1. خبری
  2. سیاسی
پوشش خبری

درخواست نخست وزیر انگلیس برای دیدار با ولیعهد سعودی

ترزا می در دیدار با ولیعهد عربستان: عامل اصلی قتل خاشقچی باید معرفی شود

انتخابخبرگزاری انتخاب
ترزا می در دیدار با ولیعهد عربستان: عامل اصلی قتل خاشقچی باید معرفی شود
ترزا می در دیدار با ولیعهد عربستان: عامل اصلی قتل خاشقچی باید معرفی شود - 0

ترزا می نخست‌وزیر انگلیس روز جمعه در حاشیه اجلاس گروه 20 در «بوینس آیرس» پایتخت آرژانتین با محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی دیدار کرد و بر لزوم تحقیق کامل درباره قتل جمال خاشقچی روزنامه‌نگار منتقد سعودی و عامل اصلی این جنایت تاکید کرد.به گزارش ایرنا به نقل از دفتر نخست‌وزیری انگلیس، «می» در این دیدار همچنین بر اهمیت مجازات عاملان قتل تکان‌دهنده خاشقچی تأکید کرد و از عربستان خواست تا اقدامات لازم را در جهت اعتمادسازی مبنی بر اینکه چنین حوادث اسفناکی دیگر رخ نخواهد داد، به عمل آورد.بر اساس این گزارش، «می» ولیعهد عربستان را تشویق کرد که اطمینان حاصل کند مقام‌های سعودی با ترکیه در رابطه با ماجرای خاشقچی کاملاً همکاری و تلاش کنند که تحقیقات را به پایان برسانند. «می» همچنین شفافیت درباره علت وقوع حادثه و اینکه چه کسی پشت این حادثه بوده را خواستار شد.خاشقچی روز 2 اکتبر (10 مهر) برای ثبت ازدواج خود به ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول مراجعه کرد، اما پس از ورود به کنسولگری ناپدید شد. حکومت آل سعود پس از 18 روز انکار، در پی فشار بین‌المللی با صدور بیانیه‌ای به قتل او در ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول اعتراف و اعلام کرد که در ارتباط با پرونده قتل او، 18 تن ازجمله 15 مامور تیم ترور اعزامی از ریاض دستگیرشده‌اند. همه مدارک و شواهد نشان می‌دهد که 15 مامور از نزدیکان بن سلمان ولیعهد سعودی که از طرف او به استانبول اعزام‌شده بودند، عامل قتل خاشقچی و نابود کردن جنازه وی هستند و بر این اساس، دولت ترکیه خواستار استرداد این افراد برای محاکمه در استانبول است.نخست‌وزیر انگلیس همچنین درباره اوضاع یمن و پایان دادن سریع به درگیری‌ها و ضرورت امداد رسانی به میلیون‌ها یمنی قحطی‌زده را خواستار شد. او از عربستان خواست تا تلاش‌های مارتین گریفیس فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن را حمایت کند.نخست‌وزیر انگلیس با بیان اینکه وضعیت انسانی در یمن وخیم است و تعهد لندن برای بهبود اوضاع این کشور شامل قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد را مورد تأکید قرارداد.عربستان و امارات متحده عربی، از ششم فروردین سال 94 در ائتلافی از چند کشور عربی و با کمک و چراغ سبز آمریکا، حملات گسترده‌ای را علیه یمن فقیرترین کشور عربی آغاز کردند تا به بهانه بازگرداندن رئیس‌جمهوری مستعفی این کشور به قدرت، به اهداف و زیاده‌خواهی‌های سیاسی خود جامه عمل بپوشانند.

خواندن خبر در سایت منبع

مکرون به ولیعهد عربستان: هیچ وقت به حرفم گوش نمی دهی، نگران هستم /محمد بن سلمان: البته که گوش می دهم، نگران نباشید/مردی هستم که سر حرفش می ماند

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
مکرون به ولیعهد عربستان: هیچ وقت به حرفم گوش نمی دهی، نگران هستم /محمد بن سلمان: البته که گوش می دهم، نگران نباشید/مردی هستم که سر حرفش می ماند

به گزارش رویترز، ماکرون روز جمعه در دیدار با بن سلمان در حاشیه اجلاس سران گروه ۲۰ در بوینس آیرس تاکید کرده است که اروپا خواستار حضور متخصصین بین المللی در بازرسی های مربوط به پرونده قتل خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول است.

یکی از مقامات کاخ الیزه اعلام کرد در این دیدار، ماکرون پیامی "بسیار قاطع" را در مورد قتل خاشقجی و همچنین درباره لزوم یافتن راهکاری سیاسی برای حل و فصل اوضاع یمن به بن سلمان منتقل کرده است.

در ویدئویی که از دیدار پنج دقیقه ای میان آن ها منتشر شده است، ماکرون و بن سلمان در حالی که سرهایشان را به هم نزدیک کرده اند در حال گفتگو با صدایی آرام دیده می شوند. ماکرون در حال صحبت مستقیما به چشمان بن سلمان نگاه می کند و ولیعهد جوان نیز در حالی که سرش را تکان می دهد گاهی لبخند می زند.

از صدای مکالمه نیز می توان فهمید که بن سلمان می گوید "نگران نباشید"، ولی ماکرون در پاسخ به او جواب می دهد: «نگران هستم».

در ادامه این کلیپ کوتاه، ماکرون می گوید: «تو هیچ وقت به حرف من گوش نمی دهی»، ولی بن سلمان در پاسخ می گوید: «البته که گوش می دهم.»

در آخر نیز رئیس جمهور فرانسه به ولیعهد سعودی می گوید: «من مردی هستم که سر حرفش می ماند.»

نشست سالانه گروه ۲۰ در حالی روز جمعه کار خود را در آرژانیتن شروع کرد که نقش عربستان در به قتل رساندن جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی بر این اجلاس سایه افکنده است.

خواندن خبر در سایت منبع

درخواست نخست وزیر انگلیس برای دیدار با ولیعهد سعودی

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
درخواست نخست وزیر انگلیس برای دیدار با ولیعهد سعودی
درخواست نخست وزیر انگلیس برای دیدار با ولیعهد سعودی - 0

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری میزان، نخست وزیر انگلیس درخواست دیدار با ولیعهد عربستان سعودی در حاشیه نشست سالانه گروه ۲۰ در آرژانتین را داده است.

«ترزا می» می‌گوید درخواست این دیدار را داده زیرا از محمد بن سلمان می‌خواهد تا عدم اطمینان درباره این موضوع که آیا در قتل جمال خاشقجی دست داشته یا خیر را از میان ببرد.

نخست وزیر انگلیس در جمع خبرنگاران حاضر در هواپیما حین پرواز به مقصد آرژانتین افزوده که لزوم «تحقیقات کامل و شفاف درباره آنچه روی داده است» را به بن سلمان خواهد گفت.

در پی قتل خاشقجی در کنسولگری عربستان در استانبول درخواست‌ها برای نمتوقف کردن صدور سلاح به عربستان بالا گرفته و به نظر می‌رسد که این دیدار به شدت مورد انتقاد قرار گیرد.

در همین حال «امانوئل مکرون» رئیس جمهور فرانسه نیز از اعلام آمادگی خود برای دیدار با ولیعهد سعودی در حاشیه نشست سالانه گروه ۲۰ در آرژانتین خبر داده است.

خواندن خبر در سایت منبع

اعلام آمادگی می و مکرون برای دیدار با ولیعهد سعودی

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
اعلام آمادگی می و مکرون برای دیدار با ولیعهد سعودی

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فارس، "ترزا می" نخست وزیر انگلیس که برای شرکت در نشست سران گروه 20 به آرژانتین سفر کرده است گفت که در دیدارش با "محمد بن سلمان" ولیعهد عربستان درباره اوضاع در یمن وموضوع قتل "جمال خاشقجی" روزنامه نگار منتقد سعودی صحبت خواهد کرد.

وی افزود: خواستار تحقیقی کافی و شفاف درباره قتل خاشقجی بوده و پیام کاملا واضحی را در این باره به ولی عهد عربستان می‌دهیم و خواستار مجازات کسانی هستیم که در قتل خاشقجی دست داشته‌اند.

نخست وزیر انگلیس اضافه کرد: نگرانی شدیدی درباره اوضاع انسانی در یمن داریم و همه گروه‌ها را به تحقق راه حل سیاس تشویق می‌کنیم.

همچنین قرار است که "امانوئل ماکرون" رئیس جمهور فرانسه با "محمد بن سلمان" ولیعهد عربستان در حاشیه نشست سران گروه 20 در بوینس آیرس آرژانتین دیدار کند.

مکرون با اشاره به اینکه اعضای گروه 20 پیرامون قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد توسط حکومت سعودی هماهنگ خواهند شد، گفت: قطعا در این باره با بن سلمان گفت و گو خواهم کرد.

رئیس جمهوری فرانسه تاکید کرد که خواهان شفافیت و همکاری جامعه بین المللی در تحقیقات پیرامون قتل خاشقچی است.

نشست گروه 20  از روز جمعه آغاز به کار خواهد کرد و دو روز به طول می‌انجامد.

از سوی دیگر سخنگوی کاخ کرملین اعلام کرد ولادیمیر پوتین و محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی در بوینس آیرس در حاشیه اجلاس گروه 20 دیدار خواهند کرد.

طبق گزارش الجزیره یکی از موضوعاتی که در دیدار پوتین و بن سلمان مطرح خواهد شد قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی است. لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز3 ساعت قبل
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز4 ساعت قبل
به گزارش مشرق، سفر محمد بن سلمان به کشورهای آسیایی در حالی به دو کشور انجام شده و در کشور سوم در حال انجام است که ولیعهد سعودی هنوز از برزخ مربوط به قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار و منتقد سعودی رها نشده است. سفر دوره‌ای محمد بن سلمان فاقد استراتژی از حیث شکل و مضمون است اما خالی از پیامها نیست. ثالثا، لغو سفر بن سلمان به مالزی و اندونزی آنهم بدون دلیل به گونه‌ای که مهاتیر محمد در پاسخ به رسانه‌ها گفت که علت را نمی‌داند و تنها چیزی که می‌داند این است که سفر لغو شده است. آنچه به طور خلاصه درباره سفر محمد بن سلمان به کشورهای پاکستان، هند و چین می‌توان گفت عبارت است از؛ -گسترش مبادلات تجاری در تقابل با ایران. به عبارت دیگر بن سلمان قصد دارد که با دلارهای سعودی از تنگنا خارج شود و این در حالی است که هنوز مشخص نیست وعده‌های بن سلمان وعده سرخرمن است یا محقق می‌شود.
رکنارکنا1 ساعت قبل
اجساد این گور دسته جمعی متعلق به عناصر گروه تروریستی داعش است که پیش‌تر کنترل شهر رقه را در اختیار داشتند. تاکنون ۱۲۰ جسد از این گور دسته جمعی به دست نیرو‌های واکنش سریع وابسته به دفاع مردمی رقه خارج شده است. این گزارش می‌افزاید: نیرو‌های محلی همچنین هشت گور دسته جمعی دیگر در اطراف شهر رقه شناسایی کرده‌اند. کارشناسان معتقدند که کشف این گور دسته جمعی ممکن است کمک کند تا سرنوشت هزاران نفر که از وضعیت آن‌ها همچنان خبری در دست نیست، از جمله اسرای خارجی داعش، مشخص شود. شهر رقه در سال ۲۰۱۴ بدست داعش افتاد و مرکز اصلی این گروه تروریستی در سوریه به شمار می‌رفت.
عصر ایرانعصر ایران5 ساعت قبل
دولت پاکستان به ارتش این کشور دستور داد آمادگی هر نوع پاسخ متقابل به اقدامات احتمالی هند را داشته باشد. در پی بالا گرفتن تنش‌ها میان دهلی‌نو و اسلام‌آباد، ارتش پاکستان به دستور دولت این کشور به حالت آماده‌باش در آمد. به گزارش ایسنا، به نقل از یورونیوز، دولت پاکستان به ارتش این کشور دستور داد آمادگی هر نوع پاسخ متقابل به اقدامات احتمالی هند را داشته باشد. دولت هند، پاکستان را متهم می‌کند که به این گروه‌های تروریستی فضا و امکان فعالیت داده است. دولت پاکستان همواره این اتهام را رد کرده است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین7 ساعت قبل
اعتمادآنلاین| هزاران نفر از مردم آمریکا پیشنهاد فروش یکی از ایالت‌های این کشور جهت کاهش بدهی‌ها را تایید کردند. به گزارش اعتمادآنلاین، مجله آمریکایی تایم خبر داد حدود ۱۲ هزار نفر از مردم آمریکا با امضای طوماری پیشنهاد کردند ایالت مونتانای شمالی به مبلغ ۱ تریلیون دلار به فروش برسد تا کمی از حجم بدهی‌های ملی آمریکا که به رکورد ۲۲ تریلیون دلار رسیده کاسته شود. بر اساس این طومار که در پایگاه اطلاع‌رسانی «change. org» منتشر شده ایالات متحده در حالی بار این بدهی‌های گسترده را به دوش می‌کشد که ایالت مونتانا هیچ فایده‌ای برای آن نداشته و فقط به داشتن «سگ آبی» مشهور است. جسیکا کارگالا عضو مجلس نمایندگان آمریکا از این ایالت با اشاره به این موضوع به پایگاه «یواس‌ای تودی» گفت: پیوستن ایالت ما به کانادا می‌تواند به نفع کسانی باشد که به دنبال تامین اجتماعی مجانی هستند. گفتنی است مونتانا یکی از ایالت‌های هم‌مرز با کانادا است که مساحت آن ۳۸۰ هزار کیلومتر مربع وجمعیت آن کمی بیشتر از یک میلیون نفر است.

اخبار بیشتر