1. خبری
  2. سیاسی
پوشش خبری

استیضاح ظریف منتفی شد

بازی دوسر باخت استیضاح کنندگان ظریف

ایرناخبرگزاری ایرنا
بازی دوسر باخت استیضاح کنندگان ظریف

«مهدی مطهرنیا» روزچهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا افزود: استیضاح ظریف بیش از همه به سود وی و دولت است، آنها تلاش دارند وزیری را استیضاح کنند که 30 سال در دستگاه دیپلماسی ایران درخشیده است و به عنوان دیپلمات برجسته نظام جمهوری اسلامی ایران آوازه جهانی دارد.

وی افزود: در وضعیت کنونی که برجام به دلیل تعارضات ساختار قدرت در ایران و روی کارآمدن دولت پست نئومحافظه کار مواجه با موانعی روبرو است. استیضاح ظریف، استیضاح فردی است که در وضعیتی بسیار «آشوبناک» از منظر تئوریک قرار دارد، از یک طرف نمی تواند مذاکره کند و از طرفی باید پاسخگویی نیازهای موجود و خواسته های واقعی باشد.

این تحلیلگر مسائل بین المللی تاکید کرد: این استیضاح به سود دولت است که وزیر امور خارجه قدرتمندش کنار برود، چون می تواند بگوید با ایجاد فضای ضدحرکت های دیپلماتیک، دولت تحت فشارهای جانبی قرار دارد و نمی تواند دستاوردهای گذشته خود را حفظ و حرکت رو به جلو داشته باشد.

مطهرنیا خاطرنشان کرد: ظریف در شکل دهی به ساختار جدید وزارت امور خارجه و قوام بخشیدن به بافتار درونی این وزارتخانه چندان موفق نبود اما به عنوان یک دیپلمات برجسته در امر مذاکره، با تشکیل تیم قدرتمند، قدرت و میزان چانه زنی خویش برای مذاکره در حوزه بین المللی را به نمایش گذاشت. از این جهت دولت می تواند در آینده از این استیضاح بهره برداری کند.

وی اظهار داشت: استیضاح کنندگان در پی از صحنه خارج کردن نیروهای موثر در انتخابات 1400-1398 مجلس شورای اسلامی و ریاست جمهوری هستند. در این وضعیت جناح رقیب بسیاری از نیروهایی که امکان نامزدی آنها وجود دارد را تحت فشار قرار می دهند. مطهرنیا یادآور شد: ظریف اگر چه خودش خواهان حضور در انتخابات نیست اما در افکار عمومی به عنوان یکی از گزینه های محتمل ریاست جمهوری مطرح است.

وی همچنین گفت: خروج ظریف از صحنه با این اوضاع و احوال در دوسال آینده می تواند به سودش تمام شود چرا که با توجه به محبوبیتش، استیضاح و کناره رفتنش، می تواند موجب شکل گیری فضای مناسب برای جلب و جذب نیروهای اجتماعی باقی مانده در بعضی از لایه های افکار عمومی شود.

این تحلیلگر روابط بین الملل خاطرنشان کرد: آنها با استیضاح ظریف در پی تحت فشار قرار دادن دولت هستند تا موفقیت های احتمالی دولت را در حوزه سیاست خارجی در مدت باقی مانده کاهش دهند یا با ایجاد فضای سیاسی در چهارچوب استیضاح، وزیر امور خارجه را از منظر افکار عمومی تحت فشار قرار دهند. به نظر می رسد این رویکردها چندان به نفع آنها تمام نشود و نتیجه عکس خواهد داشت.

مطهرنیا با بیان این که ارائه مستندات درباره پولشویی اساسا یک خواست انحرافی است، اظهارداشت: بسیاری از استیضاح کنندگان پیش از این با سخنان قاطع جناح رقیب را متهم به فساد اقتصادی، سیاسی و بورکراتیک کرده بودند، آیا می توان از فساد اقتصادی سخن گفت و بعد تاکید کرد پولشویی در کشور وجود ندارد؟ مطرح شدن این میزان از اختلاس ها در کشور در لایه گوناگون فعالیت اقتصادی بدون پولشویی امکان پذیر است؟ برخی ائمه جمعه، نخبگان سیاسی رقیب و خبرگزاری ها پیش از ظریف مطالبی درباره پولشویی ارائه کرده بودند. پس همه آنها نیز مانند ظریف باید مستندات محکمه پسند ارائه کنند.

وی تاکید کرد: اگر یک وزیر نتواند در حد یک خبرگزاری در عرصه ملی به بیان نظراتش بپردازد باید برای همه کسانی که ادعاهایی در زمینه های گوناگون مطرح می کنند همین برخورد را داشته باشیم.

مطهرنیا یادآور شد: ظریف دیپلمات برجسته شناخته شده ای در مجامع بین المللی است و جایگاه ویژه ای در سطح بین المللی دارد. حذف ظریف بیش از آنکه به دولت روحانی و شخصِ ظریف لطمه بزند، دست کم می تواند به منافع ملی آسیب بزند.

به گزارش ایرنا، طرح استیضاح محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه با 24 امضا و در 11 محور روز سه شنبه ششم آذرماه 97 تحویل هیات رییسه مجلس شورای اسلامی شد که یکی از محورهای آن درباره «اظهارات و اتخاذ مواضع ناصواب از جمله اتهام پولشویی به جمهوری اسلامی» است.

حسینعلی حاجی دلیگانی عضو شورای مرکزی فراکسیون نمایندگان ولایی طراح این استیضاح است و در میان 24 نماینده امضاء کننده طرح استیضاح نام هایی چون نادر قاضی پور، سید ناصر موسوی لارگانی، نصرالله پژمانفر و امیر خجسته دیده می شود.

سیام**3202**1336

خواندن خبر در سایت منبع

علیرضا رحیمی: ظریف استیضاح نمی‌شود

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
علیرضا رحیمی: ظریف استیضاح نمی‌شود

علیرضا رحیمی عضو هیات رئیسه مجلس از کاهش امضاهای استیضاح محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه خبر داد و گفت امضاهای این استیضاح از حد نصاب افتاد و دیگر قابل طرح در مجلس نیست. طبق گفته رحیمی تعداد امضاها به 9 امضا رسیده است.

خواندن خبر در سایت منبع

استیضاح ظریف منتفی شد

انتخابخبرگزاری انتخاب
استیضاح ظریف منتفی شد
استیضاح ظریف منتفی شد - 1

با پس گرفتن برخی امضاهای استیضاح ظریف، این استیضاح از حد نصاب افتاد و عملا منتفی شد.

به گزارش «انتخاب»، علیرضا رحیمی، عضو هیات رئیسه مجلس از کاهش امضاهای استیضاح محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه خبر داد و گفت امضاهای این استیضاح از حد نصاب افتاد و دیگر قابل طرح در مجلس نیست.

به گفته رحیمی که با اعتماد گفت و گو می کرد، تعداد امضاها به 9 امضا رسیده است.

خواندن خبر در سایت منبع

علیرضا رحیمی عضو هیات رئیسه مجلس:امضاهای طرح استیضاح ظریف از حد نصاب افتاد/ ظریف استیضاح نمی‌شود

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
علیرضا رحیمی عضو هیات رئیسه مجلس:امضاهای طرح استیضاح ظریف از حد نصاب افتاد/ ظریف استیضاح نمی‌شود

علیرضا رحیمی عضو هیات رئیسه مجلس از کاهش امضاهای استیضاح محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه خبر داد و گفت امضاهای این استیضاح از حد نصاب افتاد و دیگر قابل طرح در مجلس نیست. طبق گفته رحیمی تعداد امضاها به 9 امضا رسیده است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فارسفارس1 ساعت قبل
«جعفر صفری» کارشناس مسائل پاکستان در یادداشتی به واکاوی جریان‌های اخیر و دخیل در عملیات تروریستی سیستان و بلوچستان پرداخت. یکی دیگر از امتیازگیری‌های پاکستان بوسیله تروریست‌ها، در سال‌های بعد از یازده سپتامبر بود. بنا بر اسناد فاش شده آمریکا میلیارد‌ها دلار در ازای همکاری به دولت پاکستان پرداخت اما نتیجه در خور توجهی برای آمریکا در بر نداشت. با سابقه‌ای که از سرویس اطلاعاتی پاکستان موجود است، روش وسبک و سیاق اطلاعاتی آن برگرفته از سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا و انگلیس و اسرائیل بوده که در واقع با بومی‌سازی هوشمندانه‌ای به نقش‌آفرینی در سطوح بین‌المللی می‌پردازد. لذا دادن لقب «قویترین سازمان اطلاعاتی جهان در سال ۲۰۱۳» به این سازمان از سوی سازمان سیا، خالی از برخی واقعتیها نیست.
مهرمهر2 ساعت قبل
به همت سپاه قدس و نیروی زمینی سپاه شب گذشته در عملیاتی سریع، چند خانه تیمی در خاش که عوامل جنایت اخیر در آنها مستقر بودند متلاشی شده و ۳ نفر از تروریست‌ها دستگیر شدند.
خبرآنلاینخبرآنلاین7 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا گفت که واشنگتن به دنبال یک انتقال صلح آمیز قدرت در ونزوئلاست اگرچه به این مساله نیز اشاره کرده که تمامی گزینه‌ها هنوز هم روی میز است. ترامپ همچنین مدعی شده که افسران ارتش ونزوئلا که از نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا حمایت می‌کنند، زندگی و آینده خود را به «خطر» می‌اندازند. رئیس جمهوری آمریکا در جریان سخنرانی‌اش برای جامعه ونزوئلایی آمریکایی گفت: تعدادی از اعضای ارتش ونزوئلا هنوز هم از این «دیکتاتوری شکست خورده» حمایت می‌کنند. وی خطاب به نظامیان ونزوئلا ادامه داد: "اگر شما این راه را در حمایت از مادورو انتخاب کنید، هیچ محل امنی، خروج آسان و راهی به بیرون نخواهید داشت. اخیرا خوآن گوآیدو، رهبر اپوزیسیون ونزوئلا خودش را «رئیس جمهوری خودخوانده» این کشور اعلام کرد و مورد حمایت ۵۰ کشور آمریکای لاتین، ایالات متحده و کشورهای اروپایی قرار گرفت.
آخرین خبرآخرین خبر5 ساعت قبل
برای دیدن این کلیپ لطفا امکان استفاده از جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال نمایید، و از مرورگر خود را بروزرسانی نماییدآخرین خبر/ حمید رسایی با انتشار فیلمی در کانال تلگرامی اش و کنایه سنگین به رشیدپور نوشت: همه چالش ده ساله از خودشان منتشر می‌کنند اما از آقای رشیدپور چالش پنج ساله منتشر شده رشیدپور سال ۹۲ را در برابر رشیدپور ۹۷ ببینید، علی برکت الله …

اخبار بیشتر