1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

درمان ایدز محقق شد

ایدز جان 35 میلیون انسان را گرفته است

ایرناخبرگزاری ایرنا
ایدز جان 35 میلیون انسان را گرفته است

به گزارش ایرنا از مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد، آنتونیو گوترش روز شنبه در پیامی به مناسبت روز جهانی ایدز (یک دسامبر 2018 برابر با 10 آذر) افزود: 30 سال پیش پس از نخستین روز جهانی ایدز، پاسخ به HIV بر سر دو راهی قرار گرفته است. مسیری که انتخاب می کنیم می تواند روند همه گیری را تعیین کند. اینکه آیا تا سال 2030 به ایدز پایان می دهیم یا اینکه نسل های آینده، بار این بیماری ویرانگر را بر دوش خواهند کشید.

او افزود: پیشرفت های زیادی در تشخیص و درمان این بیماری حاصل شده و تلاش ها در راستای پیشگیری از میلیون ها مورد ابتلای جدید جلوگیری کرده است.

وی ادامه داد: هنوز آهنگ پیشرفت با بلندپردازی جهانی همخوانی ندارد. عفونت های جدید HIV با سرعت کافی کاهش پیدا نمی کنند. بعضی از مناطق دنیا از این مسیر عقب افتاده اند و منابع مالی نیز کافی نیست. همچنین انگ و تبعیض هنوز افراد را عقب نگه می دارد به خصوص در میان جمعیت های کلیدی مثل همجنسگرایان، تن فروشان، تراجنسی ها، افرادی که مواد تزریق می کنند، زندانیان و مهاجران و دختران و زنان جوان.

گوترش گفت: یکی از هر چهار نفری که با HIV زندگی می کند، از ابتلای خود به این ویروس آگاهی ندارد و این امر مانع اتخاذ تصمیمات آگاهانه برای پیشگیری، درمان و دیگر خدمات مراقبت و حمایت توسط آنان می شود.

وی خاطرنشان کرد: هنوز فرصت باقیمانده است تا انجام آزمایش HIV را گسترش بدهیم و افراد بیشتری بتوانند به درمان دسترسی پیدا کنند. به این ترتیب می توان منابع مورد نیاز را برای پیشگیری از موارد جدید عفونت افزایش داد و به انگ پایان دهیم. به همین دلیل در این برهه حساس، در حال حاضر ما باید مسیر درست را انتخاب کنیم.

اجتمام *ف ش* 3063

خواندن خبر در سایت منبع

300 بیمار اچ.آی.وی و ایدز در یزد شناسایی شدند

ایرناخبرگزاری ایرنا
300 بیمار اچ.آی.وی و ایدز در یزد شناسایی شدند

دکتر مرجان پدر زاده روز شنبه به مناسبت هفته اطلاع رسانی ایدز ( 8 تا 14 آذر) در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا برآورد کرد که 600 نفر به این بیماری‌ها مبتلا باشند که از مجموع بیماران شناسایی‌شده 226 نفر مرد و بقیه زن هستند.

وی بابیان اینکه هم‌اکنون 127 نفر تحت درمان هستند، تأکید کرد: در این مدت 61 نفر جان خود را ازدست‌داده‌اند.

پدر زاده در ادامه شایع‌ترین راه انتقال این بیماری را در یزد استفاده از سرنگ مشترک میان معتادان تزریقی و تماس جنسی خارج از چارچوب خانواده دانست و اظهار کرد: دریافت خون و فرآورده‌های خونی آلوده و انتقال از مادر مبتلابه نوزاد در دوران بارداری از دیگر راه‌های انتقال است.

پزشک برنامه‌های پیشگیری از ایدز دانشگاه علوم پزشکی یزد ادامه داد: این بیماری از طریق تماس‌های معمولی مانند دست دادن، در آغوش گرفتن، بوسیدن، نشستن در کنار فرد مبتلا، خوردن و آشامیدن ، گزش حشره، استفاده از توالت، حمام و استخر شنا منتقل نمی‌شود.

وی اظهار داشت: زمانی که فرد به ویروس مولد اچ. آی. وی آلوده شد تا شروع بیماری ایدز ممکن است 10 سال طول بکشد که طی این مدت فرد در ظاهر سالم است و می‌تواند به کار و فعالیت‌های خود ادامه دهد اما زمانی که علائم بیماری نمایان شد به ایدز مبتلا شده است.

** تاکنون نوزاد مبتلابه ایدز در یزد متولد نشد

پدر زاده اظهار داشت: از سال 82 تاکنون 20 زن باردار مبتلابه اچ. ای. وی در استان یزد شناسایی شدند که تحت کنترل و مراقبت قرار گرفتند و موفق به تولد نوزادان سالم شدند.

وی با اشاره به اجرای طرح پیشگیری انتقال ایدز از مادر مبتلابه نوزاد در استان در 2 سال گذشته در بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی درمانی افزود: در این طرح همه مادران باردار در سه‌ماهه اول و سه‌ماهه سوم حاملگی مورد آزمایش قرار گرفتند و درصورتی‌که مبتلابه ایدز باشند، تحت درمان قرار می‌گیرند.

پزشک برنامه‌های پیشگیری از ایدز دانشگاه علوم پزشکی یزد برگزاری همایش‌های مختلف درزمینهٔ بیماری ایدز، کارگاه آموزشی پیشگیری از ایدز ، اطلاع رسانی در میدان‌های اصلی شهر و تئاتر خیابانی را ازجمله برنامه‌های این هفته ذکر کرد.

اول دسامبر برابر با دهم آذرماه به‌عنوان روز جهانی ایدز نام‌گذاری شد و شعار امسال این روز « جهت آگاهی از سلامتی، من هم آزمایش اچ. آی. وی می‌دهم» اعلام شد.

ایدز(AIDS)یا سندرم نقص ایمنی اکتسابی(Acquired immune deficiency syndrome)، نوعی بیماری است که در دستگاه ایمنی و توسط ویروس نقص ایمنی(HIV) ایجاد می‌شود.

2088/ 2047/

خواندن خبر در سایت منبع

کنترل ایدز نیازمند اطلاع رسانی بیشتر است

ایرناخبرگزاری ایرنا
کنترل ایدز نیازمند اطلاع رسانی بیشتر است

به گزارش ایرنا ، احسان بینش شنبه در همایشی که به مناسبت روز جهانی ایدز در معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود برگزار شد، دوره نهفتگی طولانی مدت را یکی از موانع پیش رو برای تشخیص و کنترل بیماری ایدز دانست و افزود: از زمان ورود ویروس به بدن بین سه تا 6 روز طول می کشد تا سندرم HIV حاد ایجاد شود که به طور معمول تشخیص داده نمی شود مگر آنکه فرد از تماس مستقیم با فرد مبتلا آگاهی داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه این سندرم دارای علائم سرماخوردگی بوده بعد از حدود 2 هفته برطرف می شود، ابراز داشت: پس از آن بیماری وارد مرحله ی نهفته می شود که به طور میانگین هشت تا 10 سال به طول می انجامد.

بینش با بیان اینکه در دوره نهفتگی ، فرد بدون داشتن اطلاع از بیماری خود باعث انتشار ویروس و انتقال آن به دیگران می شود، تصریح کرد: بعد از این مدت با مختل شدن دستگاه ایمنی بدن علائم ایدز بروز یافته و بیمار دچار عفونت های فرصت طلب مداوم و یا برخی از سرطان های بدخیم می شود.

وی به بدبینی موجود در جامعه نسبت به افراد مبتلا نیز اشاره کرده و آن را یکی از موانع کنترل این بیماری برشمرد. به عقیده ی وی آگاهی افراد جامعه از این بیماری و انجام آزمایش های لازم می تواند در راستای کاهش این نگرش منفی و اطلاع رسانی و کنترل بیماری تأثیرگذار باشد.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شاهرود همچنین با بیان اینکه بر اساس سیاستگذاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مرگ های مربوط به بیماری ایدز در بازه ی زمانی سال های 94 تا 98 باید 20 درصد کاهش یابد، اضافه کرد: بر این اساس شیوع HIV در مردم عادی باید به کمتر از 15صدم درصد و در افراد تزریقی کمتر از 15 درصد برسد.

بینش یادآور شد: بروز بیماری نیز در نوزادانی که از مادران مبتلا به HIV به دنیا می آیند باید تا پایان سال آینده 90 درصد کاهش یابد.

وی اضافه کرد: علاوه براین بنابر هدف گذاری درازمدت سازمان بهداشت جهانی، تا سال 2030 باید 90 درصد بیماران HIV تشخیص داده شده و از این تعداد، 90 درصد هم تحت درمان و نظارت باشند.

معاون دانشگاه علوم پزشکی شاهرود به دیگر سیاست های برنامه ی کنترل ایدز هم اشاره کرد و گفت: برای پیشگیری از انتقال از راه خون و تأمین سلامت خون باید پوشش غربالگری خون و فرآورده های اهدا شده به طور کامل حفظ شود که این مهم انجام می شود.

بینش پیشگیری از انتقال تزریقی و کاهش آسیب، پیشگیری از انتقال جنسی و تشخیص، مراقبت و درمان را از دیگر سرفصل های این برنامه عنوان کرد و گفت: توصیه به مردم برای انجام مشاوره و آزمایش تشخیصی HIV، پیشگیری انتقال از مادر به فرزند، حمایت و توامندسازی مبتلایان واجد شرایط و یتیمان ایدز و همچنین تقویت نظام مراقبت اپیدمیولوژیک و مدیریت داده ها و تقویت زیرساخت ها از دیگر برنامه های کنترل ایدز است.

وی بر ضرورت آگاهی بخشی به اقشار گوناگون جامعه درباره وجود شیوه های درمان این بیماری تأکید کرد و افزود: برای بیماران مبتلا به HIV درمان هایی وجود دارد که به صورت رایگان انجام شده و فرد می تواند چندین دهه از زندگی عادی در کنار دیگران بهره مند شود.

به گزارش ایرنا، در حاشیه این همایش اتوبوسی نیز راه اندازی شد که به مدت یک هفته در نقاط گوناگون سطح شهر مستقر میشود. در این اتوبوس کارشناسان مرکز بهداشت آزمایش سریع تشخیص HIVرا برای متقاضیان انجام می دهند.

چهارم تا هشتم آذر هفته اطلاع رسانی ایدز و دهم آذر نیز روز جهانی ایدز نام گذاری شده است.

7359/6167

خواندن خبر در سایت منبع

برگزاری همایش پیشگیری و مقابله با ایدز/پوشش آموزشی۲۳هزاردانش آموز

مهرخبرگزاری مهر
برگزاری همایش پیشگیری و مقابله با ایدز/پوشش آموزشی۲۳هزاردانش آموز

به گزارش خبرنگار مهر، رئیس اداره سلامت و تندرستی آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد پیش از ظهر شنبه در این همایش گفت: ۲۳ هزار دانش آموز در قالب ۱۷۱ آموزشگاه متوسطه دوم زیر پوشش برنامه آموزش و پیشگیری از بیماری ایدز قرار دارند.

بشیر آرمان با اشاره به برنامه های مختلف آموزشی پیشگیری، آگاه سازی و آموزش با محوریت بیماری های واگیر و غیر واگیر، افزود: ۸۸ هزار دانش آموز مقاطع مختلف از برنامه های آموزشی این حوزه بهره مند می شوند.

آرمان از فعالیت ۱۲۴ ‌مربی و مراقب سلامت با هدف ارائه آموزش های راه های انتقال، پیشگیری و آگاه سازی از بیماری ایدز به جامعه هدف خبر داد و اظهار کرد: این مربیان پوشش آموزشی اولیاء و دانش آموزان را انجام می دهند.

آرمان خاطرنشان کرد: با هدف ارتقای آموزش و آگاه سازی با محوریت بیماری های مختلف، هدفگذاری های آموزشی با پوشش مقاطع مختلف تحصیلی انجام شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم لحظه کتک کاری مامور پلیس با یک راننده در اتوبان نیایش / سردار توضیح داد

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش خبرنگار انتظامی رکنا، سردار محمدرضا مهماندار در نشست خبری درباره کلیپ منتشر شده درباره برخورد پلیس راهور با یک نفر در اتوبان نیایش گفت: مجموعه همکاران در پلیس راهور افراد بسیار زحمت‌کشی هستند و در سرما و گرما فعالیت دارند، فقط در پنجشنبه و جمعه آخر سال بالغ بر چهار میلیون و پانصد وسیله‌نقلیه در بهشت زهرا (س) تردد داشتند. رئیس پلیس راهور تهران بزرگ با بیان اینکه حساب و رفتار یک نفر را نباید به حساب کارکنان یک مجموعه گذاشت، خاطرنشان کرد: ما از هیچ رفتار خشونت‌آمیزی طرفداری نمی‌کنیم و هر کس در مجموعه ما با هر مقام و درجه رفتار نامناسب داشته باشد، با وی برخورد می‌کنیم، فیلم این اتفاق را دیدیم و دستور ویژه برای پیگیری موضوع انجام گرفته است. مهماندار تصریح کرد: بخش عمده‌ای از این رفتارها ناشی از نوع تربیت و آموزشی است که قبل از ورود آنها به سازمان‌ها به وقوع پیوسته است، البته مسئولیتهای خود در این بخش را می‌پذیریم. رئیس پلیس راهور تهران بزرگ با بیان اینکه بزرگراه‌های شهید یاسینی، شهید بابایی و امام علی (ع) سه بزرگراه خطرناک تهران هستند گفت: در توقیف خودرو در ۱۱ ماهه امسال نسبت به سال قبل ۱۱ درصد و در تست مثبت الکل نیز ۵۱ درصد افزایش داشتیم. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

واکنش رئیس پلیس پایتخت به کلیپ داغ شده در فضای مجازی +فیلم

خبر فوریخبر فوری18 ساعت قبل

اولین واکنش به کتک‌کاری یک شهروند توسط پلیس + فیلم

خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
روز گذشته ویدئویی در فضای مجازی منتشر شد که ضرب و شتم یک شهروند توسط پلیس راهور تهران را نشان می‌دهد. در حالی که این ویدئو با واکنش‌های بسیاری در فضای مجازی رو به رو شده است، رییس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ در مورد انتشار فیلم درگیری مامور راهور با یک شهروند توضیحاتی ارائه کرد. به گفته رییس پلیس راهور ناجا، این افسر وظیفه شناسایی شده و اتفاقا دارای مدرک لیسانس برق است. وی اضافه کرد: سربازان وظیفه ۱٫۵ تا دو سال مهمان ما هستند و ما هم حدود دو ماه آنان را آموزش می‌دهیم تا بتوانند در یکسری اقدامات به ماموران ما کمک کنند. مهماندار افزود: البته ما آموزش‌های ضمن خدمت نیز برای سربازانمان داریم و مسئولیتمان را هم می‌پذیریم و ان‌شاالله به محض وصول نتیجه گزارش آن را اعلام خواهیم کرد.
عصر ایرانعصر ایران6 ساعت قبل
عصر ایران؛ مهرداد خدیر- هر سال و در پایان اسفند و فرا‌ رسیدن سالروز درگذشت حاج سید احمد خمینی فرزند امام خمینی رهبر فقید انقلاب اسلامی، برخی رسانه‌ها از آخرین سخنرانی او می‌گویند و این ادعا که متن کامل آن در هفتۀ آخر اسفند ۱۳۷۳ در هفتۀ نامۀ «امید» درج شد. این در حالی است که مقالۀ آن هفته نامه متن سخنرانی مرحوم سید احمد خمینی نبود و تنها بخش‌هایی در ابتدا و قسمت‌هایی در میانۀ آن، سخنان فرزند امام است و بقیه به قلم یک روزنامه‌نگار قدیمی که سال‌هاست از عرصۀ مطبوعات کنار است. امسال اما اتفاق جالبی رخ داده و برخی رسانه‌های اصول‌گرا و متمایل یا منتسب به آقای احمدی‌نژاد این سخنان را به مرحوم سید احمد خمینی منتسب کرده‌اند تا با رسانه‌های خارجی رقابت کنند. درگذشت ناگهانی سید احمد خمینی در آستانۀ نوروز ۷۴ و توقف فعالیت هفته نامۀ امید و تکثیر مقاله به صورت کپی و رواج شایعه در دید و بازدید‌های نوروزی به این تصور دامن زد که آن مقاله عین سخنان سید احمد است. تنها عبارات اولیه سخنان سید احمد است و بقیه نوشته روزنامه نگاری قدیمی است که برخی از کتاب‌های تاریخی را نوشته و بعضا خاطراتی را به رجال پهلوی نسبت داده است.

فیلم | روش عجیب و تماشایی بومیان نیوزیلند برای هم‌دردی با مسلمانان!

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل

۲ کشته و ۲ مصدوم در سقوط پراید در سیلاب کردستان + فیلم

خبر فوریخبر فوری19 ساعت قبل
فرمانده پلیس راه کردستان گفت: سقوط یک دستگاه سواری پراید به رودخانه در جاده مریوان - سنندج منجر به مرگ ۲ نفر شد. سرهنگ عیسی گوهری روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این حادثه ساعت ۱۱:۳۵ دقیقه امروز و در کیلومتر ۶۹ جاده سنندج - مریوان و به علت لغزندگی جاده رخ داده است. در ۶ ماهه اول امسال ۲۳۵ نفر براثر حوادث رانندگی در استان کردستان جان خود را از دست دادند که نسبت به مدت مشابه سال قبل که ۲۱۴ نفر بودند ۹ درصد رشد داشته است. همچنین در ۶ ماهه اول امسال چهار هزار و ۱۷۶ نفر در پی صدمات ناشی از تصادف مصدوم و به مراکز پزشکی قانونی مراجعه کردند که از این تعداد سه هزار و پنج نفر مرد و یک هزار و ۱۷۱ نفر زن بودند. طول شبکه راه‌های استان هفت هزار و ۸۳۴ کیلومتر است که این میزان شامل ۶ هزار کیلومتر راه روستایی، ٢٢٦ کیلومتر بزرگراه، ٣٠٨ کیلومتر راه اصلی و یک هزار و ٣٠٠ کیلومتر راه فرعی است.

اخبار بیشتر