درمان ایدز محقق شد
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

درمان ایدز محقق شد

ایدز جان 35 میلیون انسان را گرفته است

ایرناخبرگزاری ایرنا
ایدز جان 35 میلیون انسان را گرفته است
تهران- ایرنا- دبیر کل سازمان ملل متحد اعلام کرد: تاکنون بیش از 77 میلیون نفر در جهان به HIV مبتلا شده اند و در این میان بیش از 35 میلیون نفر نیز بر اثر بیماری مرتبط با ایدز جان سپرده اند.

به گزارش ایرنا از مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد، آنتونیو گوترش روز شنبه در پیامی به مناسبت روز جهانی ایدز (یک دسامبر 2018 برابر با 10 آذر) افزود: 30 سال پیش پس از نخستین روز جهانی ایدز، پاسخ به HIV بر سر دو راهی قرار گرفته است. مسیری که انتخاب می کنیم می تواند روند همه گیری را تعیین کند. اینکه آیا تا سال 2030 به ایدز پایان می دهیم یا اینکه نسل های آینده، بار این بیماری ویرانگر را بر دوش خواهند کشید.

او افزود: پیشرفت های زیادی در تشخیص و درمان این بیماری حاصل شده و تلاش ها در راستای پیشگیری از میلیون ها مورد ابتلای جدید جلوگیری کرده است.

وی ادامه داد: هنوز آهنگ پیشرفت با بلندپردازی جهانی همخوانی ندارد. عفونت های جدید HIV با سرعت کافی کاهش پیدا نمی کنند. بعضی از مناطق دنیا از این مسیر عقب افتاده اند و منابع مالی نیز کافی نیست. همچنین انگ و تبعیض هنوز افراد را عقب نگه می دارد به خصوص در میان جمعیت های کلیدی مثل همجنسگرایان، تن فروشان، تراجنسی ها، افرادی که مواد تزریق می کنند، زندانیان و مهاجران و دختران و زنان جوان.

گوترش گفت: یکی از هر چهار نفری که با HIV زندگی می کند، از ابتلای خود به این ویروس آگاهی ندارد و این امر مانع اتخاذ تصمیمات آگاهانه برای پیشگیری، درمان و دیگر خدمات مراقبت و حمایت توسط آنان می شود.

وی خاطرنشان کرد: هنوز فرصت باقیمانده است تا انجام آزمایش HIV را گسترش بدهیم و افراد بیشتری بتوانند به درمان دسترسی پیدا کنند. به این ترتیب می توان منابع مورد نیاز را برای پیشگیری از موارد جدید عفونت افزایش داد و به انگ پایان دهیم. به همین دلیل در این برهه حساس، در حال حاضر ما باید مسیر درست را انتخاب کنیم.

اجتمام *ف ش* 3063

خواندن خبر در سایت منبع

300 بیمار اچ.آی.وی و ایدز در یزد شناسایی شدند

ایرناخبرگزاری ایرنا
300 بیمار اچ.آی.وی و ایدز در یزد شناسایی شدند
یزد - ایرنا - پزشک برنامه‌های پیشگیری از ایدز دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد گفت: از سال 82 تاکنون 300 بیمار مبتلابه اچ. آی. وی و ایدز در این استان شناسایی شدند.

دکتر مرجان پدر زاده روز شنبه به مناسبت هفته اطلاع رسانی ایدز ( 8 تا 14 آذر) در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا برآورد کرد که 600 نفر به این بیماری‌ها مبتلا باشند که از مجموع بیماران شناسایی‌شده 226 نفر مرد و بقیه زن هستند.

وی بابیان اینکه هم‌اکنون 127 نفر تحت درمان هستند، تأکید کرد: در این مدت 61 نفر جان خود را ازدست‌داده‌اند.

پدر زاده در ادامه شایع‌ترین راه انتقال این بیماری را در یزد استفاده از سرنگ مشترک میان معتادان تزریقی و تماس جنسی خارج از چارچوب خانواده دانست و اظهار کرد: دریافت خون و فرآورده‌های خونی آلوده و انتقال از مادر مبتلابه نوزاد در دوران بارداری از دیگر راه‌های انتقال است.

پزشک برنامه‌های پیشگیری از ایدز دانشگاه علوم پزشکی یزد ادامه داد: این بیماری از طریق تماس‌های معمولی مانند دست دادن، در آغوش گرفتن، بوسیدن، نشستن در کنار فرد مبتلا، خوردن و آشامیدن ، گزش حشره، استفاده از توالت، حمام و استخر شنا منتقل نمی‌شود.

وی اظهار داشت: زمانی که فرد به ویروس مولد اچ. آی. وی آلوده شد تا شروع بیماری ایدز ممکن است 10 سال طول بکشد که طی این مدت فرد در ظاهر سالم است و می‌تواند به کار و فعالیت‌های خود ادامه دهد اما زمانی که علائم بیماری نمایان شد به ایدز مبتلا شده است.

** تاکنون نوزاد مبتلابه ایدز در یزد متولد نشد

پدر زاده اظهار داشت: از سال 82 تاکنون 20 زن باردار مبتلابه اچ. ای. وی در استان یزد شناسایی شدند که تحت کنترل و مراقبت قرار گرفتند و موفق به تولد نوزادان سالم شدند.

وی با اشاره به اجرای طرح پیشگیری انتقال ایدز از مادر مبتلابه نوزاد در استان در 2 سال گذشته در بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی درمانی افزود: در این طرح همه مادران باردار در سه‌ماهه اول و سه‌ماهه سوم حاملگی مورد آزمایش قرار گرفتند و درصورتی‌که مبتلابه ایدز باشند، تحت درمان قرار می‌گیرند.

پزشک برنامه‌های پیشگیری از ایدز دانشگاه علوم پزشکی یزد برگزاری همایش‌های مختلف درزمینهٔ بیماری ایدز، کارگاه آموزشی پیشگیری از ایدز ، اطلاع رسانی در میدان‌های اصلی شهر و تئاتر خیابانی را ازجمله برنامه‌های این هفته ذکر کرد.

اول دسامبر برابر با دهم آذرماه به‌عنوان روز جهانی ایدز نام‌گذاری شد و شعار امسال این روز « جهت آگاهی از سلامتی، من هم آزمایش اچ. آی. وی می‌دهم» اعلام شد.

ایدز(AIDS)یا سندرم نقص ایمنی اکتسابی(Acquired immune deficiency syndrome)، نوعی بیماری است که در دستگاه ایمنی و توسط ویروس نقص ایمنی(HIV) ایجاد می‌شود.

2088/ 2047/

خواندن خبر در سایت منبع

کنترل ایدز نیازمند اطلاع رسانی بیشتر است

ایرناخبرگزاری ایرنا
کنترل ایدز نیازمند اطلاع رسانی بیشتر است
شاهرود- ایرنا- معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شاهرود گفت: آموزش و اطلاع رسانی برای پیشگیری و کنترل ایدز به همکاری همه ی دستگاه ها با مراکز بهداشت نیاز دارد.

به گزارش ایرنا ، احسان بینش شنبه در همایشی که به مناسبت روز جهانی ایدز در معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود برگزار شد، دوره نهفتگی طولانی مدت را یکی از موانع پیش رو برای تشخیص و کنترل بیماری ایدز دانست و افزود: از زمان ورود ویروس به بدن بین سه تا 6 روز طول می کشد تا سندرم HIV حاد ایجاد شود که به طور معمول تشخیص داده نمی شود مگر آنکه فرد از تماس مستقیم با فرد مبتلا آگاهی داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه این سندرم دارای علائم سرماخوردگی بوده بعد از حدود 2 هفته برطرف می شود، ابراز داشت: پس از آن بیماری وارد مرحله ی نهفته می شود که به طور میانگین هشت تا 10 سال به طول می انجامد.

بینش با بیان اینکه در دوره نهفتگی ، فرد بدون داشتن اطلاع از بیماری خود باعث انتشار ویروس و انتقال آن به دیگران می شود، تصریح کرد: بعد از این مدت با مختل شدن دستگاه ایمنی بدن علائم ایدز بروز یافته و بیمار دچار عفونت های فرصت طلب مداوم و یا برخی از سرطان های بدخیم می شود.

وی به بدبینی موجود در جامعه نسبت به افراد مبتلا نیز اشاره کرده و آن را یکی از موانع کنترل این بیماری برشمرد. به عقیده ی وی آگاهی افراد جامعه از این بیماری و انجام آزمایش های لازم می تواند در راستای کاهش این نگرش منفی و اطلاع رسانی و کنترل بیماری تأثیرگذار باشد.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شاهرود همچنین با بیان اینکه بر اساس سیاستگذاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مرگ های مربوط به بیماری ایدز در بازه ی زمانی سال های 94 تا 98 باید 20 درصد کاهش یابد، اضافه کرد: بر این اساس شیوع HIV در مردم عادی باید به کمتر از 15صدم درصد و در افراد تزریقی کمتر از 15 درصد برسد.

بینش یادآور شد: بروز بیماری نیز در نوزادانی که از مادران مبتلا به HIV به دنیا می آیند باید تا پایان سال آینده 90 درصد کاهش یابد.

وی اضافه کرد: علاوه براین بنابر هدف گذاری درازمدت سازمان بهداشت جهانی، تا سال 2030 باید 90 درصد بیماران HIV تشخیص داده شده و از این تعداد، 90 درصد هم تحت درمان و نظارت باشند.

معاون دانشگاه علوم پزشکی شاهرود به دیگر سیاست های برنامه ی کنترل ایدز هم اشاره کرد و گفت: برای پیشگیری از انتقال از راه خون و تأمین سلامت خون باید پوشش غربالگری خون و فرآورده های اهدا شده به طور کامل حفظ شود که این مهم انجام می شود.

بینش پیشگیری از انتقال تزریقی و کاهش آسیب، پیشگیری از انتقال جنسی و تشخیص، مراقبت و درمان را از دیگر سرفصل های این برنامه عنوان کرد و گفت: توصیه به مردم برای انجام مشاوره و آزمایش تشخیصی HIV، پیشگیری انتقال از مادر به فرزند، حمایت و توامندسازی مبتلایان واجد شرایط و یتیمان ایدز و همچنین تقویت نظام مراقبت اپیدمیولوژیک و مدیریت داده ها و تقویت زیرساخت ها از دیگر برنامه های کنترل ایدز است.

وی بر ضرورت آگاهی بخشی به اقشار گوناگون جامعه درباره وجود شیوه های درمان این بیماری تأکید کرد و افزود: برای بیماران مبتلا به HIV درمان هایی وجود دارد که به صورت رایگان انجام شده و فرد می تواند چندین دهه از زندگی عادی در کنار دیگران بهره مند شود.

به گزارش ایرنا، در حاشیه این همایش اتوبوسی نیز راه اندازی شد که به مدت یک هفته در نقاط گوناگون سطح شهر مستقر میشود. در این اتوبوس کارشناسان مرکز بهداشت آزمایش سریع تشخیص HIVرا برای متقاضیان انجام می دهند.

چهارم تا هشتم آذر هفته اطلاع رسانی ایدز و دهم آذر نیز روز جهانی ایدز نام گذاری شده است.

7359/6167

خواندن خبر در سایت منبع

برگزاری همایش پیشگیری و مقابله با ایدز/پوشش آموزشی۲۳هزاردانش آموز

مهرخبرگزاری مهر
برگزاری همایش پیشگیری و مقابله با ایدز/پوشش آموزشی۲۳هزاردانش آموز
یاسوج- همایش پیشگیری و مقابله با ایدز در آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر، رئیس اداره سلامت و تندرستی آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد پیش از ظهر شنبه در این همایش گفت: ۲۳ هزار دانش آموز در قالب ۱۷۱ آموزشگاه متوسطه دوم زیر پوشش برنامه آموزش و پیشگیری از بیماری ایدز قرار دارند.

بشیر آرمان با اشاره به برنامه های مختلف آموزشی پیشگیری، آگاه سازی و آموزش با محوریت بیماری های واگیر و غیر واگیر، افزود: ۸۸ هزار دانش آموز مقاطع مختلف از برنامه های آموزشی این حوزه بهره مند می شوند.

آرمان از فعالیت ۱۲۴ ‌مربی و مراقب سلامت با هدف ارائه آموزش های راه های انتقال، پیشگیری و آگاه سازی از بیماری ایدز به جامعه هدف خبر داد و اظهار کرد: این مربیان پوشش آموزشی اولیاء و دانش آموزان را انجام می دهند.

آرمان خاطرنشان کرد: با هدف ارتقای آموزش و آگاه سازی با محوریت بیماری های مختلف، هدفگذاری های آموزشی با پوشش مقاطع مختلف تحصیلی انجام شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | حمله کارشناس شبکه سه به ترانه علیدوستی و دیگر عوامل شهرزاد

خبرآنلاینخبرآنلاین13 ساعت قبل

توسعه مراکز بازپروری معتادان در دستور کار سپاه

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، سردار سرتیپ پاسدار علی فدوی در حاشیه بازدید از مرکز بازپروی و ترک اعتیاد، صیانت و اشتغال پادگان شهید زیادیان تهران با اشاره به تدابیر رو به گسترش سپاه برای مبارزه با اعتیاد در کشور گفت: اقدام‌های خوبی شده و برنامه سپاه توسعه این مراکز در سراسر کشور است. وی با تاکید بر اینکه نگاه سپاه به این قشر آسیب دیده همواره از سر عطوفت و مهربانی است، افزود: فعالیت‌های این مرکز مرحله‌ای و چرخشی و اولین مرحله آن ترک اعتیاد است که در اینجا در حال انجام است و مراحل بعدی اشتغال است تا افراد در وضع خوبی وارد فضای اشتغال شوند. وی گفت: همه افراد این مرکز در اوج عزت هستند که به دلائلی گرفتار اعتیاد شدند و اشتغال از عوامل مهم ساماندهی این شرایط است که پیگیری خواهیم کرد.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
ساعت۲۴ - رئیس پلیس راه استان، از اجرای محدودیت‌های ترافیکی در محورهای مواصلاتی این استان خبر داد. سرهنگ «رضا گودرزی» با اعلام این خبر گفت: به منظور تأمین نظم و امنیت در جاده‌ها و محورهای مواصلاتی استان البرز محدودیت‌های ترافیکی، اجرا می‌شود. وی گفت: علاوه برممنوعیت تردد موتور سیکلت از ساعت ۱۲ ظهر روز چهارشنبه (اول خرداد ماه) تا ساعت ۶ روز سه شنبه (۷ خرداد ماه) از محورهای «کرج - چالوس»، تردد انواع تریلر، کامیون و کامیونت نیز از محور مذکور ممنوع است. سرهنگ گودرزی افزود: تردد انواع وسایل نقلیه از ساعت ۱۵ تا ۲۴ روز دوشنبه (۶ خرداد ماه) از کرج به سمت مرزن آباد ممنوع بوده و در صورت اعلام ماموران پلیس راه در محل، تردد انواع وسایل نقلیه از ساعت ۱۸ تا ۲۴ روز دوشنبه ۶ خرداد ماه از مرزن آباد به سمت کرج به صورت یک طرفه خواهد بود. رئیس پلیس راه استان البرز، خاطرنشان کرد: مرکز کنترل ترافیک پلیس راه ناجا با شماره تلفن ۱۲۰و ۸۸۲۵۵۵۵۵ به صورت شبانه روز، پاسخگوی وضعیت راه‌های کشور و امدادرسانی احتمالی به حادثه دیدگان است.
موجموج1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری موج اصفهان، حمید شهبازی با اشاره به پیشرفت ۸۰درصدی عملیات اجرایی ساماندهی خیابان هفت تیر گفت: عملیات اجرایی ساماندهی خیابان هفت تیر حد فاصل خیابان پروین تا خیابان سپیده کاشانی شامل مناسب‌سازی پیاده‌روها و تعریض خیابان است. وی افزود: برای ساماندهی خیابان هفت تیر ۱۵ میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته شده و پیش‌بینی می‌شود تا قبل از پایان سال تکمیل شود. شهبازی با تاکید بر اینکه گلوگاه‌های سطح منطقه در راستای طرح‌های آزادسازی، بازگشایی می‌شود، تصریح کرد: آزادسازی خیابان عسکریه دوم و خیابان شهید رضائیان که به موازات خیابان شیخ طوسی است و به روان سازی ترافیک در خیابان شیخ طوسی کمک می‌کند از دیگر طرح‌های آزادسازی سال جاری منطقه ۱۰ است. وی افزود: احداث فرهنگسرای معظم در محله کمتر برخوردار حصه که تاکنون بیش از سه میلیارد تومان برای آن هزینه شده از دیگر طرح‌های شهرداری منطقه ۱۰ برای این محله است. مدیر منطقه ۱۰ شهرداری اصفهان با بیان اینکه یکی از پروژه‌های مهم که می‌تواند به روان سازی ترافیک و ضریب امنیت منطقه کمک کند اجرای رینگ چهارم ترافیکی شهر اصفهان در محدوده اتوبان شهید اردستانی است، تصریح کرد: یکی دیگر از طرح‌های در اولویت منطقه، آزادسازی ورودی اطشاران (مجموعه مسکونی میلاد) است که بسیار مورد درخواست و تاکید مردم بوده، از این رو در دستور کار منطقه ۱۰ شهرداری اصفهان قرار گرفته است.
صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ سردار «حسین اشتری» در آستانه چهل و یکمین سالگرد شهادت شهید «سیدعلی اندرزگو» عصر امروز به دیدار خانواده این شهید انقلاب اسلامی ایران رفت. فرمانده نیروی انتظامی درباره خصوصیات اخلاقی شهید اندرزگو گفت: شهید سیدعلی اندرزگو از دیگر شهدا جلوتر و به دلیل مطالعه بسیار دارای فهم سیاسی قوی بود. درک بموقع وظیفه، روحیه جهادی و کار اطلاعاتی و مخفیانه و ولایت پذیری و گوش به فرمان ولایت بودن از دیگر خصوصیات بارز این شهید بزرگوار است. فرمانده ناجا با بیان اینکه ما همواره خود را مدیون خون شهدا می‌دانیم و هرچه داریم به برکت خون این عزیزان است، تاکید کرد: همواره محتاج دعای خیر همه خانواده شهدا خصوصا همسران و مادران این بزرگواران بوده و هستیم. قطعا در کنار پیچیدگی‌های کار ما جز لطف خدا و عنایت امام زمان (عج) و دعای شما خانواده شهدا نمی‌تواند موفقیت را برای ما به ارمغان آورد.
فراروفرارو23 ساعت قبل
خلاصه زندگی مشترک من و «رهام» درحالی آغاز شد که هیچ لذتی را در گذر زمان احساس نمی‌کردم. در همین اثنا باردار شدم، اما متاسفانه جنینم سقط شد و باز هم در آرزوی داشتن فرزند باقی ماندم. با وجود این از این که با سپهر زندگی می‌کردم خوشحال بودم تا این که حدود دو ماه قبل سپهر با یک بهانه واهی مرا رها کرد و گفت: دیگر قصد زندگی با مرا ندارد. من که همه ارثیه‌ام را برای تو هزینه کرده‌ام حتی برای هدیه تولدت خودرو‌های شاسی بلند خارجی خریدم! این گونه بود که سپهر با ناراحتی منزل را ترک کرد و حالا می‌خواهد مرا طلاق بدهد.

اخبار بیشتر