فضای مجلس پیش از استیضاح ظریف
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

فضای مجلس پیش از استیضاح ظریف

جلالی: استیضاح به صحن بیاید، مجلس با آرای بالاتر به ظریف اعتماد می‌کند/ مسئولان باید تلاش کنند کمتر حرف بزنند

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
جلالی: استیضاح به صحن بیاید، مجلس با آرای بالاتر به ظریف اعتماد می‌کند/ مسئولان باید تلاش کنند کمتر حرف بزنند
رییس فراکسیون مستقلین مجلس شورای اسلامی با بیان این که استیضاح وزیر امور خارجه در شرایط فعلی به مصلحت نیست گفت‌ که فراکسیون‌های دیگر مجلس هم اقبالی به استیضاح وزیر امور خارجه نشان ندادند.

کاظم جلالی در حاشیه جلسه علنی صبح امروز (یکشنبه‌) مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران درباره استیضاح وزیر امور خارجه، گفت‌: فارغ از این که آن چه که گفته شده صحیح یا غلط است به نظر می‌رسد در شرایط فعلی سیاست خارجی ما در خط مقدم مبارزه با تحریم‌ها قرار دارد و طبعا تمام برنامه‌ریزی‌هایی که طراحی می‌شود خصوصا در حوزه اقتصادی یک پای آن وزارت امور خارجه است. بنابراین در شرایط کنونی استیضاح وزیر امور خارجه به مصلحت نیست و خصوصا پرداختن به آن چه که مطرح شده در این شرایط مقرون به صحت نیست.

وی اضافه کرد: ما نیاز به وحدت و همدلی داریم. همه مسئولان باید تمام توان خود را بگذارند که از شرایط تحریمی که دشمنان به ناحق بر ما تحمیل کرده‌اند عبور کنیم. در این شرایط باید وزارت امور خارجه را تقویت کنیم تا به خوبی وظایف خود را انجام دهد. در حال‌ حاضر وزارت امور خارجه درگیر حل و فصل مسائل مختلف است. بنابراین موضوع استیضاح را به مصلحت نمی‌دانم.

رییس فراکسیون مجلس شورای اسلامی ادامه‌ داد: من با فراکسیون‌های دیگر هم صحبت کرده‌ام. آنها هم به استیضاح اقبالی نشان ندادند. البته این موضوع امروز در کمیسیون امنیت ملی مطرح خواهد شد و ما امیدواریم همکارانی که برای استیضاح احساس‌ وظیفه کرده‌اند با پاسخ آقای ظریف قانع شوند و بحث به صحن مجلس شورای اسلامی کشیده نشود. البته اگر این اتفاق هم رخ دهد مجلس شورای اسلامی با آرای بالاتر از گذشته به آقای ظریف اعتماد می‌کند ولی این میزان وقت گیری مجلس به مصلحت نیست.

وی یادآور شد: مسئولان جمهوری اسلامی ایران باید تلاش کنند تا در شرایط فعلی اولا کمتر حرف بزنند دوما حرف‌های لازم و ضروری را مطرح کنند و سوما حرف‌هایشان مستند باشد. ما نیاز به ثبات، آرامش و هم فکری و هم افزایی داریم و حرف‌هایی که ذهن‌ها را به سمت اختلافی می‌برد نباید مطرح شود.

خواندن خبر در سایت منبع

استیضاح ظریف به مصلحت نیست

مهرخبرگزاری مهر
استیضاح ظریف به مصلحت نیست
رئیس فراکسیون مستقلین گفت: بنده با فراکسیون‌های دیگر مجلس درباره استیضاح ظریف صحبت کرده‌ام که آنان هم اقبال زیادی به این استیضاح نشان ندادند.

به گزارش خبرنگار مهر، کاظم جلالی در حاشیه جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران درباره استیضاح وزیر امور خارجه، گفت: فارغ از آنکه اظهارات ظریف درباره پولشویی صحیح است یا غلط، در شرایط فعلی سیاست خارجی ما در خط مقدم مبارزه با تحریم‌ها است و همه برنامه‌هایی که خصوصاً در حوزه اقتصاد طراحی می‌شود، یک پایه اصلی آن وزارت خارجه است.

وی با بیان اینکه بر این اساس استیضاح وزیر امور خارجه به مصلحت کشور نیست، ادامه داد: در شرایط فعلی بیشتر از همیشه نیاز به همدلی و وحدت داریم و همه مسئولان باید توان خود را برای عبور از شرایط تحریم بگذارند بنابراین همه باید وزارت خارجه را تقویت کنیم تا وظایفش را به خوبی انجام دهد.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی افزود: بنده با فراکسیون‌های دیگر مجلس هم درباره استیضاح ظریف صحبت کرده‌ام که آنان هم اقبال زیادی به این استیضاح نشان ندادند و امیدوارم کسانی که متقاضی استیضاح وزیر امور خارجه هستند، از پاسخ‌های وی قانع شوند و بحث به صحن علنی کشیده نشود اما اگر استیضاح وی به صحن علنی کشیده شود، معتقدم که ظریف رأی اعتماد بالایی از نمایندگان می‌گیرد.

جلالی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه تا چه حد ضرورت دارد که وزیر امور خارجه مستندات و مدارک خود درباره پولشویی در کشور را ارائه دهد؟ گفت: بنده معتقدم در شرایط فعلی، مسئولان جمهوری اسلامی باید کمتر حرف بزنند و حرف‌های لازم و ضروری را مطرح کنند.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه مسئولان کشور باید حرف‌های مستند بزنند، خاطرنشان کرد: کشور نیاز به ثبات و هم‌افزایی دارد و در این شرایط مسئولان نباید حرف‌هایی بزنند که ذهن‌ها را به سمت موارد اختلافی ببرد.

خواندن خبر در سایت منبع

گرامی مقدم: گواه سخنان ظریف نظام بانکی است

ایرناخبرگزاری ایرنا
گرامی مقدم: گواه سخنان ظریف نظام بانکی است
تهران- ایرنا- سخنگوی حزب اعتماد ملی، سند و گواه اظهارات وزیر امور خارجه درمورد پولشویی را نظام بانکی دانست و گفت: نمایندگانی که در مجلس طرح استیضاح را ارائه کردند باید خودشان را استیضاح کنند، ظریف و دولت روحانی از حقوق مردم دفاع می کنند و این استیضاح بیهوده است.

«اسماعیل گرامی مقدم» روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا درخصوص طرح شماری از نمایندگان مجلس برای استیضاح ظریف، اظهارداشت: این که عده ای از نمایندگان مجلس این طرح را امضا کرده اند، حق قانونی آنها است اما می بایست شرایط کشور را لحاظ می کردند.

وی ادامه داد: فراموش نکنیم ظریف با هنرمندی و تجربه ای که داشت، توانست برجام را به سرانجام برساند. توافقی که باعث شد دشمنان از آن ناراضی باشند. این موضوع در عرصه بین المللی به نفع ما شد اگر امروز میان اروپا و آمریکا اختلافی به وجود آمده است به دلیل کار بسیار خوب و هنرمندانه تیم دیپلماسی ایران است.

وی افزود: حتی متحدان آمریکا هم مخالف تحریم ایران و به صفر رساندن خرید نفت ایران هستند و برابر آن مقاومت می کنند تا این که برخی کشورها از لیست تحریم ها معاف شدند تا بتوانند از ایران نفت بخرند. این فعال سیاسی خاطرنشان کرد: این مساله یک شبه به وجود نیامده است بلکه پافشاری و تسلط تیم دیپلماسی ایران دلیل آن بود.

گرامی مقدم با تمجید از تلاش های صورت گرفته در دوره نخست ریاست جمهوری دکتر روحانی، گفت: وزیر امور خارجه تمام تلاش خود را کرده است و سزاوار این نوع برخورد نمایندگان نیست.

وی همچنین گفت: موضع روشن ظریف، مخالفت با پولشویی و پیوستن ایران به لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT) و FATF است، این به سود نظام مالی و بانکی است. سخنگوی حزب اعتماد ملی ادامه داد: مشکل این کار چیست که آقایان برافروخته شده و علیه ظریف استیضاح مطرح کردند.

گرامی مقدم، بزرگ ترین سند حقانیت ظریف را قوانین و نظام بانکی دانست و اظهارداشت: در نظام بانکی که محدودیتی برای انتقال پول وجود ندارد، فساد رشد می کند و پول های کثیف جابجا می شود و پولشویی رواج پیدا می کند.

وی افزود: چه اشکالی دارد که به قوانین و معاهدات بین المللی در زمینه نظام بانکی بپیوندیم؟ وقتی ما به این لوایح ملحق نشده و قوانین بانکداری را رعایت نمی کنیم عملا پول های که از قاچاق مواد مخدر، کالا، پورسانت های قراردادها، دلالی های غیرقانونی انجام می شود موجب رشد فساد می شود.

این فعال سیاسی اصلاح طلب همچنین اظهار داشت: کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه چون هند و مالزی، به دلیل رعایت همین قوانین بین المللی رشد کردند. در مالزی یا ترکیه نمی توان بدون روشن شدن منبع پول به راحتی 10 هزار دلار جابجا کنید.

گرامی مقدم خاطرنشان کرد: وقتی پولی به دست می آید که پشتوانه تولید ندارد می گویند پول کثیف است چرا می گویند پول کثیف، چون در توزیع درآمدها اختلال به وجود می آورد و با برهم ریختن نظام توزیع درآمد فساد بوجود می آید.

**از رای به روحانی پشیمان نیستیم

سخنگوی حزب اعتماد ملی با بیان این که از رای به روحانی پشیمان نیستیم، گفت: ما بیش از منافع جناحی به منافع ملی توجه داشتیم و حسن روحانی را انتخاب کردیم . روحانی در بسیاری از حوزه ها موفقیت های بسیار بزرگی داشت. رفع تهدیدها و خارج کردن ایران از انزوا را از برنامه های موفق و سیاست های درست دولت می دانیم.

وی ادامه داد: مقصر همه مشکلات پیش آمده دولت روحانی نیست، چون عوامل داخلی و خارجی باعث شده است که همه چیز دست روحانی نباشد. آنهایی که سنگ اندازی کردند و چوب لای چرخ دولت گذاشتند مقصر وضعیت فعلی هستند.

سخنگوی حزب اعتماد ملی خاطرنشان کرد: مردم در انتخابات نشان دادند طبعشان متمایل به اصلاح طلبی است و تنگناها و محدودیت های اصلاح طلبان را می شناسند و قطعا در انتخابات آینده شرکت می کنند چون با شرکت نکردن در انتخابات، کشور را به جریان تندی که ما را به سمت تهدیدها می برد، می دهند.

**باید بر توانمندی داخلی و منابع اقتصادی خود متکی باشیم

گرامی مقدم همچنین در خصوص شرایط تحریم ها و برنامه های بلند مدت وکوتاه مدت اقتصاد ایران گفت: اقتصاد تابعی از متغیرهای سیاسی و اجتماعی است اما مهم ترین متغیر مسائل بین المللی است پس از خروج آمریکا از برجام چند راه پیش روی ما بود، راه اول این بود که از برجام خارج می شدیم که موجب آسیب سنگین به اقتصاد کشور می شد و ممکن بود در دنیا منزوی شویم.

وی ادامه داد: راه دوم این بود که از برجام خارج نشویم و سعی کنیم با اروپایی ها کار کنیم. راه سوم نیز مذاکره بود که طبق سیاست ها این موضوع ممنوع شده است. ولی نظر شخصی من این است اگر آمریکایی ها می پذیرفتند که تمامی تحریم ها برداشته شود و به برجام برگردند در این شرایط می شد مذاکره کرد. در هرصورت ما راه دوم را برگزیدیم.

سخنگوی حزب اعتماد ملی خاطرنشان کرد: در چهارچوب سیاست دوم می بایست از این توافق خارج نشویم تا از شکاف میان اروپا و آمریکا راهی برای ورود درآمدها به کشور پیدا کنیم که این کار بسیار دشواری است در این شرایط نمی توانیم برای اقتصاد کشور چشم انداز نویدبخشی داشته باشیم.

گرامی مقدم تاکید کرد: در شرایط کنونی با بهره گیری از ظرفیت های اقتصادی و کثرت منابع مالی باید بتوانیم تا دوسال آینده یعنی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مقاومت کنیم که قطعا در این مسیر دچار اعوجاج هایی در حوزه پولی ومالی خواهیم بود مانند افزایش شدید نرخ ارز در ماه های گذشته.

وی همچنین اظهار داشت: اگر بتوانیم راه هایی چون درآمد نفت یا حتی نفت در برابر کالا ادامه پیدا کند شاهد هیجانات و تشکیل حباب در بازار ارز نخواهیم بود.

**روزی یک دروغ شلیک کردند

این فعال سیاسی همچنین در پاسخ به سوالی درمورد اظهارات یکی از سیاسیون درخصوص انتصابات در شهرداری تهران در دوران محمد علی افشانی گفت: یکی از سیاسیون در یادداشتی مدعی شده بود در انتصابات شهرداری بیشتر از «لرها» استفاده شده در حالی که در گزارش افشانی آمده است که از 27 انتصاب فقط 6 نفر از استان لرستان و قوم لر بوده و تعمیم دادن آن به همه انتصابات غیراخلاقی و غیرمنصفانه است.

وی ادامه داد: زمانی که افشانی شهردار شد برخی جریان ها حتی در درون اصلاح طلبان به هر دلیلی تحمل این موضوع را نداشتند در مدت 6-5 ماه تصدی شهرداری تهران توسط افشانی روزی یک دروغ علیه او شلیک شد.

سخنگوی حزب اعتماد ملی در خصوص قانون منع به کارگیری بازنشستگان، گفت: شهردار تهران هم تراز با وزرا است به دلیل فضا سازی هایی که صورت گرفت این لایحه به گونه ای تفسیر شد که این قانون، قانون منع به کارگیری افشانی است. این بداخلاقی ها و برخوردها قطعا به ضرر منافع ملی است.

وی با بیان این که بیشتر حقوقدانان بزرگ کشور معتقدند این قانون شامل شهردار تهران نمی شود، تاکید کرد: این قانون ارتباطی با شهردار تهران که مستخدم دولت نیست، ندارد.

گرامی مقدم افزود: در انتخاب حناچی برای شهرداری تهران، حزب اعتماد ملی با پافشاری و اعتماد سازی بدون توجه به وابستگی حزبی به حناچی رای داد و تا مرحله نهایی از وی حمایت کرد تا با 11 رای به عنوان شهردار تهران انتخاب شود.

**دیدار حضرتی با نمایندگان کارگران نیشکر هفت تپه

گرامی مقدم در خصوص سفر قائم مقام حزب اعتماد ملی به خوزستان، گفت: جمعی از نمایندگان کارگران معترض نیشکر هفت تپه با الیاس حضرتی به عنوان نماینده مجلس دیدار کردند و وی از مشکلات آنها مطلع شد و قول پیگیری مطالبات آنها را داد.

**درصورت رد صلاحیت دبیرکل اعتماد ملی، حضرتی وظایفش را انجام می دهد

وی در پاسخ به این پرسش که در صورت رد صلاحیت دبیرکل جدید(مهدی کروبی) منتخب شورای مرکزی حزب اعتماد ملی چه فردی جایگزین وی می شود، گفت: کنگره این حزب با حضور نمایندگانی از خانه احزاب، مجلس، امیری اصفهانی معاون دادستان و نمایندگان وزارت کشور در کمیسیون ماده 10 احزاب به شکل منظم برگزار شد.

سخنگوی حزب اعتماد ملی ادامه داد: تمامی مدارک برای وزارت کشور ارسال شده است و این وزارتخانه روند بررسی صلاحیت ها را پیگیری می کند. مهم این است که شورای مرکزی دبیرکل خود را انتخاب کرده و دبیرکل نیز قائم مقام خود را برگزیده است و وی نیز وظایف دبیرکلی را انجام می دهد به همین جهت خللی در این حزب به وجود نیامده است و در این باره مسیر قانونی طی می شود.

وی درباره شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان هم گفت: هدف ما این است که شورا به صورت جبهه ای عمل کند و از تصمیماتی که منجر به باند بازی و گروه بازی می شود، اجتناب شود. تلاش می کنیم شورای شهر تهران که بر آمده است از تصمیم شورای عالی سیاست گذاری است به صورت جبهه ای عمل کند. به همین دلیل اعضایی که از شورای مرکزی اعتماد ملی در شورای شهر حضور دارند تمام همتشان این است در تصمیم‌گیری‌ها با محوریت جبهه باشد.

**باید با داروغه ها برخورد شود

گرامی مقدم در پاسخ به پرسشی درباره اعدام سلطان سکه، گفت: به عنوان یک فعال سیاسی و فردی آرمانگرا معتقد به برخورد دستگاه قضایی با داروغه ها هستم نه دزدان. اعدام داروغه ها می تواند جلوی فساد را بگیرد.

وی افزود: تجربه نشان می دهد اعدام امثال فاضل خداداد یا امیرخسروی و... نتوانسته است جلوی فساد را بگیرد. دزدها یک طرف عرضه و داروغه ها سوی دیگر تقاضا در بازار هستند. اگر تقاضایی از سوی آنها برای فساد نباشد دزدها فرصت تاراج پیدا نمی کنند. حداقل برخوردها به شکل مساوی باشد.

**انتخاب روسای 9 کمیته حزب اعتماد ملی

گرامی مقدم به برگزاری جلسه روز جمعه حزب اعتماد ملی اشاره کرد و اظهار داشت: در این جلسه گزارش عملکرد دفتر سیاسی و کمیته مناطق این حزب قرائت شد و سپس درباره سفر الیاس حضرتی، قائم مقام دبیرکل حزب به استان های یزد و خوزستان گزارشی ارائه شد.

وی افزود: در ادامه، افشانی گزارشی از عملکرد خود در دوران تصدی در شهرداری تهران ارائه کرد و سپس اعضای شورای شهر تهران درمورد روند انتخاب حناچی و تلاش های دولت و وزارت کشور نظرات خود را مطرح کردند.

سخنگوی حزب اعتماد ملی به انتخاب روسای 9 کمیته حزب در جلسه شورای مرکزی اشاره و خاطرنشان کرد: براساس آرا ، محمد جواد حق شناس رییس کمیته انتخابات، محمدعلی افشانی رییس کمیته بین الملل، محمد صادق جوادی حصار رییس کمیته تشکیلات، ابراهیم امینی رییس کمیته انضباطی، اسماعیل گرامی مقدم رییس کمیته حمایت، حسن کریمیان رییس کمیته مناطق، فیروز محمودی رییس کمیته آموزش و حجت نظری رییس کمیته روابط عمومی حزب اعتماد ملی انتخاب شدند.

سیام**3202**ا.ع**1336

خواندن خبر در سایت منبع

مافی: استیضاح پرکارترین وزیرخارجه پس از انقلاب، غیرمنطقی است/ اظهارات ظریف برخی را آشفته کرده است

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
مافی: استیضاح پرکارترین وزیرخارجه پس از انقلاب، غیرمنطقی است/ اظهارات ظریف برخی را آشفته کرده است
ایلنا نوشت: استیضاح محمد جواد ظریف در حالی با امضای ۲۴ نفر از نمایندگان مجلس، تقدیم هیات رئیسه شده است که این استیضاح با مخالفت بسیاری از نمایندگان و چهره های سیاسی روبرو شده است.

پروانه مافی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی به عنوان یکی از مخالفان استیضاح ظریف با بیان اینکه آقای ظریف یکی از پرکارترین و زیرک‌ترین دیپلمات‌های پس از انقلاب اسلامی است، می‌گوید: این استیضاح غیرمنطقی است، از استیضاح‌کنندگان می‌خواهم به مردم پشت نکنند و برای همراهی با آنها، امضای خودشان را پس بگیرند.

عضو هیات رئیسه کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در ادامه با بیان اینکه اگرچه این استیضاح باعث روشنگری‌های بیشتری خواهد شد، می‌گوید: مطمئنا آقای ظریف از حمایت بالای نمایندگان در مجلس برخوردار خواهد شد؛ چراکه فضای حداکثری مجلس در راستای تایید ایشان است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در ادامه افزود: آقای ظریف یکی از عاقل‌ترین، منطقی‌ترین و پرکارترین دیپلمات‌های بعد از انقلاب هستند و تلاش‌های خلاقانه ایشان در حوزه سیاست خارجی توانسته است در سال‌های اخیر مشکلات زیادی را از کشور دور کند و مصیبت‌های بزرگی را از بین ببرد لذا این استیضاح دراین موقعیت بسیار نادرست بوده و تلاش‌های صادقانه یک دیپلمات شریف، عاقل و منطقی را زیر سئوال می‌برد.

عضو فراکسیون امید مجلس در خصوص اینکه این استیضاح چه میزان به مصاحبه آقای ظریف در مورد پولشویی برمی‌گردد، گفت: مصاحبه‌ای که وزیر خارجه در خصوص پولشویی داشته موجب شد جمع حداقلی‌ را که در مجلس حضور دارند بسیار آشفته کند و آنها از این موضوع عصبانی شوند و تصمیم به طرح استیضاح بگیرند.

مافی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه صحبت‌هایی که ظریف در خصوص پولشویی داشته قابل دفاع است، یادآور شد:  همانطور که دیدیم افراد بسیاری  در این رابطه از ظریف دفاع کردند.

 وی گفت: اگر این استیضاح در صحن علنی مطرح شود، ایشان با دفاع خوبی که خواهد داشت به روشنگری بیشتر خواهد پرداخت و به نظرم به افشای مفاسد جدی‌تری خواهد انجامید اما با همه این مسائل، به نظر می‌رسد در شرایط کنونی که با دشمن خارجی روبرو هستیم و هر روز فشارهای بیشتری را از سمت ترامپ متحمل می‌شویم، نباید کسی را که مدیر سیاست خارجی کشور است، تضعیف کنیم؛ از همین رو از همکارانی که این استیضاح را امضاء کرده‌اند می‌خواهم که برای همراهی با مردم ایران، امضاهای خودشان را پس بگیرند تا این استیضاح به صحن علنی مجلس نرود.

خواندن خبر در سایت منبع

استیضاح ظریف با محورهایی فربه اما ناکارآمد

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
استیضاح ظریف با محورهایی فربه اما ناکارآمد
ایرنا نوشت: تازه ترین فصل از سریال استیضاح وزرای دولت، به وزیر خارجه کابینه تدبیر و امید اختصاص یافته است. استیضاحی که محورهای آن تکرار مباحثی فربه اما فاقد کارکرد مشخص است.

سرانجام پس از هفته ها بحث و تحلیل و تهدید محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه یکشنبه ۱۱ آذرماه در کمیسیون امنیت ملی مجلس حضور می یابد تا پاسخ گوی سوالات تکراری اما تامل برانگیز شماری از نمایندگان مجلس باشد. موضوعات مطرح شده در طرح استیضاح ظریف جز یک مورد که همان نیز بهانه جنجال هاست، مباحثی تازه نیستند. ایراداتی که برخی از نمایندگان مجلس به گفته خود آن ها، بارها پاسخ آن را از ظریف دریافت کرده اند اما همچنان بر بنای عدم اقناع خود طبقات تازه ای می افزایند. گرچه همانگونه که گفته شد سخن کوتاه ظریف درباره پولشویی بنیان تازه ترین تکاپو برای استیضاح اوست اما این قصه سر دراز دارد. سری که در هیچ منطقی ریشه ندارد و همین هم کار ذهن منطق محور ظریف را با چالش مواجه کرده است. اینکه چرا آن سفیر در آن کشور است واین سفیر در این کشور، یا ضعیف بودن مواضع وزات خارجه در محکومیت فاجعه منا و یا کم کاری این وزارت خانه در حوزه اقتصاد در فهرست همان موضوعات فاقد استدلال است که تا ابد الدهر هم پاسخ های ظریف به آن ها، نمایندگان جبهه پایداری در مجلس را اقناع نخواهد کرد. اگر از موضوع اشاره ظریفِ ظریف به پولشویی بگذریم که بسیار مورد توجه و تحلیل قرار گرفت، می توان محورهای استیضاح را در چند محور خلاصه کرد: اعزام سفیران، مواضع وزارت خارجه در رویدادهای مختلف و گسترش دیپلماسی اقتصادی و روابط دوجانبه. هرکدام از موضوعات مطرح شده در استیضاح مواردی کلی و سلیقه محور هستند که برای بررسی هر کدام از آن ها باید ساعت ها وقت و انرژی گذاشته شود. عقل و انصاف اما حکم می کند که این وقت برای حراست از منافع ایران در مباحث کارآمدتری گذاشته شود.**سلیقه سفارتی ظریف باب طبع نمایندگان پایداری نیست

دقت در محورهای طرح استیضاح وزیر امور خارجه نشان می دهد دو محور از محورهای یازده گانه به موضوع سفیر اختصاص دارد. در یکی از آن ها سفیری به ناکارآمدی متهم می شود و در محور دیگر از نبود سفیر در برخی از کشورها انتقاد می شود. اعزام سفیر به نقاط مختلف جهان موضوعی کاملا تخصصی و در حیطه اختیارات وزارت خارجه و وزیر است. بنا به مصالح و منافع کشور، وزیر تصمیم به اعزام شخصی به عنوان سفیر می گیرد و در این اعزام گزاره های بی شماری در نظر گرفته می شود. ممکن است در میان سفرای اعزام شده، افراد ناکارآمد هم وجود داشته باشند و مانند دوره دولت پیشین هنجارهای اخلاقی کشور میزبان را هم نادیده گرفته و موجبات سرافکندگی کشور را فراهم کند و حتی مورد پرسش نماینده ای نیز قرار نگیرد. هر وزیری بنا به دیدگاه سیاسی دولت درباره این اعزام تصمیم می گیرد که درباره ظریف و دولت تدبیر و امید این دیدگاه وسلیقه مورد پسند شماری از نمایندگان نبوده است. این تفاوت سلیقه، ریشه در تفاوت عقیده ظریف و جبهه پایداری دارد. نمایندگان منتسب به این جبهه دیپلماسی را عرصه خواندن بیانیه های پرشور استکبارستیزانه و شعارهای انقلابی می دانند، مذاکره را ذلت و گفتگو را عار می پندارند، بی آنکه در پی منفعتی از این شعارزدگی برای ایران باشند. در برابر این دیدگاه، ظریف، با آگاهی از قواعد بین المللی در روابط میان کشورها و نیز با یقین به وجود دوستان و دشمنان ناپایدار، تنها راه به شکست کشاندن نقشه های ایران هراسانه را، رفع سوتفاهمات در سایه گفتگو می داند. ظریف در بیش و پیش از آنکه در پی ماجرا جویی در سیاست خارجی باشد، تلاش می کند تا منافع ملی ایران را از چنگال اژدهای هفت سری که با دلارهای نفتی سعودی تغذیه و در استودیوهای صهیونیستی تقویت می شود، با زبان لَیّن بیرون کشد و دقیقا برای همین موضوع آموزش دیده است. همین دیدگاه ظریف در اعزام سفیران به اقصی نقاط جهان هم تسری می یابد و در هریک از این اعزام ها به دنبال تامین منافع ملی است. سفارتخانه و سفیر بر اعتبار رای مردم به سلیقه ظریف چیده و اعزام می شوند و رقیب باید به این قاعده بازی احترام بگذارد.**مواضع وزارت خارجه ماجرا نمی جوید

سه سال و سه ماه از فاجعه منا که منجر به شهادت تعداد زیادی از هموطنان در مناسک حج شد می گذرد، گرچه این رویداد تلخ هرگز از اذهان و قلوب ملت ایران فراموش نخواهد شد اما احضار و استیضاح وزیر امور خارجه آن هم به دلیل موضع وزارت امور خارجه در قبال این فاجعه که منفعلانه خوانده شده، عجیب به نظر می رسد. موضعی که شماری از نمایندگان مجلس آن را انفعال می خوانند شامل محکومیت شدید اللحن سخنگوی وزارت امور خارجه درباره این فاجعه و نیز رایزنی با کشورهای دیگر در زمینه تشکیل کمیته حقیقت‌یاب بوده است تا با بهره گیری از وکلای ماهر بتواند از منظر بین المللی سعودی ها را درباره این ناکارآمدی مورد بازخواست قرار دهند. در این حوزه هم شیوه برخورد تیم ظریف متفاوت است، استفاده از قوانین بین المللی به جای بالا رفتن از دیوار سفارت خانه. شیوه برخوردی که بازهم به مذاق عده ای خوش نیامده و آن را انفعال می نامند. موضع اقتدار در گفتمان ظریف پایبندی به قوانین بین المللی و بهره گیری درست از آن ها در راستای صیانت از حقوق مردم ایران است. در این مسیر اما نه تنها در داخل بلکه در خارج نیز به ویژه درباره عربستان سعودی و فاجعه منا با محدودیت هایی روبروست . برخی از کشورهایی که در این فاجعه شهروندان خود را از دست داده اند وابستگی پنهان و آشکار به دلارهای سعودی دارند و در این راه ایران تنها به نظر می رسد.**رابطه با کشورها برای منافع نه شعار

استیضاح کنندگان ظریف رابطه ایران با کشورهای دیگر را نه از دیدگاه دولت تدبیر و امید که تداوم همان مشی پیشین می دانند، از همین روست که عدم توجه کافی به توسعه و فعال کردن روابط با عموم کشورها در قاره آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین را به عنوان محور استیضاح مطرح می کنند. نکته فراموش شده از دیدگاه این گروه میزان اهمیت کشورهای مختلف در معادلات بین المللی است. واقعیت این است که اهمیت استراتژیک کشوری مانند فرانسه به عنوان ششمین اقتصاد برتر جهان با ونزوئلای در آستانه فروپاشی اقتصادی، قابل مقایسه نیست. واقعیت تلخ دیگر هم این است که قدرت سیاسی وتاثیرگذاری ترزا می به مراتب بیشتر از اکیلیلو دونین، رییس‌جمهوری کومور است. ظریف می داند که در برهه کنونی باید با این واقعیات تلخ دیپلماسی خود را برنامه ریزی کند و استراتژی های خود را بچیند. کشورهای آمریکای لاتین و برخی از کشورهای آسیاسی و آفریقایی در اولویت این چینش رتبه دوم را به خود اختصاص می دهند. هرچند که هیچ فکت و داده ای برای عدم توجه کافی به این کشورها در محور استیضاح ارائه داده نمی شود.**استیضاح ظریف، در پی چیست؟

به گواه نظرسنجی های معتبر از مردم محمدجواد ظریف از محبوب ترین سیاست مداران ایران طی چهاردهه گذشته بوده است. سیاستمداری که گرچه مورد اعتماد رییس دولت اصلاحات و مورد حمایت جریان اصلاح طلبی است اما با توجه به اینکه در صف نخست دفاع از ایران در مجامع بین المللی قرار دارد باید عملکرد او را نه به عنوان یک شخصیت سیاسی-جناحی، بلکه چهره ای فرا جناحی مورد ارزیابی قرار داد. شاید به همین دلیل است که عقلای قوم و مراجع تقلید هم به دفاع از او برخواسته اند و بارها در کلام رهبری از او به عنوان فردی امین و صدیق نام برده شده است. اگر با چنین حسن نظری به فرمانده ایران در میدان مبارزه نرم و پیچیده دیپلماسی بنگریم اختلاف دیدگاه در این عرصه با استراتژی استیضاح، به وسیله ای برای تضعیف این فرمانده بدل و از این فرصت قانونی برای تکرار مکررات استفاده نمی کنیم. ۲۱۴۲۱۴

خواندن خبر در سایت منبع

حضور ظریف در جلسه فراکسیون امید/ حمایت امیدی‌ها از وزیر خارجه

ایسناخبرگزاری ایسنا
حضور ظریف در جلسه فراکسیون امید/ حمایت امیدی‌ها از وزیر خارجه
یک عضو هیات رییسه فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی از بررسی موضوع استیضاح وزیر امور خارجه با حضور ظریف در جلسه هیات رییسه این فراکسیون خبر داد.

عبدالکریم حسین زاده در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: نشست صبح امروز (یکشنبه‌) هیات رییسه فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با حضور کمیته‌ های سیاسی و اقتصادی این فراکسیون برگزار شد. در این نشست آقای ظریف و برخی از همکاران ایشان از وزارت امور خارجه حضور یافتند و موضوع استیضاح آقای ظریف مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وی با اشاره به اعلام مخالفت رییس فراکسیون امید با استیضاح وزیر امور خارجه، اظهار کرد: البته روال فراکسیون این است که جلسه مجمع عمومی تشکیل می‌شود و در این باره رای‌گیری خواهد شد، اما آن چه که مسلم است این استیضاح پیش از این که در حوزه اختیارات وزیر امور خارجه باشد رنگ و بوی سیاسی به خود گرفته است.

این عضو هیات رییسه فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با اشاره به ارائه توضیحات ظریف درباره این استیضاح گفت‌: با توجه به این که امروز جلسه استیضاح در کمیسیون امنیت برگزار می‌شود منتظر هستیم نتیجه‌ این جلسه را ببینیم و بعد از آن در این باره تصمیم گیری کنیم.

حسین زاده در ادامه اضافه کرد: آقای ظریف در این جلسه همچنین در مورد CFT و تغییرات اعمال شده در آن به تبیین نظر وزارت امور خارجه پرداخت.

خواندن خبر در سایت منبع

فضای مجلس پیش از استیضاح ظریف

دنیای اقتصادخبرگزاری دنیای اقتصاد
فضای مجلس پیش از استیضاح ظریف
دنیای اقتصاد : امروز موعد حضور محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس است تا به سوالات متقاضیان استیضاحش پاسخ دهد. طرح استیضاح ظریف در شرایطی مطرح شده که به جز نمایندگان متقاضی استیضاح که ۲۴ نفر هستند، هنوز کسی در حمایت از این طرح اعلام نظر نکرده است.

دیروز هم محمدرضا عارف رئیس فراکسیون امید مجلس در یادداشتی که به مناسبت روز مجلس منتشر کرد، مخالفت شدید خود را با طرح استیضاح ظریف اعلام و تاکید کرد که «در شرایط کنونی طرح استیضاح ظریف به هیچ وجه پسندیده نیست.» اما این پایان انتقادها از طرح استیضاح وزیر امور خارجه نیست؛ وزیری که ۲۹ مرداد سال گذشته با رای موافق ۲۳۶ نماینده در مقابل ۲۶ رای مخالف و ۲۶ رای ممتنع برای دومین بار وزیر امور خارجه دولت روحانی شد. در ادامه انتقادها از این طرح استیضاح، محمود صادقی نیز آن را «انتقام‌گیری از برجام» معرفی و تاکید کرد که این استیضاح برای استیضاح‌کنندگان بازی دوسر باخت است. از سوی دیگر علیرضا رحیمی، عضو کمیسیون امنیت ملی و یکی از اعضای هیات‌رئیسه مجلس هم این «استیضاح» را «تکراری» و حاصل «موج‌سواری مخالفان» خوانده است. محمدرضا عارف در یادداشت خود با تاکید بر اینکه وزیر امور خارجه‌ به فرموده رهبر معظم انقلاب، یک چهره انقلابی و مؤمن است، گفت: ظریف در مقطع فعلی با پشتوانه ملت ایران در برابر زیاده‌خواهی‌های قدرت‌های بزرگ ایستادگی کرده و حضورش در رأس دستگاه دیپلماسی کشور باعث عزت ایران در مجامع بین‌المللی شده است و طرح استیضاح ایشان در شرایط فعلی به هیچ‌وجه پسندیده نیست.محمود صادقی هم در گفت‌و‌گوی دیروز خود با «عصر ایران» گفت: اینکه آقای ظریف در مورد موضوعی صحبت و عده‌ای در مجلس این مساله را بهانه کنند که وی را استیضاح کنند، بلاوجه است. این عضو فراکسیون امید با تاکید بر اینکه ظریف نماد سیاست خارجی ماست و پیش کشیدن استیضاحش تضعیف وزیر خارجه ایران در برابر مخالفان کشور است، گفت: «هدف آقایان از طرح استیضاح ظریف انتقام‌گیری از برجام است.»

این نماینده اصلاح‌طلب مجلس با تاکید بر این نکته که نمایندگان می‌توانند از اختیارات نمایندگی‌شان در هر زمانی استفاده کنند و استیضاح جای نگرانی ندارد، گفت: البته آقای ظریف می‌تواند این مساله را تبدیل به یک فرصت و حقایقی را بیان کند. صادقی با بیان اینکه مجلس پشتیبان ظریف است، تاکید کرد: آقای ظریف در پاسخ به چند سوالی که این اواخر در مجلس از وی شد به خوبی پاسخ گفتند و اکثریت مجلس نیز با وی همراه بودند، قطعا این بار نیز به خوبی از خودشان دفاع و اکثریت مجلس نیز از وی حمایت می‌کنند. به گفته صادقی «این استیضاح برای استیضاح‌کنندگان بازی دوسر باخت است.» در همین حال علیرضا رحیمی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به جلسه امروز این کمیسیون با حضور ظریف و متقاضیان استیضاح در یادداشتی که در کانال تلگرامی خود منتشر کرد، با تاکید بر اینکه در این جلسه سوال‌های تکراری از ظریف در قالب استیضاح مطرح می‌شود، به هر 11 محور این طرح استیضاح پاسخ داد.  پاسخ به سوالات تکراری

او با اشاره به نخستین محور این استیضاح که اصلی‌ترین محور آن نیز است، در پاسخ به چرایی «اتخاذ مواضع ناصواب از جمله اتهام پولشویی به جمهوری اسلامی»، نوشت: «مخاطب پولشویی در سخنان ظریف نه نظام بود و نه مخالفان FATF  برخی به خود گرفته و برآشفته شده‌اند که کدها بیشتر عیان نشود.» رحیمی محور دوم استیضاح یعنی «بی‌توجهی به اقتصاد در دیپلماسی» را تکراری خواند و نوشت: «دو بار در مجلس دهم سال ۹۶ و ۹۷ و یکبار در مجلس نهم همین سوال عینا از آقای ظریف به‌طور رسمی در کمیسیون امنیت ملی مطرح شد، ازجمله توسط آقای پورابراهیمی و چند نماینده دیگر. فعال کردن معاونت اقتصادی در وزارت‌خارجه با ایجاد تغییرات جدید ساختاری در تشکیلات وزارتخانه از اهم پاسخ‌ها به این سوال بود.»  این نماینده مجلس همچنین در پاسخ به محور چهارم درباره «استفاده از برخی سفیران ناکارآمد از باب نمونه سفیر ایران در استرالیا» نوشت: «یکبار در سال‌جاری همین سوال در کمیسیون مطرح و به‌طور مصداقی سفیری را نام بردند که ظریف به‌طور مبسوط و البته محرمانه توضیحات لازم را ارائه داد. اکنون مصداقی جدید طرح شده و فردا هم شاید مصداقی جدیدتر در راه باشد.» رحیمی در پاسخ به محور پنجم استیضاح یعنی «عدم انتخاب سفیر برای برخی کشورهای دوست مانند چین و هند»، تاکید کرد: «حداقل دونوبت چنین سوالی در کمیسیون مطرح شده در خصوص کشورهای چین، هند و عمان. دکتر ظریف همه اقدامات و محدودیت‌ها و ملاحظات خود را برای انتخاب سفیر در کشورهای مهم به تفصیل بیان کرده است. برخی مطالب محرمانه در فرآیند انتخابش را هم گفت.»

او با اشاره به موضوع «دستگیری دیپلمات‌های ایرانی در کشورهای اروپایی به بهانه‌های واهی و عدم مقابله به مثل» که ازجمله محورهای این استیضاح است، توضیح داد: جدیدترین سوالی که از ظریف در ماه گذشته در کمیسیون مطرح شد موضوع دستگیری یکی از دیپلمات‌های ما در اروپا بود. وزیر خارجه توضیحات مفصل و محرمانه‌ای را مطرح کرد و البته برخی گلایه‌هایش را هم از مداخلات کلی، به‌طور سربسته گفت. نکته جالب اینکه طراحان استیضاح انتظار مقابله به مثل و دستگیری دیپلماتی اروپایی در ایران از ظریف را دارند و مطرح کرده‌اند.» این عضو هیات‌رئیسه مجلس با اشاره به یکی دیگر از محورهای استیضاح مبنی‌بر «به‌کارگیری افراد نامطمئن در مذاکرات حساس و مهم» نوشت: «حداقل دو مرتبه این سوال به‌طور رسمی از ظریف در کمیسیون و یک نوبت هم در صحن مطرح شده است. مرکزیت مانور مخالفان ظریف هم حضور آقای دری اصفهانی در مذاکرات بوده که بارها آقای ظریف گفته من شخص کاردان و مسلطی را انتخاب کرده‌ام و قبل از به‌کارگیری وی نیز استعلام کردم و پس از دریافت جواب مثبت از مراجع امنیتی از همکاری ایشان بهره گرفته‌ام.»حمایت همه‌جانبه

حمایت از ظریف در برابر این استیضاح تا امروز تنها به اصلاح‌طلبان مجلس محدود نشده است؛ اصلاح‌طلبان، برخی چهره‌های اصولگرا و حتی نمایندگان اصولگرای مجلس نیز به این جرگه پیوستند. حجت‌الاسلام حسین ابراهیمی، عضو جامعه روحانیت ازجمله چهره‌های اصولگرایی است که دیروز در گفت‌وگو با «انتخاب» تاکید کرد: «زمانی که زمامدار وزارت خارجه محمد جواد ظریف است، اعتقاد به استیضاح ندارم.» او با تاکید بر این نکته که «با طرح استیضاح، برای دشمنان خوراک تهیه می‌شود»، از متقاضیان استیضاح خواست «مانع کار ظریف نشوند». ابراهیمی با بیان اینکه ظریف در حال حاضر وزنه سیاست خارجه کشور را بر دوش می‌کشد، گفت: وزیر امور خارجه سعی دارد گسستگی‌هایی که از قبل پیش آمده یا پیش آورده‌اند را جبران کند بنابراین نباید با مسائلی مثل استیضاح مانع کار او شویم و باید بگذاریم به کار خود ادامه دهد.

عزت‌الله یوسفیان ملا، نماینده اصولگرای مجلس هم در گفت‌و‌گو با «ایلنا» با تاکید بر اینکه «ظریف صحبت نادرستی نکرد که از وی آدرس می‌خواهند» گفت: «می‌توانم آدرس همه پولشویی‌ها را به نمایندگان بدهم؛ اسامی همه قاچاقچیانی که میلیارد‌ها پول کثیف در این کشور مبادله می‌کنند. کسی وجود دارد که بگوید این پول‌ها کثیف نیست؟» او همچنین تاکید کرد که در وضعیت فعلی کشور کسی نمی‌تواند جایگزین جواد ظریف شود. از میان چهره‌های اصلاح‌طلب الهه کولایی، استاد دانشگاه نیز در گفت‌و‌گو با جماران، در واکنش به طرح استیضاح ظریف گفت: برخی به‌خوبی نشان دادند چه اندازه با شفافیت مخالفند. برای برخی گروه‌ها نه‌تنها منافع مردم و مصالح ملی موضوعیت ندارد، بلکه از هر ابزاری برای رسیدن به اهداف خود بهره می‌گیرند که یکی از آنها استیضاح است.»

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فارسفارس17 ساعت قبل
نماینده رژیم صهیونیستی در سازمان ملل متحد رویکرد فعلی فلسطینیان در مقابله با اشغالگری این رژیم را «خودکشی ملی» توصیف کرده و گفته فلسطینی‌ها باید تسلیم شوند. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «دنی دانون» نماینده رژیم صهیونیستی در سازمان ملل متحد دریادداشتی گفته که فلسطینی‌ها باید تسلیم شوند. بنا بر این گزارش، مقاله این نماینده صهیونیست که با عنوان «تسلیم شدن فلسطینی‌ها چه ایرادی دارد» در روزنامه «نیویورک‌تایمز»، مدعی شده که «علم به زمان دقیق تسلیم، نخستین گام برای صلح است». دبیر کمیته اجرایی سازمان آزادی‌بخش فلسطین اما گفته است که کوشنر می‌خواهد فلسطینینان شهرک‌سازی‌ها و اشغالگری‌ها و توقف مقاومت برای جذب سرمایه‌گذاری‌ را بپذیرند. (جزئیات بیشتر) معامله قرن طرحی به پیشنهاد دولت آمریکا و رژیم صهیونیستی و حمایت عربستان، برای پایان منازعه رژیم صهیونیستی با فلسطین و مقدمه‌ای برای عادی‌سازی روابط عربی اسرائیلی است.

فیلم/ دولت هم بازداشت زن نفوذی را تایید کرد

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل
گروهی از نمایندگان مجلس اردن خواستار رأی عدم اعتماد به دولت این کشور به دلیل شرکت در نشست منامه شدند. اعتمادآنلاین| گروهی از نمایندگان عضو ائتلاف «اصلاح ملی» در مجلس اردن خواستار رأی عدم اعتماد به دولت این کشور به دلیل شرکت در نشست مشترکی که توسط آمریکا و بحرین در منامه برگزار می‌شود، شدند. ۱۴ تن از نمایندگان عضو این ائتلاف با انتشار بیانیه‌ای در این مورد اعلام کرده‌اند که دولت اردن به رغم نظر منفی مردم و مجلس نسبت به نشست منامه، تصمیم گرفت در این نشست شرکت کند. مجلس اردن دارای ۱۳۰ نماینده است که از این میان ائتلاف اصلاح ملی ۱۴ کرسی آن را در اختیار دارند. دولت اردن تاکنون نسبت به بیانیه منتشرشده از سوی نمایندگان مجلس این کشور عکس‌العملی نشان نداده است.
موجموج1 روز قبل
به گزارش خبرنگار بین الملل خبرگزاری موج به نقل از خبرگزاری آناتولی ترکیه، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در حاشیه نشست جی ۲۰ در اوزاکا ژاپن با همتای ترکیه‌ای خود رجب طیب اردوغان دیدار می‌کند. به گفته یکی از مقام‌های ارشد کاخ سفید که به تشریح برنامه‌های سفر رئیس جمهور آمریکا به ژاپن جهت شرکت در نشست جی ۲۰ پرداخته است، موضوع خرید سامانه موشکی اس ۴۰۰ توسط ترکیه از روسیه و روابط دوجانبه در جلسه روسای جمهور ترکیه و آمریکا به بحث و بررسی گذاشته خواهد شد. ترامپ در نشست جی ۲۰، با رئیس جمهور چین ژی جی پینگ، رئیس جمهور روسیه ولادیمیر پوتین، ولیعهد عربستان سعودی محمد بن سلمان، نخست وزیر ژاپن شینزو آبه، نخست وزیر هند نارندرا مودی، صدراعظم آلمان آنگلا مرکل، و نخست وزیر استرالیا اسکات موریسون نیز دیدار و گفتگو خواهد کرد. ترکیه و آمریکا در ماه‌های اخیر در موضوع خرید سامانه اس ۴۰۰ توسط ترکیه از روسیه با یکدیگر در تنش و اختلاف نظر به سر برده‌اند. با این حال، ترکیه قرارد خرید سامانه اس ۴۰۰ از روسیه را قراردادی قطعی و غیرقابل تغییر خوانده است.
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین1 روز قبل
سرپرست فرمانداری ویژه دزفول: پیام خوزستان - دزفول- سرپرست فرمانداری ویژه شهرستان دزفول گفت: اقتصاد دزفول به فکر و خلاقیت بازاریان این شهرستان وابسته است لذا باید حمایت‌های لازم از این قشر صورت گیرد. وی افزود: بازار قدیم دزفول باید در تراز تجار و بازاریان این شهرستان و مطابق فرهنگ و اصالت این شهرستان باشد. اصالت بازار قدیم دزفول حفظ شودامام جمعه دزفول نیز در این همایش گفت: بازار هر شهر نمایانگر پیشینه فرهنگی و توسعه آن شهر است. امام جمعه دزفول گفت: باید اصالت بازار قدیم دزفول حفظ شود و صنوف مختلف ساماندهی شوند چرا که بازار قدیم کنونی در شان دزفول نیست. رئیس اتاق اصناف شهرستان دزفول نیز گفت: بازار دزفول در بین شهرستان‌ها و استان‌ها زبانزد است و باعث شده اهالی سایر شهرها اواخر هفته برای خرید، بازار دزفول را انتخاب کنند.
همشهریهمشهری1 روز قبل
آن‌طور که آمار نشان می‌دهد، تا پایان سال ۱۳۹۶، ۱۰ هزار و ۸۷ میلیارد تومان از بدهی دستگاه‌های دولتی به شهرداری شناسایی شده و در حال پیگیری برای تسویه است. از آنجا که بخشی از منابع مالی شهرداری از طریق تسهیلات بانکی تامین می‌شود و این سازمان به سیستم بانکی بابت این تسهیلات بدهکار است، دولت بدهی شهرداری به سیستم بانکی را با بدهی خودش تهاتر کرده است. آن‌طور که عبدالحمید امامی معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران به تازگی گفته است؛ بدهی شهرداری تهران به بانک‌ها بالغ بر ۳۰ هزار میلیارد تومان است. تا سال ۱۳۹۶، ۲ هزار و ۵۴۶ میلیارد تومان طلب شهرداری از دولت شناسایی شده و به تایید سازمان حسابرسی رسیده است. درآمدهای حاصل از مالیات بر ارزش افزوده هم که البته همیشه محل مناقشه میان دولت و شهرداری‌ها بوده، بخش دیگری از مطالبات شهرداری را تشکیل می‌دهد.

اخبار بیشتر