آزمایش‌هایی که زنان را از سرطان نجات می‌دهد
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سلامت
پوشش خبری

آزمایش‌هایی که زنان را از سرطان نجات می‌دهد

سرطان‌های شایع در زنان را بشناسید

تابناکخبرگزاری تابناک
سرطان‌های شایع در زنان را بشناسید

بسیاری از بیماری‌ها از جمله سرطان در دوره‌های اولیه نشانه‌های آشکاری ندارند و از سوی افراد مبتلا چندان جدی گرفته نمی‌شوند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، بسیاری از بیماری‌ها از جمله سرطان در دوره‌های اولیه نشانه‌هایی آشکار از خود بروز نمی‌دهند، از این رو ممکن است از سوی افراد مبتلا چندان جدی گرفته نشود.

در این بین گذر زمان تنها عاملی است که در پیشرفت سرطان برگشت ناپذیر بوده و دقیقا به همین دلیل، کمپین‌های زیادی برای اطلاع رسانی این بیماری به ویژه آن دسته‌ای که شیوعی بیشتر در میان زنان دارند در جهان به راه افتاده است زیرا شناخت بیماری در مراحل اولیه می‌تواند معادله مرگ و زندگی این بیماران تغییر دهد.

سرطان سینه

سرطان پستان توده سفتی است که از مجاری پستان شروع شده و بافت جلویی را مورد تهاجم قرار می‌دهد. ظهور توده درشت در غده لنفاوی زیربغلی نشانه‌ای از شکست مقاومت میزبان است و بالا بودن بدخیمی بیماری را نشان می‌دهد.

سرطان پستان مانند انواع بیماری‌های سرطان 4 مرحله دارد؛ مرحله اول کاملا قابل علاج قطعی است، مرحله دوم و سوم، مرحله کلینیکی است که بیمار باید تحت درمان‌های خاص و عمدتا جراحی و شیمی درمانی قرار گیرد اما مرحله چهارم زمانی است که بیماری بسیار پیشرفت کرده است و کار زیادی برای آن نمی توان انجام داد.

علائم هشدار دهنده سرطان پستان معمولا شامل یک توده بدون حساسیت، سفت یا سخت همراه با حاشیه تقریبا نامشخص است. به گفته پزشکان متخصص، توکشیدگی مختصر پوست و فرو رفتن نوک پستان به داخل علامتی مهم است. همچنین خراشیدگی‌های خیلی کوچک یک تا 2 میلیمتر در پوشش نوک پستان ممکن است تنها علامت سرطان باشد.

زنان باید نسبت به تغییر رنگ پوست و لک و جوش روی پوست پستان حساس باشند و در صورت مشاهده موارد غیرعادی از پزشک متخصص مشورت بگیرند.

سرطان رحم

سرطان دهانه رحم دومین سرطان شایع دستگاه تناسلی زنان و پنجمین سرطان بعد از سرطان‌های ریه، سینه، روده و رحم در سراسر جهان است که حدود 6 درصد کل سرطان زنان را تشکیل می‌دهد. این بیماری تنها سرطان قابل پیشگیری زنان است و غربالگری منظم و مرتب در کشورهای پیشرفته دنیا باعث مهار شدن این نوع سرطان شده است اما در ایران بر اساس آمار بیماران بستری شده، تعداد مبتلایان به این نوع سرطان بالاست.

سرطان دهانه رحم ارتباط شناخته شده ای با آلودگی ویروس پاپیلومای انسانی دارد، این ویروس از طریق رابطه جنسی منتقل می‌شود و شرایط رفتاری ناسالم جنسی احتمالآلودگی به آن را افزایش می‌دهد، به عبارت دیگر امروزه مشخص شده عامل اصلی ابتلا به این سرطان، همین ویروس «پیلومای انسانی» یا به طور مخفف، «اچ پی وی» (HPV) که بیش از 100 نوع از آن وجود دارد و 15 نوع آن موجب بروز سرطان دهانه رحم می شود.

با آلوده شدن بدن زنان به این ویروس، دست کم 15 سال طول می‌کشد تا مبتلا به سرطان دهانه رحم شود و در این مدت برای ریشه کنی ویروس و بازگشت به حالت طبیعی و سلامت فرصت کافی وجود دارد و این موضوع از طریق معاینه و غربالگری منظم ممکن می‌شود.

سرطان تیروئید

سالانه هزاران مورد سرطان تیروئید در سراسر جهان تشخیص داده می‌شود و زنان 2 تا 4 برابر بیشتر از مردان در معرض این بیماری قرار می گیرند، متخصصان هنوز علت بروز سرطان تیروئید را نمی‌دانند اما به نظر می‌رسد مانند سایر سرطان‌ها، تغییر در DNA سلول‌ها در بروز این سرطان نقش داشته باشد، این تغییرات DNA می توانند ارثی باشند و یا اینکه با افزایش سن به وجود بیایند.

سرطان تیروئید جزو سرطان هایی است که به راحتی درمان پذیر است اما نباید نشانه ها و علائم آن را نادیده گرفت.

سرطان تخمدان

پس از سرطان سینه، سرطان تخمدان، از مرگبارترین سرطان‌های زنان را تشکیل می‌دهد اما به دلیل اینکه در 75 درصد موارد، علائم آن با پیشرفت بیماری ظاهر می‌شود، دلیل بیش از نیمی از مرگ و میرهای ناشی از سرطان‌های در میان زنان است.

آمار سازمان بهداشت جهانی نشانگر این است که از بین هر 55 زن یک زن در جهان در مقطعی از زندگی اش مبتلا به این بیماری می شود و سالانه 15 هزار زن مبتلا به سرطان تخمدان در جهان، جان خود را از دست می دهند.

به طور معمول این سرطان بیماری است که زنان بالای 50 سال را درگیر می کند و بارداری و زایمان، خطر بروز سرطان تخمدان را کاهش می دهد. به گونه ای که به گفته متخصصان با اولین بارداری این خطر 40 درصد کاهش می یابد و در هر یک از بارداری های بعدی نیز 14 درصد کاهش خطر وجود دارد و زنان با سابقه نازایی (15 سال یا بیشتر) بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان تخمدان وجود ندارد اما معاینه 6 ماه یک بار، سونوگرافی و آزمایش خون می تواند در تشخیص این بیماری کمک کند، روش‌های پاراکلینیکی مثل سونوگرافی واژینال و آزمایش خون می‌تواند در تشخیص مراحل اولیه سرطان تخمدان موثر باشد.

توصیه می شود آزمایش خون و سونوگرافی واژینال برای کسانی که در خطر ابتلا به این سرطان هستند و سابقه خانوادگی این سرطان را در فامیل درجه یک خود دارند، بین سن 20 تا 30 سالگی هر 6 ماه یک بار برای تشخیص وضعیت تخمدان ها و اندازه گیری آنتی ژن ها استفاده شود. این بیماری اگر زود و در مراحل اولیه تشخیص داده شود می تواند به طور موفقیت آمیز درمان شود.

سرطان‌های شایع در زنان را بشناسید - 21

خواندن خبر در سایت منبع

آزمایش‌هایی که زنان را از سرطان نجات می‌دهد

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
آزمایش‌هایی که زنان را از سرطان نجات می‌دهد
رئیس انجمن متخصصان زنان و مامایی ایران درباره چگونگی رهایی از سرطان‌های زنانه در بانوان توضیح داد.

اعظم السادات موسوی رئیس انجمن متخصصانزنان و مامایی ایران، فلوشیپ آنکولوژی و استاد دانشگاه علوم پزشکیتهران؛ درباره سرطان‌های قابل پیشگیری اظهار کرد: سرطان‌های کولورکتال، سینه و دهانه رحم قابل پیشگیری هستند بنابراین این سرطان‌ها را می‌توان در مراحل اولیه تشخیص داد و درمان مناسب و مؤثر را برای مقابله با آنها اعمال کرد.

وی در پاسخ به این پرسش که چند درصد از سرطان‌ها ژنتیکی هستند بیان کرد: حدود پنج تا ۱۰ درصد از سرطان‌ها به علت عوامل ارثی رخ می‌دهند، بنابراین می‌توانیم به کمک شناسایی افرادی که حامل (ناقل) ژن‌های موتاسیون (جهش کروموزومی) یافته هستند و به کارگیری استراتژی‌های خاص از بروز سرطان در آنها جلوگیری کنیم.

رئیس انجمن متخصصان زنان و مامایی ایران افزود: سرطان، ناشی از تغییر یا شکست کروموزمی است که به علت عوامل محیطی یا ارثی رخ می‌دهد.

موسوی تاکید کرد: می‌توانیم ژن مشترکی را که در سرطان‌های تخمدان و سینه وجود داشته است، در افراد ناقل این ژن شناسایی و از بروز سرطان در آنها جلوگیری کنیم، اکنون در بسیاری از کشور‌های جهان یک data base برای شناسایی کردن افراد پر خطر وجود دارد، گروهی از اشخاص پر خطر افرادی بوده که حامل ژن‌های موتاسیون یافته هستند.

وی تصریح کرد: روزانه به علت فاکتور‌هایی مانند عوامل محیطی، استرس، مصرف برخی مواد غذایی، قرار گرفتن در معرض اشعه‌ها و استشمام کردن گاز‌های آلاینده و مسموم شکست‌هایی در DNA کوروموزمی ما اتفاق می‌افتند و در مقابل ژن‌هایی در بدنمان وجود دارند که این ژن‌ها با ساخت پروتئین‌هایی این شکست‌ها را ترمیم می‌کنند.

رئیس انجمن متخصصان زنان و مامایی ایران گفت: اگر ژن‌های BRCA۱ و BRCA۲ موتاسیون یافته باشند در نتیجه ترمیم سلولی در بدن ما به خوبی انجام نمی‌شود، در برخی افراد و اشخاصی که ازدواج‌های فامیلی متعدد دارند ژن‌های BRCA۱ و BRCA۲ موتاسیون یافته به وفور مشاهده می‌شوند، برای مثال نقص این ژن در طایفه یهودی اَشکِنازی در اروپا و آمریکا بسیار زیاد است.

موسوی اظهار کرد: میزان شیوع ژن‌های موتاسیون یافته BRCA۱ و  در افراد عادی یک در هر ۸۰۰ نفر است، اما در جمعیت اشکنازی این میزان به حدود یک در هر ۴۰ نفر می‌رسد.

ژن‌های موتاسیون یافته در چه افرادی بیشتر مشاهده می‌شوند؟

وی در پاسخ به این پرسش که ژن‌های موتاسیون یافته BRCA۱ و BRCA۲ در چه افرادی بیشتر مشاهده می‌شود، بیان کرد: زنانی که دچار سرطان سینه قبل از ۴۵ سالگی شده‌اند یا افرادی که سرطان تخمدان از نوع پاپیلاری سروز (با درجه بدخیمی بالا) دارند، بیشتر در معرض ابتلا به این نقص ژنتیکی هستند؛ همچنین در زنانی که خودشان دچار سرطان سینه هستند و یک نفر از فامیل درجه یک آنها برای مثال (خواهر یا مادر) هم به این عارضه مبتلاست، خانم‌هایی که خودشان از سرطان سینه رنج می‌برند و ۲ نفر از فامیل درجه ۲ آنها برای مثال (عمه) هم دچار این بیماری است، مردانی که دچار سرطان سینه می‌شوند و افرادی که فامیل درجه یک مردانی هستند که از سرطان سینه رنج می‌برند، ژن‌های موتاسیون یافته BRCA۱ و BRCA۲ بیشتر مشاهده می‌شوند.

رئیس انجمن متخصصان زنان و مامایی ایران افزود: شناسایی ژن‌های موتاسیون یافته BRCA۱ و BRCA۲ از طریق آزمایش خون یا بزاق ممکن است، بنابراین می‌توانیم افرادی را که ناقل این ژن‌ها هستند با اعمالجراحی پیشگیری کننده، مصرف برخی دارو‌ها یا انجام روش‌های مراقبتی خاص از طریق مشورت با پزشکان از بروز سرطان در آنها جلوگیری کنیم یا ظهور علائم این عارضه را به تاخیر بیندازیم.

موسوی یادآوری کرد: معاونت پژوهشی وزارت بهداشت ۲ سال پیش برنامه‌ای مبنی بر شناسایی و غربالگری افراد پر خطر داشت که اگر این برنامه به بهره‌برداری برسد می‌توانیم تا حدودی سرطان را در جامعه کنترل کنیم.

خواندن خبر در سایت منبع

کشف روشی جدید برای مقابله با سرطان

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
کشف روشی جدید برای مقابله با سرطان
گروهی از محققان آلمانی توانسته اند راهبردی جدید برای درمان و مقابله با انواع خاصی از سلول‌های سرطانی مقاوم در برابر شیمی درمانی بیابند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی، سرطان ریه یکی از شایع ترین انواع سرطان منجر به فوت در جهان است و بر اساس همین آمار دو میلیون و 90 هزار نفر سالانه با این بیماری زندگی می کنند و یک میلیون و 760 هزار نفر در هر سال بر اثر آن جان خود را از دست می دهند. سرطان ریه انواع مختلفی دارد که هر کدام به چندین شاخه تقسیم می شوند. دوره های شیمی درمانی که با جلوگیری سلول ها از تکثیر عمل می کنند معمولا موفق هستند، اما می توانند به سلول های سالم نیز آسیب برسانند و عوارض جانبی نیز ایجاد کنند.از این گذشته سلول های سرطانی در تومورهای بدخیم معمولا در برابر انواع درمان‌ها مقاومت می کنند و در روند درمان تغییر شکل می دهند. به گفته دکتر گارگیئولو، سرپرست گروهی از محققان در مرکز پزشکی سلولی مکس دلبروک آلمان (Max Delbrück Center for Molecular Medicine) ، سلول های سرطانی باقیمانده به طور خاص خطرناک هستند زیرا به شکلی تغییر یافته اند که پزشکان معمولا نمی دانند با کدام نوع از سلول های سرطانی روبرو هستند؛ در نتیجه به سختی می توانند تصمیم بگیرند بهترین راه درمان چیست. این گروه از محققان راهکار خود را در نوعی از سلول های نسبتا بزرگ سرطانی ریه آزمایش کرده اند که یک آنزیم مسبب سرطان ترشح می کند. آنها به موش های آزمایشگاهی سلول هایی را تزریق کردند که حاوی این نوع از زیرشاخه سرطان بودند. آنزیم مذکور زست 2 (Zeste 2 ) نام دارد و ژن های سرکوب کننده تومور را معمولا مسدود می کنند، این ژن ها معمولا مانع از تقسیم سلولی کنترل نشده می شوند. آزمایش های بالینی اکنون در حال انجام است تا عملکرد داروی ضدسرطان را در جلوگیری از فعالیت این آنزیم بررسی کند. این دارو روی یک موش آزمایش و در اولین مرحله مانع از تکثیر سلول های سرطانی شد. اما بعد از مدتی محققان پی بردند التهاب در نتیجه درمان باعث رشد مجدد تومورها شد و در واقع درمان سلول های سرطانی را قوی تر از قبل کرد. محققان در ادامه تصمیم گرفتند این یافته خود را به عنوان یک راهبرد استفاده کنند. هدف آنها این بود که از روی عمد موقعیت التهابی بافت را از این سلول ها بگیرند و آنها را نابود کنند. دکتر گارگیئولو می گوید: با اینکه ممکن است سلول های مقاوم در برابر آنزیم زست به شدت خطرناک باشند اما به موقعیت التهاب بافت وابسته هستند. محققان این راهبرد خود را با تزریق داروی ضدالتهاب به موش آزمایش کردند و نتیجه گرفتند، هر چند هنوز به آزمایش های بیشتری نیاز است. دکتر گارگیئولو معتقد است: اگر ما از روی عمد موجب مقاوم تر شدن سلول های سرطانی شویم، باید دقیقا بدانیم چه می کنیم و راهبرد مقابله با آن چیست.مقاله مفصلی از این مطالعه در نشریه پزشکی تجربی (Journal of Experimental Medicine) منتشر شده است. لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز15 ساعت قبل
یک متخصص مغز و اعصاب در خصوص بیماری ام اس (MS) علایم، راه‌های پیشگیری و درمان آن توضیحاتی ارایه داد. وی با تاکید براینکه هیچ یک از این دلایل در ایجاد بیماری ام اس ثابت شده نیستند گفت: به نظر می‌رسد ام اس بیماری چند دلیل داشته باشد و برخی عوامل دست به دست هم می‌دهند تا این بیماری ایجاد شود. مجدی نسب بیان کرد: اینگونه مطرح می‌شود که برخی عوامل ژنتیکی اگر در کنار برخی عوامل محیطی قرار گیرند می‌توانند سبب بروز این بیماری شوند. مجدی نسب اضافه کرد: اگربه نظر برسد که این عوامل مربوط به بیماری ام اس باشد انجام کارهای تخصصی مانند ام آر آی لازم است تا وجود این بیماری رد یا تایید شود. وی ادامه داد: درمان بیماری ام اس یک کار تخصصی شامل درمان دارویی و غیر دارویی است که بر حسب نوع بیماری درمان‌ها متفاوت هستند و در تخصص پزشک مغز و اعصاب است.
ایمناایمنا1 روز قبل
هادی بنایی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا، در خصوص وضعیت زنان سرپرست خانوار تحت حمایت کمیته امداد، اظهار کرد: از تعداد ۱۰۴ هزار و ۴۰۴ خانواری که تحت پوشش کمیته امداد استان هستند ۶۰ هزار و ۳۵ خانوار دارای سرپرست خانم هستند که این میزان معادل ۵۷ درصد است و مابقی خانواده‌ها دارای سرپرست مرد هستند. معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد امام خمینی (ره) تصریح کرد: برای زنان سرپرست خانوار که عمده جمعیت مددجویان امداد را تشکیل می‌دهند خدمات آموزشی در حوزه توانمندسازی برای ایجاد اشتغال ارائه می‌شود که متناسب با توانایی‌های آنان این آموزش‌ها ارائه می‌شود و از ظرفیت وام‌های قرض‌الحسنه کمیته امداد برای ایجاد اشتغال استفاده می‌کنند. وی در خصوص دلایل مددجو شدن و وابستگی افراد به کمیته امداد، افزود: ۳۶ درصد خانواده‌ها به علت فوت سرپرست، ۱۲ درصد به علت طلاق و متارکه، ۲۷ درصد به علت ازکار افتادگی سرپرست، چهار درصد به علت بیماری سرپرست، دو درصد به علت زندانی بودن سرپرست و یک درصد مربوط به سایر علل است که باعث مددجو شدن این افراد شده است. بنایی در خصوص تفکیک سنی مددجویان کمیته امداد گفت: سه درصد افراد تحت حمایت کمیته امداد کودکان زیر ۵ سال، ۱۸ درصد زیر سن ۱۸ سال، ۲۵ درصد در بازه سنی ۱۹ تا ۴۵ سال، ۱۷ درصد بین ۴۵ تا ۶۰ سال و ۳۷ درصد از ۶۰ سال بالاتر هستند همچنین ۶۵ درصد از خانواده‌های تحت پوشش در شهرها و ۳۵ درصد روستایی و عشایری هستند و در کل ۳۴ درصد مددجویان مرد و ۶۴ درصد زن هستند. معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد امام خمینی (ره) افزود: از این جهت با دیگر استانها متفاوت هستیم که استان اصفهان مهد خیریه‌ها و مراکز نیکوکاری است و در کار خیر از همدیگر سبقت می‌گیرند و کمیته امداد سعی بر هم‌افزایی با خیریه‌ها دارد تا از موازی کاری‌ها جلوگیری شود و در این زمینه استان اصفهان پیشتاز است.
سلامت نیوزسلامت نیوز22 ساعت قبل
به گزارش سلامت نیوز به نقل از عصر ایران، خرید احساسی (Emotional Spending) شامل خرید کردن با انگیزه ایجاد احساسی بهتر در انسان می‌شود. دلیل ریشه‌ای خرید احساسی چیست؟ از آنجایی که خرید احساسی شامل خرید برای ایجاد احساسی بهتر در فرد می‌شود، صرف هزینه اغلب با موردی شخصی که هیجان شما را افزایش می‌دهد، در ارتباط است. هم برای مردان و هم زنان خرید احساسی ممکن است لزوما چیزی نباشد که آنها حتی از آن اگاه باشند. از سوی دیگر، خرید احساسی اغلب پیامد انگیزه‌ای ناگهانی و نه تفکر آگاهانه است. با درک این که خرید احساسی الگویی برای مقابله با شرایط خودمان است، شما می‌توانید روش‌های دیگری را برای مقابله و توقف خرید احساسی مد نظر قرار دهید.

اخبار بیشتر