1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

برای نخستین بار یک زن رئیس‌جمهور گرجستان شد

انتخاب نخستین رییس‌جمهور زن در گرجستان

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
انتخاب نخستین رییس‌جمهور زن در گرجستان

به گزارش خبرگزاری رویترز، کمیسیون مرکزی انتخابات گرجستان اعلام کرد با شمارش ۹۸.۴۱ درصد آرا حاکی از آن است که زورابیشویلی، دیپلمات سابق فرانسه و وزیر خارجه این کشور طی سال های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۵ توانسته ۵۹.۶۱ درصد آرا را به خود اختصاص داده و رقیبش گریگول واشادزه ، نامزد اتحاد نیروهای مخالف دولت که از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲ وزیر خارجه گرجستان بود، ۴۰.۳۹ درصد آرا را کسب کرده است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، دور دوم انتخابات گرجستان تحت تدابیر شدید امنیتی و با حضور ناظران بین‌المللی انجام شد تا مانع از هرگونه دست بردن حزب حاکم در آرا به نفع زورابیشویلی شود.

با این حال اپوزیسیون از حمله به فعالیت‌های کمپین‌های انتخاباتی‌اش و برخی بی نظمی‌ها در زمان رای‌گیری و اعمال فشار بر رای دهندگان و دستکاری در لیست‌های رای‌دهندگان شکایت کرده‌ است.

این آخرین انتخابات ریاست جمهوری با رأی‌گیری مستقیم در این جمهوری سابق اتحاد جماهیر شوروی پیش از گذار به نظام پارلمانی بود.

هر چند سمت رئیس جمهور پس از این تغییرات در قانون اساسی عمدتا به سمتی نمادین تبدیل شد ، اما این انتخابات آزمونی برای حزب حاکم بود.

این انتخابات در واقع محکی بود برای رویارویی آتی در انتخابات پارلمانی ۲۰۲۰ بین حزب "رویای گرجستان" که از سال ۲۰۱۲ کنترل کشور را در دست دارد و "جنبش ملی متحد" که توسط میخاییل ساکاشوویلی، رئیس‌جمهور سابق تأسیس شد.

در دور اول انتخابات که ۲۸ اکتبر برگزار شد، سالومه زورابیشویلی نتوانست بیش از ۵۰ درصد آرا را به دست آورد.

حزب رویای گرجستان توسط بیدزینا ایوانیشویلی، بانکدار میلیاردر و ثروتمندترین فرد این کشور تاسیس شد منتقدان می‌گویند که وی در واقع در پشت صحنه اداره کشور را در دست دارد. لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع

سالومه زورابیشویلی با ۶۰ درصد آرا در انتخابات گرجستان پیروز شد

انتخابخبرگزاری انتخاب
سالومه زورابیشویلی با ۶۰ درصد آرا در انتخابات گرجستان پیروز شد
سالومه زورابیشویلی با ۶۰ درصد آرا در انتخابات گرجستان پیروز شد - 0

در دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری در گرجستان، "سالومه زورابیشویلی" نامزد مستقل با کسب تقریبا ۶۰ درصد آراء به پیروزی رسید و "گریگور واشادزه" نامزد مخالفان ۴۰.۴۴ درصد آراء را بدست آورد.

به گزارش تسنیم به نقل از خبرگزاری «اینترفکس»، بر اساس اطلاعات کمیسیون مرکزی انتخابات گرجستان بعد از شمارش ۹۹.۷ درصد آراء ریخته شده به صندوق‌ها، "سالومه زورابیشویلی" نامزد مستقل پست ریاست‌جمهوری این کشور ۵۹.۵۶ درصد آراء را به خود اختصاص داده و بعنوان پیروز دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری گرجستان شناخته شد.

"گریگور واشادزه" نامزد مخالفان در نهایت تنها موفق شود ۴۰.۴۴ درصد آراء را بدست آورد. مخالفان در گرجستان قصد دارند امروز، پنج شنبه، برنامه‌های آتی خود را بعد از شکست در انتخابات اعلام کنند، در حالیکه زورابیشویلی و طرفدارانش امروز پیروزی خود را جشن می‌گیرند.

دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری در گرجستان روز چهارشنبه برگزار شد. بیش از یک میلیون و ۱۴ هزار نفر از مردم واجد رای دادن گرجستان از زورابیشویلی حمایت کردند، در حالیکه تنها ۷۷۸ هزار نفر به واشادزه رای دادند. میزان مشارکت مردمی در این انتخابات (بدون اکتساب رای دهندگان در خارج از کشور) ۵۶.۲۳ درصد بود.

انتخابات ریاست‌جمهوری گرجستان تنها در ۳۷۰۸ حوزه در سراسر این کشور و ۵۵ حوزه در سایر کشور‌های جهان برگزار شد. این انتخابات به‌دلیل فقدان روابط دیپلماتیک در روسیه انجام نشد.

خواندن خبر در سایت منبع

آغاز دور دوم انتخابات ریاست جمهوری گرجستان با تمرکز بر روابط با غرب

ایسناخبرگزاری ایسنا
آغاز دور دوم انتخابات ریاست جمهوری گرجستان با تمرکز بر روابط با غرب

به گزارش ایسنا، این انتخابات در ساعت 8 صبح به وقت محلی (4 صبح به وقت گرینویچ) آغاز و قرار است تا ساعت 20 ادامه داشته باشد.

اگر گریگول واشادز در این انتخابات پیروز شود احتمالا از قدرت‌های محدود ریاست جمهوری خود برای اعلام پیام پیوستن به ائتلاف ناتو تحت رهبری آمریکا و اتحادیه اروپا استفاده خواهد کرد؛ دو مساله‌ حساس در گرجستان که در سال 2008 میلادی وارد جنگی با روسیه شده بود.

از سوی دیگر اگر سالومه زورابیشویلی نامزد حزب حاکم در این انتخابات پیروز شود رویکردی واقع‌بینانه‌تر اتخاذ خواهد کرد و به متعادل کردن تمایلات و خواسته‌های گرجستان برای برقراری روابط نزدیک‌تر با غرب به گونه‌ای که از دشمنی با کرملین هم اجتناب کند، خواهد پرداخت.

زورابیشویلی سفیر سابق فرانسه و وزیر امور خارجه سابق گرجستان بین سال‌های 2004 تا 2005 میلادی که از سوی حزب حاکم "رویای گرجی" حمایت می‌شود در دور نخست انتخابات که در تاریخ 28 اکتبر برگزار شد، 38.6 درصد از آرا را از آن خود کرده بود.

آرای وی تنها یک درصد بیشتر از واشادز رهبر حزب اپوزیسیون و وزیر خارجه سابق گرجستان بین سال‌های 2008 تا 2012 میلادی بود. واشادز دقیقا در زمانی وزیر امور خارجه گرجستان بود که یک دولت حامی غرب زمام امور را در دست داشت و درست در همان زمان درگیری این کشور با روسیه آغاز شد.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، تغییرات قانون اساسی، اختیارات رییس جمهور گرجستان را کاهش داده و بیشتر قدرت را به نخست وزیر که فردی وفادار به حزب حاکم رویای گرجی خواهد بود، می‌دهد.

ناظران بین‌المللی می‌گویند: دور نخست انتخابات بسیار رقابتی بوده اما با سوء‌استفاده از منابع دولتی، غرض‌ورزی و تعصب رسانه‌های خصوصی و شرکت برخی نامزدهای جعلی و ساختگی برگزار شد.

نتیجه دور نخست انتخابات ضربه‌ای به حزب حاکم رویای گرجی و موسس آن بیدزینا ایوانیشویلی محسوب می‌شد.

دور دوم انتخابات تحت نظارت‌های شدیدتر از سوی اپوزیسیون و ناظران بین‌المللی برگزار خواهد شد تا حزب حاکم نتواند از کنترل خود در موسسات دولتی برای کمک به پیروزی زورابیشویلی استفاده کند.

این در حالی است که حزب حاکم هرگونه اقدام برای حمله به فعالان اپوزیسیون و تلاش برای نفوذ ناعادلانه در نتیجه این انتخابات را رد کرده است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم از شهادت دو مامور نیروی انتظامی توسط شوهر عصبانی

افتصادنیوزافتصادنیوز21 ساعت قبل
افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
مهاجم نیجریه‌ای آبی پوشان عکس هایی را از خودروی خود در صفحه اجتماعی اش انتشار داده است. منشا برای حضور در تمرینات استقلالی‌ها به زودی راهی تهران می‌شود و گفته می‌شود او به همراه خانواده خود به ایران می‌آید و خانواده او مهمان دربی ۸۹ نیز خواهند بود.
همشهریهمشهری15 ساعت قبل
چمدان نوشت: حرمت اله رفیعی در مورد وضعیت‌ آژانس‌های مسافرتی در سال ۹۷ گفت: شاید هیچ سالی را نداشتیم که وضعیت آژانس‌های مسافرتی در آن، مانند سال ۹۷ بد باشد. وی ادامه داد: عوامل مختلفی در به وجود آمدن این وضعیت نقش داشتند که از جمله می‌توان به شرایط بد اقتصادی برای مردم اشاره کرد که سبب می‌شود سفر گزینه آخر انتخاب مردم باشد. رفیعی نوسانات ارزی را از دیگر مشکلات آژانس‌های مسافرتی دانست و افزود: متاسفانه شاهد بودیم که افرادی خارج از صنف تصمیمات غیرکارشناسی برای ارز در حوزه سفر گرفتند. رفیعی تاکید کرد: تورهای خروجی ما کاهش بسیار چشمگیری داشته‌است و می‌توانیم بگوییم نسبت به سال گذشته ۳۵ تا ۴۰ درصد از تورهای خارجی کم شده‌اند. کاش حداقل از نزدیک‌ترین نقاط به مرز در دو کشور پروازهایی برای مردم در نظر می‌گرفتند تا هم مردم هزینه کمتری می‌پرداختند و هم ازدحام شلوغی در مرزهای زمینی کاهش پیدا می‌کرد.
عصر ایرانعصر ایران13 ساعت قبل
تورم دورقمی، افزایش نرخ بیکاری، رکود اقتصادی و کاهش درآمدهای نفتی، چهار پیش‌بینی مراکز بین‌المللی از اقتصاد ایران در سال آینده هستند. تورم دورقمی، افزایش نرخ بیکاری، رکود اقتصادی و کاهش درآمدهای نفتی، چهار پیش‌بینی مراکز بین‌المللی از اقتصاد ایران در سال آینده هستند. به‌عنوان مثال، سازمان ملل در گزارش وضعیت و چشم‌انداز اقتصاد ۲۰۱۹، تورم ۳۴٫۹ درصدی را برای ایران پیش‌بینی کرده است. رشد اقتصادیپیش‌بینی بانک جهانی از رشد اقتصادی ایران در سال آینده منفی است. درآمدهای نفتیاکونومیست در تحلیلی که از صنایع در سال ۲۰۱۹ ارائه داده، تحریم‌های ایران را به‌عنوان یکی از ریسک‌های پیش روی صنایع در سال آینده معرفی کرده است.

جایگزین هایی برای تویوتا سوپرا؛ افسانه‌ای که به کابوس طرفدارانش بدل شد

12+
دیجیاتودیجیاتو10 ساعت قبل

بازدید سرزده رئیس کل بانک مرکزی از صرافی‌های تهران

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین17 ساعت قبل
درسومین روز سال ۹۸ دکتر همتی به طور سرزده از صرافی‌های منتخب بانکی در تهران بازدید کرد و ضمن تبریک سال نو به کارکنان صرافی‌ها و خریداران با خریداران ارز به گفتگو نشست.

اخبار بیشتر