استیضاح ظریف منتفی شد
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

استیضاح ظریف منتفی شد

بازی دوسر باخت استیضاح کنندگان ظریف

ایرناخبرگزاری ایرنا
بازی دوسر باخت استیضاح کنندگان ظریف
تهران-ایرنا- کارشناس مسائل بین الملل استیضاح ظریف را بازی دوسر باخت استیضاح کنندگان دانست و گفت: محتمل ترین سناریو پس گرفتن امضاها و سناریو دیگر مطرح شدن استیضاح در مجلس و رای آوردن مجدد ظریف است که همین امر موجب استحکام جایگاه وی در هیات دولت می شود.

«مهدی مطهرنیا» روزچهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا افزود: استیضاح ظریف بیش از همه به سود وی و دولت است، آنها تلاش دارند وزیری را استیضاح کنند که 30 سال در دستگاه دیپلماسی ایران درخشیده است و به عنوان دیپلمات برجسته نظام جمهوری اسلامی ایران آوازه جهانی دارد.

وی افزود: در وضعیت کنونی که برجام به دلیل تعارضات ساختار قدرت در ایران و روی کارآمدن دولت پست نئومحافظه کار مواجه با موانعی روبرو است. استیضاح ظریف، استیضاح فردی است که در وضعیتی بسیار «آشوبناک» از منظر تئوریک قرار دارد، از یک طرف نمی تواند مذاکره کند و از طرفی باید پاسخگویی نیازهای موجود و خواسته های واقعی باشد.

این تحلیلگر مسائل بین المللی تاکید کرد: این استیضاح به سود دولت است که وزیر امور خارجه قدرتمندش کنار برود، چون می تواند بگوید با ایجاد فضای ضدحرکت های دیپلماتیک، دولت تحت فشارهای جانبی قرار دارد و نمی تواند دستاوردهای گذشته خود را حفظ و حرکت رو به جلو داشته باشد.

مطهرنیا خاطرنشان کرد: ظریف در شکل دهی به ساختار جدید وزارت امور خارجه و قوام بخشیدن به بافتار درونی این وزارتخانه چندان موفق نبود اما به عنوان یک دیپلمات برجسته در امر مذاکره، با تشکیل تیم قدرتمند، قدرت و میزان چانه زنی خویش برای مذاکره در حوزه بین المللی را به نمایش گذاشت. از این جهت دولت می تواند در آینده از این استیضاح بهره برداری کند.

وی اظهار داشت: استیضاح کنندگان در پی از صحنه خارج کردن نیروهای موثر در انتخابات 1400-1398 مجلس شورای اسلامی و ریاست جمهوری هستند. در این وضعیت جناح رقیب بسیاری از نیروهایی که امکان نامزدی آنها وجود دارد را تحت فشار قرار می دهند. مطهرنیا یادآور شد: ظریف اگر چه خودش خواهان حضور در انتخابات نیست اما در افکار عمومی به عنوان یکی از گزینه های محتمل ریاست جمهوری مطرح است.

وی همچنین گفت: خروج ظریف از صحنه با این اوضاع و احوال در دوسال آینده می تواند به سودش تمام شود چرا که با توجه به محبوبیتش، استیضاح و کناره رفتنش، می تواند موجب شکل گیری فضای مناسب برای جلب و جذب نیروهای اجتماعی باقی مانده در بعضی از لایه های افکار عمومی شود.

این تحلیلگر روابط بین الملل خاطرنشان کرد: آنها با استیضاح ظریف در پی تحت فشار قرار دادن دولت هستند تا موفقیت های احتمالی دولت را در حوزه سیاست خارجی در مدت باقی مانده کاهش دهند یا با ایجاد فضای سیاسی در چهارچوب استیضاح، وزیر امور خارجه را از منظر افکار عمومی تحت فشار قرار دهند. به نظر می رسد این رویکردها چندان به نفع آنها تمام نشود و نتیجه عکس خواهد داشت.

مطهرنیا با بیان این که ارائه مستندات درباره پولشویی اساسا یک خواست انحرافی است، اظهارداشت: بسیاری از استیضاح کنندگان پیش از این با سخنان قاطع جناح رقیب را متهم به فساد اقتصادی، سیاسی و بورکراتیک کرده بودند، آیا می توان از فساد اقتصادی سخن گفت و بعد تاکید کرد پولشویی در کشور وجود ندارد؟ مطرح شدن این میزان از اختلاس ها در کشور در لایه گوناگون فعالیت اقتصادی بدون پولشویی امکان پذیر است؟ برخی ائمه جمعه، نخبگان سیاسی رقیب و خبرگزاری ها پیش از ظریف مطالبی درباره پولشویی ارائه کرده بودند. پس همه آنها نیز مانند ظریف باید مستندات محکمه پسند ارائه کنند.

وی تاکید کرد: اگر یک وزیر نتواند در حد یک خبرگزاری در عرصه ملی به بیان نظراتش بپردازد باید برای همه کسانی که ادعاهایی در زمینه های گوناگون مطرح می کنند همین برخورد را داشته باشیم.

مطهرنیا یادآور شد: ظریف دیپلمات برجسته شناخته شده ای در مجامع بین المللی است و جایگاه ویژه ای در سطح بین المللی دارد. حذف ظریف بیش از آنکه به دولت روحانی و شخصِ ظریف لطمه بزند، دست کم می تواند به منافع ملی آسیب بزند.

به گزارش ایرنا، طرح استیضاح محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه با 24 امضا و در 11 محور روز سه شنبه ششم آذرماه 97 تحویل هیات رییسه مجلس شورای اسلامی شد که یکی از محورهای آن درباره «اظهارات و اتخاذ مواضع ناصواب از جمله اتهام پولشویی به جمهوری اسلامی» است.

حسینعلی حاجی دلیگانی عضو شورای مرکزی فراکسیون نمایندگان ولایی طراح این استیضاح است و در میان 24 نماینده امضاء کننده طرح استیضاح نام هایی چون نادر قاضی پور، سید ناصر موسوی لارگانی، نصرالله پژمانفر و امیر خجسته دیده می شود.

سیام**3202**1336

خواندن خبر در سایت منبع

علیرضا رحیمی: ظریف استیضاح نمی‌شود

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
علیرضا رحیمی: ظریف استیضاح نمی‌شود
اعتمادآنلاین نوشت: علیرضا رحیمی گفت: امضاهای طرح استیضاح ظریف از حد نصاب افتاد

علیرضا رحیمی عضو هیات رئیسه مجلس از کاهش امضاهای استیضاح محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه خبر داد و گفت امضاهای این استیضاح از حد نصاب افتاد و دیگر قابل طرح در مجلس نیست. طبق گفته رحیمی تعداد امضاها به 9 امضا رسیده است.

خواندن خبر در سایت منبع

استیضاح ظریف منتفی شد

انتخابخبرگزاری انتخاب
استیضاح ظریف منتفی شد
با پس گرفتن برخی امضاهای استیضاح ظریف، این استیضاح از حد نصاب افتاد و عملا منتفی شد.
استیضاح ظریف منتفی شد - 1

با پس گرفتن برخی امضاهای استیضاح ظریف، این استیضاح از حد نصاب افتاد و عملا منتفی شد.

به گزارش «انتخاب»، علیرضا رحیمی، عضو هیات رئیسه مجلس از کاهش امضاهای استیضاح محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه خبر داد و گفت امضاهای این استیضاح از حد نصاب افتاد و دیگر قابل طرح در مجلس نیست.

به گفته رحیمی که با اعتماد گفت و گو می کرد، تعداد امضاها به 9 امضا رسیده است.

خواندن خبر در سایت منبع

علیرضا رحیمی عضو هیات رئیسه مجلس:امضاهای طرح استیضاح ظریف از حد نصاب افتاد/ ظریف استیضاح نمی‌شود

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
علیرضا رحیمی عضو هیات رئیسه مجلس:امضاهای طرح استیضاح ظریف از حد نصاب افتاد/ ظریف استیضاح نمی‌شود
علیرضا رحیمی عضو هیات رئیسه مجلس از کاهش امضاهای استیضاح محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه خبر داد.

علیرضا رحیمی عضو هیات رئیسه مجلس از کاهش امضاهای استیضاح محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه خبر داد و گفت امضاهای این استیضاح از حد نصاب افتاد و دیگر قابل طرح در مجلس نیست. طبق گفته رحیمی تعداد امضاها به 9 امضا رسیده است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

موسوی: هیچگاه بر سر دوراهی جنگ یا مذاکره و یا هر دوراهی دیگری قرار نمی‌گیریم

فارسفارس19 ساعت قبل
سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه ایران هیچگاه بر سر دوراهی جنگ یا مذاکره و یا هر دوراهی دیگری قرار نمی‌گیرد، گفت: ایرانیان در طول تاریخ نشان داده‌اند که اهل جنگاوری و دلاوری هستند و در جای خود اهل تعامل و گفت وگو. به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در گفت وگویی عنوان کرد: جمهوری اسلامی ایران با اتکا به مردم خودش کشوری مستقل و مقتدر است و راه روشن خودش را براساس منافع و امنیت ملی خودش مشخص کرده و هیچگاه بر سر دوراهی جنگ یا مذاکره و یا هر دوراهی دیگری قرار نمی‌گیرد. وی با تأکید بر اینکه بن بستی برای ملت ایران وجود ندارد، افزود: ایرانیان نیز در طول تاریخ نشان داده‌اند که اهل جنگاوری و دلاوری هستند و در جای خود اهل تعامل و گفت وگو. موسوی ادامه داد: مدتی است یک سناریوی روانی - تبلیغی در کنار عملیات تروریسم اقتصادی علیه ملت ما جریان پیدا کرده و ما این حرف‌ها و سناریو را نیز در قالب همان پکیج می‌بینیم و خودشان هم می‌دانند این سناریو از پیش شکست خورده است و قطعا ره به جایی نخواهد برد. انتهای پیام/
انتخابانتخاب22 ساعت قبل
سخنگوی شورای عالی امنیت ملی گفت: سفر مقامات مسئول کشورهای مختلف به ایران افزایش یافته است، عمدتا از آمریکا نمایندگی دارند. برخی رسانه‌ای می‌شود و پاره‌ای از سفرها نیز محرمانه می‌ماند. به گزارش «انتخاب»؛ کیوان خسروی سخنگوی شورای عالی امنیت ملی گفت: بر اساس سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران، بدون استثناء، پیام اقتدار، منطق، مقاومت و ایستادگی ملت ایران به آنان ابلاغ شده است. وی افزود: به صراحت گفته‌ایم تا رفتارها عوض نشود، تا حقوق کشور تامین نشود، تا از لفاظی به اقدام عملی تغییر مسیر ندهند، راه همین است. به هیچ وجه مذاکره‌ای در کار نخواهد بود.
مهرمهر10 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا طی سخنانی در کاخ سفید اعزام نیروی نظامی این کشور به خاورمیانه برای مقابله با ایران را رد کرد. وی در پاسخ به سوال خبرنگاران در مورد اعزام نظامیان آمریکایی به منطقه تاکید کرد: فکر نمی‌کنم نیازی به این کار باشد. رئیس جمهوری آمریکا در عین حال از برگزاری نشستی با مقامات نظامی این کشور در این باره خبر داد. وی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن تکرار اتهامات واهی علیه جمهوری اسلامی ایران مدعی شد خروج آمریکا از برجام موجب شده فشار اقتصادی شدیدی به این کشور وارد شود.

ادبیات توهین آمیز ترامپ عزم ملت ایران را در برابر آمریکا دوچندان می‌کند

صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما از نیویورک؛ سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل گفت حرف‌های متناقض امروز رئیس جمهور آمریکا درباره ایران، نشانه روشنی از خصومت بی حد و حصر وی نسبت به ملت بزرگ ایران است. تخت روانچی در پاسخ به اظهارات سخیف رئیس جمهور آمریکا که بار دیگر ملت بزرگ ایران را «تروریست» خوانده بود، افزود این مواضع برای ما ناآشنا نیست و آنرا در ادامه تحریم‌های ظالمانه آمریکا قابل تفسیر می‌دانیم و نمونه بارز دیگری از خصومت با ملت ایران است. وی گفت سخنان سخیف رئیس جمهور آمریکا بیش از هر چیز نمایانگر بی اطلاعی از تاریخ چند هزار ساله ایران و نشناختن مردم ایران است. تخت روانچی گفت رئیس جمهور آمریکا با استفاده از ادبیات توهین آمیز علیه ملت ایران، عزم مردم ما را در مقاومت علیه سیاست فشار و ارعاب دو چندان می‌کند. دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا امروز در جمع کشاورزان بار دیگر ملت ایران را تروریست نامید و مدعی شد ایران پشت سر همه مشکلات خاورمیانه (غرب آسیا) قرار دارد و و بازیگر خطرناکی است و برجام نمایش وحشت بود.
صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ سردار «حسین اشتری» در آستانه چهل و یکمین سالگرد شهادت شهید «سیدعلی اندرزگو» عصر امروز به دیدار خانواده این شهید انقلاب اسلامی ایران رفت. فرمانده نیروی انتظامی درباره خصوصیات اخلاقی شهید اندرزگو گفت: شهید سیدعلی اندرزگو از دیگر شهدا جلوتر و به دلیل مطالعه بسیار دارای فهم سیاسی قوی بود. درک بموقع وظیفه، روحیه جهادی و کار اطلاعاتی و مخفیانه و ولایت پذیری و گوش به فرمان ولایت بودن از دیگر خصوصیات بارز این شهید بزرگوار است. فرمانده ناجا با بیان اینکه ما همواره خود را مدیون خون شهدا می‌دانیم و هرچه داریم به برکت خون این عزیزان است، تاکید کرد: همواره محتاج دعای خیر همه خانواده شهدا خصوصا همسران و مادران این بزرگواران بوده و هستیم. قطعا در کنار پیچیدگی‌های کار ما جز لطف خدا و عنایت امام زمان (عج) و دعای شما خانواده شهدا نمی‌تواند موفقیت را برای ما به ارمغان آورد.
مهرمهر18 ساعت قبل
ارتش و کمیته‌های مردمی یمن مجددا فرودگاه «نجران» عربستان را به وسیله پهپاد قاصف- ۲K هدف قرار دادند. این درحالی است که روز گذشته نیز این فرودگاه هدف حمله هوایی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن قرار گرفته بود. اما این پایان عملیات نیروهای یمنی محسوب نمی‌شود چرا که نیروهای یمنی به تازگی اعلام کرده‌اند که یک بانک اطلاعاتی در خصوص ۳۰۰ هدف حساس در عربستان و امارات در اختیار دارند. با وجود آنکه عربستان مدعی شده است این عملیات، مواضع نظامی فرودگاه نجران را هدف قرار نداده اما نیروهای یمنی اعلام کردند که در جریان عملیات علیه فرودگاه نجران یک انبار تسلیحاتی هدف قرار گرفته و به آتش کشیده شد. شهر نجران که در جنوب آن پایگاه‌ها و مقرهای نظامی متعددی قرار دارد، یکی از اهداف ارتش یمن برای پاسخ به حملات نظامی عربستان سعودی است.

اخبار بیشتر