1. خبری
  2. سیاسی
پوشش خبری

ناوشکن سهند به ناوگان نیروی دریایی ارتش ملحق شد

پیشرفته ترین ناوشکن غرب آسیا به ناوگان ارتش ایران پیوست

ایرناخبرگزاری ایرنا
پیشرفته ترین ناوشکن غرب آسیا به ناوگان ارتش ایران پیوست

به گزارش ایرنا، فرمانده کارخانجات منطقه یکم نیروی دریایی ارتش مستقر در بندرعباس دراین مراسم گفت: این ناوشکن که به دست متخصصان کشور طراحی و ساخته شده پیشرفته تر و دارای قابلیت های فیزیکی و عملیاتی بیشتری نسبت به ناوشکن جمهوری اسلامی ایران جماران است.

امیر دریا دار دوم علیرضا شیخی افزود: طراحی این شناور با اتکا به دانش فنی داخلی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی و بسیار جسورانه و مبتکرانه است و سازه اصلی و رو سازه آن با ساختاری متفاوت نسبت به جماران با قابلیت رادار گریزی در بلوک های مجزا طراحی و ساخته شده است.

وی ادامه داد: قابلیت تهاجمی و تدافعی ناوشکن سهند حدود 2 برابر جماران بوده و این تفاوت در بروز رسانی پرتابگرهای اژدرها، انواع توپ های ضد هوایی و ضد سطحی، سامانه های موشکی سطح به سطح و سطح به هوا، سامانه دفاعی نقطه ای، سامانه ضد زیردریایی، قابلیت رادا گریزی، افزایش برد عملیاتی، قابلیت مانور پذیری بالا و همچنین سامانه های الکترونیکی باید جست و جو کرد.

فرمانده کارخانجات منطقه یکم نیروی دریایی ارتش مستقر در بندرعباس اظهار داشت: مزیت دیگر ناوشکن سهند نسبت به ناوشکن جماران افزایش تعداد موتور هاب آن است که با داشتن چهار موتور پرقدرت در انجام مانورهای حرکتی از ناوشکن جماران پیشی گرفته است.

امیر دریا دار دوم شیخی یاد آور شد: پیشرفته ترین ناوشکن بومی در منطقه غرب آسیا با داستن ساره بسیار قوی و رادارگریز و افزایش سطح عرشه پرواز، ضمن اینک در تیررس رادارهای دشمن قرلر دارد، قادر به 150 روز دریانوردی به همراه شناور پشتیبان در اقیانوس های دور دست و آب های متلاطم است.

وی خاطر نشان کرد: ناوشکن جمهوری اسلامی ایران سهند بدست متخصصان در کارخانجات نداجا ساخته شده است.

آیین الحاق ناوشکن جمهوری اسلامی ایران سهند به ناوگان جنوب نداجا با حضور فرمانده کل ارتش، فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و جمعی دیگر از مسوولان کشوری و استانی در منطقه یکم نیروی دریایی ارتش انجام شد.

3219/7195/6048

خواندن خبر در سایت منبع

پیشرفته‌ترین ناوشکن بومی غرب آسیا به آب انداخته شد

مهرخبرگزاری مهر

«سهند» پیشرفته ترین ناوشکن نظامی جمهوری اسلامی ایران است

مهرخبرگزاری مهر
«سهند» پیشرفته ترین ناوشکن نظامی جمهوری اسلامی ایران است

به گزارش خبرنگار مهر، امیردریادار حسین خانزادی صبح شنبه در مراسم الحاق ناوشکن سهند در منطقه یکم نیروی دریایی ارتش در بندرعباس بیان داشت: امروز در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و به مناسبت روز نیروی دریاییناوشکن تمام ایرانی سهند به ناوگان جنوب جمهوری اسلامی ایران ملحق شد. این ناو در شش سال ساخته و آماده انجام عملیات های محوله است.

وی عنوان کرد: نسل جدیدی از ناو شکن های کلاس موج و نسل سوم جماران به نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران در جنوب ملحق شد و در پی آن ناوشکن های دنا و برای بار دیگر ناوشکن جماران را برای چند ماه دیگر احیاء و برای بار دیگر به نیروی دریای ملحق خواهیم کرد.

فرمانده نیروی دریایی ارتش خاطرنشان کرد: امروز رستاخیز  سهند است و با اراده و باور جوانان ایرانی به عرصه نبرد بازگشته است. سامانه های رانش، قابلیت های مصون بخش امنیت را به منطقه اهدا نماید. اطمینان داریم زمان افول استکبار جهانی به آخر رسیده است و پاس خون شهدا ناوهای جوشن، پیکان، سهند و سبلان با چشمانی بیدار در دریا ایستاده ایم تا با توسل به درس عاشورا توانایی های ظاهری دشمنان را به زانو درآوریم.

امیر دریادار خانزادی با بیان اینکه روزی که مقام معظم رهبری در کارخانجات منطقه یکم بندرعباس ابلاغ فرمودند ناوشکن بسازید با ظرفیت حمل بالگرد و پرتاب موشک خیلی‌ها فکر نمی‌کردند امروز به این ظرفیت‌ها دست‌یابیم، اظهار کرد: در ۳۰ بهمن سال ۸۸ جماران بعد از تلاش ۱۲ ساله به ناوگان نیروی دریایی ملحق شد، وقتی جماران ملحق شد در حوزه بین‌الملل خیلی‌ها می‌پرسیدند آیا این شناور حرکت هم می‌کند؟ این سؤال معنا دارد، یعنی خیلی کشورها باور نداشتند ایران در زیر فشارهای شکننده تحمیل جنگ و تهدیدات گسترده توانایی داشته باشد ناوشکنی بسازد که موشک پرتاب کند.

وی با اشاره به اینکه اعزام پیاپی ناوشکن جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با پدیده دزدی دریایی این موضوع را ثابت کرد، تصریح کرد: قطعاً هر پدیده‌ای با نگاه علمی زمانی ثابت می‌شود که تکرارپذیر باشد، ناوشکن دماوند که چند سال بعد در حادثه‌ای ناخوشایند در دریای طوفانی شمال با سخره‌ها برخورد کرد، تکرار این موضوع بود.

فرمانده نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه در آستانه سالگرد آن سانحه ناوشکنی را که ساختش ۱۲ سال به طول انجامیده بود را به دریا برگرداندیم، ساخت و عملیاتی شدن دماوند در دریای خزر باهمت نیروی دریایی ارتش و اراده‌ای که در مجموعه وزارت دفاع نهادینه‌شده امروز ۱۸ ماه بیشتر به طول نمی‌انجامد و در تلاشیم این زمان را کوتاه‌تر کنیم، عنوان کرد: علاوه بر ناوشکن دماوند در هفته آینده و ماه‌های پس‌ازآن شاهد الحاق ناوشکن‌های کلاس موج نیز خواهیم بود.

امیر دریادار خانزادی با بیان اینکه ناو سهند ظرفیت بزرگی است که بسیار پیشرفته‌تر از جماران و دماوند است، خاطرنشان کرد: پس‌ازآن در بازه ۶-۷ ماهه الحاق ناوشکن دنا را خواهیم داشت و اوایل بهمن شاهد الحاق نسل جدید از زیردریایی‌های بسیار پیشرفته تماماً ساخت ایران خواهیم بودیم

خواندن خبر در سایت منبع

الحاق ناوشکن سهند به نیروی دریایی/ قدرت بازدارندگی دریایی کشور افزایش می‌یابد

فارسخبرگزاری فارس
الحاق ناوشکن سهند به نیروی دریایی/ قدرت بازدارندگی دریایی کشور افزایش می‌یابد

به گزارش خبرگزاری فارس از زنجان، امیر دریادار دوم پرویز سلیمی‌پناه در سخنرانی پیش از خطبه نماز جمعه این هفته شهر زنجان با بیان اینکه عنوان زنجان یادآور امام حسین (ع) است، اظهار کرد: این یادآوری بیانگر دینداری و مذهبی بودن مردم این دیار است.

معاون تربیت و آموزش نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران به سالروز هفتم آذر به عنوان روز رشادت و قهرمانی نیروی دریایی ارتش اشاره و تصریح کرد: دریا شاهراه ارتباطی کشور با دنیا است.

وی با تاکید بر روشن بودن اهمیت دریا به عنوان یک راه ارتباطی گفت: راه‌های آبی، امکان دسترسی کشور را به همه نقاط دنیا در همه حوزه‌های اجتماعی، اقتصادی و دفاعی فراهم می‌کند.

امیر سلیمی‌پناه ادامه داد: دنیا با 9 تنگه به همدیگر متصل است که همین موضوع فعالیت‌های تجاری را نسبت به راه‌های دیگر تسهیل کرده است.

معاون تربیت و آموزش نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی به نقش ارتش در کمک به فعالیت‌های اقتصادی و تجاری کشور اشاره و ابراز کرد: با توجه به اینکه نیمی از مرزهای کشور آبی هستند، نیروی دریایی نقش پشتیانی نظامی از دیپلماسی کشور را دارد.

وی درصد فعالیت حمل و نقل تجاری از طریق دریا را در سطح جهان 90 درصد اعلام و تصریح کرد: باز بودن این راه ارتباطی تنها راه تداوم مبادلات تجاری از این طریق برای کشور است.

سلیمی‌پناه با تاکید بر اهمیت گمرک و بندرهای دریایی کشور برای انجام تبادل اقتصادی با دیگر کشورها افزود: آمارها نشان می‌دهد بیش از 85 درصد واردات و 98 درصد صادرات از طرق دریا انجام می‌شود.

معاون تربیت و آموزش نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی نقش نیروی دریایی در دوران دفاع مقدس را یادآور شد و ادامه داد: این نقش مهم و کاربردی بعد از پایان جنگ هم با بازسازی ناوگان و در راستای فرامین فرماندهی کل قوا ادامه یافت.

وی با تاکید بر تقویت دیپلماسی دریایی ارتش افزود: ساخت ناوهای موشک‌انداز کلاس سینا و جمران و زیر دریایی سبک کلاس غدیر از جمله اقدامات انجام شده برای تقویت دیپلماسی دریایی محسوب می‌شود.

سلیمی‌پناه با اشاره به الحاق ناوشکن سهند در آینده نزدیک به نیروی دریایی گفت: با الحاق این ناوشکن قدرت دریایی و همچنین قدرت بازدارندگی هجومی و تهدید دریایی کشور افزایش خواهد یافت.

معاون تربیت و آموزش نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی با بیان اینکه ساخت ناوشکن سهند 6 سال زمان برده است، ادامه داد: تلاش می‌شود مدت زمان ساخت ناوشکن‌های دریایی تا حد ممکن کاهش یابد.

وی تاکید کرد: تهدیدات دشمن توان تاثیرگذاری منفی بر پیشرفت نیروی دریایی ارتش را نداشته است.

خواندن خبر در سایت منبع

امیرخانزادی: نسل جدید ناوشکن‌های ایرانی به‌زودی رونمایی می‌شود

تسنیمخبرگزاری تسنیم
امیرخانزادی: نسل جدید ناوشکن‌های ایرانی به‌زودی رونمایی می‌شود

- اخبار سیاسی -

به گزارش خبرنگار دفاعی خبرگزاری تسنیم ، دریادار حسین خانزادی، فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی، در سخنانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه امروز تهران، اظهار داشت: هنگامی که به پشت سر نگاه می‌کنیم شاهد 40 سال شکوه و عظمت هستیم. آغاز دهه اول انقلاب همراه با تحریم‌، ترور و فشارهای بسیار زیادی همراه بود تا ملت ایران را از همراهی با انقلاب منصرف کنند. زمانی که موفق نشدند یک جنگ نیابتی با چراغ سبز آمریکا و ایادی منطقه‌ای آن به جمهوری اسلامی ایران در حالی تحمیل شد که هنوز ساختارهای دفاعی و اجتماعی کشور به انسجام نرسیده بود.

وی افزود:  برای اولین بار در تاریخ انقلاب سیلی محکمی به صورت دشمن زده شد. مقاومت 34 روزه در خرمشهر و عملیات مروارید،  استراتژی دشمن را به هم ریخت.در دوران‌دفاع مقدس 10000 کشتی تجاری و نفتکش را اسکورت کردیم و به سلامت به مقصد رساندیم. فرمانده نیروی دریایی ارتش ادامه داد: دهه دوم انقلاب زیر بار تحریم‌ها گذشت اما روی پای خودمان ایستادیم و تمام تجهیزات مورد نیاز را خودمان ساختیم. با اتکا به ظرفیت‌های ملی عمردهی انقلابی تجهیزات را ادامه دادیم. در حوزه تربیت نیروی انسانی بدون وابستگی عمل کردیم.دریادار خانزادی: اجازه تشکیل کانون ناامنی در منطقه را نخواهیم داددریادار خانزادی:اقدامات فرهنگی سرمایه‌ای ارزشمند برای نیروی دریایی استدیدارهای دوجانبه دریادار خانزادی در حاشیه اجلاس IONSنظر امام خامنه‌ای درباره ساخت ناوشکن سهند و زیردریایی فاتحاختصاصی: ناوشکن سهند به "سامانه دفاع نقطه‌ای کمند" تجهیز شدهفته آینده؛ الحاق ناوشکن سهند و زیردریایی سنگین فاتح به نیروی دریایی ارتش

وی تصریح کرد: دهه سوم انقلاب با خیز نداجا برای ساخت تجهیزات شروع شد. با ساخت ناوشکن "جماران" و "دماوند" ، ناوهای موشک‌انداز و انواع زیر دریایی به یک‌ نیروی اقیانوسی تبدیل شدیم. در حوزه مقابله با دزدان دریایی تاکنون 58 ناوگروه به خلیج عدن اعزام کردیم، آنقدر در این حوزه خوب عمل کردیم که دنیا ما را مورد تقدیر قرار داد. بارها سازمان بین المللی دریانوردی ناوگروه‌های ما را مورد تقدیر قرار داده است. دریادار خانزادی گفت: پرچمدار توسعه سواحل مکران شدیم. امروز‌ عرصه جدیدی از قدرت دریایی در این‌ منطقه در حال شکل‌گیری است. در آستانه دهه چهارم انقلاب، شاهد الحاق نسل جدیدی از ناوشکن‌های کلاس موج نداجا به نام "سهند" به نیروی دریایی خواهیم بود ‌ و در آینده هم شاهد الحاق ناوشکن "دنا"، ناوشکن "دماوند" و زیر‌دریایی‌های کلاس متوسط "فاتح" به نداجا خواهیم بود.

وی با بیان اینکه امروز‌ پرچم‌ شکوه ایران اسلامی بر عرشه ناوشکن‌های تماما ایرانی در احتزاز است، تصریح کرد: نسل جوان انقلاب اکنون انگشتانشان روی ماشه است تا دشمن حتی فکر تجاوز به خود ندهد. ما با مشت محکم ایستاده‌ایم تا پاسخی درد آور برای دشمن باشیم.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز9 ساعت قبل
هدایت‌الله خادمی، یکی از طراحان استیضاح روحانی گفته تعداد امضاکننده‌ها به ١٣ نفر رسیدهموضوع حمله به رئیس‌جمهوری اگر چه با توجه به تعداد امضاکننده‌ها جدی به نظر نمی‌رسد اما نگاهی به عوامل پشت ماجرا نشان‌دهنده نکات قابل تأملی است. «موضوع استیضاح روحانی اگر چه با توجه به تعداد امضاکننده‌هایش جدی به نظر نمی‌رسد، اما از آنجایی که به هر حال موضوع حساسی محسوب می‌شود، نقل قول‌های مربوط به آن به سرعت سر از شبکه‌های اجتماعی درمی‌آورد و با واکنش مخالفان ایجاد حاشیه برای دولت مواجه می‌شود. دیروز هم یکی دیگر از طراحان استیضاح با اعلام این که تعداد امضاکننده‌ها به ١٣ نفر رسیده، حرفی زد که اگر چه فرسنگ‌ها دور از ذهن به نظر می‌رسید اما همین عجیب بودن باعث شد که به سرعت در فضای مجازی دست‌به‌دست شود. هدایت‌الله خادمی، نماینده حوزه انتخابیه ایذه و باغملک، اعلام کرده که «برای بعد از استیضاح روحانی هم برنامه داریم و می‌خواهیم یکی مثل قالیباف بیاید.» البته این نخستین بار نیست که خادمی حرف‌های عجیب و غریب می‌زند، حتی برخی حرف‌ها و اقداماتش او را تا پای تهدید به ابطال اعتبارنامه‌اش هم برد. به افراد عقب‌مانده‌ای مثل تو ارتباطی نداردهمین یک ماه پیش ویدئویی منتشر شد که هدایت‌الله خادمی را در حال توهین به یکی از افراد حوزه انتخابیه‌اش نشان می‌داد.
مهرمهر9 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از النهرین، یحیی رسول سخنگوی فرماندهی عملیات مشترک عراق به موضع گیری منفی سفارت آمریکا در بغداد درباره نیروهای امنیتی عراق واکنش نشان داد. وی افزود: آنچه سفارت آمریکا در عراق درباره نیروهای امنیتی گفته است ارزیابی دقیقی نیست و دیدگاهی غیرواقعی است زیرا این نیروها با داعش مقابله کرده و اراضی را آزاد کرده‌اند. ماموریت نیروهای ائتلاف بین المللی آموزشی و مستشاری و حمایت هوایی است و به آن محدود می‌شود. نیروهای عراقی از سال ۲۰۰۳ به بعد پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای به دست آورده است و در جنگ با داعش نیز تجارب گرانبهایی کسب کرده است. شایان ذکر است که سفارت آمریکا در بغداد مدعی شده بود که نیروهای امنیتی عراق هنوز آماده برقراری امنیت نیستند و این توان را ندارند.
مهرمهر9 ساعت قبل
شهرهای مهم این استان ادلب، معره النعمان، جسرالشغور، اریحا و حارم هستند. برخی از نبرد ادلب به عنوان ام المعارک نام می‌برند و برخی دیگر از واکنش ترکیه در صورت هر گونه اقدام نظامی ارتش سوریه سخن می‌گویند. تروریستها پس از رقم خوردن نبرد جنوب به نفع ارتش سوریه سخت در وحشت و هراس به سر می‌برند. از نگاه ناظران امور سوریه باید نبرد ادلب با آتش سنگین همراه باشد و پرونده جنگ سریعا بسته شود. دمشق آماده نبرد بزرگ در ادلب و بستن پرونده مناطق شمال سوریه هم مرز با ترکیه می‌شود.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز8 ساعت قبل
به گزارش مشرق، «تولسی گابارد»، قانونگذار آمریکایی و نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا روز پنجشنبه عربستان سعودی را «بزرگترین حامی تروریسم» توصیف کرد. گابارد در توئیتر، با اشاره به گزارش‌هایی که مدعی هستند دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا قصد فروش فناوری‌های حساس هسته‌ای به عربستان سعودی را دارد گفت: «عربستان سعودی بزرگترین حامی تروریسم و ایدئولوژی افراط‌گرایی است که سازمان‌های تروریستی مانند القاعده و داعش را تغذیه می‌کنند. با وجود این دولت ترامپ قصد دارد به آنها فناوری‌های حساس هسته‌ای بفروشد. این، تهدید بزرگی برای ایمنی و امنیت آمریکا است.»
مهرمهر6 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیاالیوم، فراکسیون وفاداری به مقاومت در پارلمان لبنان، حرفهای الیزابت ریچارد سفیر آمریکا در لبنان درباره نگرانی واشنگتن از نقش حزب الله لبنان را محکوم کرد. در بیانیه فراکسیون مقاومت در پارلمان لبنان آمده است: موضع منفی مقامات آمریکا درباره حزب الله لبنان که از زبان آنها پس از هر دیدار با مقامات لبنانی تکرار می‌شود، مردود و محکوم است و به حاکمیت ملی لبنان خدشه وارد می‌کند و منکر حق مشروع در قانون بین المللی مبنی بر حق دفاع از خویشتن و مقاومت در برابر هر تهدید یا دشمن است و نوعی جانبداری به ناحق از رژیم صهیونیستی است؛ که به اشغال اراضی لبنان ادامه می‌دهد و همه روزه حاکمیت لبنان را نقض می‌کند. فراکسیون حزب الله در پارلمان لبنان اعلام کرد: این مواضع به سبب خوی سلطه طلبی و هیمنه آمریکاست که بر تنفر ملتها از دولت آمریکا می‌افزاید به ویژه که دولت آمریکا معیارهای عادلانه را مورد توجه قرار نمی‌دهد و زور و تروریسم را بر حقوق بشر ترجیح می‌دهد. دولت آمریکا حامی رژیمهای دیکتاتوری است. در بیانیه فراکسیون وفاداری به مقاومت در پارلمان لبنان آمده است: ظلم و زورگویی آمریکا عامل همه بحرانها و منشا همه مشکلات ملتها و کشورهای دنیاست.

اخبار بیشتر