1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

قیمت مسکن کاهش می‌یابد؟

مسکن در تهران چقدر گران شد؟

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
مسکن در تهران  چقدر  گران شد؟

به گزارش خبرآنلاین از وزارت راه و شهرسازی، در گزارش دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن معاونت مسکن و ساختمان این وزارتخانه آمده است: میانگین قیمت مسکن تهران در فصل تابستان نسبت به بهار امسال 24.8 درصد رشد داشته است.  همچنین منطقه یک با 162 میلیون و 400 هزار ریال بیشترین و منطقه 18 با 32 میلیون ریال کمترین میانگین قیمت معاملات انجام شده در تابستان امسال را داشتند.  در مدت یاد شده، بیشترین رشد قیمت نسبت به تابستان سال گذشته مربوط به منطقه پنج به میزان 82.8 درصد و کمترین مقدار افزایش مربوط به منطقه 12 به میزان 26 درصد بوده است. تعداد معاملات واحدهای مسکونی آپارتمانی شهر تهران در این دوره زمانی به 37هزار و 453 واحد رسید که نسبت به بهار 1397 کاهش 6.3 درصدی و نسبت به فصل مشابه سال گذشته کاهش 23.2 درصدی را نشان می‌دهد. برپایه این گزارش، مقایسه تعداد معاملات انجام‌شده بر اساس سن بنای واحدهای مسکونی حاکی از آن است که درتابستان 1397 نسبت به فصل مشابه 1396 بیشترین کاهش تعداد معاملات در بازه‌های بین 11 تا 15 و کمتر از پنج سال به ترتیب به میزان 35.4 و 31.6 درصد بوده است و کمترین مقدار کاهش تعداد معاملات به ترتیب در بازه‌های بیش از 20 و 16 تا 20 سال بوده که به ترتیب به میزان 4 و 6.9 درصد کاهش را نشان می‌دهد.

خواندن خبر در سایت منبع

افزایش 63 درصدی میانگین نرخ مسکن در تهران

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
افزایش 63 درصدی میانگین نرخ مسکن در تهران
افزایش 63 درصدی میانگین نرخ مسکن در تهران - 0

گزارش وزارت راه و شهرسازی درباره تحولات مسکن شهر تهران در تابستان 1397 نشان می دهد میانگین قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی آپارتمانی معامله ‌شده این فصل تهران 75.1 میلیون ریال بوده که رشد 63.2 درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال دارد.

در گزارش دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن معاونت مسکن و ساختمان این وزارتخانه آمده است: میانگین قیمت مسکن تهران در فصل تابستان نسبت به بهار امسال 24.8 درصد رشد داشته است.

همچنین منطقه یک با 162 میلیون و 400 هزار ریال بیشترین و منطقه 18 با 32 میلیون ریال کمترین میانگین قیمت معاملات انجام شده در تابستان امسال را داشتند.

در مدت یاد شده، بیشترین رشد قیمت نسبت به تابستان سال گذشته مربوط به منطقه پنج به میزان 82.8 درصد و کمترین مقدار افزایش مربوط به منطقه 12 به میزان 26 درصد بوده است.

تعداد معاملات واحدهای مسکونی آپارتمانی شهر تهران در این دوره زمانی به 37هزار و 453 واحد رسید که نسبت به بهار 1397 کاهش 6.3 درصدی و نسبت به فصل مشابه سال گذشته کاهش 23.2 درصدی را نشان می‌دهد.

برپایه این گزارش، مقایسه تعداد معاملات انجام‌شده بر اساس سن بنای واحدهای مسکونی حاکی از آن است که درتابستان 1397 نسبت به فصل مشابه 1396 بیشترین کاهش تعداد معاملات در بازه‌های بین 11 تا 15 و کمتر از پنج سال به ترتیب به میزان 35.4 و 31.6 درصد بوده است و کمترین مقدار کاهش تعداد معاملات به ترتیب در بازه‌های بیش از 20 و 16 تا 20 سال بوده که به ترتیب به میزان 4 و 6.9 درصد کاهش را نشان می‌دهد.

رییس اتحادیه مشاوران املاک در اواسط آبان ماه به ایرنا گفت: از ابتدای امسال تا پایان هشتم آبان ماه جاری تعداد قراردادهای اجاره و خرید و فروش مسکن در تهران 16درصد نسبت به مدت مشابه پارسال کاهش یافته است.

بازار مسکن در پایتخت، سال گذشته از نیمه دوم سال روند رو به رشدی را در پیش گرفت که سبب رشد قیمت ها شد؛ این روند افزایشی تا اردیبهشت ماه امسال ادامه یافت و اما جهش قیمت ها مانع از دامنه دار شدن خروج مسکن از رکود شد.

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت مسکن کاهش می‌یابد؟

رکناخبرگزاری رکنا
قیمت مسکن کاهش می‌یابد؟

قیمت مسکن کاهش می‌یابد؟ - 1

محمدرضا رضایی‌کوچی رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره به شرایط حال و آینده بازار Store مسکن در کشور، گفت: قیمت مسکن تا چهار ماه آینده کاهش خواهد یافت.

وی با بیان اینکه ثبات اقتصادی مهمترین عامل در کاهش قیمت مسکن در ماه‌های آینده است، اظهارداشت: در این بین البته مولفه‌های دیگری هم اثر گذار است.

رئیس کمیسیون عمران مجلس ضمن تاکید بر این نکته که یکی از بخش‌های تأثیرگذار در ثبات اقتصادی، ثبات بازار ارز است، تصریح کرد:در شرایط کنونی شاهد روند کاهشی ارز هستیم و این مسئله می‌تواند در ماه‌های آینده در قیمت مسکن نیز اثر بگذارد.

رضایی‌کوچی با بیان اینکه کاهش نرخ ارز تأثیر مستقیمی در کاهش قیمت مصالح ساختمانی به ویژه محصولات وارداتی خواهد داشت، گفت:این مسئله در نهایت، کاهش قیمت مسکن را به دنبال خواهد داشت.

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کاهش سوداگری و دلال بازی در بازار مسکن یکی دیگر از عواملی است که در ایجاد روند نزولی قیمت مسکن تاثیرگذار است، تاکید کرد:بر اساس آمار‌ها حدود ۷۰ درصد معاملات بازار مسکن در قالب سوداگری و دلال بازی صورت می‌گیرد که این مسئله موجب بروز تلاطم در تقاضا مسکن می‌شود.

وی ادامه داد: زمانی که تقاضا برای خرید مسکن بالا می‌رود، این مسئله بر افزایش چشمگیر قیمت‌ها تأثیر می‌گذارد، از این رو کاهش سوداگری منجر به کاهش قیمت مسکن در دراز مدت خواهد شد.

بیش از چهار میلیون خانوار به مسکن نیاز دارند/ گام مجلس برای احیای مسکن مهر

محمدرضا رضایی‌کوچی در تاریخ ۳۰ آبان به خبرنگار میزان گفت:کمیسیون عمران، سه شنبه ۶ آذر جلسه‌ای با مجموعه وزارت راه و شهرسازی خواهد داشت.

وی افزود:در این جلسه موضوعاتی از جمله تولید مسکن و افزایش تسیهلات برای وام مسکن مورد بحث و تبادل نظر قرار خواهد گرفت.

رئیس کمیسیون عمران تصریح کرد:همچنین در این جلسه مذاکراتی با وزیر راه و شهرسازی درباره تکمیل مسکن مهر خواهیم داشت.

خواندن خبر در سایت منبع

مشکل کمبود خانه با رفع نگاه سیاسی به مسکن مهر محقق می شود

فارسخبرگزاری فارس
مشکل کمبود خانه با رفع نگاه سیاسی به مسکن مهر محقق می شود

صدیف بدری سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم اردبیل در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، با اشاره به وجود نگاه‌های سیاسی به مسکن مهر که باعث عدم پایان پروژه‌های آن شده است، گفت: دولت و مجلس باید دست به دست یکدیگر داده و مسکن مهر و مشکلات مربوط به آن را حل کرده و پروژه‌های آن را به سرانجام برسانند.

وی افزود: اگر قرار است بودجه‌ای از سوی وزارتخانه‌ها برای رفع معضلات مسکن مهر داده شود بهتر است این کار هرچه زودتر تخصیص یابد البته باید در زمینه مسائل زیربنایی و روبنایی هم اقدامات جدی صورت گرفت.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در شهرهای جدید کشور مانند پردیس متقاضیان مسکن مهر دچار چالش‌های جدی هستند اما اگر نگاه‌های سیاسی از مسکن مهر برداشته شود مشکلات پروژه‌های این بخش حل و فصل خواهد شد.

نماینده مردم اردبیل در مجلس اظهارداشت: چون آغاز کننده مسکن مهر دولت احمدی‌نژاد بوده است دولت فعلی و وزیر سابق راه و شهرسازی اولویتی برای تأمین بودجه مربوط به آن قائل نبودند اما امیدواریم که مسئولین به خود آمده و نگاه سیاسی به مسکن مهر را که امید و دغدغه بسیاری از مردم ایران است بردارند.

بدری افزود: باید در بودجه‌های عمرانی وزارتخانه‌های دست‌اندرکار مسکن مهر اولویت ویژه‌ای به رفع معضلات و مشکلات این مسکن‌ها داده شود.

وی گفت: اعضای کمیسیون عمران جدیت خاصی برای اتمام مسکن مهر کشور و رفع مشکلات آن و توسعه خدمات به ساکنان آنها دارند به همین جهت تلاش داریم با پیگیری‌های مختلف این پروژه را به سرانجام برسانیم.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: امیدوارم که نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه عزم جدی برای اتمام مسکن مهر کشور و تخصیص بودجه به آن داشته باشد که البته تاکنون چنین رفتاری را از او ندیده‌ایم.

خواندن خبر در سایت منبع

مبلغ وام مسکن افزایش می‌یابد؟

تسنیمخبرگزاری تسنیم
مبلغ وام مسکن افزایش می‌یابد؟

- اخبار رسانه ها -

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم ، یکی از مهم‌ترین تسهیلاتی که بانک‌ها در اختیار مردم قرار می‌دهند، تسهیلات مسکن است که متقاضیان زیادی دارد و به دلیل بالا بودن تعداد اقساط به عنوان کمک هزینه‌ای مناسب برای خرید منزل مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ کمک هزینه‌ای که این روزها رقم آن نسبت به قیمت منازل مسکونی پایین است.

تسهیلات 160 میلیون تومانی مسکن هم‌اکنون تنها 22 درصد از قیمت یک واحد مسکونی 60 متری بر اساس میانگین قیمت مسکن شهر تهران را پوشش می‌دهد؛ به طوریکه اگر شخصی قصد خرید یک منزل مسکونی 60 متری در تهران را داشته باشد، به طور میانگین باید حدود 516 میلیون تومان هزینه کند و این در حالی است که تسهیلات مسکن در حال حاضر 160 میلیون تومان است.

تیرماه امسال قدرت تسهیلات مسکن برای خرید منزل مسکونی 60 متری در تهران 26 درصد بود که با توجه به افزایش میانگین قیمت مسکن  شهر تهران به هشت میلیون و 600 هزار تومان، قدرت پوشش‌دهی تسهیلات نیز کاهش پیدا کرد.

در این بین رکود بازار مسکن به دلیل پایین بودن توان خرید متقاضیان تشدید شده و برخی معتقدند باید رقم تسهیلات خرید افزایش پیدا کند، اما بعضی دیگر می‌گویند اگر قرار باشد سقف تسهیلات بالا برود باید به بخش تولید مسکن اختصاص پیدا کند و در آن صورت با افزایش عرضه، بازار متعادل می‌شود.

با این حال مشاهده می‌شود که هنوز تسهیلات مسکن متقضیان زیادی دارد و به هر حال افرادی که قصد خرید منزل را دارند، از این تسهیلات استفاده می‌کنند؛ چنان که در هفت ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته، تسهیلات بانک مسکن بیش از 35 درصد افزایش یافته است؛ تسهیلاتی که عمده آن مربوط به خرید و بازسازی منازل مسکونی اختصاص داشته است.

بر اساس این گزارش، بانک مسکن در هفت ماهه نخست امسال رقمی بالغ 10 هزار و 849 میلیارد و 375 میلیون و 300 هزار تومان به متقاضیان سراسر کشور تسهیلات پرداخت کرده است.

گزارش عملکرد تسهیلات منعقد شده و اعطایی بانک مسکن طی هفت ماهه نخست امسال نشان می دهد کل تسهیلات منعقد شده و اعطایی طی هفت ماهه سال جاری معادل 10 هزار و 849 میلیارد و 375 میلیون و 300 هزار تومان بوده که در مقایسه با مبالغ منعقد شده و اعطایی طی دوره مشابه سال گذشته معادل 35.7 درصد رشد داشته است.

در هفت ماه ابتدایی سال جاری 293 هزار و 351 فقره تسهیلات از سوی بانک مسکن به متقاضیان سراسر کشور پرداخت شد و این در حالی است که در همین بازه زمانی در سال گذشته حجم تسهیلات پرداختی معادل 198 هزار و 479 فقره بوده است.

ارزش کل تسهیلات پرداخت شده در هفت ماهه ابتدایی سال گذشته معادل 7996 میلیارد و 56 میلیون و 200 هزار تومان بوده است.

در عین حال گزارش عملکرد مربوط به نخستین ماه از فصل پاییز سال جاری نیز حاکی از آن است که در مهرماه سال جاری، 50 هزار و 347 فقره تسهیلات به ارزش 1806 میلیارد و 516 میلیون تومان به متقاضیان اعطا شده است.

این در حالی است که با توجه به تورم بخش مسکن در ماه‌های اخیر و افزایش قابل توجه قیمت مسکن در این مدت و در عین حال رکودی که به دلیل افزایش قیمت و کاهش قدرت خرید مردم ایجاد شده است، بانک مرکزی باید دیر یا زود سقف تسهیلات مسکن را افزایش دهد تا بتواند رونقی را در بخش مسکن ایجاد کند.

با این حال یکی از وظایف مهم بانک مرکزی این است که این اتفاق در شرایطی رخ دهد که موجب تورم لجام گسیخته بخش مسکن نشود، چراکه در این صورت این افزایش سقف تسهیلات نیز بی‌نتیجه خواهد ماند؛ موضوعی که رئیس‌کل بانک مرکزی نیز بر آن تاکید کرده است.

عبدالناصر همتی، رئیس‌کل بانک مرکزی نیز کم بودن رقم تسهیلات مسکن با توجه به قیمت‌های فعلی را پذیرفته و در عی حال اعلام کرده است که روی این موضوع باید کار شود تا ایجاد مشکل نکند.

وی با بیان اینکه درخصوص تسهیلات مسکن نیز صحبت‌هایی انجام شده است، اظهار کرد: ما در این زمینه باید هم به فکر رونق بهینه بخش مسکن باشیم و هم حواسمان باشد که تورم ایجاد نشود که به محض اتخاذ تصمیمات مناسب آن را اعلام می‌کنیم.

به این ترتیب به نظر می‌رسد که پس از اصلاحات اولیه نظام بانکی کشور که در حال حاضر مهم‌ترین وظیفه بانک مرکزی در کنار کنترل بازار ارز است، فکری نیز به حال تسهیلات مسکن شود و می‌توان پیش‌بینی کرد که سقف تسهیلات مسکن در آینده نه چندان دور افزایش پیدا خواهد کرد.

منبع:ایسنا

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌ها

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

ویدیو - عبور هولناک سیل از رودخانه خشک شیراز

همشهریهمشهری15 ساعت قبل

ماجرای حیوان عجیبی که در شوش دیده شد +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز19 ساعت قبل
به گزارش مشرق، فیلمی از یک حیوان عجیب و شبیه به گونه کفتار در فضای مجازی منتشر شد و شایعه شد که این حیوان در مزارع نیشکر هفت‌تپه دیده شده است. فیروز حاج کلی رئیس اداره حفاظت از محیط‌زیست شوش صبح امروز اظهار کرد: تصاویر منتشر شده در فضای مجازی مربوط به گونه‌ای گرگ یال‌دار است که مربوط به کشور آرژانتین است و این گونه از گرگ در کشور ایران وجود ندارد. مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند. فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp۴حاج کلی گفت: محیط اطراف این تصویر مزارع نیشکر است ولی مربوط به شهرستان شوش نیست.

لحظه باز شدن سه دریچه‌ی اضطراری تخلیه آب سد دز پس از حدود ۵۰ سال برای تخلیه فوری آب سد+فیلم

خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
دریچه‌های اضطراری سد دز در اوایل دهه ۴۰ باز شده بودند قطر دریچه‌ها ۱۴ متر و هر یک از آنها قادر به تخلیه ۳۰۰۰ متر مکعب آب در ثانیه هستند.

تهران؛ آماده باران | خسارتی گزارش نشد

همشهریهمشهری8 ساعت قبل

سعدیه شیراز غرق در آب+ فیلم

خبر فوریخبر فوری13 ساعت قبل

اخبار بیشتر