1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

چرا در کرمانشاه اینقدر زلزله می‌آید؟

آیا زلزله‌ کرمانشاه کار نهادهای نظامی است؟

انتخابخبرگزاری انتخاب
آیا زلزله‌ کرمانشاه کار نهادهای نظامی است؟
آیا زلزله‌ کرمانشاه کار نهادهای نظامی است؟ - 0

یکشنبه شب زلزله‌ای به بزرگی ۶.۴ در مقیاس ریشتر حوالی شهر‌های قصرشیرین و گیلانغرب در استان کرمانشاه به وقوع پیوست که تاکنون منجر به مجروحیت حدود ۷۸۰ نفر از مردم این مناطق شده است. سال گذشته نیز در ۲۱ آبان ماه زلزله‌ای به قدرت ۷.۳ در مقیاس ریشتر در استان کرمانشاه به وقوع پیوست که منجر به کشته شدن حدود ۶۰۰ نفر و مجروحیت هزاران نفر از هموطنان‌مان شد.

با افزایش شمار زلزله‌های کوچک و بزرگ در آن منطقه، اخیراً بحث‌هایی در فضای مجازی مطرح شده که علت وقوع این زلزله‌ها در استان کرمانشاه آزمایش سلاح‌های خاص نظامی توسط نهاد‌های نظامی ایران است. چنین بحث‌هایی مشخصاً توسط اکانت‌های مخالف جمهوری اسلامی ترویج می‌شود و در موارد متعددی آغازگر این موضوعات اکانت‌های جعلی وابسته به گروهک منافقین در خارج از کشور است و با هدف مشخصی انجام می‌شود.

اما صرف‌نظر از روشن‌بودن پشت پرده تخریب‌ها علیه نهاد‌های انقلابی در ایران و همچنین پشت صحنه‌ی راه‌اندازی چنین ادعا‌هایی در برخی شبکه‌های اجتماعی، می‌توان به یک سوال به صورت مستقل پاسخ داد و آن اینکه "چگونه می‌توان فرق یک زلزله طبیعی و آزمایش نظامی را تشخیص داد؟ " در ادامه به بیان چند نکته در این باره می‌پردازیم.

۱- هرگاه زمین‌لرزه‌ای رخ دهد و یا یک انفجار مصنوعی انجام پذیرد، امواجی را در سطح و عمق زمین ایجاد می‌کند که دستگاه‌های لرزه‌نگار با اندازه‌گیری شدت این امواج، بزرگی زمین لرزه را اندازه‌گیری می‌کنند و با اندازه‌گیری عمق این لرزش‌ها می‌توان تشخیص داد که این زمین لرزه‌ها طبیعی هستند یا در اثر آزمایش‌های نظامی به وقوع پیوسته‌اند.

در بین تسلیحات و تجهیزات مختلف نظامی، تنها سلاح‌های اتمی قادر به ایجادزمین لرزه‌هایی به این شدت هستند و این موضوع تنها در صورتی امکان پذیر است که تسلیحات اتمی در عمق زمین مورد تست و آزمایش قرار بگیرند. اما بیشترین عمقی که می‌توان یک سلاح اتمی را در آن مورد آزمایش قرار داد، عمق چند صد متری زمین است. در حالی که زمین‌لرزه‌ای که سال گذشته در کرمانشاه رخ داد در عمق ۱۸ کیلومتری و زمین لرزه یکشنبه هفته جاری نیز در عمق ۷ کیلومتری زمین رخ داده‌اند.

۲- آزمایش سلاح‌های اتمی پس یا پیش لرزه ندارد و زمین لرزه حاصل از اینگونه انفجارات تنها یک مرتبه رخ می‌دهد. اما زمین‌لرزه‌های طبیعی تا روز‌ها پس از وقوع زلزله اصلی با پس‌لرزه‌های متعدد همراه هستند. برای مثال در زلزله‌ای که سال گذشته در کرمانشاه رخ داد حدود ۴۱۰ پس لرزه و در زلزله روز یکشنبه این استان هم تاکنون حدود ۱۰۰ پس لرزه به ثبت رسیده است.

از سوی دیگر اجرای آزمایش‌های هسته‌ای همواره با اثرات مخرب زیست محیطی همراه است و حتی اگر یک سلاح اتمی در عمق زمین نیز آزمایش شود، باز هم اثرات مخرب قابل توجهی بر محیط اطراف می‌گذارد.

به طور مثال، در سال ۱۹۸۴ یک آزمایش هسته‌ای در منطقه صحرای نوادا آمریکا و در عمق ۳۶۱ متری زمین به وقوع پیوست. تا چند ساعت پس از انجام این آزمایش همه چیز طبیعی به نظر می‌رسید، اما زمانی که محققان آمریکایی برای بررسی اثرات این آزمایش به منطقه رفتند به یک باره در منطقه آزمایش اتمی، یک گودال با قطر دهانه ۱۰۰ متر و عمق بیش از ۵ متر ایجاد شد که موجب مجروح و کشته شدن چند تن از این محققان شد.

آزمایش‌های اتمی کره شمالی نیز اثرات مخرب زیست محیطی همراه بوده است که منجر به از بین رفتن بخشی از پوشش گیاهی منطقه آزمایش شده بود؛ این موضوع آنقدر عیان بود که آمریکایی‌ها در مستندات منتشره خودشان مبنی بر انجام آزمایش‌های هسته‌ای مخفی توسط کره شمالی، به این موضوع نیز استناد کرده‌اند.

از سوی دیگر، تشعشعات ناشی از آزمایش‌های اتمی، اثرات مخربی روی سلامتی انسان‌ها دارد و موجب بروز بیماری‌های مختلفی در انسان‌ها می‌شود که می‌تواند تا چند نسل بعد نیز، افراد را تحت تاثیر قرار دهد. اما تاکنون موردی از بیماری بر اثر تشعشات هسته‌ای در مناطق زلزله زده کرمانشاه گزارش نشده است.

۳-یکی از مراکز معتبر جهانی که وقوع زمین لرزه در نقاط محتلف جهان را گزارش و تایید می‌کند، مرکز لرزه‌نگاری آمریکاست که دارای ایستگاه‌های لرزه نگاری متعددی در نقاط مختلف جهان است. در گزارشاتی که این مرکز از زلزله‌های سال گذشته و اخیر کرمانشاه منتشر کرده است، طبیعی بودن زمین لرزه در این مناطق مورد تایید قرار گرفته است.

این درحالی است گزارشات منتشر شده از همین مرکز درباره زمین لرزه‌هایی که در کره شمالی رخ داده بود، با توجه به عمقی که زمین لرزه در آن رخ داده (عمق: صفر)، وقوع این زمین لرزه‌ها بر اثر آزمایشات اتمی را تایید می‌کند.منبع: تسنیم

خواندن خبر در سایت منبع

نتیجه برآورد خسارت در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه تا ۴۸ ساعت آینده اعلام می‌شود

تسنیمخبرگزاری تسنیم
نتیجه برآورد خسارت در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه تا ۴۸ ساعت آینده اعلام می‌شود

- اخبار استانها -

مهرداد سالاری در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، اظهار داشت: کارشناسان در حال بررسی برآورد خسارت در مناطق زلزله‌زده هستند و نتیجه کار را تا 48 ساعت آینده منتشر می‌کنند.

وی عنوان کرد: چهار واحد تجاری به دنبال زلزله چهارم آذر ماه امسال در سرپل‌ذهاب به طور کامل تخریب شده است.زلزله اخیر استان کرمانشاه 50 واحد مسکونی را دچار آسیب جدی کرد16 تیم دامپزشکی تلفات دامی مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه را ارزیابی می‌کنندسالاری با اشاره به اینکه کارشناسان در حال برآورد خسارت ناشی از زلزله هستند گفت: زلزله اخیر استان کرمانشاه به 200 واحد مسکونی مناطق شهری و روستایی مناطق قصرشیرین، سرپل‌ذهاب و گیلانغرب آسیب وارد کرده که نیازمند تعمیرات است.

خواندن خبر در سایت منبع

چرا در کرمانشاه اینقدر زلزله می‌آید؟

فراروخبرگزاری فرارو
چرا در کرمانشاه اینقدر زلزله می‌آید؟
چرا در کرمانشاه اینقدر زلزله می‌آید؟ - 0

با توجه به تکرار زلزله اخیر که تاکنون بیش از ۷۰۰ زخمی به همراه داشته و سه شهر سرپل ذهاب، گیلانغرب و قصرشیرین را لرزانده، این پرسش به وجود می‌آید که چرا در کرمانشاه تا این حد زلزله می‌آید؟

به گزارش روزنامه آفتاب یزد، زلزله کرمانشاه به بزرگی ۳/۷ ریشتر که در آبان ماه سال قبل (۱۳۹۶) رخ داد، زلزله ازگله نام داشت که هم ایران و هم عراق را لرزاند.پزشکی قانونی آمار کشته شدگان آن زلزله را ۶۲۰ نفر به همراه بیش از ۹هزار زخمی و ۷۰ هزار بی خانمان اعلام کرد. این اولین زلزله بزرگ در ایران بود که در زمان اوج شکوفایی شبکه‌های اجتماعی رخ داد. کلیپ‌ها و نظراتی که در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شد، همچون عاملی مثبت باعث ایجاد فضای همدلی کم نظیری شد که حتی در زلزله بم نیز سابقه نداشت. صد‌ها هزار ایرانی کمک‌های خود را از طریق اشخاص مورد اعتمادشان به دست مردم رساندند. در این بین در مورد کارایی و سطح سرمایه اجتماعی برخی نهاد‌های مسئول دولتی تردید‌هایی وجود داشت. علی‌رغم این کارکرد مثبت شبکه‌های اجتماعی، شایعات بسیاری نیز در مورد زلزله کرمانشاه پخش شد، با توجه به تکرار زلزله اخیر که تاکنون بیش از ۷۰۰ زخمی به همراه داشته و سه شهر سرپل ذهاب، گیلانغرب و قصرشیرین را لرزانده، این پرسش به وجود آمد که چرا در کرمانشاه تا این حد زلزله می‌آید؟ این سوال را با سه متخصص سرشناس زلزله و زمین شناسی در میان گذاشتیم.در خوزستان دو زلزله القایی رخ داد

دکتر نصرالله کمالیان استاد بازنشسته موسسه ژئوفیزیک و زلزله‌شناس دراین‌باره به آفتاب‌یزد می‌گوید: آنچه مسلم است این است که کشور ما زلزله خیز است، ما باید هر لحظه منتظر یک زلزله در کشور باشیم، بنابراین مردم باید زلزله را به عنوان یکی از پارامتر‌های زندگی‌شان در نظر بگیرند. اگر این آمادگی ذهنی به وجود آید، شایعات نیز بی اثر می‌شود. در مسئله زلزله کرمانشاه ما نباید فقط اکنون را ببینیم، سال قبل پس از اربعین این زلزله در کرمانشاه اتفاق افتاد. آن زلزله نیز بسیار قوی بود و ۳/۷ ریشتر قدرت داشت. اصولاً زلزله‌های بزرگ به همراه خود مسائل بسیاری دارند، یکی از این موارد پس لرزه‌ها هستند. نباید انتظار داشت که پس‌لرزه‌ها یکی دو ماهه تمام بشوند.هر چه مقدار زلزله‌ها بیشتر باشد، زمان پس‌لرزه‌ها بیشتر می‌شود. نباید فکر کرد که پس لرزه‌های یک زلزله ۳/۷ ریشتری مثل زلزله کرمانشاه در عرض ده تا ۱۲ ماه تمام شود، شاید این پس لرزه‌ها حالا حالا‌ها ادامه داشته باشد. آن زلزله می‌تواند به عنوان یک محرک عمل کند، زلزله سال قبل احتمالاً توانسته گسل‌های دیگر را فعال کند. یعنی ممکن است یک شکستگی جدید ایجاد شود، یا ممکن است در کرمانشاه رانش زمین ایجاد شود. بر این اساس باید تا دو سال در کرمانشاه حالت آماده باش وجود داشته باشد.خیلی‌ها فکر می‌کنند که زلزله ۶ با ۷ درجه فقط یک درجه اختلاف دارد، در حالی که زلزله ۷.۳ قریب ۳۰ برابر از زلزله ۶.۳ ریشتری قوی‌تر است. احتمال آنکه پس از این هم در کرمانشاه زلزله بیایید وجود دارد. زلزله اخیر نشان دهنده‌ای این است که زلزله سال قبل کار خودش را در مورد تحریک گسل انجام داده است.

وی در مورد توالی زلزله در کرمانشاه افزود: اگر زلزله قبلی و این زلزله را به عنوان یک زلزله اصلی در نظر بگیریم احتمال رخ دادن مجدد زلزله وجود دارد. اگر این زلزله را یک پیش لرزه در نظر بگیریم احتمال بروز زلزله قوی‌تر وجود دارد، اما شواهد و قرائن نشان دهنده پس لرزه بودن این زلزله است. وقتی زلزله ۶.۳ ریشتری بعد از ۷.۳ ریشتر می‌آید، ممکن است یک زلزله ۶.۳ دیگر نیز رخ دهد. البته فاصله زمانی زلزله‌ها پس از زلزله اصلی اصولاً زیاد می‌شود. وی در پاسخ به یک پرسش در مورد عامل انسانی گفت: اینگونه زلزله‌ها مانند زلزله کرمانشاه کاملاً تکتونیک هستند، خیر! به نظرم عامل انسانی وجود ندارد، اما، ما برخی زلزله‌ها را به نام زلزله القایی داریم که در آن عامل انسانی موثر‌ترین عامل است. مثلاً وقتی یک سد بزرگ احداث می‌شود. ممکن است توازن زمین در منطقه به هم بخورد. ما در خوزستان زمین لرزه القائی با عامل انسانی داشتیم، سد کرخه و کارون سه موجب ایجاد زلزله در خوزستان شدند، البته عمر آن‌ها کم بود و شدت آن‌ها نیز زیاد نبود و حداکثر ۶ ریشتر بود، زلزله حاصل از این مسئله روستایی به نام کعب را لرزاند، البته این زلزله‌ها اطراف سد را می‌لرزاند. غیر از این برداشت از معدن نیز می‌تواند عامل زلزله القایی شود، مثلاً شما نفت و گاز را استخراج کنید، ممکن است وزن منطقه را کم کند و باعث ایجاد زلزله شود. البته این زمین لرزه ها، زمین لرزه‌های قوی نیستید.باید مردم را آگاه کرد

بهرام عکاشه متخصص علم زلزله شناسی در اینباره گفت: «دلیل مبنایی و علمی رخ داد زلزله در کرمانشاه به دلیل باز شدن دریای سرخ است، هر چه سمت و سویی این مسئله به سمت ایران می‌رسد از شدت زلزله خیزی آن کم می‌شود، برای مثال مکه و مدینه به شدت در معرض زلزله قرار دارند. خلیج فارس زلزله خیز نیست، خرمشهر زلزله خیز نیست، اما از جنوب شرق خرمشهر مثل مسجد سلیمان زلزله خیز است. این زلزله خیزی تا بندرعباس ادامه دارد، به سمت شمال که می‌رویم زلزله خیزی شروع می‌شود. دریای سرخ در قسمت‌های شمالی دو تکه می‌شود. یکی از خطوط زلزله خیز به سمت شمال حرکت می‌کند و از سمت چپ آبادان عبور می‌کند و تا آذربایجان غربی و شرقی و ترکیه امتداد پیدا می‌کند.»

وی در رابطه با توالی زلزله در کرمانشاه گفت: «همین شهر تهران حداقل ۷ زلزله بالای ۷ ریشتر داشته است. البرز هم بدتر از تهران، پدیده زلزله شناسی در دنیا آنچنان شناخته شده نیست و سوالات بی پاسخ بسیاری در این بین وجود دارد. بشر هنوز قادر نیست روز و ماه و زمانی که زلزله می‌آید را پیش بینی کند. من مطمئنم که در صد سال آینده بشر قادر خواهد بود که پاسخ سوالات بسیاری را بدهد و حتی برخی زلزله‌ها را پیش بینی کند. فشار گسل دریای سرخ به منطقه یکی از عوامل زلزله است. به جرات می‌توانم بگویم که تهران روزی بر اثر زلزله نابود خواهد شد، برخی می‌گویند که با این حرف‌ها مردم را نگران نکنید، در حالی که در برابر چنین فاجعه‌ای ملاحظه کاری قابل قبول نیست و قصد ما آگاه کردن مردم است و نه نگران کردن آنها، مردم باید جدیت این مسئله را درک کنند تا برای آن تمهیدات لازم را بیندیشند. مثلاً اگر آن‌ها ندانند که زلزله بزرگ تهران را نابود خواهد کرد، آیا حاضر خواهند شد تا میلیون‌ها تومان برای مقاوم سازی ساختمان هزینه کنند. در پاسخ به برخی شایعات باید بگویم که عامل انسانی فقط می‌تواند زلزله‌های ضعیف را به وجود آورد.»پهنه زاگرس

محسن جلادت زمین شناس در این‌باره به آفتاب یزد گفت: ایران ما به لحاظ زمین شناختی به چند منطقه از جمله منطقه زمین شناختی آذربایجان، زاگرس، ایران مرکزی و. تقسیم می‌شود که منطقه زاگرس از جمله مناطق دارای سطح فعالیت بالا محسوب می‌شود. این مسئله را باید متذکر شوم که علی رغم آنکه در پهنه زاگرس به لحاظ تعداد، مقدار زمین لرزه‌ها بیشتر است، اما قدرت تخریب آن‌ها از مناطقی مانند کرمان و خراسان شاید کمتر باشد. زلزله‌ها یک دوره بازگشت و پس لرزه دارند، رخ دادن این زلزله چیز عجیبی نیست و بی شک مسئولین باید برای آن آمادگی می‌داشتند، چون در زمان وقوع زلزله سال قبل نسبت به احتمال رخ دادن زلزله‌های بعدی هشدار داده شده بود. در آن زلزله قسمت‌های ترک خورده‌ای به وجود آمده بود. پس لرزه‌ها به دلیل بازگشت قسمت‌های ترک خورده به وجود می‌آیند. وقتی زلزله‌ای با قدرت بیش از ۷ ریشتر اتفاق می‌افتد، به دلیل توان و عمق و طول بیشتر شکست، تعداد پس لرزه‌ها نیز بیشتر می‌شود. نظریه علمی بازگشت به صورت کامل می‌تواند وقایع کرمانشاه را توجیه کند. در کرمانشاه کیفیت بنا‌ها بالا نبود و همین مسئله دامنه خسارت‌ها را تشدید می‌کند، این موضوع یک بار دیگر لزوم توجه به هشدار‌ها در مورد زلزله خیز بودن کشور را گوشزد می‌کند. بعید می‌دانم که عوامل انسانی موجب زلزله القایی در کرمانشاه شده باشند، اما عوامل انسانی که ساختمان‌های بی‌کیفیت را می‌سازند، قطعاً می‌توانند موجب تشدید خسارات زلزله گردند.

خواندن خبر در سایت منبع

زلزله اخیر استان کرمانشاه ۵۰ واحد مسکونی را دچار آسیب جدی کرد

تسنیمخبرگزاری تسنیم
زلزله اخیر استان کرمانشاه ۵۰ واحد مسکونی را دچار آسیب جدی کرد

- اخبار استانها -

علی صفی‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، با بیان اینکه از طرف بنیاد مسکن 51 اکیپ ارزیاب به مناطق زلزله‌زده اعزام شده است اظهار داشت: با بازدیدهای انجام شده خسارت عمده‌ای در واحدهای مسکونی احداث شده مشاهده نشده و تنها 50 واحد فرسوده دچار آسیب جدی شده‌اند.

وی با بیان اینکه مناطق آسیب‌دیده از روستاهای شهرستان‌های قصرشیرین و گیلانغرب هستند عنوان کرد: واحدهای آسیب دیده جدی، جز مشمولان بازسازی قرار می‌گیرند.

صفی‌پور با اشاره به اینکه اسکان اضطراری به عهده هلال‌احمراست گفت: در صورت نیاز به مردم چادرهای اضطراری داده شده است و به طور حتم اسکان‌های موقت در اختیار این افراد قرار خواهد گرفت اما تعمیر واحدهای مسکونی چند ماه زمان نیاز دارد.

وی گفت: تاکنون حدود 20 هزار واحد مسکونی مربوط به زلزله سال گذشته در مناطق شهری و روستایی با حمایت بنیاد مسکن ساخته و تحویل متقاضیان شده است.

معاون فنی ستاد هماهنگی بازسازی در مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه با بیان اینکه تاکنون 56 هزار واحد تعمیری تحویل مردم شده است، بیان کرد: تاکنون هیچ گزارشی مبنی بر خسارت‌های واحدهای ساخته شده ارائه نشده و واحدهای فرسوده به دلیل شدت زلزله دچار آسیب شده‌اند.

وی از روند مناسب ساخت‌وساز در مناطق زلزل‌زده خبرداد و گفت: 300 میلیارد تومان وام بلاعوض، 3350 میلیارد تومان تسهیلات بانکی با سود بسیار پایین و 50 هزاز تن فولاد با قیمت سال گذشته با نوع تعاونی بین مردم خسارت دیده تقسیم شده ‌است.16 تیم دامپزشکی تلفات دامی مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه را ارزیابی می‌کنندارزیابی واحدهای مسکونی آسیب‌دیده از زلزله در سرپل‌ذهاب در حال انجام استآماده‌باش کامل دستگاه‌های اجرایی برای خدمت‌رسانی به زلزله‌زدگان کرمانشاه؛ توزیع چادر و بسته غذاییمعاون فنی ستاد هماهنگی بازسازی در مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه با اشاره به کمک خود مردم برای اتمام عملیات بازسازی، عنوان کرد: برای آنکه کار بازسازی مردم آسیب‌دیده به سرعت پیگیری شود خود خانوارها باید تلاش کنند و با بنیاد مسکن همکاری لازم را داشته باشند، اما گاهی به دلایل خاصی مردم مناطق زلزله‌زده کوتاهی می‌کنند و این سبب عدم پیشرفت ساخت‌وساز واحدهای مسکونی خود می‌شوند.

صفی‌پوربا بیان اینکه خرید آهن‌آلات و سفت‌کاری ساختمان هزینه‌های گزافی به ساختمان تحمیل می‌کند، بیان کرد: بنیاد مسکن با تلاش‌هایی که داشته، توانسته ‌است 54 هزار تن فولاد تأمین کند و در اختیار مردم قرار دهد و مقداری دیگر نیز مورد نیاز است.

وی با اشاره به اینکه بنیاد مسکن تنها در زمینه فولاد کنترل بازار را در اختیار قرار داشت عنوان کرد: مردم خود باید رأفت اسلامی داشته باشند که در بحث قیمت‌ها به همدیگر اجحاف نکنند و در بسیاری موارد فروشنده‌های مصالح ساختمانی رعایت نمی‌کنند و هزینه‌ها به متقاضی که آسیب دیده‌اند تحمیل می‌شود.

معاون فنی ستاد هماهنگی بازسازی مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه با اشاره به استقرار 13 ستاد در مناطق زلزله‌زده، خاطرنشان کرد: مردم مناطق زلزله‌زده در صورت هرگونه مشکل و درخواستی مبنی بر تخریب منازل خود در زلزله چهارم آذر ماه به ستادهای معین مستقر مراجعه کنند و در مناطق جدید زلزله‌زده نیز دو ستاد 24 ساعته در حال آماده‌باش هستند و در صورتی که مشکل مردم مناطق زلزله‌زده در این ستادها برطرف نشد به ستاد هماهنگی واقع در سرپل‌ذهاب مراجعه کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

ایرناایرنا1 روز قبل
به گزارش ایرنا این درگیری از چهارشنبه شب در جاده اندیمشک - دزفول آغاز شده و نیروهای یگان ویژه برای متفرق کردن افراد درگیر وارد عمل شده‌اند. گزارش خبرنگار ایرنا حاکیست صدای تیراندازی همچنان از محل درگیری به گوش می‌رسد. برخی شاهدان گفتند نیروهای یگان ویژه برای متفرق کردن افراد از گاز اشک آور استفاده کرده‌اند. در پی بروز این درگیری جلسه شورای تامین در هر ۲ شهرستان برگزار شده و استاندار خوزستان نیز در منطقه حضور دارد. اختلاف بر سر محل نصب تابلوی ورودی شهر دزفول پس از سقوط تابلو ورودی این شهر بر اثر تند باد در اردیبهشت ماه امسال آغاز شد.

(تصاویر) معبد هندوها در بندرعباس

38+
فراروفرارو1 روز قبل
همشهریهمشهری13 ساعت قبل
به گزارش ایلنا، فریدونکنار ۳۸۰۰ سال قدمت دارد و قصر فریدون‌شاه‌فریدون‌شاه، جم نوه جمشید پیشدادی شاخص‌ترین مدرک این ادعا است. این شهر در نوار ساحلی مازندران، از شرق به بابلسر، از غرب به سرخرود و محمودآبد، از جنوب به آهنگرکلا و از شمال به دریا محدود است. این شهر تنها زیستگاه بین‌المللی «امید» درنای سیبری در ایران است. یکی از جاذبه‌های گردشگری این بندر، تالاب آن با ۵۴۰۰ هکتار مساحت در جنوب شرقی شهر و در واقع زیستگاه درنای سیبری در زمستان‌ها است. مسجد جامع بهرامی در مرکز شهر، حمام تاریخی در روستای سوته، بازار روز و بازارچه سنتی هفتگی شنبه‌بازار از دیگر اماکن گردشگری فریدونکنار است.

سیلاب در روستاهای استان گلستان (عکس)

34+
عصر ایرانعصر ایران2 ساعت قبل
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
محمد مطیع بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون در آخرین روز از سال ۹۷ دار فانی را وداع گفت. به گزارش مهر، محمد مطیع بازیگر سینما و تلویزیون ساعتی قبل در منزل شخصی خود در کشور سوئد و در سن ۷۵ سالگی درگذشت. مطیع ایفای نقش در مجموعه‌های تلویزیونی ماندگاری همچون «هزاردستان»، «سلطان و شبان»، «امیرکبیر» و «کوچک جنگلی» و نیز فیلم‌های سینمایی «کلاغ»، «دایره مینا»، «بازداشتگاه»، «آوار»، «گردباد» و «روزهای انتظار» را در کارنامه حرفه‌ای خود داشت.
الفالف12 ساعت قبل
بزرگداشت این روز اقدامی بزرگ برای آگاهی عموم مردم از اهمیت جنگل‌ها است. حالا ۴۷ سال از آن روز می‌گذرد و ما هر سال این روز جهانی را در حالی گرامی می‌داریم که به گفته محققان این عرصه، جنگل‌های ایران به دلیل خشکسالی و بی‌توجهی نسبت به مراقبت از این «ریه‌های زمین» در حال نابودی است. از درختان نیز اگر بهره‌برداری و مراقبت نشود، به قطر ۹۰ سانتی‌متری که برسند، می‌پوسند. درختان این جنگل هر چند که در کنار آب شور زیست می‌کنند، ولی این گیاهان آب دریا را برای مصرف خود، شیرین می‌کنند. کردوانی همچنین با اشاره به اثرات بی‌آبی بر شرایط کویرها، خاطر نشان کرد: در چنین شرایطی گذشته از خشک شدن جنگل‌ها، تا ۲۰ سال آینده کویرهای ایران از جمله کویر بزرگ مرکزی ایران خشک خواهند شد.

اخبار بیشتر