1. خبری
  2. سلامت
پوشش خبری

سهم ۹۵ درصدی عوامل محیطی در بروز سرطان ها

اصفهان| آلودگی‌های زیست محیطی یکی از دلایل سرطان در کلان‌شهرهاست

تسنیمخبرگزاری تسنیم
اصفهان| آلودگی‌های زیست محیطی یکی از دلایل سرطان در کلان‌شهرهاست

- اخبار استانها -

محمدرضا خسروی فارسانی در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در اصفهان با اشاره به دلایل بروز بیماری‌های غیر واگیر، اظهار داشت: آلودگی‌های زیست محیطی یکی از دلایل بروز این بیماری‌ها در کلان‌شهرهاست.

 وی افزود: سرطان عمده‌ترین نوع بیماری غیر واگیر در اصفهان است که می‌توان با پیشگیری و کنترل به هنگام از بروز این بیماری‌ها جلوگیری کرد.

این فوق تخصص خون با بیان اینکه، اصفهان در گذر زمان و طی 30 سال اخیر تبدیل به یک کلان‌شهر صنعتی شده و به دنبال آن شیوع و بروز سرطان نیز در این کلان‌شهر به نسبت افزایش پیدا کرده، گفت: تدبیر مسئولان در این بخش و کاهش صنایع آلاینده‌ موجب تعدیل این امر شده و به کاهش بروز و شیوع این بیماری‌های غیر واگیر و کاهش تحمیل مشکلات به سیستم بهداشت و درمان کمک کند.

وی ادامه داد: مدیریت صحیح، جامع و قاطع می‌تواند به کاهش چشمگیر تعداد مبتلایان به بیماری‌های غیر واگیر در اصفهان، موثر واقع شود.

خسروی تصریح کرد: هر چه جمعیت پیرتر شود، معمولا تعداد بیماران مبتلا به بیماری‌های غیر واگیر و در راس آن سرطان افزایش پیدا می‌کند.کمبود دارو بیماران سرطانی استان اصفهان را با مشکل مواجه کرده استنخستین کنگره بین‌المللی جراحی سرطان؛ سالانه 7 هزار بیمار مبتلا به سرطان در فارس ثبت می‌شودفارس| سرطان معده شایع‌ترین سرطان در ایران؛ استان‌های شمالی بیشتر در معرض این نوع سرطان هستند

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به لزوم تشکیل تیمی توانمند و صاحب نظر در کنترل و پیشگیری از سرطان، اظهار داشت: اکنون در سطح دنیا علم پزشکی به ویژه علم سرطان شناسی و درمان سرطان رو به پیشرفت است و ایران هم از این قائده مستثنی نیست و با استفاده از تکنولوژی‌ها و روش‌های تشخیصی و درمانی جدید می‌کوشد تا از دنیا عقب نماند.

وی افزود: تشکیل کنگره‌های کشوری با حضور اساتید خارجی و ارائه مطالب جدید برای بهره‌مندی از روش‌های تشخیصی و درمانی جدید، امکان استفاده از این اطلاعات برای دیگر متخصصان این حوزه فراهم می‌شود.

خسروی خاطرنشان کرد: جایگاه مرکز هماتولوژی اصفهان از جمله مراکز درمان سرطان مهم در کشور بوده و اصفهان به واسطه برخورداری از جمعیت زیاد و بروز و شیوع سرطان، یکی از استان‌های کشور محسوب می‌شود که در این حوزه نیازمند توسعه و پیشرفت جدی در بخش ارائه خدمات به بیماران است.

این فوق تخصص خون و سرطان بزرگسالان با بیان اینکه روش‌های درمانی بیماران سرطانی و هزینه‌های آن بسیار است، گفت: برای درمان بیمارهای سرطانی از روش‌های مختلف استفاده می‌شود که هزینه‌های هنگفتی را به بیمار تحمیل می‌کند.

وی افزود: تعداد زیادی از بیماران از قشر ضعیف جامعه بوده و نیازمند حمایت جدی هستند که با اجرای طرح سلامت برای بیماران تا حدودی در این زمینه مساعدت شده است.

خسروی اظهار داشت: تشخیص زود هنگام و غربالگری موجب کشف این بیماری در مراحل اولیه شده و از تبدیل آن به یک بیماری غیر قابل درمان با تحمیل هزینه‌های هنگفت جلوگیری می‌کند.

خواندن خبر در سایت منبع

روش جدیدی برای بررسی مقاومت سلول‌های سرطانی نسبت به دارو

ایسناخبرگزاری ایسنا
روش جدیدی برای بررسی مقاومت سلول‌های سرطانی نسبت به دارو

به گزارش ایسنا و به نقل از ام.آی.تی نیوز، پژوهشگران با بررسی ویژگی‌های فیزیکی و ژنومی سلول‌های سرطانی توانستند روش جدیدی برای بررسی موضوع زنده ماندن سلول‌های سرطانی در دوره درمان ابداع کنند.

شاید روش جدید پژوهشگران دانشگاه "ام.آی.تی"(MIT) که سنجش میزان جرم و رشد سلول‌ها را با تحلیل بیان ژن سلول ترکیب می‌کند، بتواند اهداف دارویی جدیدی ارائه دهد که به تاثیر بیشتر درمان سرطان منجر شوند. به گفته پژوهشگران، این اهداف می‌توانند قدرت تدافعی سلول‌های سرطانی را در غلبه بر روش درمانی از بین ببرند.

در این پژوهش، یک مسیر سیگنال‌دهی شناسایی شد که در سلول‌های تومور "گلیوبلاستوما"(GBM) فعال است. این سلول‌ها، در برابر نوعی دارو موسوم به "مهارکننده MDM2" مقاوم هستند.

"الکس شالک"(Alex Shalek)، استادیار شیمی و عضو "موسسه مهندسی پزشکی و علوم دانشگاه ام.آی.تی"(IMES) گفت: ما می‌توانیم با سنجش میزان جرم و رشد سلول، برای طبقه‌بندی واکنشی یا غیرواکنشی بودن آن نسبت به دارو استفاده کنیم و آن را به مسیرهای مولکولی مهمی مرتبط سازیم.

روش جدیدی برای بررسی مقاومت سلول‌های سرطانی نسبت به دارو - 5

هدف پژوهشگران این بود که در بررسی خود، یک ترکیب ژنومی اضافه کنند تا دلیل حساسیت برخی سلول‌ها را به دارو بفهمند. "رابرت کیمرلینگ"(Robert Kimmerling)، از پژوهشگران این پروژه گفت: هدف ما این بود که بتوانیم این اندازه‌گیری‌ها را انجام دهیم و بعضی از زمینه‌های زیستی را به آنها اضافه کنیم تا از دلیل رشد و رفتار یک سلول آگاه شویم.

وی افزود: ما امیدواریم که بتوانیم این فناوری را برای هر نمونه‌ای که می‌توان از یک موجود تک‌سلولی تفکیک کرد، به کار ببریم.

مقاله این پژوهش، در مجله "Genome Biology" به چاپ رسید.

خواندن خبر در سایت منبع

سهم ۹۵درصدی عوامل محیطی در بروز سرطان‌ها

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
سهم ۹۵درصدی عوامل محیطی در بروز سرطان‌ها

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، افشین مرادی، روز شنبه در نشست خبری بیستمین کنگره انجمن علمی پاتالوژی ایران که قرار است از ۱۴ تا ۱۶ آذر ۹۷ در مرکز همایش های رازی برگزار شود، اظهارداشت: یک روز قبل از برگزاری کنگره، سمینار یک روزه پاتالوژی اعصاب با حضور سه میهمان خارجی برپا می شود.

دبیر علمی کنگره با اشاره به موضوع پاتاولوژی جراحی در کنگره امسال، افزود: بیماری های زنان، سرطان پستان و بیماری های دستگاه گوارش، محورهای اصلی کنگره امسال انجمن علمی پاتالوژی ایران را تشکیل می دهد.

مرادی از طب آزمایشگاه، میکروب شناسی، خون شناسی، و نحوه مدیریت خون در بیمارستان ها، به عنوان دیگر موضوعات مورد بحث در کنگره امسال اشاره کرد و گفت: ۱۴۰ مقاله به دبیرخانه کنگره ارسال شد که ۶۱ مقاله به صورت تخصصی و ۲۳ مقاله دانشجویی پذیرفته شد. 

وی از برگزاری ۱۴ پنل با موضوعات مختلف خبر داد و افزود: کارگاه مدیریت خون، استانداردسازی آزمایشگاه و...، از جمله موضوعات این پنل ها است.

مدیر گروه پاتالوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در ادامه به برنامه ثبت سرطان در کشور اشاره کرد و گفت: برنامه ثبت سرطان که متولی اصلی آن وزارت بهداشت است، بیش از سه دهه است که با همکاری پاتالوژیست های کشور در حال انجام است و بزودی اطلاعات جمع آوری شده که توسط مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در حال پردازش است، منتشر خواهد شد.

مرادی با عنوان این مطلب که در حدود ۸۳ درصد موارد سرطان ها در کشور ثبت می شود، افزود: بر اساس معیار سازمان جهانی بهداشت، ثبت سرطان ها تا سقف ۸۵ درصد، بسیار مطلوب است که ما در حال رسیدن به این معیار هستیم.

وی با تاکید بر اینکه آمار ثبت سرطان در ایران قابل اعتماد است، تصریح کرد: در حدود ۹۰ تا ۹۵ موارد ابتلا به سرطان ناشی از عوامل محیطی است و تنها ۵ درصد موارد ارثی است. لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع

کمبود دارو بیماران سرطانی استان اصفهان را با مشکل مواجه کرده است

تسنیمخبرگزاری تسنیم
کمبود دارو بیماران سرطانی استان اصفهان را با مشکل مواجه کرده است

- اخبار استانها -

پوریا عادلی در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در اصفهان با اشاره به درمان‌های غیر جراحی بیماران سرطانی، اظهار داشت: رادیوتراپی آنکولوژی به درمان رادیوتراپی، شیمی درمانی و ایمنو تراپی به درمان بیماران سرطانی می‌پردازد.

وی افزود: با توجه به وجود تحریم‌ها و مسائل دیگر، در بخش انجام شیمی درمانی و رادیو تراپی در شهر اصفهان برای بیماران با مشکلاتی مواجه هستیم و لیست‌های طولانی نوبت برای بیماران داریم.

دبیر انجمن سرطان و متخصص رادیوتراپی آنکولوژی با بیان اینکه زمانی اصفهان، مادر رادیو تراپی کشور بود، گفت: همچنین بخش شتاب‌دهنده‌ها برای اولین بار در اصفهان آغاز به کار کرد و این حوزه سپس در پایتخت و دیگر استان‌ها فعال شد و امید داریم بار دیگر اصفهان به جایگاه واقعی خودش در این زمینه برسد.

وی ادامه داد: یک مرکز در شهرستان کاشان در حوزه رادیو تراپی علاوه بر اصفهان، فعال شده بود که برخی از بیماران را برای درمان و انجام رادیو تراپی پذیرش می‌کردند ولی در حال حاضر شاهد مشکلاتی در حوزه رادیو تراپی اصفهان هستیم و امیدواریم معاونت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با مساعدت بخش خصوصی و انجام فعالیت‌ها در این حوزه به حل این معضلات بپردازد.فارس| سرطان معده شایع‌ترین سرطان در ایران؛ استان‌های شمالی بیشتر در معرض این نوع سرطان هستندنخستین کنگره بین‌المللی جراحی سرطان؛ سالانه 7 هزار بیمار مبتلا به سرطان در فارس ثبت می‌شودبزرگترین کارخانه تولید داروهای ضد سرطان خاورمیانه در البرز افتتاح شد

عادلی تصریح کرد: بیماری سرطان در دنیا و ایران رو به افزایش است و به عبارتی بیماری قرن نامیده می‌شود اما این به این معنی نیست که اصفهان وضعیت بدتری نسبت به سایر استان‌ها دارد بلکه آلودگی هوا و مشکلاتی که در اصفهان به وجود آمده و همچنین کلان شهری افزایش یافته، آمار سرطان مانند همه شهرهای در حال توسعه دنیا رو به افزایش است.

دبیر انجمن سرطان اصفهان با اشاره به افزایش ارز، کاهش تولیدات داخلی داروها و کمبود مواد اولیه، اظهار داشت: در بخش شیمی درمانی، بیماران با مشکل مواجه شدند و انتظار می‌رود که در آینده مشکلات دارویی بیشتر شود، به ویژه برای بیماران سرطان ریه که نیازمند داروهای گران قیمت هستند، این معضلات وجود دارد.

وی افزود: هزینه تزریقات در اصفهان برای بیماران پایین‌تر از سایر استان‌هاست و بیماران در این زمینه مشکلی ندارند اما در بخش تهیه دارو به علت تحریم‌ها با مشکل کمبود دارو رو به رو هستیم و به طور یقین فقط با افزایش تولیدات کارخانه‌های داخلی و روش‌هایی که بتوان تحریم‌ها را دور زد، می‌توان این معضل را رفع کرد.

عادلی خاطرنشان کرد: سرطان، پایان راه نیست و بسیاری از بیماران بهبود می‌یابند و دوباره به زندگی خود باز می‌گردند.

دبیر انجمن سرطان اصفهان با بیان اینکه برخی بیماران، سرطان را پایان راه می‌دانند، گفت: چهار سال پیش، چاپ نشریه‌ای را با عنوان سین سرطان تا سین سلامتی، شروع کردیم و اکنون دوره پنجم تولد این نشریه است که با هدف آگاهی بخشی به مردم و اینکه بیمار سرطانی، فوت نمی‌کند، سرطان در بسیاری موارد قابل درمان است و یا قابلیت تبدیل شدن به یک بیماری مزمن همانند دیابت را دارد، اطلاع رسانی کرده و بیماران تحت درمان قرار می‌گیرند.

خواندن خبر در سایت منبع

حمله به سلول‌های سرطانی با ویروس‌های انکولوتیک

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
حمله به سلول‌های سرطانی با ویروس‌های انکولوتیک

به گزارش خبرآنلاین، ویروس‌های انکولوتیک{لینک} هدف خاصی را در بدن دنبال کرده و پس از ورود به سلول سرطانی، از آن به‌عنوان ماشین تولید و تکثیر استفاده می‌کنند.

آن‌ها بدون اینکه به بافت اصلی بدن آسیب برسانند، تومورها را از بین می‌برند. مطالعات اخیر پیشنهاد می‌دهند که برای محدودسازی رسیدن گلوکز و تغییر توانایی آن‌ها برای سوخت‌وساز به تومور می‌توان به قدرتمندکردن ویروس‌های آنکولوتیک فکر کرد.

محققان دانشگاه آکسفورد با آزمایش روی تخمدان، ریه و روده موش تأثیرات استفاده از ویروس را برای نابودی تومور ثابت کرده‌اند.

«آرتور دایر» دانشجوی دکترای دپارتمان انکولوژی دانشگاه آکسفورد که رهبر این تحقیق بوده معتقد است محدود کردن شکر برای سلول‌های سرطانی، باعث بهتر کار کردن ویروس‌های انکولوتیک می‌شود.

تحقیقات مذکور در مجله Cancer Reasearch منتشرشده است.{لینک}

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

الفالف7 ساعت قبل
اگرچه متفورمین گزینه‌ای موثر برای کاهش قند خون محسوب می‌شود، اما شاید تغییرات سبک زندگی نیز بتوانند به همان اندازه یا حتی بیشتر موثر عمل کنند. در ادامه با برخی از این تغییرات که می‌توانند در کنترل قند خون به انسان کمک کنند، بیشتر آشنا می‌شویم. اسید استیک موجود در سرکه فعالیت آنزیم‌هایی که نشاسته موجود در کربوهیدرات‌ها را گوارش می‌کنند، مختل کرده، از این رو، نشاسته گوارش نشده (به قند تبدیل نمی‌شود) و سطوح گلوکز (قند) خون پایین باقی می‌ماند. خربزه تلخ به کنترل سطوح قند خون و همچنین تنظیم فشار خون کمک می‌کند. نتایج یک پژوهش در هند با حضور شرکت کنندگانی که دارای وزن و سطوح قند خون عادی بودند نیز نشان داد که دوزهای مختلف از مکمل‌های حاوی عصاره قهوه سبز همگی به کاهش قند خون کمک کرده و دوزهای بالاتر با میزان کاهش بیشتر مرتبط بوده‌اند.
تابناکتابناک6 ساعت قبل
شنا کردن در استخر‌های عمومی یکی از تفریحات و ورزش‌های مفید برای سلامتی به شمار می‌رود اما شرایط این استخرها می‌توانند باعث جراحات و بیماری‌های ناخواسته‌ای نیز بشوند. یکی از مشکلاتی که این استخرها دارند استفاده از کلر در آب استخرها است. متخصصین هنوز روی این مسئله که آیا اضافه کردن کلر به آب برای سلامتی زیان دارد یا نه به توافق نرسیده‌اند اما می‌توانید در این ویدیو با نظرات طرفین بحث همینطور سایر پیامدهای ماندن طولانی مدت در آب استخر آشنا شوید.
تسنیمتسنیم7 ساعت قبل
وی با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب مقام معظم رهبری گفت: مخاطب اصلی این بیانیه، دانشگاهیان بوده و باید موضوع مطالبه از جوانان را در این بیانیه دید، همچنین در توصیه‌های مقام معظم رهبری در این بیانیه اخلاق و معنویت جهت دهنده حرکت‌ها و جریان است. رستمی با بیان وظایف حکومت‌ها برای نهادینه شدن اخلاق و معنویت در دانشگاه‌ها تأکید کرد: اولین کاری که منجر به سلامت معنوی در محیط دانشگاه می‌شود این بوده که خود فرد برخوردار از سلامت معنوی باشد. همچنین در این همایش، عضو هیئت‌علمی موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) با نقل روایاتی که در باب سلامت معنوی آمده اظهار داشت: در روایات واژه عافیت و صحت به‌کاررفته است که نشان می‌دهد سلامت معنوی دارای سبقه دینی بوده است. وی با بیان شاخص‌های سلامت معنوی عنوان کرد: در باب کودک کاری که می‌توان انجام داد این است که زمینه‌سازی رسیدن به هدف سلامت معنوی را فراهم کنیم، یعنی کودک زمانی که بینش‌ها و گرایش‌هایش زمینه‌ساز رسیدن به سلامت معنوی باشد می‌توان امیدوار داشتن سلامت معنوی برای کودک بود. عضو هیئت‌علمی موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) با بیان چندوجهی بودن سلامت معنوی ابراز کرد: بعد از تحقق سلامت معنوی در بخش باور، مدیریت گفت‌وگوهای معنوی در میان اعضای خانواده مطرح می‌شود، دلیل اینکه این گفت‌وگوها اثرگذار است این بوده که تکرارسبب اثرگذاری بیشتر می‌شود.
تسنیمتسنیم7 ساعت قبل
وی افزود: هر انسانی می‌تواند به لحاظ جسمی، ظاهری و تستی نرمال باشد اما از سلامت برخوردار نباشد، چراکه ممکن است به لحاظ روحی بیماری داشته باشد بنابراین باید به ارائه تعاریفی صحیح از سلامت معنوی دست بزنیم. لاریجانی با اشاره به مؤلفه‌های سلامت معنوی ابراز کرد: سلامت معنوی ابعاد تهذیب جمعی و روابط بین فردی را شامل می‌شود، همچنین نباید از تأثیرات محیطی سلامت معنوی غافل شد. وی با تأکید بر اینکه میان سلامت معنوی از منظر دینی و سلامت معنوی سکولار تباین وجود دارد، تصریح کرد: در دیدگاه سکولاریستی، دین را مغایر با سلامت معنوی ترجمه می‌کنند، به‌گونه‌ای که در صورت اعتقاد داشتن به خدا، دچار نقصی در سلامت معنوی سکولار هستید. لاریجانی با اشاره به چالش مباحث سلامت معنوی گفت: چالش عمده این بوده که پزشکان فکر می‌کنند، انسان‌های کاملی هستند و در پی اصلاح سایر انسان‌ها هستند، درحالی‌که خود جامعه پزشکی محتاج سلامت معنوی هستند. وی خاطرنشان کرد: در سلامت معنوی سؤالی بنیادین هست که چگونه می‌توان مفهوم مداخله‌های معنوی را اندازه‌گیری کرد، باید نگاه وسیع‌تر بازشده و رفتار پزشکی ما باید مناسب با سلامت معنوی باشد، همچنین باید مراقب خطاهایی که در زمینه سلامت معنوی می‌شویم باشیم.
ایرناایرنا7 ساعت قبل
به گزارش ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین مصطفی رستمی روز پنجشنبه در ششمین همایش علمی سلامت معنوی، در قم افزود: بر همین اساس عوامل فعال در دانشگاه‌ها از جمله دانشجو، استاد، نظام برنامه ریزی فرهنگی، آموزشی و نظام مدیریتی دانشگاه باید به سمت معنویت گرایش داشته باشند تا سلامت معنوی محقق شود. وی با تاکید بر این که برای سلامت معنوی دانشگاه‌ها باید برنامه داشته باشیم، گفت: دانشگاه سالم معنوی، دانشگاهی است که در تمام مولفه‌ها برنامه داشته باشد. وی در پایان گفت: خروجی همایش سلامت معنوی باید منجربه ایجاد باور عمومی برای ایجاد سلامت معنوی و نشست‌های تخصصی آن به گفتمان تبدیل شود. حجت الاسلام والمسلمین ابوالفضل ساجدی افزود: سلامت به معنای سلامت معنوی و اخلاقی، صحت به معنای سلامت بدنی و عافیت به معنای هر دو نوع سلامت جسمی و روحی می‌باشد. ساجدی افزود: والدین باید بینش خود را اصلاح کنند تا در مسیر تحقق سلامت معنوی، اعضای خانواده را رهنمون باشند و در این مسیر باور سبک زندگی اسلامی را در زندگی جاری کنند.

اخبار بیشتر