1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. حوادث
پوشش خبری

مرگ بوش پدر در سن ۹۴ سالگی

نقش «جورج بوش پدر» در قتل ده‌ها ایرانی

الفخبرگزاری الف
نقش «جورج بوش پدر» در قتل ده‌ها ایرانی
شهرت بیشتر «جورج بوش پدر» بواسطه دورانی است که وی معاون اول «رونالد ریگان» بود. او از سال ۱۹۸۱ تا ۱۹۸۹ به مدت حدود ۸ سال، در مقام معاون اول ریاست جمهوری آمریکا فعالیت می‌کرد. در این بازه زمانی، رژیم صدام با چراغ سبز آمریکایی‌ها و حمایت‌های تسلیحاتی و شیمیایی و مالی واشنگتن، حملات ناجوانمردانه‌ای را علیه مردم ایران ترتیب داد.

به گزارش میزان، خبر مرگ «جورج هربرت واکر بوش» معروف به «جورج بوش پدر»، امروز مخابره شد.

این فرد جمهوریخواه، چهل و یکمین رئیس‌جمهور آمریکا بود که در بین سال‌های ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۳ عهده‌دار تصدی ریاست کاخ سفید بود.

اما شهرت بیشتر «جورج بوش پدر» بواسطه دورانی است که وی معاون اول «رونالد ریگان» بود. او از سال ۱۹۸۱ تا ۱۹۸۹ به مدت حدود ۸ سال، در مقام معاون اول ریاست جمهوری آمریکا فعالیت می‌کرد.

در این مقطع، رژیم صدام با چراغ سبز آمریکایی‌ها و حمایت‌های تسلیحاتی و شیمیایی و مالی واشنگتن، حملات ناجوانمردانه‌ای را علیه مردم ایران ترتیب داد.

البته در این مقطع، رژیم آمریکا در اقدامات ضدایرانی‌اش، تنها به حمایت از صدام متجاوز بسنده نکرد، بلکه مستقیما علیه مواضع ایران و مردم ایران دست به اقدامات جنایتکارانه زد که مهم‌ترین آن‌ها حمله ددمنشانه ناوگان دریایی آمریکا به هواپیمای مسافربری ایران در ۱۲ تیر ۱۳۶۷ و به شهادت رساندن۲۹۰ مسافر بود.

جنایتی سبعانه به سَبک آمریکایی در روز روشن!

در دوازدهم تیرماه ۱۳۶۷ شمسی برابر با سوم ژوئیه ۱۹۸۸ میلادی، هواپیمای مسافری ایرباس ایران که از بندرعباس عازم دُبی بود، بر فراز آب‌های خلیج همیشه فارس و در نزدیکی جزیره «هنگام» مورد هجوم یگان‌های دریایی متجاوز آمریکایی مستقر در آب‌های خلیج فارس قرار گرفت و سقوط کرد.

این هواپیما در زمانی که ایران در نبرد با متجاوزین بعثی قرار داشت با موشک ناو جنگی وینسنس مورد حمله عمدی نیرو‌های تجاوزگر و جنایت پیشه شیطان بزرگ قرار گرفت. هواپیما حامل ۲۹۰ مسافر و خدمه بود که تمامی آن‌ها اعم از مرد و زن و کودک و نوجوان و کهنسال با این جنایت فجیع به شهادت رسیدند.

آمریکای کودک‌کش

در میان سرنشینان این هواپیمای مسافربری، ۶۶ کودک زیر ۱۳ سال، ۵۳ زن و ۴۶ تن تبعه کشور‌های خارجی نیز بودند که کشته شدند. ساقط کردن هواپیمای مسافربری جمهوری اسلامی ایران از سوی جنایتکاران آمریکایی، در حقیقت یکی دیگر از مراحل رویارویی استکبار جهانی با ملت بزرگ ایران برای تقویت متجاوزان عراقی در جبهه‌های جنگ بود.

پس از سقوط این هواپیما، مقامات آمریکایی برای توجیه این جنایت نابخشودنی، دلایل ضد و نقیضی عنوان کردند و کوشیدند این اقدام خصمانه را یک اشتباه قلمداد کنند. اما با توجه به مجهز بودن کشتی جنگی وینسنس به پیشرفته‌ترین سیستم‌های راداری و رایانه‌ای و همچنین مشخص بودن نوع هواپیمای در حال پرواز، مسلم شد که احتمال اشتباه وجود نداشته و این اقدام، کاملاً تعمدی و خصمانه بوده است.

مدال شجاعت برای یک جانی!

با این حال مقام‌های آمریکایی پس از چندی، در توهینی آشکار به ملت ایران، مدال شجاعت بر گردن «ویلیام سی راجرز سوم» ناخدای این ناو انداختند و بدین سان حمایت رسمی خود را از این جنایت اعلام کردند. به هر تقدیر، این جنایت نیز در کنار جنایات بی شمار دولت آمریکا، در پرونده سیاه استکبار جهانی ثبت شد و لکه ننگ دیگری بر تارک آن جنایت پیشگان نقش بست.

موضع گستاخانه «جورج بوش پدر» علیه مردم ایران

جورج بوش پدر که امروز خبر مرگش مخابره شد، در مقطع زمانی وقوع این جنایت، معاون اول رئیس جمهور آمریکا بود؛ این فرد در اظهاراتی گستاخانه، بعد از جنایت نیرو‌های آمریکایی علیه مردم ایران، اعلام کرد که «آمریکا به هیچ وجه بواسطه کشته شدن ۲۹۰ مسافر ایرانی توسط شلیک ناوگان دریایی‌اش، عذرخواهی نخواهد کرد»!

جورج بوش پدر، علاوه بر اظهارات گستاخانه فوق‌الذکر، در دوران سیاستمداری‌اش و بویژه تصدی معاون اولی ریگان، سردمدار اتخاذ مواضع ضدایرانی بود. این فرد در اوایل سال ۱۳۶۵ پس از فتح فاو توسط رزمندگان ایرانی در نبرد با متجاوزان بعثی، به کشور‌های حاشیه خلیج‌فارس سفر کرد و ضمن دامن زدن به ایران هراسی برای فروش بیشتر جنگ افزار‌های آمریکایی به مرتجعین منطقه، مستقیما مردم ایران را تهدید به حمله نظامی کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

مرگ بوش ِ پدر؛ از نفی جنایت تا دخالت در کشورها

ایرناخبرگزاری ایرنا
مرگ بوش ِ پدر؛ از نفی جنایت تا دخالت در کشورها
تهران-ایرنا- «جورج اچ دبلیو بوش» چهل و یکمین رئیس جمهور آمریکا ( بوش پدر ) در حالی دیشب در اثر ابتلا به بیماری پارکینسون درگذشت که خودداری وی از عذرخواهی از مردم ایران به دلیل سرنگونی هواپیمای مسافربری ایران، خاطره ای تلخ از او در اذهان ایرانی ها باقی گذاشت.

به گزارش ایرنا، آمریکا در 12 تیر 1367 با شلیک موشک به هواپیمای مسافربری ایران مرتکب جنایتی هولناک شد. در آن زمان جورج بوش پدر معاون «رونالد ریگان» رئیس جمهوری وقت آمریکا بود و به جای دلجویی و عذرخواهی از مردم ایران گفت: «من هرگز از طرف آمریکا عذرخواهی نمی‌کنم. من اهمیتی نمی‌دهم که چه کاری انجام شده است. اهمیت نمی‌دهم که حقیقت چیست.»

بوش در سمت معاون رئیس جمهوری آمریکا سفرهای زیادی را به نمایندگی از دولت در امور بین المللی انجام داد . اما روابط او با سیاست خارجی دولت ؛ اعتبار شغلی اش را با مطرح شدن ماجرای «ایران کانترا» یا مک فارلین در سال 1986 تحت الشعاع قرار داد.

موضوع ایران کانترا به فروش سلاح به ایران برای آزادی اسرای آمریکایی در لبنان و به اصطلاح استفاده از سود حاصل از آن برای خرید سلاح برای کمک به یک گروه مبارز در حال جنگ با دولت درنیکاراگوئه باز می گشت. فروش سلاح به ایران و خرید سلاح برای گروه کنترا در نیکاراگوئه هردو خلاف قوانین آمریکا بود و به استعفای تعداد زیادی از مقامات دولت ریگان منجر شد.

در 25 نوامبر 1986 (4 آذر 65) فاش شد که سرهنگ «الیور نورث» از کارکنان شورای ملی امنیت ملی آمریکا ترتیبی داده بود تا سود حاصل از فروش سلاح به ایران به شورشیان کنترا پرداخت شود. این درحالی بود که پیش از این کنگره، چنین اقدامی را غیرقانونی اعلام کرده بود.

«سید حسین موسویان» پژوهشگر دانشگاه پرینستون و عضو سابق گروه مذاکره کننده هسته ای یکی از بدعهدی های آمریکا را به تخطی از وعده بوش پدر مرتبط دانسته و می گوید: در اواخر دهه 80 میلادی، بوش پدر از ایران خواست که به آزادی گروگان های آمریکایی و غربی در لبنان مساعدت کند و قول «حسن نیت درمقابل حسن نیت » را داد. ایران آزادی گروگان های آمریکایی و غربی را تسهیل کرد ولی ایالات متحده درپاسخ، فشار بر ایران را افزایش داد.

معاون وقت رئیس جمهور آمریکا با جنجال هایی از سوی منتقدانی که نقش وی در ایران کانترا را مطرح کردند، مواجه شد. وی در پاسخ به این انتقادها مدعی شد دخالتی در این ماجرا نداشته و از آن بی اطلاع بوده است.

**نگاهی به پیشینه و میراث به جا مانده از جورج بوش پدر

جورج اچ دابلیو بوش به عنوان دیپلماتی شناخته می شود که سکان هدایت آمریکا را در پایان دوران جنگ سرد بر عهده گرفت و سلسله سیاسی را بنا گذاشت که شاهد به قدرت رسیدن بوش پسر در کاخ سفید بود.

برخی رسانه های آمریکایی از مسن ترین رئیس جمهور پیشین آمریکا به عنوان فردی واقع گرا در سیاست خارجی نام برده اند که آمریکا را در دوران آشفتگی ناشی از سقوط عمدتا آرام اتحاد جماهیر شوروی سابق در سال 1989 اداره کرد و ائتلافی بی سابقه را برای شکست دادن «صدام حسین» رئیس جمهوری آمریکا در دو سال بعد از آن تشکیل داد.

بااین حال، این خلبان سابق جنگ و رئیس سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) با رسوایی ناشی ازدوره ریاست جمهوری به دلیل اقتصادی ضعیف مواجه بود و در انتخابات سال 1992 میلادی در مقابل «بیل کلینتون» رئیس جمهوری دمکرات سابق آمریکا شکست خورد.

** جنگ، نفت و سیاست

جورج بوش پدر در 12 ژوئن سال 1924 در میلتون ایالت ماساچوست آمریکا و در خانواده ای متمول به دنیا آمد. پدرش «پریسکات بوش» یک بانکدار موفق و سناتور آمریکا در ایالت کنتیکت بود.

او بعد از فارغ التحصیلی به جای دنبال کردن حرفه پدرش در بانکداری ؛ فعالیت در حوزه کسب و کار در صنعت نفت را آغاز کرد اما در دهه 1960 میلادی که دیگر فردی مستقل و ثروتمند بود به سیاست گرایش پیدا کرد.

بوش پدر نخست رئیس حزب محلی جمهوری خواهان بود و در سال 1966 موفق به کسب کرسی در مجلس نمایندگان آمریکا شد و تا سال 1970 در همین حرفه خدمت کرد تا این که کرسی اش در سنا را از دست داد.

جورج بوش پدر در یک دهه بعد پست های عالی رتبه ای دست یافت که از جمله آنها ریاست کمیته ملی جمهور خواهان، پست سفیری آمریکا در سازمان ملل متحد، نماینده آمریکا در چین و رئیس سیا بود که گفته می شد وجهه این سازمان را بعد از افشاگری ها درباره فعالیت های غیرقانونی گسترده بازگرداند.

وی بعد از شکست در مقابل «رونالد ریگان» رئیس جمهوری پیشین آمریکا در انتخابات مقدماتی جمهوری خواهان در سال 1980 میلادی به عنوان معاون رئیس جمهور فعالیت جدید خود را آغاز کرد.

**تشکیل ائتلاف علیه عراق

حمله صدام به کویت در سال 1990 میلادی و اهدافش در گسترش آن به عربستان سعودی که بیش از 40درصد از ذخایر نفتی جهان را در اختیار دیکتاتور سابق عراق قرار می داد، اصلی ترین آزمون در نظام جهانی در دوران پس از جنگ سرد بود.

بوش پدر ائتلافی را متشکل از 32 کشور برای خارج کردن نیروهای عراقی تشکیل داد. حملات هوایی و زمینی این ائتلاف در جنگ هفته به عقب نشینی نیروهای عراقی منجر شد. حدود 425 هزار سرباز آمریکایی با حمایت 118 هزار نیروی ائتلافی در عملیات توفان صحرا شرکت کردند و ماشین نظامی صدام را بدون برکناری او از قدرت از کار انداختند. 12 سال بعد بوش پسر این عملیات ناتمام را تکمیل کردو با تهاجم نظامی به عراق حکومت صدام را بر انداخت.

**برگزاری کنفرانس مادرید به عنوان آغازگر روند صلح اعراب و اسرائیل

بوش پدر که از دستاوردش در جنگ اول خلیج فارس به خود می بالید به همراه «جیمز بیکر» وزیر امور خارجه اش کنفرانس مادرید در سال 1991را به عنوان مقدمه ای برای روند صلح اعراق و اسرائیل تشکیل داد. این کنفرانس عمدتا نمادین بود اما زمینه را برای توافقات اسلو در دو سال بعد ایجاد کرد.

پیمان اسلو نخستین موافقتنامه مستقیم رژیم صهیونیستی و سازمان آزادیبخش فلسطین (ساف) بود که در سال 1993 به امضای دو طرف رسید. پیمان اسلو تلاشی برای تعیین یک چارچوب مشخص بود که به حل‌وفصل کامل منازعه صهیونیست ها و فلسطین بینجامد که عمدتا این پیمان تاکنون بی نتیجه بوده است.

** حمله به پاناما

بوش پدر در اواخر سال 1989 نیروهای آمریکا را با هدف سرنگونی «مانوئل نوریگا» رئیس جمهوری وقت پاناما به این کشور گسیل کرد؛ عملیاتی که با محکومیت مجمع عمومی سازمان ملل مواجه شد. وی این جنگ را به بهانه دست داشتن نوریگا در قاچاق مواد مخدر آغاز کرد و نتیجه آن پیروزی آمریکا و دستگیری نوریگا و انتقال او به زندانی در آمریکا بود.

بوش در 20 دسامبر 1989 دلایل خود برای حمله به پاناما را تضمین امنیت شهروندان آمریکایی ساکن پاناما، دفاع از دمکراسی و حقوق بشر در این کشور، مبارزه با قاچاق مواد مخدر و پولشویی مربوط به آن، دفا از پیمان «توریخوس - کارتر در مورد کانال پاناما عنوان کرد. کنگره آمریکا 10 سال بعد ازبازگرداندن این کانال به پاناما، نوریگا را تهدیدی برای بی طرفی این کانال قلمداد و اعلام کرد که بر اساس پیمان مذکور، آمریکا حق مداخله نظامی برای بازپس گیری کنترل کانال را دارد.

پس از پایان جنگ، با برگزاری انتخابات رئیس جمهور جدیدی برای پاناما برگزیده شد، ارتش پاناما منحل گشت و آمریکا کنترل کانال پاناما را در دست گرفت.

** توافق تجارت آزادآمریکای شمالی (نفتا)

چهل و یکمین رئیس جمهور آمریکا روابط خوب با کانادا را در اولویت دستور سیاسی اش قرار داده بود. وی در اولین سفرش به اوتاوا به عنوان رئیس جمهوربه «برایان مالرونی» نخست وزیر وقت کانادا اطمینان داد که به زودی قانونی محیط زیستی را برای کنترل باران های اسیدی ارائه می دهد؛ اقدامی که راه را برای توافق دوجانبه با کانادا هموار کرد.

بوش و مالرونی روابط عمیق دوستانه ای را برقرار کردند که از اختلافات عمیق تجاری دو کشور جان سالم به در برد. بوش به تعهد خود در تصویب قانون هوای پاک در کنگره عمل کرد و در مارس 1991 در دیدار با مالرونی در اوتاوا توافقی را در زمینه کاهش انتشار گازهای آلاینده در دو دو طرف مرزها که باعث بروز باران های اسیدی می شد، امضا کردند.

** رویدادهای مهم تصدی بوش پدر در دفتر بیضی شکل

دوران حضور بوش در دفتر بیضی شکل کاخ سفید شاهد تحولات و درگیری های فراوانی بود. دیوار برلین فرو ریخت و اتحاد جماهیر شوروی سابق دچار فروپاشی شد. اولین جنگ خلیج فارس بین سالهای 1990 تا 1991 دیگر تحولات مهم آن سالها بود.

در داخل بیشتر نگرانی ها اقتصادی بودند. او به رغم وعده های انتخاباتی اش مالیات ها را برای جنگ با کسری بودجه افزایش داد.

بوش پدر همچنین با پیشنهاد نفتا مکزیک را به این توافق الحاق کرد و با شدت به جنگ به اصطلاح با مواد مخدر آمریکا ادامه داد.

شهرت و اعتبار او به عنوان رئیس جمهوری که به دنبال عقب نشینی عراق در جنگ اول خلیج فارس افزایش یافته بود با احساس آمریکایی ها درباره این که او به قدر کافی کاری برای نجات وضعیت اقتصادی انجام نداده است، به پایین ترین سطح رسید.

**رسوایی جنسی بوش پدر

در سال 2017 میلادی چند زن، بوش را متهم کردند که در مراسم گرفتن عکس به آنها تعرض کرده است موضوعی که سخنگوی او مجبور به عذرخواهی شد و آن را نشانه شوخ طبعی وی دانست.این ماجرا به دنبال داغ شدن موضوع تعرضات جنسی مقامات آمریکایی مطرح شد.

یک پزشک متخصص مغز و اعصاب، چنین استدلال کرد که بیماری پارکینسون می تواند بر روی بخشی از مغز تاثیر بگذارد و ممکن است رفتارهایی این چنینی از بیمار سر بزند اما یکی از زنان معترض چنین استدلالی را غیرقابل توجیه توصیف کرد.

اروپام**9158 ** 1546

خواندن خبر در سایت منبع

"بوش" چگونه ۶۶ کودک ایرانی را به قتل رساند؟

آخرین خبرخبرگزاری آخرین خبر
"بوش" چگونه ۶۶ کودک ایرانی را به قتل رساند؟

میزان/ شهرت بیشتر «جورج بوش پدر» بواسطه دورانی است که وی معاون اول «رونالد ریگان» بود. او از سال ۱۹۸۱ تا ۱۹۸۹ به مدت حدود ۸ سال، در مقام معاون اول ریاست جمهوری آمریکا فعالیت می‌کرد.

خبر مرگ «جورج هربرت واکر بوش» معروف به «جورج بوش پدر»، امروز مخابره شد.

این فرد جمهوریخواه، چهل و یکمین رئیس‌جمهور آمریکا بود که در بین سال‌های ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۳ عهده‌دار تصدی ریاست کاخ سفید بود.

اما شهرت بیشتر «جورج بوش پدر» بواسطه دورانی است که وی معاون اول «رونالد ریگان» بود. او از سال ۱۹۸۱ تا ۱۹۸۹ به مدت حدود ۸ سال، در مقام معاون اول ریاست جمهوری آمریکا فعالیت می‌کرد.

در این مقطع، رژیم صدام با چراغ سبز آمریکایی‌ها و حمایت‌های تسلیحاتی و شیمیایی و مالی واشنگتن، حملات ناجوانمردانه‌ای را علیه مردم ایران ترتیب داد.

البته در این مقطع، رژیم آمریکا در اقدامات ضدایرانی‌اش، تنها به حمایت از صدام متجاوز بسنده نکرد، بلکه مستقیما علیه مواضع ایران و مردم ایران دست به اقدامات جنایتکارانه زد که مهم‌ترین آن‌ها حمله ددمنشانه ناوگان دریایی آمریکا به هواپیمای مسافربری ایران در ۱۲ تیر ۱۳۶۷ و به شهادت رساندن۲۹۰ مسافر بود.

جنایتی سبعانه به سَبک آمریکایی در روز روشن!

در دوازدهم تیرماه ۱۳۶۷ شمسی برابر با سوم ژوئیه ۱۹۸۸ میلادی، هواپیمای مسافری ایرباس ایران که از بندرعباس عازم دُبی بود، بر فراز آب‌های خلیج همیشه فارس و در نزدیکی جزیره «هنگام» مورد هجوم یگان‌های دریایی متجاوز آمریکایی مستقر در آب‌های خلیج فارس قرار گرفت و سقوط کرد.

این هواپیما در زمانی که ایران در نبرد با متجاوزین بعثی قرار داشت با موشک ناو جنگی وینسنس مورد حمله عمدی نیرو‌های تجاوزگر و جنایت پیشه شیطان بزرگ قرار گرفت. هواپیما حامل ۲۹۰ مسافر و خدمه بود که تمامی آن‌ها اعم از مرد و زن و کودک و نوجوان و کهنسال با این جنایت فجیع به شهادت رسیدند.

آمریکای کودک‌کش

در میان سرنشینان این هواپیمای مسافربری، ۶۶ کودک زیر ۱۳ سال، ۵۳ زن و ۴۶ تن تبعه کشور‌های خارجی نیز بودند که کشته شدند. ساقط کردن هواپیمای مسافربری جمهوری اسلامی ایران از سوی جنایتکاران آمریکایی، در حقیقت یکی دیگر از مراحل رویارویی استکبار جهانی با ملت بزرگ ایران برای تقویت متجاوزان عراقی در جبهه‌های جنگ بود.

پس از سقوط این هواپیما، مقامات آمریکایی برای توجیه این جنایت نابخشودنی، دلایل ضد و نقیضی عنوان کردند و کوشیدند این اقدام خصمانه را یک اشتباه قلمداد کنند. اما با توجه به مجهز بودن کشتی جنگی وینسنس به پیشرفته‌ترین سیستم‌های راداری و رایانه‌ای و همچنین مشخص بودن نوع هواپیمای در حال پرواز، مسلم شد که احتمال اشتباه وجود نداشته و این اقدام، کاملاً تعمدی و خصمانه بوده است.

مدال شجاعت برای یک جانی!

با این حال مقام‌های آمریکایی پس از چندی، در توهینی آشکار به ملت ایران، مدال شجاعت بر گردن «ویلیام سی راجرز سوم» ناخدای این ناو انداختند و بدین سان حمایت رسمی خود را از این جنایت اعلام کردند. به هر تقدیر، این جنایت نیز در کنار جنایات بی شمار دولت آمریکا، در پرونده سیاه استکبار جهانی ثبت شد و لکه ننگ دیگری بر تارک آن جنایت پیشگان نقش بست.

موضع گستاخانه «جورج بوش پدر» علیه مردم ایران

جورج بوش پدر که امروز خبر مرگش مخابره شد، در مقطع زمانی وقوع این جنایت، معاون اول رئیس جمهور آمریکا بود؛ این فرد در اظهاراتی گستاخانه، بعد از جنایت نیرو‌های آمریکایی علیه مردم ایران، اعلام کرد که «آمریکا به هیچ وجه بواسطه کشته شدن ۲۹۰ مسافر ایرانی توسط شلیک ناوگان دریایی‌اش، عذرخواهی نخواهد کرد»!

جورج بوش پدر، علاوه بر اظهارات گستاخانه فوق‌الذکر، در دوران سیاستمداری‌اش و بویژه تصدی معاون اولی ریگان، سردمدار اتخاذ مواضع ضدایرانی بود. این فرد در اوایل سال ۱۳۶۵ پس از فتح فاو توسط رزمندگان ایرانی در نبرد با متجاوزان بعثی، به کشور‌های حاشیه خلیج‌فارس سفر کرد و ضمن دامن زدن به ایران هراسی برای فروش بیشتر جنگ افزار‌های آمریکایی به مرتجعین منطقه، مستقیما مردم ایران را تهدید به حمله نظامی کرد.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید

خواندن خبر در سایت منبع

بیوگرافی جورج بوش پدر؛ چهل‌و‌یکمین رئیس جمهور آمریکا

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها
بیوگرافی جورج بوش پدر؛ چهل‌و‌یکمین رئیس جمهور آمریکا
جرج هربرت واکر بوش (به انگلیسی: George Herbert Walker Bush) (زادهٔ ۱۲ ژوئن ۱۹۲۴) چهل و یکمین رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا از حزب جمهوری‌خواه بین سال‌های ۱۹۸۹ و ۱۹۹۳ بود.

برترین ها: جرج هربرت واکر بوش، چهل و یکمین رییس جمهور ایالات متحده روز گذشته در سن ۹۴ سالگی درگذشت. جیم مک گرث، سخنگوی خانواده بوش تایید کرد که مرگ جورج بوش پدر در بیمارستان هیوستون متودیست و در اثر ورود عفونت به جریان خون او بوده است. بوش از نوعی بیماری پارکینسون رنج می برد و در سال های اخیر چندین بار در بیمارستان بستری شده بود. رییس جمهور سابق ایالات متحده، سال گذشته به خاطر بیماری ذات الریه مورد مداوا قرار گرفته و حتی برای مدتی با دستگاه تنفس مصنوعی نفس می کشید. جورج دبلیو بوش پدر از سال ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۳ ، یک دوره رییس جمهور ایالات متحده بوده و قبل از آن نیز از سال ۱۹۸۱ تا ۱۹۸۹ سمت معاونت رییس جمهور رونالد ریگان را بر عهده داشت.

بیوگرافی جورج بوش پدر؛ چهل‌و‌یکمین رئیس جمهور آمریکا - 2

کودکی و جوانی

جرج هربرت واکر بوش در خیابان آدامز واقع در میلتون در ایالت ماساچوست به دنیا آمد. خانوادهٔ وی مدتی کوتاه پس از به دنیا آمدن وی به گرینویچ مهاجرت کردند و او تحصیلات ابتدایی را در همان‌جا گذراند و در سال ۱۹۳۶ به آکادمی فلیپس در ایالت ماساچوست رفت.

جنگ جهانی دوم

جرج بوش پس از فارغ‌التحصیلی از آکادمی فلیپس در هیجده سالگی با عنوان خلبان به نیروی دریایی ارتش ایالات متحده پیوست و به جنگ جهانی دوم رفت.

ازدواج و فرزندان

در دسامبر ۱۹۴۴ با باربارا پایرس ازدواج کرد و صاحب شش فرزند شد: جرج واکر بوش، پائولین رابینسون بوش (او در سال ۱۹۵۳ به علت سرطان خون از دنیا رفت)، نیل مالون بوش، ماروین بوش، جان الیس (جب) بوش و دوروتی بوش.

بیوگرافی جورج بوش پدر؛ چهل‌و‌یکمین رئیس جمهور آمریکا - 9

دانشگاه ییل

در سال ۱۹۴۵، جرج بوش پدر وارد دانشگاه ییل شد و در آن جا به عضویت محفل مخفی جمجمه و استخوان درآمد. بعضی عقیده دارند که عضویت وی در این گروه باعث شد که با خانواده‌های بانفوذی آشنا شود که شغل آیندهٔ وی را تحت تأثیر قرار دادند.

ریاست جمهوری

وی در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا سال ۱۹۸۸ به عنوان نامزد جمهوری‌خواهان مطرح شد و توانست مایکل دوکاکیس رقیب خود از حزب دموکرات ایالات متحده آمریکا را مقهور کند و رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا شود.

بحران لبنان

بوش پدر در اولین سال زمامداریش با بحران گروگانگیری لبنان مواجه شد

جنگ خلیج فارس

در سال ۱۹۹۱ بوش پدر در راس ائتلافی بین‌المللی متشکل از برخی از کشورهای غربی - آفریقایی و کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس برای آزادی کویت از اشغال عراق وارد عمل شد.

مرگ بوش پدر به دنبال مرگ همسرش، باربارا، در ۷ آوریل امسال رخ داد که در نتیجه مشکلات حاد ریوی و ایست قلبی بود. بوش و باربارا بیش از ۷۳ سال در کنار هم زندگی کردند. از بوش پدر ۵ فرزند، ۱۷ نوه و دو خواهر و برادر به جای مانده است. جورج دبلیو بوش پدر اهل ماساچوست بوده و در روز تولد ۱۸ سالگی خود در سال ۱۹۳۸ به ارتش ایالات متحده پیوست و به جوان ترین سرباز نیروی دریایی در زمان خود تبدیل شد. بوش در طول جنگ جهانی دوم بیش از ۵۸ پرواز عملیاتی انجام داد که در یکی از این موارد هواپیمای او توسط نیروهای ژاپنی مورد اصابت قرار گرفت اما بوش جان سالم به در برد. وی بعد از تحصیل در دانشگاه ییل و گرایش به سمت کسب و کار در حوزه نفت، وارد سیاست شد و در نهایت به کنگره راه یافت و نماینده مردم تگزاس در این مجلس شد.

بیوگرافی جورج بوش پدر؛ چهل‌و‌یکمین رئیس جمهور آمریکا - 20

او دو بار برای حضور در سنا تلاش کرد که هر دو بار نیز شکست خورد اما در سمت های ارشد سیاسی مانند سفیر ایالات متحده در سازمان ملل، رییس کمیته ملی جمهوری خواهان و رییس سازمان سیا خدمت کرد. بوش در سال ۱۹۸۰ تصمیم گرفت برای ریاست جمهوری دست به کار شود اما در همان مراحل اول نتوانست نظر مساعد حزب جمهوری خواه را نسبت به خود جلب کند. اما رونالد ریگان خیلی زود او را به عنوان معاون خود در کاخ سفید نامزد کرد. در نهایت در سال ۱۹۸۸، بوش بار دیگر در رقابت های انتخابات ریاست جمهوری توانست دن کویل، سناتور اهل ایندیانا را شکست داده و به مقام ریاست جمهوری کشورش دست یابد. در طی دوران حضور بوش پدر در کاخ سفید، وی تصمیم به از میان برداشتن مانوئل نوریگا، دیکتاتور پانامایی که از متحد ایالات متحده به قاچاقچی بین المللی مواد مخدر تبدیل شده بود، گرفت.

بیش از ۲۳٫۰۰۰ نیروی نظامی ایالات متحده در عملیات موسوم به «عملیات جستجوی عدالت» (Operation Just Cause) شرکت کرده و به پاناما حمله کردند. نوریگا در نهایت خود را تسلیم نیروهای آمریکایی کرد. اگر چه این عملیات یک پیروزی مهم برای ایالات متحده به شمار می آمد اما بسیاری آن را تخطی از قوانین بین المللی قلمداد کردند. ریاست جمهوری بوش با دوران سقوط اتحاد جماهیر شوروی همراه بود و وی در مدت حضورش در کاخ سفید بارها با میخائیل گورباچف، آخرین رییس جمهور شوروی جلسات و نشست هایی را ترتیب داده و بر کاهش تولید و انبار سلاح های هسته ای و گسترش روابط بین دو ابرقدرت متخاصم جهان تاکید کرد.

بوش پس از پایان ریاست جمهوری اش جوایز و افتخارات متعددی دریافت کرد که از آن جمله می توان به مقام شوالیه باکینگهام و نامگذاری یکی از ناوهای هواپیمابر هسته ای کشور به نام او (USS George H.W. Bush (CVN 77)) اشاره کرد. در سال ۲۰۱۷، چندین زن او را به بدرفتاری جنسی و به زبان آوردن جوک های رکیک در حضور خود متهم کردند و سخنگوی وی اعلام کرد که او گاهی با حسن نیت بدن زنان دیگر را لمس کرده اما منظورش از این کار سوء استفاده یا با سوء نیت نبوده است.

از بوش پدر ۵ فرزند به نام های جورج دبلیو بوش کوچک (یکی دیگر از روسای جمهور ایالات متحده)، جب بوش (فرماندار سابق فلوریدا)، نیل بوش، ماروین بوش و دختری به نام دروتی بوش کخ به جای مانده است.

خواندن خبر در سایت منبع

خبر مرگ/ «جورج بوش پدر» چگونه ۶۶ کودک ایرانی را به قتل رساند؟

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
خبر مرگ/ «جورج بوش پدر» چگونه ۶۶ کودک ایرانی را به قتل رساند؟
خبرگزاری میزان- شهرت بیشتر «جورج بوش پدر» بواسطه دورانی است که وی معاون اول «رونالد ریگان» بود. او از سال ۱۹۸۱ تا ۱۹۸۹ به مدت حدود ۸ سال، در مقام معاون اول ریاست جمهوری آمریکا فعالیت می‌کرد.
خبر مرگ/ «جورج بوش پدر» چگونه ۶۶ کودک ایرانی را به قتل رساند؟ - 0

به گزارش خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، خبر مرگ «جورج هربرت واکر بوش» معروف به «جورج بوش پدر»، امروز مخابره شد.

این فرد جمهوریخواه، چهل و یکمین رئیس‌جمهور آمریکا بود که در بین سال‌های ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۳ عهده‌دار تصدی ریاست کاخ سفید بود.

اما شهرت بیشتر «جورج بوش پدر» بواسطه دورانی است که وی معاون اول «رونالد ریگان» بود. او از سال ۱۹۸۱ تا ۱۹۸۹ به مدت حدود ۸ سال، در مقام معاون اول ریاست جمهوری آمریکا فعالیت می‌کرد.

در این مقطع، رژیم صدام با چراغ سبز آمریکایی‌ها و حمایت‌های تسلیحاتی و شیمیایی و مالی واشنگتن، حملات ناجوانمردانه‌ای را علیه مردم ایران ترتیب داد.

البته در این مقطع، رژیم آمریکا در اقدامات ضدایرانی‌اش، تنها به حمایت از صدام متجاوز بسنده نکرد، بلکه مستقیما علیه مواضع ایران و مردم ایران دست به اقدامات جنایتکارانه زد که مهم‌ترین آن‌ها حمله ددمنشانه ناوگان دریایی آمریکا به هواپیمای مسافربری ایران در ۱۲ تیر ۱۳۶۷ و به شهادت رساندن۲۹۰ مسافر بود.

جنایتی سبعانه به سَبک آمریکایی در روز روشن!در دوازدهم تیرماه ۱۳۶۷ شمسی برابر با سوم ژوئیه ۱۹۸۸ میلادی، هواپیمای مسافری ایرباس ایران که از بندرعباس عازم دُبی بود، بر فراز آب‌های خلیج همیشه فارس و در نزدیکی جزیره «هنگام» مورد هجوم یگان‌های دریایی متجاوز آمریکایی مستقر در آب‌های خلیج فارس قرار گرفت و سقوط کرد.

این هواپیما در زمانی که ایران در نبرد با متجاوزین بعثی قرار داشت با موشک ناو جنگی وینسنس مورد حمله عمدی نیرو‌های تجاوزگر و جنایت پیشه شیطان بزرگ قرار گرفت. هواپیما حامل ۲۹۰ مسافر و خدمه بود که تمامی آن‌ها اعم از مرد و زن و کودک و نوجوان و کهنسال با این جنایت فجیع به شهادت رسیدند.

آمریکای کودک‌کشدر میان سرنشینان این هواپیمای مسافربری، ۶۶ کودک زیر ۱۳ سال، ۵۳ زن و ۴۶ تن تبعه کشور‌های خارجی نیز بودند که کشته شدند. ساقط کردن هواپیمای مسافربری جمهوری اسلامی ایران از سوی جنایتکاران آمریکایی، در حقیقت یکی دیگر از مراحل رویارویی استکبار جهانی با ملت بزرگ ایران برای تقویت متجاوزان عراقی در جبهه‌های جنگ بود.

پس از سقوط این هواپیما، مقامات آمریکایی برای توجیه این جنایت نابخشودنی، دلایل ضد و نقیضی عنوان کردند و کوشیدند این اقدام خصمانه را یک اشتباه قلمداد کنند. اما با توجه به مجهز بودن کشتی جنگی وینسنس به پیشرفته‌ترین سیستم‌های راداری و رایانه‌ای و همچنین مشخص بودن نوع هواپیمای در حال پرواز، مسلم شد که احتمال اشتباه وجود نداشته و این اقدام، کاملاً تعمدی و خصمانه بوده است.

مدال شجاعت برای یک جانی!با این حال مقام‌های آمریکایی پس از چندی، در توهینی آشکار به ملت ایران، مدال شجاعت بر گردن «ویلیام سی راجرز سوم» ناخدای این ناو انداختند و بدین سان حمایت رسمی خود را از این جنایت اعلام کردند. به هر تقدیر، این جنایت نیز در کنار جنایات بی شمار دولت آمریکا، در پرونده سیاه استکبار جهانی ثبت شد و لکه ننگ دیگری بر تارک آن جنایت پیشگان نقش بست.

موضع گستاخانه «جورج بوش پدر» علیه مردم ایرانجورج بوش پدر که امروز خبر مرگش مخابره شد، در مقطع زمانی وقوع این جنایت، معاون اول رئیس جمهور آمریکا بود؛ این فرد در اظهاراتی گستاخانه، بعد از جنایت نیرو‌های آمریکایی علیه مردم ایران، اعلام کرد که «آمریکا به هیچ وجه بواسطه کشته شدن ۲۹۰ مسافر ایرانی توسط شلیک ناوگان دریایی‌اش، عذرخواهی نخواهد کرد»!

جورج بوش پدر، علاوه بر اظهارات گستاخانه فوق‌الذکر، در دوران سیاستمداری‌اش و بویژه تصدی معاون اولی ریگان، سردمدار اتخاذ مواضع ضدایرانی بود. این فرد در اوایل سال ۱۳۶۵ پس از فتح فاو توسط رزمندگان ایرانی در نبرد با متجاوزان بعثی، به کشور‌های حاشیه خلیج‌فارس سفر کرد و ضمن دامن زدن به ایران هراسی برای فروش بیشتر جنگ افزار‌های آمریکایی به مرتجعین منطقه، مستقیما مردم ایران را تهدید به حمله نظامی کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

مرگ بوش پدر در سن ۹۴ سالگی

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
مرگ بوش پدر در سن ۹۴ سالگی
خبرگزاری میزان- رسانه‌های آمریکا گزارش دادند که بوش پدر رئیس جمهور اسبق آمریکا در سن ۹۴ سالگی درگذشته است.
مرگ بوش پدر در سن ۹۴ سالگی - 1

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری میزان، رسانه‌های آمریکا گزارش دادند که بوش پدر رئیس جمهور اسبق آمریکا در سن ۹۴ سالگی درگذشته است.

در حال تکمیل...

خواندن خبر در سایت منبع

پدر جورج بوش درگذشت + عکس و بیوگرافی

نمناکخبرگزاری نمناک
پدر جورج بوش درگذشت + عکس و بیوگرافی
جرج اچ دبلیو بوش رئیس جمهور سابق آمریکا در سن 94 سالگی درگذشت.

پدر جورج بوش درگذشت

فارس:طبق گزارش رسانه های آمریکایی، «جرج اچ دبلیو بوش» رئیس جمهور اسبق این کشور در سن 94 سالگی درگذشت.

پدر جورج بوش درگذشت + عکس و بیوگرافی - 3

جرج بوش و پدرش روسای جمهور اسبق آمریکا

رسانه های آمریکایی صبح امروز شنبه از مرگ رئیس جمهور سال های 1989 تا 1993 این کشور در سن 94 سالگی خبر دادند. 

«جرج هربرت واکر بوش» چهل و یکمین رئیس جمهور آمریکا که بین سال های 1989 و 1993 سکان ریاست بر کاخ سفید را برعهده داشت، صبح امروز در سن 94 سالگی جان داد. 

او که پدر «جورج بوش» رئیس جمهور سال های 2001 تا 2009 آمریکا است، در دوران ریاست جمهوری «رونالد ریگان» معاون رئیس جمهور بود.

وی سابقه نمایندگی آمریکا در سازمان ملل(1971 تا 1973)، سفیر واشنگتن در پکن(1974 تا 1976) و ریاست بر سیا (1976 و 1977) را هم داشت.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

عصر ایرانعصر ایران5 ساعت قبل
در شبکه‌های اجتماعی تصویری دست به دست می‌چرخید که نشان می‌داد مالک خودرو، پسری متولد سال ۱۳۷۱ است. تا آنجا که من خبر دارم، پدر راننده خبر نداشته که پسرش پورشه او را بیرون برده. آنگونه که ما شنیدیم وقتی که او خواب بوده، پسرش به طور مخفیانه پورشه او را بیرون می‌برد و تصادف می‌کند. یک خودروی پورشه متعلق به پدر دختر بوده و یک خودروی پورشه متعلق به پدر پسر. مادرش به «هفت‌صبح» می‌گوید از چهارشنبه شب که پسرش به خانه برنگشته تا روز جمعه از هیچ چیز خبر نداشته‌اند.

اقدام فوری پدر مانع از آسیب دیدن کودک شد + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران10 ساعت قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، پدر یک بچه با اقدامی قهرمانانه توانست از آسیب رسیدن به سر فرزند خود جلوگیری کند. هنگامی که کودک خردسال این پدر مشغول بازی و پایین آمدن از مبل بود، ناگهان تعادل خود را از دست داد ولی قبل از اینکه با سر فرود بیاید، پدرش او را نجات داد. بیشتر بخوانید: سقوط دختربچه دو ساله از طبقه دوم ساختمان بر اثر اقدام دیوانه وار مربی مهد کودکانتهای پیام/
عصر ایرانعصر ایران23 ساعت قبل
مدیر عامل بنیاد مسکن گفت: بر اساس تصمیات گرفته شده متقاضیان مراجعه کننده به این بنیاد در مناطق سیل زده برای دریافت تسهیلات مسکن نیاز به همراه آوردن کارمند رسمی و داشتن چک و سفته ندارند. به گزارش صدا و سیما؛ علیرضا تابش در حاشیه جلسه بررسی مشکلات مربوط به پرداخت تسهیلات مسکن مناطق سیل زده که در وزارت کشور برگزار شد در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: برخی بانک‌ها وثیقه زیادی از متقاضیان درخواست کرده‌اند اما گفتیم حتی نیاز به کارمند رسمی، چک و سفته نیست و سه نفر می‌توانند به صورت زنجیره‌ای به همدیگر ضمانت دهند. وی گفت: برای نوسازی مسکن در شهرهای آسیب دیده ۵۰ میلیون در روستاها ۴۰ میلیون و همچنین برای تعمیرات مسکن ۱۵ میلیون و برای معیشت یا همان تامین وسایل نیز ۱۵ میلیون تومان پرداخت می‌شود که البته این وام‌ها بدون پرداخت‌های بلاعوض است. مدیر عامل بنیاد مسکن افزود: نوسازی ۳۰ هزار واحد مسکونی، بازسازی و تعمیر ۴۰ هزار واحد مسکونی و همچنین تامین وسایل و معیشت ۴۲ هزار خانوار از تعهدات ماست که باید آن را تا پایان به انجام برسانیم. تابش تاکید کرد: قرار شد در مناطق سیل زده شعبه‌های مشخصی را مستقر کنیم تا مردم در آن شعبه‌ها کارهای خود را برای تشکیل پرونده به منظور دریافت تسهیلات مسکن به سهولت انجام دهند و پرداخت‌ها هم به آسانی صورت گیرد و از سوی دیگر این گونه نیست که کسانی که به بانک‌ها بدهی دارند نتوانند از تسهیلات مسکن استفاده کنند چرا که این یک موضوع مهم دیگری است که دولت آن را به طور ویژه برای حل مشکلات مردم این مناطق در دستور کار قرار داده است.
صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ لایحه مدیریت حوادث غیرمترقبه کشور، طرح یک فوریتی حمایت از مرمت و احیای بافت‌های تاریخی، طرح یک فوریتی ساماندهی بازار خودرو، طرح یک فوریتی تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه دیدگان ناشی از آن، طرح جامع مدیریت شهری، تحقیق و تفحص از عملکرد شرکت صنایع مس ایران، گزارش کمیسیون انرژی پیرامون حادثه آتش سوزی پتروشیمی بوعلی سینای ماهشهر دستور کار امروز مجلس را تشکیل می‌دهد.
برترین‌هابرترین‌ها11 ساعت قبل
بامداد روز جمعه، تصادف مرگباری در اصفهان رخ داد که در آن حین کورس دو خودروی پورشه، یکی از پورشه‌ها با انحراف از مسیر اصلی با یک دستگاه پراید برخورد می‌کند که به مرگ راننده آن منجر می‌شود. برترین‌ها: بامداد روز جمعه، تصادف مرگباری در اصفهان رخ داد که در آن حین کورس دو خودروی پورشه، یکی از پورشه‌ها با انحراف از مسیر اصلی با یک دستگاه پراید برخورد می‌کند که به مرگ راننده پراید منجر می‌شود. فیلم تصادف این پورشه و پراید در شبکه‌های اجتماعی واکنش‌های بسیاری را به دنبال داشته است. اما چیزی که در این بین کمتر به آن توجه شد، از دست رفتن جان یک جوان بود. فرهاد طاهریان، آن جوان ناکامی بود که در شب تصادف جان خود را از دست داد.

اخبار بیشتر