برای نخستین بار یک زن رئیس‌جمهور گرجستان شد
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

برای نخستین بار یک زن رئیس‌جمهور گرجستان شد

انتخاب نخستین رییس‌جمهور زن در گرجستان

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
انتخاب نخستین رییس‌جمهور زن در گرجستان
بر اساس نتایج دور دوم انتخابات ریاست جمهوری گرجستان سالومه زورابیشویلی، سفیر سابق فرانسه در تفلیس که از حمایت حزب حاکم "رویای گرجستان" برخوردار است ، با اختلاف آرای بسیار زیاد رقیب خود را که تحت حمایت جناح‌های حامی غرب قرار دارد، شکست داده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، کمیسیون مرکزی انتخابات گرجستان اعلام کرد با شمارش ۹۸.۴۱ درصد آرا حاکی از آن است که زورابیشویلی، دیپلمات سابق فرانسه و وزیر خارجه این کشور طی سال های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۵ توانسته ۵۹.۶۱ درصد آرا را به خود اختصاص داده و رقیبش گریگول واشادزه ، نامزد اتحاد نیروهای مخالف دولت که از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲ وزیر خارجه گرجستان بود، ۴۰.۳۹ درصد آرا را کسب کرده است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، دور دوم انتخابات گرجستان تحت تدابیر شدید امنیتی و با حضور ناظران بین‌المللی انجام شد تا مانع از هرگونه دست بردن حزب حاکم در آرا به نفع زورابیشویلی شود.

با این حال اپوزیسیون از حمله به فعالیت‌های کمپین‌های انتخاباتی‌اش و برخی بی نظمی‌ها در زمان رای‌گیری و اعمال فشار بر رای دهندگان و دستکاری در لیست‌های رای‌دهندگان شکایت کرده‌ است.

این آخرین انتخابات ریاست جمهوری با رأی‌گیری مستقیم در این جمهوری سابق اتحاد جماهیر شوروی پیش از گذار به نظام پارلمانی بود.

هر چند سمت رئیس جمهور پس از این تغییرات در قانون اساسی عمدتا به سمتی نمادین تبدیل شد ، اما این انتخابات آزمونی برای حزب حاکم بود.

این انتخابات در واقع محکی بود برای رویارویی آتی در انتخابات پارلمانی ۲۰۲۰ بین حزب "رویای گرجستان" که از سال ۲۰۱۲ کنترل کشور را در دست دارد و "جنبش ملی متحد" که توسط میخاییل ساکاشوویلی، رئیس‌جمهور سابق تأسیس شد.

در دور اول انتخابات که ۲۸ اکتبر برگزار شد، سالومه زورابیشویلی نتوانست بیش از ۵۰ درصد آرا را به دست آورد.

حزب رویای گرجستان توسط بیدزینا ایوانیشویلی، بانکدار میلیاردر و ثروتمندترین فرد این کشور تاسیس شد منتقدان می‌گویند که وی در واقع در پشت صحنه اداره کشور را در دست دارد. لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع

برای نخستین بار یک زن رئیس‌جمهور گرجستان شد

رکناخبرگزاری رکنا
برای نخستین بار یک زن رئیس‌جمهور گرجستان شد
رکنا: «سالومه زورابیشویلی» نامزد حزب حاکم «رویای گرجستان» در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری این کشور حائز کسب اکثریت آرا و پیروز شد.

سالومه زورابیشویلی با ۶۰ درصد آرا در انتخابات گرجستان پیروز شد

انتخابخبرگزاری انتخاب
سالومه زورابیشویلی با ۶۰ درصد آرا در انتخابات گرجستان پیروز شد
در دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری در گرجستان، "سالومه زورابیشویلی" نامزد مستقل با کسب تقریبا ۶۰ درصد آراء به پیروزی رسید و "گریگور واشادزه" نامزد مخالفان ۴۰.۴۴ درصد آراء را بدست آورد. مخالفان در گرجستان قصد دارند امروز، پنج شنبه، برنامه‌های آتی خود را بعد از شکست در انتخابات اعلام کنند، در حالیکه زورابیشویلی و طرفدارانش امروز پیروزی خود را جشن می‌گیرند.
سالومه زورابیشویلی با ۶۰ درصد آرا در انتخابات گرجستان پیروز شد - 0

در دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری در گرجستان، "سالومه زورابیشویلی" نامزد مستقل با کسب تقریبا ۶۰ درصد آراء به پیروزی رسید و "گریگور واشادزه" نامزد مخالفان ۴۰.۴۴ درصد آراء را بدست آورد.

به گزارش تسنیم به نقل از خبرگزاری «اینترفکس»، بر اساس اطلاعات کمیسیون مرکزی انتخابات گرجستان بعد از شمارش ۹۹.۷ درصد آراء ریخته شده به صندوق‌ها، "سالومه زورابیشویلی" نامزد مستقل پست ریاست‌جمهوری این کشور ۵۹.۵۶ درصد آراء را به خود اختصاص داده و بعنوان پیروز دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری گرجستان شناخته شد.

"گریگور واشادزه" نامزد مخالفان در نهایت تنها موفق شود ۴۰.۴۴ درصد آراء را بدست آورد. مخالفان در گرجستان قصد دارند امروز، پنج شنبه، برنامه‌های آتی خود را بعد از شکست در انتخابات اعلام کنند، در حالیکه زورابیشویلی و طرفدارانش امروز پیروزی خود را جشن می‌گیرند.

دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری در گرجستان روز چهارشنبه برگزار شد. بیش از یک میلیون و ۱۴ هزار نفر از مردم واجد رای دادن گرجستان از زورابیشویلی حمایت کردند، در حالیکه تنها ۷۷۸ هزار نفر به واشادزه رای دادند. میزان مشارکت مردمی در این انتخابات (بدون اکتساب رای دهندگان در خارج از کشور) ۵۶.۲۳ درصد بود.

انتخابات ریاست‌جمهوری گرجستان تنها در ۳۷۰۸ حوزه در سراسر این کشور و ۵۵ حوزه در سایر کشور‌های جهان برگزار شد. این انتخابات به‌دلیل فقدان روابط دیپلماتیک در روسیه انجام نشد.

خواندن خبر در سایت منبع

آغاز دور دوم انتخابات ریاست جمهوری گرجستان با تمرکز بر روابط با غرب

ایسناخبرگزاری ایسنا
آغاز دور دوم انتخابات ریاست جمهوری گرجستان با تمرکز بر روابط با غرب
دور دوم انتخابات ریاست جمهوری گرجستان امروز چهارشنبه آغاز شد آن هم در شرایطی که یکی از رقبای تحت حمایت حزب حاکم که حامی متعادل کردن روابط با مسکو و غرب است در مقابل رقیب خود که حامی روابط قوی‌تر با غرب است، قرار گرفته است.

به گزارش ایسنا، این انتخابات در ساعت 8 صبح به وقت محلی (4 صبح به وقت گرینویچ) آغاز و قرار است تا ساعت 20 ادامه داشته باشد.

اگر گریگول واشادز در این انتخابات پیروز شود احتمالا از قدرت‌های محدود ریاست جمهوری خود برای اعلام پیام پیوستن به ائتلاف ناتو تحت رهبری آمریکا و اتحادیه اروپا استفاده خواهد کرد؛ دو مساله‌ حساس در گرجستان که در سال 2008 میلادی وارد جنگی با روسیه شده بود.

از سوی دیگر اگر سالومه زورابیشویلی نامزد حزب حاکم در این انتخابات پیروز شود رویکردی واقع‌بینانه‌تر اتخاذ خواهد کرد و به متعادل کردن تمایلات و خواسته‌های گرجستان برای برقراری روابط نزدیک‌تر با غرب به گونه‌ای که از دشمنی با کرملین هم اجتناب کند، خواهد پرداخت.

زورابیشویلی سفیر سابق فرانسه و وزیر امور خارجه سابق گرجستان بین سال‌های 2004 تا 2005 میلادی که از سوی حزب حاکم "رویای گرجی" حمایت می‌شود در دور نخست انتخابات که در تاریخ 28 اکتبر برگزار شد، 38.6 درصد از آرا را از آن خود کرده بود.

آرای وی تنها یک درصد بیشتر از واشادز رهبر حزب اپوزیسیون و وزیر خارجه سابق گرجستان بین سال‌های 2008 تا 2012 میلادی بود. واشادز دقیقا در زمانی وزیر امور خارجه گرجستان بود که یک دولت حامی غرب زمام امور را در دست داشت و درست در همان زمان درگیری این کشور با روسیه آغاز شد.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، تغییرات قانون اساسی، اختیارات رییس جمهور گرجستان را کاهش داده و بیشتر قدرت را به نخست وزیر که فردی وفادار به حزب حاکم رویای گرجی خواهد بود، می‌دهد.

ناظران بین‌المللی می‌گویند: دور نخست انتخابات بسیار رقابتی بوده اما با سوء‌استفاده از منابع دولتی، غرض‌ورزی و تعصب رسانه‌های خصوصی و شرکت برخی نامزدهای جعلی و ساختگی برگزار شد.

نتیجه دور نخست انتخابات ضربه‌ای به حزب حاکم رویای گرجی و موسس آن بیدزینا ایوانیشویلی محسوب می‌شد.

دور دوم انتخابات تحت نظارت‌های شدیدتر از سوی اپوزیسیون و ناظران بین‌المللی برگزار خواهد شد تا حزب حاکم نتواند از کنترل خود در موسسات دولتی برای کمک به پیروزی زورابیشویلی استفاده کند.

این در حالی است که حزب حاکم هرگونه اقدام برای حمله به فعالان اپوزیسیون و تلاش برای نفوذ ناعادلانه در نتیجه این انتخابات را رد کرده است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
کرمان موتور طرح فروش اقساطی هیوندای آزرا با مدل ۲۰۱۹ را آغاز می‌کند. به گزارش عصر ایران، در طرح فروش نقد و اقساط برای آزرا ۲۰۱۹، قیمت ۹۵۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است که با اقساط ۱۲ تا ۲۴ماهه و تحویل ۳۰ روزه قابل واگذاری است. کرمان موتور زمان تحویل این خودرو را یک ماهه تعیین کرده و در ازای هرماه تأخیر ۲٫۵ درصد سود به خریداران پرداخت خواهد شد. این طرح از شنبه ۲۹ تیر به مدت یک هفته اجرایی می‌شود. برای مشاهده جدول در ابعاد بزرگ بر روی آن کلیک نمایید.
خبرآنلاینخبرآنلاین19 ساعت قبل
رییس اتحادیه طلا و سکه در گفتگو با خبرانلاین، پیش بینی کرد در ۶۰ تا ۷۵ روز آینده تحولی جدی در بازار سکه و طلا و ارز رخ ندهد و روند حاکم بر بازار مشابه دو ماه گذشته خواهد بود. که در ۶۰ تا ۷۵ روز آینده قیمتها روندی مشابه دو ماه گذشته را داشته باشند و نوسانات بزرگی در بازار مشاهده نشود. ما در دو سال گذشته درگیر این نوسانات بودیم ولی امروز معتقدم تصمیمات از پختگی بیشتری برخوردار است، چیزی که حتی ۶ ماه پیش هم نمی‌توانستیم ادعا کنیم. این میان منتشر نشدن دستورالعمل و آیین نامه جدید نیز به ذهنیت بازار کمک کرده است. وی با اشاره به تحولات روزهای اخیر، مدعی شد صندوق‌های کشور خالی نیست و ادامه داد: فراموش نکنیم در بازار طلا هم بازار جهانی و ارز تاثیر مضاغف داشتند.
وانانیوزوانانیوز1 روز قبل
به گزارش وانانیوز، هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور به ۱۴۵۲ دلار و ۶۰ سنت صعود کرد که بالاترین قیمت از دوم مه سال ۲۰۱۳ بود و اندکی بعد، ۰٫۲ درصد کاهش یافت و به ۱۴۴۲ دلار و ۵۶ سنت رسید. در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا ۱٫۱ درصد کاهش یافت و به ۱۴۴۴ دلار و ۱۰ سنت رسید. به گفته وانگ تائو، تحلیلگر فنی رویترز، هر اونس طلا برای تحویل فوری اکنون که از مقاومت در سطح ۱۴۳۹ دلار عبور کرده ممکن است تا مرز ۱۴۶۱ دلار پیشروی کند. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری ۰٫۶ درصد افزایش یافت و به ۸۵۳ دلار و ۷۰ سنت رسید. هر اونس پالادیم برای تحویل فوری با ۰٫۱ درصد کاهش، به ۱۵۲۴ دلار و ۳۰ سنت رسید.

بازارهای مالی

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، دو کشتی باری ایران چند هفته است که در برزیل به دلیل تحریم‌های آمریکا قادر به سوختگیری و بازگشت به ایران نیستند. شرکت نفت دولتی برزیل، پتروبراس به دلیل تحریم‌های آمریکا از سوخت رسانی به این دو کشتی باری ایرانی خودداری کرده است. آمریکا اخیرا محصولات شیمیایی ایران را تحریم کرده است، اما رویترز می‌گوید یک شرکت محلی برزیلی اقدام به خرید اوره از ایران کرده است. یک خریدار محصولات شیمیایی هم به رویترز گفته است: دو کشتی باری گیر افتاده‌اند. طبق این گزارش، کشتی باوند ۵۰ هزار تن ذرت بارگیری کرده و قرار است کشتی ترمه هم ۶۶ هزار تن ذرت بارگیری کند.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ قدیری ابیانه با اشاره به سایت بدهی لحظه‌ای امریکا افزود: بدهی دولت فدرال امریکا حدود ۲۲ تریلیون دلار معادل ۴۴۰ سال درآمد نفت ایران است، جمع بدهی دولت، شرکت‌ها و مردم امریکا نیز حدود ۷۲ تریلیون دلار معادل هزار و ۴۴۰ سال درآمد نفت ایران است. سخنران پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران با بیان اینکه امریکا در حال سقوط است، گفت: ​ از نظر توزیع ثروت هم اکنون ۳ نفر بیش از نیمی از جمعیت امریکا ثروت دارند. امریکا ۳۲۰ میلیون نفر جمعیت دارد که این ۳ نفر بیش از ۱۶۰ میلیون نفر ثروت دارند. قدیری ابیانه با بیان اینکه هرچند اقتصاد امریکا بزرگ است، اما میزان بدهی امریکا به اندازه اقتصادش خیلی بزرگ‌تر است، گفت: این امر برای اقتصاد امریکا بسیار شکننده است. یک زمانی بیش از ۴۰ درصد اقتصاد جهان در دست امریکا بود، اما اکنون میزان اقتصاد امریکا به زیر ۱۵ درصد رسیده است.

اخبار بیشتر