پرونده مختومه ولیعهد و خاشقچی!
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

پرونده مختومه ولیعهد و خاشقچی!

(تصاویر) جستجوی جسد خاشقچی در ویلای یک شهروند سعودی

فراروخبرگزاری فرارو
(تصاویر) جستجوی جسد خاشقچی در ویلای یک شهروند سعودی
رسانه‌های ترکیه از جستجو در باغچۀ یک ویلا برای یافتن جسد روزنامه نگار مقتول سعودی خبر دادند. بر اساس اطلاعات بدست آمده این ویلا در شهرستان "یالووا"، در جنوب استانبول قرار دارد و گفته می‌شود متعلق به یکی از نزدیکان ولیعهد سعودی است.

فرارو-طبق اعلام رسانه‌های ترکیه، کارشناسان امنیتی برای پیدا کردن جنازه جمال خاشقجی یک زمین کشاورزی در جنوب شرقی استانبول را بازرسی کردند.

به گزارش واشنگتن پست، تا الان معلوم نیست یافته‌های جدید به مقامات ترکیه در یافتن بقایای جنازه خاشقجی که احتمالا در شفاف سازی نحوه قتل وی نقش موثری خواهد داشت، کمکی خواهد کرد.محمد بن سلمان: انگشتان خاشقچی را برای من بیاورید!یک فعال توییتری و افشا کننده اسرار رژیم آل سعود، در آخرین افشاگری خود در رابطه با قتل جمال خاشقچی روزنامه‌نگار منتقد سعودی اعلام کرد بن سلمان در اقدامی کینه‌توزانه و انتقام‌جویانه به عاملان ترور دستور داد انگشتانی را که او با آن مقاله و تحلیل می‌نوشته قطع و برایش بیاورند.با گذشت حدود دو ماه از ورودِ بی‌بازگشت جمال خاشقچی روزنامه‌نگار منتقد سعودی به کنسولگری این کشور در استانبول، کماکان ابعاد هولناک‌تری از قتل فجیع وی منتشر می‌شود.

روزنامه صاباح چاپ ترکیه در گزارشی افشا کرد که «صالح محمد الطبیقی» عضو تیم ۱۵ نفره ترور خاشقچی و متخصص کالبد شکافی، قبل از آغاز عملیات تکه تکه کردن وی، تمام خون بدن خاشقچی را از رگ‌های وی تخلیه کرده است.

(تصاویر) جستجوی جسد خاشقچی در ویلای یک شهروند سعودی - 4(تصاویر) جستجوی جسد خاشقچی در ویلای یک شهروند سعودی - 5(تصاویر) جستجوی جسد خاشقچی در ویلای یک شهروند سعودی - 6(تصاویر) جستجوی جسد خاشقچی در ویلای یک شهروند سعودی - 7(تصاویر) جستجوی جسد خاشقچی در ویلای یک شهروند سعودی - 8(تصاویر) جستجوی جسد خاشقچی در ویلای یک شهروند سعودی - 9(تصاویر) جستجوی جسد خاشقچی در ویلای یک شهروند سعودی - 10(تصاویر) جستجوی جسد خاشقچی در ویلای یک شهروند سعودی - 11(تصاویر) جستجوی جسد خاشقچی در ویلای یک شهروند سعودی - 12

خواندن خبر در سایت منبع

پرونده مختومه ولیعهد و خاشقچی!

الفخبرگزاری الف
پرونده مختومه ولیعهد و خاشقچی!
بسیاری از تحلیل گران سیاسی معتقد به گرفتار شدن عربستان سعودی زیر یک فشار بین المللی به خصوص از سوی کشورهای اروپایی بودند که در مجموع جایگاه ولیعهد این کشور را دستکم به شدت تضعیف و یا در نهایت به کلی نابود می کرد.

در اولین لحظات انتشار خبر قطعی کشته شدن جمال خاشقچی،روزنامه نگار منتقد سعودی در کنسولگری این کشور در استانبول،موجی از تحلیل ها در خصوص ابعاد و نحوه ی تاثیرگذاری این واقعه بر مسائل منطقه ای در رسانه ها منتشر شد. اغلب این تحلیل ها نیز جایگاه محمد بن سلمان در مقام ولیعهد عربستان سعودی را نشانه رفته بودند و با توجه به برخی گزارشات بر مبنای اینکه وی در خصوص قتل خاشقچی،نقش موثری داشته و در واقع صادرکننده ی حقیقی این فرمان بوده است،جایگاه وی را متزلزل و بعضاً حتی پایان یافته می پنداشتند.

در واقع بسیاری از تحلیل گران سیاسی معتقد به گرفتار شدن عربستان سعودی زیر یک فشار بین المللی به خصوص از سوی کشورهای اروپایی بودند که در مجموع جایگاه ولیعهد این کشور را دستکم به شدت تضعیف و یا در نهایت به کلی نابود می کرد و برخی اعتقاد داشتند پرونده خاشقچی می تواند با توجه به  تحریمهای نفتی آمریکا علیه ایران، راه گریزی هر چند اندک در خصوص این بخش از تحریمها پیش روی ج.ا.ایران بازکند.

در همان روزهای نخستین رسانه ای شدن این موضوع،موضعی سه گانه از سوی کشورهای مختلف در خصوص این پرونده را شاهد بودیم،گروهی و در راس آنها دولت ترکیه با موضعی تهاجمی و انتقادی، ماهرانه صحنه را مدیریت می کردند و با انتشار قطره چکانی اخبار از این قضیه به دنبال کسب منافع حداکثری از این پرونده بودند،گروهی( مصر،امارات،بحرین) نیز با توجه به نوع  روابطی که با عربستان سعودی داشتند به حمایت از این کشور پرداختند.

موضع نوع سوم اما به ظاهر حالتی منفعلانه داشت،موضع سکوتی که بیشتر از همه ی کشورها از سوی ج.ا.ایران دیده می شد،هر چند سخنگوی وزارت امور خارجه مدعی بود" دولت ج.ا.ایران تا مشخص شدن حقیقی همه ی ابعاد این موضوع اظهار نظری نخواهد کرد، اما این فاجعه را محکوم و حوادث را از نزدیک رصد می کند"،اما در باطن امر برخی منابع خبری و غیر رسمی از ارسال پیامهایی از سوی ج.ا.ایران به عربستان سعودی خبر میدانند که پس از رد شدن از سوی دولت سعودی،موضع ج.ا.ایران را از سکوت به تهاجمی انتقادی تبدیل کرد.

در این بین ایالات متحده که عربستان سعودی را شریک استراتژیک خود در منطقه و سرمایه گذاری بی بدیل می داند،از همان روزهای اول موضعی حمایتی اما محتاط را در قبال عربستان سعودی اتخاذ کرد و اعلام نظر قطعی از سوی دولت امریکا  در این خصوص، به بعد از سفر مقامات امنیتی و سیاسی آمریکا به ترکیه موکول شد.

نتایج سفر هیئت امریکایی به ترکیه کاملا واضح بود،دولت ترکیه برای اینکه به طور واضح این پیام را به دولت امریکا برساند که پس ازوقایع اخیر ما بین دو کشور و ازادی کشیش امریکایی الاصل از زندانهای ترکیه،ترکیه توپ را در زمین ترامپ انداخته و کاملا مصمم به امتیازگیری در این پرونده ی حساس است،اغلب مستندات مربوط به قتل خاشقچی را در اختیار این هیئت قرار میدهد.

پس از بازگشت هیئت امریکایی به واشنگتن و انتقال اطلاعات تکمیلی به ترامپ و سیا،در عمل تغییری در موضع حمایتی ترامپ از ولیعهد سعودی رخ نداد،دولت امریکا تصمیم خود را گرفته بود؛پرداخت هزینه ی حمایت از محمد بن سلمان و اخذ هزینه ی حداکثری این حمایت از دولت عربستان سعودی با به راه انداختن یک بازی دوگانه با آنها،حتی اگر بهایی که واشنگتن در این بین باید میپرداخت، بررسی استرداد گولن به انکارا باشد.

آنچه ترامپ از ریاض به عنوان هزینه میخواست نسبتا واضح بود: کنترل بازار نفت در دوران تحریم ایران-تامین هزینه های ناتوی عربی-بهبود روابط با قطر و حل و فصل فوری بحران یمن.

اغلب این موارد پیش از این نیز به استماع دولت سعودی رسیده بود اما انها روی خوشی نشان نداده بودند،اما اینبار شرایط کاملا متفاوت بود. بالطبع دولت سعودی کاملا این پیام را درک کرده بود و میدانست که باید برای درخواست های ترامپ پاسخ مناسبی ارائه دهد،به همین منظور آنها که راهی جز پذیرش حداکثری این درخواست ها نمیدیدند و از بازی دوگانه امریکا نیز مطلع بودند سعی در چانه زنی برای کاهش امتیاز دهی به امریکا و درعین حال موافقت با کلیات درخواست واشنگتن کردند.

در گام اول واشنگتن رسما اعلام کرد که استراد گولن به ترکیه را بررسی می کند تا قدری از فشار انکارا در این پرونده را بکاهد اما موکدا از ریاض خواسته بود که هرچه سریعتر درخواستهای واشنگتن را عملی کند،در حالی که اخبار، حاکی از رسیدن میزان خرید نفت ایران از سوی کره جنوبی به صفر بود و عربستان پیش از این بارها اعلام کرده بود که آماده است تا در زمان تحریم نفتی ایران،خلا تولید و عرضه ی نفت را جبران کند به یکباره با اعلام خبر کاهش 500 هزار بشکه ای تولید نفت و چند مصاحبه ی مطبوعاتی مقامات وزارت نفت سعودی در خصوص اینکه "تحریمهای امریکا نتوانسته تاثیر چندانی بر فروش نفت ایران بگذارد"،همه را شوکه کرد.

عربستان دلیل این کاهش تولید را کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی اعلام کرد،هر چند این مورد در اتخاذ این تصمیم بی تاثیر نبوده اما دلیل اصلی آن چانه زنی و استفاده از اهرم های فشار بر امریکا در کاستن از امتیازاتی بود که باید به ترامپ میدادند.

هرچند سعودیها پیش از این نیز با اعلام غیر رسمی اینکه اگر در خصوص پرونده ی خاشقچی از سوی ایالات متحده مورد تحریم واقع شوند،همه ی سرمایه ی خود را از امریکا خارج خواهند کرد،به نوعی اهرمهای فشار خود بر واشنگتن را برشمردند اما کاهش تولید نفت اولین اقدام عملی ریاض در مقابل واشنگتن بود تا به خوبی پیام مطلوب ریاض به ترامپ رسانده شود.

سعودیها به خوبی میدانستند که حضور پمپئو در راس وزارت خارجه که سابقه ای کاملا امنیتی در سیا دارد، امکان شکاف عمیق بین سیا و دولت را تقریبا ناممکن می کند؛ حتی اگر سیا به طور نسبتا رسمی از دست داشتن بن سلمان در قتل خاشقچی بگوید و ترامپ انکار یا از ولیعهد سعودی حمایت کند.لذا سعودیها به خوبی از بازی دوگانه ی امریکا مطلع بودند و با دریافت پیامهای حمایتی از سوی کشورهای عربی و برخی قدرتهای جهانی مانند چین و روسیه که با عضویت عربستان سعودی در بانک مشترک سرمایه گذاری چین و روسیه،نمود آشکاری داشت با اعتماد به نفس بالاتری در میدان بازی دوگانه ای که واشنگتن برای امتیاز گیری بیشتر از ریاض طراحی کرده بود،بازی کردند.

عربستان سعودی با موافقت ضمنی با کلیات خواسته های واشنگتن تلاش کرد برای تقلیل این خواست ها و چانه زنی و فشار برای این مهم به خوبی عمل کند و در نهایت به توافقی نسبتا جامع با امریکا  در این خصوص دست یافت،موافقت ریاض با از سرگیری گفت و گو های یمن و تشدید حملات برای تصرف بندر الحدیده تا قبل از اغاز این مذاکرات برای داتشن دست بالاتر در مذاکرات آتی،نشان از توافق اولیه ی ریاض- واشنگتن در پرونده ی یمن دارد.

در خصوص ناتوی عربی نیز برگزاری رزمایش مشترک 6 کشور عربی به همراه نظارت 2 کشور دیگر در مصر که در رسانه های عربی نیز بازخوردهای فراوانی داشت و از آن به عنوان مقدمات تشکیل ناتوی عربی نامبرده میشد به نظر گامهای نخستین ریاض و واشنگتن برای تحقق ایر امر می باشد،اما این مسیر دشواری های بسیاری دارد و یکی از بزرگترین گره های این مساله نیز بحران قطر است و البته اختلافات عمیقِ پنهان میان کشورهای عربی؛ لذا تشکیل ناتوی عربی هرچند از سوی ریاض و واشنگتن مورد توافق کلی باشد اما مسیری دشوار و طولانی را مینمایاند که دست کم در میان مدت امکان حصول نتیجه ای ملموس را غیرممکن می سازد.

پرونده ی قطر:

از زمان تمجید بن سلمان از قطر در یک کنفرانس اقتصادی در عربستان، گمانه زنی های زیادی در خصوص احتمال بهبود روابط دو کشور به وجود آمده است.

بن سلمان در حالی از اقتصاد قطر تمجید کرده و آینده ی بهتری را نیز برای اقتصاد این کشور متصور شده است که تا چندی پیش و در سفر به مصر، با مقایسه ی اهمیت یک خیابان در قاهره و کشور قطر عملا این کشور را تحقیر کرد.این گمانه زنی ها زمانی بیشتر رنگ و بوی واقعیت گرفتند که اخیرا امیر کویت خبر از برگزاری اجلاس سران شورای همکاری خلیج

فارس در ریاض آن هم در آینده‌ای نزدیک داد و البته به تازگی چهره های رسانه ای قطری که روابط نزدیکی با امیر این کشور دارند از سفر قریب الوقوع خود به ریاض خبر می دهند.

همچنین از سویی چهره های رسانه ای نزدیک به دولت قطر اخیرا در صفحات شخصی خود در فضای مجازی از برامدن صدای ناله و فغان از سوی امارت ابوظبی در امارات خبر میدهند،که این امر می تواند به وضوح نشانه ی احتمال حل مشکل سعودی-قطر آنهم به عنوان یک تصمیم دوجانبه و با دور زدن ابوظبی که نقش مهمی در این پرونده داشت، در آینده ای نزدیک باشد.

در مجموع با اظهارات اخیر ترامپ در خصوص پرونده خاشقچی و بحران یمن و اعلام حمایتش از دولت عربستان سعودی و همچنین اعلام کرملین در خصوص دیدار بن سلمان و پوتین در اجلاس جی 20 به نظر پرونده تزلزل جایگاه بن سلمان نیز بسته شده و فصل جدیدی از عملکرد منطقه ای ریاض با سفر قریب الوقوع وی به بحرین، امارات و مصر، پیش از سفرش به آرژانتین برای شرکت در اجلاس جی 20 گشوده خواهد شد؛ هر چند این پرونده همچنان در محافل رسانه ای باز و نسبتا داغ باشد.

منبع: فارس

خواندن خبر در سایت منبع

خاشقچی، غرب آسیا و نگاه کاسب کارانه ترامپ

ایرناخبرگزاری ایرنا
خاشقچی، غرب آسیا و نگاه کاسب کارانه ترامپ
دهلی نو - ایرنا - ادعاهای حقوق بشری آمریکا که خود را پرچمدار آن در جهان می داند با حمایت های کاسبکارانه دونالد ترامپ رییس جمهوری این کشور از آمران قتل وحشیانه روزنامه نگار سعودی اکنون درچشم جهانیان رنگ باخته است ، بخصوص پس از آنکه کاخ سفید اعلام کرد ، حتی اگر شاهزاده عربستان در پشت این ماجرا باشد باز هم نمی تواند از دلارهای نفتی آمریکا چشم بپوشد.

به گزارش ایرنا، در تاریخ بسیار اتفاق افتاده است که تنها یک حادثه منجر به وقوع زنجیره ای از وقایع شده و گاه مسیر تاریخ را عوض کرده و امنیت بین الملل را به خطر انداخته است. تحلیلگران معتقدند قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار متعلق به خاندان سعودی که در سالهای اخیر با حاکمان این کشور تضاد منافع پیدا کرده بود حتی اگر مسیر وقایع را در غرب آسیا تغییر ندهد بی شک بر سیاست های دولتها و جهت گیری افکار عمومی منطقه و جهان تاثیری غیرقابل بازگشت به جا گذاشته است.

قتل این فرد که تبعه سعودی بود، در آمریکا کار و زندگی می کرد، در افغانستان حضور داشته و در خاک ترکیه در وانفسای احیای تحریم های آمریکا علیه مردم ایران اتفاق افتاد بسیاری از کشورها را به طور مستقیم درگیر کرد و باعث شد رسانه های جهان هنوز هم بر آن تمرکز کنند.

بدون شک به ندرت در تاریخ اخیر یک رویداد غیر مرتبط با سیاست جهانی مانند قتل جمال خاشقچی بر منطقه تاثیر گذار بوده است. این حادثه می تواند به شدت محیط راهبردی یک منطقه حیاتی از جهان را تغییر دهد.

هسته اصلی این موضوع تلاش آمریکا برای ایجاد یک نظم در خاورمیانه است که بتواند به طور قابل ملاحظه ای به عربستان سعودی تحت رهبری محمد بن سلمان ولیعهد این کشور قدرت دهد.

تحلیل گران معتقدند که اکنون چهره واقعی ولیعهد عربستان مشخص شده است و او دیگر یک به اصطلاح اصلاح طلب بزرگ با عقایدی مدرن و باز نیست. آمریکا پیش از این نیز از نیروهای غیر دموکراتیک حمایت کرده بود اما سرمایه گذاری این کشور بر روی محمد بن سلمان و ایجاد یک عربستان جدید، بسیار بزرگ بوده است.

آمریکا که خود مدعی همیشگی تامین حقوق و ثبات است اکنون با مشکل روبرو شده است. با وجود گذشته ای تاریک، آمریکا نمی تواند به صورت اخلاقی ادامه روابط خود با عربستان سعودی را توجیه کند به خصوص در ارتباط با جنگ سعودی در کشور یمن که یک طرح بی ثمر از سوی محمد بن سلمان بود.

رییس جمهوری آمریکا هرچند سعی کرده است از انتقاد علیه رژیم عربستان سعودی خودداری کند اما نتوانسته است خود را از زیر بار فشار افکار عمومی جهان خلاص کند چرا که گفته می شود او دارای منافع شخصی در عربستان است.

علاوه بر شخص ترامپ، دولت آمریکا نیز دارای منافع مهم دیگری در عربستان است. فروش اسلحه به عربستان به ارزش 110 میلیارد دلار یک قرارداد است که ترامپ به آن افتخار زیادی می کند. اما با تغییری شرایط سیاسی در داخل آمریکا رابطه این کشور با عربستان می تواند تحت تاثیر قرار گیرد.

ادامه روابط با محمد بن سلمان می تواند شانس ترامپ برای پیروزی در دور بعدی انتخابات آمریکا را تحت تاثیر قرار دهد.

اگر آمریکا پادشاه عربستان سعودی را مجبور کند تا یک ولیعهد جدید معرفی نماید، اولین تاثیر آن تخریب دو سال سرمایه گذاری بر روی محمد بن سلمان و تضعیف نفوذ آمریکا در خاورمیانه خواهد بود. تضعیف اتحاد میان آمریکا، رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی به نفع ایران است اما این امر بی ثباتی بیشتری برای آینده رژیم صهیونیستی به همراه خواهد داشت.

قتل خاشقچی همچنان می تواند حقایق پنهان بیشتری را آشکار نماید و سبب تضعیف اتحاد ها و برنامه ریزی های بیشتری بشود.

در همین رابطه رئیس یکی از مهمترین موسسات تحقیقاتی هند 'ایندیا فاوندیشن' (India Foundation) معتقد است که جمال خاشقچی یک فرد عادی نبود و قتل وحشیانه وی در کنسولگری عربستان در استانبول موجب تغییر وضعیت در نه تنها عربستان بلکه سراسر خاورمیانه خواهد شد.

آلوک بانسال، دریادار بازنشسته نیروی دریایی هند در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا در دهلی نو در مورد اثرات قتل خاشقچی بر روی وضعیت در عربستان و خاورمیانه گفت: 'خاشقچی یک فرد عادی نبود. وی پسر برادر یک تاجر سلاح عربستانی ادنان خاشقچی و از فامیلهای نزدیک دودی فاید، یعنی کسی که در جریان تصادف خودرو بهمراه شاهزاده انگلیسی دیانا کشته شد، بود. وی همچنین سردبیر سابق کانال خبری العربیه بود.

این تحلیلگر هندی خاطرنشان کرد که خاشقچی در ایام جوانی دارای دیدگاههای اسلامی بود ولی وی بعدها روش فکری خود را تغییر داد. وی همچنین دبیر روزنامه الوطن بود اما پس از سپتامبر سال 2017 که از دسترسی وی به رسانه های اجتماعی عربستان سعودی ممانعت به عمل آمد به آمریکا فرار کرد و از آن موقع ساکن آمریکا و خبرنگار واشنگتن پست بود. وی در مقاله های اخیر خود بشدت از پادشاه عربستان سلمان و ولیعهد این کشور محمد بن سلمان انتقاد کرده بود.

بانسال افزود: وی مخالف مداخله ائتلاف تحت رهبری عربستان در یمن که منجر به بروز یک فاجعه انسانی بزرگ در این کشور شده است، بود. همه اینها قتل خاشقچی را به صورت یک رویداد مهم در آورده اند که می تواند وضعیت را در نه تنها عربستان بلکه سراسر خاورمیانه تغییر دهد.'

این کارشناس برجسته امور راهبردی، در پاسخ به سوالی در مورد موضعگیری های ترکیه به قتل خاشقچی، گفت: ' قتل خاشقچی وجهه رئیس جمهور ترکیه رجب طیب اردوغان را ترمیم کرده و وی را به مرد آهنینی که حامی واقعیت و قربانی تروریسم است در آورده است. موضع سفت و سخت اردوغان در قبال این موضوع موجب محبوبیت وی در نه تنها ترکیه بلکه جهان عرب و اروپا شده است. وی با رژیم عربستان از زمان وقوع کودتای 2013 در مصر درگیر بوده است. رابطه وی با عربستان، بدنبال تلاش ولیعهد این کشور محمد بن سلمان در جهت انزوای قطر با کمک مصر و دیگر متحدان خود در خلیج فارس، بیش از پیش تیره شده است. حمایت ترکیه باعث شد که قطر بتواند در برابر فشار شدید عربستان مقاومت کند. حال با اینکار ترکیه تضعیف شدید موقعیت ولیعهد محمد بن سلمان را در جهان عرب از طریق افشای منظم جزئیات قتل خاشقچی تضمین کرده است.'

ناخدا آلوک بانسال، از عکس العمل گستاخانه آمریکا نسبت به قتل خاشقچی بخاطر ملاحظات کاملا اقتصادی انتقاد کرده و گفت: 'عکس العمل رئیس جمهور دونالد ترامپ به قتل خاشقچی، علیرغم اینکه خاشقچی یک ستون نویس واشنگتن پست بود و در آمریکا زندگی می کرد، چندان جدی نبود. ترامپ گفت این حادثه 'وحشتناک و زشت' است و حتی قول مجازات شدید مسببان آنرا داد ولی آماده توقف فروش سلاح به عربستان با توجه به امکان تاثیر آن بر روی اشتغال در آمریکا نشده است. آمریکا و عربستان سال گذشته یک قرارداد سلاح بیش از 110 میلیارد دلاری را امضا کردند. ترامپ همچنین گفت که خاشقچی یک شهروند آمریکا نبود و به همین جهت وی مسئول مجازات مسببان قتل وی نیست.'

وی افزود: 'اعمال ترامپ نشان می دهند که منافع اقتصادی برای آمریکا به مراتب مهمتر از قتل وحشیانه یک نفر خبرنگار در یک محوطه دیپلماتیک هستند.'

این متخصص امور راهبردی، تاثیر احتمالی قتل خاشقچی را بر روی وضعیت در داخل عربستان تشریح کرده و گفت: 'وضعیت در عربستان و خاورمیانه یقینا، بدون توجه به موضع متحدان این کشور از قبیل آمریکا و انگلیس در قبال این رویداد، تغییر خواهد کرد. شاهزاده های مختلف اکنون از بتدریج سر بلند می کنند و به همین جهت موقعیت ولیعهد محمد بن سلمان ضعیف خواهد شد. انزوای قطر به احتمال قوی به پایان خواهد رسید و این امر موجب تمرکز بیشتر توجه بر روی جنگ فرسایشی عربستان در یمن خواهد شد.

وی تاکید که چنین تغییراتی می توانند فضا را برای تنفس ایران گسترده کند.

این تحلیلگر هندی در گفت و گوی خود همچنین اظهار عقیده کرد که قتل خاشقچی همچنین مانع از تکرار اعمال زشت عربستان در آینده خواهد شد. سکوت جامعه جهانی در برابر اقدام عربستان به گروگانگیری نخست وزیر لبنان سعید حریری موجب قوت قلب ریاض در انجام اعمال زشت شده بود. وضعیت اقتصادی عربستان که در اثر افزایش قیمت نفت بهتر شده بود می تواند دوباره ضعیف شود و امکان دارد که زمانی یک دولت بهتر در عربستان بر سر کار آید.'

وی، عکس العمل شدید جامعه بین المللی را به قتل خاشقچی تشریح کرده و گفت: 'قتل وحشیانه خاشقچی مخالف ارزشهای دمکراتیک و آزادی هایی است که غرب خود را حامی آنها معرفی می کند به همین جهت وقوع این حادثه موجب تنفر شدید افکار عمومی در اروپا و آمریکا از رژیم سعودی شده .'

بانسال گفت:خیلی از کشورهای اروپایی سطح روابط خود را با عربستان کاهش داده اند و گردهمایی تجاری عربستان تحت عنوان 'داووس در بیابان' در اثر عدم حضور اکثر رهبران سیاسی و تجاری جهان در آن در اعتراض نسبت به قتل خاشقچی کاملا شکست خورد. صدر اعظم آلمان انجلا مرکل قول داده است که فروش سلاح را به عربستان متوقف سازد. خواسته های مشابهی از سوی کشورهای دیگر مطرح می شوند. مرکل همچنین گفته است که اتحادیه اروپا تصمیم مشترکی را در مورد نحوه مجازات عربستان اتخاذ خواهد کرد. فرانسه تا کنون فروش سلاح را به عربستان متوقف نکرده است ولی رئیس جمهور این کشور مکرون نیز اظهارات مشابهی را ابراز کرده است.'

آساق**1424**1663**

خواندن خبر در سایت منبع

خیلی ها ولیعهد سعودی را مسئول قتل خاشقچی می دانند

ایرناخبرگزاری ایرنا
خیلی ها ولیعهد سعودی را مسئول قتل خاشقچی می دانند
آنکارا - ایرنا - 'مولود چاووش اوغلو' وزیر خارجه ترکیه تاکید کرد که بسیاری از کارشناسان و طرف های دخیل، 'محمد بن سلمان' ولیعهد سعودی را مسئول قتل 'جمال خاشقچی' معرفی می کنند، ولی نمی دانم 'دونالد ترامپ' رئیس جمهوری آمریکا به چه دلیلی این موضوع را نفی می کند.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، چاووش اوغلو در مصاحبه با روزنامه 'زد دویچه زیتونگ' آلمان بیان کرد: شاید مقامات آمریکا شواهد و مدارک دیگری دارند که ما از آن اطلاع نداریم.

وی اضافه کرد: باور نداریم که قاتلان اعزامی از عربستان به ترکیه، اقدامی خودسرانه انجام داده باشند و تا این حد اطمینان داریم، چرا که آنها جسارت چنین کاری را ندارند، ولی بدون دلیل هم حرفی نمی زنم و کسی را متهم نمی کنم.

وزیر خارجه ترکیه با اشاره به وجود ابهامات حل نشده در پرونده قتل خاشقچی افزود: هنوز معلوم نیست که افراد محلی همدست در این جنایت چه کسانی هستند و جسد کجاست.

وی با بیان این که مقامات سعودی به رغم وعده داده شده، تصاویر همدست های محلی قتل خاشقچی را به ترکیه نفرستادند، گفت: مقامات عربستانی از ترکیه اطلاعات می خواهند، ولی خود آنها اطلاعاتی ارائه نمی دهند.

چاووش اوغلو با اشاره به مشخص بودن نام همدستان محلی جنایت قتل خاشقچی برای مقامات آل سعود افزود: با این وجود نمی دانم چرا مقامات عربستان می خواهند که 'تصاویر رباتیک' را به ترکیه تحویل دهند.

وی اضافه کرد: عوامل و آمران قتل بعد از آن که نتوانستند خاشقچی را برای بازگشت به عربستان راضی کنند، او را کشتند.

وزیر خارجه ترکیه اضافه کرد: بر اساس مستندات فایل صوتی زمان قتل خاشقچی، این روزنامه نگار بر اساس یک جنایت برنامه ریزی شده در مدت هفت دقیقه کشته شده و قاتلان نیز زمان مثله کردن جسد او به موسیقی گوش می داده اند.

چاووش اوغلو مثله کردن جسد خاشقچی را اقدامی 'بسیار نفرت انگیز' خواند و افزود: این امر نشان می دهد که آنها با رغبت فراوانی این جنایت را انجام می دهند و آن افراد قطعه قطعه کردن انسان ها را دوست دارند.

به گزارش ایرنا، پایگاه اطلاع رسانی 'خبر.7 ' ترکیه دیروز اعلام کرد که ماموران پلیس بازرسی از یک واحد ویلا در روستای 'سامانلی' شهر 'ترمال' در استان 'یالووا' را با هدف یافتن جسد خاشقچی آغاز کرده اند.

به گزارش خبر.7، این خانه ویلایی در کنار جاده قرار دارد و دارای باغچه بزرگی است و عوامل پلیسی برای جستجوی محل از گروه های تخصصی پلیس جنایی و سگ بهره گرفته اند.

'معمر ارول' استاندار یالووا درباره بازرسی از این ویلا که به یک تاجر عرب تعلق دارد، به خبرنگاران گفت که این عملیات بازرسی و جستجو به دستور دادستان کل شهر استانبول انجام می شود.

همچنین روزنامه 'ینی شفق' دیروز طی گزارشی درباره پرونده قتل خاشقچی، سرنوشت بن سلمان ولیعهد سعودی در پی این جنایت مبهم خواند و نوشت: اکنون ادامه اقتدار ولیعهد و نیز ابهام درباره سرنوشت برنامه های اقتصادی عربستان در صورت برکناری بن سلمان به نگرانی جدی غربی ها تبدیل شده است.

خاشقچی 60 ساله بعد از انتخاب بن سلمان به عنوان ولیعهد عربستان، این کشور را ترک کرده و به آمریکا رفته بود و در روزهای منتهی به قتل، قصد ازدواج با یک تبعه ترکیه را داشت.

این روزنامه نگار منتقد آل سعود روز 2 اکتبر (10 مهر) برای طی مراحل ثبت ازدواج با 'خدیجه چنگیز' نامزد ترکیه ای خود، به ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول مراجعه کرد، اما پس از ورود به کنسولگری ناپدید شد.

حکومت آل سعود پس از 18 روز انکار، در پی فشار بین المللی با صدور بیانیه ای به قتل او در ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول اعتراف و اعلام کرد که در ارتباط با پرونده قتل او، 18 نفر از جمله 15 مامور تیم ترور اعزامی از ریاض دستگیر شده اند.

همه مدارک و شواهد نشان می دهد که 15 مامور از نزدیکان بن سلمان ولیعهد سعودی که از طرف او به استانبول اعزام شده بودند، عامل قتل خاشقچی و نابود کردن جنازه وی هستند و بر این اساس، دولت ترکیه خواستار استرداد این افراد برای محاکمه در استانبول است؛ درخواستی که از سوی مقامات سعودی تاکنون رد شده است.

خاورم/1905**1651

خواندن خبر در سایت منبع

مقام ترک: عربستان مسئول اصلی روشن شدن پرونده قتل خاشقچی است

ایرناخبرگزاری ایرنا
مقام ترک: عربستان مسئول اصلی روشن شدن پرونده قتل خاشقچی است
آنکارا- ایرنا- ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه گفت: پیگیری پرونده قتل جمال خاشقچی در ترکیه ادامه دارد ولی عربستان سعودی مسئول اصلی روشن شدن پرونده این جنایت است.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، به رغم گذشت نزدیک دو ماه از قتل خاشقچی روزنامه نگار منتقد آل سعود در کنسولگری عربستان در شهر استانبول، هنوز از جسد وی خبر دقیقی در دست نیست.

مقامات آل سعود پاسخ روشنی درباره سرنوشت جسد خاشقچی نداده اند و تنها به ذکر تحویل جسد به یک همدست محلی اکتفا کرده اند، ولی برخی منابع ترک مدعی نابودی جسد این روزنامه نگار با استفاده از اسیدهای قوی در داخل ساختمان کنسولگری و اقامتگاه سرکنسول هستند.

سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه امروز در مصاحبه با خبرنگاران با بیان این که 'اگر موضع انسانی و حقوقی ترکیه نبود، شاید بر جنایت خاشقچی سرپوش گذاشته می شد'، افزود: در این جنایت منفور باید بعضی موارد از جمله وضعیت جسد روشن شود.

وی با تاکید بر ضرورت روشن شدن وضعیت جسد جمال خاشقچی اظهار کرد: اکنون تمامی دنیا می پرسد که چه کسی و یا کسانی دستور این جنایت را داده اند؟ جسد کجاست؟ و دریافت پاسخ این سوالات نیز حق همه است.

کالین با اشاره به ادامه بررسی نهادهای مرتبط ترکیه در پرونده قتل خاشقچی بیان کرد: ترکیه برای روشن شدن این حادثه منفور هر آنچه را که وظیفه دارد، انجام خواهد داد.

سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه اضافه کرد: عربستان کشور دوست و برادر ماست و به خاطر این حادثه با کسی خصومت نداریم و هیچ کس را هم هدف قرار نمی دهیم.

امروز همچنین روزنامه ینی شفق طی گزارشی درباره پرونده قتل خاشقچی، سرنوشت محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی در پی این جنایت مبهم خواند و نوشت: اکنون ادامه اقتدار ولیعهد و نیز ابهام درباره سرنوشت برنامه های اقتصادی عربستان در صورت برکناری محمد بن سلمان به نگرانی جدی غربی ها تبدیل شده است.

پایگاه اطلاع رسانی 'خبر.7 ' ترکیه نیز دیروز اعلام کرد که ماموران پلیس بازرسی از یک واحد ویلا در روستای 'سامانلی' شهر 'ترمال' در استان یالووا را با هدف یافتن جسد خاشقچی آغاز کرده اند.

به گزارش خبر.7، این خانه ویلایی در کنار جاده قرار دارد و دارای باغچه بزرگی است و عوامل پلیسی برای جستجوی محل از گروه های تخصصی پلیس جنایی و سگ بهره گرفته اند.

'معمر ارول' استاندار یالووا درباره بازرسی از این ویلا که به یک تاجر عرب تعلق دارد، به خبرنگاران گفت که این عملیات بازرسی و جستجو به دستور دادستان کل شهر استانبول انجام می شود.

خاشقچی 60 ساله بعد از انتخاب 'محمد بن سلمان' به عنوان ولیعهد عربستان، این کشور را ترک کرده و به آمریکا رفته بود و در روزهای منتهی به قتل، قصد ازدواج با یک تبعه ترکیه را داشت.

این روزنامه نگار منتقد آل سعود روز 2 اکتبر (10 مهر) برای طی مراحل ثبت ازدواج با 'خدیجه چنگیز' نامزد ترکیه ای خود، به ساختمان کنسولگری عربستان مراجعه کرد، اما پس از ورود به کنسولگری ناپدید شد.

نامزد وی پس از اطمینان از خارج نشدن خاشقچی از ساختمان کنسولگری، پلیس و مقام های عالی ترکیه را در جریان رویداد قرار داد، ولی مقام های آل سعود منکر اطلاع از وضعیت خاشقچی شدند.

حکومت آل سعود پس از 18 روز انکار، در پی فشار بین المللی با صدور بیانیه ای به قتل او در ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول اعتراف و اعلام کرد که در ارتباط با پرونده قتل او، 18 نفر از جمله 15 مامور تیم ترور اعزامی از ریاض دستگیر شده اند.

همه مدارک و شواهد نشان می دهد که 15 مامور از نزدیکان بن سلمان ولیعهد سعودی که از طرف او به استانبول اعزام شده بودند، عامل قتل خاشقچی و نابود کردن جنازه وی هستند و بر این اساس، دولت ترکیه خواستار استرداد این افراد برای محاکمه در استانبول است؛ درخواستی که از سوی مقامات سعودی تاکنون رد شده است.

خاورم/1905*1049

خواندن خبر در سایت منبع

ویلای مشکوک مرتبط با قتل خاشقچی

الفخبرگزاری الف
ویلای مشکوک مرتبط با قتل خاشقچی
دادستانی استانبول افزود: «دیدار یکی از مظنونان با نام منصور عثمان ابو حسین در ویلای محل اقامت شهروند عربستان با نام محمد احمد الفوزان در راستای امحای جسد خاشقچی بوده است.»

به گزارش مشرق، جمال خاشقچی ۲ نوامبر ۲۰۱۸ با نقشه قبلی در کنسولگری عربستان در استانبول از سوی مظنون یا مظنونان خفه شده و جسدش مثله شده است. یکی از مظنونان با نام منصور عثمان ابوالحسین روز قبل از جنایت، با فردی به نام محمد احمد الفوزان تماس برقرار کرده است. این دیدار در راستای امحا-اخفای جسد مثله شده خاشقجی بوده و بدین دلیل فرایند بازرسی با حکم دادگاه از سوی گروه های امنیتی انجام شده است.

محمد احمد الفوزان در ویلای بازرسی شده اقامت داشته است.

ویلای مشکوک مرتبط با قتل خاشقچی - 2ویلای مشکوک مرتبط با قتل خاشقچی - 4ویلای مشکوک مرتبط با قتل خاشقچی - 5ویلای مشکوک مرتبط با قتل خاشقچی - 6ویلای مشکوک مرتبط با قتل خاشقچی - 7ویلای مشکوک مرتبط با قتل خاشقچی - 8ویلای مشکوک مرتبط با قتل خاشقچی - 9ویلای مشکوک مرتبط با قتل خاشقچی - 10ویلای مشکوک مرتبط با قتل خاشقچی - 11ویلای مشکوک مرتبط با قتل خاشقچی - 12ویلای مشکوک مرتبط با قتل خاشقچی - 13ویلای مشکوک مرتبط با قتل خاشقچی - 14

خواندن خبر در سایت منبع

دادستان ترکیه: همدست قاتل خاشقچی تابعیت سعودی دارد/ ترکیه از مواضع خود در قبال این پرونده کوتاه نمی آید

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
دادستان ترکیه: همدست قاتل خاشقچی تابعیت سعودی دارد/ ترکیه از مواضع خود در قبال این پرونده کوتاه نمی آید
دادستان ترکیه از سعودی بودن همدست قاتل خاشچقی خبر داد و گفت: این فرد دوماه است که از خاک ترکیه فرار کرده است.

دادستان کل ترکیه در استانبول اعلام کرد، بررسی اطلاعات مشخص می‌کند شهروند سعودی به نام "محمد احمد الفوزان" به مظنونان قتل جمال خاشقجی در سر به نیست کردن جسد این روزنامه‌نگار سعودی کمک کرده و تیم تحقیق و تفحص دو ویلای متعلق به الفوزان را در استان یالوا شناسایی کرده‌ است.

دادستان کل ترکیه اظهار کرد، "منصور عثمان ابا حسین" یکی از ۱۵ مظنون به قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی یک روز قبل از کشته شدن جمال با الفوزان در یکی از دو ویلایی که در روستای سامانلی در استان یالوا در جنوب استانبول واقع و مورد تفتیش قرار گرفته است، تماس برقرار کرده بود.

الجزیره به نقل از بیانیه دادستانی کل ترکیه گزارش داد، الفوزان تاجر سعودی مقیم ترکیه در سر به نیست کردن جسد خاشقجی بعد از کشتن و مثله کردن جسدش توسط تیم سعودی در داخل کنسولگری عربستان در استانبول در تاریخ دوم اکتبر دست داشته است.

دادستان کل ترکیه ضمن فاش کردن هویت این همدست محلی که با تیم ترور همکاری داشته آورده است، تیم ترور با او برای رهایی از شر جسد خاشقجی هماهنگ کرده بود.

این افشاگری دو عنصر از عناصر روایت مقامات سعودی را درباره قتل خاشقجی زیر سوال می‌برد، اول اینکه جوخه مرگ به نیت قتل خاشقجی به استانبول آمده بود و دوم اینکه همدست محلی آنطور که ریاض مدعی شده بود ترکیه‌ای نبوده بلکه تابعیت سعودی داشته است.

خبرگزاری آناتولی ترکیه نیز گزارش داد، ادعاهایی وجود دارند مبنی بر اینکه الفوزان بعد از تماس با مظنونان ترکیه را ترک کرده و تقریبا از دو ماه پیش بازنگشته است.

الجزیره نیز در ادامه آورده است، تفتیش دو ویلای متعلق به الفوزان همچنان ادامه دارد و تیم تحقیقات جنایی به دنبال سرنخ‌های جدید است. تیم تحقیقات و پلیس و نیروهای ژاندارمری تدابیر امنیتی گسترده‌ای را در اطراف این دو ویلا لحاظ کرده‌اند و نیروهای پلیس و اطفاء حریق در حال جستجوی مکان با مشارکت سگ‌های آموزش دیده و پهپاد هستند و یک چاه نزدیک به باغ یکی از ویلاها را تفتیش کرده‌اند.

منابع امنیتی ترکیه پیشتر گفته بودند، مناطقی در شهر یالوا مکان‌های احتمالی برای سر به نیست کردن جسد خاشقجی هستند.

از دیگر سو، مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه اظهار کرد، آنکارا در صورت آغاز تحقیقات بین‌المللی درباره پرونده خاشقجی به طور کامل همکاری خواهد کرد و درخواست‌ها برای انجام تحقیقات بین‌المللی به دلیل پیدا نشدن پاسخ‌هایی برای سوال‌های مهم از جمله اینکه آمر قتل چه کسی بوده، افزایش یافته است.

وی افزود: تحقیقات ترکیه در این پرونده به شدت ادامه دارد و من از دادستانی کل می‌خواهم اطلاعات این پرونده را ارائه کند چراکه متهمان بازداشت شده در قبضه مقامات سعودی هستند.

خواندن خبر در سایت منبع

محمد بن سلمان: انگشتان خاشقچی را برای من بیاورید!

رکناخبرگزاری رکنا
محمد بن سلمان: انگشتان خاشقچی را برای من بیاورید!
رکنا: فعال توئیتری فاش کرد که محمد بن سلمان شخصا از عاملان ترور خاشقچی خواسته است که انگشتان وی را که با آن در رسانه ها علیه رژیم آل سعود مطلب می نوشته است، برای وی ببرند.

محمد بن سلمان: انگشتان خاشقچی را برای من بیاورید! - 1

مجتهد فعال توییتری و افشا کننده اسرار رژیم آل سعود، در آخرین افشاگری خود در رابطه با قتل Murder جمال خاشقچی روزنامه‌نگار منتقد سعودی اعلام کرد بن سلمان در اقدامی کینه‌توزانه وانتقام‌جویانه به عاملان ترور Assassination دستور داد انگشتانی را که او با آن مقاله و تحلیل می‌نوشته قطع و برایش بیاورند.

به گفته این فعال که اطلاعات انتشار یافته‌اش در بسیاری از پایگاه‌های اطلاع‌رسانی عربی و صفحات اجتماعی دست به دست می‌شود، بن‌سلمان از جزئیات دقیق عملیات قتل خاشقچی از مراحل پیشین تا انجام قتل و بعد از آن کاملا مطلع بوده است.

مجتهد همچنین فاش کرد اعضای تیم ترور بعد از انجام عملیات و پیش از افشای این رسوایی مبالغی بین 2 تا 5 میلیون ریال سعودی دریافت کرده‌اند.

در همین راستا رسانه آمریکایی نیویورک تایمز پیشتر اعلام کرده بود که کسانی که خاشقچی را به قتل رساندند، اول انگشتان او را قطع کرده و سپس گردن او را از پشت زدند.

منابع آمریکایی همچنین اعلام کردند که سازمان اطلاعات آمریکا(سیا) در گزارشی اعلام کرده که شخص بن سلمان فرمان قتل خاشقچی را صادر کرده است.

خواندن خبر در سایت منبع

بن سلمان در تلاش برای خروج از انزوا و رسوایی قتل خاشقچی

ایرناخبرگزاری ایرنا
بن سلمان در تلاش برای خروج از انزوا و رسوایی قتل خاشقچی
تهران- ایرنا- برخی از رسانه های عربی با اشاره به کارنامه سیاه بن سلمان ولیعهد عربستان، هدف از سفرش به برخی از کشورهای منطقه و شمال آفریقا را تلاشی برای خروج از انزوای بین المللی و رسوایی های ناشی از جنگ یمن و ماجرای قتل خاشقچی روزنامه نگار منتقد سعودی عنوان کردند.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان روز پنجشنبه گذشته( اول آذرماه ) ریاض را به مقصد چند کشور عربی شامل امارات، بحرین، تونس، مصر، الجزایر و موریتانی ترک کرد. وی قرار است روز سه شنبه (6 آذرماه) پس از دیداری از تونس، برای شرکت در نشست جی - 20 عازم آرژانتین شود.

بن سلمان پنجشنبه گذشته در نخستین سفر خارجی خود پس از قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد سعودی، در ابوظبی با همتای اماراتی خود دیدار و گفت وگو کرد.

وی یکشنبه گذشته وارد منامه ‌شد تا با مقامات بحرینی درباره تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی گفت وگو کند.

سفرهای خارجی بن سلمان در شرایطی صورت می‌گیرد که عربستان به دلیل ماجرای قتل خاشقجی با بحران های گسترده بین‌المللی روبرو است و کاربران فضای مجازی در کشورهای تونس، الجزایر و موریتانی با به راه انداختن هشتگ «لا اهلا و لاسهلا» (نه سلام و نه خوشامد) به سفر بن سلمان به این کشور ها واکنش نشان دادند.

در این زمینه تارنمای شبکه خبری «المیادین» لبنان نوشت: کاربران فضای مجازی در کشورهای تونس، الجزایر و موریتانی در واکنش به سفر بن سلمان به این کشورها هشتگ هایی را در انتقاد از ورود وی به این کشورها به راه انداختند.

'آنها با انتقاد از اقدامات ولیعهد عربستان از جمله ادامه جنگ یمن و قتل خاشقچی روزنامه نگار منتقد سعودی و تلاش برای عادی سازی روابط ریاض با رژیم اسرائیل، به سفر وی به این کشورها واکنش منفی نشان دادند. معترضین در فضای مجازی از بن سلمان به عنوان «صاحب اره» یاد می کنند و هشتگ هایی همانند «لا اهلا و لا سهلا » و «زیارة المنشار عار» (دیدار اره ننگ است) را دنبال می کنند.'

تارنمای شبکه خبری «الجزیره» قطر نیز عنوان کرد: به گفته «الفاهم بوکدوس» فعال رسانه های و حقوق بشری، در شرایطی که جهان محمد بن سلمان را به عنوان بدترین قاتل قرن بیستم به شمار می آورد تونس یکی از برجسته ترین کانون انقلاب های عربی برای استقبال از این وحشی صفت آماده می شود. وی خطاب به بن سلمان گفت ای قاتل خاشقچی، ای جلاد مردم یمن، ای پرورش دهنده داعش و ای زندانبان مردم عربستان هزاران بار به تو می گوییم که به تونس خوش نیامدی.

روزنامه «الشرق» قطر نیز نوشت: نظام سعودی که در شرایط بغرنجی گرفتار شده است به جای مقابله با رسوایی ها و طرح های مصیبت بار خود تلاش می کند فرار رو به جلو داشته باشد. تصویری از سرکوب گری وحشیانه عربستان نزد افکار عمومی نقش بسته است. در شرایطی که هر روز درخواست ها برای محاکمه ولیعهد عربستان به دلیل جنایت هایش افزایش یافته است او برای سفر به تونس و مصر برنامه ریزی می کند این در حالی که فعالان شبکه های اجتماعی به دلیل نقش داشتن ولیعهد در قتل خاشقچی و دیگر بحران های منطقه خواستار لغو این سفر شده اند.

صفحه عربی تارنمای «دویچه وله آلمان» هم در گزارشی نوشت: ولیعهد عربستان سفر خود را به شماری از کشورهای عربی آغاز کرد. او پس از این سفرها در نشست گروه 20 در آرژانتین شرکت خواهد کرد. این نخستین سفر بن سلمان پس از ماجرای قتل خاشقچی روزنامه نگار منتقد سعودی در سفارت عربستان در استانبول است. به نظر می رسد هدف از این سفر تلاشی برای از بین بردن انزوای بین المللی است که این شاهزاده سعودیِ شیفته کرسی قدرت به آن گرفتار شده است.

' قتل خاشقجی به تنش در روابط عربستان به کشورهای غربی منجر شده و چهره بن سلمان را در خارج از کشور تخریب کرده است. این موضوع به شدت عربستان را زیر فشار قرار داده است. کار به جایی رسید که بسیاری از کشورهای غربی خواستار پایان دادن به فروش سلاح به عربستان و دیگر کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس شده اند. در این زمینه «عادل جوتیار» استاد علوم سیاسی دانشگاه صلاح الدین معتقد است که ماجرای قتل خاشقجی بر روی برنامه های بن سلمان برای ترسیم چهره ای مناسب از عربستان در خارج تاثیر گذاشته است. این موضوع زیان های بسیاری برای ریاض به دنبال داشت. از این رو، عربستان اکنون ادعا می کند که با این سفر فرصت برای تغییر دیدگاه ها درباره این کشور پس از قتل خاشقچی فراهم شده است.'

تارنمای روزنامه الکترونیکی «رای الیوم» نیز نوشت: «یوسف خفابه» یکی از رهبران جنبش النهضه الجزایر دور از ذهن دانست که سفر ولیعهد عربستان به الجزایز تنها یک سفر دیپلماتیک تشریفاتی باشد. او گفت این سفر در شرایط حساسی صورت می گیرد که تردیدهای بسیاری درباره دست داشتن به سلمان در قتل خاشقچی وجود دارد. با وجود اینکه روابط الجزایر و عربستان خوب است به نظر می رسد با توجه به اتهام هایی که بن سلمان در جامعه بین الملل با آن روبرو است این سفر به سود ولیعهد عربستان است و هیچ سودی برای الجزایر نخواهد داشت.

رای الیوم اضافه کرد: ولیعهد عربستان با این سفر می خواهد چهره خود را بهبود بخشید و خود را از قفس اتهام ها رهایی بخشد تا بتواند در نشست گروه 20 که در پایان ماه جاری در آرژانتین برگزار می شود شرکت کند. زیرا حضور در این نشست برای سرنوشت ولیعهد عربستان که در عرصه بین المللی با محکومیت های بسیاری روبرو است سرنوشت ساز به شمار می رود.

روزنامه «العربی الجدید» چاپ لندن، به نقل از «محمد ولد محمد سید احمد» تحلیلگر مسائل سیاسی نوشت: سفر ولیعهد عربستان در چارچوب تلاش های وی برای بهبود چهره اش و به دست آوردن حمایت دولت های فقیر قاره آفریقا پس از افشای نقش وی در قتل خاشقچی روزنامه نگار منتقد سعودی است. بن سلمان تلاش می کند به موریتانی فشار بیشتری وارد کند تا این کشور را با سیاست های عربستان در منطقه همراه کند و از تلاش های ریاض برای تقویت حضور خود در آفریقا حمایت کند. همچنین او با این سفر می خواهد خود را از تنگنایی که در نتیجه قتل خاشقچی به آن گرفتار شده است، رهایی یابد.

' این در شرایطی است که در شبکه های اجتماعی موضع گیری های مخالف با سفر ولیعهد عربستان افزایش یافته و در این شبکه ها بن سلمان مسوول قتل خاشقچی معرفی شده است. همچنین از موضع گیری های او درباره عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی و محاصره قطر انتقاد شده است. همه این مسائل سبب شده است که در سطح کشورهای عربی و جهان انتقادها از این شاهزاده سعودی افزایش یابد.'

روزنامه العربی الجدید در گزارشی دیگر به نقل از «بلومبرگ» نوشت: بن سلمان به طور قابل ملاحظه ای پس از محکومیت گسترده قتل خاشقچی در کنسولگری عربستان در استانبول، بخش زیادی از اوقات خود را همراه با پدرش به طور آشکار در میان جمع سپری می کند. او در آغاز ماه جاری به شهرهای عربستان سفر کرد. اکنون نیز به امارات سفر کرده و قرار است پیش از نشست گروه 20 در آرژانتین به شماری دیگر از کشورهای عربی سفر کند این در شرایطی که این روزها اظهارات بسیاری درباره سرنوشت او در عربستان مطرح است. دیپلمات های عربستان و دیگر کشورها در گفت و گوهای خود این سوالات را مطرح می کنند که آیا بن سلمان به عنوان جانشین سلمان برگزیده خواهد شد؟ اگر او در راس قدرت باقی نماند سرنوشت اصلاحات سیاسی و اجتماعی که او بر عهده گرفته چه خواهد شد؟

بلومبرگ نوشت: سخت می توان مشخص کرد که افراد خاندان حاکم، رهبران قبایل و دستگاه های امنیتی پس از شکست های بن سلمان در خارج و سرکوب منتقدان در خارج چه نگاهی به او دارند.

در این زمینه «کامران بخاری» کارشناس مسائل امنیت ملی و سیاست خارجی در واشنگتن به بلومبرگ گفت با چشم پوشی از اینکه محمد بن سلمان دستور قتل خاشقچی را داده باشد یا نه، این جنایت به سهم خود می تواند نقطه عطفی در عربستان باشد. بن سلمان باید درباره آینده خود نگران باشد و با وجود اینکه او دشمنان احتمالی خود را زندانی کرد و به دیگران رشوه داده است باز هم وی چگونه می تواند مطمئن باشد که می تواند مسیر خود را ادامه دهد و دیگر پشت پرده علیه او برنامه ریزی نکنند.

'این جنایت زندگی بن سلمان را تهدید می کند و وعده ماموریت بلند او را به آینده مبهمی برای وی تبدیل کرده است. این جنایت لکه ننگی است که او را دنبال خواهد کرد و مانع از این خواهد شد که بسیاری از اقدامات را انجام دهد. ولیعهد عربستان که خود را در غرب به عنوان پادشاهی جوان که برای مدرن سازی عربستان و رویارویی با تندروی و ساخت عربستانی جدید معرفی می کرد و طرح فروش سهام شرکت نفتی را آرامکو را مطرح کرده تا نزد بانک های بین المللی محبوبیتی به دست آورد، اکنون سرنوشتش در مسیر مبهمی قرار گرفته است.'

پژوهش**9278**

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

متاسفانه نتوانستیم «آدم‌سازی» کنیم/حرف زیاد است، ‌ اما …

ایسناایسنا1 روز قبل
ایشان حکومت اسلامی را همراه با واژه «جمهوری» بیان کردند و این جمله تاریخی را که «من رأی به جمهوری اسلامی می‌دهم، و از شما تقاضا دارم که رأی به جمهوری اسلامی بدهید، نه یک کلمه کم، نه یک کلمه زیاد. جمهوری اسلامی.» در روز رای‌گیری برای استقرار جمهوری اسلامی بیان کردند. این افراد باید توجه داشته باشند که آمریکا و دشمنان جمهوری اسلامی اجازه نمی‌دهند این اتفاق بیفتد. از آفت‌های حکومت اسلامی این است که کارگزاران و مسؤولانش به زندگی تجملی، لوکس و اشرافی روی آوردند. روحیه خاصی در آن فضا بر جامعه حاکم بود، در همین فضا بود که ۹۸٫۲ درصد مردم به جمهوری اسلامی رای دادند.

برخوردار شدن ۶۰ میلیون نفر از منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وی با اشاره به اینکه مدیریت مصرف سوخت و حمایت اجتماعی از تصمیمات مهم این جلسه بود، گفت: ابتدا آقای رحمانی فضلی وزیر کشور و آقای نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه گزارشی به جلسه ارایه کردند. آقای ربیعی افزود: سران قوا از تلاش‌های وزیر کشور برای اجرای طرح تشکر و هرکدام طی صحبت‌های جداگانه بر همکاری همه جانبه همه دستگاه‌ها و نهاد‌های کشور برای اجرای موفق این طرح ملی تاکید کردند. وی همچنین یکی دیگر از مباحث این جلسه را تحقق و اهداف این طرح دانست و گفت: در این جلسه ایجاد عدالت اجتماعی و برخوردار شدن ۶۰ میلیون نفر از خانواده‌های کم درآمد از منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین، مورد تاکید مجدد قرار گرفت. سخنگوی دولت افزود: از اهداف مهم ما در این طرح مبارزه با قاچاق سوخت بود که در این جلسه مورد بحث قرار گرفت. آقای ربیعی گفت: همچنین بحث مدیریت مصرف سوخت و مقاوم سازی اقتصاد ناشی از این طرح، مباحثی بود که در این جلسه مطرح شد.

از فردا طرح معیشتی را برای خانوارها می‌ریزیم

مهرمهر1 روز قبل

شعار علیه روحانی در سخنرانی احمدی‌نژاد+عکس

24+
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل

فیلم | زیرنویس شبکه خبر درباره اعتراضات در برخی شهرهای کشور

همشهریهمشهری1 روز قبل
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
دوسایت خبری تحلیلی یکی در ایران و یکی درخارج با پیشینه متفاوت گردانندگان در یک روز اقدام به انتشار نوشته هایی از دوتحلیلگر متفاوت در باره مقتدی صدر کرده‌اند که همپوشانی قابل اعتنایی دارد. تفکر مقتدی صدر به استقرار نوعی حکومت مقتدر با دعاوی دینی (زعامت سیاسی- دینی) تمایل دارد آمیخته با ناسیونالیسم عربی. مقتدی صدر بازیگری است قدرت‌ طلب و جسور که پایگاه قابل‌اعتنا و به خوبی سازمان‌یافته دارد. او هیچ ابایی ندارد که برای نیل به قدرت از حمایت کانون‌های خارجی استفاده کند و اگر ایران را مزاحم راه خود ببیند رودرروی ایران بایستد. به خصوص این روزها که مقتدی صدر با یکه تازی‌های خود برای تداوم و تشدید اعتراضات مردمی در عراق و سمت و سو دهی به جریان تظاهرات، همان برنامه و طرح مطلوب آمریکایی‌ها را پیاده می‌کند.

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

هدیه پسر مهدی هاشمی به مادر بازیگرش+عکس

پارس نیوز1 روز قبل

اولین واکنش مجلس به گرانی بنزین / نگرانی بابت افزایش فشار به معیشت مردم

تجارت‌نیوز1 روز قبل

ویدا:۱۸سال پیش، خواستگارم به من تجاوز کرد/ کوروش: دروغ می‌گوید، چون الان وضعم خوب شده می‌خواهد اخاذی کند

خبرآنلاین1 روز قبل

فیلم/ تازه‌ترین هنرنمایی قهرمان عصر جدید

مشرق‌نیوز1 روز قبل

فیلم | واکنش مجری تلویزیون به واژه‌های «ترشیده» و «پیر پسر»!

خبرآنلاین1 روز قبل

گازوئیل هم گران می‌شود؟

اقتصادنیوز1 روز قبل

توزیع شبنامه علیه روحانی در صحن یک سناریوی از پیش تعیین شده بود/ رئیس‌جمهور دست روی نقطه حساسی گذاشته است

ایلنا2 روز قبل

وقتی یک سنگ کوچک حمید فرخ نژاد را زیر تیغ جراحی برد

فردا نیوز1 روز قبل

نرخ دلار و یورو در ۲۵ آبان ۹۸

میزان‌آنلاین1 روز قبل

جنجال میان بازیکنان کلیولند براونز و پیتسبورگ استیلرز، NFL را شوکه کرد؛ واکنش بازیکنان فوتبال آمریکایی به اقدام زشت مایلز گرت

طرفداری1 روز قبل

تازه‌ترین خبرها

همه

وضعیت آب و هوای کشور - امروز ۲۶ آبان‌ماه

خبری5 ساعت قبل

پس از تاکیدات رهبر، دو طرح بنزینی فراکسیون امید از دستور کار خارج شد

خبری6 ساعت قبل

درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین به چه کاری اختصاص می‌یابد؟

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

برگزاری بیش از ۲۰۰ برنامه فرهنگی در کتابخانه‌های عمومی آذربایجان غربی

نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور15 دقیقه قبل

ایجاد بزرگترین صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه بازی‌های رایانه‌ای

ایبنا17 دقیقه قبل

مذاکره عربستان و روسیه بر سر سامانه دفاعی اس-۴۰۰

ایلنا17 دقیقه قبل

تشدید حضور بازرسان در بازار شهرستان اسدآباد/ افزایش قیمت تخلف است

مهر18 دقیقه قبل

مذاکره روسیه و عربستان درباره شروط تحویل سامانه اس۴۰۰

انتخاب20 دقیقه قبل

بیانیه کره شمالی درباره توقف مذاکرات با واشنگتن

مشرق‌نیوز21 دقیقه قبل

پربحث‌ترین خبرها


رایزن فرهنگی ایران در ترکمنستان از این کشور ممنوع الخروج شد!

1 روز قبلمهر2

قوانینی که به کاهش وزن شما کمک می‌کنند

14 ساعت قبلاقتصاد آنلاین0

طرح دوفوریتی مجلس برای توقف افزایش قیمت بنزین

1 روز قبلعصر ایران1

نظرات برگزیده مخاطبین الف: جشن تولد در هواپیما فقط به زخم مردم نمک می‌پاشد/ روحانی عصبانی است چون به وعده‌هایش عمل نکرده است/ تحریم بهانه خوبی برای افرادی است که مدیریت بلد نیستند

2 روز قبلالف1

طرح حمایت معیشتی دولت چیست؟ / آیا همان یارانه نقدی است؟ / حمایت معیشتی تا چه زمانی قرار است پرداخت شود؟ / مجموع دریافتی خانوده‌ها شامل یارانه نقدی و کمک معیشتی چقدر خواهد بود؟

2 روز قبلانتخاب1

فیلم افشاگری بی سابقه امام جمعه قزوین روی آنتن زنده شبکه یک

3 روز قبلرکنا1

نمایش مستند بازیگر فیلم‌های پورن در مشهد+تصاویر

5 روز قبلآفتاب‌نیوز1

کنایه فعال رسانه‌ای به سخنان امروز رئیس جمهور

6 روز قبلجام نیوز1

آغاز دوره جدید ژاپن و پایان جشن‌‌های امپراتوری (+عکس)

6 روز قبلعصر ایران1