1. خبری
  2. سیاسی
پوشش خبری

تظاهرات "جلیقه زردها" در بروکسل به خشونت کشیده شد

جلیقه زردها، مکرون را نمی خواهند

ایرناخبرگزاری ایرنا
جلیقه زردها، مکرون را نمی خواهند

به گزارش خبرگزاری رویترز از پاریس، پلیس در واکنش به تجمع معترضان، به طرف آنها گاز اشک آور و نارنجک های بیهوش کننده شلیک و برای متفرق کردن آنها از ماشین های آب پاش استفاده کرد.

براساس اعلام پلیس، 140 نفر در جریان درگیری ها بازداشت شده اند و این نگرانی وجود دارد که راستی های افراطی و چپی های افراطی در جنبش خودجوش «جلیقه زردها» نفوذ کرده باشند.

جلیقه زردهابه مدت بیش از دو هفته خیابانهای سراسرفرانسه را بندآورده و یکی از بزرگترین و پایدارترین چالشها برای «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری این کشور را در دوره زمامداری 18 ماهه اش رقم زده اند.

معترضان نقاب دار در جریان درگیری با پلیس در اطراف بلوار شانزه لیزه، موانع برپا شده در مقابل حرکت راهپیمایان را از میان برداشتند و به گفته پلیس، 65 نفر تاکنون در درگیری های فرانسه زخمی شده اند که یازده نفرشان، نیروهای امنیتی و پلیس هستند.

همچنین چند صد معترض جلیقه زرد در اطراف مقبره سرباز گمنام فرانسه در زیر طاق پیروزی فرانسه در بلوار شانزه لیزه تجمع کردند و خواستار استعفای مکرون شدند.

پس از چند ساعت زد و خورد در ساعات اولیه صبح روز شنبه، پلیس اطراف طاق پیروزی فرانسه را از حضور معترضان پاکسازی کرد، اما معترضان صلح طلب و آشوبگران دوباره به این مکان بازگشتند.

درگیری در خیابان های همجوار شانزه لیزه نیز بالا گرفت که در جریان آن، شیشه خودروها شکسته و دستکم دو خودرو به آتش کشیده شد.

مکرون هفته گذشته با اشاره به اینکه خشم معترضان به دلیل افزایش قیمت سوخت را درک می کند، تاکید کرد که سیاست خود را به واسطه مطالبات گروهی که وی از آنها به اراذل یاد کرد، تغییر نخواهد داد.

این گزارش حاکی است که حدود 36 هزار معترض در سراسر فرانسه و پنج هزار و 500 نفر در پاریس تظاهرات کردند. همچنین براساس اعلام پلیس، 582 موانع جاده ای در فرانسه نصب شد و فرودگاه «نانت» در غرب این کشور پس از ورود معترضان به باند فرودگاه، برای مدت کوتاهی از فعالیت باز ماند.

یک هفته پیش، هزاران معترض که رهبری نداشتند و به طور خودجوش در شبکه های اجتماعی سازماندهی شده بودند، برای اولین بار در پاریس گردهم آمدند و شانزه لیزه را به میدان نبرد تبدیل کردند.

طغیان خشم مردمی در حومه شهرهای کوچک تر استانی و روستاها، قوی تر بود و شکاف بین نخبگان شهرنشین و طبقه کارگر را نمایان کرد.

تصمیم مکرون برای افزایش مالیات بر سوخت گازوئیل، جرقه اعتراض های فرانسه را زد. مکرون این تصمیم را با هدف ترغیب مردم به استفاده از خودروهایی با آلودگی کمتر اتخاذ کرد.

جلیقه زردها که از حمایت گسترده مردمی بهره مند شده اند، نام خود را از جلیقه هایی گرفته اند که همه راننده های فرانسوی باید در خودروهایشان داشته باشند.

در همین حال، «ادوارد فیلیپ» نخست وزیر فرانسه اعتراض ها در کشورش را محکوم کرد و گفت که برخی افراد مصمم و مجهز برای دامن زدن به درگیری ها با پلیس در پاریس تجمع کردند.

وی با اعلام اینکه از مشاهده خشونت در پاریس شوکه شده است، یادآور شد که مقام های فرانسوی با برگزاری اعتراض های مسالمت آمیز موافقند، اما از تخلف افرادی که قصد مشکل آفرینی دارند، چشم پوشی نخواهند کرد.

در این میان، یورونیوز گزارش داد که موج اعتراض های جلیقه زردها روز جمعه خود را از فرانسه به مرکز بروکسل پایتخت بلژیک رسید. معترضان در پایتخت بلژیک با الهام از جنبش فرانسه، ترافیک این شهر را مختل کردند و به دفتر دفتر نخست وزیر این کشور سنگ پرتاب کردند.

رسانه های محلی تخمین زدند که حدود 300 تا 400 معترض صبح روز جمعه در بروکسل تظاهرات کردند. پلیس بروکسل برای متفرق کردن معترضان، گاز اشک آور شلیک کرد و به روی آنها آب پاشید.

این تظاهرات همزمان که در رسانه های اجتماعی سازمان دهی شد، بدون مجوز برگزار شد و پلیس بلژیک نیز در این گیر و دار یک خبرنگار فرانسوی را بازداشت کرد.

در جنوب بلژیک که اکثرا فرانسوی صحبت می کنند، جلیقه زردها به مدت یک هفته در اطراف پمپ بنزین ها تجمع کردند.

همچون فرانسه، جلیقه زردها در بلژیک خواستار کاهش مالیات ها و افزایش قدرت خرید هستند. معترضان در بلژیک نیز خواستار استعفای نخست وزیر این کشور شدند.

اعتراض های جلیقه زردها 17 نوامبر (26 آبان) در فرانسه شروع شد و به نظر می رسد معترضان قصد آرام شدن ندارند.

اعتراض ها در گام نخست در مخالفت با افزایش مالیات بر سوخت انجام شد، اما به سرعت به صحنه اعتراض به سیاست های مالی و اقتصادی مکرون تبدیل شد.

به گزارش ایرنا، بی توجهی دولت فرانسه به محیط زیست و آلودگی هوا به یکی از اعتراض های ثابت مردم این کشور تبدیل شده است.

بسیاری از کارشناسان و جامعه شناسان به دولت مکرون هشدار داده اند که در جنبش اعتراضی جلیقه زردها، لایه‌های زیرین طبقه متوسط سهم بزرگی را به خود اختصاص می دهند. مردمی که شاغل اند، حقوق می‌گیرند، صاحب خودرو هستند، اما به خاطر خشم زیاد، فریاد اعتراض در گلویشان گره خورده است.

بر اساس مصوبه جدید دولت فرانسه، از ابتدای سال آینده میلادی (2019)، مالیات بر اساس یورو بر هر لیتر گازوئیل 6.5 سنت و هر لیتر بنزین 2.9 سنت افزایش خواهد یافت.

تظاهرات و اعتراض های جاری در فرانسه در حالی روی می دهد که نتایج جدیدترین نظرسنجی در این کشور نشان می دهد که محبوبیت مکرون به 25 درصد کاهش یافته است.

تحلیلگران می گویند این اعتراض ها ناامیدی گسترده از رئیس جمهوری 40 ساله فرانسه را نمایان می کند.

شبک**اروپام**9109**1708

خواندن خبر در سایت منبع

آشوب دوباره پاریس را فراگرفت/ جولان جلیقه‌زرد‌ها در خیابان +فیلم و عکس

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری

منتقدان سیاست‌های اقتصادی دولت فرانسه امروز (شنبه) مجددا به خیابان‌ها آمدند.براساس گزارش اسپوتنیک، گروه موسوم به جلیقه زرد‌های فرانسه با استفاده از نارنجک دودزا خشم خود را از سیاست‌های اقتصادی دولت «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه اعلام کردند. خبر‌ها حاکی از این است که دولت برای مقابله با این تجمعات اعتراضی هفت ایستگاه مترو در پاریس را بسته است.بنابر گزارش خبرگزاری رویترز، این سومین شنبه است که پاریس به عرصه‌ای برای اعتراض‌های مردمی به قیمت بالای انرژی، هزینه‌های بالای زندگی و سیاست‌های اقتصادی دولت ماکرون تبدیل شود. پیشتر، مقامات فرانسوی به منظور مقابله با هر گونه آشوب احتمالی، هزاران نفر از نیرو‌های پلیس را در پاریس، به حالت آماده‌باش نگه داشته بودند.

آشوب دوباره پاریس را فراگرفت/ جولان جلیقه‌زرد‌ها در خیابان +فیلم و عکس - 3

در همین مورد «دنیس یاکوب» رئیس پلیس یگان ویژه گفته بود: «ما نگرانیم که گروه‌های کوچکی از معترضان که از اعضای گروه جلیقه زرد نیستند هم به تظاهرات بپیوندد و با نیرو‌های امنیتی درگیر شوند و دولت را به چالش بکشند.»در دو هفته گذشته، گروه معترض موسوم به «جلیقه زردها» خیابان‌ها را در شهر‌های مختلف فرانسه مسدود کردند و با این اقدام بدترین ناآرامی‌ها را در طول ۱۸ ماه ریاست‌جمهوری ماکرون رقم زدند. فقط هفته گذشته، هزاران نفر از معترضان که رهبری هم نداشتند در اینترنت سازماندهی شدند و با تجمع در خیابان شانزه‌لیزه، منطقه را به عرصه زد و خورد با نیرو‌های پلیس تبدیل کردند. نیرو‌های پلیس هم در برابر معترضان به گاز اشک‌آور و ماشین آب‌پاش متوسل شدند.تظاهرات‌های اعتراضی در فرانسه از هفدهم نوامبر (۲۶ آبان ماه) آغاز شده بود. رانندگان و شماری از اتحادیه‌های بازرگانی و احزاب سیاسی از عوامل محرک برای آغاز موج اعتراض‌ها در این کشور بودند. معترضان نام خود را به دلیل کلاه زردی که برای جلوگیری از جلب توجه و جلوگیری از تصادف استفاده می‌شود، «جلیقه زرد» گذاشتند.انتظار می‌رود که امروز حدود پنج هزار نیروی پلیس در پاریس مستقر شوند و این در حالی است که شنبه گذشته شمار نیرو‌های پلیس، سه هزار نفر بودند. همچنین قرار است پنج هزار نفر دیگر هم به دیگر نقاط کشور اعزام شوند.در جریان تظاهرات‌های چند هفته گذشته صد‌ها نفر زخمی شدند که جراحت شماری از آنان جدی گزارش شده است. موارد متعددی از درگیری میان پلیس و معترضان رخ داد و حتی در برخی موارد، سلاح هم به کار گرفته شد.با این حال ماکرون گفت که صدای خشم شهروندان و اعتراض آنان به افزایش مالیات‌های سوخت را می‌شوند، اما مالیات‌های سوخت را لغو نخواهد کرد.رئیس‌جمهور فرانسه با پافشاری بر سیاست‌های موردنظر خود گفت: «من شهروندان و خواسته‌های آنان را با اراذل اشتباه نمی‌گیرم و در مقابل آن‌هایی که خواستار نابودی و بی‌نظمی هستند، کوتاه نمی‌آیم.»

آشوب دوباره پاریس را فراگرفت/ جولان جلیقه‌زرد‌ها در خیابان +فیلم و عکس - 5

ماکرون در حالی چنین موضع‌گیری دارد که نتیجه یک نظرسنجی‌ها در فرانسه نشان می‌دهد که از هر سه نفر در این کشور، ۲ نفر حامی اعتراض‌های اخیر در این کشور هستند. نزدیک به ۸۰ درصد از اهالی فرانسه اقدامات ماکرون را قبول ندارند.۶۶ % پرسش شوندگان در این نظرسنجی آنلاین گفتند که از اعتراض‌های ۱۲ روزه اخیر بابت افزایش بهای سوخت حمایت می‌کنند. در این نظرسنجی تنها ۳۲% با اقدام‌های معترضان موسوم به جلیقه زرد‌ها مخالفت کردند.

خواندن خبر در سایت منبع

(تصاویر) شانزلیزه در تسخیر جلیقه زرد‌ها

فراروخبرگزاری فرارو
(تصاویر) شانزلیزه در تسخیر جلیقه زرد‌ها

معترضان موسوم به جلیقه زرد در سومین هفته اعتراضات به افزایش قیمت سوخت وسیاست‌های دولت به خیابان‌های فرانسه آمدند و با پرتاب نارنجک‌های دودزا و آتش زدن لاستیک به مقابله با پلیس ضدشورش پرداختند. خیابان شانزلیزه در دود و گاز اشک آور گم شده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، بیش از یک هزار تن از جلیقه زرد‌ها در شانزه لیزه دست به تجمع اعتراضی زده و با خواندن سرود ملی فرانسه شعار "ماکرون استعفا بده" سر دادند. پلیس برای متفرق کردن معترضان اقدام به شلیک گاز اشک آور و استفاده از ماشین آبپاش کرده و تاکنون ۲۴ تن را دستگیر کرده است.

پلیس فرانسه اعلام کرده که در بحبوحه نگرانی‌های ناشی از رخنه راست‌ها و چپ‌های افراطی در داخل راهپیمایی جلیقه زردها، ۲۴ تن دستگیر شده‌اند. آمد و شد در اطراف خیابان شانزلیزه تقریبا متوقف شده است.

علت اصلی برگزاری چنین راهپیمایی‌هایی در فرانسه اعتراض به افزایش قیمت سوخت و هزین‌های بالای زندگی است. بیش از دو هفته است که جلیقه زرد‌ها در اعتراضات خود خیابان‌ها و راه‌ها را بسته و تبدیل به بزرگ‌ترین چالش برای امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور شده‌اند.

صد‌ها جلیقه زرد زیر طاق نصرت پیروزی در ابتدای خیابان شانزلیزه تحصن کرده و شعار "ماکرون استعفا" سر دادند.

(تصاویر) شانزلیزه در تسخیر جلیقه زرد‌ها - 6(تصاویر) شانزلیزه در تسخیر جلیقه زرد‌ها - 7(تصاویر) شانزلیزه در تسخیر جلیقه زرد‌ها - 8(تصاویر) شانزلیزه در تسخیر جلیقه زرد‌ها - 9(تصاویر) شانزلیزه در تسخیر جلیقه زرد‌ها - 10(تصاویر) شانزلیزه در تسخیر جلیقه زرد‌ها - 11(تصاویر) شانزلیزه در تسخیر جلیقه زرد‌ها - 12(تصاویر) شانزلیزه در تسخیر جلیقه زرد‌ها - 13(تصاویر) شانزلیزه در تسخیر جلیقه زرد‌ها - 14(تصاویر) شانزلیزه در تسخیر جلیقه زرد‌ها - 15(تصاویر) شانزلیزه در تسخیر جلیقه زرد‌ها - 16

خواندن خبر در سایت منبع

پاریس در تسخیر جلیقه زردها

ایسناخبرگزاری ایسنا
پاریس در تسخیر جلیقه زردها

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، بیش از یک هزار تن از جلیقه زردها در شانزه لیزه دست به تجمع اعتراضی زده و با خواندن سرود ملی فرانسه شعار "ماکرون استعفا بده" سر دادند. پلیس برای متفرق کردن معترضان اقدام به شلیک گاز اشک آور و استفاده از ماشین آبپاش کرده و براساس اعلام نخست وزیری فرانسه دست‌کم ۱۰۷ تن تاکنون بازداشت شده‌اند. در این درگیری‌ها همچنین ۱۰ تن زخمی شده‌اند که سه تن آنها نیروهای پلیس هستند. همچنین تظاهرکنندگان خیابان‌های منتهی به شانزلیزه را بسته‌اند.

پاریس در تسخیر جلیقه زردها - 2

پلیس فرانسه اعلام کرده که در بحبوحه نگرانی‌های ناشی از رخنه راست‌ها و چپ های افراطی در داخل  راهپیمایی جلیقه زردها، ۱۰۷ تن دستگیر شده‌اند.

پاریس در تسخیر جلیقه زردها - 4

آمد و شد در اطراف خیابان شانزلیزه تقریبا متوقف شده است. 

علت اصلی برگزاری چنین راهپیمایی هایی در فرانسه اعتراض به افزایش قیمت سوخت و هزین های بالای زندگی است.

پاریس در تسخیر جلیقه زردها - 7

بیش از دو هفته است که جلیقه‌ زردها در اعتراضات خود خیابان‌ها و راه‌ها را بسته و تبدیل به بزرگ‌ترین چالش‌ برای امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور شده‌اند.

پاریس در تسخیر جلیقه زردها - 9

صدها جلیقه زرد زیر طاق نصرت پیروزی در ابتدای خیابان شانزلیزه تحصن کرده و شعار "ماکرون استعفا" سر دادند.

براساس گزارش خبرگزاری LCI پلیس کارت‌های شناسایی و کیف‌های هر فردی را که بخواهد وارد صحنه اعتراضات شود را چک می‌کند.

وزارت حمل و نقل پاریس گفته است هفت ایستگاه اصلی متروی پاریس بسته شده که شامل ایستگاه شانزلیزه، کونکورد، تولوز و شارل دو گل می‌شود.

پاریس در تسخیر جلیقه زردها - 13پاریس در تسخیر جلیقه زردها - 14پاریس در تسخیر جلیقه زردها - 15پاریس در تسخیر جلیقه زردها - 16پاریس در تسخیر جلیقه زردها - 17پاریس در تسخیر جلیقه زردها - 18پاریس در تسخیر جلیقه زردها - 19

خواندن خبر در سایت منبع

ادامه تظاهرات جلیقه زرد‌ها در فرانسه/پلیس از گاز اشک‌آور علیه معترضان استفاده کرد

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
ادامه تظاهرات جلیقه زرد‌ها در فرانسه/پلیس از گاز اشک‌آور علیه معترضان استفاده کرد

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری میزان، تظاهرات گسترده علیه افزایش بهای سوخت در فرانسه که از چندین روز پیش در این کشور آغاز شده بود همچنان ادامه دارد.

گفته می‎شود پلیس فرانسه از گاز اشک‌آور علیه معترضان استفاده کرده است.

ادامه تظاهرات جلیقه زرد‌ها در فرانسه/پلیس از گاز اشک‌آور علیه معترضان استفاده کرد - 2

رسانه‌های فرانسوی گزارش دادند که پلیس این کشور روز شنبه از گاز اشک‌آور علیه معترضانی که در خیابان «شانزلیزه» تجمع کرده بودند استفاده کرده است.

گروه موسوم به «جلیقه زردها» که اخیرا فعالیت خود را آغاز کرده و هدف اصلی آن اعتراض به افزایش بهای سوخت در فرانسه است از شنبه هفته گذشته در سراسر فرانسه اقدام به مسدود کردن خیابان‌های اصلی سطح شهر‌ها کرده‌اند.

ادامه تظاهرات جلیقه زرد‌ها در فرانسه/پلیس از گاز اشک‌آور علیه معترضان استفاده کرد - 6

هفته گذشته امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه در واکنش به خشم و تظاهرات گسترده در این کشور در اعتراض به افزایش بهای سوخت طی اظهاراتی گفته بود: خشم و شکایت شهروندان را شنیده، اما به سیاست‌های خود در زمینه انرژی ادامه خواهد داد.

مکرون گفته است که اعتراضات و شکایت‌ها از افزایش بهای سوخت را شنیده، اما تسلیم این خشونت‌ها نخواهد شد.

خواندن خبر در سایت منبع

کابوس «جلیقه زردها» دست از سر مکرون بر نمی‌دارد/ عکس

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
کابوس «جلیقه زردها» دست از سر مکرون بر نمی‌دارد/ عکس

 به نقل از یورونیوز، امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، که چندین هفته است در کشورش با اعتراضات خیابانی «جلیقه زردها» مواجه است شاید انتظار نداشت ۱۱ هزار کیلومتر آن‌طرف‌تر در فرودگاه بوینس آیرس یک جلیقه زرد دیگر را در برابر خودش ببیند.

رئیس‌جمهور فرانسه که برای شرکت در اجلاس سران ۲۰ کشور صنعتی در آرژانتین به این کشور سفر کرده است در فرودگاه و به محض خروج از هواپیما با یک جلیقه زرد مواجه شد.

کابوس «جلیقه زردها» دست از سر مکرون بر نمی‌دارد/ عکس - 3

فرد شاغل در فرودگاه البته به جنبش «جلیقه زردها» تعلق نداشت و صرفا جلیقه شبرنگ را به دلایل امنیتی پوشیده بود. با این حال این اتفاق در شبکه‌های اجتماعی به سوژه مزاح تبدیل شده است.

کابوس «جلیقه زردها» دست از سر مکرون بر نمی‌دارد/ عکس - 5کابوس «جلیقه زردها» دست از سر مکرون بر نمی‌دارد/ عکس - 6

دولت فرانسه قصد دارد از ابتدای سال آینده میلادی مالیات بر هر لیتر گازوییل را ۶.۵ و هر لیتر بنزین ۲.۹ سنت افزایش دهد. این امر اعتراضات سراسری را در فرانسه باعث شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

جلیقه زردها در پاریس؛ ورود به شانزه لیزه تنها با کارت شناسایی ممکن است

رکناخبرگزاری رکنا
جلیقه زردها در پاریس؛ ورود به شانزه لیزه تنها با کارت شناسایی ممکن است

نظرها

در ادامه بخوانید

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز9 ساعت قبل
هدایت‌الله خادمی، یکی از طراحان استیضاح روحانی گفته تعداد امضاکننده‌ها به ١٣ نفر رسیدهموضوع حمله به رئیس‌جمهوری اگر چه با توجه به تعداد امضاکننده‌ها جدی به نظر نمی‌رسد اما نگاهی به عوامل پشت ماجرا نشان‌دهنده نکات قابل تأملی است. «موضوع استیضاح روحانی اگر چه با توجه به تعداد امضاکننده‌هایش جدی به نظر نمی‌رسد، اما از آنجایی که به هر حال موضوع حساسی محسوب می‌شود، نقل قول‌های مربوط به آن به سرعت سر از شبکه‌های اجتماعی درمی‌آورد و با واکنش مخالفان ایجاد حاشیه برای دولت مواجه می‌شود. دیروز هم یکی دیگر از طراحان استیضاح با اعلام این که تعداد امضاکننده‌ها به ١٣ نفر رسیده، حرفی زد که اگر چه فرسنگ‌ها دور از ذهن به نظر می‌رسید اما همین عجیب بودن باعث شد که به سرعت در فضای مجازی دست‌به‌دست شود. هدایت‌الله خادمی، نماینده حوزه انتخابیه ایذه و باغملک، اعلام کرده که «برای بعد از استیضاح روحانی هم برنامه داریم و می‌خواهیم یکی مثل قالیباف بیاید.» البته این نخستین بار نیست که خادمی حرف‌های عجیب و غریب می‌زند، حتی برخی حرف‌ها و اقداماتش او را تا پای تهدید به ابطال اعتبارنامه‌اش هم برد. به افراد عقب‌مانده‌ای مثل تو ارتباطی نداردهمین یک ماه پیش ویدئویی منتشر شد که هدایت‌الله خادمی را در حال توهین به یکی از افراد حوزه انتخابیه‌اش نشان می‌داد.
مهرمهر9 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از النهرین، یحیی رسول سخنگوی فرماندهی عملیات مشترک عراق به موضع گیری منفی سفارت آمریکا در بغداد درباره نیروهای امنیتی عراق واکنش نشان داد. وی افزود: آنچه سفارت آمریکا در عراق درباره نیروهای امنیتی گفته است ارزیابی دقیقی نیست و دیدگاهی غیرواقعی است زیرا این نیروها با داعش مقابله کرده و اراضی را آزاد کرده‌اند. ماموریت نیروهای ائتلاف بین المللی آموزشی و مستشاری و حمایت هوایی است و به آن محدود می‌شود. نیروهای عراقی از سال ۲۰۰۳ به بعد پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای به دست آورده است و در جنگ با داعش نیز تجارب گرانبهایی کسب کرده است. شایان ذکر است که سفارت آمریکا در بغداد مدعی شده بود که نیروهای امنیتی عراق هنوز آماده برقراری امنیت نیستند و این توان را ندارند.
مهرمهر9 ساعت قبل
شهرهای مهم این استان ادلب، معره النعمان، جسرالشغور، اریحا و حارم هستند. برخی از نبرد ادلب به عنوان ام المعارک نام می‌برند و برخی دیگر از واکنش ترکیه در صورت هر گونه اقدام نظامی ارتش سوریه سخن می‌گویند. تروریستها پس از رقم خوردن نبرد جنوب به نفع ارتش سوریه سخت در وحشت و هراس به سر می‌برند. از نگاه ناظران امور سوریه باید نبرد ادلب با آتش سنگین همراه باشد و پرونده جنگ سریعا بسته شود. دمشق آماده نبرد بزرگ در ادلب و بستن پرونده مناطق شمال سوریه هم مرز با ترکیه می‌شود.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز8 ساعت قبل
به گزارش مشرق، «تولسی گابارد»، قانونگذار آمریکایی و نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا روز پنجشنبه عربستان سعودی را «بزرگترین حامی تروریسم» توصیف کرد. گابارد در توئیتر، با اشاره به گزارش‌هایی که مدعی هستند دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا قصد فروش فناوری‌های حساس هسته‌ای به عربستان سعودی را دارد گفت: «عربستان سعودی بزرگترین حامی تروریسم و ایدئولوژی افراط‌گرایی است که سازمان‌های تروریستی مانند القاعده و داعش را تغذیه می‌کنند. با وجود این دولت ترامپ قصد دارد به آنها فناوری‌های حساس هسته‌ای بفروشد. این، تهدید بزرگی برای ایمنی و امنیت آمریکا است.»
مهرمهر6 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیاالیوم، فراکسیون وفاداری به مقاومت در پارلمان لبنان، حرفهای الیزابت ریچارد سفیر آمریکا در لبنان درباره نگرانی واشنگتن از نقش حزب الله لبنان را محکوم کرد. در بیانیه فراکسیون مقاومت در پارلمان لبنان آمده است: موضع منفی مقامات آمریکا درباره حزب الله لبنان که از زبان آنها پس از هر دیدار با مقامات لبنانی تکرار می‌شود، مردود و محکوم است و به حاکمیت ملی لبنان خدشه وارد می‌کند و منکر حق مشروع در قانون بین المللی مبنی بر حق دفاع از خویشتن و مقاومت در برابر هر تهدید یا دشمن است و نوعی جانبداری به ناحق از رژیم صهیونیستی است؛ که به اشغال اراضی لبنان ادامه می‌دهد و همه روزه حاکمیت لبنان را نقض می‌کند. فراکسیون حزب الله در پارلمان لبنان اعلام کرد: این مواضع به سبب خوی سلطه طلبی و هیمنه آمریکاست که بر تنفر ملتها از دولت آمریکا می‌افزاید به ویژه که دولت آمریکا معیارهای عادلانه را مورد توجه قرار نمی‌دهد و زور و تروریسم را بر حقوق بشر ترجیح می‌دهد. دولت آمریکا حامی رژیمهای دیکتاتوری است. در بیانیه فراکسیون وفاداری به مقاومت در پارلمان لبنان آمده است: ظلم و زورگویی آمریکا عامل همه بحرانها و منشا همه مشکلات ملتها و کشورهای دنیاست.

اخبار بیشتر