1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

استیضاح ظریف منتفی شد

بازی دوسر باخت استیضاح کنندگان ظریف

ایرناخبرگزاری ایرنا
بازی دوسر باخت استیضاح کنندگان ظریف

«مهدی مطهرنیا» روزچهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا افزود: استیضاح ظریف بیش از همه به سود وی و دولت است، آنها تلاش دارند وزیری را استیضاح کنند که 30 سال در دستگاه دیپلماسی ایران درخشیده است و به عنوان دیپلمات برجسته نظام جمهوری اسلامی ایران آوازه جهانی دارد.

وی افزود: در وضعیت کنونی که برجام به دلیل تعارضات ساختار قدرت در ایران و روی کارآمدن دولت پست نئومحافظه کار مواجه با موانعی روبرو است. استیضاح ظریف، استیضاح فردی است که در وضعیتی بسیار «آشوبناک» از منظر تئوریک قرار دارد، از یک طرف نمی تواند مذاکره کند و از طرفی باید پاسخگویی نیازهای موجود و خواسته های واقعی باشد.

این تحلیلگر مسائل بین المللی تاکید کرد: این استیضاح به سود دولت است که وزیر امور خارجه قدرتمندش کنار برود، چون می تواند بگوید با ایجاد فضای ضدحرکت های دیپلماتیک، دولت تحت فشارهای جانبی قرار دارد و نمی تواند دستاوردهای گذشته خود را حفظ و حرکت رو به جلو داشته باشد.

مطهرنیا خاطرنشان کرد: ظریف در شکل دهی به ساختار جدید وزارت امور خارجه و قوام بخشیدن به بافتار درونی این وزارتخانه چندان موفق نبود اما به عنوان یک دیپلمات برجسته در امر مذاکره، با تشکیل تیم قدرتمند، قدرت و میزان چانه زنی خویش برای مذاکره در حوزه بین المللی را به نمایش گذاشت. از این جهت دولت می تواند در آینده از این استیضاح بهره برداری کند.

وی اظهار داشت: استیضاح کنندگان در پی از صحنه خارج کردن نیروهای موثر در انتخابات 1400-1398 مجلس شورای اسلامی و ریاست جمهوری هستند. در این وضعیت جناح رقیب بسیاری از نیروهایی که امکان نامزدی آنها وجود دارد را تحت فشار قرار می دهند. مطهرنیا یادآور شد: ظریف اگر چه خودش خواهان حضور در انتخابات نیست اما در افکار عمومی به عنوان یکی از گزینه های محتمل ریاست جمهوری مطرح است.

وی همچنین گفت: خروج ظریف از صحنه با این اوضاع و احوال در دوسال آینده می تواند به سودش تمام شود چرا که با توجه به محبوبیتش، استیضاح و کناره رفتنش، می تواند موجب شکل گیری فضای مناسب برای جلب و جذب نیروهای اجتماعی باقی مانده در بعضی از لایه های افکار عمومی شود.

این تحلیلگر روابط بین الملل خاطرنشان کرد: آنها با استیضاح ظریف در پی تحت فشار قرار دادن دولت هستند تا موفقیت های احتمالی دولت را در حوزه سیاست خارجی در مدت باقی مانده کاهش دهند یا با ایجاد فضای سیاسی در چهارچوب استیضاح، وزیر امور خارجه را از منظر افکار عمومی تحت فشار قرار دهند. به نظر می رسد این رویکردها چندان به نفع آنها تمام نشود و نتیجه عکس خواهد داشت.

مطهرنیا با بیان این که ارائه مستندات درباره پولشویی اساسا یک خواست انحرافی است، اظهارداشت: بسیاری از استیضاح کنندگان پیش از این با سخنان قاطع جناح رقیب را متهم به فساد اقتصادی، سیاسی و بورکراتیک کرده بودند، آیا می توان از فساد اقتصادی سخن گفت و بعد تاکید کرد پولشویی در کشور وجود ندارد؟ مطرح شدن این میزان از اختلاس ها در کشور در لایه گوناگون فعالیت اقتصادی بدون پولشویی امکان پذیر است؟ برخی ائمه جمعه، نخبگان سیاسی رقیب و خبرگزاری ها پیش از ظریف مطالبی درباره پولشویی ارائه کرده بودند. پس همه آنها نیز مانند ظریف باید مستندات محکمه پسند ارائه کنند.

وی تاکید کرد: اگر یک وزیر نتواند در حد یک خبرگزاری در عرصه ملی به بیان نظراتش بپردازد باید برای همه کسانی که ادعاهایی در زمینه های گوناگون مطرح می کنند همین برخورد را داشته باشیم.

مطهرنیا یادآور شد: ظریف دیپلمات برجسته شناخته شده ای در مجامع بین المللی است و جایگاه ویژه ای در سطح بین المللی دارد. حذف ظریف بیش از آنکه به دولت روحانی و شخصِ ظریف لطمه بزند، دست کم می تواند به منافع ملی آسیب بزند.

به گزارش ایرنا، طرح استیضاح محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه با 24 امضا و در 11 محور روز سه شنبه ششم آذرماه 97 تحویل هیات رییسه مجلس شورای اسلامی شد که یکی از محورهای آن درباره «اظهارات و اتخاذ مواضع ناصواب از جمله اتهام پولشویی به جمهوری اسلامی» است.

حسینعلی حاجی دلیگانی عضو شورای مرکزی فراکسیون نمایندگان ولایی طراح این استیضاح است و در میان 24 نماینده امضاء کننده طرح استیضاح نام هایی چون نادر قاضی پور، سید ناصر موسوی لارگانی، نصرالله پژمانفر و امیر خجسته دیده می شود.

سیام**3202**1336

خواندن خبر در سایت منبع

علیرضا رحیمی: ظریف استیضاح نمی‌شود

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
علیرضا رحیمی: ظریف استیضاح نمی‌شود

علیرضا رحیمی عضو هیات رئیسه مجلس از کاهش امضاهای استیضاح محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه خبر داد و گفت امضاهای این استیضاح از حد نصاب افتاد و دیگر قابل طرح در مجلس نیست. طبق گفته رحیمی تعداد امضاها به 9 امضا رسیده است.

خواندن خبر در سایت منبع

استیضاح ظریف منتفی شد

انتخابخبرگزاری انتخاب
استیضاح ظریف منتفی شد
استیضاح ظریف منتفی شد - 1

با پس گرفتن برخی امضاهای استیضاح ظریف، این استیضاح از حد نصاب افتاد و عملا منتفی شد.

به گزارش «انتخاب»، علیرضا رحیمی، عضو هیات رئیسه مجلس از کاهش امضاهای استیضاح محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه خبر داد و گفت امضاهای این استیضاح از حد نصاب افتاد و دیگر قابل طرح در مجلس نیست.

به گفته رحیمی که با اعتماد گفت و گو می کرد، تعداد امضاها به 9 امضا رسیده است.

خواندن خبر در سایت منبع

علیرضا رحیمی عضو هیات رئیسه مجلس:امضاهای طرح استیضاح ظریف از حد نصاب افتاد/ ظریف استیضاح نمی‌شود

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
علیرضا رحیمی عضو هیات رئیسه مجلس:امضاهای طرح استیضاح ظریف از حد نصاب افتاد/ ظریف استیضاح نمی‌شود

علیرضا رحیمی عضو هیات رئیسه مجلس از کاهش امضاهای استیضاح محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه خبر داد و گفت امضاهای این استیضاح از حد نصاب افتاد و دیگر قابل طرح در مجلس نیست. طبق گفته رحیمی تعداد امضاها به 9 امضا رسیده است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | ماجرای دختر جوانی که از سیل آق‌قلا نجات پیدا کرد

خبرآنلاینخبرآنلاین15 ساعت قبل
دختر جوان گمشده در سیل آق‌قلا نیمه‌شب گذشته توسط جمعیت هلال احمر سالم پیدا و به مرکز امدادی منتقل شد. ماجرای نجات دادن دختر را در این ویدئو ببینید و بشنوید.

ویدیو/ ورود دیرهنگام استاندار معزول گلستان به جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان

انتخابانتخاب1 روز قبل

استاندار گلستان برکنار شد

خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
جهانگیری، استاندار گلستان را برکنار کرد. اسحاق جهانگیری پس از غیبت مناف هاشمی در جریان رسیدگی به وضعیت سیل‌زدگان استان گلستان، مناف هاشمی را برکنار و علی قرابیه معاون هاشمی را به عنوان سرپرست استانداری گلستان منصوب کرد. هاشمی در چند روز گذشته و همزمان با سیل استان گلستان در سفر خارج از کشور به سر می‌برد. او ساعتی پیش خبر داد که به کشور برگشته است (اینجا بخوانید.)

فیلم/ صحبت‌های جهانگیری درمیان سیل‌زدگان

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز16 ساعت قبل

بهروز نعمتی: سعید جلیلی اصرار داشت که لایحه پالرمو زودتر تصویب شود (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران16 ساعت قبل
الفالف12 ساعت قبل
در روزهای آغازین حادثه نیز گفته می‌شد که عمق آب در برخی مناطق سیل‌زده به ۲ تا ۳ متر رسیده بود. حالا در این شرایط که وضعیت مردم اصلا خوب نبوده و اوضاع در گلستان بد گزارش می‌شود، هیچ خبری از رئیس جمهور روحانی نیست و وی تنها به انتشار چند پیام اکتفا کرده است! این مسائل نشان دهنده بی‌توجهی و بحران مدیریتی برای کمک به مردم گرفتار شده در سیل را دارد و اوضاع دولت تدبیر را نشان می‌دهد. اگر دولت تا دیروز می‌توانست مقصر چنین وضعیتی را تحریم‌ها اعلام کند امروز بدلیل تعلل در مدیریت بحران سیل می‌خواهد به چه دستاویزی متوسل شود. لازم به گفتن نیست با این گونه اقدامات اندک امید مردم نسبت به دلسوزی مجموعه دولت از بین خواهد رفت.

اخبار بیشتر