سرنوشت عرضه ارز دانشجویی و ارز مسافرتی از سوی بانک ها
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

سرنوشت عرضه ارز دانشجویی و ارز مسافرتی از سوی بانک ها

جزئیات بخشنامه جدید بانک مرکزی درباره ارز مسافرتی/ بانک‌ها مجاز به فروش ارز مسافرتی شدند

اسکانخبرگزاری اسکان
جزئیات بخشنامه جدید بانک مرکزی درباره ارز مسافرتی/ بانک‌ها مجاز به فروش ارز مسافرتی شدند
بانک‌های کشور مجازند از محل ارزهای خریداری‌شده و با تامین اسکناس از محل منابع خود، نسبت به فروش و پرداخت ارز مسافرتی و دانشجویی به نرخ بازار در سطح شعب داخل شهر با اخذ مدارک مثبته اقدام کنند.

اسکان نيوز: این بانک پیرو بند (۱) بخشنامه شماره ۱۷۱۹۶۸‏‏‏/۹۷ مورخ ۲۰‏‏‏/۵‏‏‏/۱۳۹۷ در خصوص خرید و فروش ارز به نرخ بازار، طی بخشنامه شماره ۲۰۱۰۶۸ مورخ ۱۲ شهریور ۱۳۹۷، بانک ها را مجاز به فروش و پرداخت ارز مسافرتی و دانشجویی اعلام کرد.بر این اساس بانک‌ها مجازند از محل ارزهای خریداری‌شده و با تامین اسکناس از محل منابع خود، نسبت به فروش و پرداخت ارز مسافرتی به نرخ بازار در سطح شعب داخل شهر با اخذ مدارک مثبته از قبیل گذرنامه‌ معتبر ج.ا.ا‌، بلیط‌ مسافرت هوایی، ویزای کشور مقصدـ‌ در مورد کشورهایی که نیاز به ویزا دارند اقدام کنند. همچنین لازم است مدارک مزبور به منظور نظارت بازرسان بانک در سوابق نگهداری شود.طبق مفاد این بخشنامه بانک‌های عامل مجازند از محل ارزهای خریداری‌شده و با تامین اسکناس از محل منابع خود، نسبت به فروش و پرداخت ارز دانشجویی اعم از شهریه و اقامت به نرخ بازار با اخذ مدارک مثبته شامل تأییدیه وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (حسب مورد)، صورتحساب دانشگاه محل تحصیل که اصالت و اعتبار آن توسط نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در کشور محل تحصیل تایید شده باشد، اقدام کنند. خاطر نشان می‌سازد لازم است به منظور دریافت تائیدیه وزارتخانه‌های ذی‌ربط برای ایجاد دسترسی به سامانه‌های مربوطه، هماهنگی‌های لازم را با وزارتخانه‌های یادشده به عمل آورند.همچنین در رابطه با فروش و پرداخت ارز مسافرتی و دانشجویی، اخذ تعهد کتبی از متقاضی مبنی بر خرید ارز صرفا از یک منبع اعم از بانک و یا صرافی مجاز و معتبر الزامی است.

خواندن خبر در سایت منبع

منتظر پاسخ بانک مرکزی درباره ارز دانشجویی هستیم/گزارشی از انصراف دانشجویان خارجی ارائه نشده است

ایسناخبرگزاری ایسنا
منتظر پاسخ بانک مرکزی درباره ارز دانشجویی هستیم/گزارشی از انصراف دانشجویان خارجی ارائه نشده است
وزیر علوم با تاکید بر اینکه منتظر پاسخ بانک مرکزی در خصوص نرخ جدید ارز دانشجویی هستیم، گفت: درخواست وزارت علوم این است که نرخ ارز دانشجویی برای شش ماهه دوم سال نیز همانند شش ماهه اول سال پرداخت شود.

به گزارش ایسنا، دکتر منصور غلامی در حاشیه شصت و دومین گردهمایی معاونان دانشجویی و فرهنگی سراسر کشور که امروز در دانشگاه تهران برگزار شد، به تشریح آخرین وضعیت ارز دانشجویی پرداخت و گفت: با بانک مرکزی درباره ارز دانشجویی ۶ ماهه اول سال به توافق رسیده‌ایم و در این زمینه به دانشجویانی که قانونا به آنها ارز تعلق می‌گیرد، توسط سازمان امور دانشجویان اطلاع‌رسانی لازم صورت گرفته است، این دانشجویان در سامانه ثبت‌نام کرده‌اند، برخی ارز خود را دریافت کرده و سایرین هم به تدریج در حال دریافت ارز هستند.

وی در ادامه تصریح کرد: درباره تخصیص ارز داتشجویی در ۶ ماهه دوم سال نیز با توجه به تغییراتی که در نرخ ارز به وجود آمده است از بانک مرکزی تقاضا کرده‌ایم که در ۶ ماهه دوم نیز همانند نیمسال اول ما را حمایت کنند ولی هنوز بانک مرکزی در مورد نرخ رسمی ارز که قرار است برای دانشجویان هزینه کند، پاسخی نداده است. اصرار ما این است که ارز دانشجویی را بین مجموعه‌های ضروری تأمین ارز در نظر بگیرند و امیدواریم این کار صورت گیرد.

وزیر علوم خاطر نشان کرد: اگر تغییری در وضعیت تخصیص ارز دانشجویی صورت بگیرد، ناگزیر به اجرای مصوبات بانکی هستیم که این برای بخش‌های دولتی، بار اضافه به وجود می‌آورد و برای بخش‌هایی هم که خود اشخاص هزینه می‌کنند نیز هزینه ایجاد می‌کند، امیدواریم بانک مرکزی پیشنهاد وزارت علوم را قبول کند.

غلامی در پاسخ به سؤال دیگری درباره انصراف دانشجویان خارجی به دلیل شهریه بالای دانشگاه‌ها، گفت: گزارشی در این خصوص به ما ارائه نشده ولی ما از دانشگاه‌ها خواهیم خواست که در این زمینه مساعدت لازم را داشته باشند.

دکتر غلامی همچنین در خصوص برنامه های وزارت علوم برای آغاز سال تحصیلی جدید نیز افزود:  برنامه‌های ما در سال تحصیلی جدید برنامه های معمول هر ساله است و همکاران ما فضا را برای ورود دانشجویان در سال تحصیلی جدید آماده کردند، لذا یک بحث موضوع کیفی تر شدن آموزش ها است که از سال گذشته در قالب برنامه های ساماندهی آموزش عالی اجرایی خواهد شد که هم سرفصل تعدادی از دروس بازنگری شده است و هم تعدادی از عناوین دروس اصلاح شده و عناوین جدید اضافه شده است و لذا برای ارتقای سطح کیفی برنامه های اموزشی در بازه زمانی منتهی به شروع سال تحصیلی جدید کارهای زیادی صورت گرفته که امسال بکار گرفته می شود. اما این نوع اقدامات ادامه خواهد یافت.

خواندن خبر در سایت منبع

بانک ها نیز می توانند ارز مسافرتی و دانشجویی عرضه کنند

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
بانک ها نیز می توانند ارز مسافرتی و دانشجویی عرضه کنند
خبرگزاری میزان- بانک‌های کشور مجازند از محل ارز‌های خریداری‌شده و با تأمین اسکناس از محل منابع خود، نسبت به فروش و پرداخت ارز مسافرتی و دانشجویی به نرخ بازار در سطح شعب داخل شهر با اخذ مدارک مثبته اقدام کنند.

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | بازهم برخورد شرم‌آور مجری بی‌تجربه روی آنتن زنده

خبرآنلاینخبرآنلاین11 ساعت قبل

فیلم | سوتی همسر کیمیا علیزاده روی آنتن زنده تلویزیون!!

خبرآنلاینخبرآنلاین8 ساعت قبل

اگر باور دارید رفاه در ایران بهتر از اروپاست این گزارش را نبینید/ گرسنگی در ایران واقعی‌ است (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران21 ساعت قبل
طی ماه‌های اخیر با قیمت مهار نشدنی گوشت و مواد غذایی دیگر مواجه بودیم. با این‌کار معده پر می‌شود و گرسنگی برای مدتی از بین می‌رود اما در صورت نرسیدن مواد غذایی لازم برای بدن، گرسنگی حقیقی که همان فقر غذایی است رخ می‌دهد و امکان مرگ فرد هم وجود دارد. در چنین شرایطی او قادر به تامین خوراک نیست و بیشتر درآمد خود را صرف تهیه مواد غذایی ارزان قیمت می‌کند. انجمن مقابله با گرسنگی طی دو دهه گذشته تلاش کرده تا بر اساس این تعریف، گام بزرگی در جهت رفع گرسنگی در مناطق ناامن غذایی بردارد. این اطلاعات اکنون در این گزارش منتشر شده که همه آن‌ها بر اساس مشاهدات، مطالعات و پیگیری‌های اعضای انجمن مقابله با گرسنگی به دست آمده‌است.

گرانفروشی، هم تقلب در عرضه برنج +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین23 ساعت قبل
تسنیمتسنیم9 ساعت قبل
تعامل و همکاری با دستگاه‌های مختلف یکی دیگر از سیاست‌های این معاونت محسوب می‌شود تا ما بتوانیم علاوه بر افزایش درآمدها، درآمدهای جدیدی را نیز برای شهرداری تهران داشته باشیم. وی به پرداخت برخی از بدهی‌های شهرداری تهران به پیمانکاران اشاره کرد و گفت: سال گذشته مبلغ قابل توجهی بدون تنش و استرس فراهم کردیم و در پایان اسفند سال گذشته بخشی از بدهی‌های شهرداری تهران به پیمانکاران پرداخت شد. برهمین اساس عملکرد سال گذشته شهرداری تهران در بخش بودجه نقد ۱۰۶ درصد و در بخش بودجه غیرنقد ۵۴ درصد محقق شده است و در سال جاری با توجه به افزایش ۷ درصدی بودجه شهرداری تهران قطعا عملکرد بهتری را نسبت به سال گذشته خواهیم داشت. وی افزود: بر اساس آخرین آمار حدود ۱۷ هزار میلیارد تومان شهرداری تهران از دولت و شرکت‌های وابسته به دولت طلب دارد. وی از بازپس‌گیری ساختمان روزنامه اطلاعات خبر داد و گفت: این ساختمان چندی پیش در اختیار شهرداری قرار گرفته شد و به زودی برخی از واحدهای شهرداری تهران در این ساختمان مستقر خواهند شد.
ایسناایسنا9 ساعت قبل
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ، از توسعه خدمات الکترونیک به‌منظور کاهش مراجعه حضوری شهروندان پایتخت به مناطق برق و دسترسی آسان به خدمات خبر داد. به‌گزارش ایسنا، حسین صبوری با بیان این‌که توسعه خدمات الکترونیک این شرکت با هدف حذف مراجعه حضوری متقاضیان صورت گرفته است، افزود: حذف حدود ۶۰۰ هزار متقاضی دریافت خدمات فروش و پس از فروش، کاهش آلودگی هوای پایتخت، کاهش بار ترافیک شهری و افزایش سلامت اداری، توسعه هرچه بیشتر خدمات غیرحضوری و ترویج استفاده از آن توسط مشترکان از مزایای این طرح به‌شمار می‌آید. به‌گفته وی، کاهش تشریفات اداری، اطلاع‌رسانی مؤثر و پرسرعت الکترونیکی، تأمین رضایت شهروندان، افزایش بهره‌وری، توسعه مشارکت مردمی، شفافیت امور و کاهش تخلفات اداری احتمالی، تصمیم‌گیری سریع مبتنی بر اطلاعات و کاهش آلودگی‌های زیست محیطی، تنها بخشی از دستاوردهای حاصل از برنامه‌های اجرا شده این شرکت است. صبوری ادامه داد: در این روش، نیازی به مراجعه حضوری مشترکان به هیچ‌یک از مناطق این شرکت نبوده و تمامی مدارک مورد نیاز، در محل متقاضی توسط نمایندگان این شرکت، دریافت می‌شود. انتهای پیام

اخبار بیشتر