1. خبری
  2. اجتماعی
پوشش خبری

ایدز؛ بیماری چراغ خاموش

اینفوگرافی / نگاهی به آمار ایدز در ایران و جهان

انتخابخبرگزاری انتخاب
اینفوگرافی / نگاهی به آمار ایدز در ایران و جهان
اینفوگرافی / نگاهی به آمار ایدز در ایران و جهان - 0

طبق آخرین آماری که اواخر آبان از سوی دبیر علمی کنگره بین‌المللی ایدز اعلام شد، حدود ۳۷ میلیون نفر در جهان به ایدز مبتلا هستند که از این تعداد کمتر از دو میلیون نفر در سال ۲۰۱۷ به این بیماری مبتلا شده‌اند. آمار مرگ و میر این بیماری از ابتدا تا امروز عدد ۳۵ میلیون نفر را نشان می‌دهد که از این تعداد ۹۴۰ هزار نفر در سال ۲۰۱۷ فوت کرده‌اند.

اینفوگرافی / نگاهی به آمار ایدز در ایران و جهان - 3

منبع: ایسنا

خواندن خبر در سایت منبع

آگاهی از وضعیت سلامت مهمترین راهکار مقابله با ایدز

ایرناخبرگزاری ایرنا
آگاهی از وضعیت سلامت مهمترین راهکار مقابله با ایدز

به گزارش روز شنبه گروه اخبار علمی ایرنا، یکم دسامبر ( اول آذرماه) روز جهانی ایدز نامگذاری شده است. این مناسبت برای اولین بار در سال 1988 میلادی به صورت جهانی برگزار شد و فرصتی برای اتحاد مردم سراسر دنیا در مبارزه با ایدز، حمایت از مبتلایان و گرامی داشت قربانیان است. با توجه به این که بیش از 9.4 میلیون نفر بیمار مبتلا به ایدز هنوز از شرایط خود آگاه نیستند،شعار امسال “از وضعیت خود آگاه باش” در نظر گرفته شده است.

*** آمار منتشر شده توسط سازمان جهانی بهداشت

-اچ آی وی و ایدز یکی از بزرگترین معضلات حوزه سلامت عمومی؛ به ویژه در کشورهای کم درآمد است و آمار نشان می دهد تا به حال بیش از 35 میلیون نفر در سراسر جهان جان خود را بر اثر این بیماری از دست داده اند.

- در سال 2017 میلادی 940 هزار نفر در سراسر جهان بر اثر علل مرتبط با ایدز جان خود را از دست دادند.

-مبتلایان به ایدز تا پایان سال 2017 میلادی حدود 36.9 میلیون نفر گزارش شده اند. در این گزارش آمده است در سال 2017 میلادی حدود 1.8 میلیون نفر به این ویروس آلوده شدند.

-59 درصد بزرگسالان و 52 درصد کودکان مبتلا به HIV در سال 2017 درمان های ضد ویروسی دریافت کردند.

- پوشش درمان های ضد ویروسی برای زنان باردار و شیرده مبتلا به HIV بالا و در حدود 80 درصد گزارش شده است.

- آفریقا بیشترین آمار مبتلایان را به خود اختصاص داده است که حدود 25.7 میلیون نفر گزارش شده اند. در این گزارش آمده است دو سوم افرادی که به تازگی به این ویروس مبتلا شده اند ساکن آفریقا هستند.

- بین سال های 2000 تا 2017 میلادی موارد ابتلا حدود 36 درصد کاهش یافته و مرگ و میر ناشی از این ویروس نیز به میزان 38 درصد کاهش یافته است. این موفقیت حاصل استفاده از درمان های ضد ویروسی و افزایش آگاهی عمومی است.

-ویروس HIV با یک تست تشخیص سریع (RDTs)، با شناسایی وجود یا عدم وجود آنتی بادی ویروس در بدن تشخیص داده می شود.

- بدن آلوده به ویروس HIV ، پذیرای بیش از 20 نوع عفونت کشنده و سرطان است.

- ویروس HIV یکی از مهمترین دلایل ابتلا به بیماری سل است.

-به عنوان یکی از مهمترین پیشرفت های صنعت دارویی، بیماران مبتلا به ایدزی که با داروهای ضد ویروسی درمان می شوند، عمر طولانی تری دارند. به علاوه ثابت شده است که این دارو ها از انتقال ویروس HIV جلوگیری می کند که به معنای بهبود کیفیت زندگی این بیماران است.

-گسترش استفاده از داروهای ضد ویروسی مانع از بروز 21 میلیون مرگ ناشی از ایدز و 28 میلیون ابتلای جدید تا سال 2030 میلادی خواهد شد.

- صنعت پزشکی پیشرفت چشمگیری در پیشگیری از انتقال ویروس از مادر به فرزند داشته است. در سال 2014 میلادی، از هر 10 مادر باردار مبتلا به HIV، بیش از هفت مورد تحت درمان داروهای ضد ویروسی قرار گرفته اند.

-سازمان جهانی بهداشت مجموعه ای از دستورالعمل های هنجاری تدوین و منتشر کرده است که به بهبود روش های پیشگیری، درمان و مراقبت از بیماران می پردازد.

***** ایدز چیست

HIV نوعی ویروس نقص ایمنی است که سبب عفونت سلول های سیستم ایمنی و اختلال در عملکرد آنان می شود. با پیشرفت عفونت، سیستم ایمنی ضعیف تر می شود و در نهایت به سندرم نقص ایمنی پیشرفته (AIDS) منجر می شود. 10 تا 15 سال طول می کشد تا فرد آلوده به ویروس HIV به ایدز مبتلا شود. هیچ درمانی برای این بیماری کشنده وجود ندارد و داروهای ضد ویروسی فقط قادرند روند سرعت بیماری را کند کنند.

*****مهمترین علل ابتلا به ایدز

رابطه جنسی محافظت نشده، انتقال خون آلوده، به اشتراک گذاشتن سرنگ آلوده، انتقال از مادر به جنین و زایمان و شیردهی، مهمترین علل انتقال بیماری هستند.

امروزه پیشرفت های علمی چشمگیری در درمان ایدز حاصل شده و قوانینی برای محافظت از بیماران وضع شده است؛ همچنین بشر درک بهتری از این شرایط دارد؛ اما هنوز افراد اطلاعات درستی از نحوه محافظت خود و دیگران از این بیماری ندارند.

روز جهانی ایدز فرصت مناسبی برای افزایش آگاهی عمومی برای مقابله با این ویروس کشنده است.

علمی (6) ** 9259**1440

خواندن خبر در سایت منبع

ایدز؛ بیماری چراغ خاموش

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
ایدز؛ بیماری چراغ خاموش

 به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از آرمان، گفتنی است، ایدز در کودکان تنها از طریق مادر به کودک منتقل می شود، بنابراین می توان این ادعا را داشت که به راحتی و به صورت کامل می توان از ابتلا به ایدز در کودکان جلوگیری کرد. این در حالی است که به دلیل نبود شناخت کافی و همچنین تجربه نداشتن بسیاری از پزشکان یا تشخیص ندادن بیماران مبتلا به ویروسHIV تا به امروز هیچ کاهشی در آمار کودکان مبتلا به ایدز شاهد نبودیم.

همان گونه که می دانیم تا به امروز هنوز غربالگری ایدز در آزمایش های دوران بارداری به صورت اجباری وجود ندارد،بلکه تنها در موارد خاص و طی درخواست مادر این آزمایش انجام می شود، به طور کلی باید در نظر داشت که هزینه انجام این آزمایش در مراکز عادی گران است. این در حالی است که در مراکز منتخب وزارت بهداشت این آزمایش به صورت رایگان انجام می شود. هرچند به دلیل آشنا نبودن مردم با این مراکز و کافی نبودن اطلاع رسانی در خصوص این مراکز هنوز برخی از مردم به آزمایشگاه های موجود در سطح شهر مراجعه می کنند. از این رو بسیاری از افراد از انجام آن تنها به دلیل هزینه های گزاف سر باز می زنند. طبق تحقیقات به عمل آمده در ایالات متحده آزمایش غربال گری HIV به عنوان بخشی از تست‌های معمول بارداری و به صورت اجباری انجام می شود و تنها در صورتی که مادر رضایت نداشته باشد، این تست انجام نخواهد شد، اما در مقابل استراتژی وزارت بهداشت ایران برای بررسی خانم‌های باردار از نظر ایدز تنها این است که همه مادرانی که به مراکز مراقبت‌های دوران بارداری مراجعه می کنند، از نظر وجود عوامل خطر ابتلا به HIV، مورد سوال قرار گیرند و فقط در صورت وجود عوامل خطر یا در خواست شخصی مادر آزمایش سرولوژی HIV انجام می شود. بنا به اظهار نظر پزشکان متخصص، کودکان مبتلا به ایدز در طول زندگی خود به عفونت سینه پهلو،‌ عفونت شدید سینوس ها، ‌کندی رشد و مشکلات ذهنی دچار خواهند شد. هر چند در این مجال باید متذکر شد که این دسته از کودکان نیز از عوارض مصرف داروهای ضد ویروس نیز در امان نخواهند بود. شایان ذکر است که ایدز در نوزادان، می تواند سیستم عصبی مرکزی(مغز و نخاع) را درگیر کند. به طور کلی این کودکان از رشد عادی برخوردار نیستند. رشد کودکان مبتلا به HIV ممکن است متوقف شده و دچار نارسایی رشد شوند. این کودکان در راه رفتن دچار مشکل هستند و از مشکلاتی همچون حالت جنون که در افراد بزرگسال دیده می‌شود، رنج می‌برند. کودکان مبتلا به ایدز دچار گیجی، کاهش حافظه و عدم تمرکز می‌شوند.

 ایدز عامل مرگ کودکان

بدیهی است بنا به تحقیقات صورت گرفته ایدز نهمین عامل مرگ و میر کودکان محسوب می‌شود. این در حالی است که اگر این روند ادامه پیدا کند، بیشترین علت مرگ و میر در کودکان بیماری ایدز خواهد بود. هر چند در این مجال باید یادآور شد که با شناسایی به موقع کودکان به ایدز و همچنین استفاده از روش های درمانی مناسب می توان انتظار داشت که این دسته از کودکان نیز از زندگی عادی برخوردار باشند.

 بررسی راه‌های انتقال ایدز به کودکان

آنچه مسلم است کودک یا قبل از تولد،یا حین تولد و بعد از تولد می تواند ویروس HIV را از مادر دریافت کند. از این رو متخصصان معتقد هستند که استفاده از داروهای ضد رترو ویروسی می تواند تا حد زیادی مانع از انتقال ویروس ایدز از مادر به جنین شود.

 طول زندگی کودکان مبتلا به ایدز

یکی از بحث برانگیزترین موضوعاتی که پیرامون کودکان مبتلا به ایدز ایجاد می شود، این است که کودکان مبتلا به ایدز تا چند سال شانس زندگی کردن دارند. البته در این مجال باید متذکر شد که با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی انتظار می رود که این دسته از کودکان نیز از عمر طولانی برخوردار باشند که لازمه تحقق این مهم تنها شناسایی به موقع بیمار و استفاده از روش های درمانی موثر خواهد بود، چرا که بنا به اظهار نظر متخصصان در صورت شناسایی به موقع مادران باردار مبتلا به ایدز به راحتی می توان کودکان را از ابتلا به این بیماری مصون داشت. از سوی دیگر باید خاطر نشان کرد که در بیشتر موارد کودکان مبتلا به ایدز را حتی سازمان بهزیستی پذیرش نمی کند که این خود جای تاسف دارد، شاید بتوان علت اصلی این امر را در آموزش ندیدن مربیان مراکز نگهداری از کودکان بی سرپرست دانست.

 ایدز در میان کودکان کار

بر اساس تحقیقات صورت گرفته از کودکان کار می توان به این مهم دست یافت که بخش قابل توجهی از این کودکان بنا به دلایل مختلف به ویروس HIV مبتلا می شوند که مهم ترین این دلایل شامل سوء استفاده های جنسی، سوء مصرف مواد مخدر و مادران مبتلا به ایدز است. در شهریور سال جاری، رئیس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی  گفت: برای ساماندهی کودکان کار و خیابان ایده‌های متعدد مطرح می‌شود. در حالی که بسیاری از آنها نیز صحیح نیست. برای مثال در سازمان بهزیستی کمیته اچ آی وی وجود دارد و بنده مسئولیت آن کمیته را نیز برعهده دارم. هر ساله از سوی سازمان بهزیستی از طریق سازمان‌های مردم نهاد برنامه‌های آموزشی در زمینه پیشگیری از اچ آی وی و ایدز برگزار می‌شود. فرید براتی سده افزود: هر ساله حدود هزاران کودک کار و خیابان به همراه خانواده‌هایشان تحت آموزش این سازمان قرار گرفته و در صورت لزوم دیگر حمایت‌ها همچون مالی و آموزشی را دریافت می‌کنند. بر اساس بررسی‌های انجام شده باید گفت که میزان اچ آی وی و ایدز در بین کودکان کار و خیابان چندان فراوان نیست. به گفته او بر اساس بررسی‌های انجام شده در شش استان کشور که بیشترین کودکان کار و خیابان را دارند، باید گفت که میزان اچ آی وی و ایدز در بین کودکان کار و خیابان اندک است. بیش از 55 درصد کودکان کار و خیابان آشنایی‌های لازم را درباره خود مراقبتی در برابر ویروس اچ آی وی دارند. این مسئول در سازمان بهزیستی تاکید کرد: بنده به عنوان یک کارشناس درباره کم و کیف ساماندهی کودکان کار و خیابان بر این باور هستم که درباره این کودکان رفتارها و اظهارنظرهای متضاد وجود دارد. برای مثال یک شهروند وقتی این کودکان را بر سر چهار راه می‌بیند، دچار احساسات شده و از روند برنامه‌ها برای آنها انتقاد می‌کند. در عین حال نیز باید بخش‌های دولتی و غیردولتی به شکل هماهنگ برای ساماندهی این کودکان فعالیت‌های مناسب انجام دهند. لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

خبر فوریخبر فوری8 ساعت قبل
زن ۳۹ ساله درخواست بارداری از شوهر مرده‌اش را به دادگاه فرستاد. فبین ژوستل که اکنون ۳۹ ساله است، ماه هاست تلاش می‌کند از شوهر فوت شده خود باردار شود. او قصد دارد با اسپرم منجمد شده شوهرش که در سال ۲۰۰۸ به خاطر ابتلا بهسرطان از دنیا رفت، عمل لقاح را انجام دهد. این در حالی است که اندکی پیش در آلمان یک بیوه ۲۹ ساله در نویبراندنبورگ توانست از دادگاه رای بگیرد تا از همسر فوت شده خود بچه دار شود. پس از تصادف مرگبار شوهر با موتوسیکلت، بیمارستان در وهله اول از باز پس دادن این سلول‌ها خودداری کرده بود.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز8 ساعت قبل
به گزارش مشرق، سرهنگ کارآگاه علی ولیپور گودرزی گفت: در سال ۸۹ فردی بر اثر یک سانحه از ناحیه صورت دچار آسیب جدی می‌شود و برای معالجه به یکی از بیمارستان‌های تهران اعزام و توسط یکی از پزشکان متخصص این بیمارستان تحت عمل جراحی قرار می‌گیرد. سرهنگ ولیپور گودرزی، اظهار کرد: با اعلام شکایت این پزشک جراح و پیگیری قضایی کارآگاهان این یگان وارد عمل شده و در بررسی‌های خود به سرنخ هایی برمی خورند که نشان از حضور همان متهم اولی دارد. مدتی بعد تهدیدات از سوی فرد ناشناس بیشتر شده و اعلام می‌کند که در صورت عدم پرداخت وجه درخواستی به همسر و کودکان پزشک مذکور آسیب می‌رساند که با پیگیری‌های پزشک جراح و همکاری شبانه روزی کاراگاهان اداره ۱۶ پلیس آگاهی پایتخت، این متهم در یک سفره خانه واقع در نیاوران شناسایی و دستگیر می‌شود. سرهنگ گودرزی، تصریح کرد: متهم که فردی ۴۲ ساله است، دارای اعتیاد به مصرف مشروبات الکلی و موادمخدر صنعتی است که اظهار کرده به خاطر اعتیاد به مواد مخدر و مشروبات الکلی شرایط روحی و روانی مناسبی ندارد. معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی تهران بزرگ، با اشاره به اینکه از مخفیگاه این متهم مواد مخدر (شیشه) و مشروبات الکلی کشف شده است، گفت: متهم به دستور بازپرس شعبه ۱۰ بازپرسی دادسرای جنایی تهران برای انجام آزمون‌های روانی و همچنین انجام تست‌های اعتیاد به مواد مخدر و مشروبات الکلی، در اختیار کارآگاهان اداره ۱۶ پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار دارد.
خبر فوریخبر فوری4 ساعت قبل
دختر جوان روسی بر اثر ضرب و شتم با چاقو و چکش جان باخت. دختر روسی که نامزدش را به‌خاطر شکستن بینی‌اش بخشیده بود، چند‌ماه بعد بر اثر ضرب و شتم او باچاقو و چکش جان باخت. اولک ‌۲۰ ساله که سابقه بار‌ها خشونت علیه نامزدش را داشت با بخشش نامزدش برای شکستن بینی از بازداشتگاه آزاد شد، اما همانطور که روانشناس‌ها پیش‌بینی می‌کنند خشونت علیه همسر می‌تواند روندی صعودی و مرگبار را طی کند. به گزارش دیلی‌میل، این پیش‌بینی در مورد این دختر و پسر مصداق داشت.
تابناکتابناک10 ساعت قبل
شنا کردن در استخر‌های عمومی یکی از تفریحات و ورزش‌های مفید برای سلامتی به شمار می‌رود اما شرایط این استخرها می‌توانند باعث جراحات و بیماری‌های ناخواسته‌ای نیز بشوند. یکی از مشکلاتی که این استخرها دارند استفاده از کلر در آب استخرها است. متخصصین هنوز روی این مسئله که آیا اضافه کردن کلر به آب برای سلامتی زیان دارد یا نه به توافق نرسیده‌اند اما می‌توانید در این ویدیو با نظرات طرفین بحث همینطور سایر پیامدهای ماندن طولانی مدت در آب استخر آشنا شوید.

اخبار بیشتر