الخلیج آنلاین:بن سلمان شاه هم شود از محاکمه در امان نمی ماند
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

الخلیج آنلاین:بن سلمان شاه هم شود از محاکمه در امان نمی ماند

بن سلمان به اردن هم می‌رود

ایسناخبرگزاری ایسنا
بن سلمان به اردن هم می‌رود
یک منبع دولتی اردنی از سفر ولیعهد عربستان به امان در جریان تور سفرهای منطقه‌ای او خبر داد.

به گزارش ایسنا، یک منبع دولتی اردنی در گفت‌وگو با خبرگزاری آلمان اعلام کرد که یک هیئت عربستانی به منظور آماده سازی شرایط لازم برای سفر محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور به اردن روز گذشته وارد امان شدند.

ولیعهد سعودی سفر  منطقه‌ای خود را پنجشنبه گذشته از امارات آغاز کرد و سپس به بحرین و مصر رفت. این سفر طبق برنامه شامل تونس، الجزایر و موریتانی نیز هست و دست آخر هم در آرژانتین و با مشارکت در نشست "گروه ۲۰" خاتمه می‌یابد.

خواندن خبر در سایت منبع

تنها مصونیت دیپلماتیک از بن سلمان در آرژانتین محافظت می کند

ایرناخبرگزاری ایرنا
تنها مصونیت دیپلماتیک از بن سلمان در آرژانتین محافظت می کند
تهران – ایرنا – تارنمای روزنامه نیویورک تایمز با اشاره به اینکه مقام های آرژانتین طرح اتهام علیه «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان را که برای شرکت در اجلاس جی20در بوینس آیرس آماده می شود،بررسی می کنند، نوشت: در نهایت مصونیت دیپلماتیک می تواند از بن سلمان در آرژانتین محافظت کند

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از تارنمای این روزنامه آمریکایی، این پرونده به دنبال بررسی نقش ولیعهد سعودی در قتل خاشقچی در کشتار مردم یمن ازسوی نهادهای حقوق بشری شکل گرفته است، ولی تمرکز آن بر جنایات جنگی عربستان دریمن است. این بزرگترین آزمون برای ولیعهد عربستان در گذار از جنجال های بین المللی است که از زمان قتل «جمال خاشقچی»روزنامه نگار منتقد آل سعود ساکن ایالت ویرجینیا، وی را هدف قرار داده اند.

به نوشته نیویورک تایمز، انتظار می رود که پرونده خاشقچی و اتهامات مربوط به شکنجه در عربستان نیز جزئی از تحقیقات مذکور علیه ولیعهد سعودی باشند.

این تارنما در ادامه نوشت: تحقیقات در آرژانتین که پس از طرح شکایتی از سوی سازمان دیده بان حقوق بشر آغازشد، در مراحل مقدماتی است و مصونیت های دیپلماتیک می تواند در نهایت بن سلمان را در برابر هرگونه اتهام احتمالی محافظت کند.

به گفته مقام های آرژانتینی احتمال آن وجود ندارد که این تحقیقات به صدور حکم جلب بن سلمان پیش از اجلاس روز جمعه منتهی شود اما به هرروی تشکیل این پرونده در دادگاه های آرژانتین بر سفری سایه می اندازد که پیش تر به عنوان فرصتی برای بن سلمان تلقی می شد تا نشان دهد که پس از رسوایی قتل خاشقچی هنوز در میان رهبران جهان جا دارد.

«کنت راس»مدیر اجرایی سازمان دیده بان حقوق بشر در بیانیه ای در این باره گفت: «محمد بن سلمان باید بداند که اگر به آرژانتین برود، احتمال دارد با پرونده ای جنایی روبه رو شود.»

امتناع بن سلمان از شرکت در نشست گروه 20 در آرژانتین، نشانی از آن خواهد بود که لکه ننگ قتل خاشقچی می تواند نقش ولیعهد عربستان را به عنوان یک رهبر منطقه ای زیرسوال ببرد؛ نقشی که بهانه اصلی دولتمردان آمریکایی برای پشتیبانی از وی است.

جمال خاشقچی 60ساله، بعد از انتخاب محمدبن سلمان به عنوان ولیعهد عربستان، این کشور را ترک کرده و به آمریکا رفته بود و در روزهای منتهی به قتل، قصد ازدواج با یک تبعه ترکیه ای را داشت.

این روزنامه نگار منتقد آل سعود روز 2 اکتبر (10 مهر) برای طی مراحل ثبت ازدواج با 'خدیجه چنگیز' نامزد ترکیه ای خود، به ساختمان کنسولگری عربستان مراجعه کرد، اما پس از ورود به کنسولگری ناپدید شد.

نامزد وی پس از اطمینان از خارج نشدن خاشقچی از ساختمان کنسولگری، پلیس و مقام های عالی ترکیه را در جریان رویداد قرار داد ولی مقام های آل سعود منکر اطلاع از وضعیت خاشقچی شدند.

حکومت آل سعود پس از 18 روز انکار، در پی فشار بین المللی با صدور بیانیه ای به قتل او در ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول اعتراف و اعلام کرد که در ارتباط با پرونده قتل او، 18 نفر از جمله 15 مامور تیم ترور اعزامی از ریاض دستگیر شده اند.

همه مدارک و شواهد نشان می دهد که 15 مامور از نزدیکان محمد بن سلمان ولیعهد عربستان که از طرف او به استانبول اعزام شده بودند، عامل قتل خاشقچی و نابود کردن جنازه وی هستند و بر این اساس، دولت ترکیه خواستار استرداد این افراد برای محاکمه در استانبول است؛ درخواستی که از سوی مقامات سعودی تاکنون رد شده است.

رسوایی بزرگ بن سلمان با واکنش های منفی بسیاری در سراسر جهان روبه رو شد. بسیاری از کشورهای اروپایی قراردادهای تسلیحاتی خود را با عربستان متوقف کرده وتوضیحات مقام های این کشور را غیرقابل قبول و ناکافی دانستند. از طرفی نقشه بن سلمان برای خروج از انزوای بین المللی و رسوایی های ناشی از جنگ یمن و ماجرای قتل خاشقچی از طریق سفر به چند کشور عربی شامل امارات، بحرین، تونس، مصر، الجزایر و موریتانی، نیز با کمپین ها و اعتراضات مردمی در این کشورها نقش برآب شد.

این تنها دولت آمریکا است که از حمایت های خود از جنایتکاری چون بن سلمان دست برنداشته است، اما این حمایت ها نیز همیشگی نخواهد بود. انتقادها در داخل آمریکا نیز صورت می گیرد و این انتقادات تنها به نمایندگان حزب دمکرات محدود نمی شود. جمهوریخواهان کنگره آمریکا نیز این هفته به انتقادها از دونالد ترامپ برای دفاع از محمدبن سلمان ولیعهد عربستان که به عقیده سازمان سیا صادرکننده دستور قتل خاشقچی بوده است، ادامه دادند.

اجلاس سران 20کشور اقتصادی جهان موسوم به جی 20 سی نوامبر (9 آذر) در آرژانتین برگزار می شود.

اروپام**9418**1590

خواندن خبر در سایت منبع

عکس با بن سلمان موج انتقادات را روانه پادشاه سابق اسپانیا کرد

ایسناخبرگزاری ایسنا
عکس با بن سلمان موج انتقادات را روانه پادشاه سابق اسپانیا کرد
پس از دست به دست شدن عکس پادشاه سابق اسپانیا با ولیعهد عربستان که متهم به دست داشتن در قتل خاشقجی است، این مقام اسپانیا به شدت مورد انتقاد قرار گرفت.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت الجزیره، این عکس که ابتدا روی صفحه توئیتر وزارت خارجه عربستان قرار گرفت در برخی روزنامه‌های اسپانیایی منتشر شد و روزنامه روزانه "الموندو" این عکس را با تیتر "تصویر شرم‌آور" منتشر کرد.

این روزنامه در مقاله‌ای که در سایت الکترونیکی خود منتشر کرد، نوشت، خوآن کارلوس، پادشاه سابق اسپانیا متعهد است که خط‌مشی کشور را اجرایی کند و اکنون مناسب نیست که در تصویری با ولیعهد عربستان ظاهر شود.

دو حزب چپ‌گرای تندرو و مخالف پادشاهی اسپانیا یعنی حزب "پودموس" و "متحد چپ" دیدار غیرمنتظره میان پادشاه سابق و ولیعهد در روز یکشنبه در ابوظبی را مورد انتقاد قرار دادند و یکی از اعضای برجسته پودموس در توئیتر خود نوشت، این کار اهانتی به اسپانیا و مردم آن است.

رهبر حزب "متحد چپ" هم در توئتیر خود این اقدام را بازتاب عصری دانست که باید پایان یابد. وی نوشت، پادشاهی اسپانیا همانطور که این تصویر نشان می‌دهد تنها مشکلی برای مردم این کشور نیست... این تصویر، تصویر معمولی نیست و یک نماد است.

کارلوس، پادشاه ۸۰ ساله سابق اسپانیا روابط مستحکمی با خانواده پادشاهی عربستان دارد، روابطی که به اسپانیا کمک کرد قراردادهای سودآوری در ریاض ببندد. او در سال ۲۰۱۴ از مقام سلطنت کناره‌ گیری کرد و فیلیپه ششم، پسرش رسما پادشاه اسپانیا شد.   

خواندن خبر در سایت منبع

بن سلمان خواستار دیدار با اردوغان شده است

فراروخبرگزاری فرارو
بن سلمان خواستار دیدار با اردوغان شده است
چاووش اوغلو در ادامه با اشاره به تظاهرات اخیر در فرانسه گفت: واکنش اتحادیه اروپا درباره رفتاردولت فرانسه نسبت به معترضان غیر قابل قبول است. این در حالی است که در سال 2013، اروپایی‌ها در اعتراضات گزی تلاش می‌کردند که به ما درس بدهند.
بن سلمان خواستار دیدار با اردوغان شده است - 0

وزیر خارجه ترکیه اعلام کرد که ولیعهد عربستان در تماسی تلفنی خواستار دیدار با اردوغان در حاشیه نشست جی 20 شده است.

به گزارش ایسنا، مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه در گفت‌وگو با روزنامه زوددویچه اعلام کرد: محمد بن سلمان در یک تماس تلفنی درخواست کرده است که در حاشیه جی 20 با رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه دیدار و گفت‌وگو کند و اردوغان در پاسخ اعلام کرده است که این درخواست را بررسی خواهد کرد.

با این حال وی ادامه داد: در حال حاضر هیچ دلیلی وجود ندارد که با ولیعهد عربستان دیدار انجام نشود.

وزیر خارجه ترکیه همچنین گفت: بسیاری بر این باورند که ولیعهد عربستان مسئول قتل خاشقجی است. ما معتقدیم قاتل خاشقجی سرخود عمل نکرده است.

وی در پاسخ به سوالی درباره روابط ترکیه و اتحادیه اروپا هم با اشاره به دیدار اخیرش با فدریکا موگرینی، رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا و یوهانس هان، کمیسیونر اتحادیه اروپا گفت: دیدار اخیر با نمایندگان اتحادیه اروپا یکی از بهترین و سازنده‌ترین دیدارها در چند سال اخیر بود.

چاووش اوغلو در ادامه با اشاره به تظاهرات اخیر در فرانسه گفت: واکنش اتحادیه اروپا درباره رفتاردولت فرانسه نسبت به معترضان غیر قابل قبول است. این در حالی است که در سال 2013، اروپایی‌ها در اعتراضات گزی تلاش می‌کردند که به ما درس بدهند.

وی در ادامه تاکید کرد: ترکیه به دنبال عضویت کامل در اتحادیه اروپا است.

چاووش اوغلو درباره پناهندگان نیز گفت، اتحادیه اروپا تمام تعهدات خود را در توافق پناهجویان در سال 2016 اجرا نکرده است.

وی درباره حکم دادگاه حقوق بشر اروپا مبنی بر آزادی صلاح الدین دمیرتاش رهبر محبوس حزب دموکراتیک خلق نیز گفت: بسیاری از کشورهای دیگر نیز احکام صادره از سوی این دادگاه را اجرا نمی‌کنند.

وزیر خارجه ترکیه درباره اعلام پاداش از سوی آمریکا برای دستگیری رهبران پ.ک.ک گفت: این اقدام در حالی انجام می گیرد که یگان‌های مدافع خلق به پ.ک.ک وابسته هستند و واشنگتن با این گروه در سوریه همکاری می کنند. اروپایی ها نیز اینگونه رفتار می‌کنند. اینها مصداق استانداردهای دوگانه است.

خواندن خبر در سایت منبع

الخلیج آنلاین:بن سلمان شاه هم شود از محاکمه در امان نمی ماند

ایرناخبرگزاری ایرنا
الخلیج آنلاین:بن سلمان شاه هم شود از محاکمه در امان نمی ماند
تهران- ایرنا- پایگاه خبری 'الخلیج آنلاین' با اشاره به صلاحیت دادگاه بین المللی کیفری برای رسیدگی به جنایات مقامات عالیرتبه، تاکید کرد که اگر 'محمد بن سلمان' ولیعهد سعودی پادشاه هم شود، از محاکمه در پرونده قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار عربستانی و جنایاتش در یمن در امان نمی ماند.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، الخلیج آنلاین افزود: دادگاه بین المللی کیفری صلاحیت دارد به جرم افرادی که به طور غیرمستقیم در قتلی دست داشته اند یا جرمی را برنامه ریزی کرده اند، رسیدگی کند. بنابراین پرونده قتل خاشقچی و شواهد دال بر دستور بن سلمان به اجرای آن، می تواند در دستور کار این مرجع قضایی قرار گیرد.

دادگاه های بین المللی موضوعاتی چون قتل و جنایات جنگی را ذیل جرایم ضد قانون بین المللی حقوق بشر قرار می دهند. از این رو امکان محاکمه مجرمان در دادگاه های بین المللی وجود دارد حتی اگر مجرم پادشاه یا رئیس جمهور باشد. بنابراین در صورتی که بن سلمان پادشاه هم شود، باز هم از محاکمه در دادگاه بین المللی کیفری در امان نمی ماند و طبق ماده 15 اساس نامه رم، این دادگاه صلاحیت رسیدگی به هر نقض حقوقی ضد فرد یا مجموعه ای از افراد را دارد.

همچنین طبق قوانین دادگاه کیفری بین المللی می توان ولیعهد سعودی را حتی اگر پادشاه هم شود، به خاطر رهبری ائتلاف خودخوانده عربستان در یمن و قتل بیش از 50هزار کودک یمنی محاکمه کرد.

دادگاه بین المللی جرایم ائتلاف عربستان را تحت عنوان 'جرایم جنگی' بررسی می کند و این امکان را دارد که بن سلمان را در دادگاه کیفری بین المللی محاکمه کند.

در صورتی که ولیعهد سعودی به دادگاه بین المللی خوانده و جرم قتل و جرایم جنگی وی ثابت شود، به زندان محکوم خواهد شد که بیشترین آن طبق ماده 77 اساسنامه رم 30 سال و یا حبس ابد خواهد بود.

در همین راستا 'استفان جی رپ' نماینده سابق آمریکا در امور جرایم جنگی در گفت و گو با روزنامه آمریکایی 'واشنگتن پست' تاکید کرد در صورتی که گزارش ها از دخالت ولیعهد سعودی در قتل خاشقچی دقیق باشد، می توان وی را محاکمه کرد.

راپ افزود : می توان در کشور سومی اقامه دعوی کرد و با توجه کنوانسیون منع شکنجه ملل متحد، می توان بن سلمان و دیگر افرادی را که در قتل خاشقچی دست داشتند مورد پیگرد قانونی قرار داد.

بنابراین با توجه به اصل صلاحیت جهانی، هر کشور عضو در توافق های بین المللی درباره جرایم جنگ و قتل، می تواند این موضوع را به دیوان بین المللی دادگستری ارجاع دهد و از عربستان بخواهد متهمان را تحویل دهد.

همان طور که پیشتر بلژیک با اقامه دعوی از سنگال خواسته بود 'حسین هابره' دیکتاتور سابق چاد را محاکمه کند.

در همین راستا 'جاش روگن' نویسنده روزنامه آمریکایی 'واشنگتن پست' تاکید کرد با توجه به آن که راه های فراوانی برای مجازات بن سلمان برای قتل خاشقچی وجود دارد، وی از دادگاه های بین المللی مصون نمی ماند.

وی در ادامه افزود حتی اگر نتوان ثابت کرد که ولیعهد سعودی از قتل خاشقچی اطلاع داشته، باز هم وی مسؤول این جنایت است.

به گزارش ایرنا ، هرچند که رئیس جمهوری آمریکا در ادامه موضع گیری های متناقض خود درباره پرونده قتل روزنامه نگار عربستانی، با نادیده گرفتن گزارش دستگاه اطلاعاتی ایالات متحده در مقصر بودن بن سلمان در این جنایت، دربست از حکومت آل سعود حمایت و ژست حقوق بشری کشورش را مقابل جهانیان خراب کرد، اما واقعیت جنایات بن سلمان بر همگان روشن است و در همین راستا سازمان دیده بان حقوق بشر امروز سه شنبه از آرژانتین خواست با استناد به بند جرایم جنگی در قانون اساسی این کشور درباره نقش محمد بن سلمان در جرایم احتمالی ضد حقوق بشری در یمن و قتل جمال خاشقجی تحقیق کند.

قتل خاشقچی 59 ساله 10مهر در کنسولگری عربستان در ترکیه، وجهه بن سلمان را در محافل بین المللی به شدت تیره کرده است و این مضوع باعث شد موضوع جنایات ائتلاف عربستان در یمن مورد توجه قرار گیرد.

خاورم*3224*1049

خواندن خبر در سایت منبع

سفر بن سلمان به کشورهای عربی مشکلی را از وی حل نمی کند

ایرناخبرگزاری ایرنا
سفر بن سلمان به کشورهای عربی مشکلی را از وی حل نمی کند
تهران-ایرنا- القدس العربی با بی ثمر دانستن سفر ولیعهد سعودی به کشورهای عربی نوشت: این سفرها در حالی صورت می گیرد که کشورهایی همانند تونس نقش سعودی را در بهار عربی فراموش نکرده اند و الجزایر از کاهش قیمت نفت در نتیجه همدستی واشنگتن و ریاض در پرونده جمال خاشقچی متحمل زیان شده است.

'توفیق رباحی' نویسنده و روزنامه نگار الجزایری روز سه شنبه در این مطلب افزود: دیدار های «محمد بن سلمان» از مصر، تونس، الجزایر و موریتانی خارج از سیاق سیاسی و دیپلماتیک معمول است.

وی افزود که اگر بن سلمان در تنگنا قرار نگرفته بود و از داخل و خارج تحت محاصره نبود این کشورها یقینا گزینه های آخر لیست وی برای دیدار وامضای توافق و قرارداد بود.

این روزنامه نگار معتقد است که بن سلمان سعی دارد با سفر به این کشورها این پیام را ارسال کند که همه چیز عادی است و حوادث اخیر تأثیری بر وی نداشته است اما اگر در پروژه هایش موفق بود و درست از آب درمی آمد غیرممکن بود که یادی از این سه کشور کند.

رباحی در ادامه نوشت که دیدار بن سلمان از امارات و استقبال از وی در این کشور و شلیک 21گلوله توپ به افتخارش تعجب برانگیر و تازه نیست چرا که «محمد بن زاید» ولیعهد ابوظبی و بن سلمان هر دو شریک یکدیگر در ایجاد بحران های منطقه ای و توطئه چینی هستند و بن زاید پایه گذار این بحران ها و بن سلمان مجری آنهاست.

این روزنامه نگار می افزاید که درباره سفر بن سلمان به تونس و الجزایر اما پرسش هایی مطرح می شود چرا که الجزایر هیچگاه با عربستان روابط دوستانه ای نداشت و این دو کشور در خصوص پرونده عراق، یمن، سوریه ، لیبی ، ایران، صحرای غربی و مسایل نفتی در سازمان اوپک همیشه اختلاف داشته اند.

وی افزود که پس از اعلام سفر بن سلمان به کشورهای عربی، قیمت نفت به پایین تر از 55 دلار در هر بشکه کاهش داشت و بن سلمان هزینه چک برائت خود را که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در برابر ریختن خون خاشقچی رونامه نگار و منتقد سعودی به وی داده بود، می پرداخت اما این صورتحسابی که ولیعهد عربستان به آمریکا می پردازد هزینه کلانی برای کشوهای صادرکننده نفت اوپک از جمله الجزایر داشت.

الجزایر کشوری وابسته به نفت است و اقدام بن سلمان درباره قیمت نفت در هفته های گذشته و کاهش 30 در صدی آن شبیه به اعلام جنگ و ویران کردن خانه های مردم الجزایر بود.

وی اضافه کرد که در گذشته نقش الجزایر میانجیگری و اثر گذاری در مسایل بین المللی و منطقه ای بود و این بار نیز اخباری درباره میانجیگری احتمالی الجزایر میان عربستان و فرانسه و عربستان و ایران وجود داشت اما اینها تنها مصرف داخلی و عمومی و برای برانگیختن احساسات ملی در الجزایر بود اما در حقیقت اکنون این کشور به حاشیه رانده شده و در مسایل منطقه ای و بین المللی بی تاثیر، بی صدا و بدون برگ برنده است.

این روزنامه نگار ادامه داد که تونس نیز وضعیت مشابهی داشته و پس از بهار عربی مسایل مشترک چندانی با عربستان ندارد به جز اینکه ریاض همچنان به «زین العابدین بن علی» دیکتاتور سابق تونس پناه داده است برغم اینکه محاکم قضایی تونس دعاوی بسیاری علیه وی مطرح کرده اند.

وی افزود که سعودی ها تونس را گزینه ای برای تغییرات سیاسی حاصل از بهار عربی قرار دادند و عربستان و امارات تونس را مسئول اشتباه تاریخی شعله ور کردن فتیله آتش اعتراض های مردمی برای رهایی از دیکتاتور ها دانستند در حالی که خود حکام عربستان و امارات دیکتاتور هستند به همین دلیل نیز روی کار آمدن اسلامگرها را در تونس و مشارکت در قدرت را برنتافته و به انواع شیوه ها به تخریب تونس اقدام کرده و اموال زیادی را برای جلوگیری از خروج آن از باتلاق بهار عربی در 2011 هزینه کردند.

این روزنامه نگار یاد آور شد درحالی که برخی بن سلمان را در تونس درحال دیدارهای پروتکلی تصور می کنند، محافل مختلف در این کشور فریاد می زنند که بن سلمان در این کشور جایی ندارد.

وی افزود : اما سفر بن سلمان به بحرین در این برهه عادی است و تعجبی ندارد چرا که منامه همیشه زیر عبای سعودی زیسته است. دیدار وی از مصر نیز به این دلیل است که قاهره از زمان روی کار آمدن عبدالفتاح السیسی یک کشور وابسته و بدون حاکمیت شده است. درباره موریتانی نیز بن سلمان تلاش دارد با پول های خود مواضع این کشور را به نفع خود تغییر دهد.

خاورم**9366**1049

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

انتخابانتخاب8 ساعت قبل
رئیس سازمان پزشکی قانونی به سخنان رئیس‌ جمهوری درباره تعداد کشته‌شدگان در حوادث آبان‌ماه امسال واکنش نشان داد. به گزارش ایلنا، عباس مسجدی آرانی رئیس پزشکی قانونی کشور در واکنش به سخنان رئیس‌جمهوری در نشست خبری دیروز خود با اصحاب رسانه مبنی بر اینکه آمار کشته‌شدگان اعتراضات آبان‌ماه در اختیار پزشکی قانونی کشور است و اگر برای آنها روشن است که باید روشن شده باشد، اعلام کنند، گفت: دولت باید این آمار را اعلام کند. وی ادامه داد: بر اساس مصوبه شورای امنیت ملی، وظیفه دولت است که این آمار را اعلام کند. رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور بیان کرد: ما به مراجع ذی‌صلاح اعلام کردیم و هیچ وظیفه‌ای مبنی بر اعلام عمومی آن نداریم و همان‌طور که گفتم، در مصوبه شورای عالی امنیت ملی که زیرمجموعه دولت و وزیر کشور رئیس آن است، مشخص شده که چه کسی باید این آمار را اعلام کند. مسجدی در پاسخ به این سوال که آیا افراد مجهول‌الهویه نیز بین کشته‌شدگان آبان‌ماه وجود داشته است، گفت: همه اطلاعات در اختیار شورای عالی امنیت ملی است.
ایران‌جیبایران‌جیب1 روز قبل
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نامه‌ای خطاب به آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان نوشت. نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نامه‌ای خطاب به آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان نوشت. علی مطهری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نامه‌ای خطاب به آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان نوشت که متن آن در ذیل می‌آید: آیت‌الله جنتی دامت برکاتهدبیر محترم شورای نگهبانبا تقدیم سلام، این روزها هرجا می‌روم، مردم می‌پرسند دلیل رد صلاحیت شما چه بود؟ می‌گویم خودم هم نمی‌دانم. شورای نگهبان از من دعوت کرد. استاد شهید آیت‌الله مطهری نیز در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی فرمودند در جمهوری اسلامی احزاب غیراسلامی هم حق فعالیت دارند مشروط به اینکه با تابلوی خودشان فعالیت کنند نه با تابلوی اسلام.
افکارنیوزافکارنیوز11 ساعت قبل
اخبار سیاسی- وی افزود: آنچه گذشتگان برای ما انجام دادند، حاصل صدها یا هزاران سال در طول تاریخ بشر بوده است. ** تعلیم و تعلم اساس پیشرفت بشر استوی با بیان اینکه تعلم و تعلیم اساس پیشرفت بشر و حرکت انسان به سوی کمال است، گفت: اگر بخواهیم این جو را به وجود بیاوریم که جوانان مشتاق علم و تحقیق و پژوهش شوند، باید فضا را مناسب کنیم یعنی آن اکوسیستم لازم را به وجود آوریم. پیغمبر فضا را عوض کرد و به همین دلیل علم و دانش در مسیر پیشرفت قرار گرفت. ایران در مسیر رشد و علم و دانش حرکت قابل قبولی را پیدا کرده است و همه آمار این موضوع را تایید می‌کند. همین رهبران اروپایی برایشان جای شگفتی است یک ملتی در برابر این همه فشار ایستادگی می‌کند و در عین حال پیشرفت می‌کند.
الفالف7 ساعت قبل
رییس سازمان فناوری اطلاعات درباره حملات اخیر سایبری به زیرساخت‌های کشور گفت: ما نگرانیم با حمله کاری کنند که کیفیت اینترنت کاهش یابد و از این طریق این نگرانی ایجاد شود که خود حاکمیت کیفیت را پایین می‌آورد. از طرفی بعضی دیتاسنترهای ما تاکنون با چنین حملاتی مواجه نبوده‌اند و آمادگی لازم را هم نداشتند که بخواهند با این حملات برخورد کنند. رییس سازمان فناوری اطلاعات درباره تاثیر این حملات اینترنتی بر زیرساخت‌ها اظهار کرد: کیفیتی که مردم دریافت می‌کنند، تحت تاثیر قرار گرفته است. ما نگرانیم با حمله کاری کنند که کیفیت اینترنت کاهش یابد و از این طریق نارضایتی ایجاد شده و یا این نگرانی ایجاد شود که خود حاکمیت کیفیت اینترنت را پایین می‌آورد. ناظمی خاطرنشان کرد: در این شرایط و زمانی که فشار این اندازه زیاد است به طوری که باعث می‌شود کیفیت اینترنت کاهش یابد، کافی است این شایعه هم ایجاد شود که دولت اینترنت را قطع کرده که متاسفانه پذیرفتنش هم برای مردم راحت است.
الفالف8 ساعت قبل
ما به عنوان قوه بزرگ فقط یک وسعت نمی‌خواهیم بلکه به قوه قضائیه قوی می‌اندیشیم که اجرای عدالت و حق را بکند و نگاه مردم را در فرایند دادرسی و پیگیری‌های اجتماعی با خود همراه کند. رئیس قوه قضائیه با اشاره به حرکت دو سویه بین دستگاه قضا و مردم گفت: هم قوه قضائیه به مردم و نگاه به مشارکت آنها نیاز دارد و هم مردم باور، اراده و اقدام را در حوزه عمل باید داشته باشد. آیت‌الله رئیسی گفت: شاخص امروز، همدلی است که باید با مردم کار مشترکی انجام داد و پیامد آن اعتمادسازی در جامعه است و قوه قضائیه در تراز خواهد بود. وی با اشاره به دستورالعمل نحوه مشارکت و تعامل نهادهای مردمی با قوه قضائیه گفت: این دستورالعمل یکی از گام‌های مثبتی است که بیش از ۳۰ جلسه صاحبنظران وقت گذاشته‌اند تا بتوان قانونمند به مشارکت مردم نقش بدهند. وی گفت: سازوکار جدیدی در بحث نهاد داوری، میانجی‌گری و شورای حل اختلاف در دستگاه قضا ایجاد شده و در گام دوم حرکت انقلاب نقش مشارکت‌های مردمی در عموم کارها را می‌توان تعریف کرد و مقدمات آن اکنون آماده شده است.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴8 ساعت قبل
ساعت ۲۴-کلیپ‌هایی که اخیرا در فضای مجازی منتشر شده و در آن تبلیغات نامتعارفی از نامزدهای نمایندگی مجلس به نمایش در آمده، به سبب برخی سختگیری‌هاست. دیده شده یکی از نامزدها با پوشیدن لباس پلنگی ادعا می‌کند من پلنگ هستم و اگر وارد مجلس شوم شاخ وزیر را می‌شکنم. در سوی دیگر باید یادآور شد که با چنین نماینده‌هایی جامعه سخت به سمت دموکراسی حرکت خواهد کرد. نهایتا می‌توان گفت نباید در بررسی صلاحیت‌ها نماینده‌هایی که سلامت خود را به شکل‌های مختلف نشان داده‌اند مانند آقایان محمود صادقی، علی مطهری و … از این عرصه باز بمانند. همانطور که می‌گویند سالی که نکوست از بهارش پیداست؛ این مسائل در ارتباط با مجلس یازدهم نگرانی‌هایی را ایجاد خواهد کرد.

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها