1. خبری
  2. سلامت
پوشش خبری

آزمایش‌هایی که زنان را از سرطان نجات می‌دهد

سرطان‌های شایع در زنان را بشناسید

تابناکخبرگزاری تابناک
سرطان‌های شایع در زنان را بشناسید

بسیاری از بیماری‌ها از جمله سرطان در دوره‌های اولیه نشانه‌های آشکاری ندارند و از سوی افراد مبتلا چندان جدی گرفته نمی‌شوند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، بسیاری از بیماری‌ها از جمله سرطان در دوره‌های اولیه نشانه‌هایی آشکار از خود بروز نمی‌دهند، از این رو ممکن است از سوی افراد مبتلا چندان جدی گرفته نشود.

در این بین گذر زمان تنها عاملی است که در پیشرفت سرطان برگشت ناپذیر بوده و دقیقا به همین دلیل، کمپین‌های زیادی برای اطلاع رسانی این بیماری به ویژه آن دسته‌ای که شیوعی بیشتر در میان زنان دارند در جهان به راه افتاده است زیرا شناخت بیماری در مراحل اولیه می‌تواند معادله مرگ و زندگی این بیماران تغییر دهد.

سرطان سینه

سرطان پستان توده سفتی است که از مجاری پستان شروع شده و بافت جلویی را مورد تهاجم قرار می‌دهد. ظهور توده درشت در غده لنفاوی زیربغلی نشانه‌ای از شکست مقاومت میزبان است و بالا بودن بدخیمی بیماری را نشان می‌دهد.

سرطان پستان مانند انواع بیماری‌های سرطان 4 مرحله دارد؛ مرحله اول کاملا قابل علاج قطعی است، مرحله دوم و سوم، مرحله کلینیکی است که بیمار باید تحت درمان‌های خاص و عمدتا جراحی و شیمی درمانی قرار گیرد اما مرحله چهارم زمانی است که بیماری بسیار پیشرفت کرده است و کار زیادی برای آن نمی توان انجام داد.

علائم هشدار دهنده سرطان پستان معمولا شامل یک توده بدون حساسیت، سفت یا سخت همراه با حاشیه تقریبا نامشخص است. به گفته پزشکان متخصص، توکشیدگی مختصر پوست و فرو رفتن نوک پستان به داخل علامتی مهم است. همچنین خراشیدگی‌های خیلی کوچک یک تا 2 میلیمتر در پوشش نوک پستان ممکن است تنها علامت سرطان باشد.

زنان باید نسبت به تغییر رنگ پوست و لک و جوش روی پوست پستان حساس باشند و در صورت مشاهده موارد غیرعادی از پزشک متخصص مشورت بگیرند.

سرطان رحم

سرطان دهانه رحم دومین سرطان شایع دستگاه تناسلی زنان و پنجمین سرطان بعد از سرطان‌های ریه، سینه، روده و رحم در سراسر جهان است که حدود 6 درصد کل سرطان زنان را تشکیل می‌دهد. این بیماری تنها سرطان قابل پیشگیری زنان است و غربالگری منظم و مرتب در کشورهای پیشرفته دنیا باعث مهار شدن این نوع سرطان شده است اما در ایران بر اساس آمار بیماران بستری شده، تعداد مبتلایان به این نوع سرطان بالاست.

سرطان دهانه رحم ارتباط شناخته شده ای با آلودگی ویروس پاپیلومای انسانی دارد، این ویروس از طریق رابطه جنسی منتقل می‌شود و شرایط رفتاری ناسالم جنسی احتمالآلودگی به آن را افزایش می‌دهد، به عبارت دیگر امروزه مشخص شده عامل اصلی ابتلا به این سرطان، همین ویروس «پیلومای انسانی» یا به طور مخفف، «اچ پی وی» (HPV) که بیش از 100 نوع از آن وجود دارد و 15 نوع آن موجب بروز سرطان دهانه رحم می شود.

با آلوده شدن بدن زنان به این ویروس، دست کم 15 سال طول می‌کشد تا مبتلا به سرطان دهانه رحم شود و در این مدت برای ریشه کنی ویروس و بازگشت به حالت طبیعی و سلامت فرصت کافی وجود دارد و این موضوع از طریق معاینه و غربالگری منظم ممکن می‌شود.

سرطان تیروئید

سالانه هزاران مورد سرطان تیروئید در سراسر جهان تشخیص داده می‌شود و زنان 2 تا 4 برابر بیشتر از مردان در معرض این بیماری قرار می گیرند، متخصصان هنوز علت بروز سرطان تیروئید را نمی‌دانند اما به نظر می‌رسد مانند سایر سرطان‌ها، تغییر در DNA سلول‌ها در بروز این سرطان نقش داشته باشد، این تغییرات DNA می توانند ارثی باشند و یا اینکه با افزایش سن به وجود بیایند.

سرطان تیروئید جزو سرطان هایی است که به راحتی درمان پذیر است اما نباید نشانه ها و علائم آن را نادیده گرفت.

سرطان تخمدان

پس از سرطان سینه، سرطان تخمدان، از مرگبارترین سرطان‌های زنان را تشکیل می‌دهد اما به دلیل اینکه در 75 درصد موارد، علائم آن با پیشرفت بیماری ظاهر می‌شود، دلیل بیش از نیمی از مرگ و میرهای ناشی از سرطان‌های در میان زنان است.

آمار سازمان بهداشت جهانی نشانگر این است که از بین هر 55 زن یک زن در جهان در مقطعی از زندگی اش مبتلا به این بیماری می شود و سالانه 15 هزار زن مبتلا به سرطان تخمدان در جهان، جان خود را از دست می دهند.

به طور معمول این سرطان بیماری است که زنان بالای 50 سال را درگیر می کند و بارداری و زایمان، خطر بروز سرطان تخمدان را کاهش می دهد. به گونه ای که به گفته متخصصان با اولین بارداری این خطر 40 درصد کاهش می یابد و در هر یک از بارداری های بعدی نیز 14 درصد کاهش خطر وجود دارد و زنان با سابقه نازایی (15 سال یا بیشتر) بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان تخمدان وجود ندارد اما معاینه 6 ماه یک بار، سونوگرافی و آزمایش خون می تواند در تشخیص این بیماری کمک کند، روش‌های پاراکلینیکی مثل سونوگرافی واژینال و آزمایش خون می‌تواند در تشخیص مراحل اولیه سرطان تخمدان موثر باشد.

توصیه می شود آزمایش خون و سونوگرافی واژینال برای کسانی که در خطر ابتلا به این سرطان هستند و سابقه خانوادگی این سرطان را در فامیل درجه یک خود دارند، بین سن 20 تا 30 سالگی هر 6 ماه یک بار برای تشخیص وضعیت تخمدان ها و اندازه گیری آنتی ژن ها استفاده شود. این بیماری اگر زود و در مراحل اولیه تشخیص داده شود می تواند به طور موفقیت آمیز درمان شود.

سرطان‌های شایع در زنان را بشناسید - 21

خواندن خبر در سایت منبع

آزمایش‌هایی که زنان را از سرطان نجات می‌دهد

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
آزمایش‌هایی که زنان را از سرطان نجات می‌دهد

اعظم السادات موسوی رئیس انجمن متخصصانزنان و مامایی ایران، فلوشیپ آنکولوژی و استاد دانشگاه علوم پزشکیتهران؛ درباره سرطان‌های قابل پیشگیری اظهار کرد: سرطان‌های کولورکتال، سینه و دهانه رحم قابل پیشگیری هستند بنابراین این سرطان‌ها را می‌توان در مراحل اولیه تشخیص داد و درمان مناسب و مؤثر را برای مقابله با آنها اعمال کرد.

وی در پاسخ به این پرسش که چند درصد از سرطان‌ها ژنتیکی هستند بیان کرد: حدود پنج تا ۱۰ درصد از سرطان‌ها به علت عوامل ارثی رخ می‌دهند، بنابراین می‌توانیم به کمک شناسایی افرادی که حامل (ناقل) ژن‌های موتاسیون (جهش کروموزومی) یافته هستند و به کارگیری استراتژی‌های خاص از بروز سرطان در آنها جلوگیری کنیم.

رئیس انجمن متخصصان زنان و مامایی ایران افزود: سرطان، ناشی از تغییر یا شکست کروموزمی است که به علت عوامل محیطی یا ارثی رخ می‌دهد.

موسوی تاکید کرد: می‌توانیم ژن مشترکی را که در سرطان‌های تخمدان و سینه وجود داشته است، در افراد ناقل این ژن شناسایی و از بروز سرطان در آنها جلوگیری کنیم، اکنون در بسیاری از کشور‌های جهان یک data base برای شناسایی کردن افراد پر خطر وجود دارد، گروهی از اشخاص پر خطر افرادی بوده که حامل ژن‌های موتاسیون یافته هستند.

وی تصریح کرد: روزانه به علت فاکتور‌هایی مانند عوامل محیطی، استرس، مصرف برخی مواد غذایی، قرار گرفتن در معرض اشعه‌ها و استشمام کردن گاز‌های آلاینده و مسموم شکست‌هایی در DNA کوروموزمی ما اتفاق می‌افتند و در مقابل ژن‌هایی در بدنمان وجود دارند که این ژن‌ها با ساخت پروتئین‌هایی این شکست‌ها را ترمیم می‌کنند.

رئیس انجمن متخصصان زنان و مامایی ایران گفت: اگر ژن‌های BRCA۱ و BRCA۲ موتاسیون یافته باشند در نتیجه ترمیم سلولی در بدن ما به خوبی انجام نمی‌شود، در برخی افراد و اشخاصی که ازدواج‌های فامیلی متعدد دارند ژن‌های BRCA۱ و BRCA۲ موتاسیون یافته به وفور مشاهده می‌شوند، برای مثال نقص این ژن در طایفه یهودی اَشکِنازی در اروپا و آمریکا بسیار زیاد است.

موسوی اظهار کرد: میزان شیوع ژن‌های موتاسیون یافته BRCA۱ و  در افراد عادی یک در هر ۸۰۰ نفر است، اما در جمعیت اشکنازی این میزان به حدود یک در هر ۴۰ نفر می‌رسد.

ژن‌های موتاسیون یافته در چه افرادی بیشتر مشاهده می‌شوند؟

وی در پاسخ به این پرسش که ژن‌های موتاسیون یافته BRCA۱ و BRCA۲ در چه افرادی بیشتر مشاهده می‌شود، بیان کرد: زنانی که دچار سرطان سینه قبل از ۴۵ سالگی شده‌اند یا افرادی که سرطان تخمدان از نوع پاپیلاری سروز (با درجه بدخیمی بالا) دارند، بیشتر در معرض ابتلا به این نقص ژنتیکی هستند؛ همچنین در زنانی که خودشان دچار سرطان سینه هستند و یک نفر از فامیل درجه یک آنها برای مثال (خواهر یا مادر) هم به این عارضه مبتلاست، خانم‌هایی که خودشان از سرطان سینه رنج می‌برند و ۲ نفر از فامیل درجه ۲ آنها برای مثال (عمه) هم دچار این بیماری است، مردانی که دچار سرطان سینه می‌شوند و افرادی که فامیل درجه یک مردانی هستند که از سرطان سینه رنج می‌برند، ژن‌های موتاسیون یافته BRCA۱ و BRCA۲ بیشتر مشاهده می‌شوند.

رئیس انجمن متخصصان زنان و مامایی ایران افزود: شناسایی ژن‌های موتاسیون یافته BRCA۱ و BRCA۲ از طریق آزمایش خون یا بزاق ممکن است، بنابراین می‌توانیم افرادی را که ناقل این ژن‌ها هستند با اعمالجراحی پیشگیری کننده، مصرف برخی دارو‌ها یا انجام روش‌های مراقبتی خاص از طریق مشورت با پزشکان از بروز سرطان در آنها جلوگیری کنیم یا ظهور علائم این عارضه را به تاخیر بیندازیم.

موسوی یادآوری کرد: معاونت پژوهشی وزارت بهداشت ۲ سال پیش برنامه‌ای مبنی بر شناسایی و غربالگری افراد پر خطر داشت که اگر این برنامه به بهره‌برداری برسد می‌توانیم تا حدودی سرطان را در جامعه کنترل کنیم.

خواندن خبر در سایت منبع

کشف روشی جدید برای مقابله با سرطان

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
کشف روشی جدید برای مقابله با سرطان

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی، سرطان ریه یکی از شایع ترین انواع سرطان منجر به فوت در جهان است و بر اساس همین آمار دو میلیون و 90 هزار نفر سالانه با این بیماری زندگی می کنند و یک میلیون و 760 هزار نفر در هر سال بر اثر آن جان خود را از دست می دهند. سرطان ریه انواع مختلفی دارد که هر کدام به چندین شاخه تقسیم می شوند. دوره های شیمی درمانی که با جلوگیری سلول ها از تکثیر عمل می کنند معمولا موفق هستند، اما می توانند به سلول های سالم نیز آسیب برسانند و عوارض جانبی نیز ایجاد کنند.از این گذشته سلول های سرطانی در تومورهای بدخیم معمولا در برابر انواع درمان‌ها مقاومت می کنند و در روند درمان تغییر شکل می دهند. به گفته دکتر گارگیئولو، سرپرست گروهی از محققان در مرکز پزشکی سلولی مکس دلبروک آلمان (Max Delbrück Center for Molecular Medicine) ، سلول های سرطانی باقیمانده به طور خاص خطرناک هستند زیرا به شکلی تغییر یافته اند که پزشکان معمولا نمی دانند با کدام نوع از سلول های سرطانی روبرو هستند؛ در نتیجه به سختی می توانند تصمیم بگیرند بهترین راه درمان چیست. این گروه از محققان راهکار خود را در نوعی از سلول های نسبتا بزرگ سرطانی ریه آزمایش کرده اند که یک آنزیم مسبب سرطان ترشح می کند. آنها به موش های آزمایشگاهی سلول هایی را تزریق کردند که حاوی این نوع از زیرشاخه سرطان بودند. آنزیم مذکور زست 2 (Zeste 2 ) نام دارد و ژن های سرکوب کننده تومور را معمولا مسدود می کنند، این ژن ها معمولا مانع از تقسیم سلولی کنترل نشده می شوند. آزمایش های بالینی اکنون در حال انجام است تا عملکرد داروی ضدسرطان را در جلوگیری از فعالیت این آنزیم بررسی کند. این دارو روی یک موش آزمایش و در اولین مرحله مانع از تکثیر سلول های سرطانی شد. اما بعد از مدتی محققان پی بردند التهاب در نتیجه درمان باعث رشد مجدد تومورها شد و در واقع درمان سلول های سرطانی را قوی تر از قبل کرد. محققان در ادامه تصمیم گرفتند این یافته خود را به عنوان یک راهبرد استفاده کنند. هدف آنها این بود که از روی عمد موقعیت التهابی بافت را از این سلول ها بگیرند و آنها را نابود کنند. دکتر گارگیئولو می گوید: با اینکه ممکن است سلول های مقاوم در برابر آنزیم زست به شدت خطرناک باشند اما به موقعیت التهاب بافت وابسته هستند. محققان این راهبرد خود را با تزریق داروی ضدالتهاب به موش آزمایش کردند و نتیجه گرفتند، هر چند هنوز به آزمایش های بیشتری نیاز است. دکتر گارگیئولو معتقد است: اگر ما از روی عمد موجب مقاوم تر شدن سلول های سرطانی شویم، باید دقیقا بدانیم چه می کنیم و راهبرد مقابله با آن چیست.مقاله مفصلی از این مطالعه در نشریه پزشکی تجربی (Journal of Experimental Medicine) منتشر شده است. لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

الفالف7 ساعت قبل
اگرچه متفورمین گزینه‌ای موثر برای کاهش قند خون محسوب می‌شود، اما شاید تغییرات سبک زندگی نیز بتوانند به همان اندازه یا حتی بیشتر موثر عمل کنند. در ادامه با برخی از این تغییرات که می‌توانند در کنترل قند خون به انسان کمک کنند، بیشتر آشنا می‌شویم. اسید استیک موجود در سرکه فعالیت آنزیم‌هایی که نشاسته موجود در کربوهیدرات‌ها را گوارش می‌کنند، مختل کرده، از این رو، نشاسته گوارش نشده (به قند تبدیل نمی‌شود) و سطوح گلوکز (قند) خون پایین باقی می‌ماند. خربزه تلخ به کنترل سطوح قند خون و همچنین تنظیم فشار خون کمک می‌کند. نتایج یک پژوهش در هند با حضور شرکت کنندگانی که دارای وزن و سطوح قند خون عادی بودند نیز نشان داد که دوزهای مختلف از مکمل‌های حاوی عصاره قهوه سبز همگی به کاهش قند خون کمک کرده و دوزهای بالاتر با میزان کاهش بیشتر مرتبط بوده‌اند.
تابناکتابناک6 ساعت قبل
شنا کردن در استخر‌های عمومی یکی از تفریحات و ورزش‌های مفید برای سلامتی به شمار می‌رود اما شرایط این استخرها می‌توانند باعث جراحات و بیماری‌های ناخواسته‌ای نیز بشوند. یکی از مشکلاتی که این استخرها دارند استفاده از کلر در آب استخرها است. متخصصین هنوز روی این مسئله که آیا اضافه کردن کلر به آب برای سلامتی زیان دارد یا نه به توافق نرسیده‌اند اما می‌توانید در این ویدیو با نظرات طرفین بحث همینطور سایر پیامدهای ماندن طولانی مدت در آب استخر آشنا شوید.
تسنیمتسنیم7 ساعت قبل
وی با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب مقام معظم رهبری گفت: مخاطب اصلی این بیانیه، دانشگاهیان بوده و باید موضوع مطالبه از جوانان را در این بیانیه دید، همچنین در توصیه‌های مقام معظم رهبری در این بیانیه اخلاق و معنویت جهت دهنده حرکت‌ها و جریان است. رستمی با بیان وظایف حکومت‌ها برای نهادینه شدن اخلاق و معنویت در دانشگاه‌ها تأکید کرد: اولین کاری که منجر به سلامت معنوی در محیط دانشگاه می‌شود این بوده که خود فرد برخوردار از سلامت معنوی باشد. همچنین در این همایش، عضو هیئت‌علمی موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) با نقل روایاتی که در باب سلامت معنوی آمده اظهار داشت: در روایات واژه عافیت و صحت به‌کاررفته است که نشان می‌دهد سلامت معنوی دارای سبقه دینی بوده است. وی با بیان شاخص‌های سلامت معنوی عنوان کرد: در باب کودک کاری که می‌توان انجام داد این است که زمینه‌سازی رسیدن به هدف سلامت معنوی را فراهم کنیم، یعنی کودک زمانی که بینش‌ها و گرایش‌هایش زمینه‌ساز رسیدن به سلامت معنوی باشد می‌توان امیدوار داشتن سلامت معنوی برای کودک بود. عضو هیئت‌علمی موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) با بیان چندوجهی بودن سلامت معنوی ابراز کرد: بعد از تحقق سلامت معنوی در بخش باور، مدیریت گفت‌وگوهای معنوی در میان اعضای خانواده مطرح می‌شود، دلیل اینکه این گفت‌وگوها اثرگذار است این بوده که تکرارسبب اثرگذاری بیشتر می‌شود.
تسنیمتسنیم7 ساعت قبل
وی افزود: هر انسانی می‌تواند به لحاظ جسمی، ظاهری و تستی نرمال باشد اما از سلامت برخوردار نباشد، چراکه ممکن است به لحاظ روحی بیماری داشته باشد بنابراین باید به ارائه تعاریفی صحیح از سلامت معنوی دست بزنیم. لاریجانی با اشاره به مؤلفه‌های سلامت معنوی ابراز کرد: سلامت معنوی ابعاد تهذیب جمعی و روابط بین فردی را شامل می‌شود، همچنین نباید از تأثیرات محیطی سلامت معنوی غافل شد. وی با تأکید بر اینکه میان سلامت معنوی از منظر دینی و سلامت معنوی سکولار تباین وجود دارد، تصریح کرد: در دیدگاه سکولاریستی، دین را مغایر با سلامت معنوی ترجمه می‌کنند، به‌گونه‌ای که در صورت اعتقاد داشتن به خدا، دچار نقصی در سلامت معنوی سکولار هستید. لاریجانی با اشاره به چالش مباحث سلامت معنوی گفت: چالش عمده این بوده که پزشکان فکر می‌کنند، انسان‌های کاملی هستند و در پی اصلاح سایر انسان‌ها هستند، درحالی‌که خود جامعه پزشکی محتاج سلامت معنوی هستند. وی خاطرنشان کرد: در سلامت معنوی سؤالی بنیادین هست که چگونه می‌توان مفهوم مداخله‌های معنوی را اندازه‌گیری کرد، باید نگاه وسیع‌تر بازشده و رفتار پزشکی ما باید مناسب با سلامت معنوی باشد، همچنین باید مراقب خطاهایی که در زمینه سلامت معنوی می‌شویم باشیم.
ایرناایرنا7 ساعت قبل
به گزارش ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین مصطفی رستمی روز پنجشنبه در ششمین همایش علمی سلامت معنوی، در قم افزود: بر همین اساس عوامل فعال در دانشگاه‌ها از جمله دانشجو، استاد، نظام برنامه ریزی فرهنگی، آموزشی و نظام مدیریتی دانشگاه باید به سمت معنویت گرایش داشته باشند تا سلامت معنوی محقق شود. وی با تاکید بر این که برای سلامت معنوی دانشگاه‌ها باید برنامه داشته باشیم، گفت: دانشگاه سالم معنوی، دانشگاهی است که در تمام مولفه‌ها برنامه داشته باشد. وی در پایان گفت: خروجی همایش سلامت معنوی باید منجربه ایجاد باور عمومی برای ایجاد سلامت معنوی و نشست‌های تخصصی آن به گفتمان تبدیل شود. حجت الاسلام والمسلمین ابوالفضل ساجدی افزود: سلامت به معنای سلامت معنوی و اخلاقی، صحت به معنای سلامت بدنی و عافیت به معنای هر دو نوع سلامت جسمی و روحی می‌باشد. ساجدی افزود: والدین باید بینش خود را اصلاح کنند تا در مسیر تحقق سلامت معنوی، اعضای خانواده را رهنمون باشند و در این مسیر باور سبک زندگی اسلامی را در زندگی جاری کنند.

اخبار بیشتر