اخباری خوش برای معمولان
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

اخباری خوش برای معمولان

بهزیستی مدعی قانونی عدم به کارگیری معلولان در نهادها خواهد شد

مهرخبرگزاری مهر
بهزیستی مدعی قانونی عدم به کارگیری معلولان در نهادها خواهد شد
اصفهان- مدیر کل بهزیستی استان اصفهان گفت: بهزیستی مدعی قانونی عدم به کارگیری و استخدام معلوان در ارگان‌های مختلف خواهد شد.

به گزارش خبرنگار مهر،‌ مرضیه فرشاد ظهر یکشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: بنا بر تصویب قانون جامع حمایت از حقوق معلولان که اردیبهشت ماه امسال به تصویب رسید،‌ تمامی دستگاه‌ها موظف به استخدام سه درصدی معلولان شدند که در صورت عمل نکردن به این قانون،‌ بهزیستی خود مدعی قانونی  معلولان خواهد شد.

وی با بیان اینکه هیچ نهادی نمی تواند قانون استخدام سه درصدی معلولان را زیر پا بگذارد،‌ گفت: در این راستا آموزش و پرورش از بهزیستی تقاضای کارشناس برای استخدام معلولان در لیست انتظار کرده است و هم اکنون این قانون در حال اجرا است.

مدیر کل بهزیستی استان اصفهان با اشاره به اینکه ۱۰ درصد از جمعیت هر جامعه‌ای را معلولان تشکیل می‌دهند، افزود: معلولیت تعاریف متفاوتی دارد که از خدشه به یک بند انگشت تا معلولیت‌های شدید را دربر می‌گیرد.

مدیرکل بهزیستی استان اصفهان با بیان اینکه در گذشته الگوی ثابتی برای تشخیص درصد معلولیت افراد نبود، تصریح کرد: تشخیص درصد معلولیت‌ها چند سالی است در ایران مانند دیگر نقاط دنیا با روش ICF انجام می‌شود و خدمات ارائه شده به معلولان و تشخیص درصد معلولیت آنها بر اساس اهمیت عضو دچار معلولیت شده و درصد تاثیر آنها در شغل و زندگی فرد تخمین زده می‌شود.

معلولیت‌های جسمی- حرکتی بالاترین و نابینایی کمترین جمعیت معلولان استان

وی از سه نوع معلولیت خفیف،‌متوسط و شدید خبر داد و گفت: بیشترین تعداد معلولیت‌ها را معلولان جسمی و حرکتی هستند که بالغ بر ۲۸ هزار نفر هستند و پس از آن را معلوان ذهنی با ۲۳ هزار نفر دربرگرفته است.

فرشاد کمترین جمعیت معلولان استان را نابینایان دانست و اظهار داشت:این در حالی است که در گذشته نابینایان بیشترین تعداد معلولان بودند و با انجام غربالگری ها و پیشگیری از تنبلی چشم،‌ هم اکنون تنها ۷ هزار نفر نابینا در سطح استان اصفهان داریم و به نوعی نابینایی را کنترل کنیم و از روند شیوع آن جلوگیری شده است.

فرشاد همچنین از انجام مشاوره ژنتیک در خانواده‌های دارای سابقه بیماری یا معلولیت خبر داد و افزود: در بهزیستی مرکز ژنتیک دولتی داریم که علاوه بر ارائه خدمت به مددجویان تحت پوشش بهزیستی، ارائه خدمات به چهار استان دیگر هم داریم .

وی از مرکز بهداشت استان خواست که اجازه ایجاد و معرفی مراکز مشاوره ژنتیک تحت پوشش بهزیستی را به بهزیستی بدهد، افزود: در این صورت عموم می‌توانند از این مراکز استفاده بیشتری داشته باشند.

مدیر کل بهزیستی استان اصفهان با بیان اینکه ۳۵ مرکز مشاوره ژنتیک در استان وجود دارد که بیشترین یارانه بهزیستی نیز به این امر اختصاص یافته است، ادامه داد: طی شش ماه نخست سال جاری ۱۱ هزار و ۸۶۰ نفر برای انجام مشاوره قبل از ازدواج به مراکز بهزیستی استان اصفهان مراجعه کرده‌اند.

وی بیان داشت: در سطح استان ۲۰۰ مرکز مشاوره تحت پوشش بهزیستی در حال فعالیت هستند و قطعا نمی‌توان به  ۳۲ هزار ازدواج در سال به صورت رایگان مشاوره قبل از ازدواج داد.

خواندن خبر در سایت منبع

بیش از هزار معلول در آسایشگاه کهریزک زندگی می‌کنند

تسنیمخبرگزاری تسنیم
بیش از هزار معلول در آسایشگاه کهریزک زندگی می‌کنند
مدیرعامل موسسه خیریه کهریزک گفت: در دو آسایشگاه خیریه کهریزک استان تهران و البرز ،جدای از سالمندان و کار افتادگان ام.اس ، تعداد ۱۱۱۶ نفر معلول زندگی می‌کنند.

- اخبار اجتماعی -

به گزارش خبرگزاری تسنیم ، حسن احمدی مدیرعامل این مجموعه ضمن گرامیداشت روز جهانی معلول اظهار کرد: سالیان متمادی است که کهریزک تلاش کرده در زنجیره مراقبتی خود، محیطی پویا برای معلولان ایجاد کند.

احمدی با اشاره به آمار سازمان بهداشت جهانی گفت: در حال حاضر یک میلیارد معلول در سطح جهان با انواع معلولیت‌های جسمی حرکتی، ذهنی و حسی زندگی می‌کنند و از هر 8 دقیقه یک کودک معلول در جهان به دنیا می‌آید این در حالی است که 4 درصد از افراد جامعه نیز دارای معلولیت شدید و هزینه مراقبت از آنها بسیار سنگین است.

مدیرعامل کهریزک در بخشی دیگر از سخنان خود افزود: جامعه در پاسخ به نیازهای فرد معلول دچار مشکلاتی است که آسایشگاه خیریه کهریزک در این حوزه به معلولین کمک رسانی می‌کند. تفاوت این مجموعه با دیگر مراکز مشابه ، آن است که در کهریزک ما فقط در مسائل مراقبتی و درمانی تمرکز نداشته‌ایم بلکه کهریزک را به محلی برای زندگی آنها تبدیل کرده و در حد توان نیز امکانات فرهنگی و تفریحی این افراد را نیز ایجاد کرده‌ایم. در این مجموعه، دوسوم از مراجعان ما زنان هستند.

وی در خصوص آمار معلولان موجود در این مجموعه گفت: در آسایشگاه خیریه کهریزک 567 نفر معلول شبانه روزی و تعداد 273 نفر در منزل تحت پوشش هستند و در آسایشگاه خیریه کهریزک استان البرز نیز 222 معلول جسمی حرکتی بصورت شبانه روزی، 90نفر معلول مراقبت در منزل و 79 نفر معلول به صورت مراقبت روزانه خدمات رسانی می‌شوند که در مجموع در دو آسایشگاه خیریه کهریزک استان تهران و البرز ،جدای از سالمندان و کار افتادگان ام.اس ، تعداد 1116 نفر معلول زندگی می‌کنند.تمهیدات ویژه برای تسهیل در رفت و آمد معلولان به کلانتری‌های پایتختافزایش مستمری معلولان در بودجه 98 /ورود پشت نوبتی‌ها به چرخه حمایتیافزایش اعتبارات بهزیستی در سال 98 / حمایت از معلولان با شرایط ویژهمدیرعامل موسسه خیریه کهریزک با اشاره به موفقیت‌های کسب شده توسط مددجویان این مرکز گفت: در آسایشگاه خیریه کهریزک استان تهران تعداد 40 نفردانش آموز و 12 نفر دانشجوی معلول در رشته‌های مختلف کارشناسی مشغول به تحصیل هستند. 30 معلول به انواع مدال‌های رنگی ورزشی که 6 نفر از آنان مدال آوران مسابقات پارالمپیک هستند.

وی در ادامه گفت: تقریبا تمامی معلولان مراجعه کننده به آسایشگاه خیریه کهریزک توانایی سکونت در خانه و خانواده خود را نداشته و در خصوص هزینه‌های درمانی، مددجویان نیاز به کمک های بیشتری دارند.

احمدی در بخش پایانی سخنان خود افزود: تمامی دانشمندان و نخبگان، به واسطه ذهن خلاق و اندیشه ساز خود، جهان را متحول ساخته‌اند و جامعه بشری همچنان بر تفکر ناب اندیشمندان استوار است. پس محدود کردن افراد از موقعیت های رشد و ترقی شان به علت معلولیت، غیر منطقی است.

خواندن خبر در سایت منبع

شرکت تعاونی اشتغال برای معلولان در اصفهان راه‌اندازی شد

مهرخبرگزاری مهر
شرکت تعاونی اشتغال برای معلولان در اصفهان راه‌اندازی شد
اصفهان- معاون مشارکت اجتماعی اداره کل بهزیستی استان اصفهان گفت: شرکت تعاونی اشتغال ویژه معلولان در اصفهان راه‌اندازی شد.

به گزارش خبرنگار مهر، اصغر شاهزیدی ظهر یکشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: در ۶ ماهه اول امسال،‌ وام خود اشتغالی به ۶۰۷ نفر از مددجویان تحت پوشش بهزیستی اعطاء شد که ۷۷ درصد این مددجویان،‌ معلولان بودند.

وی میزان اعتبار اختصاص یافته برای وام خوداشتغالی را ۸ میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: به هر نفر تقریبا ۱۳ میلیون تومان وام در مدت بازپرداخت پنج ساله داده شد.

معاون مشارکت اجتماعی اداره کل بهزیستی استان اصفهان با اظهار اینکه اولویت اول ما پرداخت وام خود اشتغالی به معلولان خیلی شدید و شدید است،‌ اضافه کرد: ۸۳۳ نفر از مددجویان بهزیستی از طریق مراکز کاریابی مشغول به کار شدند که ۳۵ درصد آنها معلول بودند.

وی بیان داشت: تسهیلاتی برای کارفرمایانی که اقدام به جذب و استخدام معلولان میکنند،‌ تخصیص یافته از جمله  پرداخت حق بیمه خویش فرمای معلولان و کارفرمایان تا پنج سال است.

شاهزیدی افزود: در زمان حاضر ۶۳۳ نفراز کارفرمایان در استان اصفهان از این حمایت بهره‌مند شده‌اند.

وی پرداخت یارانه ارتقاء کارایی معلولان به کارفرمایان را یکی دیگر از طرح‌های حمایتی بهزیستی خواند و افزود: بر اساس این طرح ۱۰ تا ۵۰ درصد حداقل حقوق کار به کارفرما پرداخت می‌شود.

وی با اشاره به راه اندازی شرکت تعاونی اشتغال معلولان اصفهان در امسال اشاره کرد و ادامه داد: در این شرکت علاوه بر بازاریابی برای محصولات تولید شده معلولان، کارگاه های تولیدی نیز راه اندازی می شود.

شاهزیدی گفت: ۵۰ درصد از تسهیلات  اختصاص یافته برای اشتغالزایی  منجر به اشتغال پایدار شده است.

ساخت مسکن برای یک هزار و ۵۰۰ خانواده دارای معلول

وی به تفاهم نامه سال ۹۴ بین بهزیستی، راه و شهرسازی، بنیاد مسکن، خیران مسکن ساز و بنیاد مستضعفان اشاره کرد و اظهار داشت: بر اساس این طرح برای خانواده‌های دارای دست کم ۲ معلول، مسکن ساخته می‌شود که تاکنون برای حدود یک هزار و ۵۰۰ خانواده در استان این کار انجام شده است.

وی کمک به تامین جهیزیه برای معلولان در سال جاری را ۲۵۲ مورد اعلام کرد و افزود : با توجه به منابع محدود مالی در حدود یک میلیون تومان کمک هزینه به دختران عقد کرده می شود.

شاهزیدی به رشد ۱۱ درصدی مشارکت مردمی در بهزیستی استان اصفهان در نیمه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته اشاره و اضافه کرد: در این مدت ۳۰۰ میلیارد ریال کمک‌های نقدی و غیر نقدی و خدماتی جذب شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

برنامه متفاوت مدیران شرکت مترو در آستانه روز جهانی معلولان

مهرخبرگزاری مهر
برنامه متفاوت مدیران شرکت مترو در آستانه روز جهانی معلولان
در مراسم "ما به توان هم" که در آستانه روز جهانی معلولین، در ایستگاه متروی امام خمینی (ره) برگزار شد، مدیران شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه بر روی صندلی چرخدار نشستند.

به گزارش خبرگزاری مهر، این مراسم با حضور جمعی از معلولان، نایب رییس هیات مدیره ومدیر عامل، معاونان و مدیران ارشد شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه ظهر روز یکشنبه ۱۱آذر ماه ۱۳۹۷ در ایستگاه امام خمینی (ره) برگزار شد.

فرنوش نوبخت نایب رییس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه در حاشیه این مراسم گفت: ۱۲ آذر ماه مصادف با روز جهانی معلولان است و به همین مناسبت معاونان و مدیران شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه خود را در جایگاه معلولان و افراد کم توان قرار دادند تا بهتر مشکلات این قشر را هنگام تردد در ایستگاه های مترو درک نمایند.

وی تصریح کرد: این کار برای اولین بار در متروی تهران اجرا شد و تلاش کردیم تا با گفتگو با این افراد و دریافت پیشنهادات و انتقادات از کاستی های موجود برای تردد راحت در ایستگاه ها مطلع شویم چرا که آنها بخش قابل احترام مسافران ما هستند و موظف هستیم برای راحتی آنها قدم برداریم.

وی افزود: افراد معلول به عنوان بازوی مشورتی شرکت بهره برداری مترو هستند و از این به بعد ماهانه مدیران ارشد شرکت با این عزیزان جلسات مشاوره برای مناسب سازی ایستگاه ها برگزار خواهد شد.

مدیر عامل شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه خاطرنشان کرد: مناسب سازی تمام ایستگاه در دستور کار قرار دارد و در تلاش هستیم تا دسترسی افراد معلول به ایستگاه های مترو راحت تر شود.

در پایان این مراسم، یکی از معلولان با اهدای یک تابلو که منقوش به نام علی ابن موسی رضا (ع) بود از مدیر عامل شرکت بهره برداری مترو تهران و حومه تقدیر کرد، ضمن آنکه از سوی شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه نیز با اهدا لوح به افراد معلول از آنها تقدیر شد.

خواندن خبر در سایت منبع

خبری خوش برای معلولان

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
خبری خوش برای معلولان
عظیم عراقی در همایش رور جهانی معلولان اعلام کرد: خوشبختانه بحث سرویس مدارس و خدمات در حوزه درمان و داروی معلولان در دستور کار قرار گرفت و در حال راه‌اندازی است.

معاون تشخیص و پیشگیری سازمان آموزش و پرورش استثنایی از راه‌اندازی سرویس‌ مدارس و خدمات‌دهی در حوزهدرمان خبر داد.

عظیم عراقی یکشنبه 11 آذر در همایش رور جهانی معلولان در همدان، در تشریح این خبر اعلام کرد: خوشبختانه بحث سرویس مدارس و خدمات در حوزه درمان و داروی معلولان در دستور کار قرار گرفت و در حال راه‌اندازی است.

وی ادامه داد: یکی از دلایل بزرگداشت روز جهانی معلولان، نشان و اثبات توانمندی آنها است که این توانمندی در همه زمینه‌ها ثابت شده و موجب افتخار مردم ایران است که این موفقیت‌ها نشان‌دهنده مقاومت و عدم شکست آنها در برابر این محدودیت است. 

عراقی عنوان کرد: اگر چه معلولیت یک وجه تمایز بین معلولان و دیگر افراد جامعه است اما همه انسان‌ها با هم برابر هستند و نباید هیچ تفاوتی بین آنها قائل بود.

وی از برابری عدالت در بین تمامی افراد چه معلول و چه سالم سخن به میان آورد و خاطرنشان کرد: مناسب‌سازی فضا، آموزش و تحصیلات و دیگر امکانات باید برای معلولان مانند دیگر افراد فراهم باشد.

عراقی عدالت آموزشی را نکته بسیار مهمی در پیشرفت این افراد دانست و تأکید کرد: عدالت آموزشی برای دانش‌آموزان معلول، باید مانند دیگر دانش‌آموزان باشد تا عدالت به معنای واقعی خود در عرصه آموزش و پرورش به منصه ظهور برسد.

وی با اشاره به اینکه اکنون 150 هزار دانش‌آموز در سطح کشور در مدارس استثنایی مشغول به تحصیل هستند، اظهار کرد: با توجه به اینکه در هر منطقه افراد معلولی هستند که نیاز به ادامه تحصیل دارند باید در هر منطقه مدرسه‌ای مخصوص برای آن‌ها بنا شود و از سرویس رفت‌و آمد استفاده کنند.

معاون تشخیص و پیشگیری سازمان آموزش و پرورش استثنایی در پایان گفت: توانمندی معلولان در کاروان ورزشی پارالمپیک با کسب مدال‌های رنگارنگ ثابت شد و این افتخاری برای تمام مردم ایران زمین است.

خواندن خبر در سایت منبع

پرداخت وام خود اشتغالی به 250 نفر معلول سمنانی

ایرناخبرگزاری ایرنا
پرداخت وام خود اشتغالی به 250 نفر معلول سمنانی
سمنان - ایرنا - مدیرکل بهزیستی استان سمنان گفت: از فروردین امسال تاکنون به 250 نفر معلول در استان سمنان وام خود اشتغالی پرداخت شده است.

علیرضا ایزدپور روز یکشنبه در آستانه 12 آذرماه روز جهانی معلولان به ایرنا اظهار داشت: اداره کل بهزیستی استان سمنان در حوزه های مختلف اجتماعی و توانبخشی با توجه به نوع معلولیت مددجویان خدمات مختلفی را ارائه می کند.

وی گفت: ارائه ویلچر، سمعک، عصا، ارجاع به مراکز گفتار درمانی و کاردرمانی، پرداخت هزینه های حق پرستاری ضایعه نخاعی، تعمیر و مناسب سازی مسکن معلولان و محیط شهری و روستایی بخشی از خدماتی است که بهزیستی به این افراد ارائه می کند.

وی پرداخت وام خود اشتغالی به معلولان را از دیگر خدمات ارائه شده توسط اداره کل بهزیستی استان سمنان عنوان کرد و افزود: امسال از سوی اداره کل بهزیستی استان سمنان به 252 نفر از معلولان این استان وام خود اشتغالی پرداخت شده است.

پیوندی گفت: از لحاظ پرداخت وام خود اشتغالی به معلولان، استان سمنان در رده 12 کشوری قرار گرفته است.

در استان سمنان بیش از 12 هزار معلول وجود دارد.

12 آذرماه(3دسامبر) از سوی مجمع عمومی سازمان ملل روز جهانی معلولان معرفی شده است.

7342م/7408

خواندن خبر در سایت منبع

موسی؛ معلولی که فعل خواستن را برای خود صرف کرد

فارسخبرگزاری فارس
موسی؛ معلولی که  فعل خواستن را برای خود صرف کرد
موسی دهمرده معلول جسمی و حرکتی است که نگذاشته معلولیت برایش محدودیت به وجود آورد، تا مقطع کارشناسی تحصیلات دارد و با فعالیت در یک کارگاه چرم‌دوزی برای امرار معاش خود تلاش می‌کند.

به گزارش خبرگزاری فارس از زاهدان، آنقدر گفته‌ایم «معلولیت محدودیت نیست» که به یک شعار تبدیل شده است اما هستند افرادی که در واقعیت با معلولیت خود کنار آمده و برای توانمندسازی خود در زمینه‌های مختلف تلاش کرده‌اند.

به عمل تبدیل کردن این شعارها سخت است اما غیرممکن نیست به طوریکه امروز معلولان جسمی حرکتی در قله‌های ورزشی، علمی و اجتماعی خوش می‌درخشند.

معلول موسی راحت دهمرده یکی از معلولان جسمی حرکتی شدید است که به خوبی فعل خواستن را صرف کرده و امروز از او به عنوان یک مددکار نمونه و فعال اجتماعی یاد می‌شود.

خبرنگار فارس گفت‌وگویی با این معلول توانمند انجام داده که در ادامه می‌خوانیم.

موسی؛ معلولی که  فعل خواستن را برای خود صرف کرد - 5

فارس: بفرمایید متولد چه سالی هستید و علت معلولیت شما چیست؟

متولد سال ۱۳۶۰ هستم و از بدو تولد فلج مادر زادی بودم که طی یک عمل جراحی ناموفق در سن 15 سالگی متاسفانه منجر به قطع پای چپ از ناحیه زانو شدم از نظر پزشکی قانونی معلول 65 درصد و از نظر بهزیستی معلول جسمی حرکتی شدید هستم.

فارس: میزان تحصیلات شما تا چه مقطعی است و اینکه اگر شرایط فراهم باشد قصد ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر دارید؟

لیسانس آسیب شناسی اجتماعی دارم، در بخش خصوصی کار میکنم و حقوقم کم است با توجه به علاقه شدیدم به تحصیل اما مخارج بالای زندگی یک معلول موجب شده تا شرایط ادامه تحصیل نداشته باشم.

فارس: برای اشتغال به مشکل نخوردید؟

در دوران جوانی به صورت جدی پیگیری نکردم و بعد از ان هم با درس خواندن سرگرم شدم و تحصیلاتم که به اتمام رسید قانون آزمونها امد اما سهمیه سه درصدی معلولین در استخدامی ها لحاظ نمی شود و تبعیض بزرگی در حق ما معلولان است.

در حال حاضر در کارگاه چرم دوزی مشغول به کار هستم و حتی این حرفه را به سایر معلولین یاد می دهم.

موسی؛ معلولی که  فعل خواستن را برای خود صرف کرد - 13

فارس: آیا معلولیت مانع از رسیدن به اهدافتان شده است؟

خیر به هیچ وجه، من تمام تلاشم را برای رسیدن به اهدافم انجام می‌دهم، راستش خیلی وقتها فراموش میکنم که معلول هستم اما موضوعی مهم که گاها موجب آزار من میشود و میدانم ارتباط مستقیم با معلولیتم دارد مجرد بودنم است که اگر معلول نبودم حتما تا به حال ازدواج کرده بودم.

فارس: آیا در خانواده غیر از شما شخص دیگری هم معلول است؟

بله خواهرم هم معلول جسمی حرکتی هستند.

فارس: به عنوان یک معلول مهم‌ترین دغدغه شما چیست؟

مشکلات و کارهای امور اجتماعی معلولین انقدر زیاد است که دوست دارم تعداد ساعات شبانه روز به جای 24 ساعت بیشتر باشد تا بتوانم به آنها شبانه روزی رسیدگی کنم

گاها هم ماشینم را در اختیار سایر معلولین قرار می دهم و به انها تعلیم رانندگی میدهم چون ماشین من اتومات است و متاسفانه جز من هم کسی نیست تا به اینها تعلیم دهد.

فارس: شما مددکار هستید اینکه یک نفر از جنس معلولین مددکار هست خوب است؟

بنظرم خوب است چون یک بخش بهزیستی توان بخشی است که مربوط به معلولین است و چون خودم معلول هستم انها را بهتر درک میکنم و به اعتراف مسوولین بهزیستی شهرستان زاهدان از لحاظ فعالیت از خیلی از کارمندهای سالم هم فعالیتم بیشتر است.

فارس: آیا سطح شهر برای معلولان مناسب سازی شده است؟

کاملا خیر اکثر مکان‌ها برای ویلچری ها مناسب نیست و مشکل دارد بخصوص بانکها و رستوران ها و پاکها و افراد ویلچری برای ورو به مشکل میخورند، معلولین هم مانند سایرین نیاز دارند به تمام شهر تردد کنند و از طرفی ای کاش حداقل یک پارک برای ما معلولین مناسب سازی شود و یا خیابان‌هایی که به سازمان بهزیستی منتهی می‌شود لااقل مناسب سازی شوند.

به گزارش فارس، امروزه بزرگترین دغدغه معلولان عدم مناسب‌سازی و یا مناسب‌سازی غیر اصولی و غیر کارشناسی در معابر، اماکن و ادارات و سازمان‌های مختلف است که تردد آنها را با مشکل مواجه کرده به طوریکه برای انجام کارهای روزمره در سطح شهر دچار مشکل هستند.

------------------------

گفت‌وگو: سهیل معیری

----------------------

خواندن خبر در سایت منبع

عدم همکاری دستگاه ها در مناسب سازی فضای شهری برای معلولان

مهرخبرگزاری مهر
عدم همکاری دستگاه ها در مناسب سازی فضای شهری برای معلولان
شیراز- مدیرکل بهزیستی استان فارس از عدم همکاری سازمان ها و دستگاه ها در مناسب سازی معابر و فضای شهری برای معلولان خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، مرتضی موسوی بعد از ظهر یکشنبه در جمع خبرنگاران، گفت: متاسفانه برخی دستگاه ها با وضع قوانینی از این قانون فرار کرده اند. قانونی که سهمیه ۳ درصد از استخدام را به معلولان اختصاص می دهد.

وی با این حال عنوان کرد: شهرداری ها باید حتما در صدور پروانه و پایان کار در بخش دولتی و غیردولتی مناسب سازی را برای معلولان مورد نظارت قرار دهد.

شورای مناسب سازی در استان فارس از سال ۸۴ راه اندازی شده اما ضمانت فانونی و پیگیری های جدی نمیشده از سال ۹۳ خوب اقدام شده است. دربحث مناسب سازی از استان های پیشرو هستیم و تنها به شیراز محدود نشده ایم الان حدودا نزدیک به ۳۰ درصد پیشرفت داشته ایم. در دستگاه های اجرایی که باید تا سال ۸۶ کامل می شده بیشترین پیشرفت را در شیراز داشتیم.

افراد می توانند با سامانه ۳۰۰۰۰۱۲۳۲۲نسبت به پی گیری دستگاه هایی که مناسب سازی را رعایت نکنند تماس بگیرند.

مدیرکل بهزیستی فارس ادامه داد: ۸۰ اتوبوس مناسب سازی شده در شیراز وجود دارد؛ باید ایستگاه های خاصی طراحی شود و اتوبوس ها مکانیزه باشد و به شهرداری نامه دادیم که این موارد و استانداردهای مورد نیاز را فراهم سازند.

وی با بیان اینکه ۶۰ درصد فارغ التحصیلان دانشگاهی دارای معلولیت بیکار هستند و سازمانها از استخدام ناشنوایان و نابینایان تبعیت نمی کنند، افزود: اولین حرکتی که باید شود اصلاح نگرش به معلولیت و فرد دارای معلولیت است.

موسوی همچنین عنوان کرد: برخی سازمان ها به وسیله قانون مقابل قانون بکارگیری معلولان مقاومت می کنند و از استخدام معلولان به وسیله قوانین خود سر باز می زنند.

وی در ابتدای این نشست که به مناسبت ۱۲ آذر سالروز جهانی گرامیداشت افراد دچار معلولیت عنوان کرد: امسال سیاست ما بر این است که بر اساس چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب از سختی ها نگوییم و از دستاوردهای انقلاب بگوییم؛ باور به این دارم که باید پاسخگو باشیم و نقاط ضعف گفته شود تا برطرف شود.

موسوی با بیان اینکه معلولیت همزاد بشر است و در همه جوامع وجود دارد، گفت: زمانی معلولیت ناشی از بیماری های عفونی و جنگها بود؛ اکنون با صنعتی شدن جوامع، معلولیت به شکل دیگری وجود دارد و بیشتر بیماری های اعصاب و روان، ام اس و تصادفات منجر به این نارسایی ها می شود.

مدیرکل بهزیستی فارس در عین حال با بیان اینکه سالانه بین ۲۵ تا ۳۰ هزار معلول در کشور افزوده می شود، عنوان کرد: ۲ هزار تا ۲هزار و۵۰۰ معلول به جمعیت استان هم به تبع این افزوده می شود.

وی با بیان اینکه بیشترین معلولیت متعلق به ناتوانی جسمی و حرکتی است، گفت: معلولیت بارز و شدید که نیاز به مراقبت دارد بین ۲ تا ۳ درصد است.

موسوی با این وجود با توجه به میانگین کشوری، گفت: نسبت به کشورهای در حال توسعه دارای وضعیت بهتری است؛ استان فارس به علت مسایل قومی و قبیله ای و تصادفات از میانگین کشوری بالاتر است.

وی به خدماتی که به معلولان داده می شود، اشاره کرد و افزود: با توجه به اینکه دسترسی به اطلاعات زیاد شده و دسترسی معلولان به خدماتی که در دیگر کشورها داده می شود، سطح توقعات را بالا برده،

مسئولیت ما هم به مراتب بالا رفته است.

مدیرکل بهزیستی فارس با اعلام اینکه توانمندسازی و توان بخشی رویکرد اصلی این نهاد اجتماعی است، افزود: زمانی معلولان افراد منزوی بودند اما الان اینگونه نیست.

وی افزود: خوشبختانه در فارس توانبخشی مبتنی بر جامعه بر اساس توسعه پایدار اجتماعی همه معلولان روستایی را پوشش داده است، زیرا انگیزه حضور در جامعه حق معلول است و زمینه آموزش باید فراهم شود.

موسوی یادآور شد: در دولت تدبیر و امید با توجه به برنامه ششم و پنجم توجه به اقشار آُسیب پذیر بیشتر شد، لذا سال ۹۶ و ۹۷ همه معلولان واجد شرایط را وارد چرخه مستمری بگیر کردیم و به ۳۸ هزار و ۴۰۰ نفر افزایش یافته است.

وی افزود: اکنون پشت نوبتی نداریم و مستمری به سه برابر افزایش یافته است، این در حالیست که اعتبارات مربوط به لوزام توانبخشی به ۴ برابر افزایش یافته و از ۸۶۰ میلیون در سال ۹۲ به ۴ میلیارد و ۳۰۰ میلیون در سال جاری رسیده و در بخش اشتغال زایی ۱۰ هزار شغل ایجاد کردیم.

مدیرکل بهزیستی فارس در ادامه پیرامون مسکن مهر اجتماعی هم گفت: تا پایان سال ۹۷ همه خانواده های بالای ۲ معلول  و بیشتر دارای مسکن خواهند شد و تا به حال ۷۰ درصد پیشرفت داشتیم.

وی با تایید اینکه اعتبارات معلولان ۱۰۰ درصد رشد اعتباری داشته، گفت: خوشبختانه از نظر کمی تمام مراکز شبانه روزی و روزانه مورد نیاز راه اندازی شده و از سال گذشته در مسیر ارتقا کیفیت قرار گرفتیم.

موسوی با بیان اینکه رویکردها به سمت نگهداری معلولان در محیط خانواده است و توانمندسازی خانواده هاست، افزود: ۱۳۲ مرکزبرای نگهداری معلولان، سالمندان و بیماران اعصاب و روان داریم و دوسال گذشته ۱۶ مرکز به این آمار افزوده شده است.

مدیرکل بهزیستی فارس با اعلام اینکه از سال گذشته اطلس جامع پراکنش معلولیت ها در استان تهیه شده است، افزود: بر اساس این اطلس می توانیم نوع معلولیت را بسنجیم و دلایل معلولیت را متوجه دهیم تا آموزش پیشگیرانه را به این مناطق شیفت دهیم.

خواندن خبر در سایت منبع

اعطای مسکن به 80 درصد خانوارهای روستایی با دو عضو معلول در چهارمحال و بختیاری

ایسناخبرگزاری ایسنا
اعطای مسکن به 80 درصد خانوارهای روستایی با دو عضو معلول در چهارمحال و بختیاری
مدیرکل بهزیستی چهارمحال و بختیاری با بیان این‌که حدود 80 درصد خانواده‌های روستایی دارای دو عضو معلول استان تکمیل پرونده شده و تا پایان امسال مسکن خود را دریافت خواهند کرد، گفت: هدف این است که تا پایان امسال هیچ خانواده دو معلولیتی مشکل مسکن نداشته باشد.

به گزارش ایسنا،«محمد میرزایی» 11 آذرماه در نشست خبری با اصحاب رسانه و مطبوعات چهار محال و بختیاری، با اشاره به وجود حدود 450 پرسنل بهزیستی چهارمحال و بختیاری، اظهار کرد: حدود 700 مرکز ارائه خدمات بهزیستی در استان موجود است.

وی افزود: 94 درصد خدمات بهزیستی بر مبنای نظاره‌گر بودن توسط بخش خصوصی انجام می‌شود.

مدیرکل بهزیستی چهارمحال و بختیاری با بیان این‌که 32 هزار معلول در استان شناسایی شده که دارای معلولیت خفیف، متوسط و شدید هستند، ادامه داد: از این تعداد 9000 معلول مستمری‌بگیر هستند.

میرزایی با اشاره به این‌که 50 درصد معلولیت‌ها ژنتیکی و 50 درصد دیگر بر اثر حادثه است، تصریح کرد: سیاست سازمان بهزیستی در پیشگیری از معلولیت است که در همین راستا آزمایش ژنتیک پیش از ازدواج در خانواده‌های دارای معلول انجام و هزینه آن توسط بهزیستی پرداخت می‌شود.

وی با تأکید بر این‌که آگاه‌سازی و توانمندسازی از سیاست‌های سازمان بهزیستی است، گفت: اصحاب رسانه در این زمینه نقش موثر داشتند و این امر از طریق آنان محقق شده است.

مدیرکل بهزیستی چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: سالانه 10 درصد مددجویان در حوزه امور اجتماعی و توانبخشی از چرخه حمایت بهزیستی خارج می‌شوند.

میرزایی گفت: بهزستی پس از اعطای تسهیلات اشتغال به مددجویان تا ایجاد شغل و خودکفایی، این مددجویان را تحت حمایت دارد تا مددجویان بدون نگرانی از قطع مستمری پیش از توانمندسازی نسبت به دریافت تسهیلات اشتغالزایی اقدام کنند.

وی با اشاره به وجود 970 تعهد اشتغال سازمان بهزیستی استان در سال گذشته، تصریح کرد: در سال گذشته حدود 2500 شغل ایجاد شد که بیش از تعهد بوده است.

مدیرکل بهزیستی چهارمحال و بختیاری با بیان این‌که حدود 80 درصد خانواده‌های دومعلولیتی روستایی استان تکمیل پرونده شده و تا پایان سال مسکن خود را دریافت خواهند کرد، اظهار کرد: هدف این است که تا پایان امسال هیچ خانواده دو معلولیتی مشکل مسکن نداشته باشد.

میرزایی اظهار کرد: تغییرات در مستمری مددجویان بسیار چشمگیر بوده و در برخی اوقات تا پنج برابر افزایش داشته است.

وی ادامه داد: امسال حدود 2000 معلول شدید پشت نوبتی داشتیم که هم‌اکنون هیچ پشت نوبتی در حوزه امور اجتماعی و توانبخشی وجود ندارد.

مدیرکل بهزیستی چهارمحال و بختیاری با اشاره به وجود 3300 خانواده مستمری‌بگیر در حوزه امور اجتماعی، گفت: سال گذشته با اعطلای تسهیلات و حمایت بهزیستی حدود 250 نفر از چرخه حمایت خارج شدند.

میرزایی گفت: در طرح مالی خرد 360 گروه به‌منظور توانمندسازی و دریافت تسهیلات اشتغالزایی در روستاها به بانک‌های عامل معرفی شدند.

وی خاطرنشان کرد: طبق تفاهم‌نامه منعقد شده با سازمان تأمین اجتماعی در حوزه امور اجتماعی و توانبخشی برای 2700 زن سرپرست خانوار بیمه تأمین اجتماعی فراهم شد تا در آینده بازنشسته سازمان تأمین اجتماعی شوند.

مدیرکل بهزیستی چهارمحال و بختیاری خاطرنشان کرد: شهرستان‌های کوهرنگ، بن و سامان اورژانس اجتماعی ندارند اما مابقی شهرستان‌های استان دارای اورژانس اجتماعی هستند و از این شهرستان‌ها در مواقع نیاز به شهرستان‌هایی که نیاز است در مدت زمان 20 دقیقه اورژانس اجتماعی ارسال خواهد شد.

میرزایی خاطرنشان کرد: چهارمحال و بختیاری در مجموع دارای 6 مرکز اورژانس اجتماعی و هفت خودرو است.

وی با بیان این‌که پیش از پیروزی انقلاب اسلامی دو مرکز خیریه در استان وجود داشته است اما اکنون 7 مرکز هستند، تصریح کرد: شمار معلولان تحت پوشش بهزیستی در سال 57 دو هزار نفر  و اکنون 32 هزار نفر هستند.

مدیرکل بهزیستی چهارمحال و بختیاری افزایش مراکز توانبخشی از سه به 76 مورد، افزایش شمار زنان سرپرست خانوارتحت حمایت بهزیستی از 200 به 3300 نفر، ایجاد 6 مرکز نگهداری کودکان بی‌سرپرست، ایجاد 20 مرکز آسیب‌دیده، کودکان کار و اورژانس اجتماعی، ایجاد 90 مرکز مشاوره اجتماعی و 19 مرکز بازپروری معتادان را اقدامات صورت گرفته در دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی عنوان کرد.

معاون توانبخشی بهزیستی چهار محال و بختیاری «معصومه محمدی» نیز با تأکید بر این‌که سیاست بهزیستی نگهداری معلول در منزل است، گفت: اکنون 16 مرکز شبانه‌روری نگهداری معلولان در استان وجود دارد.

وی با اشاره به این‌که هم‌اکنون 2650 دانش‌آموز و 407 دانشجوی معلول در استان وجود دارد که در مقاطع مختلف تحصیل می‌کنند، خاطرنشان کرد: 507 معلول ضایعه نخاعی نیز وجود دارد که حق پرستاری به خانواده‌های آنان داده می‌شود.

محمدی یادآور شد: باید معلولان را در جامعه پذیرفت نه این‌که به آنان به دید ترحم نگاه کرد، چون دارای توانمندی هستند و می‌توانند در عرصه‌های گوناگون نقش‌آفرینی کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

/۱۲ آذر ، روز جهانی معلولان/دستانی که می‌لرزد، دلی که آرام است

ایسناخبرگزاری ایسنا
/۱۲ آذر ، روز جهانی معلولان/دستانی که می‌لرزد، دلی که آرام است
سازمان ملل متحد، سوم دسامبر هر سال را، روز جهانی معلولان نامیده است. هدف از تعیین این روز افزایش آگاهی‌های عمومی مربوط به معلولیت‌های مختلف بوده است؛ که باید منجر به پیوستن افراد معلول به تمام جنبه‌های زندگی شود. در قانون حمایت از معلولان، معلول فردیست که بر اثر ضایعه جسمی، ذهنی، روانی یا توأم؛ در سلامت و کارائی عمومی وی اختلال ایجاد گردد، به طوری که موجب کاهش استقلال فرد در زمینه های اجتماعی و اقتصادی شود.
/۱۲ آذر ، روز جهانی معلولان/دستانی که می‌لرزد، دلی که آرام است - 0/۱۲ آذر ، روز جهانی معلولان/دستانی که می‌لرزد، دلی که آرام است - 1/۱۲ آذر ، روز جهانی معلولان/دستانی که می‌لرزد، دلی که آرام است - 2/۱۲ آذر ، روز جهانی معلولان/دستانی که می‌لرزد، دلی که آرام است - 3/۱۲ آذر ، روز جهانی معلولان/دستانی که می‌لرزد، دلی که آرام است - 4/۱۲ آذر ، روز جهانی معلولان/دستانی که می‌لرزد، دلی که آرام است - 5/۱۲ آذر ، روز جهانی معلولان/دستانی که می‌لرزد، دلی که آرام است - 6/۱۲ آذر ، روز جهانی معلولان/دستانی که می‌لرزد، دلی که آرام است - 7/۱۲ آذر ، روز جهانی معلولان/دستانی که می‌لرزد، دلی که آرام است - 8/۱۲ آذر ، روز جهانی معلولان/دستانی که می‌لرزد، دلی که آرام است - 9/۱۲ آذر ، روز جهانی معلولان/دستانی که می‌لرزد، دلی که آرام است - 10/۱۲ آذر ، روز جهانی معلولان/دستانی که می‌لرزد، دلی که آرام است - 11/۱۲ آذر ، روز جهانی معلولان/دستانی که می‌لرزد، دلی که آرام است - 12/۱۲ آذر ، روز جهانی معلولان/دستانی که می‌لرزد، دلی که آرام است - 13/۱۲ آذر ، روز جهانی معلولان/دستانی که می‌لرزد، دلی که آرام است - 14/۱۲ آذر ، روز جهانی معلولان/دستانی که می‌لرزد، دلی که آرام است - 15/۱۲ آذر ، روز جهانی معلولان/دستانی که می‌لرزد، دلی که آرام است - 16/۱۲ آذر ، روز جهانی معلولان/دستانی که می‌لرزد، دلی که آرام است - 17/۱۲ آذر ، روز جهانی معلولان/دستانی که می‌لرزد، دلی که آرام است - 18/۱۲ آذر ، روز جهانی معلولان/دستانی که می‌لرزد، دلی که آرام است - 19

عباس ۴۲ ساله، فرزند چهارم خانواده است و چهار برادر دارد. ۴۰ سال از فوت پدرش می‌گذرد و تنها دارایی او، مادری است که با تمام وجود از او مراقبت می‌کند. ناهید-مادر عباس- تعریف می‌کند که « زمان تولد عباس، هیچ‌کس کنارم نبود، خودم به تنهایی او را به دنیا آوردم. حدود یک ربع روی زمین بود تا وقتی که قابله رسید. به جز صدای نفس‌های عباس، صدایی دیگری از او نمی‌شنیدم. تا سه روز از صدای گریه‌اش خبری نبود. عباس را سه روز رو به قبله گذاشتیم تا بالاخره دست و پایش را تکان داد و شروع به گریه کرد.. بعد از پنج سالگی هم به کمک دیوار شروع به راه رفتن کرد. »

پزشکان دلیل بیماری جسمی و روحی عباس را نرسیدن اکسیژن به مغز هنگام تولدش تشخیص داده‌اند. بدن عباس دائم می‌لرزد، دست و پایش بی اختیار تکان می‌خورد و مدام عرق می‌کند. چندسالی است که مادر او توان کار کردن ندارد و با کمک بهزیستی زندگیشان را می‌گذرانند. آنها حتی در خانه خود حمام ندارند و به دلیل شرایط جسمی عباس زندگی برایشان دشوارتر شده‌است.  عباس به دلیل وضعیت جسمی و ذهنی خود، فقط تا کلاس اول دبستان تحصیل کرده‌است. 

خواندن خبر در سایت منبع

تحصیل 150 هزار دانش‌آموز استثنایی در کشور/ مرزکشی بین افراد سالم و معلول نباشد

فارسخبرگزاری فارس
تحصیل 150 هزار دانش‌آموز استثنایی در کشور/ مرزکشی بین افراد سالم و معلول نباشد
معاون تشخیص، پیشگیری، پرورشی و تربیت بدنی سازمان آموزش و پرورش استثنایی از تحصیل 150 هزار دانش‌آموز استثنایی در کشور خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از همدان، محمدحسن عظیم‌عراقی ظهر امروز در همایش روز جهانی معلولان با بیان اینکه یکی از دلایل بزرگداشت این همایش نمایش توانمندی معلولان است، اظهار کرد: نباید معلولیت را مشکل فردی بدانیم.

وی با بیان اینکه ما باید شرایط مطلوب را برای افراد معلول فراهم کنیم، افزود: مناسب‌سازی معابر شهری و آموزشی از مواردی است که باید برای معلولان در نظر گرفته شود.

معاون تشخیص، پیشگیری، پرورشی و تربیت بدنی سازمان آموزش و پرورش استثنایی با بیان اینکه موضوع عدالت آموزشی یکی از موضوعاتی است که دانش‌آموزان استثنایی خواهان اجرای آن در مدارس هستند، گفت: باید شرایطی را فراهم کنیم که دانش‌آموزان بتوانند از آن بهره‌مند شوند.

وی با بیان اینکه دانش‌آموزان استثنایی تمایل دارند تحصیل خود را در مدارس عادی در کنار سایر دانش‌آموزان داشته باشند، گفت: زمانی دانش‌آموزان می‌توانند در مدارس عادی تحصیل کنند که در این مدارس به مناسب‌سازی امکانات توجه شده باشد.

عراقی با بیان اینکه ما باید دیوارکشی و مرزکشی را بین افراد سالم و معلول برداریم، عنوان کرد: در کشوری زندگی می‌کنیم که افراد با نیازهای ویژه وجود دارد و لازم است که این افراد در مدرسه با افراد عادی در کنار یکدیگر باشند.

وی با بیان اینکه در کشور 80 هزار دانش‌آموز در مدارس استثنایی و قریب به 70 هزار در مدارس عادی به صورت تلفیقی تحصیل می‌کنند، تصریح کرد: در کل کشور 150 هزار دانش‌آموز استثنایی در حال تحصیل است.

معاون تشخیص، پیشگیری، پرورشی و تربیت بدنی سازمان آموزش و پرورش استثنایی با بیان اینکه سرویس مدارس استثنایی یکی از مباحث مهمی است که باید به آن توجه شود، خاطرنشان کرد: با هماهنگی‌های صورت گرفته و پیگیری‌های به عمل آمده به نظر می‌رسد نباید در این زمینه در مدارس استثنایی همدان مشکلی وجود داشته باشد.

انتهای پیام/ن

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

عصر ایرانعصر ایران10 ساعت قبل
فرمانده انتظامی اسلام آباد غرب از شهادت رئیس پلیس آگاهی این شهرستان در درگیری مسلحانه با افراد ناشناس خبر داد. به گزارش خبرگزاری مهر، سرهنگ سلیمی از درگیری مسلحانه ساعتی پیش در محله شهرک جهاد اسلام آباد غرب خبر داد و اظهار داشت: بر اثر این درگیری مسلحانه افراد ناشناس با نیروهای انتظامی واقع در اطراف مسجد شهرک جهاد اسلام آباد غرب رئیس پلیس آگاهی شهرستان کورش حاجی مرادی مجروح شد. فرمانده انتظامی اسلام آباد غرب افزود: متأسفانه تلاش‌های تیم پزشکی جهت احیای افسر وظیفه شناس اسلام آبادی سروان کورش حاجی مرادی بی نتیجه ماند و وی به درجه رفیع شهادت نائل شد.

سدهای مهم استان تهران تحت مدیریت و کنترل

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
محمد تقی زاده در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ درباره کنترل سد‌های تهران به منظور جلوگیری از سرریزشدنشان افزود: سد‌های مهم استان که در واقع ذخیره آبی استان و شهر تهران را انجام می‌دهند، اکنون تحت مدیریت و کنترل است. وی گفت: وضعیت سد کرج، لتیان و ماملو که مهمترین سد‌های ما هستند، حدود ۲۰ میلیون متر مکعب سد کرج و ۱۰ تا ۱۵ میلیون متر مکعب نیز هر کدام از­ سد‌های لتیان و ماملو برای اطمینان خاطر ظرفیت خالی دارند بویژه که فصل گرما در حال شروع شدن است و ذوب شدن برف ها­ در ارتفاعات را­­داریم، همچنین بارش پراکنده در سطح استان را خواهیم داشت. معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری تهران­ گفت: با توجه به این امر، ­ سازمان آب منطقه‌ای و سازمان مدیریت آب استان سد‌های تهران را تحت کنترل دارند و به شکل مدیریت شده تخلیه سد را برای جلوگیری از سرریزش شدن انجام می‌دهند که مشکلی ایجاد نکند و ذخیره منابع آب نیز حفظ شود

حضور میهمانان رنگی در پایتخت

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما؛ پروانه‌ها این حشرات زیبا و دوست‌داشتنی آسیبی بر انسان و گیاهان نمی‌رنند و با افزایش دما به‌تدریج شهر را ترک می‌کنند. عمر این پروانه‌ها بین ۱ تا ۲ ماه است و اگر بارش‌ها همچون فصل بهار ادامه داشته باشند در تابستان نیز شاهد حضور پروانه‌ها در شهر خواهیم بود.
نامه‌نیورنامه‌نیور20 ساعت قبل
به گزارش نامه نیوز، سرهنگ جلیل موقوفه‌ای با اعلام خبر تعقیب و گریز یک ساعته پلیس با سارقان، درباره جزئیات این خبر اظهار کرد: حدود ساعت ۴ صبح امروز (۵ خرداد ۹۸) مأموران کلانتری ۱۴۷ گلبرگ در حال گشت‌زنی در خیابان ثانی با سه سرنشین یک دستگاه خودروی پراید مواجه شدند. جانشین پلیس پیشگیری تهران بزرگ ادامه داد: یکی از سرنشینان پراید در حال باز کردن در خودروی پراید پارک شده در خیابان بود که با دیدن مأموران سوار بر پراید مشکی رنگ شده و به همراه دو سرنشین دیگر متواری شدند. وی تصریح کرد: مأموران انتظامی نیز به سرعت مشغول تعقیب خودروی مذکور شده و در بررسی پلاک خودروی پراید مشخص شد، این خودرو در تاریخ ۳ خرداد به سرقت رفته است. جانشین پلیس پیشگیری تهران بزرگ افزود: مأموران نیز با پای پیاده برای بازداشت سه سارق وارد عمل شده و برای زمین‌گیر کردن آنها اقدام به تیراندازی کردند که دو نفر از سارقان در جریان دستگیری زخمی شده و به بیمارستان انتقال یافتند اما یکی از آنها جان خود را از دست داد. موقوفه‌ای با اشاره به اعتراف سارق سوم به سرقتهای متعدد، یادآور شد: تحقیقات درباره این پرونده ادامه دارد.
عصر ایرانعصر ایران23 ساعت قبل
مداحی که در شب تولد امام حسن مجتبی به مقدسات اهل سنت توهین و مداحی وی از شبکه پنج سیما بصورت زنده پخش می‌شد توسط قوه قضاییه احضار و پس از تفهیم اتهام بازداشت شد. مداحی که در شب تولد امام حسن مجتبی به مقدسات اهل سنت توهین و مداحی وی از شبکه پنج سیما بصورت زنده پخش می‌شد توسط قوه قضاییه احضار و پس از تفهیم اتهام بازداشت شد. به گزارش عصر ایران، در پی اعتراضات و واکنش‎ها به پخش توهین مداح شبکه ۵ به اعتقادات و شخصیت‌های مورد احترام اهل سنت، شبکه پنج صدا و سیمای جمهوری اسلامی با انتشار اطلاعیه‌ای ضمن «محکوم کردن گفتار یک مداح»، از اهل سنت به خاطر پخش چنین برنامه‌ای عذرخواهی کرد. در این مولودی خوانی، که از شبکه پنج پخش شد، این مداح به بزرگان اهل سنت اهانت کرد.
صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
حمایت وزارت راه از لایحه مالیات بر عایدی سرمایهبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما از وزارت راه و شهرسازی؛ جلسه هم‌اندیشی وزیر راه و شهرسازی و معاونان حوزه‌های مسکن و شهرسازی، سازمان ملی زمین و مسکن، شهر‌های جدید، مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اعضای کمیسیون عمران مجلس در ساختمان دادمان وزارت راه و شهرسازی برگزار شد. محمد اسلامی در جمع‌بندی این نشست با اعلام این مطلب که مسکن و رونق دادن به آن در بخش عرضه و تقاضا و همچنین ساماندهی بازار اجاره بها از اولویت‌های وزارت راه و شهرسازی است، گفت: مسکن به لحاظ ساختاری نیمی از وزارتخانه بزرگ راه و شهرسازی است و در مورد رونق دادن به بازار مسکن، وزارتخانه با حمایت دولت و همچنین مجلس، برنامه‌های جامعی را در دستور کار دارد. وزیر راه و شهرسازی ضمن دعوت از اعضای کمیسیون عمران مجلس برای بازدید از برخی از پروژه‌های مسکنی که به بهره‌برداری رسیده‌اند از شناسایی نیاز واقعی و تقاضای واقعی استان‌های مختلف به تفکیک شهر‌ها خبر داد. وی با اعلام اینکه فراخوان مشارکت برای اجرای طرح اقدام ملی به زودی رسانه‌ای و اطلاع رسانی عمومی خواهد شد، گفت: از سوی سازمان ملی زمین و مسکن به استان‌ها ابلاغ کرده‌ایم تا زمین‌های رایگان را برای اجرای طرح اقدام ملی شناسایی و معرفی کنند که اینکار انجام شده است. عضو کابینه دولت دوازدهم تاکید کرد: باید فضای جامعه را به سمت تولید مسکن که جزو برنامه‌های دولت است و بخشی از آن نیز عملیاتی و اجرایی شده است، سوق دهیم و برنامه‌های دولت را برای تولید مسکن و رونق دادن به بازار مسکن با اطلاع رسانی درستی تشریح کنیم. اسلامی تصریح کرد: در تلاش هستیم تا راهکار‌هایی را عملیاتی و اجرایی کنیم که نقدینگی به بخش مسکن، تزریق و در این حوزه، سرمایه گذاری بشود. وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: برنامه‌های بازآفرینی شهری در خصوص احداث ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده شهری، همچنین برنامه شهر‌های جدید در احداث ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در شهر‌های جدید و برنامه بنیاد مسکن برای احداث ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در شهر‌های زیر ۲۵ هزار نفر تهیه شده‌اند و بخشی از قرارداد‌های احداث آن‌ها آماده و برخی نیز به بهره برداری رسیده‌اند. این مقام مسئول در وزارت راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه امکانات دولت در خصوص تولید مسکن، یکپارچه شده است، گفت: هدف کلان ما هدف برنامه ششم توسعه است و همان را هدف قرار داده و مطمئن هستیم که بر اساس آن هدف، می‌توانیم به احداث واحد‌های مسکونی برنامه ریزی شده، دست یابیم. وزیر راه و شهرسازی از حمایت وزارتخانه راه و شهرسازی نسبت به لایحه مالیات بر عایدی سرمایه خبر داد و گفت: ما امروز هم تکنولوژی روز و هم سریع سازی را داریم. به همین دلیل باید مردم را تشویق کنیم تا بیایند و با دریافت پروانه ساختمانی نسبت به احداث واحد‌های مسکونی اقدام کنند. وی افزود: هم اکنون صدور پروانه ساختمان کاهش پیدا کرده است که باید کاری کنیم تا روند صدور از حالت فوق خارج شود. اسلامی در بخشی از سخنان خود به تورم اقتصادی اشاره کرد و گفت: سقوط ارزش پول مردم را ناگزیر کرده تا پول و نقدینگی خود را به سمت تبدیل به کالا‌های مختلف ببرند. باید کاری کنیم که در برنامه رونق دادن به بازار مسکن، اقشار متوسط و افرادی که مستاجر هستند، لطمه نبینند. به همین دلیل باید صبورانه و عاقلانه رفتار کنیم. وی با یادآوری اینکه جهش‌های قیمت متاثر از تورم اقتصادی و خارج از کنترل بوده است، افزود: تلاش می‌کنیم از برآیند هم‌اندیشی‌های وزارتخانه راه و شهرسازی با کمیسیون عمران مجلس به نتایج خوبی برای تعادل بخشی به بازار مسکن دست یابیم.

اخبار بیشتر