گفتگوی زنده تلویزیونی متفاوت علی لاریجانی با مردم
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

گفتگوی زنده تلویزیونی متفاوت علی لاریجانی با مردم

لاریجانی: مجلس چوب لای چرخ دولت نمی‌گذارد/ بنزین فعلاً گران نمی‌شود

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
لاریجانی: مجلس چوب لای چرخ دولت نمی‌گذارد/ بنزین فعلاً گران نمی‌شود
رئیس مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی گفت: مجلس چوب لای چرخ دولت نمی‌گذارد و چنین روحیه‌ای ندارد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی شامگاه امروز (شنبه 10 آذر) در گفت و گوی زنده تلویزیونی با مردم که از شبکه یک سیما پخش شد درباره  شخصیت شهید مدرس و اینکه امام خمینی(ره) بارها از این شخصیت مدرس صحبت کرده است، گفت: شخصیت مرحوم مدرس  شخصیتی نادر برای کل سیاست‌مداران ایران است.

وی شخصیت شهید مدرس را الگویی برای همه سیاستمداران ایران دانست و افزود: وی فقیهی مبارز و اسلام‌شناس بود، مدرس  یک فکر راهبردی داشت و ما از اینگونه افراد زیاد نداشتیم. فردی صالح و اهل معنا بود و بسیاری از افراد و شخصیت‌های بزرگ اسلام مانند میرزای شیرازی برای او عبارت‌های مهمی بکار بردند و به شب‌زنده داری و مراقبت وی یاد می‌کنند. حضرت امام (ره) وی را فردی تاثیرگذار می‌دانست که هوای نفس نداشت.

نماینده مردم قم در مجلس اضافه کرد: مدرس در مسائل سیاست داخله صاحب فکر بلند بود و در سیاست‌خارجه هم همینطور و حتی مخالفان وی به این مطلب اذعان داشته‌اند. وی به وفاق ملی و اتحادملی اعتقاد داشت و می‌گفت باید جمع‌مان را زیاد کنیم و افتراق نداشته باشیم و باندبازی ما را از وحدت جدا می‌کند. شهید مدرس در سال 1306 در مجلس گفت که ما باید کارخانه هواپیماسازی و ذوب آهن داشته باشیم. شهید مدرس در سیاست داخلی معتقد بود که برای آینده ایران باید یک وفاق ملی داشته باشیم، با حزب مخالف نبود، اما معتقد بود که باند بازی، ما را از وحدت جدا می کند.

لاریجانی اظهار داشت: مرحوم مدرس وارد مسائل خرد نمی‌شد و فکرهای بلندی برای ایران در حوزه سیاست خارجی داشت که در این حوزه به منافع ملی و  وفاق عالم اسلام تاکید داشت.

رئیس قوه مقننه رئیس قوه مقننه همچنین در پاسخ به این سوال که مجلس دهم شورای اسلامی در طول این 2 سال و چند ماه چه کار مهمی برای کشور و مردم انجام داده است، گفت:کارهایی که تا کنون مجلس انجام داده برای حل مشکلات کشور بوده است. مثلا تا کنون جلسات غیرعلنی درباره ارز داشتیم و دولتی‌ها را دعوت می‌کردیم که چگونه باید آن مشکلات حل شود. برخی از مشکلات باید با همکاری قوا حل شود، چراکه هزینه آور است.

وی با بیان اینکه برخی مشکلات در کشور مزمن است و مربوط به یکی دو سال هم نیست، گفت: به عنوان مثال همین بحران آب موضوع بسیار مهمی است و یا مشکل ریزگردها که مقداری از آن در داخل است و مقداری از آن هم مربوط به خارج از کشور مربوط می‌شود و یا مشکلی که برای دریاچه‌ها و تالاب‌ها به وجود آمده است.

لاریجانی  مسئله بانک‌ها را یکی از  مشکلات اصلی کشور دانست و عنوان کرد: حدود 5 سال پیش مرکز پژوهش‌های مجلس هشدار می‌داد که این بخش دچار مشکل است که یک مورد آن مسئله کاسپین بود که چقدر وقت مجلس و دولت را گرفت تا حل شود. از این سنخ مسائل کم نداریم.

لاریجانی ادامه داد: برخی از کارهای مجلس نیز جنبه نظارت دارد. تا کنون قوانین مهمی در مجلس تصویب شده که یکی از آنها قانون اشتغال پایدار روستا بود که بتوانیم مهاجرت را کاهش دهیم. قانون بازنشستگان که در کشور تصویب شد، قانون مهمی است که در اجرا دچار مشکلاتی است که البته حل خواهد شد، قانون چک، قانون حمایت از اطفال و نوجوانان، قانون حمایت از معلولان،ثبت اختراعات، قانون کاهش اعدام،  قانون برنامه ششم و قانون بودجه از جمله قوانین مهم تصویبی بوده است.

رئیس قوه مقننه ادامه داد: بخشی از مشکلات هم به نظارت باز می‌گردد که بخشی از آن را دیوان محاسبات انجام می‌دهد و بسیاری از پرونده‌های زیادی را بررسی کرده است و تاکنون 2700 پرونده در مجلس دهم بررسی شده است و برای هزار و چند پرونده رأی صادر کردیم و تعدادی از منابع نیز به خزانه بازگشت پیدا کرده است.

لاریجانی افزود: چند قانون هم وجود دارد مثل استاندارد، ارزش افزوده، بانک مرکزی و بانک‌ها که تقریبا تمام شده و در دستور بررسی است، قانون تجارت هم قانون مهمی است که در سه دوره مجلس بوده و اکنون کارهای نهایی آن انجام می شود. قوانین وقتی تصویب می شوند همه مجریان موظف به اجرا هستند. در همین زمینه ما معاونت نظارت گذاشتیم که به کمسیون گزارش می دهد و کمیسیون از وزرا آن را پیگیری می کند.

نماینده مردم قم در مجلس در پاسخ به سوالی مبنی بر این که چرا تصویب برخی قوانین زمان بر هستند و میزان نظارت مجلس بر حسن اجرای قوانین چقدر است، ادامه داد: سیاست اصل 44 قانون مهمی است و قبول دارم در برخی جاها درست انجام نشده است، برخی مداخلات هم هست، نفی نمی کنم، اما قانون باید اجرا شود. مثلا قانون تسهیل ازدواج درست اجرا نشد و کمیسیون فرهنگی گزارش داد و به قوه قضائیه ارجاع شد، هر کمیسیونی وقتی می بیند که استنکافی در مورد قوانین انجام می‌شود می تواند گزارش دهد.

لاریجانی با اشاره به نمایندگان مردم در مجلس اظهار کرد: نمایندگان یک چهره درونی دارند که چگونه کار می کنند، شرایط ایران شرایط سختی است و نمایندگان بیشترین ارتباط را با مردم دارند و زمانی که پس از سه هفته جلسه علنی برای سرکشی به حوزه‌های انتخابیه خود می روند بیشترین وقت خود را برای آبادانی و مشکلات مردم صرف می کنند

نماینده مردم قم در مجلس تصریح کرد:اینکه برخی مواقع اختلاف سیاسی در میان نمایندگان  وجود دارد، این حسن مجلس است و اشکالی ندارد، اینکه در مجلس برای مسائل مهم وفاق ایجاد کنیم این مهم است. در مجلس این طور نیست که چیزی را رئیس بگویید و نماینده انجام دهد، همه نماینده مردم هستند البته سبک فکری نمایندگان متفاوت است و این امر عجیب نیست.

رئیس مجلس با اشاره به وظایف مجلس شورای و اینکه برخی شوراها در مواقعی اقدام به قانونگذاری انجام می‌دهند، عنوان کرد: در قانون اساسی مرجع اصلی قانون گذاری مجلس است و ما هم دو مجلس نیستم و شوراها اگر کار خود را کنند مشکلی برای ما پیش نخواهد آمد و نباید قانون گذاری کنند.

رئیس قوه مقننه ادامه داد: حتی شورای عالی اقتصادی هم که به وجود آمد در شرایط اضطراری بود و رهبری تاکید کردند. هیئت نظارت مجمع تشخیص می‌تواند اینگونه عمل کند که اگر طرح و لایحه وجود داشت نظر خود را  به کمیسیون مربوطه بدهد، چون یکی دو مورد قبل از اینکه طرح و لایحه‌ای به شورای نگهبان برود اتفاقاتی رخ داد که  بازتاب‌های داشت و اگر هر کدام از شوراها در سر جای خود کار کنند مشکلی پیش نخواهد آمد.

لاریجانی با اشاره به قیمت سوخت در کشور و بحث‌های مطرح شده درباره قمیت بنزین و استفاده دوباره از کارت سوخت و اینکه برخی معتقدند باید قیمت بنزین واقعی شود اضافه کرد: قیمت واقعی بنزین به مردم فشار وارد می کند.

وی با اعلام اینکه تفاوت قیمت بنزین بین کشور ما و کشورهای اطراف باعث ایجاد قاچاق سوخت در کشور شده است، ادامه داد: با وجود مرزهای متعدد با سایر کشورها کنترل قاچاق کار ساده‌ای نیست، مصرف زیاد بنزین هم مسئله دیگری است و با باید طوری عمل کنیم که به مردم فشار نیاید چراکه شرایط کشور شرایط عادی نیست. چیزی که در حال حاضر انجام می شود فقط کارت سوخت است و بعید می دانم تا پایان سال بنزین فعلاً گران شود. داشته باشد، برخی از اصلاحات را باید زمانی انجام دهیم که فشار بر مردم نباشد.البته در این زمینه در مجلس نیز بحث‌‌های شده و باید منتظر تصمیم دولت باشیم ببینیم برای این موضوع چه اقدامی انجام می‌دهد یا لایحه به مجلس ارائه می‌کند یا خیر؟

رئیس مجلس درباره اینکه گفته می شود اصلاح  قانون منبع به کارگیری بازنشستگان در مجلس ابهاماتی دارد، گفت:قانون مبهم نیست؛ در کل، رویکری که در جامعه وجود دارد این است که جوانان به بخش اجرایی بیایند که این کار عاقلانه است و فکر می کنم اصل موضوع درباره این قانون درست است. من به دیوان محاسبات گفتم که به این موضوع نظارت کند و اگر کسی سوالی دارد می تواند از معاونت قوانین سوال کند، یا تفسیر آن را از مجلس بخواهد.

لاریجانی با اشاره به  آشفتگی قیمت کالا های اساسی و اینکه در برخی کالاهای اساسی به مانند لبنیات با اینکه باید در سال یکبار افزایش قیمت می داشتند اما هر هفته قیمت این کالاها افزایش پیدا می‌کند، افزود: چند مسئله در این زمینه وجود دارد، شرایط غیر متعادلی که در بازار به وجود آمده به دلیل جهش های ارزی است. برداشت ما این بود که تا موضوع ارز حل نشود، مسئله حل نمی شود، به همین دلیل تصمیماتی در جلسات سران قوا گرفته شد که بخشی از آن مربوط به بانک مرکزی بود و بخش دیگر مربوط به دلالان ارز و عملیات روانی، که مجموعه این تصمیمات وقت زیادی گرفت. ما گفتیم که کالا های اساسی را با ارز 4200 تومان بدهند. اما بعضی از گرانی‌ها به دلیل خود کالای اساسی نیست، بلکه مربوط به بسته بندی آن است، من می گویم هر چه سریع‌تر کمیسیون ها این موضوع را بررسی کنند.

وی  در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود برخی مواقع مجلس چوب لای چرخ دولت می‌گذارد و در برخی موارد کاملاً همراه است، گفت: من استدلال چوب لای چرخ گذاشتن نمایندگان در کار دولت را نمی‌پسندم، البته ممکن است از عمل برخی وزرا و وزارتخانه‌ها تعدادی از نمایندگان راضی نباشند، اما این موضوع معنایش چوب لای چرخ گذاشتن نیست البته در برخی امورات هم همراهی دارند. نمایندگان در مسائلی که مصالح ملی را به دنبال دارد با دولت همراهی می کنند، به عنوان مثال در اصل 44 مشخص است که اگر کشور بخواهد توسعه پیدا کند باید اقتصاد به دست مردم اداره شود که خوب نظر دولت و مجلس در این زمینه یکسان است.

نماینده مردم قم در مجلس  تاکید کرد: در شرایط امروز که با رفتار ناهنجار آمریکایی‌ها نسبت به منافع ملی مواجه هستیم عقل حکم می‌کند که هم نظر با هم کار کنیم و وفاق داشته باشیم ، زیرا این دشمن مستمراً به منافع ملت تهاجم کرده و هزینه‌های ملت را بالا می‌برد، لذا نباید بر امورات خرد مردم تمرکز کرده و بدانیم که تمرکز بر امورات اصلی می‌تواند مشکلات را حل کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به بحث قیمت گذاری خودرو تصریح کرد: چند مسئله پیرامون این بحث وجود دارد، خودرو سازی در کشور ما انحصاری است و قطعه سازی هم جز صنایع بزرگ در کشور بوده و از طرف دیگر نقدینگی که در جامعه وجود دارد و به سمت بازار طلا و سکه و ارز می رود، در حال حاضر به بازار خودرو هم ورود پیدا کرده و به همین دلیل دلال بازی ایجاد شده است. ما باید خودرو را به متقاضی بدهیم، اما آیا خودرو سازان خودرو را به متقاضی می دهند؟ این اشکال باید حل شود؛ مسئله قطعه سازان این نیست که قطعه نمی سازند بلکه می گویند خودرو سازان پول ما را نمی‌دهند تا ما تولید داشته باشیم؛ من در این باره امروز با رئیس جمهور صحبت داشته‌ام و چند روز نیز در جلسه کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی با وزیر صنعت و معدن در این زمینه صحبت کردم.

رئیس قوه مقننه با اشاره به دیپلماسی پارلمانی و نقش مجلس در این زمینه اظهار داشت: دیپلماسی پارلمانی در بسیاری از کشورهای وجود دارد و در این بین برخی از آنها در این زمینه فعال هستند و برخی نه، اما مجلس ایران دیپلماسی پارلمانی را جدی گرفته است، زیرا کارکردش متفاوت از دیپلماسی رسمی است، به دلیل اینکه نمایندگان راحت تر حرف می زنند.

وی ادامه داد: در برخی از مجامع مانند بین المجالس ایران عضو است و هیئت خوبی را در این مجمع داریم، به طوری که فعالیت مناسبی را تاکنون شاهد بوده‌ایم که در چند زمینه کارها را به خوبی پیش برده‌اند.

لاریجانی با اشاره به اینکه بین المجالس اسلامی و آسیایی از دیگر مجامعی هستند که ایران در آنها حضور فعال دارد، گفت: گروه‌های دوستی نیز از دیگر مواردی است که باید در دیپلماسی پارلمانی به آنها اشاره کنیم، به طوری که پیشنهادهایی بین دو طرف مطرح می شود و باید گفت دیپلماسی پارلمانی نقش مکمل را دارد.

وی افزود: در بخش دیپلماسی پارلمانی به یک چارچوب هایی رسیده ایم به طوری که در رابطه با دومای روسیه دو رئیس مجلس دو گروه دارند و هر شش ماه موضوعاتی نظیر نفت و گاز، راه آهن و پیمان پولی را در ایران و روسیه پیگیری می‌کنند.

رئیس مجلس با اشاره به مشکلات موجود در بازار مسکن بیان کرد: مشکل مسکن تنها با اخذ مالیات قابل حل نیست، اما به نظرم در آینده یکی از مسائل مدنظر سوق دادن نقدینگی به طرح عمرانی نیمه تمام است و مصوبه آن در مجلس تصویب شده تا نقدینگی کنترل شود، زیرا رقم آن بیش از پانصد هزار میلیارد دلار است.

وی ادامه داد: بهترین بخشی که می تواند ثروت مردم را حفظ کند، بازار مسکن است و ارز نیست، چراکه بازار مسکن تلاطم چندانی ندارد.تلاش بر این است که زمین به کالای سرمایه ای تبدیل نشود تا مسکنی که به دست افراد می رسد ارزن تمام شود.

لاریجانی تاکید کرد: احیای بافت های فرسوده از موضوعاتی بوده که در قانون برنامه به آن اشاره شده تا محلاتی که دارای بافت فرسوده هستند احیا شوند، بنابراین هم در بافت فرسوده و هم در انبوه سازی فضا را برای سرمایه گذاری فراهم خواهیم کرد ،زیرا مسکن می تواند نقدینگی را جذب کند و فشار را از قیمت سایر کالاها بر دارد. لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع

لاریجانی: شرایط کشور عادی نیست/ بنزین فعلاً گران نمی‌شود

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
لاریجانی: شرایط کشور عادی نیست/ بنزین فعلاً گران نمی‌شود
لاریجانی: شرایط کشور عادی نیست/ بنزین فعلاً گران نمی‌شود - 0

رئیس مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی گفت: مجلس چوب لای چرخ دولت نمی‌گذارد و چنین روحیه‌ای ندارد.

به گزارش تسنیم، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی امشب( شنبه 10 آذر) در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی به‌مناسبت روز مجلس و سالروز شهادت آیت‌الله مدرس، شخصیت مرحوم مدرس را شخصیتی نادر برای کل سیاست‌مداران ایران و فرد منحصری برشمارد.

لاریجانی با اشاره به همه‌جانبه‌گری مدرس، وی را فقیهی مبرز و اسلام‌شناس دانست و گفت: ایشان یک فکر راهبردی داشت و ما از اینگونه افراد زیاد نداشتیم. فردی صالح و اهل معنا بود و بسیاری از افراد و شخصیت‌های بزرگ اسلام مانند میرزای شیرازی برای او عبارت‌های مهمی بکار بردند و به شب‌زنده داری و مراقبت وی یاد می‌کنند. حضرت امام وی را فردی تاثیر گذاری می‌دانست که هوای نفس نداشت.

وی افزود: در مسائل سیاست داخله صاحب فکر بلند بود و در سیاست‌خارجه هم همینطور و حتی مخالفان وی به این مطلب اذعان داشته‌اند. وی به وفاق ملی و اتحادملی اعتقاد داشت و می‌گفت باید جمع‌مان را زیاد کنیم و افتراق نداشته باشیم و باندبازی ما را از وحدت جدا می‌کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به پرسشی درباره عمکلرد دوسال و نیمه مجلس دهم، گفت: برخی کارهای مجلس مانند رسیدگی به مشکلات کشور است که بخشی از آن مشکلات مزمنی است. بحران آب موضوع مهمی است یا ریزگردها که بخشی از آن به خارج مربوط می‌شود. مسئله بانک‌ها که در سال 76 مرکز پژوهش‌ها نسبت به مشکلات این بخش تذکر می‌داد و از این سنخ مسائل کم نداریم و بخشی از جلسات درباره این موضوعات بود.

لاریجانی خاطرنشان کرد: درباره "مسئله ارز" جلسات غیرعلنی داشتیم تا ببینیم چگونه این معضلات را می‌توان حل کرد. بخشی دیگر از مسئولیت مجلس مربوط به نظارت است و 2700 پرونده را بررسی کردیم و برخی نظارت‌هایی است که کمیسیون‌ها بصورت تحقیق و تفحص و سوال انجام می‌دهند.

وی افزود: در زمینه قانونگذاری قوانین مهمی تصویب شد. قانون اشتغال پایدار روستاییان با امکاناتی از صندوق توسعه برای کمک به کاهش مهاجرت از روستاها بود و قانون مهم و درازمدتی است. در مورد نظام جامع آموزش فنی حرفه‌ای به این نتیجه رسدیم که هرم آموزش نابسامان است و می‌خواهیم فعالیت‌های فنی حرفه‌ای را گسترش دهیم. قانون بازنشستگان اخیرا تصویب شد منطقی پشتش بود و در اجرا هم با مشکلاتی مواجه است که باید حل شود. قانون صدور چک، قانون حقوق کودکان و نوجوانان، قانون کاهش محکومیت اعدام، قانون حمایت از حقوق معلولان از جمله قوانین مهمی بود که بررسی و تصویب شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی درباره نظارت مجلس بر اجرای قوانین همچنین قانون خصوصی‌سازی، گفت: قانون سیاست‌های کلی اصل 44 قانون مهمی است که خوب اجرا نشد و اهدافی که برای‌ آن ترسیم شده بود به‌درستی انجام نگرفت. قانون ناوگان حمل‌ونقل ریلی نقایصی داشت، راجع‌به موسسات مالی اعتباری کمیسیون اقتصاد گزارش داد و حل آن ساده نبود. درباره تسهیل ازدواج که قانونش درست اجرا نشد کمیسیون فرهنگی بررسی کرد و گزارش آن ارائه شد. صندوق ذخیره فرهنگیان تحقیق و تفحص شد و به قوه قضاییه برای پیگیری رفت.

لاریجانی در پاسخ به پرسشی درباره اینکه دولت و مجلس گاهی باهم همراه هستند و گاهی مجلس چوب لای چرخ دولت می‌گذارد، اظهار داشت: مجلس چوب لای چرخ دولت نمی‌گذارد و چنین روحیه‌ای ندارد. ممکن است انتقاداتی داشته باشند اما این چوب لای چرخ گذاشتن نیست. در جاهایی که منافع ملی هست مانند اصل 44، دولت و مجلس همسو هستند یا در مسائل مرتبط با امنیت کشور همینگونه است. در شرایط امروز که با رفتار ناهنجار‌ آمریکا روبرو هستیم همه قوا باید با هم کار کنند و باید مسائل خرد را کنار گذاشت و به مشکلات معیشتی رسیدگی کرد.

وی افزود: مدت‌هاست راجع‌به مسئله سوخت وبنزین بحث داریم و به‌همین دلیل درگیری ذهنی ما حل مشکلات کشور است خودروسازها و قطعه‌سازان همه مشکل دارند و چهارشنبه کمیسیون ویژه ما جلسه داشت که من هم شرکت کردم و باید برای مشکلات اصلی کشور جلسه گذاشت و پیگیری کرد.

لاریجانی درباره نرخ بنزین و مدیریت مصرف سوخت در کشور، اظهار داشت: ما بخاطر اینکه قیمت‌مان با کشورهای همسایه تفاوت دارد، با قاچاق بنزین و گازوئیل به کشور ضرر می‌زنند. مصرف زیاد بنزین در چندسال اخیر طبیعی نیست و حجم مصرف زیاد شده است. طوری باید عمل کنیم فشار زیاد به مردم نیاید، شرایط کشور عادی نیست و همین دونرخه شدن هم مفاسدی دارد.

وی افزود: در این زمینه چند راه‌حل وجود دارد و آنچه در حال انجام است "کارت سوخت" است و بحثی برای افزایش قیمت بنزین فعلا نداریم و استدلال‌های طرفین این است که فشار به مردم نیاید.

خواندن خبر در سایت منبع

لاریجانی: در ایران ۲ مجلس نداریم؛ مرجع قانون گذاری مجلس است / قيمت بنزين تا آخر سال بعيد است گران شود / قانون منع بکارگیری بازنشسنگان هیچ شبهه و ابهامی ندارد

انتخابخبرگزاری انتخاب
لاریجانی: در ایران ۲ مجلس نداریم؛ مرجع قانون گذاری مجلس است / قيمت بنزين تا آخر سال بعيد است گران شود / قانون منع بکارگیری بازنشسنگان هیچ شبهه و ابهامی ندارد
لاریجانی گفت: مدرس در مجلس مطرح می کند که باید کارخانه هواپیماسازی داشته باشیم و درباره ذوب آهن حرف می زند. در سیاست داخلی معتقد به وفاق ملی بود و از حزب بازی و باند بازی تنفر داشت. با حزب مخالف نبود بلکه معتقد بود در مسائل ریز نباید افتراق وجود داشته باشد و این حرف مهمی بود که مدرس می زد.
لاریجانی: در ایران ۲ مجلس نداریم؛ مرجع قانون گذاری مجلس است / قيمت بنزين تا آخر سال بعيد است گران شود / قانون منع بکارگیری بازنشسنگان هیچ شبهه و ابهامی ندارد - 0

علی لاریجانی طی سخنانی در برنامه زنده تلویزیونی به مناسبت روز مجلس اظهارداشت: شخصیت مرحوم مدرس شخصیت نادری در تاریخ ایران بود نه تنها برای مجلس بلکه برای کل سیاستمداران ایران فرد منحصربفردی شناخته می‌شد.

به گزارش «انتخاب» به نقل از خبرگزاری ها، وی افزود: زمانی که تاریخ را ورق می‌زنیم فکر می‌کنیم با شخصیتی مواجه هستیم سعه وجودی آن همه جانبه‌گری است یعنی اولاً یک فقیه بارز و صاحب نظر بود که نزد بزرگان درس خوانده بود و ضمن آن اسلام‌شناس بود چرا که برای سیاستمداران شناخت اسلام خیلی مهم است آن هم برای کشوری مانند ایران.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: علاوه بر این شهید مدرس فکر راهبردی برای آینده ایران داشت، ما از اینگونه عناصر زیاد نداریم که هم فقیه و اسلام شناس باشد و هم فرد صالح و اهل معنا باشد.

لاریجانی همچنین عنوان کرد: بسیاری از افرادی که در شخصیت‌های بزرگ اسلامی مانند میرزای بزرگ شیرازی هستند راجع به او حرف‌های بلندی دارد. بسیاری از بزرگان همانند مرحوم نخودکی زمانی که از ایشان یاد می‌کند به شب زنده‌داری و مراقبت یاد می‌کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنانش خاطرنشان کرد: شهید مدرس درگیر امور ریز و خرد نمی‌شد بلکه برای آینده ایران فکر می‌کرد. به عنوان مثال حدود ۱۰۰ سال پیش وی در مجلس مطرح می‌کند که ما باید کارخانه هواپیماسازی در ایران داشته باشیم و یا راجع به ذوب‌آهن در مجلس سخنرانی می‌کند بنابراین افق دید بسیار بلندی داشته است.

وی افزود: در سیاست داخلی نیز شهید مدرس معتقد بود که ما باید برای آینده ایران نوعی وفاق ملی را دنبال کنیم و از این حزب بازی و باندبازی‌ها تنفر داشت البته با حزب مخالف نبود اما معتقد بود ما باید جمع‌مان را زیاد کنیم ولی این باند بازی‌ها ما را از وحدت جدا می‌کند البته این حرف مهمی در سیاست داخلی است.

لاریجانی ادامه داد: البته شرایط امروز ایران نسبت به آن زمان که اوایل مشروطه و جنگ جهانی بود متفاوت است اما شهید مدرس برای صیانت از ایران فکری در سیاست خارجی داشت که هم منافع ملی کشور حفظ شود و هم راجع به وفاق و وحدت عالم اسلام داشت. در خصوص توسعه راهبردی ایران هم نگاه بلند و فکر راهبردی داشت.

رئیس قوه مقننه همچنین در پاسخ به این سوال که مجلس دهم شورای اسلامی در طول این ۲ سال و چند ماه چه کار مهمی برای کشور و مردم انجام داده است، گفت: اموری که مجلس انجام داد چند سنخ دارد که برخی از آن به قانونگذاری باز می‌گردد و برخی از آن به حل مشکلاتی باز می‌گردد که در کشور وجود دارد.

وی ادامه داد: برخی مشکلات در کشور مزمن است و مربوط به یکی دو سال هم نیست. به عنوان مثال همین بحران آب موضوع بسیار مهمی است و یا مشکل ریزگردها که مقداری از آن در داخل است و مقداری از آن هم مربوط به خارج از کشور مربوط می‌شود و یا مشکلی که برای دریاچه‌ها و تالاب‌ها به وجود آمده است.

وی مسئله بانک‌ها را از جمله مشکلات اصلی کشور خواند و گفت: حدود ۵ سال پیش مرکز پژوهش‌های مجلس هشدار می‌داد که این بخش دچار مشکل است که یک مورد آن مسئله کاسپین بود که چقدر وقت مجلس و دولت را گرفت تا حل شود. از این سنخ مسائل کم نداریم.

وی بر همین اساس اضافه کرد: تعداد زیادی از جلسات مجلس بر پرداختن به این مسائل بود. به عنوان مثال مشکلات مربوط به ارز که معضلی برای کشور شده بود جلسات غیر علنی در این خصوص برگزار کردیم، دولتی‌ها هم حضور یافتند تا به این برسیم که چگونه این معضلات باید حل شود، علت آن هم این است که برخی از این مسائل باید با توافق قوا حل شوند چرا که هرکدام از اینها بار مالی دارند.

لاریجانی ادامه داد: بخشی از مشکلات هم به نظارت باز می‌گردد که بخشی از آن را دیوان محاسبات انجام می‌دهد و بسیاری از پرونده‌های زیادی را بررسی کرده است و تاکنون ۲۷۰۰ پرونده در مجلس دهم بررسی شده است و برای هزار و چند پرونده رأی صادر کردیم و تعدادی از منابع نیز به خزانه بازگشت پیدا کرده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه تشریح امور انجام شده در طول مجلس دهم گفت: برخی از امور مربوط به بخش نظارتی است که در قالب تحقیق و تفحص، سوال و یا به صورت ماده ۲۳۴ که مربوط به استنکاف از قانون باشد مربوط می‌شود.

وی گفت: قانون مهاجرت روستائیان هم با امکاناتی که از صندوق توسعه ملی و بانک‌ها گرفتیم در مجلس تصویب شد که با این قانون مقابل مهاجرت‌ها ایستادگی کردیم البته در اجرا کمی تأمل داشته است.

لاریجانی به قوانین دیگری که در مجلس شورای اسلامی تصویب شده است اشاره کرد و گفت: نظام جامع آموزشی که ویژه تربیت تکنسین‌ها و نیروهای فنی و حرفه‌ای است به طوریکه هرم نیروی انسانی در ایران بررسی و مشخص شده که بسیار نامتوازن است ضمن اینکه اخیراً هم تکنسین‌ها و مهندسین در کشورمان کم شده‌اند همچنین براساس قانون مذکور ما به دنبال گسترش و توسعه فن و حرفه در کشور هستیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: قانون مدیریت منابع سوخت، قانون احکام برنامه‌های توسعه و قانون بازنشستگان هم بسیار مهم است که توسط نمایندگان مجلس تصویب شده است.

وی خاطرنشان کرد: قانون برنامه ۵ ساله ششم و قانون صدور چک و همچنین قانون حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان برای صیانت از آنان به منظور پرهیز از ظلم علیه آنها در منزل و خارج از خانه، قانون کاهش محکومیت‌های اعدام، قانون حمایت از حقوق معلولان، قوانین بودجه‌ای هرساله، قانون ثبت اختراعات و حمایت از طرح‌های صنعتی، قانون حفاظت و صیانت از تالاب‌ها، قانون حفاظت و صیانت از خاک و هوای پاک، قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، قانون استاندارد سازی صندوق مکانیزه فروشگاه‌ها، قانون مالیات بر ارزش افزوده و قانون بانک‌ها که اخیراً در دستور کار است بخش دیگری از قوانینی است که مجلس یا تصویب کرده و یا به دنبال تصویب آن است.

لاریجانی خاطرنشان کرد: قانون تجارت در ۳ دوره مجلس وجود داشته که البته در کمیسیون ویژه آن تصویب شده و قرار است در صحن علنی مجلس مطرح شود. قانون تشکیل سازمان مبارزه با مفاسد اقتصادی هم به زودی به صحن مجلس شورای اسلامی خواهد آمد ضمن اینکه قانون حمایت از محیط‌بانان هم در دستور کار مجلس قرار دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: قوانین وقتی در مجلس شورای اسلامی تصویب می‌شود باید همه آن را اجرا کنند به همین دلیل است که معاونت نظارت در مجلس تشکیل شده و تعلل دستگاه‌ها در اجرای این قوانین و یا اجرای به موقع آن را بررسی می‌کنند و مشکلات را به کمیسیون تخصصی آن گزارش داده و آن کمیسیون‌ها هم وزرا را خواسته و توضیحات آنها را دریافت می‌کنند.

وی گفت: قانون برنامه برای اجرا نیازمند تعداد زیادی مفاد است که در اجرای برخی از این موارد تعلل شده است. 

لاریجانی با اشاره به وجود تعلل‌های صورت گرفته در اجرای قانون خصوصی‌سازی گفت: کمیسیون ویژه در خصوص تعلل‌های ایجاد شده درباره اجرای قانون خصوصی‌سازی ورود کرده و پس از بررسی نقص‌ها را گزارش کرده است ضمن اینکه به نظرم قانون اصل ۴۴ به طور کلی در دولت‌های مختلف به خوبی اجرا نشده و نتوانسته به اهداف خود برسد البته امیدواریم به نتایج مطلوب برسیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در مورد قانون ناوگان حمل و نقل ریلی نواقصی وجود دارد که کمیسیون عمران در این خصوص گزارشی را تهیه کرده و در صحن علنی مجلس قرائت شده است.

وی گفت: کمیسیون اقتصادی مجلس در مورد مشکل مؤسسه کاسپین وقت زیادی را برای بررسی و تهیه گزارش آن گذاشته است که حل این موضوع بخشی از نتایج اقدامات این کمیسیون بوده است.

لاریجانی تصریح کرد: کمیسیون انرژی در مورد عدم وجود سند راهبرد انرژی اشکالاتی دیده و طبق ماده ۲۳۴ در این خصوص گزارشی را تهیه و در صحن قرائت کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در مورد منطقه آزاد ماکو و اشکالات موجود در آنجا گفت: کمیسیون تخصصی این موضوع هم در این خصوص توانست بررسی‌های لازم را انجام دهد.

وی  افزود: در مورد مشکلات صندوق ذخیره فرهنگیان پس از بررسی‌های لازم و تصویب تحقیق و تفحص از آنجا گزارشی تهیه شد و در مجلس قرائت شد که پس از قرائت این گزارش موضوعات مرتبط با آن به نهادهای نظارتی ارسال شد.

لاریجانی در مورد اعتراضاتی که به رفتارهای برخی نمایندگان انجام می‌شود و بررسی هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان در این خصوص گفت: نمایندگان دو چهره دارند که چهره بیرونی آنها برای مردم مشخص است و البته رسانه‌ها هم در این خصوص موضوعات را منتشر می‌کنند البته باید چگونگی کار آنها در مجلس شورای اسلامی هم بررسی شود ضمن اینکه نمایندگان ملت بیشترین ارتباط را با مردم دارند و حدود ۳ هفته در مجلس موضوعات مختلف و قانونگذاری را داشته و پس از آن به مدت یک هفته برای سرکشی به حوزه‌های انتخابیه‌شان می‌روند و در آن موقع است که وقت زیادی برای نظارت بر آبادانی در حوزه انتخابیه، دیدار با مردم و سرکشی از اقدامات صورت گرفته می‌گذارند. البته این را هم بگویم که چون در کشورمان یک مجلس داریم بار مجلس محلی و ملی بر دوش نمایندگان است چرا که مجلس محلی نداریم.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: وجود اختلاف نظر سیاسی در مجلس حسن به حساب می‌آید چرا که این اختلاف نظر در بین مردم هم وجود دارد و نمایندگان برآیند مردم هستند که اصلاً مشکلی در این خصوص نیست ولی اینکه در مجلس برای مسائل مهم وفاق ایجاد کنیم موضوع اساسی است. البته در برخی امورات این وفاق خیلی سریع ایجاد می‌شود.

وی تصریح کرد: باید استدلال‌های مختلف و قدرت عقلانی در مجلس منجر به اغناء نمایندگان ملت شود البته رویکرد آنها براساس لوایح هم متفاوت است.

لاریجانی در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود برخی مواقع مجلس چوب لای چرخ دولت می‌گذارد و در برخی موارد کاملاً همراه است، گفت: من استدلال چوب لای چرخ گذاشتن نمایندگان در کار دولت را نمی‌پسندم البته ممکن است از عمل برخی وزرا و وزارتخانه‌ها تعدادی از نمایندگان راضی نباشند اما این موضوع معنایش چوب لای چرخ گذاشتن نیست البته در برخی امورات هم همراهی دارند.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در برخی موضوعات مربوطه به امنیت ملی وفاق وجود دارد.

وی تاکید کرد: در شرایط امروز که با رفتار ناهنجار آمریکایی‌ها نسبت به منافع ملی مواجه هستیم عقل حکم می‌کند که هم نظر با هم کار کنیم زیرا این دشمن مستمراً به منافع ملت تهاجم کرده و هزینه‌های ملت را بالا می‌برند لذا نباید بر امورات خرد مردم تمرکز کرده و بدانیم که تمرکز بر امورات اصلی می‌تواند مشکلات را حل کند.

لاریجانی تصریح کرد: مدت‌های زیادی مجلس و مرکز پژوهش‌ها در خصوص حل شدن موضوع سوخت و نرخ آن وقت گذاشته‌اند ضمن اینکه موضوعات مربوط به قطعه‌سازان و خودروسازان و مشکلات آنها هم از سوی مجلس در حال پیگیری است که روز چهارشنبه خود من هم در جلسه‌ای با حضور نمایندگان مجلس و نمایندگان خودروسازی و وزارت صنعت این موضوع را بررسی کردیم ضمن اینکه حجم زیادی از نیروی انسانی در این کارخانه‌ها کار می‌کنند که باید به این موضوع هم توجه کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: بخشی از مشکلات موجود در کشور مربوط به قانون نیست و باید با پیدا کردن گیر آن کمک کنیم تا موضوع حل شود.

وی در خصوص اختلاف نظر مجلس با برخی اقدامات مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهارداشت: در قانون اساسی مرجع قانونگذاری مجلس شورای اسلامی عنوان شده است ضمن اینکه در ایران هم ۲ مجلس نداریم البته اگر برخی شوراها مانند شورای عالی انقلاب فرهنگی که کارش سیاست‌گذاری فرهنگی و آموزشی است کار خود را می‌کنند ما با آن مشکلی نداریم البته در دولت قبل این شورا در مورد موضوع خانواده قانون گذاری کرده بود که رهبر انقلاب آن مصوبه را رد کردند.

لاریجانی تصریح کرد: شورای عالی اقتصادی هم که در شرایط اضطرار فعلی ایجاد شده است مصوباتی دارد که باید برای اجرا خیلی سریع اقدام کنیم البته به این شورا هم تاکید کرده‌اند که هرگاه نیاز به قانون در این خصوص داشتیم خیلی سریع با طرح ۳ فوریتی به مجلس داده شود ضمن اینکه مجمع تشخیص مصلحت نظام برای زمان‌هایی است که اختلاف نظر بین مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان ایجاد شده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: سیاست‌های کلی نظام در مجمع تشخیص مصلحت نظام تعیین می‌شود البته ابلاغ این سیاست‌ها وظیفه رهبری است ولی مجمع تشخیص مصلحت نظام نظر مشورتی می‌دهند.

لاریجانی خاطرنشان کرد: هیأت نظارت در مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌تواند در اجرای سیاست‌های کلی نظر داشته باشد که این اظهار نظر آنها باید به کمیسیون تخصصی ارائه شود که این امر به هیچ وجه مشکلی ندارد.

ادامه دارد...

خواندن خبر در سایت منبع

لاریجانی: مدرس از حزب‌بازی متنفر بود اما با تحزب مخالفتی نداشت

ایسناخبرگزاری ایسنا
لاریجانی: مدرس از حزب‌بازی متنفر بود اما با تحزب مخالفتی نداشت
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: مرحوم شهید مدرس با باندبازی و حزب‌بازی مخالف و معتقد به باز کردن شرایط و حضور همه جریان‌ها بود اما با تحزب مخالفتی نداشت.

به گزارش ایسنا، علی لاریجانی با تبریک روز مجلس در گفت‌وگوی ساعت 20 شبکه یک، اظهار کرد: مدرس اسلام‌شناس بود و شناخت اسلام برای یک سیاستمدار بسیار حائز اهمیت است. ایشان برای اداره ایران برنامه بلندمدت داشت.

وی ادامه داد: مرحوم مدرس فقیهِ اسلام‌شناسِ اهل سیاست بود و البته چنین افرادی زیاد نیستند. از حضرت امام (ره) جمله‌ای در وصف مرحوم مدرس نقل شد که علت تأثیرگذاری ایشان چه بود که امام (ره) فرموده بودند «آزاده بودن و وابسته نبودن مرحوم مدرس به مسائل دنیوی علت تأثیرگذاری ایشان در عصر خودش بود».

نماینده مردم قم در مجلس ادامه داد: مرحوم مدرس در سیاست داخلی و خارجی و توسعه کشور برنامه داشت. مخالفان ایشان هم به این ویژگی‌های ایشان اذعان داشتند. یک مستشار آمریکایی که برای طراحی نظام مالیه به ایران سفر کرده بود، در کتاب خاطراتش از مرحوم مدرس مطلبی را نقل کرده و می‌نویسد: روزی به حضور مرحوم مدرس رفتم تا گزارش کاری به ایشان بدهم و مرحوم مدرس به بنده گفت برای کارهای ریز به بنده مراجعه نکنید بلکه اگر کارهای بزرگی بود، برای مشورت پیش من بیایید.

لاریجانی ادامه داد: مرحوم مدرس در حوزه سیاست خارجی ایران معتقد به حفظ منافع ملی و وفاق عالم اسلام بود.

این خبر به‌روزرسانی می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

گفت‌وگوی زنده تلویزیونی متفاوت علی لاریجانی با مردم +عکس

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
گفت‌وگوی زنده تلویزیونی متفاوت علی لاریجانی با مردم +عکس
علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی با مردم در صحن مجلس را مشاهده می کنید.

لاریجانی: مدرس شخصیت نادری در تاریخ ایران بود

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
لاریجانی: مدرس شخصیت نادری در تاریخ ایران بود
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: مدرس شخصیت نادری در تاریخ ایران بود و فرد منحصر به فردی بود. مدرس یک فکر راهبردی برای آینده ایران داشت.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از خبرگزاری ها، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی امشب( شنبه 10 آذر) در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی به‌مناسبت روز مجلس و سالروز شهادت آیت‌الله مدرس، شخصیت مرحوم مدرس را شخصیتی نادر برای کل سیاست‌مداران ایران و فرد منحصری برشمارد.

لاریجانی با اشاره به همه‌جانبه‌گری مدرس، وی را فقیهی مبرز و اسلام‌شناس دانست و گفت: ایشان یک فکر راهبردی داشت و ما از اینگونه افراد زیاد نداشتیم. فردی صالح و اهل معنا بود و بسیاری از افراد و شخصیت‌های بزرگ اسلام مانند میرزای شیرازی برای او عبارت‌های مهمی بکار بردند و به شب‌زنده داری و مراقبت وی یاد می‌کنند. حضرت امام وی را فردی تاثیر گذاری می‌دانست که هوای نفس نداشت.

وی افزود: در مسائل سیاست داخله صاحب فکر بلند بود و در سیاست‌خارجه هم همینطور و حتی مخالفان وی به این مطلب اذعان داشته‌اند. وی به وفاق ملی و اتحادملی اعتقاد داشت و می‌گفت باید جمع‌مان را زیاد کنیم و افتراق نداشته باشیم و باندبازی ما را از وحدت جدا می‌کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به پرسشی درباره عمکلرد دوسال و نیمه مجلس دهم، گفت: برخی کارهای مجلس مانند رسیدگی به مشکلات کشور است که بخشی از آن مشکلات مزمنی است. بحران آب موضوع مهمی است یا ریزگردها که بخشی از آن به خارج مربوط می‌شود. مسئله بانک‌ها که در سال 76 مرکز پژوهش‌ها نسبت به مشکلات این بخش تذکر می‌داد و از این سنخ مسائل کم نداریم و بخشی از جلسات درباره این موضوعات بود. 

لاریجانی خاطرنشان کرد: درباره "مسئله ارز" جلسات غیرعلنی داشتیم تا ببینیم چگونه این معضلات را می‌توان حل کرد. بخشی دیگر از مسئولیت مجلس مربوط به نظارت است و 2700 پرونده را بررسی کردیم و برخی نظارت‌هایی است که کمیسیون‌ها بصورت تحقیق و تفحص و سوال انجام می‌دهند. 

وی افزود: در زمینه قانونگذاری قوانین مهمی تصویب شد. قانون اشتغال پایدار روستاییان با امکاناتی از صندوق توسعه برای کمک به کاهش مهاجرت از روستاها بود و قانون مهم و درازمدتی است. در مورد نظام جامع آموزش فنی حرفه‌ای به این نتیجه رسدیم که هرم آموزش نابسامان است و می‌خواهیم فعالیت‌های فنی حرفه‌ای را گسترش دهیم. قانون بازنشستگان اخیرا تصویب شد منطقی پشتش بود و در اجرا هم با مشکلاتی مواجه است که باید حل شود. قانون صدور چک، قانون حقوق کودکان و نوجوانان، قانون کاهش محکومیت اعدام، قانون حمایت از حقوق معلولان از جمله قوانین مهمی بود که بررسی و تصویب شد. 

رئیس مجلس شورای اسلامی درباره نظارت مجلس بر اجرای قوانین همچنین قانون خصوصی‌سازی، گفت: قانون سیاست‌های کلی اصل 44 قانون مهمی است که  خوب اجرا نشد و اهدافی که برای‌ آن ترسیم شده بود به‌درستی انجام نگرفت. قانون ناوگان حمل‌ونقل ریلی نقایصی داشت، راجع‌به موسسات مالی اعتباری کمیسیون اقتصاد گزارش داد و حل آن ساده نبود. درباره تسهیل ازدواج که قانونش درست اجرا نشد کمیسیون فرهنگی بررسی کرد و گزارش آن ارائه شد. صندوق ذخیره فرهنگیان تحقیق و تفحص شد و به قوه قضاییه برای پیگیری رفت. 

لاریجانی در پاسخ به پرسشی درباره اینکه دولت و مجلس گاهی باهم همراه هستند و گاهی مجلس چوب لای چرخ دولت می‌گذارد، اظهار داشت: مجلس چوب لای چرخ دولت نمی‌گذارد و چنین روحیه‌ای ندارد. ممکن است انتقاداتی داشته باشند اما این چوب لای چرخ گذاشتن نیست. در جاهایی که منافع ملی هست مانند اصل 44، دولت و مجلس همسو هستند یا در مسائل مرتبط با امنیت کشور همینگونه است. در شرایط امروز که با رفتار ناهنجار آمریکا روبرو هستیم همه قوا باید با هم کار کنند و باید مسائل خرد را کنار گذاشت و به مشکلات معیشتی رسیدگی کرد.

وی افزود: مدت‌هاست راجع‌به مسئله سوخت وبنزین بحث داریم و به‌همین دلیل درگیری ذهنی ما حل مشکلات کشور است خودروسازها و قطعه‌سازان همه مشکل دارند و چهارشنبه کمیسیون ویژه ما جلسه داشت که من هم شرکت کردم و باید برای مشکلات اصلی کشور جلسه گذاشت و پیگیری کرد. 

لاریجانی درباره نرخ بنزین و مدیریت مصرف سوخت در کشور، اظهار داشت: ما بخاطر اینکه قیمت‌مان با کشورهای همسایه تفاوت دارد، با قاچاق بنزین و گازوئیل به کشور ضرر می‌زنند. مصرف زیاد بنزین در چندسال اخیر طبیعی نیست و حجم مصرف زیاد شده است. طوری باید عمل کنیم فشار زیاد به مردم نیاید، شرایط کشور عادی نیست و همین دونرخه شدن هم مفاسدی دارد.

وی افزود: در این زمینه چند راه‌حل وجود دارد و آنچه در حال انجام است "کارت سوخت" است و بحثی برای افزایش قیمت بنزین فعلا نداریم و استدلال‌های طرفین این است که فشار به مردم نیاید.

ادامه دارد...

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

پس‌لرزه‌های توهین مداح؛ از توبیخ مدیر شبکه و اخراج عوامل پخش تا دستگیری مداح

فراروفرارو23 ساعت قبل

تعیین تکلیف کرسی‌های هیئت رئیسه

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ مجلس هفته آینده جلسه علنی ندارد پس از بازگشت نمایندگان از حوزه‌های انتخابیه، انتخابات برای تعیین هیئت رئیسه ۱۳ کمیسیون تخصصی و ۳ فراکسیون مجلس نیز انجام خواهد شد.
صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
حمایت وزارت راه از لایحه مالیات بر عایدی سرمایهبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما از وزارت راه و شهرسازی؛ جلسه هم‌اندیشی وزیر راه و شهرسازی و معاونان حوزه‌های مسکن و شهرسازی، سازمان ملی زمین و مسکن، شهر‌های جدید، مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اعضای کمیسیون عمران مجلس در ساختمان دادمان وزارت راه و شهرسازی برگزار شد. محمد اسلامی در جمع‌بندی این نشست با اعلام این مطلب که مسکن و رونق دادن به آن در بخش عرضه و تقاضا و همچنین ساماندهی بازار اجاره بها از اولویت‌های وزارت راه و شهرسازی است، گفت: مسکن به لحاظ ساختاری نیمی از وزارتخانه بزرگ راه و شهرسازی است و در مورد رونق دادن به بازار مسکن، وزارتخانه با حمایت دولت و همچنین مجلس، برنامه‌های جامعی را در دستور کار دارد. وزیر راه و شهرسازی ضمن دعوت از اعضای کمیسیون عمران مجلس برای بازدید از برخی از پروژه‌های مسکنی که به بهره‌برداری رسیده‌اند از شناسایی نیاز واقعی و تقاضای واقعی استان‌های مختلف به تفکیک شهر‌ها خبر داد. وی با اعلام اینکه فراخوان مشارکت برای اجرای طرح اقدام ملی به زودی رسانه‌ای و اطلاع رسانی عمومی خواهد شد، گفت: از سوی سازمان ملی زمین و مسکن به استان‌ها ابلاغ کرده‌ایم تا زمین‌های رایگان را برای اجرای طرح اقدام ملی شناسایی و معرفی کنند که اینکار انجام شده است. عضو کابینه دولت دوازدهم تاکید کرد: باید فضای جامعه را به سمت تولید مسکن که جزو برنامه‌های دولت است و بخشی از آن نیز عملیاتی و اجرایی شده است، سوق دهیم و برنامه‌های دولت را برای تولید مسکن و رونق دادن به بازار مسکن با اطلاع رسانی درستی تشریح کنیم. اسلامی تصریح کرد: در تلاش هستیم تا راهکار‌هایی را عملیاتی و اجرایی کنیم که نقدینگی به بخش مسکن، تزریق و در این حوزه، سرمایه گذاری بشود. وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: برنامه‌های بازآفرینی شهری در خصوص احداث ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده شهری، همچنین برنامه شهر‌های جدید در احداث ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در شهر‌های جدید و برنامه بنیاد مسکن برای احداث ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در شهر‌های زیر ۲۵ هزار نفر تهیه شده‌اند و بخشی از قرارداد‌های احداث آن‌ها آماده و برخی نیز به بهره برداری رسیده‌اند. این مقام مسئول در وزارت راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه امکانات دولت در خصوص تولید مسکن، یکپارچه شده است، گفت: هدف کلان ما هدف برنامه ششم توسعه است و همان را هدف قرار داده و مطمئن هستیم که بر اساس آن هدف، می‌توانیم به احداث واحد‌های مسکونی برنامه ریزی شده، دست یابیم. وزیر راه و شهرسازی از حمایت وزارتخانه راه و شهرسازی نسبت به لایحه مالیات بر عایدی سرمایه خبر داد و گفت: ما امروز هم تکنولوژی روز و هم سریع سازی را داریم. به همین دلیل باید مردم را تشویق کنیم تا بیایند و با دریافت پروانه ساختمانی نسبت به احداث واحد‌های مسکونی اقدام کنند. وی افزود: هم اکنون صدور پروانه ساختمان کاهش پیدا کرده است که باید کاری کنیم تا روند صدور از حالت فوق خارج شود. اسلامی در بخشی از سخنان خود به تورم اقتصادی اشاره کرد و گفت: سقوط ارزش پول مردم را ناگزیر کرده تا پول و نقدینگی خود را به سمت تبدیل به کالا‌های مختلف ببرند. باید کاری کنیم که در برنامه رونق دادن به بازار مسکن، اقشار متوسط و افرادی که مستاجر هستند، لطمه نبینند. به همین دلیل باید صبورانه و عاقلانه رفتار کنیم. وی با یادآوری اینکه جهش‌های قیمت متاثر از تورم اقتصادی و خارج از کنترل بوده است، افزود: تلاش می‌کنیم از برآیند هم‌اندیشی‌های وزارتخانه راه و شهرسازی با کمیسیون عمران مجلس به نتایج خوبی برای تعادل بخشی به بازار مسکن دست یابیم.
خبرآنلاینخبرآنلاین2 ساعت قبل
عزت‌الله یوسفیان ملا درباره اظهارات اخیر حسن روحانی مبنی بر لزوم افزایش اختیارات ریاست جمهوری گفت: قانون اساسی اختیارات قوای سه‌گانه را تعریف کرده است، حال اگر شخصی اختیارات بیشتر از این محدوده بخواهد نیاز به اصلاح قانون اساسی دارد. بنده طی این ۱۶ سال که در مجلس بوده‌ام، ندیده‌ام که یک رئیس‌جمهور از مقام معظم رهبری موردی را بخواهد و ایشان در اختیارش قرار ندهد. در این نامه تعدادی از نمایندگان از مقام معظم رهبری درخواست کردند تا اجازه بازنگری در بعضی از بخش‌های قانون اساسی گرفته شود. به این دلیل که ما به قانون اساسی اعتقاد داریم یکی از اصول قانون اساسی این است که هر ده سال می‌توان در آن تجدید نظر کرد و قانون اساسی را رصد و به‌روز کرد. می‌توان مجلس اعظم تشکیل داد* در آن نامه آمده قانون اساسی بعضی‌جاها قابل بازنگری است.

تماشا کنید: قمار خسارت بار عارف / رویاپردازی عارف برای ریاست مجلس چگونه جایگاه نائب رئیسی را از مطهری گرفت و امیدی‌ها را در موضع ضعف قرار داد؟

انتخابانتخاب18 ساعت قبل
فراکسیون امید امروز شاهد شکستی سنگین در انتخابات هیات رئیسه بود. عارف قصد ریاست مجلس را کرده بود، اما همچون سال گذشته شکست خورد، شکستی که یکی از کرسی‌های مهم نائب رئیسی را از اصلاح طلبان گرفت. به گزارش انتخاب، در ویدیوی زیر به بررسی، تحلیل و پیامدهای نتایج انتخابات امروز هیات رئیسه پرداخته‌ایم:

اخبار بیشتر