1. خبری
  2. اجتماعی
پوشش خبری

درمان ایدز محقق شد

ایدز جان 35 میلیون انسان را گرفته است

ایرناخبرگزاری ایرنا
ایدز جان 35 میلیون انسان را گرفته است

به گزارش ایرنا از مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد، آنتونیو گوترش روز شنبه در پیامی به مناسبت روز جهانی ایدز (یک دسامبر 2018 برابر با 10 آذر) افزود: 30 سال پیش پس از نخستین روز جهانی ایدز، پاسخ به HIV بر سر دو راهی قرار گرفته است. مسیری که انتخاب می کنیم می تواند روند همه گیری را تعیین کند. اینکه آیا تا سال 2030 به ایدز پایان می دهیم یا اینکه نسل های آینده، بار این بیماری ویرانگر را بر دوش خواهند کشید.

او افزود: پیشرفت های زیادی در تشخیص و درمان این بیماری حاصل شده و تلاش ها در راستای پیشگیری از میلیون ها مورد ابتلای جدید جلوگیری کرده است.

وی ادامه داد: هنوز آهنگ پیشرفت با بلندپردازی جهانی همخوانی ندارد. عفونت های جدید HIV با سرعت کافی کاهش پیدا نمی کنند. بعضی از مناطق دنیا از این مسیر عقب افتاده اند و منابع مالی نیز کافی نیست. همچنین انگ و تبعیض هنوز افراد را عقب نگه می دارد به خصوص در میان جمعیت های کلیدی مثل همجنسگرایان، تن فروشان، تراجنسی ها، افرادی که مواد تزریق می کنند، زندانیان و مهاجران و دختران و زنان جوان.

گوترش گفت: یکی از هر چهار نفری که با HIV زندگی می کند، از ابتلای خود به این ویروس آگاهی ندارد و این امر مانع اتخاذ تصمیمات آگاهانه برای پیشگیری، درمان و دیگر خدمات مراقبت و حمایت توسط آنان می شود.

وی خاطرنشان کرد: هنوز فرصت باقیمانده است تا انجام آزمایش HIV را گسترش بدهیم و افراد بیشتری بتوانند به درمان دسترسی پیدا کنند. به این ترتیب می توان منابع مورد نیاز را برای پیشگیری از موارد جدید عفونت افزایش داد و به انگ پایان دهیم. به همین دلیل در این برهه حساس، در حال حاضر ما باید مسیر درست را انتخاب کنیم.

اجتمام *ف ش* 3063

خواندن خبر در سایت منبع

300 بیمار اچ.آی.وی و ایدز در یزد شناسایی شدند

ایرناخبرگزاری ایرنا
300 بیمار اچ.آی.وی و ایدز در یزد شناسایی شدند

دکتر مرجان پدر زاده روز شنبه به مناسبت هفته اطلاع رسانی ایدز ( 8 تا 14 آذر) در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا برآورد کرد که 600 نفر به این بیماری‌ها مبتلا باشند که از مجموع بیماران شناسایی‌شده 226 نفر مرد و بقیه زن هستند.

وی بابیان اینکه هم‌اکنون 127 نفر تحت درمان هستند، تأکید کرد: در این مدت 61 نفر جان خود را ازدست‌داده‌اند.

پدر زاده در ادامه شایع‌ترین راه انتقال این بیماری را در یزد استفاده از سرنگ مشترک میان معتادان تزریقی و تماس جنسی خارج از چارچوب خانواده دانست و اظهار کرد: دریافت خون و فرآورده‌های خونی آلوده و انتقال از مادر مبتلابه نوزاد در دوران بارداری از دیگر راه‌های انتقال است.

پزشک برنامه‌های پیشگیری از ایدز دانشگاه علوم پزشکی یزد ادامه داد: این بیماری از طریق تماس‌های معمولی مانند دست دادن، در آغوش گرفتن، بوسیدن، نشستن در کنار فرد مبتلا، خوردن و آشامیدن ، گزش حشره، استفاده از توالت، حمام و استخر شنا منتقل نمی‌شود.

وی اظهار داشت: زمانی که فرد به ویروس مولد اچ. آی. وی آلوده شد تا شروع بیماری ایدز ممکن است 10 سال طول بکشد که طی این مدت فرد در ظاهر سالم است و می‌تواند به کار و فعالیت‌های خود ادامه دهد اما زمانی که علائم بیماری نمایان شد به ایدز مبتلا شده است.

** تاکنون نوزاد مبتلابه ایدز در یزد متولد نشد

پدر زاده اظهار داشت: از سال 82 تاکنون 20 زن باردار مبتلابه اچ. ای. وی در استان یزد شناسایی شدند که تحت کنترل و مراقبت قرار گرفتند و موفق به تولد نوزادان سالم شدند.

وی با اشاره به اجرای طرح پیشگیری انتقال ایدز از مادر مبتلابه نوزاد در استان در 2 سال گذشته در بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی درمانی افزود: در این طرح همه مادران باردار در سه‌ماهه اول و سه‌ماهه سوم حاملگی مورد آزمایش قرار گرفتند و درصورتی‌که مبتلابه ایدز باشند، تحت درمان قرار می‌گیرند.

پزشک برنامه‌های پیشگیری از ایدز دانشگاه علوم پزشکی یزد برگزاری همایش‌های مختلف درزمینهٔ بیماری ایدز، کارگاه آموزشی پیشگیری از ایدز ، اطلاع رسانی در میدان‌های اصلی شهر و تئاتر خیابانی را ازجمله برنامه‌های این هفته ذکر کرد.

اول دسامبر برابر با دهم آذرماه به‌عنوان روز جهانی ایدز نام‌گذاری شد و شعار امسال این روز « جهت آگاهی از سلامتی، من هم آزمایش اچ. آی. وی می‌دهم» اعلام شد.

ایدز(AIDS)یا سندرم نقص ایمنی اکتسابی(Acquired immune deficiency syndrome)، نوعی بیماری است که در دستگاه ایمنی و توسط ویروس نقص ایمنی(HIV) ایجاد می‌شود.

2088/ 2047/

خواندن خبر در سایت منبع

درمان ایدز محقق شد

رکناخبرگزاری رکنا
درمان ایدز محقق شد

کنترل ایدز نیازمند اطلاع رسانی بیشتر است

ایرناخبرگزاری ایرنا
کنترل ایدز نیازمند اطلاع رسانی بیشتر است

به گزارش ایرنا ، احسان بینش شنبه در همایشی که به مناسبت روز جهانی ایدز در معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود برگزار شد، دوره نهفتگی طولانی مدت را یکی از موانع پیش رو برای تشخیص و کنترل بیماری ایدز دانست و افزود: از زمان ورود ویروس به بدن بین سه تا 6 روز طول می کشد تا سندرم HIV حاد ایجاد شود که به طور معمول تشخیص داده نمی شود مگر آنکه فرد از تماس مستقیم با فرد مبتلا آگاهی داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه این سندرم دارای علائم سرماخوردگی بوده بعد از حدود 2 هفته برطرف می شود، ابراز داشت: پس از آن بیماری وارد مرحله ی نهفته می شود که به طور میانگین هشت تا 10 سال به طول می انجامد.

بینش با بیان اینکه در دوره نهفتگی ، فرد بدون داشتن اطلاع از بیماری خود باعث انتشار ویروس و انتقال آن به دیگران می شود، تصریح کرد: بعد از این مدت با مختل شدن دستگاه ایمنی بدن علائم ایدز بروز یافته و بیمار دچار عفونت های فرصت طلب مداوم و یا برخی از سرطان های بدخیم می شود.

وی به بدبینی موجود در جامعه نسبت به افراد مبتلا نیز اشاره کرده و آن را یکی از موانع کنترل این بیماری برشمرد. به عقیده ی وی آگاهی افراد جامعه از این بیماری و انجام آزمایش های لازم می تواند در راستای کاهش این نگرش منفی و اطلاع رسانی و کنترل بیماری تأثیرگذار باشد.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شاهرود همچنین با بیان اینکه بر اساس سیاستگذاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مرگ های مربوط به بیماری ایدز در بازه ی زمانی سال های 94 تا 98 باید 20 درصد کاهش یابد، اضافه کرد: بر این اساس شیوع HIV در مردم عادی باید به کمتر از 15صدم درصد و در افراد تزریقی کمتر از 15 درصد برسد.

بینش یادآور شد: بروز بیماری نیز در نوزادانی که از مادران مبتلا به HIV به دنیا می آیند باید تا پایان سال آینده 90 درصد کاهش یابد.

وی اضافه کرد: علاوه براین بنابر هدف گذاری درازمدت سازمان بهداشت جهانی، تا سال 2030 باید 90 درصد بیماران HIV تشخیص داده شده و از این تعداد، 90 درصد هم تحت درمان و نظارت باشند.

معاون دانشگاه علوم پزشکی شاهرود به دیگر سیاست های برنامه ی کنترل ایدز هم اشاره کرد و گفت: برای پیشگیری از انتقال از راه خون و تأمین سلامت خون باید پوشش غربالگری خون و فرآورده های اهدا شده به طور کامل حفظ شود که این مهم انجام می شود.

بینش پیشگیری از انتقال تزریقی و کاهش آسیب، پیشگیری از انتقال جنسی و تشخیص، مراقبت و درمان را از دیگر سرفصل های این برنامه عنوان کرد و گفت: توصیه به مردم برای انجام مشاوره و آزمایش تشخیصی HIV، پیشگیری انتقال از مادر به فرزند، حمایت و توامندسازی مبتلایان واجد شرایط و یتیمان ایدز و همچنین تقویت نظام مراقبت اپیدمیولوژیک و مدیریت داده ها و تقویت زیرساخت ها از دیگر برنامه های کنترل ایدز است.

وی بر ضرورت آگاهی بخشی به اقشار گوناگون جامعه درباره وجود شیوه های درمان این بیماری تأکید کرد و افزود: برای بیماران مبتلا به HIV درمان هایی وجود دارد که به صورت رایگان انجام شده و فرد می تواند چندین دهه از زندگی عادی در کنار دیگران بهره مند شود.

به گزارش ایرنا، در حاشیه این همایش اتوبوسی نیز راه اندازی شد که به مدت یک هفته در نقاط گوناگون سطح شهر مستقر میشود. در این اتوبوس کارشناسان مرکز بهداشت آزمایش سریع تشخیص HIVرا برای متقاضیان انجام می دهند.

چهارم تا هشتم آذر هفته اطلاع رسانی ایدز و دهم آذر نیز روز جهانی ایدز نام گذاری شده است.

7359/6167

خواندن خبر در سایت منبع

برگزاری همایش پیشگیری و مقابله با ایدز/پوشش آموزشی۲۳هزاردانش آموز

مهرخبرگزاری مهر
برگزاری همایش پیشگیری و مقابله با ایدز/پوشش آموزشی۲۳هزاردانش آموز

به گزارش خبرنگار مهر، رئیس اداره سلامت و تندرستی آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد پیش از ظهر شنبه در این همایش گفت: ۲۳ هزار دانش آموز در قالب ۱۷۱ آموزشگاه متوسطه دوم زیر پوشش برنامه آموزش و پیشگیری از بیماری ایدز قرار دارند.

بشیر آرمان با اشاره به برنامه های مختلف آموزشی پیشگیری، آگاه سازی و آموزش با محوریت بیماری های واگیر و غیر واگیر، افزود: ۸۸ هزار دانش آموز مقاطع مختلف از برنامه های آموزشی این حوزه بهره مند می شوند.

آرمان از فعالیت ۱۲۴ ‌مربی و مراقب سلامت با هدف ارائه آموزش های راه های انتقال، پیشگیری و آگاه سازی از بیماری ایدز به جامعه هدف خبر داد و اظهار کرد: این مربیان پوشش آموزشی اولیاء و دانش آموزان را انجام می دهند.

آرمان خاطرنشان کرد: با هدف ارتقای آموزش و آگاه سازی با محوریت بیماری های مختلف، هدفگذاری های آموزشی با پوشش مقاطع مختلف تحصیلی انجام شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

خبر فوریخبر فوری9 ساعت قبل
اگر خانم مارپل اینجا بود، معمای فوت بابا حل می‌شد/ چرا برخی گذاشتند و بعد از فوت به سخنان بابا جواب دادند؟ آدم شک می‌کند/ اصلاح‌طلبان به شعارهایشان پایبند نبودند/ اعظم طالقانی را تحسین می‌کنم
ایرناایرنا8 ساعت قبل
معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی استان فارس در گزارش روز شنبه خود این مطلب را به نقل از رئیس پلیس راه شمالاین استان اعلام و بیان کرد: در این حادثه خودرو پژو ۴۰۵ که حامل ۲ نفر سرنشین بود پس از برخورد با یک نفر عابر پیاده موجب مرگ او شد و سرنشینان این وسیله نقلیه نیز جان سپردند. سرهنگ عبدالهاشم دهقانی افزود: کارشناسان، علت وقوع این سانحه رانندگی را تخطی از سرعت مطمئنه راننده پژو اعلام کرده‌اند. شهرستان فیروزآباد در فاصله ۹۳ کیلومتری جنوب غرب شیراز قرار دارد. ۹۸۷۳ /۶۱۱۸انتهای پیام /*
خبرآنلاینخبرآنلاین7 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، دو تیم فولاد خوزستان و نفت مسجد سلیمان در جریان هفته هجدهم لیگ‌برتر در ورزشگاه غدیر اهواز به مصاف هم رفتند. این بازی در نیمه اول چند موقعیت خطرناک داشت که می‌توانست به گل تبدیل شود اما تنها یکی از آن‌ها گل شد. در دقیقه ۲۸ ایوب والی از روی نقطه کرنر و با ضربه سر موفق شد دروازه شاگردان مرزبان را باز کند. دقیقه ۳۹، لوسیانو پریرا از روی نقطه پنالتی این فرصت را داشت برای بار دوم دروازه نفت مسجد سلیمان را باز کند اما مهرداد طهماسبی توانست این پنالتی را مهار کند. تنها موقعیت مهم شاگردان علیرضا مرزبان هم در دقیقه ۴۳ رخ داد که ضربه ایستگاهی این تیم با اختلافی کم از گوشه دروازه به بیرون رفت.

اخبار بیشتر