افزایش ۹۰ میلیون مترمکعبی حجم آب دریاچه ارومیه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

افزایش ۹۰ میلیون مترمکعبی حجم آب دریاچه ارومیه

رئیس محیط زیست: دریاچه ارومیه بخشکد پنج میلیون نفر آواره می‌شوند

انتخابخبرگزاری انتخاب
رئیس محیط زیست: دریاچه ارومیه بخشکد پنج میلیون نفر آواره می‌شوند
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور ضمن بیان اینکه دریاچه ارومیه توان از دست دادن حتی یک قطره آب دیگر را ندارد، گفت که خشک شدن دریاچه ارومیه بیش از پنج میلیون نفر را در معرض تهدید قرار می دهد، معلوم نیست با خشک شدن دریاچه ارومیه با توجه به تغییرات اقلیم و درجه حرارت از نظر ژنتیکی چه اتفاق می‌افتد.متاسفانه امروز از حوضه دریاچه ارومیه برای کارخانجات سایر استانها مانند اصفهان و خراسان چغندر ارسال می‌کنیم و با توجه به آب‌بر بودن چغندر، این در حقیقت به این معنی است که به جای چغندر، آب انتقال می‌دهیم.
رئیس محیط زیست: دریاچه ارومیه بخشکد پنج میلیون نفر آواره می‌شوند - 0

مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی از افزایش ۹۰ میلیون مترمکعبی حجم آب دریاچه خبر داد.

فرهاد سرخوش در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: هم اکنون دریاچه ارومیه یک هزار و ۷۸۳ کیلومتر مربع وسعت داشته و یک میلیارد و ۱۴۰ میلیون متر مکعب حجم آبی آن است.

وی ادامه داد: حجم آب دریاچه با آغاز بارندگی و رهاسازی آب به سمت پیکره نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۹۰ میلیون مترمکعب افزایش داشته است.

سرخوش با اشاره به رهاسازی آب به سمت پیکره دریاچه ارومیه تصریح کرد: مرحله نخست رهاسازی آب به دریاچه ارومیه به میزان ۹۲ میلیون مترمکعب از سدهای زولا، سلماس، سد شهرچای و مهاباد انجام شده است.

مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی اظهار کرد: ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبارات مربوط به ستاد احیاء به کل حوضه آبریز دریاچه ارومیه شامل استان‌های آذربایجان‌غربی، شرقی و کردستان ابلاغ شده است اما تاکنون تخصیص نیافته اما سازمان برنامه و بودجه قول داده شده تا چند روز آینده اعتبارات را تخصیص دهد.

وی به دو پروژه مهم سد سیلوه و کانی سیب اشاره کرد و افزود: عملیات اجرایی سد سیلوه به پایان رسیده که از سال آینده ۹۰ میلیون مترمکعب آب به دریاچه رهاسازی می شود همچنین، با اتمام پروژه کانی سیب پیرانشهر ظرف دو سال آینده نیز ۶۰۰ میلیون متر مکعب آب از این سد به پیکره رهاسازی می شود و دریاچه ارومیه جان دوباره خواهد گرفت.

پیش از این مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی از افزایش ۴ سانتی متری ارتفاع آب دریاچه ارومیه با شروع دور جدید رهاسازی آب سدها خبر داده بود.

به گزارش ایسنا، دانشجو در گفتگوی ویژه خبری که از شبکه استانی آذربایجان غربی پخش شد با بیان اینکه با توجه به بارندگی ها ۲۴ درصد حجم مخازن سدهای استان نسبت به سال گذشته افزایش یافته است گفت: رهاسازی آب از سدهای استان به سمت دریاچه ارومیه آغاز شده و روند رهاسازی ۴۰ میلیون مترمکعبی آب از سدهای استان به سمت پیکره ادامه دارد.

وی با اشاره به اجرای طرح های حوضه ارس، زاب، خوی وچایپاره در راستای احیای دریاچه افزود: با به بهره برداری رسیدن این طرح ها ۴۴ هزار هکتار شبکه آبیاری مدرن به شبکه تحت پوشش استان اضافه می‌شود.

دانشجو با بیان اینکه یکی از منافع اجرای این طرحها، جلوگیری از مهاجرت افراد است تصریح کرد: با اجرای این طرح ها در منطقه علاوه بر افزایش تولید و سرعت یافتن حرکت چرخه اقتصاد، زمینه اشتغال و بهبود معیشت مردم منطقه فراهم شده، همچنین با مهار منابع آبی زمینه سرمایه‌گذاری‌های گسترده صنعتی پیشرفته در منطقه فراهم می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی با اشاره به اجرای طرح‌های مصوب کارگروه ملی نجات دریاچه و ستاد احیا به منظور تامین آب و انتقال به پیکره دریاچه که توسط دستگاههای مختلفی اجرا می شود خاطرنشان‌کرد: از جمله برنامه‌های شرکت آب منطقه‌ای استان می‌توان به تسهیل در انتقال آب از طریق لایروبی رودخانه‌های مهم که منبع ورودی دریاچه ارومیه هستند اشاره کرد؛ لایروبی ۸۵ کیلومتر از رودخانه های منتهی به دریاچه ارومیه و لایروبی ۲۹۰ کیلومتر از انهار منتهی به رودخانه های مهم انجام شده است که طی سه سال گذشته بواسطه این اقدامات حجم زیادی از روان آب‌ها به دریاچه منتقل شده و اثر خوبی در افزایش ارتفاع آب دریاچه داشته است.

دانشجو به دو پروژه مهم سد سیلوه و کانی سیب اشاره کرد و افزود: عملیات اجرایی سد سیلوه به پایان رسیده که از سال آینده ۹۰ میلیون مترمکعب آب به دریاچه رهاسازی می‌شود همچنین، با اتمام پروژه کانی سیب پیرانشهر ظرف دو سال آینده نیز ۶۰۰ میلیون متر مکعب آب از این سد به پیکره رهاسازی می‌شود.

وی به اجرای برنامه های کنترل برداشت منابع آب‌های زیرزمینی و سطحی اشاره کرد و افزود: انسداد چاه های غیرمجاز، کنترل برداشت آب غیرمجاز، توقف دستگاه های حفاری و موتور پمپ سیار غیر مجاز در استان از جمله کارهایی بود که در راستای کنترل برداشت از آب ها توسط آب منطقه استان انجام شده است. همچنین نصب بیش از 8000 کنتور هوشمند که ۳۸۰۰ کنترل در محدوده دریاچه ارومیه بوده و ارسال ۴۰ اکیپ گشت و نصب و تجهیز دستگاه های دبی سنجی در رودخانه‌های مهم برای اندازه گیری میزان آب ورودی به رودخانه‌ها در راستای کمک به احیای دریاچه انجام شده است.

دانشجو گفت: اقدامات انجام شده طی سه سال گذشته توسط آب منطقه‌ای و هزینه‌کرد ۱۸۰ میلیارد تومان در این راستا، باعث شده است که تراز دریاچه ارومیه تثبیت شده و در بسیاری از دشتها از افت سطح آبهای زیرزمینی جلوگیری شده و حتی نوسان آب زیرزمینی برخی دشتها روند رو به مثبتی نیز داشته باشد.

پیش از این رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور ضمن بیان اینکه دریاچه ارومیه توان از دست دادن حتی یک قطره آب دیگر را ندارد، گفته، خشک شدن دریاچه ارومیه زندگی بیش از پنج میلیون نفر را در معرض تهدید قرار می دهد.

به گزارش ایسنا عیسی کلانتری امروز در سفر به میاندوآب به عنوان نماینده دولت در سفر هیئت دولت به آذربایجان غربی در سخنانی در جمع اعضای شورای اداری با اشاره به اینکه هر روز در کشور بیش از ۱۰۰ چاه خشک می‌شود،گفت: آذربایجان غربی یکی از پرآب‌ترین استان‌های کشور است که ضریب بهره‌وری از منابع آب تجدیدپذیر ۷۰ درصد است این در حالیست که در سایر مناطق اینگونه نیست.

وی با اشاره به خشکی دریاچه ارومیه با تاکید بر اینکه در گذشته نسبت به خشک شدن دریاچه ارومیه هشدار دادم،اظهارکرد: خشک شدن دریاچه ارومیه بیش از پنج میلیون نفر را در معرض تهدید قرار می دهد، معلوم نیست با خشک شدن دریاچه ارومیه با توجه به تغییرات اقلیم و درجه حرارت از نظر ژنتیکی چه اتفاق می‌افتد.

معاون رئیس جمهوری با بیان اینکه در ۳.۵ سال گذشته ۳۶۰۰ میلیارد تومان در حوضه دریاچه ارومیه هزینه شده است،گفت: متاسفانه امروز از حوضه دریاچه ارومیه برای کارخانجات سایر استانها مانند اصفهان و خراسان چغندر ارسال می‌کنیم و با توجه به آب‌بر بودن چغندر، این در حقیقت به این معنی است که به جای چغندر، آب انتقال می‌دهیم.

وی افزود: برخی به مصوبات دولت عمل نکرده‌اند و شاهد توسعه ۲۳ هزار هکتاری کشت آبی بعد از مصوبه دولت در آذربایجان غربی بودهایم در حالی که ممنوع بود. در این زمینه گزارشی خدمت رئیس جمهوری فرستادیم و خواستیم که اینها عزل بشوند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه ۱.۵ سال از برنامه عقب هستیم، گفت: افق احیای دریاچه ارومیه و رسیدن به تراز اکولوژیک تعیین شده از سال ۱۴۰۴ به ۱۴۰۶ رسیده است.

کلانتری تصریح کرد: بر خلاف گفته سازمان زمین شناسی مبنی بر عدم احیا دریاچه ارومیه، هم اکنون دریاچه ارومیه بین ۶ تا ۲۸ سانتی‌متر عمیق شده است و این یعنی عمق پیدا کرده و دریاچه هیچ وقت خشک نمی‌شود.

وی با بیان اینکه خط لوله دوم انتقال آب از زرینه رود میاندوآب به تبریز منتفی شده است و این خط از تبریز تا ملکان به صورت پدافند ایجاد می شود، اظهارکرد: دریاچه ارومیه دیگر توان این را ندارد که حتی یک قطره از آب آن کم شود.

معاون رئیس جمهوری با بیان اینکه فشار بر منابع آب در کشور بسیار وحشتناک و متوسط مصرف کشور بالای ۱۷۰ درصد بوده است و به‌طور متوسط روزانه ۰.۶ میلیمتر فرونشست زمین داریم که حتی تاسیسات زیربنایی را نیز تهدید می کند، تصریح کرد: متاسفانه با منابع آبی خود رفتار درستی نداشته‌ایم و بهره‌برداری بی رویه از منابع آبی یکی از این موضوعات است و اکنون طبیعت به ما در مورد اقدام غلط جواب می‌دهد.

به گزارش ایسنا امروز تصفیه خانه فاضلاب شهرک صنعتی شهید باکری میاندوآب با حضور معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به بهره برداری رسید. این طرح با ۳۰۰ متر مکعب ظرفیت و با ایجاد شبکه فاضلاب به طول هشت کیلومتر و با ۱۱ میلیارد ریال هزینه از محل اعتبارات ملی و اعتبارات داخلی به بهره برداری رسید.

خواندن خبر در سایت منبع

افزایش ۹۰ میلیون مترمکعبی حجم آب دریاچه ارومیه/ احداث اولین کارخانه خوراک آبزیان در خراسان رضوی/ خاک مازندران در مسیر شوری/سانحه هواپیمای مسافربری در تبریز

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
افزایش ۹۰ میلیون مترمکعبی حجم آب دریاچه ارومیه/ احداث اولین کارخانه خوراک آبزیان در خراسان رضوی/ خاک مازندران در مسیر شوری/سانحه هواپیمای مسافربری در تبریز
خبرگزاری میزان- افزایش ۹۰ میلیون مترمکعبی حجم آب دریاچه ارومیه، احداث اولین کارخانه خوراک آبزیان در خراسان رضوی، خاک مازندران در مسیر شوری، سانحه هواپیمای مسافربری در تبریز، عزم ایران و عراق برای ایجاد خط راه آهن ایلام- نجف، لب‌های نخل‌های خوزستان از عطش خُشک شده، کمبود گاز در سیستان و بلوچستان داد مردم را درآورد، این‌ها عناوین خبری هستند که می‌توانید در بسته خبری امروز مرور کنید.

به گزارش خبرنگار گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، افزایش 90 میلیون مترمکعبی حجم آب دریاچه ارومیه، احداث اولین کارخانه خوراک آبزیان در خراسان رضوی، خاک مازندران در مسیر شوری، سانحه هواپیمای مسافربری در تبریز، عزم ایران و عراق برای ایجاد خط راه آهن ایلام- نجف، لب های نخل های خوزستان از عطش خُشک شده، کمبود گاز در سیستان و بلوچستان داد مردم را درآورد،اینها عناوین خبری هستند که می توانید در بسته خبری امروز مرور کنید.

افزایش ۹۰ میلیون مترمکعبی حجم آب دریاچه ارومیه

ایسنا: مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی از افزایش ۹۰ میلیون مترمکعبی حجم آب دریاچه خبرداد.

فرهاد سرخوش با اشاره به اینکه آخرین تراز دریاچه ارومیه ۱۲۷۰.۳۲ است اظهار کرد: هم اکنون دریاچه ارومیه یک هزار و ۷۸۳ کیلومتر مربع وسعت داشته و یک میلیارد و ۱۴۰ میلیون متر مکعب حجم آبی آن است. حجم آب دریاچه با آغاز بارندگی و رهاسازی آب به سمت پیکره نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۹۰ میلیون مترمکعب افزایش داشته است.

افزایش ۹۰ میلیون مترمکعبی حجم آب دریاچه ارومیه/ احداث اولین کارخانه خوراک آبزیان در خراسان رضوی/ خاک مازندران در مسیر شوری/سانحه هواپیمای مسافربری در تبریز - 5

سرخوش با اشاره به رهاسازی آب به سمت پیکره دریاچه ارومیه تصریح کرد: مرحله نخست رهاسازی آب به دریاچه ارومیه به میزان ۹۲ میلیون مترمکعب از سد‌های زولا، سلماس، سد شهرچای و مهاباد انجام شده است. ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبارات مربوط به ستاد احیاء به کل حوضه آبریز دریاچه ارومیه شامل استان‌های آذربایجان‌غربی، شرقی و کردستان ابلاغ شده است، اما تاکنون تخصیص نیافته، اما سازمان برنامه و بودجه قول داده شده تا چند روز آینده اعتبارات را تخصیص دهد.

وی دو پروژه مهم سد سیلوه و کانی سیب اشاره کرد و افزود: عملیات اجرایی سد سیلوه به پایان رسیده که از سال آینده ۹۰ میلیون مترمکعب آب به دریاچه رهاسازی می‌شود همچنین، با اتمام پروژه کانی سیب پیرانشهر ظرف دو سال آینده نیز ۶۰۰ میلیون متر مکعب آب از این سد به پیکره رهاسازی می‌شود و دریاچه ارومیه جان دوباره خواهد گرفت.

احداث اولین کارخانه خوراک آبزیان در خراسان رضوی مدیر امور شیلات و آبزیان جهاد کشاورزی خراسان رضوی از احداث اولین کارخانه خوراک آبزیان در استان تا سال آینده خبرداد.

افزایش ۹۰ میلیون مترمکعبی حجم آب دریاچه ارومیه/ احداث اولین کارخانه خوراک آبزیان در خراسان رضوی/ خاک مازندران در مسیر شوری/سانحه هواپیمای مسافربری در تبریز - 9

محمدرضا مهدی‌زاده درخصوص میزان تولیدات ماهی طی ۶ ماهه ابتدایی سال جاری اظهار کرد: در این مدت تولیدات ماهی سردابی ما ۳۸۹۷ تن بوده و این تولیدات در بخش ماهیان گرمانی نیز ۶۲۰ تن بوده است. رهاسازی بچه ماهی به صورت گرمابی نیز در این مدت یک میلیون و ۳۵۱ هزار و ۶۰۰ قطعه بوده که در بخش سردابی نیز این رقم ۱۱ میلیون و ۵۹۵ هزار و ۵۰۰ قطعه بوده است. در چند سال گذشته رتبه اول تولید ماهی در استان به شهرستان سبزوار اختصاص پیدا کرده و پیش‌بینی می‌شود که در سال جاری نیز بیشترین تولید، مربوط به همین شهرستان باشد.مهدی‌زاده در خصوص صادرات داخلی ماهی نیز، عنوان کرد: در این چند وقت صادرات داخلی نیز صورت می‌گیرد، اما آمار آن باید توسط گمرک گرفته شود، صادرات به تهران صورت می‌گیرد، اما پبش‌بینی می‌شود که امسال نیز این امر صورت نگیرد. در تهران مراکزی که توسط سازمان دامپزشکی کد مربوطه را اخذ کرده‌اند، می‌توانند صادرات را از تهران به سایر کشور‌های دیگر انجام دهند.مدیر امور شیلات و آبزیان جهاد کشاورزی خراسان رضوی در خصوص تامین خوراک آبزیان، تصریح کرد: برای تامین خوراک لازم آبزیان کارخانجاتی در استان نداریم و در زمان اعتصاب کامیون‌داران، تولید کنندگان و واحد‌های پرورش‌دهنده آبزی ما در مضیقه قرار گرفتند، اما در حال حاضر متقاضی داریم که کارخانه خوراک آبزیان و خط آن را در استان نصب کنند و امیدواریم تا سال آینده این امر تحقق پیدا کند و این واحد راه‌اندازی شود.

عزم ایران و عراق برای ایجاد خط راه آهن ایلام- نجف

فارس: استاندار ایلام گفت: در سفر وزیر راه و شهرسازی به ایلام چهار خطه نمودن مسیر ایلام به نجف توسط پیمانکار خصوصی مورد تاکید قرار گرفت.

قاسم سلیمانی دشتکی در دیدار با محمود عبدالرضا طلال استاندار سابق واسط و نماینده حال مجلس عراق و عضو هیئت رئیسه شورای استانداری استان واسط ضمن تاکید بر ادامه مراودات دوستانه بین دو استان ایلام و واسط، تصریح کرد: دوران طلال در استانداری واسط عراق دوران طلایی رابطه بین دو استان ایلام و واسط بود و امیدواریم در دوران محمد میاحی استاندار جدید واسط ادامه پیدا کند. در سفر وزیر راه و شهرسازی به ایلام مقرر شدمسیر ایلام به نجف توسط پیمانکار خصوصی و با همکاری دو کشور عراق و ایران تحت اقدام قرار گیرد.

در ادامه محمود عبدالرضا طلال نماینده مجلس عراق و عضو هیئت رئیسه شورای استانداری استان واسط از اراده جدی کشور عراق برای چهارخطه نمودن مسیر مهران به نجف خبر داد و گفت: هفته گذشته با وزیر راه عراق درخصوص راه آهن ایلام به نجف بحث و گفتگو داشته ام و مقرر شد که این مهم با همتای ایرانی پیگیری شود. نماینده مجلس عراق از پیگیری تعهدات خود در دوران استانداری واسط عراق گفت و افزود: روز چهارشنبه با وزیر امور خارجه عراق در خصوص بازگشایی بازارچه های دو طرف مرز جلسه دارم و امیدوارم به زودی شاهد راه اندازی دو بازارچه شهابی و چنگوله باشیم.

لب‌های نخیلات خوزستان از عطش خُشک شده

فارس: ثمر دهی نخیلات استان خوزستان در سال‌های اخیر به دلیل کمبود آب، تأثیر پدیده گردوغبار و شوری بالای آب با کاهش شدیدی روبرو شده وزندگی جمعیت بزرگی از کشاورزان خوزستانی را تحت تأثیر خود قرارداد.بالغ‌بر ۶۲ درصد محصولات باغی در استان خوزستان به تولید خرما مربوط می‌شود و سالانه از مجموع نخیلات استان چیزی حدود ۲۰۰ هزار تن خرمان برداشت می‌شود به همین دلیل استان خوزستان دومین استان صادرکننده خرما در کشور به شمار می‌رود.

افزایش ۹۰ میلیون مترمکعبی حجم آب دریاچه ارومیه/ احداث اولین کارخانه خوراک آبزیان در خراسان رضوی/ خاک مازندران در مسیر شوری/سانحه هواپیمای مسافربری در تبریز - 17

ثمر دهی نخیلات استان خوزستان، اما در سال‌های اخیر به دلیل کمبود آب، تأثیر پدیده گردوغبار بر روزنه‌های برگ خرما و انسداد آن و شوری بالای آب با کاهش شدیدی روبرو شده وزندگی و معیشت جمعیت بزرگی از کشاورزان خوزستانی را تحت تأثیر خود قرارداد.

کاهش ۵۰ درصدی عملکرد نخیلات آبادان

ناجی شهیب زاده مدیر جهاد کشاورزی آبادان در این رابطه در گفتگو با خبرنگار فارس در اهواز اظهار می‌کند: کل مساحت نخیلات آبادان ۱۳ هزار هکتار است که به دلیل شوری آب و بی‌آبی کل نخیلات آسیب دید و تولید خرما درآبادان ۵۰ درصد کاهش پیدا کرد؛ ۹۰ درصد پاجوش‌های نخل که در سال ۹۵ و ۹۶ کاشته شد از بین رفتند. خرمایی هم که تولید شد درجه ۲ و ۳ بود؛ ضمن اینکه خرید خرما نسبت به سال‌های گذشته حدود ۵۰ درصد کاهش پیدا کرد.

مدیر جهاد کشاورزی آبادان گفت: در سال‌های گذشته بین ۷۰ تا ۹۰ هزار تن از نخیلات آبادان خرما برداشت می‌شد، اما امسال فقط ۴۵ هزار تن خرما برداشت کردیم.

۵۰ تا ۶۰ درصد تولید خرما از نخیلات خرمشهر کاهش پیدا کرد

محمد مطرودی مدیر جهاد کشاورزی خرمشهر بابیان اینکه مساحت کل نخیلات خرمشهر ۳ هزارو ۷۰۰ هکتار است، می‌گوید: امسال حدود ۷ درصد از ۲۵۰ هکتار مساحت پاجوش‌های نخل از نوع برحی که در سال گذشته کاشته شده بود از بین رفت و درمجموع ۵۰ تا ۶ درصد تولید خرما از نخیلات خرمشهر آسیب دید.

جام قهرمانی به آیندگان رسید تیم فوتسال آیندگان، قهرمان مسابقات فوتسال جوانان بندرعباس شد.

مسابقات فوتسال جوانان بندرعباس با حضور شش تیم از اوایل آبان ماه آغاز و در نهایت هفتم آذرماه با جدال دو تیم آیندگان و سلمان جنوب به اتمام رسید. در دیدار پایانی که در سالن فجر بندرعباس برگزار شد تیم آیندگان توانست با سه گل از سد سلمان جنوب بگذرد و جام قهرمانی را به خانه ببرد. این تیم با کسب ۱۵ امتیاز به مقام قهرمانی رسید، انتظار با ۱۲ امتیاز نایب قهرمان و یادآور غدیر با ۹ امتیاز مقام سوم را از آن خود کرد.

افزایش ۹۰ میلیون مترمکعبی حجم آب دریاچه ارومیه/ احداث اولین کارخانه خوراک آبزیان در خراسان رضوی/ خاک مازندران در مسیر شوری/سانحه هواپیمای مسافربری در تبریز - 26

همچنین از سوی کمیته فوتسال هیأت فوتبال بندرعباس، برترین‌های این مسابقات بدین شکل اعلام شد: بهترین بازیکن این دوره از مسابقات محمد بازیار از تیم آیندگان، آقای گل مسابقات عادل مهدوی از یادآور غدیر، برترین مربی هادی بزوال از آیندگان، برترین خط حمله باشگاه انتظار با ۲۰ گل زده و برترین خط دفاع آیندگان با سه گل خورده.

در مراسم پایانی این رقابت‌ها، محمد کارگران رئیس هیأت فوتبال بندرعباس، امین رئیسی رئیس اداره ورزش و جوانان بندرعباس و اسماعیل بواشه عضو شورای شهر بندرعباس حضور داشتند. در این دوره از مسابقات فوتسال بندرعباس، تیم‌های نور، پرسپولیس، انتظار، یادآور غدیر، آیندگان و سلمان جنوب حضور داشتند. گفتنی است، مسابقات فوتبال جوانان بندرعباس با نام جام مهر ایران نامگذاری شده بود.

صادرات استان قزوین از مرز ۴۵۰ میلیون دلار گذشتتسنیم:معاون امور اقتصادی استاندار قزوین از صادرات ۴۵۵ میلیون دلاری از استان خبر داد.

منوچهر حبیبی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: میزان صادرات در استان قزوین ۳۱ درصد رشد داشته است. ارزش کالا‌های صادراتی استان در هشت ماه امسال بیش از ۴۵۵ میلیون دلار بوده که از رشد ۳۱ درصدی نسبت به ۸ ماه مشابه سال گذشته برخوردار است.

افزایش ۹۰ میلیون مترمکعبی حجم آب دریاچه ارومیه/ احداث اولین کارخانه خوراک آبزیان در خراسان رضوی/ خاک مازندران در مسیر شوری/سانحه هواپیمای مسافربری در تبریز - 31

معاون امور اقتصادی استاندار قزوین گفت: استان قزوین از ظرفیت ویژه‌ای در حوزه صنعت و کشاورزی برخوردار بوده که باید در راستای توسعه صادرات استان مورد بهره‌برداری قرار گیرد. شرایط اقتصادی کشور بسیار ویژه است و اجرای بسیاری از بخشنامه‌ها اثرگذاری خود را از دست داده و نیاز به دستورالعمل‌های جدید است.

وی عنوان کرد: قانون رفع موانع تولید که قانون جامعی می‌باشد، ضمانت اجرایی ندارد باید تصمیمات کارگروه لازم الاجرا شود و هر دستگاهی این مصوبات را اجرا نکند باید پاسخگو باشد. باید مساعدت‌های ویژه دستگاهی با بخش تولید ایجاد شود چراکه فشار این دستگاه‌ها به بخش تولید بیشتر از تحریم‌هاست که رفع آن موجب حل مشکلات بخش تولید می‌شود. تصمیمات مدیران استانی باید با مقتضیات استانی هماهنگ باشد مدیران استانی در این موارد اختیاری ندارند.

حبیبی بیان کرد: عمده کشور‌های مقصد صادرات استان در ۸ ماهه گذشته عبارتند از: عراق ۷۰.۴ درصد، افغانستان ۸ درصد، پاکستان ۵.۸ درصد، ترکیه ۳.۷ درصد، ترکمنستان ۲.۱ درصد و در مجموع محصولات استان به ۵۶ کشور صادر شد.

صید ماهیان استخوانی در گیلان ۷۱ درصد افزایش یافتمدیرکل شیلات گیلان گفت: امسال از ابتدای آغاز فعالیت صید ماهیان در گیلان صید انواع ماهیان استخوانی در دریای خزر در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۷۱ درصد رشد داشته است.

اسحاق شعبانی اظهار داشت: از آغاز و شروع فصل صید و صیادی در دریای خزر و استان گیلان تاکنون بالغ بر ۵۸۰ تن انواع ماهیان استخوانی توسط صیادان صید شد که این مقدار صید در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته حدود ۷۱ درصد رشد داشته است. تا این لحظه صیادان گیلانی در قالب فعالیت در شرکت‌های تعاونی پره موفق به صید ۵۸۰ تن انواع ماهیان استخوانی به ویژه کفال از بستر دریای خزر شده‌اند در حالیکه در مدت مشابه سال گذشته چیزی در حدود ۳۳۵ تن ماهی صید شده بود.

افزایش ۹۰ میلیون مترمکعبی حجم آب دریاچه ارومیه/ احداث اولین کارخانه خوراک آبزیان در خراسان رضوی/ خاک مازندران در مسیر شوری/سانحه هواپیمای مسافربری در تبریز - 37

شعبانی علل افزایش صید امسال را برشمرد و افزود: تاریخ شروع فعالیت‌های صید و صیادی در استان گیلان بر اساس دلایل و برخی ضروریات خاص، امسال به طور رسمی از ۱۵ مهر آغاز شد به همین علت شاهد رونق چشمگیری در صید انواع ماهیان استخوانی توسط صیادان گیلانی هستیم.

وی شرایط مساعد جوی را نیز یکی از علل مؤثر در افزایش صید دانست و بیان داشت: با گرم‌تر شدن هوا زمینه و بستر لازم جهت صید ماهیان استخوانی به ویژه کفال ماهیان کاملاً مهیا می‌شود به همین علت صیادان گیلانی تاکنون موفقیت خوبی در حوزه صید این گونه‌های آبزی دریای خزر داشته‌اند. تکثیر ماهیان به دو روش طبیعی و مصنوعی انجام می‌شود، اما با توجه به شرایط نامساعد رودخانه‌های گیلان تکثیر و زاد و ولد طبیعی ماهیان در استان به هیچ عنوان فراهم نیست. تکثیر مصنوعی ماهیان استخوانی و خاویاری گیلان در حال حاضر در سه نقطه این استان واقع در مرکز شهر صنعتی رشت، سنگر و سیاهکل انجام می‌شود.

وی در اختیار داشتن ماهی مولد را فاکتور مهم و اساسی در امر تکثیر ماهیان اعلام کرد و اظهار داشت: به دلیل بارش‌های بسیار کم باران در گیلان سال گذشته ماهیان مولد موفق به مهاجرت به سمت رودخانه‌های استان نشدند به همین علت و نبود ماهیان مولد فعالیت تکثیر مصنوعی با کاهش مواجه شد.

سنگ بنای وزنه برداری بانوان در مسابقات استعداد‌های برتر شکل گرفترئیس فدراسیون وزنه برداری گفت: سنگ بنای رشته وزنه برداری با مسابقات استعداد‌های برتر ورزش کشور تشکیل و از این پس اردو‌های متعددی برگزار خواهد شد.

افزایش ۹۰ میلیون مترمکعبی حجم آب دریاچه ارومیه/ احداث اولین کارخانه خوراک آبزیان در خراسان رضوی/ خاک مازندران در مسیر شوری/سانحه هواپیمای مسافربری در تبریز - 42

علی مرادی در اختتامیه مسابقات ورزشی استعداد‌های برتر کشور در رشته وزنه برداری که در سنندج برگزار شد، گفت: اولین دوره مسابقات استعدادیابی در رشته وزنه برداری بانوان در کردستان برگزار و رسانه‌های جمعی داخل و خارج کشور این رویداد را پیگیری کردند. توجه به مسائل زیر بنایی و استعدادیابی از سه سال پیش با بازگشت بنده به فدراسیون بسیار مهم بوده و مجدداً به این موضوع پرداخته شد.

وی افزود: گروه‌های استعدادیابی فدراسیون از کردستان استارت زده و استعداد‌هایی بسیاری را در این رشته کشف کردند و ماحصل آنان قهرمانان جهان شدند.حمایت وزارت ورزش از وزنه برداری بانوان کار بسیار بزرگ و ارزشمندی در حوزه بانوان بوده است و در آینده خبر‌های خوبی از آن‌ها به گوش خواهد رسید. در سال گذشته تیم ملی ایران با چهار نفر در مسابقات آسیایی نوجوانان و جوانان شرکت کرد، اما در همین مسابقات استعداد یابی شاهد حضور پرشور ورزشکاران این رشته در بخش بانوان بوده ایم.

خاک مازندران در مسیر شوری

ایسنا: یک خاکشناس با اشاره به اینکه خاک مازندران متاثر از کم‌آبی در مسیر شوری قرار دارد، گفت: برداشت بی رویه و بیش از حد از منابع زیرزمینی، موجب افزایش املاح منابع و کاهش دبی آب می‌شود، گرما و دمای بالا نیز باعث تشدید شوری شده و واکنش‌های شیمیایی آب شور را افزایش می‌دهد که ثمره آن تاثیرات منفی بر تولیدات کشاورزی است.

محمدعلی بهمنیار بخشی از مشکلات کشاورزی استان را مربوط به شوری خاک دانست و اظهار کرد: کشت هر محصولی نیازمند به آب و خاک مناسب داشته و هرچه شور این عناصر کمتر باشد گیاه رشد بهتری داشته و تنش کمتری را تجربه می‌کند. خاک‌هایی با درجه شوری ۲ و ۳ و ۴ ظرفیت کشت را داشته و هر چه درجه و کلاسه بندی بالاتر رود قابلیت بهره برداری با محدودیت‌های بیشتری مواجه خواهد شد.

افزایش ۹۰ میلیون مترمکعبی حجم آب دریاچه ارومیه/ احداث اولین کارخانه خوراک آبزیان در خراسان رضوی/ خاک مازندران در مسیر شوری/سانحه هواپیمای مسافربری در تبریز - 48

وی انتخاب گیاه متناسب با محیط کشت را یکی از راهکار‌های مدیریت کشاورزی دانست و تاکید کرد: تحمل گیاهان نسبت به شوری متفاوت بوده و هر گیاهی در محیط خاص خود دارای بهترین بهره وری است که انتخاب درست گیاه متناسب با اقلیم می‌تواند کمک بسیاری به افزایش تولید داشته باشد. می‌توان خاک شور را با استفاده از اصلاح کننده‌ها و زهکش مناسب، طی سالیان طولانی مورد استفاده قرار داد به نحوی که مقدار شوری خاک بیشتر نشود.

خاک شور و تبعات آن

بهمنیار با اشاره به اینکه خاک مطلوب کشت، در شرایط عدم مدیریت مناسب و نبود زهکش پس از چند سال بهره برداری می‌تواند شور شود گفت: این شوری می‌تواند به جهت استفاده متوالی و غیر اصولی از زمین‌های کشاورزی حتی تا دو یا سه برابر افزایش یافته و در طولانی مدت خاک غیر قابل کشت شود. در چنین شرایطی گیاهی که قبلا کشت شده دیگر کارایی نداشته و اگر هم مجدد کشت شود راندمان آن به شدت کاهش خواهد یافت.

این محقق، پژوهشگر و استاد دانشگاه نمک موجود در خاک را مانع جذب آب توسط گیاه اعلام و تصریح کرد: حتی اگر آبیاری در زمین‌های شور انجام شود به دلیل افزایش پتانسیل اسمزی، قابلیت جذب آب و مواد غذایی توسط گیاه کاهش پیدا کرده و گیاه دچار تنش‌هایی در زمان رشد خواهد شد.

مدیر گروه خاکشناسی دانشگاه علوم کشاورزی ساری زیاد شدن نمک را باعث افزایش PH خاک و غیر قابل جذب شدن برخی عناصر توسط گیاه عنوان و تاکید کرد: به دلیل متفاوت بودن شرایط رشد و حساسیت‌های موجود در زمان نمو گیاه برخی اتفاقات مانند جوانه زنی و دانه بندی متاثر از شوری خاک دچار اختلال می‌شود.

بهمنیار عدم سبز شدن برخی بذور و پوک شدن دانه‌های محصولات زراعی را نشانه شوری خاک دانست و افزود: تنش ناشی از شوری در مراحل حساس رشد، حتی بر روی گیاهانی که نسبت به شوری مقاومت بیشتری دارند نیز اثرات منفی می‌گذارد.

وی با اشاره به اینکه باید به سمت تقویت منابع آبی زیر زمینی و جایگزینی آب‌های سطحی به جای آن حرکت کنیم، خاطرنشان کرد: مدیریت استفاده از منابع آبی، امروز بیش از گذشته باید مورد توجه قرار گیرد.

پایان کار خاتم اردکان در جام باشگاه‎‎های جهان با باخت

تیم والیبال خاتم اردکان نماینده کشورمان در رقابت‎‎های جام باشگاه ‎‌های جهان با قبول سومین شکست مقابل نماینده برزیل، از دور این رقابت‎‎ها کنار رفت.

خاتم اردکان در سومین دیدار خود از این رقابت‎‎ها که در به میزبانی لهستان در حال برگزاری است، از ساعت ۲۳ شب گذشته به مصاف تیم سدا برزیل رفت، ولی با نتیجه سه بر صفر شکست خورد.

افزایش ۹۰ میلیون مترمکعبی حجم آب دریاچه ارومیه/ احداث اولین کارخانه خوراک آبزیان در خراسان رضوی/ خاک مازندران در مسیر شوری/سانحه هواپیمای مسافربری در تبریز - 59

خاتم اردکان در ست اول نمایش خوبی نداشت و با نتیجه ۲۵ بر ۱۶ برابر حریف خود شکست خورد. در ست دوم، اما خاتم بهتر از ست قبلی کار کرد و در شرایطی که فاصله کمی تا برد داشت، ۲۵ بر ۲۷ مقابل حریف خود شکست خورد تا در دومین ست نیز بازنده شد. در سومین ست نیز تیم خاتم اردکان نتوانست واکنش خوبی به شکست در دو ست قبلی داشته باشد تا به این ترتیب در این ست نیز بازنده باشد.

گفتنی است، خاتم اردکان در این دوره از بازی‎‎ها با تیم‏‏های قدرتمندی از لهستان، ایتالیا و برزیل هم‎گروه بود.

اعتبار مورد نیاز برای ساماندهی حریم قلعه فلک الافلاک خرم‌آباد اختصاص می‌یابداستاندار لرستان در رابطه با پرداخت مطالبات سپاه برای واگذاری حریم قلعه خرم‌آباد گفت: تلاش می‌شود تمام منابع مورد نیاز برای ساماندهی قلعه تا پایان امسال اختصاص یابد. سید موسی خادمی در حاشیه بازدید از خانه تاریخی آخوند ابو در خرم‌آباد، ساماندهی حریم قلعه تاریخی فلک الافلاک را اولویت کاری استان دانست و اظهارداشت: امسال بر اساس برنامه منابع مالی مورد نیاز برای ساماندهی عرصه و حریم این بنای ارزشمند در حال تامین است.

افزایش ۹۰ میلیون مترمکعبی حجم آب دریاچه ارومیه/ احداث اولین کارخانه خوراک آبزیان در خراسان رضوی/ خاک مازندران در مسیر شوری/سانحه هواپیمای مسافربری در تبریز - 63

وی در رابطه با پرداخت مطالبات سپاه برای واگذاری حریم قلعه نیز افزود: مجموع مطالبات باقی مانده سپاه حضرت ابوالفضل (ع) لرستان ۴۰ میلیارد تومان است که تاکنون ۲۵ میلیارد تومان از این مطالبات تامین شده و تلاش می‌کنیم تمام منابع مورد نیاز برای ساماندهی قلعه تا پایان امسال اختصاص یابد.

انتهای پیام/

خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

زباله‌ریزی در رودخانه‌های منتهی به دریاچه بحران زده ارومیه ادامه دارد

تسنیمخبرگزاری تسنیم
زباله‌ریزی در رودخانه‌های منتهی به دریاچه بحران زده ارومیه ادامه دارد
زباله ریزی غیر مسئولانه در رودخانه‌های منتهی به دریاچه بحران زده ارومیه همچنان ادامه دارد.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه، رودخانه‌های منتهی به دریاچه بحران زده ارومیه منبع اصلی روان‌سازی آب‌ها در مقاطع مختلف هستند اما زباله‌های ناشی از طبیعت‌گردی غیر متعهدانه شهروندان که هر ساله صدها تن زباله را در بستر رودخانه‌ها رها می‌کنند سبب شده هر از گاهی که آب پشت سدها به سمت دریاچه ارومیه رهاسازی می‌شود انبوهی از آشغال‌ها نیز روانه بستر دریاچه کند.

رودخانه باراندوز که از دره اشنویه و پس از پشت سرگذاشتن دشت ارومیه به دریاچه منتهی می‌شود از جمله رودخانه‌هایی است که همه ساله دهها تن انواع زباله انسانی در بستر و پیرامون آن رها می‌شود که ضمن تهدید محیط‌زیست خطری برای خود دریاچه ارومیه نیز هست که در تصاویر پیش رو بخش کوچکی از همین زباله‌های رها شده از نظر می‌گذرد.زباله‌های رها شده در رودخانه‌های منتهی به دریاچه ارومیه به روایت تصویرخوزستان| انبار زباله‌ها در کنار قدیمی‌ترین پل جهان + تصویرجنگل‌های هیرکانی گیلان در تسخیر زباله‌ها به‌ روایت تصویر

زباله‌ریزی در رودخانه‌های منتهی به دریاچه بحران زده ارومیه ادامه دارد - 4زباله‌ریزی در رودخانه‌های منتهی به دریاچه بحران زده ارومیه ادامه دارد - 5زباله‌ریزی در رودخانه‌های منتهی به دریاچه بحران زده ارومیه ادامه دارد - 6زباله‌ریزی در رودخانه‌های منتهی به دریاچه بحران زده ارومیه ادامه دارد - 7زباله‌ریزی در رودخانه‌های منتهی به دریاچه بحران زده ارومیه ادامه دارد - 8زباله‌ریزی در رودخانه‌های منتهی به دریاچه بحران زده ارومیه ادامه دارد - 9زباله‌ریزی در رودخانه‌های منتهی به دریاچه بحران زده ارومیه ادامه دارد - 10زباله‌ریزی در رودخانه‌های منتهی به دریاچه بحران زده ارومیه ادامه دارد - 11

تصاویر از محمد آقایی پر

خواندن خبر در سایت منبع

آبیاری فضاهای سبز شهری ارومیه هوشمند می‌شود

تسنیمخبرگزاری تسنیم
آبیاری فضاهای سبز شهری ارومیه هوشمند می‌شود
رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری ارومیه گفت: با هدف کمک به احیا دریاچه ارومیه آبیاری فضاهای سبز شهری این شهر مدرن و هوشمند سازی می‌شود.

- اخبار استانها -

علی شایگان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ارومیه، با اشاره به اهمیت صرفه‌جویی آب به‌ویژه در حوضه آبریز دریاچه ارومیه اظهار داشت: از ابتدای امسال تا کنون برای کاهش مصرف آب بیش از 50 هکتار از اراضی فضای سبز سطح ارومیه مجهز به آبیاری نوین قطره‌ای و هوشمند شده و همین امر سبب صرفه‌جویی بیش از یک میلیون متر مکعب آب می‌شود.

وی افزود: در چند ماه اخیر برای بهبود وضعیت فضای سبز ارومیه اقدامات زیادی انجام شده که تولید 300 مبلمان شهری در کارگاه‌های سازمان با کمترین هزینه، 300 عدد سطل زباله، کاشت بیش از یک میلیون اصله درخت، تولید چهار میلیون نشاء گل فصلی دائمی در گلخانه سازمان و ساخت آب نماهای جدید در سطح شهر از جمله این اقدامات است.فضای سبز شیراز از ایده‌آل‌ها فاصله دارد؛ برنامه‌ریزی برای خروج از بحران کمبود آبسالانه 200 میلیارد تومان برای خرید کود فضای سبز تهران هزینه می‌شودافزایش 47 هزار متر باغ به سرانه فضای سبز عمومی تهران

شایگان بیان کرد: از ابتدای امسال تا کنون دو هزار و 500 مترمربع گلخانه احداث و به بهره‌برداری رسیده و بیش از 16 هزار متر مربع گلخانه مدرن نیز در دست احداث است.

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری ارومیه اظهار داشت: این امکانات با حداقل هزینه‌ها انجام شده و در قالب سیاست‌های اقتصاد مقاومتی شهرداری ارومیه عملیاتی شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

عصر ایرانعصر ایران11 ساعت قبل
فرمانده انتظامی اسلام آباد غرب از شهادت رئیس پلیس آگاهی این شهرستان در درگیری مسلحانه با افراد ناشناس خبر داد. به گزارش خبرگزاری مهر، سرهنگ سلیمی از درگیری مسلحانه ساعتی پیش در محله شهرک جهاد اسلام آباد غرب خبر داد و اظهار داشت: بر اثر این درگیری مسلحانه افراد ناشناس با نیروهای انتظامی واقع در اطراف مسجد شهرک جهاد اسلام آباد غرب رئیس پلیس آگاهی شهرستان کورش حاجی مرادی مجروح شد. فرمانده انتظامی اسلام آباد غرب افزود: متأسفانه تلاش‌های تیم پزشکی جهت احیای افسر وظیفه شناس اسلام آبادی سروان کورش حاجی مرادی بی نتیجه ماند و وی به درجه رفیع شهادت نائل شد.

حضور میهمانان رنگی در پایتخت

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما؛ پروانه‌ها این حشرات زیبا و دوست‌داشتنی آسیبی بر انسان و گیاهان نمی‌رنند و با افزایش دما به‌تدریج شهر را ترک می‌کنند. عمر این پروانه‌ها بین ۱ تا ۲ ماه است و اگر بارش‌ها همچون فصل بهار ادامه داشته باشند در تابستان نیز شاهد حضور پروانه‌ها در شهر خواهیم بود.
نامه‌نیورنامه‌نیور21 ساعت قبل
به گزارش نامه نیوز، سرهنگ جلیل موقوفه‌ای با اعلام خبر تعقیب و گریز یک ساعته پلیس با سارقان، درباره جزئیات این خبر اظهار کرد: حدود ساعت ۴ صبح امروز (۵ خرداد ۹۸) مأموران کلانتری ۱۴۷ گلبرگ در حال گشت‌زنی در خیابان ثانی با سه سرنشین یک دستگاه خودروی پراید مواجه شدند. جانشین پلیس پیشگیری تهران بزرگ ادامه داد: یکی از سرنشینان پراید در حال باز کردن در خودروی پراید پارک شده در خیابان بود که با دیدن مأموران سوار بر پراید مشکی رنگ شده و به همراه دو سرنشین دیگر متواری شدند. وی تصریح کرد: مأموران انتظامی نیز به سرعت مشغول تعقیب خودروی مذکور شده و در بررسی پلاک خودروی پراید مشخص شد، این خودرو در تاریخ ۳ خرداد به سرقت رفته است. جانشین پلیس پیشگیری تهران بزرگ افزود: مأموران نیز با پای پیاده برای بازداشت سه سارق وارد عمل شده و برای زمین‌گیر کردن آنها اقدام به تیراندازی کردند که دو نفر از سارقان در جریان دستگیری زخمی شده و به بیمارستان انتقال یافتند اما یکی از آنها جان خود را از دست داد. موقوفه‌ای با اشاره به اعتراف سارق سوم به سرقتهای متعدد، یادآور شد: تحقیقات درباره این پرونده ادامه دارد.
فردا نیوزفردا نیوز1 روز قبل
مداح توهین‌کننده به مقدسات اهل سنت به دادستانی تهران احضار شد. خبرگزاری تسنیم: پس از پخش اظهارات توهین‌آمیز یک مداح از شبکه ۵ سیما، با وجود عذرخواهی این مداح و عوامل این شبکه، مرجع قضایی صبح امروز از احضار و بازداشت این مداح خبر داد. در حال حاضر تحقیقات و بازجویی از این مداح در حال انجام است.

اخبار بیشتر