استیضاح ظریف منتفی شد
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

استیضاح ظریف منتفی شد

بازی دوسر باخت استیضاح کنندگان ظریف

ایرناخبرگزاری ایرنا
بازی دوسر باخت استیضاح کنندگان ظریف
تهران-ایرنا- کارشناس مسائل بین الملل استیضاح ظریف را بازی دوسر باخت استیضاح کنندگان دانست و گفت: محتمل ترین سناریو پس گرفتن امضاها و سناریو دیگر مطرح شدن استیضاح در مجلس و رای آوردن مجدد ظریف است که همین امر موجب استحکام جایگاه وی در هیات دولت می شود.

«مهدی مطهرنیا» روزچهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا افزود: استیضاح ظریف بیش از همه به سود وی و دولت است، آنها تلاش دارند وزیری را استیضاح کنند که 30 سال در دستگاه دیپلماسی ایران درخشیده است و به عنوان دیپلمات برجسته نظام جمهوری اسلامی ایران آوازه جهانی دارد.

وی افزود: در وضعیت کنونی که برجام به دلیل تعارضات ساختار قدرت در ایران و روی کارآمدن دولت پست نئومحافظه کار مواجه با موانعی روبرو است. استیضاح ظریف، استیضاح فردی است که در وضعیتی بسیار «آشوبناک» از منظر تئوریک قرار دارد، از یک طرف نمی تواند مذاکره کند و از طرفی باید پاسخگویی نیازهای موجود و خواسته های واقعی باشد.

این تحلیلگر مسائل بین المللی تاکید کرد: این استیضاح به سود دولت است که وزیر امور خارجه قدرتمندش کنار برود، چون می تواند بگوید با ایجاد فضای ضدحرکت های دیپلماتیک، دولت تحت فشارهای جانبی قرار دارد و نمی تواند دستاوردهای گذشته خود را حفظ و حرکت رو به جلو داشته باشد.

مطهرنیا خاطرنشان کرد: ظریف در شکل دهی به ساختار جدید وزارت امور خارجه و قوام بخشیدن به بافتار درونی این وزارتخانه چندان موفق نبود اما به عنوان یک دیپلمات برجسته در امر مذاکره، با تشکیل تیم قدرتمند، قدرت و میزان چانه زنی خویش برای مذاکره در حوزه بین المللی را به نمایش گذاشت. از این جهت دولت می تواند در آینده از این استیضاح بهره برداری کند.

وی اظهار داشت: استیضاح کنندگان در پی از صحنه خارج کردن نیروهای موثر در انتخابات 1400-1398 مجلس شورای اسلامی و ریاست جمهوری هستند. در این وضعیت جناح رقیب بسیاری از نیروهایی که امکان نامزدی آنها وجود دارد را تحت فشار قرار می دهند. مطهرنیا یادآور شد: ظریف اگر چه خودش خواهان حضور در انتخابات نیست اما در افکار عمومی به عنوان یکی از گزینه های محتمل ریاست جمهوری مطرح است.

وی همچنین گفت: خروج ظریف از صحنه با این اوضاع و احوال در دوسال آینده می تواند به سودش تمام شود چرا که با توجه به محبوبیتش، استیضاح و کناره رفتنش، می تواند موجب شکل گیری فضای مناسب برای جلب و جذب نیروهای اجتماعی باقی مانده در بعضی از لایه های افکار عمومی شود.

این تحلیلگر روابط بین الملل خاطرنشان کرد: آنها با استیضاح ظریف در پی تحت فشار قرار دادن دولت هستند تا موفقیت های احتمالی دولت را در حوزه سیاست خارجی در مدت باقی مانده کاهش دهند یا با ایجاد فضای سیاسی در چهارچوب استیضاح، وزیر امور خارجه را از منظر افکار عمومی تحت فشار قرار دهند. به نظر می رسد این رویکردها چندان به نفع آنها تمام نشود و نتیجه عکس خواهد داشت.

مطهرنیا با بیان این که ارائه مستندات درباره پولشویی اساسا یک خواست انحرافی است، اظهارداشت: بسیاری از استیضاح کنندگان پیش از این با سخنان قاطع جناح رقیب را متهم به فساد اقتصادی، سیاسی و بورکراتیک کرده بودند، آیا می توان از فساد اقتصادی سخن گفت و بعد تاکید کرد پولشویی در کشور وجود ندارد؟ مطرح شدن این میزان از اختلاس ها در کشور در لایه گوناگون فعالیت اقتصادی بدون پولشویی امکان پذیر است؟ برخی ائمه جمعه، نخبگان سیاسی رقیب و خبرگزاری ها پیش از ظریف مطالبی درباره پولشویی ارائه کرده بودند. پس همه آنها نیز مانند ظریف باید مستندات محکمه پسند ارائه کنند.

وی تاکید کرد: اگر یک وزیر نتواند در حد یک خبرگزاری در عرصه ملی به بیان نظراتش بپردازد باید برای همه کسانی که ادعاهایی در زمینه های گوناگون مطرح می کنند همین برخورد را داشته باشیم.

مطهرنیا یادآور شد: ظریف دیپلمات برجسته شناخته شده ای در مجامع بین المللی است و جایگاه ویژه ای در سطح بین المللی دارد. حذف ظریف بیش از آنکه به دولت روحانی و شخصِ ظریف لطمه بزند، دست کم می تواند به منافع ملی آسیب بزند.

به گزارش ایرنا، طرح استیضاح محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه با 24 امضا و در 11 محور روز سه شنبه ششم آذرماه 97 تحویل هیات رییسه مجلس شورای اسلامی شد که یکی از محورهای آن درباره «اظهارات و اتخاذ مواضع ناصواب از جمله اتهام پولشویی به جمهوری اسلامی» است.

حسینعلی حاجی دلیگانی عضو شورای مرکزی فراکسیون نمایندگان ولایی طراح این استیضاح است و در میان 24 نماینده امضاء کننده طرح استیضاح نام هایی چون نادر قاضی پور، سید ناصر موسوی لارگانی، نصرالله پژمانفر و امیر خجسته دیده می شود.

سیام**3202**1336

خواندن خبر در سایت منبع

علیرضا رحیمی: ظریف استیضاح نمی‌شود

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
علیرضا رحیمی: ظریف استیضاح نمی‌شود
اعتمادآنلاین نوشت: علیرضا رحیمی گفت: امضاهای طرح استیضاح ظریف از حد نصاب افتاد

علیرضا رحیمی عضو هیات رئیسه مجلس از کاهش امضاهای استیضاح محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه خبر داد و گفت امضاهای این استیضاح از حد نصاب افتاد و دیگر قابل طرح در مجلس نیست. طبق گفته رحیمی تعداد امضاها به 9 امضا رسیده است.

خواندن خبر در سایت منبع

استیضاح ظریف منتفی شد

انتخابخبرگزاری انتخاب
استیضاح ظریف منتفی شد
با پس گرفتن برخی امضاهای استیضاح ظریف، این استیضاح از حد نصاب افتاد و عملا منتفی شد.
استیضاح ظریف منتفی شد - 1

با پس گرفتن برخی امضاهای استیضاح ظریف، این استیضاح از حد نصاب افتاد و عملا منتفی شد.

به گزارش «انتخاب»، علیرضا رحیمی، عضو هیات رئیسه مجلس از کاهش امضاهای استیضاح محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه خبر داد و گفت امضاهای این استیضاح از حد نصاب افتاد و دیگر قابل طرح در مجلس نیست.

به گفته رحیمی که با اعتماد گفت و گو می کرد، تعداد امضاها به 9 امضا رسیده است.

خواندن خبر در سایت منبع

علیرضا رحیمی عضو هیات رئیسه مجلس:امضاهای طرح استیضاح ظریف از حد نصاب افتاد/ ظریف استیضاح نمی‌شود

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
علیرضا رحیمی عضو هیات رئیسه مجلس:امضاهای طرح استیضاح ظریف از حد نصاب افتاد/ ظریف استیضاح نمی‌شود
علیرضا رحیمی عضو هیات رئیسه مجلس از کاهش امضاهای استیضاح محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه خبر داد.

علیرضا رحیمی عضو هیات رئیسه مجلس از کاهش امضاهای استیضاح محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه خبر داد و گفت امضاهای این استیضاح از حد نصاب افتاد و دیگر قابل طرح در مجلس نیست. طبق گفته رحیمی تعداد امضاها به 9 امضا رسیده است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

چرا تب دلار پائین آمد؟ / FATF ایرانی علاج فرار مالیاتی/ آغاز تولید پژو ۳۰۱ بدون حضور فرانسه در ایران

3+
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل

مصوبات امروز بهارستان

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ نمایندگان در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی دو فوریت طرح الزام بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی با حذف سود و جرایم مضاعف از بدهی تسهیلات گیرندگان با ۱۸۵ رأی موافق، ۱۰ رأی مخالف و ۳ رأی ممتنع از مجموع ۲۳۷ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، محمدکاظم کاظمی، شاعر و پژوهشگر افغانستانی، ‌ در یادداشتی با عنوان «جدا شدن افغانستان از ایران در عصر قاجار، یک غلط مشهور تاریخی» با نگاهی به تاریخ یکصد سال اخیر افغانستان، به خطای تاریخی رایج درباره جدایی افغانستان از ایران می‌پردازد. حقیقت این است که در آن زمان فقط شهر هرات از تسلط ایران خارج شد و آن هم همیشه در تصرف ایران نبود. بگذارید قضیه را با یک توصیف بسیار اجمالی از جغرافیای تاریخی افغانستان شرح دهم. ولی به نظر ما فرقی است بین آن ایران بزرگ تاریخی و مرزهای سیاسی کنونی ایران. بسیاری از ما، نام «خراسان» را برای این کشور شایسته‌تر می‌شماریم و حتی بعضی‌ها برآن‌اند که نام کشور ما هم باید ایران می‌بود، یا لااقل با نام ایران تاریخی پیوندی می‌داشت.
موجموج20 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری موج، فاطمه سعیدی نماینده تهران در مجلس در توییتی نوشت: صبح امروز فراکسیون امید میزبان آقای بیژن زنگنه وزیر نفت بود و ایشان درباره فروش نفت، مقابله با تحریم‌ها و مواجهه با فشارهای داخلی و خارجی توضیحات مهمی ارائه کرد. هفته آینده نیز در فراکسیون میزبان آقای محمدرضا خاتمی خواهیم بود تا در خصوص مسائل اخیر با ایشان گفت و گو کنیم. لازم به توضیح است، محمدرضا خاتمی چند روز قبل به دلیل اتهام زنی به روند انتخابات در سال ۸۸ از سوی دادگاه به دو سال حبس محکوم شده است.

در «باستی هیلز» لواسان چه می‎گذرد؟

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
نایب رئیس کمیسیون عمران در ادامه تاکید کرد: سازمان بازرسی کل کشور و قوه قضاییه باید به ساخت و ساز چنین شهرک‌هایی ورود پیدا کنند. علوی در پایان گفت: در جامعه‌ای که رهبر انقلاب در وسط شهر زندگی می‌کنند وجود چنین خانه‌هایی با قیمت‌های نجومی ناباورانه است. ویلا شبیه کاخ ساخته‎اندامام‌جمعه لواسان نیز با اشاره به ساخت و سازهای غیرقانونی گفت: ویلا شبیه کاخ سفید ساخته‌اند. وی افزود: یکی از سرمایه‌دارها به من گفت هیچ کاری نمی‌توانی بکنی چون معیار، پول است و پول هم دست من است. تعداد بازدید: ۶ کد ویدیو دانلود فیلم اصلیامام جمعه لواسان با بیان اینکه «فساد سیستماتیک در کشور نداریم»، گفت: اگر من آخوند در این مملکت از مبارزه با فساد حرف نزنم، چه کسی حرف بزند؟

دو رئیس پیشین دستگاه قضا و یک استخدام/ اکبر طبری را بهتر بشناسید (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران12 ساعت قبل
سخنگوی قوه‌قضائیه، اعمال نقوذ در پرونده‌ها و بعضی روابط ناصواب را از دلایل بازداشت اکبر طبری معاون اجرایی سابق حوزه ریاست قوه‌قضاییه اعلام کرد. عصر ایران؛ بهنام اکبری - در حالیکه چند روز پیش دفتر آیت الله آملی لاریجانی اتهامات علیه معاون اجرایی پیشین قوه قضائیه را تکذیب کرده بود، روز گذشته رسانه‌ها خبر از بازداشت اکبر طبری دادند. هنوز اتهام طبری روشن نیست، اما پیش‌تر چند نماینده مجلس ادعا‌هایی مالی درباره او مطرح کرده بود.

اخبار بیشتر