1. خبری
  2. اقتصادی
پوشش خبری

توسعه پایدار با گسترش منابع تولید انرژی پاک رابطه مستقیم دارد

تامین ۲۰ درصد از برق مصرفی از محل توسعه انرژی های تجدیدپذیر

مهرخبرگزاری مهر
تامین ۲۰ درصد از برق مصرفی از محل توسعه انرژی های تجدیدپذیر

به گزارش خبرگزاری مهر، صدرالدین علی پور مدیر این اداره کل از تزریق مازاد برق تولید شده از انرژی های تجدید پذیر به شبکه برق سراسری توسط شهرداری تهران خبر داد.

علی پور در ادامه با بیان اینکه سوخت های فسیلی که از سال ها پیش پایه و اساس موازنه‌ انرژی را در اقتصاد جهان تشکیل می‌داد، در آینده ای نه چندان دور به اتمام خواهد رسید، گفت: مصرف فزاینده آن ها باعث تولید گازهای گلخانه ای، بروز آلودگی هوا و سایر آلودگی های محیطی، پدید آمدن تغییرات اقلیم و گرمایش جهانی و دیگر پیامدهای منفی وابسته به آن شده است.

وی در ادامه خاطر نشان ساخت: کشور ایران حدود یک درصد جمعیت جهان را تشکیل می‌دهد ولی بیش از دو درصد گازهای گلخانه‌ای دنیا را تولید می‌کند، از سوی دیگر متوسط مصرف سرانه انرژی در ایران ۴ الی ۵ برابر متوسط مصرف سرانه دنیا و برای مثال ۱۷ برابر مصرف سرانه کشور ژاپن است.

علی پور با اذعان اینکه ایران بزرگترین کشور یارانه دهنده در جهان برای مصرف سوخت های فسیلی است، گفت: وضعیت کشور ایران چه از لحاظ تولید و مصرف انرژی، چه از لحاظ وابستگی به سوخت های فسیلی و چه از لحاظ آلودگی محیط زیست، وضعیت مطلوبی ندارد.

وی در ادامه افزود: در این زمینه  نیازمند تصمیم‌گیری هایی تعیین‌کننده و اقداماتی قاطع در کوتاه مدت در مقیاس های محلی و منطقه ای هستیم تا از تأثیرات و پیامدهای بیشتر بحران های محیط زیستی ناشی از مصرف سوخت های فسیلی جلوگیری کرده و با تغییر رویه به سوی دستیابی به توسعه پایدار گام برداریم.

علی پور با تاکید بر اینکه  یکی از بهترین و مؤثرترین راه حل ها جایگزینی سوخت‌های فسیلی با انرژی های نو و تجدیدپذیر است، گفت: از جمله سیاستهای شهرداری تهران توسعه انرژی های نو در سطح شهر است و این مجموعه در جهت الگوسازی و فرهنگ سازی توسعه انرژی های نو اقدامات متعددی را در دست اقدام دارد که در صورت حمایت های مالی و معنوی اقدامات مؤثرتری در مقیاس بزرگتر جهت توسعه استفاده از انرژی های نو صورت خواهد گرفت.

وی  ادامه داد: تقریباً هر ساله با آغاز فصل گرما و افزایش دمای هوا مصرف برق نیز در کشور افزایش یافته و ظرفیت عملی تولید برق در کشور جوابگوی نیاز مصرفی در روزهای پیک مصرف تابستان نیست و منجر به قطعی برق می‌شود.

مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران گفت: طبق اسناد فرادستی  مصوبه هیأت وزیران "تأمین حداقل بیست درصد برق مصرفی از طریق انرژی‌های تجدیدپذیر" مصوبه "الزام شهرداری تهران به توسعه انرژی‌های نو و تجدیدپذیر در شهر تهران" و مصوبه "الزام شهرداری تهران به اجرای برنامه اصلاح الگوی مصرف"، مجموعه شهرداری تهران را برآن می دارد تا به عنوان یک نهاد تأثیرگذار اقدامات عملی و اجرایی در زمینه توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر و بهینه سازی مصرف انرژی را در راستای تحقق این اسناد به انجام رساند.

علی پور خاطر نشان کرد: بر این اساس شهرداری تهران  نیز تدریجا و با برنامه ریزی مناسب باید در مسیر توسعه کاربرد انرژی های تجدیدپذیر گام بر دارد که ضمن تأمین مصرف مورد نیاز مجموعه خود، تزریق مازاد تولید برق خود را به شبکه سراسری داشته باشد که می تواند به عنوان یک الگو برای سایر شهرهای کشور مطرح شود.

وی در پایان خاطر نشان ساخت: این پروژه قطعاً یک قطعه از پازل بهبود کیفیت محیط زیست شهر تهران و گامی مؤثر و محکم در جهت دستیابی به "شهری برای همه" خواهد بود.

خواندن خبر در سایت منبع

ظرفیت نصب شده انرژی‌های نو کشور به ۶۶۰ مگاوات رسید

مهرخبرگزاری مهر
ظرفیت نصب شده انرژی‌های نو کشور به ۶۶۰ مگاوات رسید

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت نیرو،  از تیرماه سال ۱۳۸۸ تا پایان شهریورماه سال ۹۷، ۲ میلیارد و ۶۱۳ میلیون کیلووات ساعت از منابع تجدیدپذیر انرژی تولید شده که این میزان تولید برق از محل انرژی‌های تجدیدپذیر توانسته از انتشار حدود یک میلیون و ۸۰۳ هزار تن گاز گلخانه‌ای بکاهد.

همچنین این میزان تولید انرژی‌های نو باعث شده ۷۴۲ میلیون مترمکعب از مصرف سوخت‌های فسیلی در کشور که جزو عوامل اصلی آلایندگی هوا در کشور است، کاسته شود. گفتنی است، این میزان تولید انرژی‌های نو باعث صرفه‌جویی ۵۷۵ میلیون لیتری مصرف آب در سال‌های اخیر شده است که سهم آبان‌ماه به تنهایی حدود ۱۹ میلیون لیتر بوده است.

هم‌اکنون ۴۲۱ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر درون کشور در حال احداث است و ظرفیت نصب شده انرژی‌های نو کشور به ۶۶۰ مگاوات رسیده است. براین اساس تاکنون ۹۵ نیروگاه تجدیدپذیر مگاواتی در کشور نصب شده و ۳۹ مگاوات نیروگاه مگاواتی دیگر نیز در حال احداث است.

همچنین انرژی‌های تجدیدپذیر موجب اشتغال ۴۲ هزار و ۷۰۰ نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم در کشور شده و حجم سرمایه‌گذاری غیردولتی در این بخش به بیش از ۹۸ هزار میلیارد ریال رسیده است.

بررسی اعداد و ارقام موجود در این بخش حکایت از آن دارد که ۴۵ درصد نیروگاه‌های تجدیدپذیر کشور از نوع بادی، ۴۱ درصد از نوع خورشیدی، ۱۳ درصد از نوع برقآبی کوچک، دو درصد از نوع بازیافت حرارت و دو درصد نیز از نوع زیست توده است.

خواندن خبر در سایت منبع

عزم شهرداری تهران برای تامین ۲۰ درصد از برق مصرفی از محل توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
عزم شهرداری تهران برای تامین ۲۰ درصد از برق مصرفی از محل توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر
عزم شهرداری تهران برای تامین ۲۰ درصد از برق مصرفی از محل توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر - 0

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان، صدرالدین علی پور مدیر این اداره کل از تولید مازاد برق تولید شده از انرژی‌های تجدید پذیر به شبکه برق سراسری توسط شهرداری تهران خبر داد.

علی پور در ادامه با بیان اینکه سوخت‌های فسیلی که از سال‌ها پیش پایه و اساس موازنه انرژی را در اقتصاد جهان تشکیل می‌داد، در آینده‌ای نه چندان دور به اتمام خواهد رسید، گفت: مصرف فزاینده آن‌ها باعث تولید گاز‌های گلخانه ای، بروز آلودگی هوا و سایر آلودگی‌های محیطی، پدید آمدن تغییرات اقلیم و گرمایش جهانی و دیگر پیامد‌های منفی وابسته به آن شده است.

وی در ادامه خاطر نشان ساخت: کشور ایران حدود یک درصد جمعیت جهان را تشکیل می‌دهد ولی بیش از دو درصد گاز‌های گلخانه‌ای دنیا را تولید می‌کند، از سوی دیگر متوسط مصرف سرانه انرژی در ایران ۴ الی ۵ برابر متوسط مصرف سرانه دنیا و برای مثال ۱۷ برابر مصرف سرانه کشور ژاپن است.

علی پور با اذعان اینکه ایران بزرگترین کشور یارانه دهنده در جهان برای مصرف سوخت‌های فسیلی است، گفت: وضعیت کشور ایران چه از لحاظ تولید و مصرف انرژی، چه از لحاظ وابستگی به سوخت‌های فسیلی و چه از لحاظ آلودگی محیط زیست، وضعیت مطلوبی ندارد.

وی در ادامه افزود: در این زمینه نیازمند تصمیم‌گیری‌هایی تعیین‌کننده و اقداماتی قاطع در کوتاه مدت در مقیاس‌های محلی و منطقه‌ای هستیم تا از تأثیرات و پیامد‌های بیشتر بحران‌های محیط زیستی ناشی از مصرف سوخت‌های فسیلی جلوگیری کرده و با تغییر رویه به سوی دستیابی به توسعه پایدار گام برداریم.

علی پور با تاکید بر اینکه یکی از بهترین و مؤثرترین راه حل‌ها جایگزینی سوخت‌های فسیلی با انرژی‌های نو و تجدیدپذیر است، گفت: از جمله سیاست‌های شهرداری تهران توسعه انرژی‌های نو در سطح شهر است و این مجموعه در جهت الگوسازی و فرهنگ سازی توسعه انرژی‌های نو اقدامات متعددی را در دست اقدام دارد که در صورت حمایت‌های مالی و معنوی اقدامات مؤثرتری در مقیاس بزرگتر جهت توسعه استفاده از انرژی‌های نو صورت خواهد گرفت.

وی ادامه داد: تقریباً هر ساله با آغاز فصل گرما و افزایش دمای هوا مصرف برق نیز در کشور افزایش یافته و ظرفیت عملی تولید برق در کشور جوابگوی نیاز مصرفی در روز‌های پیک مصرف تابستان نیست و منجر به قطعی برق می‌شود.

مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران گفت: طبق اسناد فرادستی مصوبه هیأت وزیران "تأمین حداقل بیست درصد برق مصرفی از طریق انرژی‌های تجدیدپذیر" مصوبه "الزام شهرداری تهران به توسعه انرژی‌های نو و تجدیدپذیر در شهر تهران" و مصوبه "الزام شهرداری تهران به اجرای برنامه اصلاح الگوی مصرف"، مجموعه شهرداری تهران را برآن می‌دارد تا به عنوان یک نهاد تأثیرگذار اقدامات عملی و اجرایی در زمینه توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر و بهینه سازی مصرف انرژی را در راستای تحقق این اسناد به انجام رساند.

علی پور خاطر نشان کرد: بر این اساس شهرداری تهران نیز تدریجا و با برنامه ریزی مناسب باید در مسیر توسعه کاربرد انرژی‌های تجدیدپذیر گام بر دارد که ضمن تأمین مصرف مورد نیاز مجموعه خود، تزریق مازاد تولید برق خود را به شبکه سراسری داشته باشد که می‌تواند به عنوان یک الگو برای سایر شهر‌های کشور مطرح شود.

وی در پایان خاطر نشان ساخت: این پروژه قطعاً یک قطعه از پازل بهبود کیفیت محیط زیست شهر تهران و گامی مؤثر و محکم در جهت دستیابی به "شهری برای همه" خواهد بود.

خواندن خبر در سایت منبع

توسعه پایدار با گسترش منابع تولید انرژی پاک رابطه مستقیم دارد

مهرخبرگزاری مهر
توسعه پایدار با گسترش منابع تولید انرژی پاک رابطه مستقیم دارد

به گزارش خبرنگار مهر، محسن نجفی پیش از ظهر روز پنجشنبه در همایش اصول طراحی نیروگاه های فتو ولتائیک و رونمایی از اولین درخت خورشیدی چند منظوره ترکیبی کشور در اراک اظهار داشت: نقطه کلیدی توسعه پایدار، تعامل پایدار بین انسان اجتماعی و زیربخش‌های زندگی اجتماعی با موضوع طبیعت است و به همین لحاظ اهمیت این بخش بسیار است.

رئیس دانشگاه صنعتی اراک افزود: اگر بخواهیم منبع تولید انرژی را از این زاویه به سمت توسعه پایدار هدایت کنیم، باید شیوه های تولید انرژی را با شیوه های طبیعی، به طبیعت نزدیک کنیم.

نجفی ادامه داد: یعنی اگر فرض کنیم انرژی هسته ای تولید می کنیم باید به سمت جوش حرکت کنیم، نه اینکه به سمت شکاف هسته ای هدایت شویم.

وی بیان داشت: بنابراین باید انرژی خورشیدی را به عنوان یک منبع بزرگ که در واقع موجب زایش حیات و تداوم حیات و حرکت به شمار می رود، منبع انرژی قرار بدهیم، چرا که تولید دیگر انرژی ها عامل آلایندگی فضای زیستی انسان ها و محیط زیست است و شرایط طبیعت را بر هم می زند. دستیابی به انرژی پاک از جمله اهداف جامعه و بشریت امروز است که در این زمینه تلاش بسیاری انجام می دهند و باید در دستور کار ما نیز قرار گیرد.

رئیس دانشگاه صنعتی اراک چهار منبع بهره مندی از انرژی شامل مصارف خانگی، حمل و نقل، واحدهای صنعتی و خود انرژی را از عوامل آلایندگی زیست محیطی عنوان کرد و افزود: در بین این چهار منبع مساله تولید انرژی نسبت به بقیه منابع در آلایندگی محیط زیست سهم بیشتری دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

الفالف5 ساعت قبل
گروه اقتصادی الف، ۲ اسفند ۱۳۹۷، ۲۲:۱۰ ۳۹۷۱۲۰۲۱۸۹نماینده ویژه مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا در حوزه فروش و خدمات پس از فروش، از ادامه طرح فروش محصولات گروه سایپا خبر داد و گفت: طرح فروش محصولات گروه سایپا باهدف رفاه مشتریان گرانقدر و تنظیم بازار، روز جمعه هم ادامه می‌یابد. عبدالله بابایی با اعلام مطلب فوق افزود: باتوجه به استقبال گسترده مشتریان، افزایش تولید محصولات سایپا و برنامه روبه‌رشد آن و هم‌چنین اثرگذاری بالای این طرح بر روی شرایط بازار در حوزه قیمت‌ها، فروش محصولات سایپا در روز جمعه ادامه می‌یابد. به‌گفته وی اجرای این‌طرح از سی ام بهمن ماه موجب افزایش رضایت مشتریان شده و برآوردها نشان می‌دهد ادامه آن، زمینه بازگشت ثبات و آرامش را به بازار خودرو فراهم خواهد کرد. در این طرح فروش خودروهای پراید۱۳۱، ساینا دنده‌ای، کوئیک دنده‌ای، وانت پراید و نیسان دوگانه سوز و تک سوز به صورت فروش فوری عرضه شده است. در این طرح نیز افرادی که طی ۱۸ ماه گذشته از شرکت سایپا محصولی را ثبت نام کرده‌اند امکان استفاده از این شرایط فروش را ندارند.
ایسناایسنا8 ساعت قبل
۶- لیوونیا، میشیگان: در مقایسه با سال گذشته، متوسط درآمد ساکنان این شهر ۵٫۴ درصد افزایش و متوسط قیمت مسکن ۱٫۹ درصد کاهش یافته است. ۷- الکساندریا، ویرجینیا: در مقایسه با سال گذشته، متوسط درآمد ساکنان این شهر ۴٫۷ درصد افزایش و متوسط قیمت مسکن ۳٫۶ درصد کاهش یافته است. ۸- دنور، کلرادو: در مقایسه با سال گذشته، متوسط درآمد ساکنان این شهر ۶٫۸ درصد افزایش و متوسط قیمت مسکن ۲٫۱ درصد کاهش یافته است. ۹- ری لیگ، کارولینای شمالی: در مقایسه با سال گذشته، متوسط درآمد ساکنان این شهر ۴٫۹ درصد افزایش و متوسط قیمت مسکن ۴٫۳ درصد کاهش یافته است. ۱۰- چارلستون، کارولینای جنوبی: در مقایسه با سال گذشته، متوسط درآمد ساکنان این شهر ۶٫۵ درصد افزایش و متوسط قیمت مسکن ۰٫۳ درصد کاهش یافته است.
خبرآنلاینخبرآنلاین10 ساعت قبل
محمد کشتی‌آرای، در رابطه با بررسی شرایط بازار طلا و سکه طی هفته جاری گفت: بررسی‌ها نشان از آن دارد که طی یک هفته اخیر اونس جهانی و قیمت دلار در بازار روند صعودی داشته است و این موضوع عاملی برای افزایش قیمت طلا و انواع سکه در داخل شد. این کارشناس بازار طلا و سکه یادآور شد: دلار فعالیت خود را در ابتدای هفته از محدوده ۱۲ هزار و ۵۰۰ تا ۶۰۰ تومان آغاز کرد و در حال حاضر به ۱۳ هزار و ۲۰۰ تومان رسیده که همان‌طور که گفته شد رشد این دو عامل افزایش قیمت سکه و طلا را به همراه داشته است. قیمت سکه یک گرمی بسیار قابل توجه بوده است، زیرا تقاضا برای این نوع سکه‌ها بیش از دیگر انواع سکه به ثبت رسیده است. در مجموع قیمت سکه تمام طی یک هفته اخیر ۶ درصد رشد را به ثبت رسانده است. وی خاطر نشان کرد: به دلیل کاهش تقاضا برای سکه تمام طی یک هفته اخیر اندکی از حباب قیمتی سکه کاسته شده و این در حالی است که قیمت طلا در یک هفته اخیر با رشد ۱۰ درصدی مواجه شده است.
الفالف8 ساعت قبل
واکنش پراید به گران شدن خودش: می‌خندی؟ گروه اقتصادی الف، ۲ اسفند ۱۳۹۷، ۱۸:۴۰ ۳۹۷۱۲۰۲۱۵۹ «بی قانون» در جدیدترین شماره خود به موضوع پیگیری دولت برای تصویب لایحه کودک همسری، عرضه مرغ و گوشت تنظیم بازاری و همچنین شوخی‌های کاربران در فضای مجازی درباره افزایش قیمت پراید پرداخت.
آخرین خبرآخرین خبر10 ساعت قبل
پیش‌بینی وزیر سابق راه درباره آینده بازار مسکنباشگاه خبرنگاران/ وزیر سابق مسکن گفت: در صورتی که دولت سیاست‌های پولی، مالی و طرح جامع مسکن را اصلاح کند شاهد رونق بازار مسکن خواهیم بود. احمد خرم وزیر سابق مسکن با بیان اینکه دولت تسهیلات خرید و یا ساخت مسکن را به صورت قطره‌چکانی به متقاضیان پرداخت می‌کند، گفت: دولت با سپرده‌های موجود در بانک‌ها زمین و یا واحدهای کلنگی خریداری می‌کند و همین امر باعث به هم ریختن وضعیت بازار مسکن می‌شود. وی با بیان اینکه بانک‌ها با سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف سودهای بالای ۴۰ و یا ۵۰ درصدی دریافت می‌کنند، اظهار کرد: باید برای متقاضیان بخش مسکن تسهیلات با سودهای بسیار پایین پرداخت کنند تا شاهد خروج رکود از بازار مسکن باشیم. خرم اظهار کرد: سرمایه‌گذاری بانک‌ها در بخش‌های دیگر مشکلات مردم را رفع نمی‌کند، بلکه دولت باید تجدیدنظر اساسی در سیاست‌های پولی و مالی بخش مسکن داشته باشد. وزیر سابق مسکن با بیان اینکه اگر دولت سیاست‌های پولی و مالی بخش مسکن و همچنین طرح جامع مسکن را به درستی اجرا کند، شاه بهبود وضعیت بازار مسکن خواهیم بود.

اخبار بیشتر