1. خبری
  2. فرهنگ
پوشش خبری

وضعیت تئاتر در کشور خوب است؟

گران‌ترین تئاتر سال معرفی شد

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
گران‌ترین تئاتر سال معرفی شد

میانگین بهای بلیت نمایش‌های وست اِند لندن ۱۱۸ پوند و "همیلتن" با ۲۵۰ پوند گران‌ترین نمایش اجراشده در مرکز تئاتر بریتانیاست. میانگین بهای بلیت نمایش‌های وست اند در حالی با ۱۹ درصد افزایش به حدود ۱۱۸ پوند رسید که تفاوت قیمت بلیت میان گران‌ترین و ارزان‌ترین نمایش بیش از ۲۳۰ پوند است. روزنامه استیج که رویدادهای حوزه تئاتر بریتانیا را پوشش می‌دهد، در گزارش سالانه خود از میانگین بهای بلیت اعلام کرد ارزان‌ترین نمایش با بلیت ۱۹ پوندی روی صحنه رفته و "همیلتن" با ۲۵۰ پوند رکورد گران‌ترین بلیت را به نام خود زده است.

گزارش سالانه استیج از ارزش بلیت تئاتر از سال ۲۰۱۲ منتشر می‌شود و امسال نخستین بار است که میانگین بهای بلیت از مرز ۱۰۰ پوند می‌گذرد. آلیستر اسمیث، دبیر روزنامه استیج می‌گوید: "یافته‌های ما نشان می‌دهد گران‌ترین صندلی‌ها هر روز گران‌تر می‌شوند اما میزان ارزان شدن ارزان‌ترین صندلی‌ها به شدت گران‌ها نیست. ضمن اینکه باید مشخص شود مشتری‌های صندلی‌های گران و ارزان به چه نسبت تغییر می‌کنند."

"کتاب مورمون‌ها" در شش سال گذشته گران‌ترین بلیت یک نمایش در وست اند لندن را در اختیار داشت؛ عنوانی که امسال با ۲۵۰ پوند به "همیلتن" رسید. این در حالی است که بهای بلیت همین نمایش در برادوی نیویورک تا ۶۶۰ پوند (۸۴۹ دلار) هم می‌رسد. گران‌ترین بلیت یکی از اجراهای نمایش "هری پاتر و فرزند نفرین‌شده" ۱۷۵ پوند بود. این نمایش به دلیل طولانی بودن در دو بخش اجرا می‌شود و تماشاگران باید برای هر بخش بلیت جداگانه بخرند.

سال گذشته آمار تعداد تماشاگران نمایش‌های وست اند برای نخستین بار به مرز ۱۵ میلیون نفر رسید. استقبال مردم بریتانیا از نمایش‌های روی صحنه لندن را می‌توان به وفور بلیت‌های نسبتا ارزان‌تر ربط داد. میانگین بهای بلیت‌های ارزان حدود ۹۰ پوند است که نسبت به گذشته افزایشی ۳۰ درصدی نشان می‌دهد. ضمن اینکه میانگین بهای بلیت "همیلتن" ۱۰۰ دلار یا کمتر است و برخی تماشاگران حتی می‌توانند با قرعه‌کشی صاحب بلیت ۱۰ پوندی شوند.

خواندن خبر در سایت منبع

وضعیت تئاتر در کشور خوب است

ایرناخبرگزاری ایرنا
وضعیت تئاتر در کشور خوب است

شهرام کرمی جمعه شب در حاشیه بیست و چهارمین جشنواره ملی لاله های سرخ اندیمشک در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: هرچند در حوزه زیر ساخت‌ها دچار چالش هستیم اما در بخش سرمایه نیروی انسانی ظرفیت بسیار خوبی در کشور وجود دارد و هنرمندان بااستعداد و خلاقی در حوزه تئاتر فعالیت می کنند.

وی برگزاری جشنواره ها را مشوقی برای تولید اثر دانست و تصریح کرد: اتفاق مهم در حوزه تئاتر این است که بتوانیم این آثار را به مخاطب ارایه دهیم.

مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: باید بتوانیم آثار تولیدی را برای اجرای عمومی و استفاده مخاطب مردمی گسترش دهیم یعنی صرفا به برگزاری یک محفل و رویداد اکتفا نکنیم.

وی با اشاره به برگزاری 2 جشنواره ملی تئاتر لاله های سرخ و تئاتر فتح خرمشهر در خوزستان گفت: نقش و تاثیر این 2 جشنواره با تمرکز و محوریت تئاتر مقاومت در جریان تئاتر دفاع مقدس چشمگیر و ستودنی است.

کرمی بیان کرد: یکی از مهمترین هدفهایی که در اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی دنبال می شود حمایت از برنامه های با اولویت مانند رویداد لاله های سرخ اندیمشک است که خوشبختانه استان خوزستان نیز به عنوان متولی در این حوزه ظرفیت و پتانسیل خوبی دارد.

وی با اشاره به وضعیت تئاتر مقاومت در کشور گفت: در طول چند سال اخیر تئاتر رونق خوبی داشته است و هنرمندان با استعدادی نیز در این حوزه فعالیت داشته اند که میانگین سنی آن‌ها بسیار جوان است و می توان گفت اغلب آنها کسانی هستند که حتی جنگ را تجربه نکرده اند ولی به بهتربن نحو و با استفاده از ابزار هنر محتوا و مضمون مورد خود را به مخاطب انتقال می‌دهند که این یک ویژگی مثبت محسوب می شود.

مدیر کل هنرهای نمایشی وزارت ارشاد بیان کرد: استان خوزستان با داشتن یک هزار و 200هنرمند بیشترین تعداد هنرمندان را به نسبت دیگر استان‌ها به خود اختصاص داده است که این تعداد بصورت حرفه ای به فعالیت تئاتر می پردازند.

وی با اشاره به 64گروه نمایشی ثبت شده در خوزستان توضیح داد: بالاترین آمار گروه های نمایشی ثبت شده متعلق به این استان است، در کنار آن برگزاری 18جشنواره تئاتری در این استان موجب شده تا بیشترین رویدادهای تئاتری نیز در این استان به ثبت برسد.

کرمی ادامه داد: در مجموع می توان گفت خوزستان یکی از اصلی ترین پایگاه های تئاتر کشور به شمار می رود.

به گزارش ایرنا بیست و چهارمین جشنواره سراسری تئاتر لاله های سرخ امسال با محور نقش تئاتر در ترویج الگوی اقتصاد مقاومتی و حمایت از کالای ایرانی، گرامیداشت حماسه چهارم آذر روز مقاومت مردم اندیمشک، تکریم دستاوردهای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و حماسه های مدافعان حرم ششم تا 9 آذر برگزار شد.

جشنواره ملی تئاتر لاله های سرخ از جمله جشنواره های مطرح کشوری است که هر سال به میزبانی اندیمشک برگزار می شود.

7164/6002

خواندن خبر در سایت منبع

تئاتر باید بیش از جشنواره، برای مخاطب عام و مردم باشد

ایرناخبرگزاری ایرنا
تئاتر باید بیش از جشنواره، برای مخاطب عام و مردم باشد

اصغر همت جمعه شب در حاشیه بیست و چهارمین جشنواره ملی لاله های سرخ اندیمشک در جمع خبرنگاران اظهار داشت: اگر جشنواره‌ها برآیند کارهای اجرایی برای مردم باشند توفیق بیشتری خواهند داشت، مهمترین موضوع این است که تئاتر در درجه اول برای مردم باشد.

وی افزود: در بزرگترین جشنواره های دنیا هم ، کارها بعد از این که به تماشای عموم رسیدند در یک رقابت شرکت می‌کنند.

این بازیگر سینما و تئاتر تاکید کرد: سال‌های سال است که هنرمندان ما در کشور دچار جشنواره زدگی شده اند.

وی با اشاره به کیفیت جشنواره لاله های سرخ اندیمشک در بیست و چهارمین دوره برگزاری آن گفت: توقع بیشتری از این جشنواره در این دوره می رفت؛ به نظر من می بایست از نظر موضوعی در فراخوان ها کار بیشتری شود و بازبین ها و بازخوانها توجه بیشتری درانتخاب آثار داشته باشند تا حاصل کار جشنواره منسجم تری شود.

همت ادامه داد: در این دوره از جشنواره لاله های سرخ شاهد پراکندگی آثار بودیم.

***در حوزه تئاتر بیشتر حسی عمل می شود تا تکنیکی

وی به کمبود آموزش در حوزه تئاتر اشاره کرد و افزود: بازیگران تئاتری ما زحمت می کشند و در زمینه حسی فوق العاده هستند اما فاقد تکنیک هستند البته در نمایشنامه نویسی و کارگردانی هم همینطور است یعنی بیشتر ذوق عمل می‌کند و با مسائل مهمی مانند تکنیک و خلاقیت کمتر مواجه هستیم.

این هنرمند ادامه داد: تنها با تکیه به ذوق و استعداد و حس نمیتوانیم در نمایش موفقیت همه جانبه کسب کنیم ، چه در کارگردانی و نویسندگی و چه در طراحی صحنه و بازیگری دانستن تکنیک حرف اول را میزند و از درون تکنیک خلاقیت بیرون می آید.

به گزارش ایرنا بیست و چهارمین جشنواره سراسری تئاتر لاله های سرخ امسال با محور نقش تئاتر در ترویج الگوی اقتصاد مقاومتی و حمایت از کالای ایرانی، گرامیداشت حماسه چهارم آذر روز مقاومت مردم اندیمشک، تکریم دستاوردهای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و حماسه های مدافعان حرم ششم تا 9 آذر برگزار شد.

جشنواره ملی تئاتر لاله های سرخ از جمله جشنواره های مطرح کشوری است که هر سال به میزبانی اندیمشک برگزار می شود.

7164/6002

خواندن خبر در سایت منبع

تماشاخانه‌های خصوصی کارگردان به شکل اسکناس می‌بینند/سلبریتی‌ها هیچ کمکی به تئاتر نمی‌کنند

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
تماشاخانه‌های خصوصی کارگردان به شکل اسکناس می‌بینند/سلبریتی‌ها هیچ کمکی به تئاتر نمی‌کنند

کوروش ساسانیان نویسنده و کارگردان تئاتر در گفت‌وگو با خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان، درخصوص داستان نمایش "لطفا با مرگ من موافقت کنید آقای رئیس جمهور" که به زودی روی صحنه می‌رود گفت: این نمایش در مورد یک جوان بیمار است که با مشکلات فراوانی زندگی روبرو شده و به دلیل همین مشکلات و سختی زندگی از رئیس جمهور درخواست عجیبی می‌کند.

وی درباره کارگردانی و شیوه اجرای این نمایش افزود: واقعیت امر من همواره دوست داشته‌ام تا سینما و تئاتر را در یک اثر نمایشی تلفیق کنم. از لحاظ بازی اعتقاد من بر حس بیشتر و حرکت کمتر است و همواره فکر می‌کنم با این روش بازیگر به شدت موفق‌تر خواهد بود.

تماشاخانه‌های خصوصی کارگردان به شکل اسکناس می‌بینند/سلبریتی‌ها هیچ کمکی به تئاتر نمی‌کنند - 3

این کارگردان جوان تئاتر درباره حضور خود در تماشاخانه دولتی تاکید کرد: من به دشت با اجرای نمایش در تماشاخانه‌های خصوصی مخالف هستم زیرا وقتی شما از در تماشاخانه خصوصی وارد می‌شوید تنها شما را به چشم پول و اسکناس نگاه می‌کنند و این نگاه در هنگام اجرا و تا پایان کار هم همین است.

وی در همین رابطه ادامه داد: به طور معمول نگاه مدیران تماشاخانه‌های دولتی مالی نیست و نگاهشان بیشتر کیفیت اثر و فرهنگی و هنری است. به عنوان مثال تئاترشهر، محراب و دیگر تماشاخانه های دولتی حتی اگر سالن خالی هم باشد نمی‌گویند که چرا خالی می روید و برخورد بدی با گروه انجام نمی‌دهند. در صورتی که من تجربه دارم بعد از پایان اجرا در تماشاخانه خصوصی تمام دکورم را تنها سه روز بعد از اجرا داخل خیابان گذاشتند. من تماشاخانه محراب را در ابتدا به خاطرات خوبم از این سالن و بعد از آن به دلیل آرامشی که برایم ایجاد می‌کرد برگزیدم.

کارگردان نمایش "بازی استریندبرگ" درباره روند سخت اجرای اثر در تماشاخانه‌های دولتی اضافه کرد: متاسفانه به دلیل تغییرات متداوم در مدیریت تئاتر همواره دست یافتن به سالن‌های دولتی سخت شده است زیرا با تغییر هر مدیر روند و نگاه اجرایی آن مرکز کاملاً دستخوش تغییر می‌شود. به عنوان مثال در حال حاضر من خواستار اجرا در تئاترشهر هستم و آنها گفته‌اند که سه سال آینده اجرا می‌دهند. تئاتر هنر زمانه است و کارگردان دغدغه زمان حال را دارد و چطور می‌شود یک نمایش که برای امروز نوشته شده را سه سال بعد روی صحنه برد.

وی درباره عدم استفاده از چهره‌های سینمایی در نمایش جدید خود اظهار کرد: از نظر من تئاتر به هیچ وجه مجبور نیست که سالن را پر کند. از نظر من این تفکر سرمایه داری است که می‌گویند سالن تئاتر باید پر شود. تئاتر تماشاگر محدود و خاص خود را دارد و قرار نیست سالن به هر قیمتی پر شود. این تفکرات سرمایه داری از سینما به تئاتر رسوخ کرده که بدون شک باعث نابودی آن می‌شود.

تماشاخانه‌های خصوصی کارگردان به شکل اسکناس می‌بینند/سلبریتی‌ها هیچ کمکی به تئاتر نمی‌کنند - 8

ساسانیان درباره حضور بازیگران سلبریتی در تئاتر اذعان کرد: تک تک بازیگرانی که از سینما وارد تئاتر شده‌اند قابل احترام هستند و با بسیاری از آنها دوست و همکار هستم اما مشکل آنجاست که کلیت آن آثار با محوریت گیشه ساخته شده و در مورد تبلیغات به راحتی پیش از تایید مرکز کارشان را شروع می‌کنند. اتفاقی که برای کارگردانانی مثل من میسر نیست و این نوعی واضح از تبعیض است.

وی با گلایه از دیده نشدن بازیگران تئاتر توسط کارگردان بزرگ سینما خاطرنشان کرد: حضور چهره‌ها در یک تئاتر باعث می‌شود که اگر آن کار فروخت بگویند آن چهره باعث فروش اگر شده است و اگر نفروشد که می‌گویند ببنید کار تا چه حد بد بود که با چهره هم نفروخت. پس حضور سلبریتی‌ها کمکی به خود تئاتر نمی‌کند و فقط به گیشه کمک می‌کند. ما بازیگران بسیار خوبی در تئاتر داریم اما متاسفانه اساتید، کارگردانان و بزرگان سینما انگار وقتی برای این نسل بی نظیر نمی گذارند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

خبرآنلاینخبرآنلاین9 ساعت قبل
وی افزود: اجرای زیرگذر تجریش به دلیل موقعیت زمین شناسی منطقه و وجود بستری سنگی، رودخانه‌ای و وجود تاسیسات شهری و خط مترو بسیار زمان بر و پر هزینه است. موسوی اجرای رینگ ترافیکی در محدوده تجریش به صورت دورانی با استفاده از مسیرهای جایگزین و سایر محورهای موازی را اولین اقدام در اجرایی شدن پیاده راه تجریش دانست. مسیرهای امن برای افراد پیاده طراحی شودسردار محمدرضا مهماندار رییس پلیس راهور تهران بزرگ نیز با تاکید بر بازنگری در حمل ونقل شهری اجرای مسیرهای امن برای افراد پیاده را لازمه شهری ایمن دانست. وی گفت: شهرتهران در حال حاضر نه خودرو محور است نه انسان محور و باید فرهنگ استفاده از حمل و نقل عمومی ترویج داده شود. وی اضافه کرد: بدلیل مشکلات ترافیکی شمال تهران و محدودیت معابر، این منطقه را به دو منطقه راهور تقسیم کرده‌ایم و ۳۰ درصد پتانسیل نیروی انسانی راهور در زمان پیک ترافیکی در این منطقه حضور پیدا می‌کند.
برترین‌هابرترین‌ها8 ساعت قبل
برترین‌ها: نیکی کریمی با انتشار عکس زیر در اینستاگرامش، در توضیح آن نوشت: از تست گریم‌های فیلم «عروس»، توسط اقای عبدالله اسکندری و اجرای خانم عاطفه رضوی، چند روز پیش شنیدم به بلیط امروز فیلم عروس آن زمان بیش از هفتاد میلیارد فروش داشته است. عکس غوغا بیات عزیزم.

زنان و مردان معروف هالیوودی که از جدایی خیلی پشیمان هستند +عکس

5+
خبر فوریخبر فوری5 ساعت قبل

اخبار بیشتر