضا کنندگان هنوز بر استیضاح اصرار داشته باشند، طرح استیضاح در صحن علنی مجلس مطرح می شود.

حاجی دلیلگانی در پاسخ به این سوال که آیا در کشور پولشویی وجود ندارد، گفت: چرا وجود دارد، اما وزیر امور خارجه به نحوی این مساله را مطرح کردند که باعث سوء استفاده کشورهای دیگر شده است.

وی ادامه داد: دشمنان به دنبال این هستند که مطالبی را از مسوولان ایرانی پیدا کنند و علیه منافع ملی کشور تبلیغ کنند، از این جهت ما از ظریف خواستیم که اسامی افرادی که در کشور پولشویی می کنند را به مجلس ارائه کند، ولی وی هنوز این اسامی را ارائه نکرده است.

این نماینده اصولگرای مجلس دهم همچنین در پاسخ به سوالی در مورد نامه 12 صفحه ای ظریف به دادستان کل کشور درخصوص موضوع پولشویی گفت: ما نامه را ندیده ایم، اگر این نامه در اختیار ما قرار گیرد آن را بررسی می کنیم ولی اگر در اختیار ما قرار داده نشود و از محتوای آن اطلاعی نداشته باشیم، مسیر خود را ادامه می دهیم.

سیام**9121 **1336

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

جمله‌ای که برای انگلیسی‌ها گران تمام شد

الفالف10 ساعت قبل
پس از توقیف این نفتکش فایل صوتی مکالمه قایق‌های تندروی نیروی دریایی سپاه با خدمه نفتکش انگلیسی منتشر شد و بازتاب‌های فراوانی در سطح رسانه‌های بین‌المللی داشت. متن این مکالمه به‌شرح زیر است: نیروی دریایی سپاه: ‌ اگر به دستورات توجه کنید در امان خواهید بود. نیروی دریایی سپاه: ‌ دوباره تأکید می‌کنم مسیر خود را به‌سمت ۳۶۰ درجه تغییر دهید. این جمله که گویا برای انگلیسی‌ها خیلی گران تمام شده در اکثر رسانه‌های معتبر جهانی انعکاس یافته و با تحلیل‌های متفاوتی روبه‌رو بوده است. این نوع برخورد نیروهای سپاه با نیروهای انگلیسی در خلیج فارس جلوه دیگری از قدرت دریایی جمهوری اسلامی و حقارت انگلیسی‌ها را به‌نمایش می‌گذارد.

غول نبردهای آبی - خاکی ارتش آمریکا هم حریف سپاه نشد/ راز پیام دروغ USS Boxer به کاخ سفید +عکس و فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
تا این که ناگهان پنج شنبه شب، دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا با خوشحالی ادعا کرد که یک پهپاد ایرانی که به ناو آمریکایی USS Boxer نزدیک شده بود سرنگون شده است. چندین کشور در دنیا مثل استرالیا، اسپانیا، فرانسه و چین از جمله دارندگان این نوع از شناورها به حساب می‌آیند. خدمه استاندارد این ناو در حدود ۱۲۰۰ نفر است و می‌تواند تا حدود ۱۶۸۷ نفر تفنگدار دریایی را نیز با خود حمل کند. این ناو در تاریخ ۱۱ فوریه سال ۱۹۹۵ میلادی وارد خدمت و در مجموع ۸ فروند از این ناوها برای نیروی دریایی آمریکا ساخته شده است. ناو USS Boxerاین ناو میتواند علاوه بر قوای مسلح و تجهیزات زرهی، انواع بالگرد‌های ترابری و تهاجمی و نوع عمود پرواز جنگنده نسل پنجم اف ۳۵ را حمل کند.

فارسی صحبت کردن افسر اطلاعاتی سازمان سیا

برترین‌هابرترین‌ها15 ساعت قبل
نامه‌نیورنامه‌نیور15 ساعت قبل
برادر میترا استاد امروز قبل از شروع جلسه سوم دادرسی پرونده جنایی مقتول در خصوص بزرگترین آرزوی خواهرش و میزان دارایی او توضیحاتی ارائه داد. به گزارش نامه نیوز، میترا استاد همسر محمد علی نجفی شهردار سابق تهران و وزیر آموزش و پرورش اسبق کشور هفتم خردادماه در حمام خانه خود در منطقه سعادت آباد تهران با شلیک گلوله کشته شد. محمد علی نجفی ساعاتی پس از این جنایت با معرفی خود به پلیس آگاهی تهران به قتل همسرش اعتراف کرد. نجفی حتی تاکید داشت که پیش از این درگیری خونین چندین مرتبه به میترا استاد پیشنهاد جدایی و طلاق با پرداخت تمام حق و حقوق را داده است، ولی مقتوله عنوان کرده که حاضر به جدایی نیست. مسعود استاد در مورد میزان دارایی‌هایی شخصی میترا استاد گفت: خواهرم هیچ سرمایه‌ای نداشت و هیچ سرمایه‌ای از او باقی نمانده است.
فارسفارس15 ساعت قبل
روزنامه کویتی نوشت، آمریکا با اعمال فشار حداکثری بر ایران صرفا خاورمیانه را تحت این فشار قرار می‌دهد، زیرا ایرانی که چهل سال زیر فشار تحریم‌ها، برنامه هسته‌ای و موشکی خود را توسعه داده هرگز به عقب بازنمی‌گردد. رهبران ایران پس از دریافت خبر تمدید توقیف کشتی ایرانی، تلاش‌های امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه برای آزادی کشتی ایران را بی‌نتیجه دیدند. به نوشته این روزنامه کویتی، از همین رو ایرانی‌ها بار دیگر ابتکار عمل را به دست گرفتند. این سلاح بازدارنده‌ای است که ایران در برابر دشمنان خود در اختیار دارد تا از جنگ علیه آن جلوگیری کند و به تعبیر آیت الله خامنه‌ای ایران برنامه موشکی را برای به دست آوردن تعادل و دفع هر گونه آسیبی به این کشور می‌خواهد. همچنین بعید نیست که متحدان ایران در هر لحظه‌ای که ایران در معرض خطر قرار بگیرد از آن دفاع کنند.
فراروفرارو14 ساعت قبل
فرارو- امیر هاشمی مقدم؛ این روز‌ها رسانه‌های ترکیه پر است از اخباری درباره هزاران گردشگر سرگردان ایرانی در آنتالیا. بر پایه گزارش رسانه‌های ترکیه و نیز سخنان برخی از آژانس‌های ایرانی، بین پنج تا شش هزار نفر ایرانی به این جشنواره رفتند. در هوای گرم و شرجی آنتالیا، گردشگران ایرانی با چمدان‌های‌شان روبروی ورودی محل جشنواره روی زمین نشسته‌اند. هرچند آن‌ها قرار بود جشنواره موسیقی برگزار کنند و نهایتا گفتند به مسافران ایرانی چادر می‌دهیم با چنین شرایطی. اما برخی از مسافران انتظار دارند که همه هزینه سفرشان باز گردانده شود.» البته به نظر نمی‌آید این سخن که گردشگران ایرانی هم مقصر بودند، چندان منطقی باشد.

اخبار بیشتر