1. خبری
  2. اجتماعی
پوشش خبری

۱۰ درصد افغانستانی‌ها در ایران زندگی‌ می‌کنند

آیا کمیسیون انتخابات افغانستان توان برگزاری به موقع انتخابات ریاست جمهوری را دارد؟

تسنیمخبرگزاری تسنیم
آیا کمیسیون انتخابات افغانستان توان برگزاری به موقع انتخابات ریاست جمهوری را دارد؟

- اخبار بین الملل -

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم ، با نزدیک شدن زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان نگرانی‌ها درباره تکرار نارسایی‌های انتخاباتی افزایش یافته زیرا ممکن است که کمیسیون انتخابات افغانستان نتواند انتخابات ریاست جمهوری این کشور را به درستی برگزار کند.

کمیسیون انتخابات افغانستان اخیرا تقویم انتخابات ریاست جمهوری این کشور را اعلام کرد و از برگزاری انتخابات در موعد مقرر آن خبر داد.

آیا کمیسیون انتخابات افغانستان توان برگزاری به موقع انتخابات ریاست جمهوری را دارد؟ - 4

بر اساس این تقوم قرار است روند ثبت نام کاندیدا در دی ماه آغاز و فهرست نهایی کاندیداها نیز در 5 اسفندماه سالجاری  تعیین شود.روند ثبت نام نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان ماه آینده آغاز خواهد شد

همچنین، مبارزات انتخاباتی نیز از 31 بهمن ماه سالجاری آغاز و تا 28 فروردین ادامه خواهد داشت، انتخابات نیز در 31 فروردین برگزار شده و نتایج نهایی آن نیز 25 خرداد ماه اعلام خواهد شد.

اما شماری از نهادهای نظارت کننده بر روند انتخابات معتقدند که کمیسیون انتخابات امادگی لازم برای برگزاری انتخابات مطابق با تقویم اعلام شده را ندارد.

آیا کمیسیون انتخابات افغانستان توان برگزاری به موقع انتخابات ریاست جمهوری را دارد؟ - 8

«یوسف رشید» رئیس بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان به «تلویزیون‌یک» گفت: مدت زمان کمی به تاریخ تعیین شده برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری باقی مانده است.

وی افزود: از همین رو کمیسیون انتخابات افغانستان نمی‌تواند جدول زمانی را که برای انتخابات ریاست جمهوری این کشور اعلام کرده است را اجرا کند.

آیا کمیسیون انتخابات افغانستان توان برگزاری به موقع انتخابات ریاست جمهوری را دارد؟ - 11

«داوود علی نجفی» رئیس سابق دبیرخانه کمیسیون انتخابات افغانستان نیز معتقد که کمیسیون انتخابات افغانستان توان برگزاری انتخابات مطابق با تقویم اعلام شده را ندارد.

آیا کمیسیون انتخابات افغانستان توان برگزاری به موقع انتخابات ریاست جمهوری را دارد؟ - 13

«ملیحه حسن» عضو کمیسیون انتخابات افغانستان در واکنش به این موضوع گفت: کمیسیون انتخابات افغانستان تلاش خواهد کرد تا از نقض احتمالی تقویم انتخابات ریاست جمهوری این کشور جلوگیری کند.

وی افزود: اما هیچ تضمینی وجود ندارد که تقویم انتخابات ریاست جمهوری این کشور نقض نشود.

این در حالی است که کمیسیون انتخابات افغانستان در برگزاری انتخابات پارلمانی و اعلام نتایج آن نیز بارها تقویم انتخابات پارلمانی این کشور را نقض کرده است.

کمیسیون انتخابات افغانستان تصریح کرد که زمان کافی برای ثبت نام رای دهندگان انتخابات ریاست جمهوری در این کشور با استفاده از فناوری بیومتریک وجود ندارد.

ملیحه حسن اظهار داشت: فهرست رای دهندگان در انتخابات ریاست جمهوری به صورت غیرهوشمند تهیه می‌شود و تنها در روز انتخابات از فناوری بیومتریک استفاده خواهیم کرد.

آیا کمیسیون انتخابات افغانستان توان برگزاری به موقع انتخابات ریاست جمهوری را دارد؟ - 19

«سید ابراهیم سادات» رئیس بخش فناوری کمیسیون انتخابات این کشور نیز تاکید کرد که در زمان باقی مانده ثبت نام رای دهندگان با استفاده از فناوری از بیومتریک ممکن نیست.

نهادهای نظارت کننده بر روند انتخابات افغانستان معتقدند که فهرست ابتدایی رای دهندگان در انتخابات ریاست جمهوری باید با استفاده از فناوری بیومتریک تهیه شود.

بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان تصریح کرد که اشتباهات انتخابات پارلمانی در انتخابات ریاست جمهوری این کشور زمینه تقلب را فراهم خواهد کرد.

این در حالی است که انتخابات ریاست جمهوری افغانستان بنا بر اصرار ارگ ریاست جمهوری این کشور قرار شد تا در زمان از پیش تعیین شده آن برگزار شود.انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در موعد مقرر برگزار خواهد شد افزایش احتمال تعویق انتخابات ریاست جمهوری افغانستان

کمیسیون انتخابات افغانستان پیش از این گفته بود که امکان برگزاری انتخابات تا 5 ماه آینده وجود ندارد بنابر این خواستار تعویق 3 ماهه برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری این کشور شده بود.

اما دولت افغانستان با درخواست کمیسیون انتخابات مخالفت کرد و کمیسیون انتخابات نیز مجبور شد تا به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در 31 فروردین ماه سال آینده موافقت کند.

با این حال به نظر می‌رسد که کمیسیون انتخابات افغانستان نخواهد توانست تا انتخابات ریاست جمهوری این کشور را به درستی برگزار کند و احتمالا انتخابات ریاست جمهوری این کشور نیز با نارسایی‌های انتخاباتی روبرو خواهد شد.

خواندن خبر در سایت منبع

"ازبکستان، پاکستان و افغانستان" کمیسیون بازرگانی ایجاد می‌کنند

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
"ازبکستان، پاکستان و افغانستان" کمیسیون بازرگانی ایجاد می‌کنند
"ازبکستان، پاکستان و افغانستان" کمیسیون بازرگانی ایجاد می‌کنند - 0

به گزارش گروه بین المللخبرگزاری میزان،‌ فرقت صدیق اف سفیر ازبکستان در پاکستان گفت: «تاشکند»، «اسلام آباد» و «کابل» برنامه ریزی کرده‌اند کمیسیون بازرگانی 3 جانبه ایجاد کنند.

صدیق اف افزود: این کمیسیون در زمینه مسائل تجاری، نظامی و سرمایه گذاری فعالیت می‌کنند.

سفیر ازبکستان در پاکستان خاطرنشان کرد: در حال حاضر تاشکندخطوط ریلی را تا «مزار شریف» توسعه داده است.

وی افزود: برنامه ریزی می‌شود این خط ریلی در امتداد مرز با «تورخم» و «دیورند» احداث شود تا تجارت با پاکستان را به طور قابل ملاحظه‌ای تسهیل کند.

صدیق اف ادامه داد: در آینده نزدیک پروازهای «تاشکند- اسلام آباد» و «تاشکند- کراچی» راه اندازی خواهد شد و در حال حاضر در این مسیر فقط یک پرواز «تاشکند- لاهور» انجام می‌گیرد.

ازبکستان بزرگ ترین همکار بازرگانی پاکستان در آسیای مرکزی است.

مبادلات بازرگانی این 2 کشور در سال 2017 میلادی در سطح 36 میلیون و 200 هزار دلار قرار گرفته است.

در سال 2017 میلادی فعالیت نمایشگاه دایمی «ساخت ازبکستان» در سفارت ازبکستان در اسلام آباد برگزار و پروازهای مستقیم بین تاشکند و لاهور از سر گرفته شد.

در سال 2018 میلادی همکاری‌های متقابل بازرگانی بین کارخانجات ازبکستان و پاکستان بیش از پیش گسترش پیدا کرد.

در ماه مارس سال 2018 میلادی اتاق بازرگانی و صنایع ازبکستان و مرکز مطالعات جهانی و استراتژی پاکستان قراردادی در مورد ایجاد شورای بازرگانی ازبکستان و پاکستان امضا و در ماه آوریل سال جاری میلادی نخستین نشست آن در اسلام آباد برگزار شد.

پاکستان استقلال این کشور‌ را در تاریخ 22 دسامبر سال 1991 میلادی به رسمیت شناخته و در تاریخ 10 می سال 1992 میلادی بین این 2 کشور روابط دیپلماتیک برقرار شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

آمریکا رکورد ۱۰ ساله پرتاب بمب و موشک در افغانستان را شکست

تسنیمخبرگزاری تسنیم
آمریکا رکورد ۱۰ ساله پرتاب بمب و موشک در افغانستان را شکست

- اخبار بین الملل -

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم ، نیروی هوایی آمریکا در 10 ماه نخست سال 2018 میلادی بیش از هر سال دیگری در 10 سال اخیر و از زمانی که پنتاگون انتشار آمار حملات هوایی خود را در افغانستان آغاز کرد بیشترین بمب و موشک را در افغانستان به کار برده است.

به گزارش «استارز اند استرایپس» از آغاز سال تا پایان ماه اکتبر نیروی هوایی آمریکا 5 هزار و 982 بمب و موشک را در افغانستان پرتاب کرده است.

این آمار منتشر شده رکورد 5 هزار و 400 بمب مربوط به سال 2011 و زمانی که بیشترین شمار نیروهای آمریکایی در افغانستان حضور داشتند نیز عبور کرده است.

تشدید حملات هوایی بخشی از استراتژی دولت ترامپ برای مجبور کردن طالبان برای حضور در میز مذاکره است، با وجود تشدید بی‌سابقه حملات هوایی اما دولت افغانستان قادر نبوده تا مناطق از دست رفته به مخالفان مسلح را بازپس‌گیرد و تشدید حملات هوایی منجر به افزایش شدید غیرنظامیان شده است.

از سوی نیز با وجود این حملات طالبان از هر سال دیگری از زمان سقوط حکومت خود مناطق بیشتری را تحت کنترل، نفوذ و درگیری دارد.کاهش مناطق تحت کنترل یا نفود دولت افغانستان به پایین‌ترین سطح در سال‌های اخیرسازمان ملل کشته شدن 25 غیرنظامی در جنوب افغانستان را تایید کردکشتار غیرنظامیان توسط نیروهای آمریکایی به روند صلح افغانستان آسیب می‌زندحمله هوایی به غیرنظامیان در جنوب افغانستان

«عمر صمد» از اعضای ارشد شورای آتلانتیک و سفیر سابق افغانستان در کانادا و فرانسه اعتقاد دارد که تشدید حملات هوایی طالبان را به سمت گفت‌وگوهای ابتدایی صلح سوق نداده است.

براساس گزارش سازمان ملل حملات هوایی در 9 ماه نخست سال جاری میلادی بیش از سال‌های قبل از آن و از آغاز ثبت تلفات در سال 2009 بود.

انتهای پیام/.

ما را در فیسبوک، توییتر و تلگرام دنبال کنید.

خواندن خبر در سایت منبع

افغانستان برای کودکان ترسناک است

رکناخبرگزاری رکنا
افغانستان برای کودکان ترسناک است

۱۰ درصد افغانستانی‌ها در ایران زندگی‌ می‌کنند

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
۱۰ درصد افغانستانی‌ها در ایران زندگی‌ می‌کنند

وی افزود: طبق آمارها معادل ١٠ درصد جمعیت استان کرمان را تبعه افغانستانی تشکیل می‌دهند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فارسفارس1 ساعت قبل
«جعفر صفری» کارشناس مسائل پاکستان در یادداشتی به واکاوی جریان‌های اخیر و دخیل در عملیات تروریستی سیستان و بلوچستان پرداخت. یکی دیگر از امتیازگیری‌های پاکستان بوسیله تروریست‌ها، در سال‌های بعد از یازده سپتامبر بود. بنا بر اسناد فاش شده آمریکا میلیارد‌ها دلار در ازای همکاری به دولت پاکستان پرداخت اما نتیجه در خور توجهی برای آمریکا در بر نداشت. با سابقه‌ای که از سرویس اطلاعاتی پاکستان موجود است، روش وسبک و سیاق اطلاعاتی آن برگرفته از سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا و انگلیس و اسرائیل بوده که در واقع با بومی‌سازی هوشمندانه‌ای به نقش‌آفرینی در سطوح بین‌المللی می‌پردازد. لذا دادن لقب «قویترین سازمان اطلاعاتی جهان در سال ۲۰۱۳» به این سازمان از سوی سازمان سیا، خالی از برخی واقعتیها نیست.
مهرمهر2 ساعت قبل
به همت سپاه قدس و نیروی زمینی سپاه شب گذشته در عملیاتی سریع، چند خانه تیمی در خاش که عوامل جنایت اخیر در آنها مستقر بودند متلاشی شده و ۳ نفر از تروریست‌ها دستگیر شدند.
خبرآنلاینخبرآنلاین7 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ هافبک دفاعی ایران به خاطر مصدومیت مدتی است که دور از میادین است و نمی‌تواند بازی کند. عزت اللهی البته این روزها بهتر از گذشته به نظر می‌آید و حتی در سالن وزنه می‌زند. این بازیکن با گرفتن چند روز مرخصی از باشگاه ردینگ به ایران بازگشته و پس از چند روز هم کشور را ترک می‌کند.
خبرآنلاینخبرآنلاین6 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا گفت که واشنگتن به دنبال یک انتقال صلح آمیز قدرت در ونزوئلاست اگرچه به این مساله نیز اشاره کرده که تمامی گزینه‌ها هنوز هم روی میز است. ترامپ همچنین مدعی شده که افسران ارتش ونزوئلا که از نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا حمایت می‌کنند، زندگی و آینده خود را به «خطر» می‌اندازند. رئیس جمهوری آمریکا در جریان سخنرانی‌اش برای جامعه ونزوئلایی آمریکایی گفت: تعدادی از اعضای ارتش ونزوئلا هنوز هم از این «دیکتاتوری شکست خورده» حمایت می‌کنند. وی خطاب به نظامیان ونزوئلا ادامه داد: "اگر شما این راه را در حمایت از مادورو انتخاب کنید، هیچ محل امنی، خروج آسان و راهی به بیرون نخواهید داشت. اخیرا خوآن گوآیدو، رهبر اپوزیسیون ونزوئلا خودش را «رئیس جمهوری خودخوانده» این کشور اعلام کرد و مورد حمایت ۵۰ کشور آمریکای لاتین، ایالات متحده و کشورهای اروپایی قرار گرفت.

اخبار بیشتر