1. خبری
  2. سیاسی
پوشش خبری

واکنش ها به استیضاح ظریف

عارف: استیضاح ظریف به هیچ‌وجه پسندیده نیست / پیگیری مطالبات مردم از عهده نماینده ای بر می آید که نگران تایید صلاحیتش در دور بعدی نباشد

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
عارف: استیضاح ظریف به هیچ‌وجه پسندیده نیست / پیگیری مطالبات مردم از عهده نماینده ای بر می آید که نگران تایید صلاحیتش در دور بعدی نباشد

رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی گفت: وزیر محترم امور خارجه‌ی کشورمان که به فرموده‌ی رهبر معظم انقلاب، یک چهره انقلابی و مؤمن است، در مقطع فعلی با پشتوانه ملت ایران در برابر زیاده‌خواهی‌های قدرت‌های بزرگ ایستادگی کرده است و حضورش در رأس دستگاه دیپلماسی کشور باعث عزت ایران در مجامع بین‌المللی شده است و طرح استیضاح ایشان در شرایط فعلی به هیچ‌وجه پسندیده نیست.

"محمدرضا عارف" در آستانه "روز مجلس" با تمجید از حقیقت‌طلبی شهید مدرس، در صفحه اینستاگرامش نوشت:

«دهم آذر سالروز شهادت آیت‌الله مدرس است. مرحوم مدرس یکی از الگوهای تاریخی به‌ویژه برای مجلسیان است. جایگاه مرحوم مدرس تا آنجا بود که ایشان الگوی امام خمینی(ره) در میدان سیاست و مبارزه بودند.

مدرس، فردی شجاع، متعهد، متعبد در برابر خدا، صریح‌اللهجه، باهوش، سیاستمدار و روشنفکر و غیرمرتجع، استقلال‌طلب، وطن‌خواه و ملی به‌معنای واقعی بود.مدرس فردی حقیقت‌طلب و مبارز با تمامی مظاهر زر، زور و تزویر، و عدالتخواه بود و در زمان حضورش در مجلس ملی، به‌دنبال استیفای حقوق ملت بود.مدرس در مورد روابط خارجی معتقد بود که با تمام دول دنیا باید روابط حسنه داشت و حد و اندازه‌ حسنه‌بودن نیز باید مشخص شود.معتقدم، مجلس شورای اسلامی باید در طراز ملت بزرگوار ایران باشد. متاسفانه به‌دلیل برخی سازوکارهای بعضاً غلط در فرآیند انتخابات، از حضور چهره‌های فرهیخته در ادوار مختلف مجلس محروم بوده‌ایم. مطمئناً پیگیری مطالبات مردم در مجلس از عهده نمایندگانی برمی‌آید که نگران تایید صلاحیت‌شان در انتخابات آینده نباشند. به همین دلیل معتقدم ساز و کار انتخابات مجلس باید اصلاح شود.

از طرفی یکی از مهمترین وظایف مجلس، نظارت بر عملکرد دولت است. در مجلس دهم تلاش‌ شده، ضمن همراهی با دولت محترم به‌ویژه در شرایط سخت و دشوار کنونی کشور، از بُعد نظارتی هم غافل نشویم و در موقع لزوم از اهرم نظارتی هم استفاده شده است؛ ولی باید توجه داشت که استفاده از اهرم نظارتی نباید جنبه شخصی و خدای ناکرده به‌خاطر برخی منفعت‌طلبی‌ها و تسویه‌حساب‌های سیاسی باشد.

وزیر محترم امور خارجه‌ی کشورمان که به فرموده‌ی رهبر معظم انقلاب، یک چهره انقلابی و مؤمن است، در مقطع فعلی با پشتوانه ملت ایران در برابر زیاده‌خواهی‌های قدرت‌های بزرگ ایستادگی کرده است و حضورش در رأس دستگاه دیپلماسی کشور باعث عزت ایران در مجامع بین‌المللی شده است و طرح استیضاح ایشان در شرایط فعلی به هیچ‌وجه پسندیده نیست.امیدوارم مجلس دهم در عمر باقی‌مانده خود بتواند به‌معنای واقعی با کمک دولت در بهبود شرایط کشور موثر باشد. به نظرم فراکسیون امید در تحقق وعده‌اش به جوانان وفادار بود و طرح اصلاح قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان که با همراهی اکثر نمایندگان مجلس تصویب شد، خون تازه‌ای در بدنه‌ی مدیریتی کشور جاری کرد؛ که امیدوارم تا پایان دوره دهم مجلس شاهد تصویب قوانینی در جهت رفاه حال ملت ‌بزرگوار ایران از جمله تسریع در تصویب طرح کاهش آسیب‌های اجتماعی باشیم.»

خواندن خبر در سایت منبع

محمود صادقی: استیضاح ظریف انتقام گیری از برجام است/ این استیضاح برای استیضاح کنندگان بازی دوسر باخت است

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
محمود صادقی: استیضاح ظریف انتقام گیری از برجام است/ این استیضاح برای استیضاح کنندگان بازی دوسر باخت است

محمود صادقی نماینده تهران در مجلس با اشاره به طرح استیضاح وزیر امور خارجه گفت: اینکه آقای ظریف در مورد موضوعی صحبت کنند و عده‌ای در مجلس این مسئله را بهانه کنند که وی را استیضاح کنند بلاوجه است.عضو فراکسیون امید در گفت‌وگو با عصر ایران ادامه داد: در شرایطی که ظریف نماد سیاست خارجی ماست پیش کشیدن استیضاح‌اش تضعیف وزیر خارجه ایران در برابر مخالفان کشور است.

محمود صادقی: استیضاح ظریف انتقام گیری از برجام است/ این استیضاح برای استیضاح کنندگان بازی دوسر باخت است - 2

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات خاطر نشان کرد: البته آقای ظریف می تواند این مسئله را تبدیل به یک فرصت کند و حقایقی را بیان کند.صادقی با بیان اینکه مجلس پشتیبان ظریف است خاطر نشان کرد: هدف آقایان از طرح استیضاح ظریف انتقام گیری از برجام است.این نماینده اصلاح طلب مجلس افزود: البته نمایندگان می‌توانند از اختیارات نمایندگی شان در هر زمانی استفاده کنند و استیضاح جای نگرانی ندارد این چیزها عادی شده است .این نماینده مردم تهران تاکید کرد: آقای ظریف در پاسخ به چند سوالی که این اواخر در مجلس از وی شد به خوبی پاسخ گفتند و اکثریت مجلس نیز با وی همراه بودند، قطعا این بار نیز به خوبی از خودشان دفاع می کنند واکثریت مجلس نیز از وی حمایت می کنند .صادقی خاطرنشان کرد:این استیضاح برای استیضاح کنندگان بازی دوسر باخت است .

خواندن خبر در سایت منبع

بهترین سند برای اثبات سخنان ظریف نظام بانکی کشور است

ایرناخبرگزاری ایرنا
بهترین سند برای اثبات سخنان ظریف نظام بانکی کشور است

«اسماعیل گرامی مقدم» روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا با تاکید براین که دلایل استیضاح وزیر امور خارجه از بنیان غلط است، افزود: مطمئنا در وزارت امور خارجه نیروهای ارزشمندی وجود دارند اما با توجه به تسلط ظریف به زبان انگلیسی، تحصیلات مرتبط، تجربیات زیاد به همراه موفقیت در مذاکراتی چون برجام، می توان گفت تقریبا ویژگی ظریف در این وزارتخانه نادر است و به نظر نمی رسد در کوتاه مدت جایگزین مناسبی برای ظریف پیدا شود.

وی طرح استیضاح وزیر امور خارجه را در شرایط فعلی به نفع مصالح کشور ندانست و گفت: رییس دستگاه دیپلماسی درگیر بسیاری از مسائل سیاست خارجی مانند تنظیم روابط با کشورهای اتحادیه اروپا است و برای آن که بتواند در گفت و گوها قدرتمند ظاهر شود، نیازمند پشتوانه مجلس است.

سخنگوی حزب اعتماد ملی افزود: به عنوان دانش آموخته رشته اقتصاد که در غرب زندگی کرده ام، باور دارم بهترین سند برای اثبات سخنان ظریف در خصوص پولشویی، نظام بانکی کشور است.هرکس در هر بانکی می تواند هر مقدار پولی که می خواهد را منتقل کند بدون آنکه از منبع این پول از او سوالی شود، آیا این پولشویی نیست؟

وی با بیان این که زمانی می توانیم بگوییم پولشویی وجود ندارد که نظام بانکی برای انتقال وجه در هزینه کرد و درآمد، خواستار اسناد مالی فرد حقیقی و حقوقی شود، تاکید کرد: مخالفان اظهارات وزیر امور خارجه پاسخ دهند اگر شخصی تقاضای انتقال پول داشت آیا از او درمورد منشأ پول ها سوالی می شود؟

گرامی مقدم ادامه داد: تا کشوری به کنوانسیون هایی چون CFT و FATF ملحق نشود فاقد چنین قواعدی خواهد بود.

وی اظهار داشت: در بسیاری از کشورها حتی نمی توان 10 هزار دلار را به آسانی منتقل یا سپرده گذاری کرد مگر این که مشخص شود منشا این پول کجاست اما در ایران به راحتی مبالغ بالایی جابجا می شود بدون آن که منبع آن مشخص شود.

وی با بیان این که استیضاح کنندگان در پی اغراض سیاسی و انتقام جویی از ظریف هستند، تصریح کرد: برخی ثروتمندان برای آن که اسنادی برای دارایی خودشان ندارند از تصویب مقررات پولشویی واهمه و نگرانی دارند. در کل به نظر نمی رسد استیضاح کنندگان دارای استدلال قوی و منطقی به نفع مردم داشته باشند.

به گزارش ایرنا، طرح استیضاح محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه روز گذشته با امضای 24 نماینده و در یازده محور تقدیم هیات رییسه مجلس شورای اسلامی شد.

سیام**3202**1336

خواندن خبر در سایت منبع

حمله علم‌الهدی به ظریف و صالحی

فراروخبرگزاری فرارو
حمله علم‌الهدی به ظریف و صالحی

فرارو- امام جمعه مشهد گفت: رئیس جمهور در اجلاس وحدت اسلامی از اقتدار ایران سخن می گوید اما برخی اعضای کابینه صحبت های متفاوتی دارند که بهانه دست دشمن می دهد.

سید احمد علم الهدی در خطبه های نماز جمعه مشهد که در بارگاه منور رضوی برگزار شد با گرامیداشت یاد وخاطره مدرس اظهارکرد: مدرس به عنوان یک دژ مبارزاتی در دوران ستمشاهی با موقعیت شناسی و بصیریت مقابل دشمنان ایستاد.آنچه امروز برای ملت و مسئولان کشور به عنوان یک مسئله ضروری باید مورد توجه قرار گیرد موضوع موقعیت شناسی است و باید بدانیم دنیا در چه حالی است.رهبر معظم انقلاب در سخنان خود تاکید دارند انقلاب ما تمام نشده و در میانه راه هستیم و بر دشمنی استکبار به رهبری آمریکا با ایران اشاره دارند.امروز باید بدانیم آمریکا تنها نیست و بسیاری از کشورها نیز پیروی این کشور مقابل ایران ایستاده اند و ما نیز به برکت خون شهدا ۴۰ سال است مقابله توطئه آنها مقاومت کرده ایم.آمریکا تلاش کرد با خروج از برجام نظام و مردم ایران را دچار مشکل کند و از این مسیر به اهداف خود برسد و در این راستا رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد برجام توافق بدی بود که عده ای در داخل برداشت اشتباه از این سخنان داشتند و گفتند این توافق به نفع ایران بوده و مخالفان را سرزنش کردند.اینکه رئیس جمهور آمریکا این سخن را می گوید منظورش این است که در مذاکرات باید همه مصالح آمریکا در نظر گرفته می شد و حالا ما این قرارداد را کنسل کرده و به دنبال یک قرار داد وسیع تر خواهیم رفت.آنها سپس موضوع مذاکره با ایران با پیش شرط هایی از جمله کنترل برنامه موشکی ایران، جلوگیری از نفوذ منطقه ای، عدم حمایت از محور مقاومت، حقوق بشر و اقدامات سایبری ایران را مطرح می کنند تا بتوانند قدرت ایران را از بین ببرند.آن روزی که امریکا از برجام خارج شد اقدام ساده ای نبود زیرا آنها وقتی این اقدام را انجام دادند که مطمئن شدند طرفداران اروپایی اش ایران را با کلک و حیله در برجام نگه می دارند و اگر این اطمینان نبود این اقدام را انجام نمی دادند تا ایران به قدرت هسته ای خود بازنگردد. این درست نیست که امروز مسئولان و مجلس ما دنبال اروپایی ها راه بیافتند و به لبخند آنها راضی شوند و به نشست دور میز آنها دل ببندند.این اقدامات جای تاسف دارد و امیدواریم خداوند به نمایندگان مجلس موقیعت شناسی بدهد تا مجلس را مدرس وار اداره کنند و مسئولان ما نیز با بصیریت دشمنی ها را تشخیص دهند.رئیس جمهور در همایش وحدت اسلامی و دیدار با رهبر معظم انقلاب مقتدر صحبت می کند اما برخی از مسئولان دولتی مصاحبه و اعلام می کنند پولشویی در کشور وجود دارد که اینگونه سخنان در واقع دادن سند به دشمن برای اعمال فشار بر کشور است. اینکه آقای دیگری بیاید با یورنیوز مصاحبه کند و بگوید حقوق من ۳ هزار دلار بوده و حالا به ۷۰۰ دلار رسیده و این نشان از نتیجه بخش بودن تحریم ها است که باید با شنیدن این سخنان پرسید در دولت ما ناهماهنگی وجود دارد یا جریان دیگری است؟

خواندن خبر در سایت منبع

پاسخ نماینده تهران به کامنت اعتراضی یک کاربر/ امیدوارم استیضاح ظریف در مجلس انجام نشود

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
پاسخ نماینده تهران به کامنت اعتراضی یک کاربر/ امیدوارم استیضاح ظریف در مجلس انجام نشود

این روزها بحث استیضاح ظریف آنچنان داغ شده  که کمتر کسی است از چند و چون آن خبر نداشته باشد. حالا الیاس حضرتی نماینده مردم تهران در حساب توئیتری‌اش می‌نویسد: 

امیدوارم بتوانم در استیضاح از ظریف دفاع کنم تا به موکلانم بگویم که ما قدر مردان رزم را می‌دانیم و به نسل آینده نشان دهم در زمانه‌ای که عده‌ای در کار ناامیدکردن مردم بودند صدایی در مجلس بودکه بگوید این رسمش نیست که درخانه ملت روی سرداری که در نبرد با دشمن یک‌تنه ایستاده تیغ بکشیم.

پاسخ نماینده تهران به کامنت اعتراضی یک کاربر/ امیدوارم استیضاح ظریف در مجلس انجام نشود - 3پاسخ نماینده تهران به کامنت اعتراضی یک کاربر/ امیدوارم استیضاح ظریف در مجلس انجام نشود - 4

این نماینده مجلس در پاسخ به یکی از کاربران که نوشته بود «به نظرم شما کاری بکن که به مجلس کشیده نشود وگرنه لکه ننگ برای مجلس دهم خواهد بود نوشت: تمام تلاش من در مجلس همین خواهد بود. ضمنا پیشتر با تعدادی از کسانی که#استیضاح_ظریف را امضا کرده بودند، صحبت کردم که برای پس گرفتن امضا قانع شوند. من سخت امیدوارم که چنین استیضاحی در مجلس انجام نشود.

پاسخ نماینده تهران به کامنت اعتراضی یک کاربر/ امیدوارم استیضاح ظریف در مجلس انجام نشود - 6

خواندن خبر در سایت منبع

استیضاح ظریف به سود کشورهای معاند منطقه است

ایرناخبرگزاری ایرنا
استیضاح ظریف به سود کشورهای معاند منطقه است

«امیر افسردیر» روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا با تاکید بر اینکه محمدجواد ظریف در طول ماموریت خود به بهترین وجه نشان داد لبه دوم شمشیر اقتدار کشور، دستگاه دیپلماسی است، گفت: کسانی که منافع سیاسی خود را به منافع کلان کشور ترجیح می دهند و به بهانه طرح مساله پولشویی خواستار تصفیه حساب جناحی و استیضاح ظریف هستند، باید بیشتر هوشیاری به خرج دهند چرا که دشمن در آماده باش کامل است و آگاه باشند که آب در آسیاب دشمن نریزند.

عضو شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه اظهار داشت: شکست داعش در منطقه، فشار کشورهای مستکبر برای پیشبرد اهداف تجزیه طلبانه و این حقیقت که جمهوری اسلامی در شرایط بحرانی و حساس خاورمیانه، جزیره ثبات است، حفظ یکپارچگی و اتحاد بین مسئولان را می طلبد.

وی خاطرنشان کرد: اگر چه سوال و استیضاح، حق ذاتی و قانونی نمایندگان است اما نحوه استفاده و چرایی و چگونگی آن مهمتر است، فارغ از همه مباحثی که مطرح است به نظرم این استیضاح فاقد بنیان های مستدل و منطقی است و قطعا نتیجه ای از آن حاصل نخواهد داشت.

افسردیر ادامه داد: با محاسبه ابعاد بین المللی و منطقه ای، این سوال پیش می آید آیا واقعا استیضاح وزیر امور خارجه ای که به ارتقای سطح و جایگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی از هیچ کوششی فروگذار نکرده و مورد اقبال و محبوبیت داخلی و خارجی است و بسیاری از مناسبات ایران درعرصه بین المللی را انتظام و سامان بخشیده، کار صحیحی به نظر می رسد؟

وی یادآور شد: وزیر امور خارجه توانمندی خود را برای پیشبرد اهداف کلان نظام به بهترین شکل به اثبات رسانده است، دکتر ظریف شاید تنها شخصی باشد که در طول تاریخ معاصر جهان موفق شده است تا این اندازه میان آمریکا و کشورهای اروپایی فاصله بیاندازند، در حقیقت دیپلماسی فعال و هوشمندانه او اروپاییان را به نحوی با حقوق خود، مبنی بر لزوم استقلال در رای و نظر، آشنا کرد و شخصا فردی که توانمندی و ظرفیت و وجهه بین المللی ظریف را داشته باشد سراغ ندارم.

عضو شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه خاطرنشان کرد: اگر چه رئیس جمهوری اسلامی و دکتر محمود واعظی دیدگاه رسمی دولت را بیان کردند ولی به نظرم طرح این ادعا که در کشور پولشویی صورت نمی گیرد دور از واقعیت است، چون همه کشورها با این پدیده مواجه هستند اما راه مقابله با آن در هر کشوری متفاوت است.

افسردیر گفت: وجود شبکه گسترده قاچاق سوخت، کالا و نیز ترانزیت مواد مخدر که تمام مسئولان کشور به آن اذعان داشته اند و نیز دستگاه های اطلاعاتی، امنیتی و نظامی که به صورت شبانه روزی در حال مبارزه با آن هستند و نیز شهیدانی که در این راه جان خود را بخشیدند، نشانه وجود این شبکه ها و به موازات آن داد و ستدهای مالی آنهاست که طبیعتا بخشی از آن در بستر مالی و شبکه بانکی کشور انجام می شود که در عرف همان پولشویی نام دارد.

به گزارش ایرنا، روز سه شنبه، 6 آذرماه طرح استیضاح محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه با امضای 24 نماینده و در یازده محور تقدیم هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی شد.

سیام**3202** 1055

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

ایلناایلنا7 ساعت قبل
رئیس سابق ستاد مشترک ارتش رژیم صهیونیستی گفت: شاید با نتانیاهو در مورد مسائل زیادی اختلاف‌نظر داشته باشم اما مورد ایران و تهدید اسراییل من و نتانیاهو اتفاق‌نظر داریم. به گزارش ایلنا به نقل از تایمز آو اسراییل، بنی گانتز، رئیس پیشین ستاد مشترک ارتش رژیم صهیونیستی در کنفرانس مونیخ اعلام کرد: شاید با نتانیاهو در مورد مسائل زیادی اختلاف‌نظر داشته باشم اما مورد ایران و تهدید اسراییل من و نتانیاهو اتفاق‌نظر داریم. گانتز در اظهارات بی‌اساس خود در کنفرانس مونیخ به سخنان محمدجواد ظرف وزیر امور خارجه ایران واکنش نشان داد و اظهارات ظریف را بی‌اساس دانست. وی امروز در مونیخ با تکرار ادعاهای ایران‌ستیزانه رژیم صهیونیستی، مدعی شد: «ظریف، نابودی اسرائیل را می‌خواهد آنها در خاورمیانه و کل جهان ترور و وحشت ایجاد می‌کنند» این مقام صهیونیستی در ادامه افزود: «این موضوع که نتانیاهو رقیب سیاسی من است، از کسی پنهان نیست درست است که ما درباره همه موضوعات با هم اتفاق نظر نداریم اما اشتباه نکنید، ما همه فرزندان یک خاک هستیم. کسانی که در اروپا خواهان صلح، امنیت و ثبات هستند، باید علیه حزب‌الله اقدام کنند.» این در حالی است که نتانیاهو به عنوان بخشی از تلاش‌های انتخاباتی‌اش، پیش از این از گانتز به عنوان طرفدار برجام نام برده بود.
ایرناایرنا4 ساعت قبل
در وهله نخست برخی رسانه‌های خارجی به دنبال سوء استفاده از وضعیت پیش آمده در ایران بودند. در روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز درباره سقوط هواپیمای شرکت آسمان در سمیرم آمده «ایران یکی از معدود کشورهای جهان است که سوانح هوایی در آن به وفور اتفاق می‌افتد. یکی از رسانه‌های ایران گزارش داد که این هواپیما در منطقه کوهستانی سمیرم سقوط کرده است. سومریه نیوز عراق گزاش داد: یک هواپیمای مسافربری خطوط هوایی ایران با ۶۶ سرنشین در منطقه سمیرم در جنوب اصفهان سقوط کرد. یک فروند هواپیمای ای تی آر ۲۰۰ (ATR۷۲-۲۰۰) که صبح یکشنبه از فرودگاه مهرآباد تهران عازم یاسوج بود، سقوط کرد.
ایلناایلنا9 ساعت قبل
سخنگوی قوه قضاییه درباره طولانی شدن زمان رسیدگی به شکایت سید محمد خاتمی از شریعتمداری گفت: پرونده یا در دست دادستان نبوده و یا مدتش کم بوده اما در جابجایی‌ها اینکه عمدا یا سهوا بوده قدری زمان برده است که گفتیم پیگیری کنند. به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، محسنی اژه‌ای در پاسخ به سوالی در خصوص آخرین وضعیت پرونده شکایت سید محمد خاتمی که از سال ٨٨ مفتوح است، گفت: این پرونده به شعبه بازگشته و خیلی هم در دست دادستان نبوده است. وی افزود: این پرونده یا در دست دادستان نبوده و یا مدتش کم بوده اما در جابجایی‌ها اینکه عمدا یا سهوا بوده قدری زمان برده است که گفتیم پیگیری کنند. سخنگوی قوه قضاییه یادآور شد: گاهی در جابجایی پرونده مغفول می‌ماند و به نظرم بیشتر از حد متعارف این پرونده دنبال شده و آقای شریعتمداری هم گفته که دفاعیاتش آماده است.
آخرین خبرآخرین خبر10 ساعت قبل

اخبار بیشتر