1. خبری
  2. اجتماعی
پوشش خبری

طراحی نقشه راهی برای اصلاح مهارت‌های ارتباطی دانش‌آموزان

ابتکار خبرداد: طراحی نقشه راهی برای اصلاح مهارت‌های ارتباطی دانش‌آموزان

ایسناخبرگزاری ایسنا
ابتکار خبرداد: طراحی نقشه راهی برای اصلاح مهارت‌های ارتباطی دانش‌آموزان

به گزارش ایسنا، معصومه ابتکار با بیان اینکه مهارت‌های ارتباطی بسیار حائز اهمیت است گفت: ارتباط با خویشتن، ارتباط با خالق و ارتباط با دیگران سه محور برقراری ارتباط هستند. چگونه ارتباط برقرار کردن داستان همیشگی بشر بوده و امروز در قرن بیست و یکم به یک مسئله مهم تبدیل شده است؟. محور چهارم نیز ارتباط با طبیعت است.

وی افزود: امروز علاوه بر کودکان و نوجوانان، بزرگسالان نیز نیازمند ارتقای مهارت‌های یادگیری خود هستند. موسس فیس بوک در جایی اعلام کرده بودکه فیس بوک را به نیت افزایش ارتباطات راه اندازی کرده در حالی که امروز فیس بوک به عامل واگرایی و بدبینی و یاس تبدیل شده است.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با طرح این پرسش که آیا هر ارتباطی می‌تواند سازنده و موثر باشد و آیا می‌تواند از آسیب‌های اجتماعی جلوگیری کند گفت: آیا یک نوجوان می‌تواند در مقابل خواسته و پیشنهاد یک بزرگتر، "نه" بگوید؟.

ابتکار افزود: این مباحث مهم مهارت‌های ارتباطی قابل اجتناب نیستند. گفت وگو یک مسیر دوجانبه است و گاهی بزرگترها فرصت و زمان کافی برای نسل خود قائل نیست تا بتواند حرف بزند، انتقاد کند، اعتراض کند. در خانواده‌ها گفت وگو و کیفیت آن کم شده، چه باید کرد؟.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری ادامه داد: بسیاری اوقات نوجوانان معتقدند حرفهایشان شنیده نمی شود. این نشست آغاز حرکتی است که پاسخ های اصلی این سوالات باید توسط دانش آموزان پاسخ داده شود. آنها مسائل خود را بیان می‌کنند و از این طریق می‌توانیم نقشه راهی را برای اصلاح مهارت های ارتباطی و رشد و تعالی ارتباطات در خانه و خانواده و جامعه طراحی کنیم.

خواندن خبر در سایت منبع

امضا تفاهم نامه به نفع دانش آموزان دختر

مهرخبرگزاری مهر
امضا تفاهم نامه به نفع دانش آموزان دختر

به گزارش خبرنگار مهر، صبح امروز نشست هم اندیشی گفتگوی بین نسلی با حضور سید بطحایی وزیر آموزش و پرورش و معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده برگزار شد. 

در ابتدای نشست اما تفاهم نامه ای میان آموزش و پرورش و معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده امضا شد.

فرحناز مینایی پور مدیر امور زنان آموزش و پرورش گفت: سالهایت چنین توافقنامه ای به امضا می رسو و طرح هایی برای دختران و معلمان زن در آموزش و پرورش اجرا می شود. در سال های گذشته سه طرح برگزار شد که شامل آموزش حقوق به دانش آموزان دختر، بهبود وضعیت آموزشی و بهداشتی دختران و تقویت شیوه های مهارتی دانش آموزان دختر بود.

وی ادامه داد: در توافقنامه امسال سه طرح جدید را آغاز خواهیم کرد که یکی از آنها طرح بازگرداندن دختران دانش آموز ترک تحصیل کرده به چرخه تحصیل، حمایت از کلاس های آموزشی و پرورشی در متوسطه اول و افزایش سطح روانی در میان معلمان و دانش آموزان است.

خواندن خبر در سایت منبع

دانش‌آموزان در مدارس چیزی یاد نمی‌گیرند

ایسناخبرگزاری ایسنا
دانش‌آموزان در مدارس چیزی یاد نمی‌گیرند

به گزارش ایسنا، مصطفی آذرکیش در برنامه تلویزیونی پرسشگر که با موضوع چالش‌های آموزش کارآفرینی در نظام‌های آموزشی به روی آنتن رفت با بیان اینکه یکی از چالش‌های جدی ما فرهنگ کار و کارآفرینی است گفت: تا زمانی که نتوانیم به درستی دانش و آگاهی لازم را برای کارآفرینی منتقل کنیم نتیجه آن می‌شود که در تعریف کارآفرینی عمدتا بسیاری افراد آن را برابر با ایجاد یک کسب و کار می دانند زیرا بیکاری موضوع روز است و تمرکز به سمت و سوی ایجاد یک شغل است.

وی افزود: ارزش آفرینی و نوآوری در کارآفرینی بسیار مهم است. فرهنگ کار و کارآفرینی را باید توسعه دهیم. اسناد تکلیفی و تحولی بسیاری در این زمینه داریم و مطمئنا توسعه کار و کارآفرینی وظیفه یک دستگاه نیست و به تعامل و همراهی بین سازمانی نیاز دارد.

مدیر کل دفتر آموزش‌های‌ کاردانش وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه کمبود قوانین حمایتی در حوزه کارآفرینی از جمله عوامل عدم رشد مقوله کارآفرینی در کشور است گفت: قوانین تکلیفی وجود دارد ولی به قوانین حمایتی نیاز داریم که هم بخش دانش آموزی و هم سایر سنین و دوره‌ها را دربر می‌گیرد.

آذرکیش با اشاره به کمبود یک نهاد سیاست گذار بالاسری در حوزه کارآفرینی در کشور گفت: باید نهادی باشد که حوزه کارآفرینی را سامان دهد و تنظیم کند. دستگاه‌های مختلف ممکن است متفاوت عمل کنند. نظام جامع آموزش و تربیت فنی و حرفه‌ای سال گذشته در مجلس تصویب شد و اکنون آیین نامه آن در دولت در دست تدوین است.

وی افزود: اکنون کارآفرینی در آموزش و پرورش نیز به عنوان یک رویکرد مدنظر است و کمک می کند بتوانیم در آینده خروجی‌های بهتری داشته باشیم.عوامل مختلفی در این امر دخیل است. بسیاری دانش آموزان ما خلاقیت دارند ولی محدودیت‌هایی برای شکوفایی آن وجود دارد که حاکم شدن غول کنکور بر برنامه درسی از جمله آنهاست.

مدیر کل دفتر آموزش‌های‌ کاردانش وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه فرصت کارآفرینانه، محیط کارآفرینانه و فرد کارآفرین از ویژگی‌های هنرستان‌های ماست ادامه داد: اولین دستگاهی که مجموعه کارآفرینی  را وارد نظام آموزشی کرده وزارت آموزش و پرورش است. اما آیا این آموزش‌ها کافی است؟ اگر همه دستگاه ها و نهادها وارد شوند می توانیم توجه ویژه‌ای را به این امر معطوف کنیم.

آذرکیش افزود: سندتحول بنیادین به دغدغه‌های پیش رو پاسخ داده است و اجرای آن استلزاماتی نیاز دارد. در آموزش و پرورش رویکرد کارآفرینی وجود دارد. نیاز به هماهنگی بین دستگاهی داریم تا دانش‌آموزان از پیش دبستانی تا دبیرستان در یک فرایند آموزشی مشخص قرار بگیرند.

مدیرکل دفتر آموزش‌های‌ کاردانش وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه مدرسه محیط پایه و اصلی یادگیری است اما یادگیری به مدرسه منحصر نمی شود اظهار کرد: خانواده و جامعه نیز در یادگیری موثرند. با نبود یک فهم و درک مشترک از کارآفرینی مواجهیم.

وی افزود: کشورهای موفق در دنیا دانش‌آموزان خود را در طول تحصیل در فرایندهای کارآفرینی قرار می دهند ولی در نهایت ۵ درصد افراد در جهان به عنوان کارآفرینان موفق شناخته می شوند و ۱۵ درصد به کسب و کاری که خودشان ایجاد کرده اند، وارد می‌شوند.

آذرکیش با تاکید بر لزوم وجود یک نهاد بالاسری سیاست گذار در امر کارآفرینی و حذف سایر موانع توسعه کارآفرینی گفت: چالش‌های دیگری چون تبلیغات صداو سیما درباره کنکور نیز وجود دارد که باید به آنها نیز توجه کرد.

به گزارش ایسنا، رحیم سرهنگی، مدیر کل دفتر توسعه کارآفرینی وزارت کار نیز درباره کارآفرینی گفت: منظور ما نوآفرینی است. توسعه نوآفرینی و کارآفرینی ریشه حل مشکلات است در کشورهایی چون کره، کل اقتصاد شان توسط ۲۰ شرکت مشهور می چرخد. مسئله ما هم نوآفرینی است نه هر نوع اشتغالی.

وی افزود: کشورهایی که بتوانند نو آفرینی در پی بگیرند که فضای صنعت آن کشور را تغییر دهد، همان عامل توسعه است. فرد نوآفرین طور دیگری فکر می کند و محصولی ارائه می کند که خواهان دارد و بازار خود را دارد.

مدیر کل دفتر توسعه کارآفرینی وزارت کار با بیان اینکه کسب و کارهای فعلی در کشور ما چندان نوآور و نوآفرین نیستند به گونه‌ای که بتوانند وارد بازار جهانی شوند، مشکلات پیش روی توسعه کارآفرینی را برشمرد و گفت: در آموزش و پرورش بچه‌ها چه چیزی فرا می‌گیرند؟ واقعا دانش آموزها چیزی یاد نمی گیرند. شکل کتاب درسی تغییر کرده ولی محتوا قدیمی است. دانش آموزان جامعه پذیر نشده اند. محتوای آموزش به درد بازار کار نمی خورد. بویژه در رشته‌های نظری  این امر محسوس تر است. توانمندی همدلی و هوش هیجانی بچه‌ها کمتر از گذشته است.

وی افزود: کنکور مانند یک آهن ربا است که همه به سمت آن جذب می‌شوند و نتیجه آن همین نظام آموزشی فعلی است که از کارآمدی های لازم برخوردار نیست.

مدیرکل دفتر توسعه کارآفرینی وزارت کار با اشاره به کتاب درسی «کارآفرینی» گفت: مسئله ما در توسعه کارآفرینی این نیست که دانش آموز بلد باشد یک مدل کسب و کار بنویسد؛ بلکه کارآفرین کسی است که توانمندی های نرم دارد. میداند چگونه یک ایده را بسازد و ارائه کند. در آموزش و پرورش روی هیچ کدام از این موارد به طور کامل کار نکرده‌ایم.

سرهنگی ادامه داد: اقتصاد ما نفتی است و وقتی دولت نفت می‌فروشد پول دست دولت است و نقش پدرخوانده دارد و به همین دلیل هیچ گاه بخش خصوصی شکل نگرفته است تا در پی آن کارآفرینی هم جان بگیرد.

وی با بیان اینکه آنچه نظام آموزشی نیاز دارد و کارآفرین باید داشته باشد این است که تفکر پیوندی داشته باشد، پرسشگر و مشاهده‌گر و آزمایشگر باشد و شبکه سازی بداند اظهار کرد: تفکر تحلیل و منطق در نظام آموزشی وجود دارد اما منجر به نوآوری نمی‌شود. اینکه واحدهای تجزیه شده را به شکل جدیدی ترکیب کنی و محصول تازه‌ای بسازی، مهم است.

به گزارش ایسنا، مجید تهرانیان، مدیرکل سابق فنی و حرفه‌ای تهران با بیان اینکه در نظام آموزشی ما در دو سه دهه اخیر گرفتار «بی کارآفرینی» بوده‌ایم گفت: اما اخیرا زمینه سازی فرهنگی خوبی ایجاد شده است.

وی افزود: علیرغم اینکه باید نگاه‌های خلاقانه‌ای وجود داشته باشد و دانش آموزان خلاقی تربیت شوند اما نباید فراموش کرد که قرار نیست همه کارآفرین باشند و بخشی باید مهارت کسب و کارها را بیاموزند. آموزش عمومی و همگانی کسب و کار و آموزش خاص کارآفرینانه باید توامان صورت گیرد.

مدیرکل سابق فنی و حرفه ای تهران و مدیرکل سابق مدارس غیردولتی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه برخلاف برخی اظهارات که آموزش در مدارس به درد آینده نمی‌خورد گفت: نمی توان اینگونه قضاوت کرد. آموزش‌های ریاضیات و حساب و کتاب کردن و بسیاری موارد دیگر به درد آینده می‌خورند اما در موضوع نوآفرینی نیاز به کار بیشتری وجود دارد.

تهرانیان ادامه داد: مدرک گرایی در جامعه یکی از موانع توسعه کارآفرینی است. عدم توجه به بخش خصوصی  دیگر عامل محدود کننده است. همه چیز دولتی است و بخش خصوصی ضعیف است. وقتی بخش خصوصی تضعیف شود نوآفرینی چندان جایگاهی پیدا نمی کند.

وی افزود: بخش خصوصی با این نگاه‌های بدبینانه نمی تواند توسعه یابد و به یک اقدام فرهنگی گسترده نیاز دارد. چنددهه است درباره اهمیت بخش خصوصی سخن می گوییم اما از مشکلات این امر کاسته نمی شود. از دیگر سو باید نگاه های کمی در جامعه به نگاه های کیفی تغییر کند. جریان آمارگیری های کمی و شاخص‌های کمی باعث شده مبنای بودجه ریزی هم همین باشد و به شاخص های کیفی توجه نشود.

مدیرکل سابق فنی و حرفه ای تهران به جزیره‌ای عمل کردن دستگاه‌ها در امور مختلف اشاره کرد و گفت: طرح ایران مهارت به طور مشترک بین دو وزارتخانه کار و آموزش و پرورش در حال اجراست و بخوبی پیش می رود و از نمونه‌های خوب هم افزایی بین دستگاهی است.

تهرانیان افزود: در چند سال اخیر در بعد محتوا ترکیب کتب درسی به سمت آموزش استلزامات کارآفرینی رفته اما هنوز همه معلمان روش تدریس آن را فرانگرفته‌اند. از سوی دیگر حجم کتب درسی بالاست و معلمان فرصت تدریس خلاق را در همه کلاس‌های درس ندارند.

خواندن خبر در سایت منبع

دانش‌آموزان جامعه پذیر نشده‌اند/ محتوای آموزشی به درد بازار کار نمی‌خورد

فارسخبرگزاری فارس
دانش‌آموزان جامعه پذیر نشده‌اند/ محتوای آموزشی به درد بازار کار نمی‌خورد

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، رحیم سرهنگی مدیرکل دفتر توسعه کارآفرینی وزارت کار در برنامه تلویزیونی پرسشگر با موضوع چالش‌های آموزش کارآفرینی در نظام‌های آموزشی، اظهار کرد: منظور ما نوآفرینی است؛ توسعه نوآفرینی و کارآفرینی ریشه حل مشکلات است؛ در کشورهایی چون کره، کل اقتصادشان توسط 20 شرکت مشهور می‌چرخد؛ مسئله ما هم نوآفرینی است نه هر نوع اشتغالی.

وی افزود: کشورهایی که بتوانند نو‌آفرینی را پی بگیرند، فضای صنعت آن کشور را تغییر می‌دهند که همان عامل توسعه است؛ فرد نوآفرین طور دیگری فکر می‌کند و محصولی ارائه می‌کند که خواهان دارد و بازار خود را دارد.

مدیر کل دفتر توسعه کارآفرینی وزارت کار تصریح کرد: کسب و کارهای فعلی در کشور ما چندان نوآور و نوآفرین نیستند به گونه‌ای که بتوانند وارد بازار جهانی شوند.

سرهنگی، مشکلات پیش روی توسعه کارآفرینی را برشمرد و گفت: در آموزش و پرورش بچه‌ها چه چیزی فرا می‌گیرند؟ واقعا دانش‌آموزان چیزی یاد نمی‌گیرند. شکل کتاب درسی تغییر کرده ولی محتوا قدیمی است؛ دانش‌آموزان جامعه پذیر نشده‌اند. محتوای آموزشی به درد بازار کار نمی‌خورد؛ به‌ویژه در رشته‌های نظری  این امر محسوس‌تر است؛ توانمندی همدلی و هوش هیجانی بچه‌ها کمتر از گذشته است.

مدیرکل دفتر توسعه کارآفرینی وزارت کار اظهار کرد: کنکور مانند یک آهن رباست که همه به سمت آن جذب می‌شوند و نتیجه آن همین نظام آموزشی فعلی است که از کارآمدی‌های لازم برخوردار نیست.

وی با اشاره به کتاب درسی «کارآفرینی» گفت: مسئله ما در توسعه کارآفرینی این نیست که دانش‌آموز بلد باشد یک مدل کسب و کار بنویسد؛ بلکه کارآفرین کسی است که توانمندی‌های نرم دارد. می‌داند چگونه یک ایده را بسازد و ارائه کند؛ در آموزش و پرورش روی هیچ کدام از این موارد به طور کامل کار نکرده‌ایم.

سرهنگی ادامه داد: اقتصاد ما نفتی است و وقتی دولت نفت می‌فروشد، پول دست دولت است و نقش پدرخوانده دارد و به همین دلیل هیچ گاه بخش خصوصی شکل نگرفته است تا در پی آن کارآفرینی هم جان بگیرد.

وی با بیان اینکه آنچه نظام آموزشی نیاز دارد و کارآفرین باید داشته باشد این است که تفکر پیوندی داشته باشد، پرسشگر و مشاهده‌گر و آزمایشگر باشد و شبکه سازی بداند اظهار کرد: تفکر تحلیل و منطق در نظام آموزشی وجود دارد اما منجر به نوآوری نمی‌شود؛ اینکه واحدهای تجزیه شده را به شکل جدیدی ترکیب کنید و محصول تازه‌ای بسازید، مهم است.

خواندن خبر در سایت منبع

پایلوت طرح «نماد» در شش استان/ شناسایی دانش‌آموزان پرخطر

ایسناخبرگزاری ایسنا
پایلوت طرح «نماد» در شش استان/ شناسایی دانش‌آموزان پرخطر

مهرزاد حمیدی در گفت‌وگو با ایسنا، جزئیاتی از  طرح نماد (نظام مراقبت اجتماعی دانش آموزان) ارائه و اظهار کرد: اگر بخواهیم طرح نماد را در گستره تمام مدارس اجرا کنیم، به زمان بیشتر و منابع بسیار ویژه نیاز داریم.

وی افزود: طرح نماد، روی ریل است و خوب و علمی پیش می‌رود. نماد دو محور دارد که یکی آموزش‌های ارتقایی و توانمندسازی و دیگری مددکاری، غربالگری و شناسایی است.

معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه در محور آموزش، بسته‌های آموزشی بسیار خوبی تهیه کردیم که برخی توزیع و برخی زیر چاپ است اظهار کرد: برای هر آسیبی یک کتابچه تهیه کردیم که به مدارس ارسال می‌کنیم. این منابع را برای آموزش والدین مدنظر قرار می‌دهیم. دانش‌آموزان نیز آموزش‌های لازم را کسب می‌کنند، البته این بسته‌های آموزشی برای والدین جدای از سه کتابی است که برای سه پایه اول دوره ابتدایی تهیه کردیم تا ابتدا معلمان مدارس آموزش ببینند و پیام‌های کتاب را به دانش‌آموزان منتقل کنند.

حمیدی ادامه داد: تهیه کتابچه‌ها و بسته‌های آموزشی از جمله زیرساخت‌های طرح نماد است و شمار آن به بیش از 70 منبع رسیده است.

وی با بیان اینکه یکی دیگر از زیرساخت‌های طرح نماد، ابزارهای غربالگری است عنوان کرد: نماد را در شش استان پایلوت کرده‌ایم گفت: بازخوردهای لازم را گرفته‌ایم، اشکالات اصلاح و ابزارهای غربالگری نهایی شده‌اند. یک تجربه میدانی برای گسترش نماد در کل کشور پیدا کرده‌ایم و همکاری‌های درون منطقه‌ای شکل گرفته است.

معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش افزود: در مناطق پایلوت، همه والدین را آموزش دادیم و فعالیت‌های جایگزین نظیر توسعه تربیت بدنی را برای دانش‌آموزان پرخطر انجام دادیم.

حمیدی افزود: علاوه بر این امسال سامانه نماد را نیز ایجاد کردیم که به همه مدارس رفته و درگاهی ایجاد شده تا همه مشکلات و آسیب‌های مدارس احصاء شود و مدیر مدرسه نوع آسیب‌ها و وضعیت آن را ذکر کند و دانش‌آموزان پرخطر را مشخص کنند. ما در حال تکمیل و بروزرسانی اطلاعات مربوط به انواع آسیب‌ها و مناطق و مدارس پرخطر هستیم. افراد پرخطر در مدرسه توسط مشاور مدرسه یا مشاوری که در منطقه است تحت مشاوره و مددکاری قرار می‌گیرند و اگر مشکل حل نشد به دستگاه‌های مرتبط دیگر از جمله بهزیستی ارجاع داده می‌شوند.

وی تاکید کرد: طرح نماد یک طرح توانمندسازی و مداخله است و دستگاه‌های مختلف از دادگستری تا نیروی انتظامی همکار و همیار ما هستند. نیروی انتظامی در کنار مدارس است و حاشیه مدارس را مشهود و غیرمشهود مورد رصد قرار می‌دهد.

خواندن خبر در سایت منبع

المپیادهای ورزشی لازمه ایجاد نشاط بین دانش آموزان است

ایرناخبرگزاری ایرنا
المپیادهای ورزشی لازمه ایجاد نشاط بین دانش آموزان است

به گزارش ایرنا، باب الله فتحی روز پنجشنبه در آیین افتتاح و روشن کردن مشعل پنجمین المپیاد ورزشی دانش آموزان مدارس بخش جوکار افزود: انجام فعالیت و اجرای برنامه های ورزشی موجب نشاط و پرورش شخصیت دانش آموزان می شود.

وی با تقدیر از آموزش و پرورش منطقه جوکار در برگزاری منظم و مستمر المپیادهای ورزشی دانش آموزی، توجه به ورزش و انجام برنامه های جمعی ورزشی در کنار ارتقاء شاخص های آموزشی را از ضرورت های تحقق آموزش و پرورش مبتنی بر شاخص ها و ارزش های سند تحول بنیادین دانست.

فرماندار ویژه ملایر بیان کرد: زنگ ورزش در مدارس خلاف آنچه در گذشته تصور می شد، یک زنگ و ساعت بیهوده نیست، بلکه فرصتی مغتنم برای آموزش مباحث مهم کاربردی اجتماعی همچون انجام کار جمعی، رقابت سالم، قانونمند و اخلاق محور در راه رسیدن به اهداف و موفقیت های شخصی و جمعی دانش آموزان در کنار پرورش قوای جسمی است.

فتحی با بیان اینکه توجه به این توانمندی ها و ارتقاء آنها در راستای پرورش شخصیت های توسعه یافته، کلید حل بسیاری از مشکلات کنونی اجتماعی است، افزود: زیرساخت ها در کنار تغییر نگاه به ورزش از دیگر اولویت های توسعه فعالیت های ورزشی به شمار می رود.

وی ادامه داد: تربیت دانش آموزان و دانش آموختگان صاحب تخصص که در انجام کارهای ساده جمعی و اجتماعی ناتوان هستند، گرهی از مسایل کشور باز نمی کند، چرا که از فرصت انجام کار تیمی و از خود گذشتگی برای موفقیت تیم، گروه و جامعه محروم بوده اند.

معاون استاندار همدان با اشاره به نقش و جایگاه ورزش بویژه در بین جوانان و دانش آموزان گفت: با وجود تمامی ناملایمت هایی که مردم به خوبی و درستی در جریان آنها هستند، دولت تدبیر و امید، گام های موثری در راستای ایجاد زیرساخت ها و امکانات ورزشی برداشته است که امیدواریم در آینده تداوم یابد.

فتحی آغاز بهره برداری از 16 باب خانه ورزش و اخذ مجوز برای احداث 20 باب خانه ورزش دیگر در بخش جوکار را از جمله این اقدامات برشمرد و افزود: گسترش ورزش در زندگی مردم و افزایش فعالیت های ورزشی در سطح شهرستان، بویژه در مناطق روستایی و بخش ها، از دیگر اقداماتی است که مورد توجه و حمایت دولت و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی است.

**المپیاد ورزشی زمینه ساز ترویج فضایل اخلاقی است

امام جمعه شهر جوکار نیز در این آیین، ورزش را یک فعالیت ارزنده در راستای تامین بهداشت و سلامت جسم و روان دانش آموزان دانست و بیان کرد: برگزاری المپیاد ورزشی درون مدرسه ای موجب ترویج فضایل اخلاقی، بازی جوانمردانه و ایجاد نشاط و شادابی در جامعه اسلامی می شود.

حجت الاسلام محمدرضا امیدی با تاکید بر اینکه طبق بیانات رهبر معظم انقلاب، تحصیل، تهذیب و ورزش باید در صدر کارهای جوانان باشد، ادامه داد: جوانی دوره اعتلای هویت و شخصیت انسانی و فکری است که باید از این دوران به خوبی استفاده شود.

وی منش پهلوانی و روحیه بسیجی در ورزشکاران ایران اسلامی را زمینه ساز کسب بالاترین جایگاه‌های جهانی دانست و گفت: دانش آموزان از ابتدای دوران تحصیل خود باید با پرداختن به امر ورزش، منش پهلوانی و قهرمانی را بیاموزند.

**مهارت های ورزشی در راستای عدالت آموزشی است

رئیس آموزش و پرورش منطقه جوکار نیز در این آیین گفت: ارتقای آمادگی جسمانی و مهارت‌ های ورزشی در راستای عدالت آموزشی، مدرسه محوری و دانش آموز محوری است.

علیرضا صدرا با بیان اینکه ورزش، فرهنگ درست زیستن و زندگی توام با نشاط و تندرستی را در دانش آموزان نهادینه می کند بیان کرد: دوران مدرسه فرصتی گرانبها برای پرداختن به ورزش و تحرک بدنی برای دانش آموزان است.

وی هدف از برگزاری المپیاد ورزشی درون مدرسه ای را توسعه و ارتقاء سطح سلامت جسمی، روحی، اجتماعی و معنوی دانش‌ آموزان و خانواده آنان دانست و اظهار داشت: این المپیادها در راستای عملیاتی کردن سند تحول بنیادین نظام آموزش و پرورش برگزار می ‌شود.

صدرا آموزش و پرورش را بستر اولیه قهرمان پروری در سطح ملی و کشوری دانست و افزود: نهادینه کردن فرهنگ ورزش و قهرمان پروری، مستلزم توجه به تربیت بدنی در دوره تحصیل و استعداد یابی دانش آموزان است.

رئیس آموزش و پرورش منطقه جوکار ضمن تقدیر از عوامل برگزاری پنجمین المپیاد ورزشی درون مدرسه ای بخش جوکار گفت: آموزش و پرورش نمادی از توسعه دین، علم و پرورش جسم و ذهن است که در بخش های مختلف فرهنگی، پرورشی و تربیت بدنی زمینه ساز نشاط و شادابی دانش آموزان است.

به گزارش ایرنا، پنجمین المپیاد ورزشی درون مدرسه ای بخش جوکار در بین 45 مدرسه این بخش با چهار هزار دانش آموز با حضور مدیرکل آموزش و پرورش همدان، فرماندار ویژه ملایر، بخشدار جوکار و جمعی از مسئولان، مربیان، معلمان و دانش آموزان آغاز شد.

این المپیاد تا پایان اسفندماه سال جاری در آموزش و پرورش منطقه جوکار ادامه دارد.

7528/2090

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

خبرآنلاینخبرآنلاین9 ساعت قبل
وی افزود: اجرای زیرگذر تجریش به دلیل موقعیت زمین شناسی منطقه و وجود بستری سنگی، رودخانه‌ای و وجود تاسیسات شهری و خط مترو بسیار زمان بر و پر هزینه است. موسوی اجرای رینگ ترافیکی در محدوده تجریش به صورت دورانی با استفاده از مسیرهای جایگزین و سایر محورهای موازی را اولین اقدام در اجرایی شدن پیاده راه تجریش دانست. مسیرهای امن برای افراد پیاده طراحی شودسردار محمدرضا مهماندار رییس پلیس راهور تهران بزرگ نیز با تاکید بر بازنگری در حمل ونقل شهری اجرای مسیرهای امن برای افراد پیاده را لازمه شهری ایمن دانست. وی گفت: شهرتهران در حال حاضر نه خودرو محور است نه انسان محور و باید فرهنگ استفاده از حمل و نقل عمومی ترویج داده شود. وی اضافه کرد: بدلیل مشکلات ترافیکی شمال تهران و محدودیت معابر، این منطقه را به دو منطقه راهور تقسیم کرده‌ایم و ۳۰ درصد پتانسیل نیروی انسانی راهور در زمان پیک ترافیکی در این منطقه حضور پیدا می‌کند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 ساعت قبل
ایرناایرنا9 ساعت قبل
امام جمعه زاهدان بیان کرد: بن سلمان در سفر اخیر خود به پاکستان نشان داد به دنبال دوری از انزوا و مشارکت دادن این کشور برای انجام کارهای ضد انسانی و جنگ طلب خود در منطقه بویژه در یمن بود. نماینده رهبر معظم انقلاب در امور اهل سنت استانهای سیستان و بلوچستان و کرمان از دیگر اهداف سفر بن سلمان را ایجاد تنش و جدایی بین پاکستان و ایران بر شمرد و افزود: ولیعهد عربستان سعی کرد تا با ایجاد یک هسته مقاومت و اتحاد جمعی پاکستان را در کنار خود برای ضربه زدن به ایران داشته باشد. آیت الله سلیمانی گفت: ۲۷ شهید حادثه تروریستی جاده خاش - زاهدان یکی از برنامه‌های سفر بن سلمان برای ایجاد تنش و ناامنی در ایران بود. نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان تصریح کرد: رهبر انقلاب اسلامی با مخاطب قرار دادن نسل جوان آینده و پیشرفت این نظام را در دست آنان دانستند. امام جمعه جدید زاهدان هفته آینده با حضور رئیس دفتر رهبر معظم انقلاب معرفی خواهد شد.
عصر ایرانعصر ایران4 ساعت قبل
دولت پاکستان به ارتش این کشور دستور داد آمادگی هر نوع پاسخ متقابل به اقدامات احتمالی هند را داشته باشد. در پی بالا گرفتن تنش‌ها میان دهلی‌نو و اسلام‌آباد، ارتش پاکستان به دستور دولت این کشور به حالت آماده‌باش در آمد. به گزارش ایسنا، به نقل از یورونیوز، دولت پاکستان به ارتش این کشور دستور داد آمادگی هر نوع پاسخ متقابل به اقدامات احتمالی هند را داشته باشد. دولت هند، پاکستان را متهم می‌کند که به این گروه‌های تروریستی فضا و امکان فعالیت داده است. دولت پاکستان همواره این اتهام را رد کرده است.
خبرآنلاینخبرآنلاین2 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، هانیه توسلی، بازیگر سینمای ایران و برنده سیمرغ بلورین برای فیلم «دهلیز» در سی و یکمین جشنواره فیلم فجر، عکسی از سفر خود به جزیره هرمز را در اینستاگرام به اشتراک گذاشت. هانیه توسلی خیلی کوتاه در توضیح این عکس نوشت: «در هرمز که جان جانان است.» جزیره هرمز به دلیل داشتن خاک‌هایی به رنگ‌های قرمز، طلایی، سفید و … در جهان مشهور است.

اخبار بیشتر