پوتین و ترامپ اول دسامبر دیدار می کنند
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

پوتین و ترامپ اول دسامبر دیدار می کنند

اوباما بار دیگر به ترامپ حمله کرد

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
اوباما بار دیگر به ترامپ حمله کرد
شفقنا نوشت: رئیس‌جمهور پیشین آمریکا با دفاع از پاکی و درستی دولتش، به انتقاد از جانشین خود که سیاست هایش بر اساس نفرت است، پرداخت.

یک روز پس از آنکه پاول مانافورت، رئیس سابق ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به دلیل دروغگویی به اف بی آی، متهم شناخته شد، باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا به انتقاد از ترامپ پرداخت.

اوباما روز سه شنبه در یک رویداد در هیوستون آمریکا اعلام کرد: «نه تنها من، بلکه هیچ‌یک از اعضای دولتم نیز در هیچ موردی متهم شناخته نشدند؛ که شاید تنها دولتی در تاریخ مدرن باشد که بتوان این حرف را در موردش گفت. در واقع هیچ فرد نزدیکی هم متهم شناخته نشده است؛ خصوصا به این دلیل که افرادی که در دولت من بودند برای دلیل درستی آنجا بودند. ما آنجا بودیم تا خدمت کنیم.»

رابرت مولر، مسئول تحقیقات درباره دخالت ادعایی روسیه در انتخابات آمریکا روز دوشنبه با متهم شناختن پاول مانافورت اعلام کرد رئیس سابق ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ توافق نامه ای را که در ماه سپتامبر سال جاری میلادی امضا کرده بود، با دروغ گفتن به سازمان اف.بی.آی درباره مسائل مختلف نقض کرده است. رابرت مولر در حال تحقیق بر روی پرونده دخالت روسیه در جریان انتخابات سال ۲۰۱۶ به نفع ترامپ است.

تحقیقات مولر تاکنون باعث متهم شناخته شدن ۳۲ نفر و سه نهاد روس شده که رفتاری از جمله هک کردن کامپیوترها تا جلوگیزی از اجرای عدالت را در پرونده خود دارند.

باراک اوباما همچنین در سخنرانی خود به انتقاد از رشد ملی گرایی پرداخته و آن را تهدیدی برای ثبات و کامیابی جهانی و داخلی توصیف کرده است.

او نام جانشین خود، دونالد ترامپ را به طور مستقیم بر زبان نیاورده است، اما ترامپ و شعار «اول آمریکا»ی او را باعث تضعیف دموکراسی و تقویت پوپولیسم و افراط گرایی توصیف کرده است.

اوباما گفت: »مردم از من می پرسند که چه چیزی در مورد ریاست جمهوری آمریکا، بیش از همه چیز، برایم تعجب‌آور است. برای من این است که ایالات متحده آمریکا، متعهد به ایجاد نظم بین المللی است. اگر مشکلی در سراسر جهان وجود داشته باشد، مردم از مسکو درخواست کمک نمی‌کنند؛ آنها از پکن کمک نمی‌خواهند؛ بلکه به سراغ واشینگتن می‌آیند. حتی دشمنان ما هم از ما انتظار دارند تا مشکلات را حل کنیم و وقایع را به جلو پیش ببریم.»

اوباما در ادامه گفت: «وقتی اختلالی در واشینگتن رخ می دهد، باعث می شود تصمیم گیری سخت تر شود و سیاست ها به طور منظم اجرا نشوند، – که این موضوع یکی از مهم ترین دارایی های ماست-  و این مسئله نه تنها نفوذ ما را تضعیف می کند، بلکه باعث ایجاد اختلال در کل جهان می شود و در نهایت امنیت و موفقیت های ما را کاهش می دهد.

اوباما همچنین نسبت به چشم انداز رسانه های بیش از حد حزبی، ابراز تاسف کرد. به عقیده او این رسانه ها باعث شده اند تا رای دهندگان و قانون گذاران، تمایل کمتری برای مصالحه داشته باشند و این بدان معناست که کنگره درگیر مبارزات و منازعات دائمی است.

اوباما گفت که در دهه گذشته، «مجموعه مشترکی از واقعیت ها وجود داشت که مبنای اصلی هردو حزب در تصمیم گیری هایشان بودند. آنچه که به طور فزاینده در حال رشد است، فضای رسانه ای است که اگر مثلا شما یکی از بیننده های فاکس نیوز باشید، برای شما واقعیت کاملا متفاوت از کسی است که خواننده روزنامه نیویورک تایمز است؛ و این به آن معناست که پایگاه هر حزب، بسیار ایدئولوژیک تر شده است.»

اوباما گفت که رهبران، پیش بینی نکردند که چگونه جهانی شدن و نابرابری درآمدی باعث افزایش پوپولیسم خواهد شد و حتی در کشورهایی که سنت های قدرتمند دموکراتیک دارند هم خصومت ها نسبت به مهاجران افزایش خواهد یافت. اتفاقی که ترامپ از آن بهره برداری کرد.

اوباما گفت: «ما به سرعت نتوانستیم خود را با این واقعیت ها که مردم در حال فراموش شدن و ناامیدی هستند، تطابق بدهیم… در این فضاهاست که نوع دیگری از سیاست ظهور می کند که مبتنی بر این است که اگر آن فرد مثل من پیشرفت نکرده، مشکل خود اوست؛ و شما شروع به سیاست گذاری بر اساس ملی گرایی می کنید که در کشور، غرورآفرین نیست، اما نسبت به مردم آن سوی مرزها، احساس تنفر دارید.»

از زمانی که باراک اوباما از کاخ سفید خارج شده، تنها در ماه های گذشته فعالیت های سیاسی زیادی داشته است. او در انتخابات میان دوره ای مجلس، از کاندیداهای دموکرات حمایت کرد و برای اولین بار در همین زمان بود که در انتقادهایش در ماه سپتامبر، نام ترامپ را بر زبان آورد.

اوباما سپس رئیس جمهور فعلی آمریکا را به «سرمایه گذاری» بر روی خشم مردم از سیاستمداران چندین ساله متهم کرد و گفت که «سیاست خشم و پارانویا متاسفانه در حزب جمهوری خواه، لانه گزیده است.»

چهل و چهارمین رئیس جمهور آمریکا سخنرانی خود را در هیوستون به دنبال مراسم بیست و پنجمین سالگرد تاسیس موسسه سیاست عمومی بیکر دانشگاه رایس انجام داده است. این موسسه و اتاق فکر دوحزبی، نام خود را از جیمز بیکر، سیاستمداری که در کاخ سفید در دولت رونالد ریگان و جورج بوش پدر خدمت کرده، گرفته است. روز سه شنبه، آقای بیکر در کنار باراک اوباما در مباحثه ای ۵۰ دقیقه ای حضور داشت.

پیشتر در همان روز، اوباما به دیدار جورج بوش در خانه اش در هیوستون رفت و «جیم مک‌گراث»، سخنگوی جورج بوش، این دیدار خصوصی را «بسیار خوشایند» توصیف کرده که در آن «آنها دوستی های گرم گذشته را احیا کردند.»

روابط بین ترامپ و اوباما بسیار سرد است. اوباما در سخنانی که در تضاد با رفتار دولت جدید ترامپ پس از انتخابات ۲۰۱۶ بود و به طور ضمنی به شخصیت خودمحور ترامپ اشاره داشت، رفتار دولت جورج بوش پس از نتایج انتخابات ۲۰۰۸  را تحسین کرد. او گفت: «آنها یک پروسه انتقال ایجاد کردند که بدون عیب و نقص بود و بسیار سخاوتمندانه و متفکرانه بود. تمام ۴۳ کارمند کاخ سفید خود را (برای مشاوره) در دسترس افرادی قرار دادند که قرار بود جای آنها را بگیرند.»

اوباما در ادامه گفت: «گرچه اختلافات سیاسی که بسیار واقعی و قابل توجه بودند، وجود داشت، آنها پذیرفته بودند که ارزشی فراتر از این اختلافات وجود دارد؛ و زمانی که من وارد دفتر بیضی شدم، فهمیدم که آن دفتر، حرمتی مستقل از شما دارد؛ و اگر شما چنین احساسی ندارید، بنابراین نباید در آنجا حضور داشته باشید.»

خواندن خبر در سایت منبع

"منبج"، محور مذاکرات اردوغان و ترامپ در اجلاس جی ۲۰

ایسناخبرگزاری ایسنا
"منبج"، محور  مذاکرات اردوغان و ترامپ در اجلاس جی ۲۰
رئیس جمهوری ترکیه اظهار کرد، در نشست جی ۲۰ آرژانتین با همتای آمریکایی خود در مورد اوضاع شهر "منبج" سوریه گفتگو خواهد کرد.

به گزارش ایسنا، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در کنفرانس خبری خود پیش از ترک فرودگاه آتاتورک استانبول به مقصد آرژانتین برای شرکت در اجلاس جی ۲۰ گفت: در نشست جی ۲۰ در مورد چالش‌هایی که اقتصاد جهانی با آن رو به رو است گفتگو خواهیم کرد.

طبق اعلام روسیا الیوم، اردوغان گفت: طی این اجلاس، با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در مورد منبج گفتگو خواهم کرد.

پیشتر مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه  آمریکا را به اجرای نقشه راه مربوط به منبج سوریه تا پایان سال جاری میلادی فراخوانده و گفته بود که در صورت اجرای نقشه راه در شرق فرات یگان‌های مدافع خلق کرد از شهرهای واقع در آنجا خارج خواهند شد.

اردوغان در پایان اجلاس جی ۲۰، سفری رسمی به پاراگونه و ونزوئلا خواهد داشت که سفر وی به این دو کشور اولین سفر در نوع خود از سوی یک مقام ریاست جمهوری ترکیه است.

خواندن خبر در سایت منبع

(تصاویر) اشک‌های ترامپ در کنار ملانیا!

فراروخبرگزاری فرارو
(تصاویر) اشک‌های ترامپ در کنار ملانیا!
شاید برنامه کریسمس سال ۲۰۱۹ از جمله پرحاشیه‌ترین جشن‌های تاریخ کاخ سفید به حساب بیاید. از مراسم شکرگزاری تا تزئین کاخ سفید به دست ملانیا ترامپ، تمامی حاشیه‌هایی است که تا الان سوژه رسانه‌های خبری شده است. دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و همسرش ملانیا دیروز در مراسم روشن کردن چراغ‌های درخت کریسمس در محوطه کاخ سفید شرکت کردند. از جمله حواشی جالب این مراسم اشک دونالد ترامپ در حین برگزاری مراسم بود.

فیلم | ترامپ از کاج کریسمس رونمایی کرد

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
رئیس جمهور آمریکا طی مراسمی با حضور ملانیا ترامپ از کاج کریسمس رونمایی کرد.

به گزارش خبرآنلاین، ترامپ در این مراسم، کریسمس را به همه تبریک گفت.

خواندن خبر در سایت منبع

پوتین و ترامپ اول دسامبر دیدار می کنند

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
پوتین و ترامپ اول دسامبر دیدار می کنند
پوتین و ترامپ اول دسامبر دیدار می کنند - 1

براساس اسناد کاخ کرملین، رهبران آمریکا و روسیه اول دسامبر (۱۰ آذر) در حاشیه نشست گروه ۲۰ در بوئنوس آیرس دیدار می‌کنند.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رویترز، یک مشاور کرملین گفت که ترامپ و پوتین، رهبران آمریکا و روسیه به دنبال از بن بردن بن بست در روابط هستند.

وی افزود: ثبات استراتژیک، سوریه، ایران و کره شمالی محور مذاکرات دو طرف خواهد بود.

خواندن خبر در سایت منبع

نماینده ارشد آمریکایی: پاسخ مکتوب ترامپ به سئوالات مولر کافی نیست

تسنیمخبرگزاری تسنیم
نماینده ارشد آمریکایی: پاسخ مکتوب ترامپ به سئوالات مولر کافی نیست
یک نماینده ارشد آمریکایی خواستار مصاحبه شفاهی دادستان ویژه پرونده روسیه با رئیس جمهور ایالات متحده شده است.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه اطلاع رسانی کنگره، آدام شیف نماینده دموکرات ایالت کالیفرنیا تاکید کرد: دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا باید با رابرت مولر دادستان ویژه پرونده روسیه و تیمش به طور شفاهی مصاحبه کند. پاسخ های مکتوب وی به سئوالات مولر کافی نبوده است.

وی تصریح کرد: مولر باید این فرصت را داشته باشد که بر اساس پاسخ های رئیس جمهور از وی به صورت شفاهی سئوال کند.

شیف در مصاحبه با سی ان ان گفت: واقعا لازم است که یک مصاحبه زنده با رئیس جمهور وجود داشته باشد چرا که شما باید بتوانید سئوالات را به طور واقعی در یک زمان واقعی مطرح کنید.تازه ترین تهدید ترامپ علیه دموکرات‌ها در خصوص پرونده روسیهدولت ترامپ عمدا رئیس سیا را به جلسه استماع سنا دعوت نکردترامپ باز هم به تعطیلی دولت تهدید کردترامپ گزارش نهادهای تحت کنترل خود را هم قبول ندارد

آدام شیف افزود: مجلس نمایندگان با رهبری دموکرات ها در سال آینده قصد دارد مکالمه های تلفنی ضبط شده در برج ترامپ را که مربوط به ژوئن 2016 میلادی است مورد تحقیق و بررسی قرار دهد. این مکالمات بین افراد کمیپ انتخاباتی ترامپ و یک وکیل روسی بوده است.

وی تاکید کرد: در خصوص اینکه آیا رئیس جمهور از این نشست آگاهی داشته است یا نه ، این مساله مهمی است، اطلاعاتی وجود دارد که قبلا نمی توانستیم به آن دست پیدا کنیم.

ترامپ روز جمعه گفت: پاسخ مکتوب به سئوالات رابرت مولر دادستان ویژه تحقیقات درباره دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری 2016 میلادی بسیار ساده بوده و من این کار را به پایان رساندم.

وی افزود: شخصا به سئوالات رابرت مولر پاسخ دادم. وکلای من پاسخ سئوالات را ننوشته اند. من خودم پاسخ ها را نوشتم. از من یک سری سئوال پرسیده شده بود و من خیلی راحت و ساده به آنها پاسخ دادم.

مولر در حال تحقیق درباره این مساله است که آیا کمپین انتخاباتی ترامپ با مقام های مسکو در جریان انتخابات ریاست جمهوری 2016 تبانی کرده اند یا نه.

مولر پیش از این اتهاماتی را علیه تعدادی از مشاوران و دستیاران ترامپ مطرح کرده است.

مشاوران ترامپ از جمله رودی جولیانی بر این باورند که رابرت مولر به زودی بخشی از گزارش مربوط به تحقیقات روسیه را فاش خواهد کرد.

ترامپ هرگونه تبانی با مقام های روسی را در جریان انتخابات ریاست جمهوری 2016 میلادی رد کرده است.

خواندن خبر در سایت منبع

هیلاری کلینتون: ترامپ بخشی از برنامه سرپوش گذاشتن بر قتل خاشقجی است / او و نزدیکانش تنها به فکر منافع تجاری‌شان هستند

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
هیلاری کلینتون: ترامپ بخشی از برنامه سرپوش گذاشتن بر قتل خاشقجی است / او و نزدیکانش تنها به فکر منافع تجاری‌شان هستند
وزیر خارجه اسبق آمریکا بر این باور است که دونالد ترامپ بخشی از برنامه سرپوش گذاشتن بر قتل خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی است.

 هیلاری کلینتون وزیر خارجه پیشین آمریکا و رقیب ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری 2016 میلادی در اظهاراتی گفت: به نظر من دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا بخشی از سرپوش گذاشتن بر آن چیزی است که در روند قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی اتفاق افتاده است.

هیلاری کلینتون که همراه با همسرش در یک سخنرانی در شهر تورنتو شرکت کرده بود از این فرصت برای حمله به ترامپ استفاده کرد و افزود: ما رئیس جمهوری داریم که بخشی از سرپوش گذاشتن بر آن اتفاقاتی است که در کنسولگری یا سفارتی که خاشقجی در آن به قتل رسیده، بوده است.

وی در ادامه اظهار داشت: ما رئیس جمهوری داریم که او و نزدیکانش تنها به فکر منافع تجاری شان هستند.

در حالی که سازمان سیا با انتشار گزارشی اعلام کرده است که شواهد نشان می دهد محمد بن سلمان ولیعهد سعودی دستور مستقیم قتل خاشقجی را صادر کرده است ولی ترامپ این گزارش را رد کرده است.

حاکمان عربستان سعودی هرچند تمامی مطالب درز یافته به رسانه‌ها مبنی بر قتل جمال خاشقجی را رد می‌کردند، اما سعودی‌ها نهایتا تحت فشار افشاگری‌های امنیتی و رسانه‌ای، در حالی که بیش از دو هفته منکر وقوع هر حادثه‌ای برای جمال خاشقجی در کنسولگری سعودی در استانبول بود، به کشته شدن وی داخل عمارت کنسولگری اعتراف کردند. با این همه فشار رسانه‌ها و افکار عمومی در سطح منطقه و جهان روی حاکمان عربستان سعودی برای افشای تمامی ابعاد این رسوایی ادامه دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

جمله‌ای که برای انگلیسی‌ها گران تمام شد

الفالف10 ساعت قبل
پس از توقیف این نفتکش فایل صوتی مکالمه قایق‌های تندروی نیروی دریایی سپاه با خدمه نفتکش انگلیسی منتشر شد و بازتاب‌های فراوانی در سطح رسانه‌های بین‌المللی داشت. متن این مکالمه به‌شرح زیر است: نیروی دریایی سپاه: ‌ اگر به دستورات توجه کنید در امان خواهید بود. نیروی دریایی سپاه: ‌ دوباره تأکید می‌کنم مسیر خود را به‌سمت ۳۶۰ درجه تغییر دهید. این جمله که گویا برای انگلیسی‌ها خیلی گران تمام شده در اکثر رسانه‌های معتبر جهانی انعکاس یافته و با تحلیل‌های متفاوتی روبه‌رو بوده است. این نوع برخورد نیروهای سپاه با نیروهای انگلیسی در خلیج فارس جلوه دیگری از قدرت دریایی جمهوری اسلامی و حقارت انگلیسی‌ها را به‌نمایش می‌گذارد.

غول نبردهای آبی - خاکی ارتش آمریکا هم حریف سپاه نشد/ راز پیام دروغ USS Boxer به کاخ سفید +عکس و فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
تا این که ناگهان پنج شنبه شب، دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا با خوشحالی ادعا کرد که یک پهپاد ایرانی که به ناو آمریکایی USS Boxer نزدیک شده بود سرنگون شده است. چندین کشور در دنیا مثل استرالیا، اسپانیا، فرانسه و چین از جمله دارندگان این نوع از شناورها به حساب می‌آیند. خدمه استاندارد این ناو در حدود ۱۲۰۰ نفر است و می‌تواند تا حدود ۱۶۸۷ نفر تفنگدار دریایی را نیز با خود حمل کند. این ناو در تاریخ ۱۱ فوریه سال ۱۹۹۵ میلادی وارد خدمت و در مجموع ۸ فروند از این ناوها برای نیروی دریایی آمریکا ساخته شده است. ناو USS Boxerاین ناو میتواند علاوه بر قوای مسلح و تجهیزات زرهی، انواع بالگرد‌های ترابری و تهاجمی و نوع عمود پرواز جنگنده نسل پنجم اف ۳۵ را حمل کند.

فارسی صحبت کردن افسر اطلاعاتی سازمان سیا

برترین‌هابرترین‌ها15 ساعت قبل
فارسفارس16 ساعت قبل
روزنامه کویتی نوشت، آمریکا با اعمال فشار حداکثری بر ایران صرفا خاورمیانه را تحت این فشار قرار می‌دهد، زیرا ایرانی که چهل سال زیر فشار تحریم‌ها، برنامه هسته‌ای و موشکی خود را توسعه داده هرگز به عقب بازنمی‌گردد. رهبران ایران پس از دریافت خبر تمدید توقیف کشتی ایرانی، تلاش‌های امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه برای آزادی کشتی ایران را بی‌نتیجه دیدند. به نوشته این روزنامه کویتی، از همین رو ایرانی‌ها بار دیگر ابتکار عمل را به دست گرفتند. این سلاح بازدارنده‌ای است که ایران در برابر دشمنان خود در اختیار دارد تا از جنگ علیه آن جلوگیری کند و به تعبیر آیت الله خامنه‌ای ایران برنامه موشکی را برای به دست آوردن تعادل و دفع هر گونه آسیبی به این کشور می‌خواهد. همچنین بعید نیست که متحدان ایران در هر لحظه‌ای که ایران در معرض خطر قرار بگیرد از آن دفاع کنند.

فیلم/ واکنش جالب پدر امام جمعه تبریز به حکم رهبر انقلاب برای پسرش

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز11 ساعت قبل
امام جمعه تبریز می‌گوید: پدرم به من گفتند شما تا دیروز فرزند من بودید اما از دیروز به بعد که حکم شما از سوی رهبر معظم انقلاب آمده است علاوه بر اینکه فرزند من هستید، پدرم هستید و این تو هستی که باید تصمیم بگیری که من به عنوان خطیب نماز جمعه شرکت بکنم یا نکنم و البته ما هم از محضر ایشان خواستیم که بزرگواری کردند و اقامه می‌کردند ولی از حدود یک سال پیش به علت مشکلات پادرد و کمردرد نمی‌توانند اقامه کنند.

بیشتر مجلسی‌ها با تاسیس وزارت بازرگانی مخالفند

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، اسدالله عباسی در ارتباط تصویری با تحریریه بخش خبری ۲۱ شبکه یک سیما درباره علت اصرار دولت در تشکیل دوباره وزارت بازرگانی افزود: با توجه به شرایط تورمی و مسائل مختلفی که در بازار در سال‌های گذشته شاهد بودیم دولت مدعی شده است که در بخش بازرگانی نیاز به تاسیس وزارتخانه واحد داریم و امور بازرگانی در ساختار جدید ادغام شود. وی ادامه داد: تعدادی از نمایندگان مجلس بر اساس ماده ۱۴۴ آیین نامه داخلی مجلس در تاریخ ۸ اسفند ۱۳۹۷ طرح تشکیل وزارت تجارت و خدمات بازرگانی را امضاء کردند و این طرح اعلام وصول شد. عباسی افزود: جلسات متعدد در کمیسیون‌های مختلف در این باره تشکیل شده است و با بررسی‌های انجام شده به این جمع بندی رسیدند که این موضوع در صحن علنی و در دستور هفتگی مجلس قرار گیرد. وی اضافه کرد: با توجه به تعدد موضوعات و اولویت هایی که وجود داشته است این موضوع به تعویق افتد تا هفته آینده بحث و بررسی شود. عباسی با اشاره به اینکه احتمال اینکه این موضوع در دستور کار فردای مجلس قرار گیرد وجود ندارد، گفت: اولویت‌های دیگری وجود دارد که باید زودتر بررسی شود.

اخبار بیشتر