سهم ۹۵ درصدی عوامل محیطی در بروز سرطان ها
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سلامت
پوشش خبری

سهم ۹۵ درصدی عوامل محیطی در بروز سرطان ها

اصفهان| آلودگی‌های زیست محیطی یکی از دلایل سرطان در کلان‌شهرهاست

تسنیمخبرگزاری تسنیم
اصفهان| آلودگی‌های زیست محیطی یکی از دلایل سرطان در کلان‌شهرهاست
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: یکی از دلایل بروز بیماری‌های غیر واگیر از جمله سرطان، آلودگی‌های زیست محیطی هستند که در کلان‌شهرها افزایش یافته و تدبیر مسئولان و کاهش صنایع آلاینده به کاهش آن کمک می‌کند.

- اخبار استانها -

محمدرضا خسروی فارسانی در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در اصفهان با اشاره به دلایل بروز بیماری‌های غیر واگیر، اظهار داشت: آلودگی‌های زیست محیطی یکی از دلایل بروز این بیماری‌ها در کلان‌شهرهاست.

 وی افزود: سرطان عمده‌ترین نوع بیماری غیر واگیر در اصفهان است که می‌توان با پیشگیری و کنترل به هنگام از بروز این بیماری‌ها جلوگیری کرد.

این فوق تخصص خون با بیان اینکه، اصفهان در گذر زمان و طی 30 سال اخیر تبدیل به یک کلان‌شهر صنعتی شده و به دنبال آن شیوع و بروز سرطان نیز در این کلان‌شهر به نسبت افزایش پیدا کرده، گفت: تدبیر مسئولان در این بخش و کاهش صنایع آلاینده‌ موجب تعدیل این امر شده و به کاهش بروز و شیوع این بیماری‌های غیر واگیر و کاهش تحمیل مشکلات به سیستم بهداشت و درمان کمک کند.

وی ادامه داد: مدیریت صحیح، جامع و قاطع می‌تواند به کاهش چشمگیر تعداد مبتلایان به بیماری‌های غیر واگیر در اصفهان، موثر واقع شود.

خسروی تصریح کرد: هر چه جمعیت پیرتر شود، معمولا تعداد بیماران مبتلا به بیماری‌های غیر واگیر و در راس آن سرطان افزایش پیدا می‌کند.کمبود دارو بیماران سرطانی استان اصفهان را با مشکل مواجه کرده استنخستین کنگره بین‌المللی جراحی سرطان؛ سالانه 7 هزار بیمار مبتلا به سرطان در فارس ثبت می‌شودفارس| سرطان معده شایع‌ترین سرطان در ایران؛ استان‌های شمالی بیشتر در معرض این نوع سرطان هستند

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به لزوم تشکیل تیمی توانمند و صاحب نظر در کنترل و پیشگیری از سرطان، اظهار داشت: اکنون در سطح دنیا علم پزشکی به ویژه علم سرطان شناسی و درمان سرطان رو به پیشرفت است و ایران هم از این قائده مستثنی نیست و با استفاده از تکنولوژی‌ها و روش‌های تشخیصی و درمانی جدید می‌کوشد تا از دنیا عقب نماند.

وی افزود: تشکیل کنگره‌های کشوری با حضور اساتید خارجی و ارائه مطالب جدید برای بهره‌مندی از روش‌های تشخیصی و درمانی جدید، امکان استفاده از این اطلاعات برای دیگر متخصصان این حوزه فراهم می‌شود.

خسروی خاطرنشان کرد: جایگاه مرکز هماتولوژی اصفهان از جمله مراکز درمان سرطان مهم در کشور بوده و اصفهان به واسطه برخورداری از جمعیت زیاد و بروز و شیوع سرطان، یکی از استان‌های کشور محسوب می‌شود که در این حوزه نیازمند توسعه و پیشرفت جدی در بخش ارائه خدمات به بیماران است.

این فوق تخصص خون و سرطان بزرگسالان با بیان اینکه روش‌های درمانی بیماران سرطانی و هزینه‌های آن بسیار است، گفت: برای درمان بیمارهای سرطانی از روش‌های مختلف استفاده می‌شود که هزینه‌های هنگفتی را به بیمار تحمیل می‌کند.

وی افزود: تعداد زیادی از بیماران از قشر ضعیف جامعه بوده و نیازمند حمایت جدی هستند که با اجرای طرح سلامت برای بیماران تا حدودی در این زمینه مساعدت شده است.

خسروی اظهار داشت: تشخیص زود هنگام و غربالگری موجب کشف این بیماری در مراحل اولیه شده و از تبدیل آن به یک بیماری غیر قابل درمان با تحمیل هزینه‌های هنگفت جلوگیری می‌کند.

خواندن خبر در سایت منبع

روش جدیدی برای بررسی مقاومت سلول‌های سرطانی نسبت به دارو

ایسناخبرگزاری ایسنا
روش جدیدی برای بررسی مقاومت سلول‌های سرطانی نسبت به دارو
پژوهشگران دانشگاه "ام.آی.تی"، روش جدیدی ابداع کرده‌اند که می‌تواند دلیل مقاومت سلول‌های سرطانی را نسبت به دارو مشخص کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از ام.آی.تی نیوز، پژوهشگران با بررسی ویژگی‌های فیزیکی و ژنومی سلول‌های سرطانی توانستند روش جدیدی برای بررسی موضوع زنده ماندن سلول‌های سرطانی در دوره درمان ابداع کنند.

شاید روش جدید پژوهشگران دانشگاه "ام.آی.تی"(MIT) که سنجش میزان جرم و رشد سلول‌ها را با تحلیل بیان ژن سلول ترکیب می‌کند، بتواند اهداف دارویی جدیدی ارائه دهد که به تاثیر بیشتر درمان سرطان منجر شوند. به گفته پژوهشگران، این اهداف می‌توانند قدرت تدافعی سلول‌های سرطانی را در غلبه بر روش درمانی از بین ببرند.

در این پژوهش، یک مسیر سیگنال‌دهی شناسایی شد که در سلول‌های تومور "گلیوبلاستوما"(GBM) فعال است. این سلول‌ها، در برابر نوعی دارو موسوم به "مهارکننده MDM2" مقاوم هستند.

"الکس شالک"(Alex Shalek)، استادیار شیمی و عضو "موسسه مهندسی پزشکی و علوم دانشگاه ام.آی.تی"(IMES) گفت: ما می‌توانیم با سنجش میزان جرم و رشد سلول، برای طبقه‌بندی واکنشی یا غیرواکنشی بودن آن نسبت به دارو استفاده کنیم و آن را به مسیرهای مولکولی مهمی مرتبط سازیم.

روش جدیدی برای بررسی مقاومت سلول‌های سرطانی نسبت به دارو - 5

هدف پژوهشگران این بود که در بررسی خود، یک ترکیب ژنومی اضافه کنند تا دلیل حساسیت برخی سلول‌ها را به دارو بفهمند. "رابرت کیمرلینگ"(Robert Kimmerling)، از پژوهشگران این پروژه گفت: هدف ما این بود که بتوانیم این اندازه‌گیری‌ها را انجام دهیم و بعضی از زمینه‌های زیستی را به آنها اضافه کنیم تا از دلیل رشد و رفتار یک سلول آگاه شویم.

وی افزود: ما امیدواریم که بتوانیم این فناوری را برای هر نمونه‌ای که می‌توان از یک موجود تک‌سلولی تفکیک کرد، به کار ببریم.

مقاله این پژوهش، در مجله "Genome Biology" به چاپ رسید.

خواندن خبر در سایت منبع

سهم ۹۵درصدی عوامل محیطی در بروز سرطان‌ها

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
سهم ۹۵درصدی عوامل محیطی در بروز سرطان‌ها
مدیر گروه پاتالوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، گفت: ۹۵ درصد علل بروز سرطان ها ناشی از عوامل محیطی است و فقط ۵ درصد موارد ارثی است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، افشین مرادی، روز شنبه در نشست خبری بیستمین کنگره انجمن علمی پاتالوژی ایران که قرار است از ۱۴ تا ۱۶ آذر ۹۷ در مرکز همایش های رازی برگزار شود، اظهارداشت: یک روز قبل از برگزاری کنگره، سمینار یک روزه پاتالوژی اعصاب با حضور سه میهمان خارجی برپا می شود.

دبیر علمی کنگره با اشاره به موضوع پاتاولوژی جراحی در کنگره امسال، افزود: بیماری های زنان، سرطان پستان و بیماری های دستگاه گوارش، محورهای اصلی کنگره امسال انجمن علمی پاتالوژی ایران را تشکیل می دهد.

مرادی از طب آزمایشگاه، میکروب شناسی، خون شناسی، و نحوه مدیریت خون در بیمارستان ها، به عنوان دیگر موضوعات مورد بحث در کنگره امسال اشاره کرد و گفت: ۱۴۰ مقاله به دبیرخانه کنگره ارسال شد که ۶۱ مقاله به صورت تخصصی و ۲۳ مقاله دانشجویی پذیرفته شد. 

وی از برگزاری ۱۴ پنل با موضوعات مختلف خبر داد و افزود: کارگاه مدیریت خون، استانداردسازی آزمایشگاه و...، از جمله موضوعات این پنل ها است.

مدیر گروه پاتالوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در ادامه به برنامه ثبت سرطان در کشور اشاره کرد و گفت: برنامه ثبت سرطان که متولی اصلی آن وزارت بهداشت است، بیش از سه دهه است که با همکاری پاتالوژیست های کشور در حال انجام است و بزودی اطلاعات جمع آوری شده که توسط مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در حال پردازش است، منتشر خواهد شد.

مرادی با عنوان این مطلب که در حدود ۸۳ درصد موارد سرطان ها در کشور ثبت می شود، افزود: بر اساس معیار سازمان جهانی بهداشت، ثبت سرطان ها تا سقف ۸۵ درصد، بسیار مطلوب است که ما در حال رسیدن به این معیار هستیم.

وی با تاکید بر اینکه آمار ثبت سرطان در ایران قابل اعتماد است، تصریح کرد: در حدود ۹۰ تا ۹۵ موارد ابتلا به سرطان ناشی از عوامل محیطی است و تنها ۵ درصد موارد ارثی است. لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع

کمبود دارو بیماران سرطانی استان اصفهان را با مشکل مواجه کرده است

تسنیمخبرگزاری تسنیم
کمبود دارو بیماران سرطانی استان اصفهان را با مشکل مواجه کرده است
دبیر انجمن سرطان اصفهان گفت: هزینه شیمی درمانی و تزریقات در استان اصفهان، نسبت به سایر استان‌ها پایین‌تر است و در این زمینه بیماران مشکل چندانی ندارند اما در بخش تهیه دارو  با مشکلات بسیاری مواجه هستند.

- اخبار استانها -

پوریا عادلی در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در اصفهان با اشاره به درمان‌های غیر جراحی بیماران سرطانی، اظهار داشت: رادیوتراپی آنکولوژی به درمان رادیوتراپی، شیمی درمانی و ایمنو تراپی به درمان بیماران سرطانی می‌پردازد.

وی افزود: با توجه به وجود تحریم‌ها و مسائل دیگر، در بخش انجام شیمی درمانی و رادیو تراپی در شهر اصفهان برای بیماران با مشکلاتی مواجه هستیم و لیست‌های طولانی نوبت برای بیماران داریم.

دبیر انجمن سرطان و متخصص رادیوتراپی آنکولوژی با بیان اینکه زمانی اصفهان، مادر رادیو تراپی کشور بود، گفت: همچنین بخش شتاب‌دهنده‌ها برای اولین بار در اصفهان آغاز به کار کرد و این حوزه سپس در پایتخت و دیگر استان‌ها فعال شد و امید داریم بار دیگر اصفهان به جایگاه واقعی خودش در این زمینه برسد.

وی ادامه داد: یک مرکز در شهرستان کاشان در حوزه رادیو تراپی علاوه بر اصفهان، فعال شده بود که برخی از بیماران را برای درمان و انجام رادیو تراپی پذیرش می‌کردند ولی در حال حاضر شاهد مشکلاتی در حوزه رادیو تراپی اصفهان هستیم و امیدواریم معاونت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با مساعدت بخش خصوصی و انجام فعالیت‌ها در این حوزه به حل این معضلات بپردازد.فارس| سرطان معده شایع‌ترین سرطان در ایران؛ استان‌های شمالی بیشتر در معرض این نوع سرطان هستندنخستین کنگره بین‌المللی جراحی سرطان؛ سالانه 7 هزار بیمار مبتلا به سرطان در فارس ثبت می‌شودبزرگترین کارخانه تولید داروهای ضد سرطان خاورمیانه در البرز افتتاح شد

عادلی تصریح کرد: بیماری سرطان در دنیا و ایران رو به افزایش است و به عبارتی بیماری قرن نامیده می‌شود اما این به این معنی نیست که اصفهان وضعیت بدتری نسبت به سایر استان‌ها دارد بلکه آلودگی هوا و مشکلاتی که در اصفهان به وجود آمده و همچنین کلان شهری افزایش یافته، آمار سرطان مانند همه شهرهای در حال توسعه دنیا رو به افزایش است.

دبیر انجمن سرطان اصفهان با اشاره به افزایش ارز، کاهش تولیدات داخلی داروها و کمبود مواد اولیه، اظهار داشت: در بخش شیمی درمانی، بیماران با مشکل مواجه شدند و انتظار می‌رود که در آینده مشکلات دارویی بیشتر شود، به ویژه برای بیماران سرطان ریه که نیازمند داروهای گران قیمت هستند، این معضلات وجود دارد.

وی افزود: هزینه تزریقات در اصفهان برای بیماران پایین‌تر از سایر استان‌هاست و بیماران در این زمینه مشکلی ندارند اما در بخش تهیه دارو به علت تحریم‌ها با مشکل کمبود دارو رو به رو هستیم و به طور یقین فقط با افزایش تولیدات کارخانه‌های داخلی و روش‌هایی که بتوان تحریم‌ها را دور زد، می‌توان این معضل را رفع کرد.

عادلی خاطرنشان کرد: سرطان، پایان راه نیست و بسیاری از بیماران بهبود می‌یابند و دوباره به زندگی خود باز می‌گردند.

دبیر انجمن سرطان اصفهان با بیان اینکه برخی بیماران، سرطان را پایان راه می‌دانند، گفت: چهار سال پیش، چاپ نشریه‌ای را با عنوان سین سرطان تا سین سلامتی، شروع کردیم و اکنون دوره پنجم تولد این نشریه است که با هدف آگاهی بخشی به مردم و اینکه بیمار سرطانی، فوت نمی‌کند، سرطان در بسیاری موارد قابل درمان است و یا قابلیت تبدیل شدن به یک بیماری مزمن همانند دیابت را دارد، اطلاع رسانی کرده و بیماران تحت درمان قرار می‌گیرند.

خواندن خبر در سایت منبع

حمله به سلول‌های سرطانی با ویروس‌های انکولوتیک

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
حمله به سلول‌های سرطانی با ویروس‌های انکولوتیک
دانشمندان برای توسعه درمانی استفاده از ویروس انکولوتیک را برای حمله به سرطان پیشنهاد می‌دهند. سلول‌های سرطانی نیاز به گلوکز زیاد داشته تا بتوانند برای زنده ماندن سوخت‌وساز کنند.

به گزارش خبرآنلاین، ویروس‌های انکولوتیک{لینک} هدف خاصی را در بدن دنبال کرده و پس از ورود به سلول سرطانی، از آن به‌عنوان ماشین تولید و تکثیر استفاده می‌کنند.

آن‌ها بدون اینکه به بافت اصلی بدن آسیب برسانند، تومورها را از بین می‌برند. مطالعات اخیر پیشنهاد می‌دهند که برای محدودسازی رسیدن گلوکز و تغییر توانایی آن‌ها برای سوخت‌وساز به تومور می‌توان به قدرتمندکردن ویروس‌های آنکولوتیک فکر کرد.

محققان دانشگاه آکسفورد با آزمایش روی تخمدان، ریه و روده موش تأثیرات استفاده از ویروس را برای نابودی تومور ثابت کرده‌اند.

«آرتور دایر» دانشجوی دکترای دپارتمان انکولوژی دانشگاه آکسفورد که رهبر این تحقیق بوده معتقد است محدود کردن شکر برای سلول‌های سرطانی، باعث بهتر کار کردن ویروس‌های انکولوتیک می‌شود.

تحقیقات مذکور در مجله Cancer Reasearch منتشرشده است.{لینک}

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

الفالف20 ساعت قبل
متخصص اعصاب و روان و فلوشیپ سایکوسوماتیک افزود: ممکن است بیمارانی که مبتلا به ایدز هستند دچار اختلالات روانپزشکی مانند استرس، اضطراب و سایکوسوماتیک شوند و در هر مرحله به مراجعه به روانپزشک نیاز پیدا کنند. وی افزود: باید بررسی شود که علت ابتلای فرد به ایدز چه بوده است؛ راه‌های متفاوتی برای ابتلا به ایدز وجود دارد که از جمله آن می‌توان به رابطه جنسی پرخطر و مصرف مواد و تزریق سرنگ و یا انتقال مادر به جنین اشاره کرد. ایدز؛ بیماری با درمان طولانی مدتمتخصص اعصاب و روان و فلوشیپ سایکوسوماتیک گفت: خوشبختانه ایدز مانند گذشته بیماری کشنده‌ای نیست و به یک بیماری درمان پذیر (با درمان طولانی مدت) تبدیل شده است و این بسیار اهمیت دارد که بیماران درمان خود را به صورت کامل انجام دهند. وی بیان کرد: مصرف نکردن داروهای ایدز می‌تواند صدمات زیادی به مبتلایان وارد کند و در صورتی که بیمار از مصرف داروها سرباز زند می‌تواند نشانه‌هایی از اختلالات سایکوسوماتیک باشد. وی افزود: تولید واکسن برای در امان ماندن از ویروس ایدز به‌طور کامل به نتیجه نرسیده است؛ برای تولید واکسن باید مراحل بسیار طولانی طی شود، تا دنیا آن واکسن را قبول کند در این صورت واکسن می‌تواند وارد بازار شود، اما هنوز واکسن اچ‌آی‌وی که به طور کامل مؤثر باشد، وارد بازار نشده است.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴23 ساعت قبل
این مناسبت را بهانه کردیم تا نگاهی داشته باشیم به آمار دورریز خوراکی‌ها در جهان و ایران. این آمار، آخرین آمار و مربوط به سال ۲۰۱۸ است. اما به طور کلی و براساس آمار ارائه شده در پایان سال ۲۰۱۸، آمار دورریز خوراکی‌ها برابر ۹۰ میلیون تن بوده که لهستانی‌ها به‌تنهایی تولیدکننده ۹ میلیون تن از این میزان بوده‌اند. بنابراین در زمان افطار یا سحر یا هر زمانی که تصمیم به خوردن غذا دارید، خودتان را با شیرینی‌های مضر سیر نکنید. بنابراین مدت زمان نگهداری هر خوراکی را با مقدار خرید و مصرف آن متناسب کنید.
نامه‌نیورنامه‌نیور23 ساعت قبل
همه گروه‌های زنان، از دختران تا زنان میانسال و سالمند، نیازمند حمایت جدی برای ارتقای همه جانبه کیفیت زندگی و سلامت هستند. زنان به عنوان مادر در خانواده، محور سلامت خانواده‌اند. لذا آزمایش می‌دهیم که بدانیم وضعیت این فرد از این لحاظ، چگونه است. در فرد با حاملگی نرمال انجام آزمایش غربالگری از نظر ناهنجاری کروموزومی ضروری است. اگر کسی زمینه خانوادگی یا فردی بیماری خاصی را دارد، نیاز به آزمایش‌های دیگری هم دارد.
مهرمهر23 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، به گفته محققان لازم است کودکان زود به رختخواب بروند تا میزان خواب کافی داشته باشند. مدت زمان خواب موردنیاز برای کودکان در روز- از زمان تولد تا ۱۲ ماهگی: ۱۲ تا ۱۶ ساعت. - سنین ۳ تا ۵ سال: ۱۰ تا ۱۳ ساعت. - سنین ۶ تا ۱۲ سال: ۹ تا ۱۲ ساعت. - سنین ۱۳ تا ۱۸ سال: ۸ تا ۱۰ ساعت.
الفالف13 ساعت قبل
اکنون یک ماساژور پوشیدنی به نام «اسپرینگ» (Spryng) با هدف تسریع ریکاوری عضلات و بهبود گردش خون طی ۱۵ دقیقه توسعه یافته است. این ماساژور از تکنیکی به نام فشرده‌سازی بادی استفاده می‌کند که پاها را برای رفع اسید لاکتیک و گردش خون تازه و مغذی ماساژ می‌دهد. به گفته سازندگان این ماساژور پوشیدنی، این دستگاه می‌تواند موجب افزایش تندرستی شما شود و حتی در زمان افزایش سطح فعالیت ورزشی نیز مناسب است و به بهبود گردش خون در بدن کمک می‌کند. این ماساژور پوشیدنی در چهار رنگ مختلف عرضه خواهد شد و عمر باتری آن با یک بار شارژ، ۲٫۵ ساعت استفاده فعال است. پدهای این ماساژور قابل شستشو هستند و به گفته سازندگان با پاهای ۹۵ درصد از افراد مطابقت دارند.

اخبار بیشتر