ابوالفضل زرویی نصرآباد درگذشت
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. فرهنگ
پوشش خبری

ابوالفضل زرویی نصرآباد درگذشت

زمان تشییع زنده‌یاد زرویی نصرآباد اعلام شد

تسنیمخبرگزاری تسنیم
زمان تشییع زنده‌یاد زرویی نصرآباد اعلام شد
زمان تشییع پیکر زنده‌یاد ابوالفضل زرویی نصرآباد اعلام شد.

- اخبار فرهنگی -

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، مراسم تشییع پیکر زنده‌یاد ابوالفضل زرویی نصرآباد، طنزپرداز نامدار، فردا 12 آذرماه، ساعت 9 صبح در حوزه هنری برگزار می‌شود.

زنده‌یاد زرویی نصرآباد شب گذشته بر اثر عارضه قلبی در سن 50 سالگی در احمد آباد مستوفی به دیار حق شتافت. او که زاده 15 اردیبهشت 1348 در تهران بود، مدتی بود که عمل قلب باز انجام داده و نیز درگیر بیماری دیابت بود و جلسات ماهیانه ابوالفضل زرویی نصرآباد با عنوان «رمز طنز» که در فرهنگسرای نیاوران برگزار می‌شد، چند هفته‌ای بود که به علت بیماری این هنرمند لغو شده بود.خداحافظ «عبید» روزگار ما+ فیلمابوالفضل زرویی نصرآباد درگذشت

او با اسم‌های مستعار ملانصرالدین، چغندر میرزا، ننه قمر، کلثوم ننه، آمیز ممتقی، میرزا یحیی و عبدل در نشریاتی مانند نشریات مؤسسه گل آقا، همشهری، جام جم، ایرانیان، انتخاب، زن، مهر، کیهان ورزشی، بانو، جستجو، عروس و تماشاگران طنز نوشته‌است.

خواندن خبر در سایت منبع

واکنش باران کوثری به درگذشت ابوالفضل زرویی‌ نصرآباد

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
واکنش باران کوثری به درگذشت ابوالفضل زرویی‌ نصرآباد
باران کوثری در واکنش به انتشار خبر درگذشت ابوالفضل زرویی‌نصرآباد در اینستاگرام نوشت: «اتفاق‌های بد در این ملک چند باره می‌افتد»

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، در پی انتشار خبر درگذشت ابوالفضل زرویی‌نصرآباد طنزپرداز نامی که با نام مستعار «ملانصرالدین» هم می‌نوشت، باران کوثری در اینستاگرام نوشت‌: ««ملانصرالدین» دوباره درگذشت. اتفاق‌های بد در این ملک چند باره می‌افتد.»

واکنش باران کوثری به درگذشت ابوالفضل زرویی‌ نصرآباد - 2

ابوالفضل زرویی نصرآباد، شاعر و طنزپرداز سرشناس کشورمان، شنبه دهم آذر، بر اثر عارضه قلبی درگذشت.

خواندن خبر در سایت منبع

مراسم تشییع مرحوم «زرویی نصرآباد» از مقابل حوزه هنری

فارسخبرگزاری فارس
مراسم تشییع مرحوم «زرویی نصرآباد» از مقابل حوزه هنری
مراسم تشییع مرحوم زرویی نصرآباد فردا از مقابل حوزه هنری تشییع می‌شود.

محمد زرویی نصرآباد برادر مرحوم ابوالفضل زرویی «طنزپرداز» در گفت وگو‌ با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس درباره زمان مراسم تشییع اظهار داشت: این مراسم احتمالا صبح فردا دوشنبه از مقابل حوزه هنری انجام می‌شود.

گفتنی است شب گذشته پیکر مرحوم زرویی به بیمارستان منتقل شد.

ابوالفضل زرویی نصرآباد شاعر، پژوهشگر و طنزپرداز ایرانی شب گذشته بر اثر عارضه قلبی در احمد آباد موستوفی درگذشت.

ابوالفضل زرویی نصرآباد در ۱۵ اردیبهشت ۱۳۴۸ در تهران به دنیا آمد. او شاعر، پژوهشگر و طنزپرداز ایرانی بود.در تابستان ۱۳۷۱ کیومرث صابری فومنی (گل آقا) در پاسخ به سؤال مصاحبه کننده روزنامه ابرار که می‌پرسید: «چشم امیدتان در طنز نویسی امروز به کیست؟» می‌گوید: «…قلمی که عبید و دهخدا در دست داشتند، الان بی‌صاحب نیست. طنز دارد جان می‌گیرد. یکی از مشهورترین طنزنویسان امروز ما ـ ملانصرالدین ـ (ابوالفضل زرویی نصرآباد) فقط ۲۳ سال دارد! چراغ‌ها دارند روشن می‌شوند. شهر چراغانی خواهد شد…» و علی موسوی گرمارودی نیز در طلیعه تابستان ۱۳۸۹ ابوالفضل زرویی را عبید زاکانی طنز معاصر نامید.

خواندن خبر در سایت منبع

بازانتشار؛ ابوالفضل زرویی نصرآباد: برای مفاهیم انتزاعی تنها می‌شود شعار ساخت

الفخبرگزاری الف
بازانتشار؛			ابوالفضل زرویی نصرآباد: برای مفاهیم انتزاعی تنها می‌شود شعار ساخت
ابوالفضل زرویی نصرآباد گفت: در مورد استقلال، آزادی، شرف و وجدان و ... می‌شود شعار ساخت ولی نمی‌شود درباره شان شعر گفت.

به گزارش الف، ابوالفضل زرویی نصرآباد پژوهشگر و طنزپرداز کشورمان شامگاه روز گذشته درگذشت.

او که زاده 15 اردیبهشت 1348 در تهران بود، مدتی بود که عمل قلب باز انجام داده و نیز درگیر بیماری دیابت بود و جلسات ماهیانه ابوالفضل زرویی نصرآباد با عنوان «رمز طنز» که در فرهنگسرای نیاوران برگزار می‌شد، چند هفته ای بود که به علت بیماری این هنرمند لغو شده بود. وی بر اثر عارضه قلبی در سن 50 سالگی در احمد آباد مستوفی به دیار حق شتافت.

او با اسم‌های مستعار ملانصرالدین، چغندر میرزا، ننه قمر، کلثوم ننه، آمیز ممتقی، میرزا یحیی و عبدل در نشریاتی مانند نشریات موسسه گل آقا، همشهری، جام جم، ایرانیان، انتخاب، زن، مهر، کیهان ورزشی، بانو، جستجو، عروس و تماشاگران طنز نوشته‌است.

خبرگزاری مهر مدتی قبل با وی گفت‌گویی با وی داشته است که در ادامه میخوانید:

جناب زرویی این خاطرات و شیوه روایت آن در همین روزهای نخستین انتشارش هم بحث برانگیز و قابل توجه شده است. این شخصیت از کجا به ذهن شما وارد و به قلمتان جاری شده است؟ حس شخصی من این بود که گویا شما در قالب یک شخصیت قصد دارید به نقد و بررسی شخصیت‌ها و تیپ‌های اجتماعی در ایران بپردازید.

تعدادی از این خاطرات، اول بار سال 1379 و در زمان سردبیری دوست خوبم سید علی میرفتاح در هفته‌نامه مهر چاپ شد و بعدتر، بیست قسمت دیگر از این خاطرات، سال 1381 در روزنامه همشهری به چاپ رسید. اگر خاطرتان باشد، آن سالها بازار انتشار خاطرات و کتابهای زندگینامه حسابی گرم بود. متاسفانه خاطره نویسی ما را عمدتا چند آفت تهدید می‌کند. یکی از این آفتها، اعتماد به حافظه است که متاسفانه در سنین بعد از میانسالی چندان قابل اعتماد نیست. آفت دیگر نقل خاطره از درگذشتگانی است که امکان پاسخگویی یا رد ادعای نویسنده را ندارند و هرکس می‌تواند هر خاطره و عقیده و رخداد روا یا ناروایی را به مشاهیر درگذشته نسبت بدهد. خودبزرگ بینی و عدم صداقت یکی دیگر از این آفات است. آفاتی از این دست در تاریخ نویسی و خاطره‌نگاری بسیارند و بدیهی است که اگر خواننده چنین آثاری تنها به مطالعه و تطبیق یکی دو منبع اکتفا کند و اهل تحقیق و تطبیق مستندات نباشد، کمتر به حقایق وقایع دست پیدا می کند. مشکل دیگر در میان مخاطبان این دسته از آثار آن است که گاه از سوراخ سوزن می گذرند و گاه از دروازه نمی گذرند یعنی گاه دروغهای بزرگ و عجیب را باور می‌کنند و گاه از پذیرش بدیهیات یا وقایع کم اهمیت امتناع می‌کنند. در خاطرات حضرت استادی سر پروفسور حسنعلی خان مستوفی، بیشتر دو مقوله و هدف مد نظرم بود: خودبزرگ بینی خاطره نویسان و به تبع آن خودکوچک بینی خوانندگان این خاطرات. البته شق دوم پیش بینی من از واکنش مخاطب بود که بعد از انتشار خاطرات در مهر و همشهری ، بعضا درست هم درآمد.

قصد اصلی من در واقع نقد آفات خاطره‌نویسی و خاطره‌خوانی در کشور بود و پر واضح است که در کنار این هدف اصلی، می‌شد به مشکلات و آفات دیگر هم اشاره کرد که تا حد وسع به آنها نیز پرداخته ام. البته قرار بود این خاطرات ادامه پیدا کند و در ادامه سیر تاریخی اش به روزگار فعلی برسد که متاسفانه شاکی خصوصی پیدا کرد و تعطیل شد.

خب این موضوع که به خودی خود بد نیست. به چه بهانه این ستون و نوششتنش را تعطیل کردند ؟

بله. می فرماید:

اسلام به ذات خود ندارد عیبی

هر عیب که هست از مسلمانی ماست!

یکی از تلخترین شوخی های روزگار همین علت تعطیلی ستون خاطرات حسنعلی خان است. مجموعه ای از کدها در این خاطرات هست که آنها را برای مخاطبان خاص و اهل تحقیق گذاشته‌ام. مثلا حسنعلی خان در مقدمه همین خاطرات (صفحه 17 کتاب) می گوید که سال 1374 رییس وقت کتابخانه ملی از او وقت گرفته و خواهش کرده که ایشان خاطراتش را بنویسد. اهل تحقیق می‌دانند که سال 1374 سید محمد خاتمی ریاست کتابخانه ملی را داشته و در زمان چاپ این مطلب در هفته نامه مهر یعنی سال 1379 ، رییس جمهور بوده است. یا در همین خاطرات جملات و اشعاری به برخی چهره‌های شناخته شده نظیر عطاالله مهاجرانی (وزیر وقت ارشاد) ، محمدعلی زم( مدیر وقت حوزه هنری) ، سید محمدحسین شهریار ، ملک الشعرا بهار و ... نسبت داده شده که بعضا نگران می‌شدیم که مبادا به دلیل نشر اکاذیب علیه مان اقامه دعوی شود. جالب اینجاست که هیچیک از این بزرگواران یا بستگان شان واکنشی نشان ندادند و بلکه حتی در مواردی نگاه تشویقی و بعضا تشکرآمیز داشتند. این نگاه سالم و بی آلایش مسلما مدیون درک درست و شعور والای این بزرگواران نسبت به طنز بود.

متاسفانه در همان شرایط ، یکی از بستگان زنده یاد صادق هدایت (که جز نسبت فامیلی هیچ نسبتی با فضل و ظرافت و طنزفهمی هدایت نداشت و ترجیح می دهم نامی از ایشان نبرم) طی نامه‌ای از روزنامه خواستار تعطیلی این ستون شد.

چرا؟

چون حسنعلی خان به شیوه خود با ذکر دلایلی سعی داشت ثابت کند که هدایت خودکشی نکرده بلکه به قتل رسیده است. همان طور که می‌دانید خودکشی در تمامی ادیان و آیین‌ها مذمت شده است و اگر فی المثل کسی مدعی شود که یکی از عزیزان ما خودکشی کرده ، ما تمام توان خود را برای رد این ادعا به کار می‌گیریم. ولی خوب ، ایشان آنطورش را بیشتر ترجیح می‌داد.

در مقدمه کتاب اشاره‌ای کرده‌اید به خستگیتان از طنز نویسی و اینکه گویا دیگر قصد طنز نویسی ندارید. این ماجرا صحت دارد؟

به تاریخ آن متن اگر عنایت کنید متوجه می‌شوید که مربوط به سال 1379 است و زمانی که من برای مجله مهر مطلب می‌نوشتم. هدفم از نوشتنش این بود که مخاطب متن کار را جدی ببیند و حس نکند که در این خاطرات با یک موضوع طنز مواجه است. من قصد نداشتم قصه حسنعلی‌خان را به شوخی روایت کنم و به همین خاطر می‌خواستم با تمهیداتی، فارغ از عنوان نویسنده که با طنزپردازی شناخته شده است، این متن دیده شود و خب به طور طبیعی این مساله نیاز به مقدماتی داشت.

جدای از این ها ، حس و حال این روزهای من هم بسیار به آنچه آنجا نوشته ام شبیه است. واقعیت این است که خیلی از مطالب هستند که خواندنشان برای ما شیرین و لذت بخش است اما الزاما تولید و فرآوری آنها نیز برای مان شیرین و لذت بخش نیست. در کار طنزنویسی از این جهت که تولید کننده دچار فشار مضاعف است زودتر از سایر شقوق نویسندگی دچار خستگی می‌شود.

یکی دیگر از دلایل دلسردی اهل فرهنگ و هنر هم این است که در کشور ما هیچ کس به فراخور تلاشش نتیجه نمی‌گیرد. آدم فرهنگی درست است که به قول حافظ بی‌مزد و منت هر خدمتی را می‌کند اما این حق را هم دارد که از مخدومان بی‌عنایت، سرخورده و دلسرد شود.

و خود شما هم الان مواجه با همین مخدومان بی‌عنایت هستید؟

خوشبختانه سالهاست که دیگر کار من از مخدومان بی عنایت گذشته است! مخدوم من مردم و مخاطبان آثارم هستند که خوشبختانه بیش از لیاقتم به من عنایت دارند. اما عنایت و محبت مردم، تکلیف را از گردن دولتمردان و کارگزاران فرهنگی ساقط نمی‌کند. مثل این است که به رستورانی بروید و هزینه  غذایتان را هم بپردازید ولی در نهایت به واسطه آشنایی با برخی از مشتریان و تعارف و مهربانی آنان، با لقمه‌هایی پراکنده خود را سیر کنید. درست است که از گرسنگی نمرده‌اید و غذایی خورده‌اید ولی این شیوه درستی برای سرویس دادن به مشتری نیست. هنرمندان و اهل فرهنگ، با تولید هنری شان دارند هزینه‌های رستوران کشور را می‌پردازند و حق دارند که سرویس مناسب مطالبه و دریافت کنند.

می‌دانم که خود سید مهدی شجاعی راضی به نقل این جملات نیست ولی بیش از پنج سال است که این بزرگمرد با کرامتی مثال زدنی و بی هیچ چشمداشت، تامین هزینه‌های زندگی مرا بر عهده گرفته است. می گویم بی‌هیچ چشمداشت چون در همان دیدارهای اولیه مان حق التالیف تمام آثارم را حتی قبل از تحویل آثار، به من پرداخته است و هنوز هم به شیوه  کریمانه خود بهانه می‌جوید تا از فشارها و مصایب زندگی‌ام بکاهد. من از وضعیت نابسامان نشر و مشکلات مالی و روحی که گریبانگیر سیدمهدی شجاعی است، بی خبر نیستم. می‌دانم که او در همین وضعیت و با تحمل تمام این سختی‌ها و مشکلات مالی، با همین جسم و روح رنجور ، متکفل هزینه‌های بسیاری از اهل فرهنگ است. در کشوری که تمام وزارتخانه‌ها و سازمانها و ادارات و حتی شهرداری‌هایش ـ با ربط یا بی ربط ـ معاونتهای فرهنگی و هنری با امکانات و بودجه‌های تعریف شده دارند ، چرا باید اهل فرهنگ و هنرش دغدغه معیشت داشته باشند. متولیان فرهنگی، رشد و غنای کمی و کیفی هنر و ادبیات کشور را به حساب حسن تدبیر خودشان نگذارند. به گمان من این رشد و تعالی ، بیشتر مرهون کسانی چون سید مهدی شجاعی است که با کمترین امکانات و بی هیچ ادعا ، یک تنه به اندازه ی وزارت فرهنگ و ارشاد به فرهنگ و هنر کشور خدمت می کنند.

خب برگردیم به نکته ظریف خود بزرگ بینی و خود کوچک‌بینی ایرانی‌ها که به آن اشاره کردید. از میان این همه صفت خوب و بد این مردمان چرا شما سراغ این دو صفت از جامعه رفته‌اید. یعنی جامعه به طور عمده ایرانی را چرا با صفت های خود بزرگ و خود کم بین دیده‌اید و دست به تحلیل آنها زده‌اید. اصلا خود شما از کجا مطمئن هستید که این دو صفت می‌تواند محلی از صحت و حقیقت برای ما داشته باشد؟

من اساسا در طنز یا در هر شاخه و ژانر ادبی و هنری دیگر ، با طرح مفاهیم بزرگ و انتزاعی مخالفم. در مورد  استقلال، آزادی، شرف و وجدان و ... می‌شود شعار ساخت ولی نمی‌شود درباره شان شعر گفت. در طنز هم به طرح این مفاهیم کلی اعتقادی ندارم. نکته حائز اهمیت در طرح و نقد همان مصداقها این است که مشکلات و معایب انسانها مثل دومینو یا حتی شبکه‌های نامنظم با هم در ارتباطند. مثلا خودبزرگ بینی، لااقل موجب شکل گیری معایب دیگری چون توهم، غرور بیجا و دروغگویی می‌شود و هر کدام از این عیبها بانی و موجد آفات دیگر است.

گرچه خود آن دو عیب اجتماعی (خودبزرگ بینی و خود کوچک بینی) عیبهای بزرگی هستند ولی هر دو ریشه در نا آگاهی و ضعف مطالعه دارند که از مشکلات فراگیر عصر ماست.

مثالی عرض کنم: در یک جمع دوستانه یا حتی بین عده‌ای دانشجو بگویید که : سال 1324 که رضاشاه عده‌ای را برای آموزش به فرانسه فرستاد، پدربزرگ من در نشریه چلنگر یک شعر انتقادی چاپ کرد و به همین خاطر به زندان افتاد. فکر می‌کنید چند نفر در آن جمع بدانند که رضا شاه سال 1320 از سلطنت خلع شده و چهار سال بعد از خلع ید ، گروهی را به فرانسه نفرستاده و اساسا نشریه چلنگر هم پنج ـ شش سال بعد از آن تاریخ چاپ می‌شده و در نهایت کل قصه دروغ است؟ می بینید چقدر راحت با استفاده از فقر مطالعاتی مخاطب، می‌شود دروغ گفت؟

مثال دیگر: در همان جمع یا جای دیگر بگویید: یک شب بارانی داشتم در بزرگراه رانندگی می‌کردم که دیدم یک آقایی در آن باران سیل آسا بنزین تمام کرده و  در حاشیه بزرگراه ایستاده است. من که همراهم یک ظرف بنزین داشتم، ایستادم و به او کمک کردم. فکر می کنید آن آقا کی بود؟ استاد محمدرضا شجریان! شک نکنید که بیشتر مخاطبان حتی اگر به رویتان نیاورند، در دل می گویند: آره جون خودت... استاد شجریان با آن محبوبیت و جایگاه محتاج چهار قطره بنزین تو بود! کاری به راست و دروغ این قصه نداریم ولی رخ دادن چنین اتفاقی چه استبعادی دارد؟ مگر ممکن نیست استاد شجریان هم مثل هر شهروند دیگر در خیابان به کمک و همیاری دیگران نیاز پیدا کند؟ این روی دیگر همان سکه است یعنی خودکوچک بینی آن هم در حد دیدار تصادفی یک شخصیت مشهور. جالب اینجاست که این خودکوچک بینی بیشتر در حد ملی است یعنی اگر بگویند یک زن فقیر سنگاپوری با تلاش و پشتکار توانسته نیمی از سالنهای تئاتر برادوی را بخرد راحت تر باور می‌کنیم تا این که بگویند یک تاجر موفق ایرانی توانسته در سنگاپور فروشگاهی زنجیره‌ای تاسیس کند!

دلم می‌خواست خواننده این خاطرات حتی به نیت رد و تکذیب ادعاهای حسنعلی خان کمی به مستندات تاریخی رجوع کند. البته چون قصد دخل و تصرف در وقایع تاریخی نداشتم، با کدهایی مخصوص به خواننده اهل تحقیق پیام می‌دادم که قضایا را زیاد جدی نگیرد.

به هر حال اسم شما که می‌آید ذهن همه می‌رود به سراغ طنزو شوخی و نه مکاشفه در تاریخ

شاید ولی مشکل اینجا بود که این اتفاق نیفتاد و اتفاقا خیلی ها حتی اهل تحقیق آن را جدی گرفتند. ببینید من برای نوشتن هر قسمت از این خاطرات واقعا وقت می‌گذاشتم و مطالعه می‌کردم. تمام تاریخها و وقایع مبتنی بر مستندات تاریخی است.اگر مثلا جایی نوشته ام که در فلان تاریخ در فلان شهر ، با فلان شخصیت تاریخی در باره فلان موضوع حرف زدیم ، می‌بایست مطمئن می‌شدم که آن شخص در آن تاریخ زنده بوده و در آن شهر ساکن بوده و محور بحث علاوه بر ارتباط با آن شخصیت ، اساسا موضوعیت داشته. ضمن اینکه باید آن تاریخ را به یاد می داشتم تا با تاریخ مطالب دیگر تداخل نداشته باشد. شاید به دلیل همین مستندات بود که فی المثل محققی از دانشگاه کلمبیا برایم ایمیلی فرستاد و با اشتیاق خواستار منابع مطالعاتی در مورد حسنعلی خان مستوفی بود و همزمان دو دانشگاه کشور در ایمیلهای جداگانه از من خواستند تا در دعوت از استاد برای دیدار و سخنرانی در آن دانشگاهها وساطت و میانجی گری کنم!

البته بعدها برخی از دوستان با ذکر دلایلی مدعی شدند که متوجه غیر جدی بودن این خاطرات شده اند. فی المثل یکی می‌گفت: من از اولش می دانستم که هیچ ایرانی لقب سر نگرفته است. ملکه انگلیس که ما ایرانی‌ها را قابل این چیزها نمی‌داند. حالا اگر حسنعلی خان اروپایی و آمریکایی بود، می‌شد قبول کرد. البته این دوست ما ضمن ابتلا به عارضه خود کوچک بینی ، خبر نداشت که لقب سر مخصوص به ساکنین و زادگان ولایت بریتانیاست و نه حتی آمریکا یا ولایت دیگر. ضمن این که اگر به تاریخ مراجعه کرده بود می‌دانست که در طول تاریخ بسیاری از ایرانیان القاب و نشانهایی به مراتب ارجمندتر از  سر از ملکه انگلستان دریافت کرده‌اند فی المثل محمدحسن خان اعتمادالسلطنه وزیر دانشور انطباعات در عصر ناصری که چند نوبت مقام و نشان و از جمله نشان درجه یک بریتانیای کبیر را دریافت داشته است. یا دیدارشهروندان عادی ایرانی با مقامات عالی‌رتبه کشورها امر غریبی نبوده و با خواندن خاطرات حاج سیاح محلاتی و داستان ملاقاتش با امپراتور ژاپن و دیگر مقامات برجسته سیاسی کشورها ، ادعاهای حسنعلی خان هم باورپذیر می شود. 

چرا در این متن‌ها به موقعیت‌های امروزی تر اشاره نمی‌کنید و زندگی این فرد در بستری از روایت‌های تاریخی می‌گذرد آن هم با زبانی سنتی و تاریخی که مخاطب را یاد دوران قاجار می‌اندازد؟

به طور مطلق اینطور نیست. من در این خاطرات مثلا از آقای مهاجرانی که در زمان تالیف این یادداشت‌ها خودش وزیر ارشاد بود، نام برده ام یا دیگرانی که در قید حیاتند و جالب اینکه هیچ یک از این بزرگواران ادعاهای حسنعلی خان یا نقل قولهای نسبت داده شده به خودشان را رد و نفی نکردند. ضمن این که قرار بود نگارش این خاطرات تا زمان حال ادامه پیدا کند که نشد.

ماجرای عکس‌های پایان کتاب چیست؟ شخصیت حسنعلی خان که در همه عکس‌ها حضور دارند ، گویا پدر شما هستند ؟

بله تصاویر پایانی کتاب مرحوم پدرم هستند. نام ایشان حسنعلی بود و ساکن احمدآباد مستوفی بودند. اصلا این شخصیت و نامش بر اساس پدر شکل گرفت. ایشان خیلی این شخصیت را دوست داشت و علاقه زیادی داشت که این اثر منتشر شود. برخی عکسهای پدر را خانم آذین زنجانی گرفتند و تعداد بیشتری را دوست عکاس مان آقای علی عسکری. یکی از کدهای اهل تحقیق و تدقیق که عرض کردم همین عکسها بود. توقع داشتم کسی بپرسد که چطور می شود که این حسنعلی خان در زمان تاجگذاری رضا شاه همان شکل و سن و سالی را داشته باشد که در حال حاضر؟!

جناب زرویی وقتی تجربیات خود را در ناکامی‌تان در جریان ثابت طنز نویسی در مطبوعات و تحمل نشدنش کنار هم می‌گذارید  فکر می‌کنید هنوز هم این وضعیت ادامه دارد؟ یعنی اگر الان می‌خواستید ستون مشابهی بنویسید وضعیت به همین شکل و صورت بود؟

من اسم این اتفاق را ناکامی نمی گذارم. این تقدیر رسانه‌ای کشور ماست. چند برنامه ی تلویزیونی و رادیویی یا چند ستون مطبوعاتی را می شناسید که توسط یک فرد یا گروه در بلند مدت دوام آورده باشد .اساسا تجربه نشان داده است که ستون های طنز مطبوعات ایران هیچکدام ستون‌های دنباله‌داری نبوده است. هرچند که برخی سال‌های طولانی هم نوشته شده و باقی مانده‌ باشند مانند ستون دوکلمه حرف حساب مرحوم کیومرث صابری(گل آقا) که می توان روی دلایل تداومش بحث کرد.

مگر روزنامه‌های ما خودشان چه قدر جایگاه مستحکمی دارند؟ کدامشان آمده‌اند که مانده باشند؟ همه می‌دانند که قرار است به صورت هدفمند چند سالی کار کنند و بروند. در این فضا خود روزنامه نگار طنز پرداز هم می‌داند که زمان کوتاهی برای ستون نوشتن وقت دارد. برخی نشریات هم که کمی پشتشان گرم‌تر است آنقدر خطوطشان تعریف شده و بسته است که باید با یک قرارداد نانوشته واردشان شوی.

طنز نویس امروز باید بپذیرد که هر روز باید مطابق سیاست روزنامه مطلب تولید کند و این از آفت‌های طنز ژورنالیستی ماست که باعث می‌شود ستونهای مطبوعات عمر چندانی نداشته باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

ویدئو/شعرخوانی طنز زرویی نصرآباد در حضور رهبرانقلاب

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
ابوالفضل زرویی نصرآباد شاعر، پژوهشگر و طنزپرداز ساعاتی قبل بر اثر عارضه قلبی درگذشت.

در ادامه ویدئویی از شعرخوانی وی در حضور رهبر انقلاب را مشاهده می کنید.

خواندن خبر در سایت منبع

ابوالفضل زرویی نصرآباد درگذشت

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
ابوالفضل زرویی نصرآباد درگذشت
ابوالفضل زرویی نصرآباد طنزپرداز و پژوهشگر در سن ۴۹ سالگی از دنیا رفت.

ناصر فیض با تایید خبر درگذشت این طنزپرداز و پژوهشگر گفت: روز شنبه، دهم آذرماه، متوجه شده‌اند که آقای زرویی از دنیا رفته است. زمان دقیق فوت هنوز مشخص نیست اما علت مرگ ظاهرا سکته بوده است.

سعید بیابانکی هم گفت: آقای زرویی مدت‌ها بود که بیماری دیابت داشت و قلبش را هم دو سال پیش جراحی کرده بود. قبل از ماه محرم در جلسات حوزه هنری می‌دیدمش اما چند وقتی از او خبر نداشتیم. خبر درگذشتش برایمان شوک‌آور بود.

تعدادی از طنزپردازان و دوستان زرویی نصرآباد در پی شنیدن خبر درگذشت او به منزلش در احمدآباد مستوفی رفته اند.

ابوالفضل زرویی نصرآباد متولد ۱۵ شهریور سال ۱۳۴۷، با نام‌های مستعاری همچون ملانصرالدین، چغندرمیرزا، ننه قمر، کلثوم ننه، آمیزممتقی، میرزا یحیی و عبدل طنز می‌نوشت.

از کتاب‌های او به  این آثار می‌توان اشاره کرد: «تذکرة المقامات»، «افسانه‌های امروزی»، «پقایع‌نامه طنز ایران» (همکاری با فریبا فرشادمهر)، «بامعرفت‌های عالم» (کتاب گویای طنز)، «رفوزه‌ها» (مجموعه شعر طنز)، «حدیث قند» (مجموعه مقالات طنزپژوهی)، «غلاغه به خونه‌ش نرسید» (مجموعه افسانه‌های طنزآمیز)، «ماه به روایت آه»، «خاطرات سر پروفسور حسنعلی‌خان مستوفی»، «یک بغل کاکتوس: صد شعر طنز»، «اصل مطلب: مجموعه شعر طنز»، «اندر حکایت شیرین بیمه، «این مرد مشکوک».

خواندن خبر در سایت منبع

روایت محمد زرویی نصرآباد از مواجهه با پیکر بی‌جان برادرش

فارسخبرگزاری فارس
روایت محمد زرویی نصرآباد از مواجهه با پیکر بی‌جان برادرش
برادر مرحوم ابوالفضل زرویی نصرآباد در گفت وگو با خبرگزاری فارس درباره آخرین وضعیت مرگ وی سخن گفت.

محمد زرویی در گفت و گو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارسگفت:  عصر دیروز که به خانه مراجعه کردم و پس از چند بار صدا کردن پاسخی دریافت نکردم، وارد خانه شدم که ناگهان پیکر بی‌جان برادرم را پشت میزش دیدم.

وی افزود : با مشاهده این صحنه فوری با دکتر تماس گرفتیم که متوجه شدیم متأسفانه ابوالفضل درگذشته است.

محمد زرویی درباره این که پیکر آن مرحوم به بیمارستان منتقل شده یا خیر؟ گفت :پیکر برادرم همچنان در منزل است و پزشک گواهی فوت صادر کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

پیام تسلیت حسین انتظامی برای درگذشت ابوالفضل زرویی نصرآباد

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
پیام تسلیت حسین انتظامی برای درگذشت ابوالفضل زرویی نصرآباد
قائم‌مقام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در پیامی، درگذشت ابوالفضل زرویی نصرآباد، شاعر و طنزپرداز سرشناس کشورمان را تسلیت گفت.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، در پی درگذشت ابوالفضل زرویی نصرآباد، حسین انتظامی، قائم‌مقام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در پیام تسلیتی، طنزنویسی مطبوعات ایران را وام‌دار قلم این طنزنویس فقید دانست.

پیام تسلیت قائم‌مقام وزیر فرهنگ و ارشاد به شرح زیر است:

«خبر ناگوار درگذشت چهره صاحب نام طنزنویسی در مطبوعات ایران، ابوالفضل زرویی نصرآباد، اندوه فراوانی را بر دل‌های اهالی قلم جاری ساخت.

او که قلمش از گل آقا تا جام جم و همشهری و بسیاری از مطبوعات، نماینده نسلی از طنز نویسان ارزشمند کشورمان بود که به قول مرحوم گل‌آقا، زرویی نصرآباد قلمی که عبید و دهخدا در دست داشتند، بی‌صاحب نگذاشت و طنز را در نسل جدید جان داد.

بی شک طنز نویسی در مطبوعات ایران وامدار قلم طنازانه و با وقار اوست.

درگذشت این عزیز سفرکرده را به خانواده گرامی‌اش و  نیز خانواده مطبوعات تسلیت می‌گویم.»

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

شاهکاری کلاسیک از جاز به نام اصفهان+ فیلم

ایمناایمنا17 ساعت قبل
با فراگیر شدن موسیقی جاز در سراسر دنیا این سبک تاثیر زیادی بر موسیقی ملل گذاشت. آشنایی ایرانیان با جاز نیز از دهه ۴۰ آغاز شد و برای اولین بار خواننده‌ای به نام آلفرد لازاریان بود که اولین قطعه جاز را به نام «ونوس» روانه بازار کرد. قطعه اصفهان و آگرا همواره به عنوان شاهکارهای مشترک این دو هنرمند بزرگ تاریخ جاز شناخته می‌شود. «اصفهان» در محافل موسیقی جاز به عنوان یک شاهکار از «استاندارد جاز» شناخته می‌شود. هر کسی که علاقه به این سبک از موسیقی داشته باشد حتما نام الینگتون و قطعه اصفهان آن را شنیده است.
خبرآنلاینخبرآنلاین15 ساعت قبل
حسین شهبازی گفت: پیش‌بینی‌های انجام شده در شرکت کنترل کیفیت هوا نشاندهنده افزایش موقتی غلظت آلاینده‌ها طی برخی ساعات صبح امروز (۳۱ تیر) به دلیل کاهش میزان ناپایداری جوی و ازدیاد تردد خودروها است. او با بیان اینکه با تغییر شرایط جوی تا بعد ازظهر برای برخی ساعات افزایش میزان ابرناکی و وزش باد شدید به بزرگی بالاتر از ۸ متر بر ثانیه انتظار می‌رود، ادامه داد: از این رو در برخی ساعات احتمال خیزش گرد و خاک و افزایش موقتی غلظت ذرات معلق وجود دارد. شهبازی افزود: با توجه به افزایش موقتی غلظت آلاینده‌ها به ویژه ذرات معلق در بعضی ساعات امروز (۳۱ تیر) وضعیت کیفیت هوای برخی مناطق شهر تهران در آستانه شرایط نامطلوب به‌ویژه برای گروه‌های حساس قرار می‌گیرد. او با اشاره به اینکه به‌تدریج با کاهش میزان ناپایداری جوی در ساعات پایانی امروز و تداوم آن تا فردا (۱ مرداد)، در برخی ساعات صبح شرایط برای افزایش موقتی آلاینده‌ها فراهم می‌شود، گفت: همراه با افزایش میزان ناپایداری جوی تا بعد ازظهر برای برخی ساعات افزایش ابر و وزش باد انتظار می‌رود. شهبازی در پایان با بیان اینکه کیفیت هوای ۲۴ ساعت گذشته تهران منتهی به ۸ صبح امروز با میانگین ۷۴ در شرایط سالم قرار داشت، اظهار کرد: کیفیت هوای هم اکنون نیز با میانگین ۶۸ همچنان در شرایط سالم است.
مهرمهر12 ساعت قبل
با حمایت استاندار گلستان، باید این موضوع مورد بررسی قرار گیرد. وی ادامه داد: در محدوده حریم در نظر گرفته شده برای جنگل‌های هیرکانی، دامسراهایی وجود دارند که قرار است جابجا شوند. موضوع تجهیز پایگاه‌های جنگل هیرکانی، یکی از مواردی است که بعد از ثبت جهانی بسیار اهمیت دارد. همچنین طرح کلی گردشگری برای ساماندهی و کنترل گردشگری انبوه در پرونده جنگل‌های هیرکانی آمده است که باید با دقت به اجرا برسد. معاون میراث فرهنگی کشور گفت: در نظر داریم تا یک روز از تقویم به نام روز جنگل‌های هیرکانی نامگذاری شود.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 ساعت قبل
تسنیمتسنیم11 ساعت قبل
آیت‌الله صفایی بوشهری با تاکید بر اینکه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای هم‌راستا با پیشرفت استان و حتی جلوتر بیش رود گفت: با توجه به نیاز ۱۰ هزار نفر نیرو در دو راکتور جدید نیروگاه اتمی بوشهر تمام نیروهای مورد نیاز این صنعت باید با مهارت آموزی از نیروهای بومی استان بوشهر تامین شود. نماینده ولی فقیه در استان بوشهر تصریح کرد: آموزش‌های مهارتی بر اساس ظرفیت مناطق و نیاز صنایع ارایه شود تا نیروی مازاد در یک حرفه آموزش داده نشود، بلکه با تنوع حرفه‌های مهارتی و توسعه آموزش‌ها در حوزه صنایع دریایی بر اساس ظرفیت کرانه‌ای در توسعه اشتغالزایی گام برداریم. وی با تاکید بر فرهنگ سازی در ایجاد اشتغال پایدار و کارآفرینی افزود: استان بوشهر یک استان فنی و حرفه‌ای است، چون با پیشرفت صنعت نیاز به مهارت و دانش روز بیش از بیش احساس می‌شود. امام جمعه بوشهر با اشاره به ظرفیت طرح‌های اقتصاد کرانه‌ای در استان بوشهر گفت: آموزش‌های مهارتی باید هم‌راستا با مشاغل اقتصاد کرانه‌ای در استان بوشهر ارائه شود. آیت‌الله صفایی بوشهری با تاکید بر توجه به اقتصاد کرانه‌ای اظهار داشت: جغرافیایی کرانه یک جغرافیایی فوق فناورانه است و نقش آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در این میان در راستای تربیت نیروی ماهر فوق العاده حساس است.

کدام مشاهیر فارغ التحصیل دانشگاه صدا و سیما هستند

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما، ­شهاب اسفندیاری، رئیس دانشگاه صدا و سیما به مناسبت پنجاه سالگی تاسیس دانشگاه صدا و سیما با حضور در برنامه امروز «سلام صبح بخیر» درباره این دانشگاه و خروجی‌هایش و با اشاره به تاریخچه آن افزود: دانشگاه صدا و سیما از پنجاه سال پیش که تحت عنوان مدرسه عالی سینما و تلویزیون تاسیس شد (که آن زمان جزو اولین مدارس سینما - تلویزیون آسیا بود) تاکنون بیش از ۴۵۰۰ نفر فارغ التحصیل داشته است. وی افزود: بسیاری از این افراد جزو تدوینگران، فیلمبرداران و کارگردانان بنام هستند. برای نمونه در رشته صدابرداری فقط در این دانشکده نیرو پرورش داده شده و این دانشگاه بخش مهمی از نیروی فنی و تخصصی تلویزیون و سینما را تامین کرده است. رئیس دانشگاه صدا و سیما گفت: تعداد زیادی از مسئولان ارشد رسانه ملی از دانش آموختگان همین دانشگاه بوده‌اند وهمچنین افراد دیگری نامشان در پایگاه دانشگاه صدا و سیما در قسمت مشاهیر وجود دارد. سال گذشته نیز دیوار مشاهیر در دانشگاه صدا و سیما برگزار شد.

اخبار بیشتر