درخواست نخست وزیر انگلیس برای دیدار با ولیعهد سعودی
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

درخواست نخست وزیر انگلیس برای دیدار با ولیعهد سعودی

ترزا می در دیدار با ولیعهد عربستان: عامل اصلی قتل خاشقچی باید معرفی شود

انتخابخبرگزاری انتخاب
ترزا می در دیدار با ولیعهد عربستان: عامل اصلی قتل خاشقچی باید معرفی شود
ترزا می نخست‌وزیر انگلیس روز جمعه در حاشیه اجلاس گروه 20 در «بوینس آیرس» پایتخت آرژانتین با محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی دیدار کرد و بر لزوم تحقیق کامل درباره قتل جمال خاشقچی روزنامه‌نگار منتقد سعودی و عامل اصلی این جنایت تاکید کرد.
ترزا می در دیدار با ولیعهد عربستان: عامل اصلی قتل خاشقچی باید معرفی شود - 0

ترزا می نخست‌وزیر انگلیس روز جمعه در حاشیه اجلاس گروه 20 در «بوینس آیرس» پایتخت آرژانتین با محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی دیدار کرد و بر لزوم تحقیق کامل درباره قتل جمال خاشقچی روزنامه‌نگار منتقد سعودی و عامل اصلی این جنایت تاکید کرد.به گزارش ایرنا به نقل از دفتر نخست‌وزیری انگلیس، «می» در این دیدار همچنین بر اهمیت مجازات عاملان قتل تکان‌دهنده خاشقچی تأکید کرد و از عربستان خواست تا اقدامات لازم را در جهت اعتمادسازی مبنی بر اینکه چنین حوادث اسفناکی دیگر رخ نخواهد داد، به عمل آورد.بر اساس این گزارش، «می» ولیعهد عربستان را تشویق کرد که اطمینان حاصل کند مقام‌های سعودی با ترکیه در رابطه با ماجرای خاشقچی کاملاً همکاری و تلاش کنند که تحقیقات را به پایان برسانند. «می» همچنین شفافیت درباره علت وقوع حادثه و اینکه چه کسی پشت این حادثه بوده را خواستار شد.خاشقچی روز 2 اکتبر (10 مهر) برای ثبت ازدواج خود به ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول مراجعه کرد، اما پس از ورود به کنسولگری ناپدید شد. حکومت آل سعود پس از 18 روز انکار، در پی فشار بین‌المللی با صدور بیانیه‌ای به قتل او در ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول اعتراف و اعلام کرد که در ارتباط با پرونده قتل او، 18 تن ازجمله 15 مامور تیم ترور اعزامی از ریاض دستگیرشده‌اند. همه مدارک و شواهد نشان می‌دهد که 15 مامور از نزدیکان بن سلمان ولیعهد سعودی که از طرف او به استانبول اعزام‌شده بودند، عامل قتل خاشقچی و نابود کردن جنازه وی هستند و بر این اساس، دولت ترکیه خواستار استرداد این افراد برای محاکمه در استانبول است.نخست‌وزیر انگلیس همچنین درباره اوضاع یمن و پایان دادن سریع به درگیری‌ها و ضرورت امداد رسانی به میلیون‌ها یمنی قحطی‌زده را خواستار شد. او از عربستان خواست تا تلاش‌های مارتین گریفیس فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن را حمایت کند.نخست‌وزیر انگلیس با بیان اینکه وضعیت انسانی در یمن وخیم است و تعهد لندن برای بهبود اوضاع این کشور شامل قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد را مورد تأکید قرارداد.عربستان و امارات متحده عربی، از ششم فروردین سال 94 در ائتلافی از چند کشور عربی و با کمک و چراغ سبز آمریکا، حملات گسترده‌ای را علیه یمن فقیرترین کشور عربی آغاز کردند تا به بهانه بازگرداندن رئیس‌جمهوری مستعفی این کشور به قدرت، به اهداف و زیاده‌خواهی‌های سیاسی خود جامه عمل بپوشانند.

خواندن خبر در سایت منبع

مکرون به ولیعهد عربستان: هیچ وقت به حرفم گوش نمی دهی، نگران هستم /محمد بن سلمان: البته که گوش می دهم، نگران نباشید/مردی هستم که سر حرفش می ماند

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
مکرون به ولیعهد عربستان: هیچ وقت به حرفم گوش نمی دهی، نگران هستم /محمد بن سلمان: البته که گوش می دهم، نگران نباشید/مردی هستم که سر حرفش می ماند
ویدئویی که از دیدار کوتاه امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه با محمد بن سلمان ولیعهد عربستان در حاشیه نشست گروه ۲۰ در آرژانیتن منتشر شده نشان دهنده نگرانی ماکرون از قتل خاشقجی است.

به گزارش رویترز، ماکرون روز جمعه در دیدار با بن سلمان در حاشیه اجلاس سران گروه ۲۰ در بوینس آیرس تاکید کرده است که اروپا خواستار حضور متخصصین بین المللی در بازرسی های مربوط به پرونده قتل خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول است.

یکی از مقامات کاخ الیزه اعلام کرد در این دیدار، ماکرون پیامی "بسیار قاطع" را در مورد قتل خاشقجی و همچنین درباره لزوم یافتن راهکاری سیاسی برای حل و فصل اوضاع یمن به بن سلمان منتقل کرده است.

در ویدئویی که از دیدار پنج دقیقه ای میان آن ها منتشر شده است، ماکرون و بن سلمان در حالی که سرهایشان را به هم نزدیک کرده اند در حال گفتگو با صدایی آرام دیده می شوند. ماکرون در حال صحبت مستقیما به چشمان بن سلمان نگاه می کند و ولیعهد جوان نیز در حالی که سرش را تکان می دهد گاهی لبخند می زند.

از صدای مکالمه نیز می توان فهمید که بن سلمان می گوید "نگران نباشید"، ولی ماکرون در پاسخ به او جواب می دهد: «نگران هستم».

در ادامه این کلیپ کوتاه، ماکرون می گوید: «تو هیچ وقت به حرف من گوش نمی دهی»، ولی بن سلمان در پاسخ می گوید: «البته که گوش می دهم.»

در آخر نیز رئیس جمهور فرانسه به ولیعهد سعودی می گوید: «من مردی هستم که سر حرفش می ماند.»

نشست سالانه گروه ۲۰ در حالی روز جمعه کار خود را در آرژانیتن شروع کرد که نقش عربستان در به قتل رساندن جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی بر این اجلاس سایه افکنده است.

خواندن خبر در سایت منبع

درخواست نخست وزیر انگلیس برای دیدار با ولیعهد سعودی

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
درخواست نخست وزیر انگلیس برای دیدار با ولیعهد سعودی
خبرگزاری میزان- نخست وزیر انگلیس درخواست دیدار با ولیعهد عربستان سعودی در حاشیه نشست سالانه گروه ۲۰ در آرژانتین را داده است.
درخواست نخست وزیر انگلیس برای دیدار با ولیعهد سعودی - 0

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری میزان، نخست وزیر انگلیس درخواست دیدار با ولیعهد عربستان سعودی در حاشیه نشست سالانه گروه ۲۰ در آرژانتین را داده است.

«ترزا می» می‌گوید درخواست این دیدار را داده زیرا از محمد بن سلمان می‌خواهد تا عدم اطمینان درباره این موضوع که آیا در قتل جمال خاشقجی دست داشته یا خیر را از میان ببرد.

نخست وزیر انگلیس در جمع خبرنگاران حاضر در هواپیما حین پرواز به مقصد آرژانتین افزوده که لزوم «تحقیقات کامل و شفاف درباره آنچه روی داده است» را به بن سلمان خواهد گفت.

در پی قتل خاشقجی در کنسولگری عربستان در استانبول درخواست‌ها برای نمتوقف کردن صدور سلاح به عربستان بالا گرفته و به نظر می‌رسد که این دیدار به شدت مورد انتقاد قرار گیرد.

در همین حال «امانوئل مکرون» رئیس جمهور فرانسه نیز از اعلام آمادگی خود برای دیدار با ولیعهد سعودی در حاشیه نشست سالانه گروه ۲۰ در آرژانتین خبر داده است.

خواندن خبر در سایت منبع

اعلام آمادگی می و مکرون برای دیدار با ولیعهد سعودی

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
اعلام آمادگی می و مکرون برای دیدار با ولیعهد سعودی
در حالی که رئیس جمهوری فرانسه از برنامه ریزی برای دیدار با ولیعهد عربستان خبر داده، نخست وزیر انگلیس برای دیدار با محمد بن سلمان اعلام آماگی کرد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فارس، "ترزا می" نخست وزیر انگلیس که برای شرکت در نشست سران گروه 20 به آرژانتین سفر کرده است گفت که در دیدارش با "محمد بن سلمان" ولیعهد عربستان درباره اوضاع در یمن وموضوع قتل "جمال خاشقجی" روزنامه نگار منتقد سعودی صحبت خواهد کرد.

وی افزود: خواستار تحقیقی کافی و شفاف درباره قتل خاشقجی بوده و پیام کاملا واضحی را در این باره به ولی عهد عربستان می‌دهیم و خواستار مجازات کسانی هستیم که در قتل خاشقجی دست داشته‌اند.

نخست وزیر انگلیس اضافه کرد: نگرانی شدیدی درباره اوضاع انسانی در یمن داریم و همه گروه‌ها را به تحقق راه حل سیاس تشویق می‌کنیم.

همچنین قرار است که "امانوئل ماکرون" رئیس جمهور فرانسه با "محمد بن سلمان" ولیعهد عربستان در حاشیه نشست سران گروه 20 در بوینس آیرس آرژانتین دیدار کند.

مکرون با اشاره به اینکه اعضای گروه 20 پیرامون قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد توسط حکومت سعودی هماهنگ خواهند شد، گفت: قطعا در این باره با بن سلمان گفت و گو خواهم کرد.

رئیس جمهوری فرانسه تاکید کرد که خواهان شفافیت و همکاری جامعه بین المللی در تحقیقات پیرامون قتل خاشقچی است.

نشست گروه 20  از روز جمعه آغاز به کار خواهد کرد و دو روز به طول می‌انجامد.

از سوی دیگر سخنگوی کاخ کرملین اعلام کرد ولادیمیر پوتین و محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی در بوینس آیرس در حاشیه اجلاس گروه 20 دیدار خواهند کرد.

طبق گزارش الجزیره یکی از موضوعاتی که در دیدار پوتین و بن سلمان مطرح خواهد شد قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی است. لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

چه کسانی و چرا به هاشمی حمله می‌کردند؟ + فیلم

نامه‌نیورنامه‌نیور23 ساعت قبل
این رخداد مشخصا درباره هاشمی با تخریب‌های گسترده آنها در مقطع انتخابات مجلس ششم رخ داد؛ به نحوی که با محفلی کردن انتخابات و تخریب همه‌جانبه علیه هاشمی او را نفر سی‌ام انتخابات کردند. این فعال سیاسی در جای دیگری در باره فضای سیاسی حاکم در دوره هاشمی گفته بود: «در دوران هاشمی، کسانی تحت پیگرد قانونی قرار گرفتند. مجتبی بدیعی‌، عضو دیگر شورای مرکزی مشارکت هم در روزنامه بیان به تاریخ۱۵دی۷۸ هاشمی را عامل تمام گرفتاری‌ها معرفی کرد و گفت که هاشمی یک فاجعه است. در میان تمام افراد تندرو اکبر گنجی، همت مضاعفی در تخریب هاشمی داشت. علی‌اکبر محتشمی، عضو شورای مرکزی مجمع روحانیون هم درباره خصوصیات هاشمی چنین گفته بود: «از نظر ما هاشمی رفسنجانی با ناطق نوری تفاوتی ندارد؛ زیرا اتخاذ مواضع غیرشفاف در قبال اصلاحات فرقی با مخالفت ندارد».

آمادگی مردم ایران برای رویارویی با دشمن

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
وی اضافه کرد: فتح خرمشهر سرآغاز فروپاشی حزب بعث و افتخاری در شروع دفاع مقدس بود. سردار شریف گفت: امروز از صدام و ژنرال‌های قدکشیده‌اش خبری نیست و آنچه ذهن تاریخی ما را پر کرده درس‌ها و عبرت‌هایی است که باید از فتح خرمشهر بگیریم. وی در ادامه با بیان اینکه امروز عربده‌های امریکا به جایی نمی‌رسد اظهار داشت: ما لحظه‌ای از قدرتمند شدن دست بر نمی‌داریم و با سربلندی اعلام می‌کنیم که امروز از هر زمانی دیگر برای رویارویی با دشمن باانگیزه‌تر و آماده‌تر هستیم. وی افزود: امروز نه رویای سیاسی و نه رویای نظامی شما هماورد فلسطین نیست و ظرف کمتر از ۷۲ ساعت رزمندگان فلسطین کاری کردند که شما آتش بس را درخواست کنید. سردار شریف اضافه کرد: ما چهل سال است که در راهپیمایی روز قدس شرکت می‌کنیم و امروز به برکت ماه مبارک رمضان و پیروزی جبهه مقاومت و برای حمایت از فلسطین به صحنه می‌آییم.

تاکید بر برخورد قاطع با اخلالگران اقتصادی

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
خطیب جمعه تهران­ با بیان اینکه خرمشهر درآبان سال ۵۹ به تصرف بعثی‌ها درآمد گفت: ­ این شهر ۵۷۸ روز یا حدود ۱۹ ماه در تصرف آن رژیم بود­ و رژیم بعث، خرمشهر را به یک قلعه دفاع­ و دژ نفوذناپذیر تبدیل کرده بود. امام جمعه موقت تهران گفت: صدام نیز با اطمینان گفته بود اگر ایرانی‌ها خرمشهر را فتح کنند کلید بصره را به آنان خواهم داد. وی همچنین به این هفته که هفته اطعام­ ایتام و نیازمندان­ است اشاره کرد و­ افزود: ­ جایگاه انفاق و رسیدگی به ایتام و نیازمندان برکسی پوشیده نیست. مسئولان مردمی باشندامام جمعه موقت تهران با تأکید بر اینکه مسئولان باید مردمی باشند، گفت: به داد مردم برسید و مشکلات آن‌ها را حل کنید. کد ویدیو دانلود فیلم اصلیآیت الله موحدی کرمانی تأکید کرد: مسئولان باید از دل مردم باخبر شوند و مشکلات آن‌ها را بدانند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز10 ساعت قبل
موضع و رویکرد آیت‌الله خامنه‌ای نسبت به پروسه «مذاکرات هسته‌ای با آمریکا» و متن توافق نهایی، مهم‌ترین جزء فرامتن برجام است. لذا پرسش مهمی که پیش کشیده می‌شود آن است که چرا آیت‌الله خامنه‌ای با این مذاکرات موافقت کرده‌اند؟ کلید پاسخ به این پرسش، توجه به مبنای «مردم‌سالاری دینی» است و تا زمانی که یک درک صحیح از این مفهوم در میان نباشد، از رویکرد و مدیریت آیت‌الله خامنه‌ای در موضوع برجام هم رمزگشایی نخواهد شد. بر همین اساس آیت‌الله خامنه‌ای «جهت‌گیری» حکومت به سمت عدالت و سعادت مردم را نیز یک پایه مشروعیت می‌دانند. آیت‌الله خامنه‌ای چرایی صدور این مجوز را شخصا توضیح داده‌اند. آیت‌الله خامنه‌ای در این دو دیدار تاکید می‌کنند صدور این مجوز در پی «اصرار دولت‌ها» و برای کسب «تجربه ملت» صورت گرفته است.

سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما؛ ۹۰ درصد اقتصاد ایران در اواسط دهه ۸۰ دولتی و تنها ۱۰ درصد آن به تعاونی‌ها و بخش خصوصی اختصاص داشت. بازدهی پائین شرکت‌های دولتی در سال ۸۴ به ابلاغ سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی از سوی رهبر معظم انقلاب انجامید. چهار دولت مجری سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی و ۵ دوره مجلس وظیفه قانون‎گذاری و نظارت بر اجرای این سیاست‌ها را بر عهده داشت و در همه این سال‌ها مدیران دولتی مخالف خصوصی‌سازی مقاومت کردند و همچنین بعضی از واگذاری‎های انجام شده با مشکلات متعدد همراه بود. اگر روند واگذاری شرکت‌های دولتی به خصوصی بر اساس اصول و برنامه‌ریزی انجام می‌شد، بسیاری از مشکلات که امروز گریبان‌گیر اقتصاد کشور است هرگز اتفاق نمی‌افتاد.
صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
محمدجواد ظریف پس از دیدار با مقامات عالیرتبه پاکستان در فضای مجازی نوشت: " پس از بازدید از چابهار، بندر اقیانوسی ایران، در پاکستان با عمران خان نخست‌وزیر، باجوا فرمانده ارتش، شاه محمود قریشی وزیر امور خارجه و اسد قیصر رئیس پارلمان گفتگوهای مهمی داشتم. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، در ادامه این مطلب آمده است: تمرکز این دیدارها بر امنیت، رشد و پیوند منطقه‌ای و مکمل هم بودن دو نقطه کانونی دو کشور یعنی بنادر چابهار و گوادر بود، نخست_همسایگان"

اخبار بیشتر