"عالِم سیاست" مروری بر زندگی شهید مدرس
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

"عالِم سیاست" مروری بر زندگی شهید مدرس

حوزه های علمیه باید تاریخ بخوانند/ ویژگی های شهید مدرس

مهرخبرگزاری مهر
حوزه های علمیه باید تاریخ بخوانند/ ویژگی های شهید مدرس
موسی نجفی، کارشناس تاریخ در مراسمی به مناسبت سالروز شهادت شهید مدرس گفت: متأسفانه امروز آگاهی طلاب از تاریخ اندک است و امروز حوزه های علمیه باید تاریخ بخوانند.

به گزارش خبرنگار مهر، موسی نجفی، عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و رئیس خانه بیداری اسلامی اصفهان به مناسبت روز شهادت شهید مدرس در جمع مرکز فرهنگی شهید مدرس اصفهان به ارائه سخن پرداخت و گفت: معمولاً شخصیت ها این گونه نیستند که در تمامی دهه های انقلاب دیده شوند، اما مرحوم مدرس کسی بود که در همه چهار دهه انقلاب اسلامی دیده شده است. امروز می‌خواهیم ببینیم مدرس برای دهه پنجم انقلاب هم حرفی برای گفتن دارد؟ مرحوم مدرس در دورانی مدرس شده اند که این همه نفوس ایرانی در قحطی از بین رفتند. برای خود من همیشه سوال بوده است که چرا امام(ره) این قدر از مدرس نام می‌برد و او را برجسته می‌کردند. آیا مرحوم مدرس مثلاً از مرحوم شاه آبادی و شخصیت‌هایی که امام در طول زندگی خود دیده اند چیزی فراتر داشته است؟ به عقیده من، نه نداشته است. او هم مانند هر انسان و سیاستمداری اشتباهات داشته است؛ هر چند کم.

وی افزود: چیزی در مدرس است که او را نسبت به سایر شخصیت‌ها برجستهتر می کند و برای امام هم برجسته می‌شود، حضور پررنگ او در مجلس است. مطابق با خاطرات امام، مدرس در مجلس برای ایشان مهم است.

وی با بیان اینکه بزرگی شخصیت مدرس در حد میرزای شیرازی است اما امتیاز او این است که در مجلس است، گفت: مجلس در نظام مشروطه کارایی بسیار بالایی دارد. همین الان هم مجلس اگر کارایی بیشتری داشت، می توانست قوی‌تر ظاهر شود. امام می‌خواهد بگوید که مجلس اگر شخصیت‌هایی مانند مدرس داشته باشد ارزش اش بالاتر می رود.

نجفی اظهار داشت: یکی از ابعاد مدرس که امروز خیلی به درد ما می خورد اعتدال است. مدرس بسیار معتدل است، در حالی که برخی فکر می‌کنند چون او بسیار شجاع است، پس افراطی است. او یک مشروطه‌خواه متعادل است که سعی می‌کند از مشروطه‌خواهی دفاع کند. دومین ویژگی او تدبیر است. البته بعد سوم او غیرت است. امروز اعتدال و غیرت طوری مطرح شده که در مقابل غیرت است. مدرس در حالی که شجاع است و ضد استبداد و استعمار است، آدم معتدلی هم هست.   

این پژوهشگر تاریخ گفت: شخصیتهای تاریخی از تجربه‌های تاریخی استفاده می‌کنند. شخصیتهای بزرگ هر روزشان نسبت به گذشته قوی تر است. آنها پلکانی هستند و تجربه کسب می‌کنند و نسبت به قبل بهتر عمل می‌کنند. شخصیت‌های تاریخی متوقف نمی شوند، البته انقلاب هم خودش رشد می کند و برخی در دهه های قبلی شخصیت هستند و حالا هم به زور می خواهند خودشان را جا کنند. خوب است که جایی به بازنشستگی فکر کرد، البته خاطرات و تجارب را بعدش بنویسند. مدرس هم خاطرات و تجاربی داشت که در کتاب زرد نوشت که البته معلوم نیست که این کتاب کجاست و چه شد؟! خاطره و خبری خوب است که جامعه را رشد بدهد، هر خبری هم ارزش مطالعه ندارد. ما به وسیله شخصیتهای خودمان باید مسیر انقلاب را پلکانی طی کنیم.

رئیس خانه بیداری اسلامی اصفهان افزود: مدرس شخصی است که از کنار وقایع به سرعت عبور نمی کند. مدرس می گوید آتش زدن تنباکو توسط تجار ارزش دارد، زیرا در راستای هدفی بزرگ است. او بعد از اصفهان به سامرا می رود و قیام تنباکو را برای میرزا شرح می دهد. مدرس در خاطراتش می گوید میرزا عظمتی فوق تصور داشت. وقتی وقایع را برای او تعریف کردم میرزا زد زیر گریه. میرزا گفت آنها قدرت روحانیت را دیدند و برای آن برنامه ریزی می کنند.

وی در ادامه گفت: جایی مدرس مرحوم سیدجمال را نقد می کند. او می گوید که چرا تو به میرزای شیرازی گفتی: ما ادراک البانک! این گونه حرف زدن با این مرجع توهین آمیز است. تو اصلاً چه کاره ای که این گونه حرف می زنی؟ این نشانه غیرت مدرس است.

موسی نجفی افزود: از نشانه های تدبیر مدرس این است که بعد از نهضت تنباکو به این فکر می رسد که در ایران باید بانک ملی تأسیس شود. او می گوید: وقتی من این توان مردم را دیدم، من را به فکر بانک ملی انداخت؛ در برابر بانک استقراض روس و بانک شاهنشاهی.

این کارشناس تاریخ اظهار داشت: رهبران بزرگ کسانی هستند که بر روی توان مردمشان حساب کنند و برنامه‌ریزی کنند. مدرس می‌گوید باید مواظب باشیم که توان مردم تمام نشود و ایمان مردم ته نکشد. مدرس می‌گوید ایمان مردم مثل انبار باروت است، باید مواظب باشیم این انبار نم نکشد.

موسی نجفی در ادامه گفت: مدرس می‌گوید ما تاریخ خوان کم داریم. من در قیام تنباکو سیاست را با حیله هایش دیدم و از آن زمان به مطالعه تاریخ اقوام و ملل پرداختم. امروز حوزه های علمیه باید تاریخ بخوانند، متاسفانه امروز آگاهی طلاب از تاریخ اندک است.

وی در پایان سخنان خود گفت: مدرس تنها با داد زدن سر رضاخان مدرس نشده است، بلکه او از تاریخ به خصوص از نهضت تنباکو درس عبرت گرفته است. ما هم امروز تجربه بزرگتری داشته ایم و باید از این ۴۰ سال درس بگیریم و به صورت پلکانی بالا برویم. مدرس تنباکو را عامل نهضت مشروطه می دانست. او دوام حکومت ها را از احترام مردم می دید. مدرس می گفت در قضیه تنباکو مردم احترام شاه را شکستند و این باعث مشروطه در آینده شد. بعد از شهادت حاج آقا نورالله بلافاصله مدرس تبعید می شود، زیرا او دیگر حامی اصلی خود را از دست داده بود. مدرس جمله ای تاریخی دارد که می‌ گوید: مردم ما می دانند که خوبان آنها تا کی خوبند و از چه  زمانی بد می‌شوند.

خواندن خبر در سایت منبع

سرمشق "مدرس" برای نمایندگان مردم در خانه ملت

تسنیمخبرگزاری تسنیم
سرمشق "مدرس" برای نمایندگان مردم در خانه ملت
مسئول نمایندگی ولی فقیه در سپاه محمد رسول الله(ص) از لزوم الگوگیری نمایندگان خانه ملت از شهید مدرس سخن گفت.

- اخبار فرهنگی -

حجت‌الاسلام محمد نعیمی مسئول نمایندگی ولی فقیه در سپاه محمد رسول الله(ص) در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا تاکید کرد: یکی از ویژگی‌های مرحوم مدرس شجاعت بالای ایشان در برخورد با مسائل سیاسی و اجتماعی بود.  شجاعت خصلتی است که تا انسان در صحنه عمل قرار نگیرد، نمی‌تواند شجاعت خود را محک بزند. شهید مدرس فردی بود که نسبت به مسائل سیاسی و اجتماعی و مصلحت‌ جامعه در عمل شجاعت خود را ثابت کرد و در این مسیر به شهادت رسید. شهید مدرس خود می‌گفت «خداوند دو چیز را به من نداد یکی ترس و دیگری طمع، هرکس با مصالح ملی و امور مذهبی همراه باشد، من هم با او همراهم و الا فلا.» 

وی افزود: در روایتی از امیرالمؤمنین(ع) وارد شده است «اَلشَّجاعَةُ عِزٌّ حاضِرٌ، اَلجُبنُ ذُلٌّ ظاهِرٌ؛ شجاعت عزّتى آماده و ترس ذلّتى آشکار است». از این جهت می‌بینیم پس از سال‌ها که از شهادت ایشان می‌گذرد، نام آیت‌الله مدرس بر سر زبان‌ها جاری است. امروز آحاد نمایندگان مردم باید از حداقل‌های شجاعت برخوردار باشند تا توانایی برخورد با مسائل ملی و بین‌المللی را داشته باشند.   مسئول نمایندگی ولی فقیه در سپاه محمد رسول الله(ص) ادامه داد: با مطالعه تاریخ زندگانی آیت‌الله شهید مدرس در می‌یابیم ایشان به عنوان نماینده مردم وقتی تصمیم به کاری می‌گرفت و یا یک جریانی را مورد نقد قرار می‌داد، به این فکر نمی‌کرد که بازتاب‌های آن کار گریبان او یا همفکرانش را خواهد گرفت و یا موجب تضعیف جایگاه او در انظار عمومی خواهد شد بلکه با تحلیل عمیقی که به مسائل ملی و بین‌المللی داشت اقدامات لازم را انجام می‌داد. یکی از ویژگی‌هایی که کارگزاران به ویژه نمایندگان مردم باید به آن توجه داشته باشند،‌ بهره‌مندی از این ویژگی شهید مدرس است. امام خمینی(ره) نیز اینگونه بود؛ از این جهت است که آیت‌الله مدرس بسیار مورد عنایت امام راحل بود. وجه تشابه شهید مدرس با امام خمینی(ره) از نگاه آیت‌الله استادی

مدرس می‌گفت شما فرنگی مآب‌ها فریفته اروپایی‌ها هستید

حجت‌الاسلام نعیمی برخورد عالمانه را یکی دیگر از ویژگی‌های شهید مدرس معرفی کرد و افزود: یک شخص اگر قصد دارد شجاعانه هم رفتار کند و یا یک تصمیمی اتخاذ کند، باید مبتنی بر علم باشد. اکنون شاهد نفوذ لوایحی هستیم که با وجود هشدارهای رهبر معظم انقلاب و بزرگان و نخبگان جامعه از خطرات آن‌ها، به سمت تصویب شدن حرکت می‌کنند. توجیهی هم که ارائه می‌دهند این است که کشورهای زیادی تابع این لوایح هستند. باید پرسید مگر آن کشورها تابع قوانین اسلام و تشیع هستند؟ مصوبات هر جامعه‌ای در وهله اول باید مبتنی بر گرایش‌های دینی آن جامعه باشد؛ استفاده از لوایحی که بر اساس مصلحت‌های اسلامی نیست چه جایگاهی می‌تواند داشته باشد؟ شهید مدرس کسی بود که در این راستا مبارزه کرد. ایشان در وهله اول می‌دید مصوبات مجلس چقدر بر اساس مبانی دین اسلام است. این خصلت آیت‌الله مدرس منور الفکران را وادار به واکنش کرد. شهید مدرس خطاب به نمایندگان فریاد می‌زد: «شما فرنگی مآب‌ها فریفته اروپایی‌ها هستید و الآن شما قوانین اروپا را بر ما تحمیل می‌کنید وظیفه من این است که هر قانونی را که مخالف شرع بدانم رد کنم و غیر از این تکلیف ندارم.»

انتهای‌پیام/ 

خواندن خبر در سایت منبع

وجه تشابه شهید مدرس با امام خمینی(ره) از نگاه آیت‌الله استادی

تسنیمخبرگزاری تسنیم
وجه تشابه شهید مدرس با امام خمینی(ره) از نگاه آیت‌الله استادی
دبیر شورای ‌عالی حوزه‌های علمیه ضمن بیان وجه تشابه شهید مدرس با امام خمینی(ره) گفت: وی الگوی بسیار خوبی برای سیاسیون ما در پیوند دین با سیاست بود.

- اخبار فرهنگی -

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا هشتاد و یکمین سالگرد شهادت آیت‌الله مدرس در بیت شریف آن شهید والامقام با حضور آیت‌الله استادی، دبیر شورای ‌عالی حوزه‌های علمیه، آیت الله رشاد، رئیس شورای سیاستگذاری حوزه‌های علمیه، نجفی قدسی، مدیر دارالقرآن علامه طباطبایی و جمعی از روحانیون و طلاب برگزار شد.

در ابتدای این مراسم آیت‌الله استادی با بیان اینکه شهید مدرس علاوه بر بُعد سیاسی دارای ابعاد علمی و معرفتی بود، گفت: متأسفانه یکی از معضلات جامعه ما در برخورد با علما، نگرش تک‌بُعدی به شخصیت آن‌هاست. شهید مدرس از این قاعده مستثنی نیست؛ مطالعه چهره سیاسی ایشان سایه بر ابعاد علمی و معرفتی وی انداخته است.

وی افزود: آیت‌الله مدرس در زمینه علمی بسیار کوشا بود. به گفته خود وی به مدت 13 سال از 30 استاد درس آموخت و در 24 سالگی به نجف اشرف سفر کردند. در آنجا به مدت 7 سال از صاحب کفایه و عُروه درس آموخت؛ بنابراین به مدت 20 سال از محضر اساتید استفاده برد. سپس پس از بازگشت به شهر اصفهان به مدت 10 سال تدریس حوزوی داشت.

وجه تشابه شهید مدرس با امام خمینی(ره) از نگاه آیت‌الله استادی - 5

آیت‌الله استادی درباره بُعد عبادی و عرفانی شهید آیت‌الله مدرس گفت: بهترین منبع برای فهم بُعد معرفتی این شهید بزرگوار خواندن خاطرات ایشان است. شهید مدرس زمانی که زندانی بودند برنامه منظم عبادی برای خود تعریف کرده بود. ختم صلوات، خواندن زیارت عاشورا، خواندن نماز قضای والدین و ... از برنامه‌های روزمره ایشان در زندان بود. ایشان الگوی بسیار خوبی برای سیاسیون ما در پیوند دین با سیاست هستند.شهید مدرس در 9 سال تبعید به خراسان چه می‌کرد؟

آیت‌الله استادی با بیان اینکه نباید فعالیت‌های سیاسی مانع پیشروی علمی و معرفتی روحانیون شود، گفت: وجه تشابهی که آیت‌الله مدرس با امام خمینی(ره) داشت، در فعالیت‌های علمی و معرفتی بود. هر دو بزرگوار تا حد اجتهاد به مطالعه پرداختند، اما زمانی که احساس کردند باید علیه ظلم قیام کرد، درس و بحث را رها کردند و به مبارزه پرداخت.

انتهای‌پیام/

خواندن خبر در سایت منبع

موشن گرافیک "عالِم سیاست" مروری بر زندگی شهید مدرس

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
خبرگزاری میزان- موشن گرافیک "عالِم سیاست" مروری بر زندگی آیت الله سیدحسن مدرس و مبارزاتش در مجلس تهران علیه رضاخان که منجر به شهادت ایشان گردید را مشاهده می‌کنید.

کد ویدیو دانلود

موشن گرافیک "عالِم سیاست" مروری بر زندگی شهید مدرس - 3

خواندن خبر در سایت منبع

شهید مدرس در ۹ سال تبعید به خراسان چه می‌کرد؟

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
شهید مدرس در ۹ سال تبعید به خراسان چه می‌کرد؟
خراسان نوشت: شهید مدرس که در زمان نمایندگی مجلس شورای ملی، به همراه نمایندگان اقلیت، نقش مهمی در ناکام ماندن طرح جمهوری رضاخانی ایفا کرد و سرانجام مانع به انجام رسیدن آن شد، پس از به قدرت رسیدن رضاشاه و با دستور او، شب ۱۷ مهرماه سال ۱۳۰۷ بازداشت و تبعید شد.

یکی از جنایات غیرقابل بخشش پهلوی اول، به شهادت رساندن آیت‌ا... سیدحسن مدرس بود؛ مجتهدی شجاع، آگاه، سخنور و سیاستمدار که همواره مانند سدی مستحکم در برابر خواسته‌های نامشروع پهلوی می‌ایستاد. شهید مدرس که در زمان نمایندگی مجلس شورای ملی، به همراه نمایندگان اقلیت، نقش مهمی در ناکام ماندن طرح جمهوری رضاخانی ایفا کرد و سرانجام مانع به انجام رسیدن آن شد، پس از به قدرت رسیدن رضاشاه و با دستور او، شب ۱۷ مهرماه سال ۱۳۰۷ بازداشت و تبعید شد.

روایتی از آن واقعه غم انگیز

روایت چگونگی تبعید شهید مدرس، بسیار غم‌انگیز و دردناک است. پاسی از شب گذشته بود که مأموران نظمیه، به سرکردگی سرتیپ درگاهی، به خانه آن مجتهد شجاع ریختند. شهید مدرس در اتاق شخصی‌اش، همان اتاقی که فقط نیمی از آن مفروش به زیلویی کهنه بود و اسباب آن به یک قوری، چند استکان و چند جلد کتاب خلاصه می‌شد، مشغول مطالعه بود. مأموران قصد ورود به اتاق را داشتند که با مقاومت فرزندان شهید مدرس روبه‌رو شدند. دقایقی بعد، اسماعیل آقا، سیدعبدالباقی و فاطمه‌بیگم، پس از ضرب و شتم، در اتاقی زندانی شدند. شهید مدرس، از اتاق بیرون آمد و به شماتت متجاوزان پرداخت و کار آن ها را غیرقانونی و غیرانسانی خواند. درگاهی که تأثیر سخنان او را بر مأمورانش می‌دید، آن ها را بیرون فرستاد و گروهی تازه نفس از مأموران را وارد خانه کرد؛ دیگر مجال ندادند که آیت‌ا...، عمامه‌اش را بر سر بگذارد و نعلین به پا کند؛ مدرس را مضروب کردند و درگاهی، در حالی که سید روی زمین افتاده بود، لگد محکمی به قفسه سینه او زد و دستور داد شهید مدرس را از میان دو ردیف سربازی که دو طرف کوچه ایستاده بودند، عبور دهند و سوار کامیونی کنند که قرار بود آن مجتهد بیدار دل را، به غربت تبعید ببرد. آسیبی که شهید مدرس از ضربه لگد سرتیپ درگاهی دید، تا مدت‌ها باعث آزار و رنج آن سید مبارز شد.

به سوی مقصدی نامعلوم

کامیون حامل آیت‌ا... مدرس، از تهران خارج شد و راهش را به سمت شرق کج کرد. هنوز مأموران نمی‌دانستند که مقصد تبعید کجاست. در این بین، تلگراف‌هایی بین تهران و مشهد رد و بدل می‌شد: «فرمانده محترم لشکر شرق؛ حسب‌الامر جهان‌مطاع مبارک ملوکانه ابلاغ می‌شود؛ سید حسن مدرس به سمت شرق تبعید و بدواً، مقرر گردد به گن‌آباد(گناباد) اعزام شود. مطابق پیشنهاد رئیس نظمیه خراسان، گن‌آباد صلاح نبود و قائن را مقتضی‌تر دیده‌اند. مع هذا از طرف اداره نظمیه خراسان ابلاغ گردیده است که در این مورد از آن فرمانده محترم نیز کسب نظریه نموده و به نقطه‌ای که صلاحیت آن برای توقف مشارالیه از طرف لشکر تصدیق شود، مشارالیه را اعزام دارند که در آن‌جا تحت نظر بوده و از مکاتبه و ملاقات او با وسایل مقتضیه جلوگیری شود.» در پاسخ، تلگرافی به این مضمون، به تهران ارسال شد: «ریاست محترم ارکان حرب کل قشون، عطف نمره ۳۷۳۱، به ملاحظاتی، گن‌آباد و قائن صلاحیت ندارد و به عقیده اینجانب، خواف بهتر است. همین قسم هم به نظمیه مشهد دستور داده شد.» به این ترتیب، پس از ساعت‌ها حرکت بی‌وقفه و عبور از جاده‌های خاکی و پر دست‌انداز، آیت‌ا... سیدحسن مدرس وارد خواف شد. انتخاب این شهر به این دلیل صورت گرفت که دژخیمان پهلوی گمان می‌کردند حضور اکثریت اهل سنت این منطقه، زمینه هر گونه فعالیت شهید مدرس را از بین می‌بَرَد؛ غافل از این‌که سخنان و آرمان‌های آیت‌ا...، چیزی نبود که درک آن فقط برای پیروان مذهبی خاص میسر باشد.

در محاصره مأموران دولتی 

جایی که شهید مدرس را در آن ساکن کردند، خانه‌ای قدیمی در وسط باغی بزرگ و مخروبه بود که به «ارگ» شهرت داشت و از چهار طرف، به وسیله ادارات دولتی و مراکز نظامی، محدود شده بود. در نزدیکی خانه، برجی قرار داشت که در تمام مدت شبانه‌روز، پاسبانی بر فراز آن نگهبانی می‌داد تا مبادا کسی با آیت‌ا... مدرس دیدار کند. نگهبانانی که در ماه‌های نخست برای او برگزیدند، مبتلا و معتاد به افیون و خود منشأ آزار و اذیت آن سید مبارز بودند. او در روزنوشت خاطراتش، در این باره می‌نویسد: «لیله جمعه ۲۵ بهمن ۱۳۰۸ – در اوایل شخصی مسمّی به میرزا علی اصغر که از اداره پلیس مشهد بودند با حقوق ماهی ده تومان به جای میرزا علی‌نقی خان وارد شدند. سن ایشان تقریباً سی سال، از صنف کسبه و صنعتگر بوده، قریب دو سال است وارد اداره پلیس شده اند، چون میرزا علی‌نقی‌خان هم از اداره پلیس بود، با ایشان سابقه داشت. روز ورود به من گفتند که این بیچاره هم مبتلا به تریاک است ... بعد از رفتن میرزا علی‌نقی‌خان، در حقیقت من دارای دو مأمور مبتلا به تریاک و مصاحب غیرمأنوس شدم ... [به همین دلیل،] در امورات و معیشت من، حتی آب و نان، بسا می‌شد که از موقع خود به تأخیر می‌افتاد [و این افراد اهمیتی نمی‌دادند] ... در عرض دو ماه اسد(مرداد) و سنبله(شهریور)، وضعیت آن ها نسبت به من خیلی موجب تألم و تأسف گردید و این وضعیّات مقارن بود با شدت گرمی هوا و بعضی اعمال شاقه‌ای که اشتغال داشتم.»

شوق با مردم بودن، حتی در تبعید

شهید مدرس، بیش از ۹ سال از عُمر خود را در  تبعیدگاه گذراند. در این مدت، مردم با او آشنایی پیدا کردند و هرگاه که فرصتی دست می‌داد و اجازه خروج وی از تبعیدگاه صادر می‌شد، با مردم ملاقات می‌کرد، به درد دل‌های آن ها گوش می‌داد و حتی‌المقدور، به امورشان رسیدگی می‌کرد. این ارتباط، به ویژه پس از مأنوس شدن نگهبانان با وی و اظهار ارادت برخی از آن ها به سید، گسترش پیدا کرد. شهربانی، طبق مقررات، ماهانه مبلغی را به عنوان خرجی در اختیار شهید مدرس قرار می‌داد. طی چند سال و در اثر قناعت و پس انداز آن مبلغ ناچیز، مخارج ایجاد آب‌انباری در شهر خواف فراهم شد و با خرج آیت‌ا...، آن را برای رفع حوایج عمومی، بنا کردند. به گفته سید عبدالباقی، فرزند شهید مدرس که یک بار با وی در خواف ملاقات کرده‌ است، بیشتر مأموران و نگهبانان، مرید اخلاق او شده بودند و در حد توان، برای فراهم کردن آن‌چه او نیاز داشت، می‌کوشیدند.

انتقال به کاشمر

آبان‌ماه سال ۱۳۱۶، درست ۹ سال پس از ورود شهید مدرس به خواف، شهربانی وی را از لشکر شرق تحویل گرفت و به کاشمر منتقل کرد. بهانه انتقال آیت ا... مدرس به کاشمر، ناامنی‌های منطقه خواف بود. اواخر آبان‌ماه، پاسیار منصور وقار به عنوان رئیس شهربانی خراسان منصوب شد و رکن‌الدین مختار، رئیس شهربانی کل کشور، فرمان به قتل رساندن آیت‌ا... سیدحسن مدرس را به وی داد. وقار پس از ورود به مشهد، دو مأمور به نام‌های جهانسوزی و حبیب خلج، معروف به شمر و میرغضب را ظاهراً به عنوان بازرسی و در حقیقت برای به شهادت رساندن مدرس، به کاشمر اعزام کرد و آن ها، مأموریتشان را در حالی که سید، روزه بود، به انجام رساندند و او را در دهم آذرماه سال ۱۳۱۶، در غربت و مظلومیت، به شهادت رساندند.

خواندن خبر در سایت منبع

بازدید شهردار تهران از خانه موزه مدرس

مهرخبرگزاری مهر
بازدید شهردار تهران از خانه موزه مدرس
پیروز حناچی شهردار تهران به مناسبت سالگرد شهادت شهید سید حسن مدرس از خانه موزه مدرس بازدید کرد.

نظرها

در ادامه بخوانید

وقتی یک فیلم امنیت ملی را به خطر می‌اندازد!

الفالف1 روز قبل
وقتی یک فیلم امنیت ملی را به خطر می‌اندازد! گروه فرهنگی الف، ۳۰ تیر ۱۳۹۸، ۱۵:۵۹ ۳۹۸۰۴۳۰۱۳۹رضا زهتابچیان، کارگردان فیلم سینمایی «دیدن این فیلم جرم است» در واکنش به ۵ ماه کش و قوس اکران این فیلم، با انتشار سکانسی کنایه‌آمیز از فیلمش در اینستاگرام، نوشت: وقتی یک فیلم، امنیت ملی را به خطر می‌اندازد!

وزش باد شدید و وقوع روان‌آب در شرق کشور

مهرمهر17 ساعت قبل
طبق گزارش هواشناسی در سرخس هوا از ۵۰ درجه کاهش یافته و در شمال کشور بارش باران خواهیم داشت و بارش‌های جنوب شرق کشور در حالت هشدار است و احتمال وقوع روان‌آب و برخورد صاعقه وجود دارد.

تبدیل شدن طلاق در عراق به یک پدیده

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش شبکه تلویزیونی الاتجاه عراق، با توجه به مشکلات زیادی که جامعه عراق از آنها رنج می‌برد در این میان طلاق نیز مانند آتش به جان جامعه عراق افتاده است. نتایج تحقیق شورای عالی قضایی نشان می‌دهد در هر ساعت ۱۰ مورد طلاق در عراق ثبت می‌شود. یک عراقی گفت: "علل افزایش طلاق، بسیار زیاد است اما بیکاری در صدر این علل قرار دارد. اجاره بها نیز بسیار بالاست. «یک عراقی دیگر گفت:» علل طلاق، زیاد است که شرایط اقتصادی و اجتماعی از جمله آنهاست. دادگاه شورای عالی قضایی نیز چند روز پیش اعلام کرد در هر ساعت در عراق ۱۰ طلاق ثبت می‌شود.
برنابرنا1 روز قبل
دانشمندان طبق تحقیقاتی متوجه شدند که تغییر رنگ بشقاب می‌تواند از پرخوری جلوگیری کرده و در نتیجه باعث کاهش غذای مصرفی توسط افراد شود. به گزارش گروه اجتماعی برنا؛ دانشمندان طبق تحقیقاتی متوجه شدند که تغییر رنگ بشقاب می‌تواند از پرخوری جلوگیری کرده و در نتیجه باعث کاهش غذای مصرفی توسط افراد شود؛ طبق این تحقیقات پیرامون راه‌های سریع کاهش وزن وقتی شما رنگ بشقابتان را تغییر می‌دهید، توجه شما به این تغییر رنگ جلب شده و میزان غذای کمتری را نوش جان می‌کنید.

نمایشگاه حقوق بشر آمریکایی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
عصرایران- «عصر جدید» مسابقه استعداد یابی که احسان علیخانی، آن را برای شبکه سه تلویزیون ساخته است این روزها بسیاری از نگاه‌ها را به سمت خود جلب کرده است. رویا نونهالی، آریا عظیمی نژاد، سیدبشیر حسینی و امین حیایی داوران این برنامه هستند. در آخرین رای گیری این برنامه حدود ۷ میلیون نفر شرکت کرده بودند و نفر برنده حدود ۴ میلیون ۳۰۰ هزار رای آورد. حالا می‌خواهیم در ۹۰ دقیقه گفت‌وگو در مورد این برنامه با هم گفت‌‌وگو کینم. ۱- برنامه عصر جدید را نگاه می‌کنید؟ ۲- نظر شما درباره داورهای این برنامه چیست؟ نظرهای آنها را تخصصی می‌دانید؟ ۳- اگر استعدادی دارید، حاضرید در این برنامه شرکت کنید؟ ۴- مهم‌ترین نقطه قوت و ضعف این برنامه چیست؟ زمان این گفت‌وگو ۹۰ دقیقه است.

اخبار بیشتر