ترکیه حکم بازداشت «عاملان اصلی قتل خاشقچی» را صادر کرد
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

ترکیه حکم بازداشت «عاملان اصلی قتل خاشقچی» را صادر کرد

آنکارا: عربستان سعودی درباره تحقیقات مربوط به خاشقچی شفاف باشد

فارسخبرگزاری فارس
آنکارا: عربستان سعودی درباره تحقیقات مربوط به خاشقچی شفاف باشد
وزیر خارجه تاکید کرد که عربستان سعودی باید در زمینه تحقیقات مربوط به قتل جمال خاشقچی شفاف عمل کند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس به نقل از رویترز، دولت ترکیه روز چهارشنبه از حکومت عربستان سعودی خواست با جامعه بین‌المللی در زمینه تحقیقات مربوط به قتل جمال خاشقچی شفاف باشد. 

مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه تاکید کرد که آنکارا مایل به مشارکت در تحقیقات بین‌المللی در این زمینه است.

 رئیس نهاد حقوق بشری سازمان ملل امروز چهارشنبه بر لزوم یک تحقیقات همه جانبه بین المللی برای مشخص شدن عوامل اصلی قتل این روزنامه نگار سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول تاکید کرد. 

در حالیکه بیش از 2 ماه از کشته شدن خاشقچی و تایید این موضوع از سوی مقامات سعودی می‌گذرد اما همچنان عوامل اصلی و افرادی که دستور قتل این روزنامه نگار منتقد را صادر کرده‌اند مشخص نشده است و به نظر می‌رسد ریاض به دنبال وقت کشی و انحراف افکار عمومی است.

صبح امروز رسانه‌های ترکیه از صدور قرار بازداشت برای دو نفر از نزدیکان محمد بن سلمان ولیعهد سعودی به اتهام مشارکت در قتل خاشقچی خبر دادند.

براساس این گزارش، دولت ترکیه همچنین از مقامات سعودی خواسته است متهمان این پرونده را به ترکیه تحویل دهد تا نگرانی‌های جامعه بین المللی را کاهش دهد. 

به گفته منابع ترکیه، اتهام این افراد و 18 نفر دیگر از اتباع سعودی، قتل عمدی، شکنجه و طراحی نقشه قتل است.

این دو نفر از چهره‌های نزدیک به محمد بن سلمان در دیوان پادشاهی عربستان سعودی محسوب می‌شوند و بنا به برخی گزارشها احتمالا برای در امان ماندن ولیعهد سعودی از تبعات قتل خاشقچی، قربانی خواهند شد.  

عربستان سعودی پس از اعتراف به کشته شدن این روزنامه نگار منتقد سعودی، مجبور شد تعدادی را برای محاکمه و کاهش فشارهای بین المللی بازداشت کند. 

این درحالیست که دولت رجب طیب اردوغان میگوید ریاض باید این افراد را برای محاکمه به آنکارا تحویل دهد چرا این قتل در خاک ترکیه اتفاق افتاده است اما آل سعود تا کنون این درخواست را بی پاسخ گذاشته است.

خواندن خبر در سایت منبع

کمیساریای عالی حقوق بشر خواستار تحقیق بین المللی درباره خاشقچی شد

ایرناخبرگزاری ایرنا
کمیساریای عالی حقوق بشر خواستار تحقیق بین المللی درباره خاشقچی شد
تهران- ایرنا- کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل خواستار تحقیقات بین المللی درباره ترور 'جمال خاشقچی' روزنامه نگار منتقد سعودی در تاریخ 2 اکتبر(10 مهر) در کنسولگری عربستان در استانبول شد.

به گزارش روز چهارشنبه خبرگزاری رویترز، کمیسر عالی سازمان ملل (که به نامش اشاره ای نشده است) گفت: تحقیقات بین المللی برای مشخص شدن مسئول جنایت وحشیانه قتل خاشقجی ضروری است.

ترکیه پیش از این خواستار اجرای تحقیقات بین المللی درباره قتل خاشقچی شده بود، امری که بارها با مخالفت دولت سعودی مواجه شد.

'عادل الجبیر' وزیر خارجه سعودی نیز پیش از این گفته بود، قتل خاشقچی یک جنایت است اما بین المللی کردن آن مردود است.

آنچه موجب خشم جهانی درباره مساله خاشقچی شده این است که مرگ وی نقض آشکار ماده 55 قرارداد وین در خصوص روابط کنسولی کشورها است .

'فدریکا موگرینی' مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت : بر اساس قرارداد وین استفاده از ساختمان های کنسولگری به هر روشی که مغایر با وظایف کنسولگری باشد جایز نیست.

'ساره مورگان 'مدیر دفتر دیده بان حقوق بشر در واشنگتن ضمن درخواست اجرای تحقیقات بین المللی درباره قتل خاشقچی بر ارجاع پرونده آن به دادگاه بین المللی تاکید کرد.

خاشقچی 59 ساله، سردبیر پیشین روزنامه سعودی «الوطن» و نشریه واشنگتن پست، دوم اکتبر گذشته (10 مهرماه) برای کارهای اداری مربوط به ازدواج خود به ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول مراجعه کرد اما هرگز از آن خارج نشد.

نامزد وی پس از اطمینان از خارج نشدن خاشقچی از ساختمان کنسولگری، پلیس و مقام های عالی ترکیه را در جریان رویداد قرار داد ولی مقام های آل سعود منکر اطلاع از وضعیت خاشقچی شدند.

حکومت آل سعود پس از 18 روز انکار، در پی فشار بین المللی با صدور بیانیه ای به قتل او در ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول اعتراف و اعلام کرد که در ارتباط با پرونده قتل او، 18 نفر از جمله 15 مامور تیم ترور اعزامی از ریاض دستگیر شده اند.

همه مدارک و شواهد نشان می دهد که 15 مامور از نزدیکان محمد بن سلمان ولیعهد سعودی که از طرف او به استانبول اعزام شده بودند، عامل قتل خاشقچی هستند و بر این اساس، دولت ترکیه خواستار استرداد این افراد برای محاکمه در استانبول است؛ درخواستی که از سوی مقامات سعودی رد شد.

خاورم** 1453*1049

خواندن خبر در سایت منبع

وال‌استریت ژورنال: سناتورها «بن‌سلمان» را آمر قتل خاشقچی می‌دانند

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
وال‌استریت ژورنال: سناتورها «بن‌سلمان» را آمر قتل خاشقچی می‌دانند
پس از جلسه دیشب رئیس سیا با سناتورهای آمریکایی، برای بسیاری از آنها تردیدی نمانده که محمد بن‌سلمان، ولی‌عهد عربستان سعودی آمر قتل روزنامه‌نگار منتقدش بوده است.

پس از جلسه دیشب رئیس سیا با سناتورهای آمریکایی، برای بسیاری از آنها تردیدی نمانده که محمد بن‌سلمان، ولی‌عهد عربستان سعودی آمر قتل روزنامه‌نگار منتقدش بوده است. 

شب گذشته سناتورهای آمریکایی شاهد جلسه توجیهی «جینا هاسپل»، رئیس سیا در خصوص شیوه قتل جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار منتقد دولت سعودی بودند.

جمال خاشقچی که مواضعش در سال‌های اخیر علیه رژیم سعودی برگشته بود، روز دهم مهرماه گذشته، پس از ورود به کنسول‌گری عربستان سعودی در استانبول، توسط یک تیم اعزامی از عربستان سعودی به قتل رسید و تا همین امروز هم جسد او ناپیداست. ریاض برخی افراد را متهم به قتل او کرده اما تاکید دارد که شخص ولی‌عهد سعودی از چند و چون این ترور بی‌اطلاع بوده است. اما از گفته‌های سناتورهای آمریکایی برمی‌آید که نظر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا چیز دیگری است.

روزنامه آمریکایی وال‌استریت ژورنال نوشته است که تعدادی از سناتورهای آمریکایی می‌گویند تردیدی وجود ندارد که محمد بن‌سلمان پشت قتل جمال خاشقچی بوده است.

بن‌سلمان، از زمان روی کار آمدن دونالد ترامپ در آمریکا یکی از اصلی‌ترین محورهای سیاست خارجی آمریکا در غرب آسیا بوده است. وی قراردادهای نظامی به ارزش 110 میلیارد دلار با آمریکا امضا کرده که رئیس‌جمهور ایالات متحده می‌گوید حاضر نیست آنها را از دست بدهد.

وال‌استریت ژورنال پیش از این نیز گزارش داده بود که سیا کشف کرده بن‌سلمان در ساعات پیش و پس از قتل روزنامه‌نگار منتقد خود، یازده پیام برای مشاور نزدیکش که بر قتل نظارت می‌کرد فرستاده است.

هنوز مشخص نیست که واکنش قانون‌گذاران آمریکایی به گزارش سیا و آمریت بن‌سلمان در ترور خاشقچی چیست اما به‌نظر می‌رسد دولت ترامپ در برابر هر تصمیمی که به قراردادهای سودآور نظامی با سعودی‌ها لطمه بزند، مانع‌تراشی کند.

خواندن خبر در سایت منبع

ترکیه حکم بازداشت «عاملان اصلی قتل خاشقچی» را صادر کرد

الفخبرگزاری الف
ترکیه حکم بازداشت «عاملان اصلی قتل خاشقچی» را صادر کرد
دادستانی استانبول امروز چهارشنبه برای دو تن از مقامات ارشد عربستان سعودی به اتهام مشارکت در قتل «جمال خاشقچی» قرار بازداشت صادر کرد.

به گزارش مهر به نقل از الجزیره، دادستانی استانبول معتقد است که «سعود القحطانی» و «احمد العسیری» از عاملین اصلی قتل جمال خاشقچی در سفارت عربستان در استانبول هستند از همین رو برای این دو نفر قرار بازداشت صادر کرده است.

آنکارا بر این امر اصرار دارد که تمامی عاملان قتل جمال خاشقچی، خبرنگار منتقد عربستانی، باید در داخل ترکیه محاکمه شوند.

خاشقجی در تاریخ دوم اکتبر سال جاری میلادی به کنسولگری عربستان سعودی در استانبول مراجعه کرد و پس از آن ناپدید شد. عربستان مدعی بود که این روزنامه نگار منتقد از کنسولگری خارج شده اما سرانجام پس از ۲۰ روز کشمکش و فشار افکار عمومی مقامات عربستان سرانجام به قتل خاشقچی اعتراف کردند.

محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی متهم اصلی قتل خاشقچی محسوب می شود.

خواندن خبر در سایت منبع

بن سلمان «دیوانه» ؛ «همدست» قاتلان خاشقچی

ایرناخبرگزاری ایرنا
بن سلمان «دیوانه» ؛ «همدست» قاتلان خاشقچی
تهران-ایرنا- «لیندسی گراهام» سناتور جمهوری خواه آمریکا که پیشتر از طرح های اصلاحاتی «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان حمایت کرده بود، روز سه شنبه با «دیوانه» و «همدست» خواندن او در قتل «جمال خاشقچی» روزنامه نگار عرب، شاهزاده سعودی را خوار کرد.

به گزارش ایرنا، «محمد بن سلمان» ولیعهد جوان عربستان که با وعده اصلاحات روی کار آمد و روزنامه آمریکایی واشنگتن پست بعد از مصاحبه «دیوید ایگناتیوس» نویسنده این روزنامه در تعریف از او نوشت: «ولیعهد عربستان به دنبال یک شوک درمانی در عربستان است»، اکنون تا سطح «مجنون و دیوانه» نزد برخی از سناتورهای آمریکایی تنزل رتبه یافته است.

گراهام روز سه شنبه در اظهاراتی مبسوط خطاب به خبرنگاران بعد از گزارش رئیس سیا درباره قتل «جمال خاشقچی» نویسنده مشهور عرب در کنسولگری عربستان در آنکارا گفت، به بن سلمان بی اعتماد شده است.

گراهام تا بدان جا در تحقیر بن سلمان پیش رفت که او را «توپ مخرب» توصیف کرد و گفت من فکر می کنم در بالاترین سطح ممکن، او «همدست» قتل خاشقچی بوده است.

این سناتور آمریکایی افزود: با توجه به اطلاعات جدید درباره بن سلمان، دیگر او را «شریکی معتمد» قلمداد نمی کند و لازم است آمریکا روابط با خاندان سلطنتی حاکم در عربستان را تجدید نظر کند.

این سناتورِ ایالت کارولینای جنوبی، حفظ روابط با عربستان به عنوان متحد راهبردی را ارزشمند خواند اما گفت حفظ این روابط نباید به هر قیمتی باشد.

اگر اداره دولت عربستان برای مدتی طولانی در دست این مرد (بن سلمان) باشد حفظ روابط تجاری با این کشور دشوار می شود چرا که من فکر می کنم او دیوانه است؛ خطرناک است و روابط ما را در معرض خطر قرار داده است.

گراهام، جزو سناتورهایی بود که در جلسه گزارش دهی «جینا هاسپل» رئیس سیا در روز سه شنبه شرکت داشت.

«مایک پمپئو» وزیر امور خارجه و «جیمز متیس» وزیر دفاع آمریکا پیشتر از حفظ روابط با عربستان دفاع کرده بودند و گفته بودند برای اثبات جرم نقش ولیعهد عربستان در قتل خاشقچی، به مدرک قابل اثبات نیاز هست.

گراهام در اظهارنظر درباره این موضع مقامات آمریکایی با اشاره به استفاده از «اره» برای قطعه قطعه کردن پیکر خاشقچی، آن را مدرک مورد نیاز برای اثبات نقش ولیعهد عربستان توصیف کرد و سازمان دهی این قتل را با دستور مستقیم ولیعهد عرستان دانست و گفت اطلاعات بدست آمده از منابع آزاد نشان می دهد که او از مدتها قبل بر روی قتل خاشقچی تمرکز کرده بود.

احتمال این که چنین اتفاقی بدون سازما ن دهی ولیعهد عربستان رخ داده باشد «صفر» است.

این سخنان از زبان فردی خارج می شود که قبلا از حامیان پر و پاقرص اصلاحات داخلی دولت عربستان و کمپین نظامی این کشور در یمن بود.

گراهام خود با اذعان بر این مساله گفت: هیچ کس مثل من و سناتور «جان مک کین» برای حفظ این رابطه نجنگیده است. اگر مک کین زنده بود، به خاطر اقدامات ولیعهد عربستان و نقش او در بی ثبات کردن منطقه مثل آوار بر سر او خراب می شد.

این سناتور هم حزبی «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا گفت، می خواهم عربستان به این موضوع توجه کند که روابط تجاری متعارف ما از نظر من پایان یافته است. من دیگر مثل قبل به حکومت عربستان نگاه نمی کنم.

ترامپ، بعد از این که سیا به این نتیجه رسید که سیا دستور ترور خاشقچی را داده است با صدور بیانیه ای گفت روابط آمریکا و عربستان و ثبات بازار نفت مهم تر از این است که بر سر این رسوایی خراب شود.

یکی از مباحث جنجال برانگیز در روابط آمریکا و عربستان، معامله تسلیحاتی دو کشور به ارزش ادعایی 110 میلیارد دلار است که به گفته تحلیلگران بسیار از واقعیت فاصله دارد و تحت فشار «جرد کوشنر» داماد ترامپ امضا شده است.

گراهام در سخنان روز سه شنبه خود گفت، تا زمانی که بن سلمان در راس قدرت است از فروش سلاح به عربستان ، حمایت نمی کند.

«باب کورکر» رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا نیز بعد از این که هاسپل درجمع کوچک سناتورها گزارش داد گفت: ذره ای تردید ندارم که ولیعهد عربستان دستور این قتل را داده است. اگر ولیعهد عربستان در مقابل هیات منصفه قرار می گرفت در کمتر از نیم ساعت محکوم می شد.

سناتور کورکر گفت ترامپ با خودداری از محکوم کردن ولیعهد عربستان در قتل خاشقچی بر اقدام غیرقانونی او مهر تایید زد.

برخی از سناتورها از جمله «رند پل» از ایالت کنتاکی، «کریس مورفی» از ایالت کنتیکت و «تیم کین» از ایالت ویرجینیا -محل اقامت خاشقچی در زمان حیاتش-، خواستار برگزاری جلسه مشابهی با تعداد بیشتری از سناورهای آمریکایی هستند.

هفته پیش وقتی متیس و پمپئو در جلسه سنا گزارش خود درباره مرگ خاشقچی را ارائه دادند، برخی از سناتورها بیش از پیش خشمگین شدند و بخشی از این ناراحتی و خشم آنها از این بود که در این جلسه هاسپل حضور نداشت.

گراهام روز سه شنبه گفت تفاوت گزارش متیس و پمپئو با گزارش هاسپل در خصوص نقش ولیعهد عربستان در قتل خاشقچی مانند «شب تاریک و روز روشن» بود.

سناتورهای آمریکایی ازکاخ سفید خواسته اند تلاش بیشتری را در جمع آوری اطلاعات در خصوص قتل خاشقچی بکار بندد و نشانه های حمایت از تحریم های گسترده تر علیه عربستان را بروز داده اند.

«باب منندز» سناتور ارشد دموکرات در کمیته روابط خارجی سنا پس از جلسه ای که با هاسپل پشت درهای بسته برگزار شد، اظهار داشت: دیدگاه هایی که قبلا داشتم، تقویت شد.

این سناتورایالت نیوجرسی پیشترخواستار واکنش شدیدآمریکا به مساله قتل خاشقچی وپایان حمایت واشنگتن از تجاوز سعودی ها به یمن شده بود.

«ریچارد شلبی» سناتور جمهوریخواه از ایالت آلاباما هم تاکید کرد «همه شواهد» حاکی از آن است که ولیعهد دستور قتل خاشقچی را صادر کرده است.

کریس مورفی که در جلسه روز سه شنبه سناتورها با جینا هاسپل شرکت نداشت از دولت ترامپ انتقاد کرده و در توئیتی نوشت: نباید همه چیز محرمانه باشد. اگر دولت ما می داند که رهبران سعودی در قتل این روزنامه نگار مقیم آمریکا (خاشقچی) نقش داشته چرا افکار عمومی نباید از آن مطلع باشند؟

آمریکا، ماه گذشته 17 نفر از اتباع سعودی را در ارتباط با قتل خاشقچی تحریم کرد اما این تحریم ها شامل بن سلمان نمی شد.

سنای آمریکا قرار است درباره کاهش حمایت نظامی آمریکا از ائتلاف نظامی به سرکردگی عربستان در یمن رای گیری کند.

سناتورها تلاش می کنند کاخ سفید را برای محکوم کردن ولیعهد عربستان تحت فشارقرار دهند. اقدامات آنها تعلیق یا توقف کامل فروش سلاح تا اعمال تحریم های شدیدتر را در بر می گیرد.

شبکه خبری بی بی سی، یکی از دشواری ها در اجماع سناتورها درباره واکنش به عربستان را عدم توافق در زمینه بهترین واکنش ممکن ارزیابی کرد و نوشت جمهوری خواهانی که سنای آمریکا را تحت کنترل دارند از هر گونه اقدام احتمالی سناتورها جلوگیری خواهند کرد.

بنابراین آنها باید کار را با دمکرات هایی شروع کنند که از سال جدید میلادی کنترل مجلس نمایندگان را در اختیار می گیرند.

بی بی سی انگلیس پیش بینی کرده که بن سلمان احتمالا با توجه به حمایت کامل کاخ سفید نگرانی چندانی نخواهد داشت. با این حال سعودی ها دوست ندارند موضوع خشم سنا باشند به ویژه این که چندمیلیون دلار از برای بهبود وجهه خود در واشنگتن هزینه کرده اند.

سیا در گزارش خودنتیجه گرفت که بن سلمان احتمالا دستور قتل خاشقچی را داده است. ترامپ در مقابل می گوید یافته های سیا حاوی نتیجه نهایی نیست. ترامپ 20 نوامبر گذشته (29 آبان) گفته بود ممکن است ولیعهد عربستان از این حادثه ناگوار مطلع بوده است؛ شاید هم مطلع نبوده است.

اروپام**9158** 1546

خواندن خبر در سایت منبع

سناتور ارشد آمریکایی: دولت ترامپ درباره قتل خاشقچی مخفی کاری می کند/ پمپئو و متیس کنگره را گمراه کردند

انتخابخبرگزاری انتخاب
سناتور ارشد آمریکایی: دولت ترامپ درباره قتل خاشقچی مخفی کاری می کند/ پمپئو و متیس کنگره را گمراه کردند
یک سناتور ارشد آمریکایی با «زیان‌بار» خواندن گزارش رئیس سیا درباره خاشقچی برای بن‌سلمان و دولت ترامپ، گفت که وزیران خارجه و دفاع این کشور، کنگره را گمراه کرده‌اند.
سناتور ارشد آمریکایی: دولت ترامپ درباره قتل خاشقچی مخفی کاری می کند/ پمپئو و متیس کنگره را گمراه کردند - 0

یک سناتور ارشد آمریکایی با «زیان‌بار» خواندن گزارش رئیس سیا درباره خاشقچی برای بن‌سلمان و دولت ترامپ، گفت که وزیران خارجه و دفاع این کشور، کنگره را گمراه کرده‌اند.

حضور «جینا هاسپل» رئیس سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) در جلسه غیرعلنی مجلس سنای این کشور و ارائه گزارشی درباره قتل روزنامه‌نگار منتقد سعودی در ترکیه، انتقاد شدید یکی از سناتورها از دولت آمریکا را برانگیخت.

سناتور «ریچاد بلومنتال» عضو ارشد مجلس سنای آمریکا با انتقاد شدید از مخفی‌کاری دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور ایالات متحده در موضوع قتل «جمال خاشقچی» و حمایت واشنگتن از ریاض، تاکید کرد که جلسه استماع گزارش هاسپل باید علنی برگزار می‌شد.

بلومنتال در صفحه شخصی توئیتر خود نوشت: «واکنش همکاران من به گزارش امروز سیا نشان می‌دهد که پامپئو (وزیر خارجه آمریکا) و متیس (وزیر دفاع آمریکا) کنگره را گمراه کرده‌اند».

او ولی‌عهد سعودی را آمر قتل خاشقچی دانسته و افزود: «محمد بن سلمان مسئول قتل وحشیانه و ازپیش برنامه‌ریزی شده خاشقچی است و دولت ترامپ نیز در حال لاپوشانی آن است».

این سناتور آمریکایی با اعلام خبر تصمیم سنا برای اقدام علیه ریاض توضیح داد: «در حالی که تمام سنا به اقدامات معنی‌داری رأی خواهد داد که بن‌سلمان را جوابگوی (اقداماتش) می‌کند، اما فقط تعدادی از (سناتورها) توانستند واقعیت را ببینند».

بلومنتال با انتقاد از غیرعلنی و محدود برگزار شدن گزارش هاسپل به سنا، تاکید کرد: «این استماع، که هم برای بن‌سلمان و هم دولت ترامپ زیان‌بار بود، باید با حضور تمام سناتورها برگزار می‌شد».

رئیس سیا شامگاه سه‌شنبه برای توضیح در مورد اطلاعاتی که واشنگتن از پرونده قتل خاشقچی و نقش ولی‌عهد سعودی در آن به‌دست آورده، در جلسه‌ای غیرعلنی و با حضور محدود سناتورها حاضر شد.

پیشتر نیز «لیندسی گراهام» سناتور ارشد آمریکایی گفته بود که پیش از جلسه توجیهی با رئیس سیا بر این باور بوده که محمد بن‌سلمان مسئول قتل خاشقچی است. او گفت این جلسه را در حالی ترک کرده که اطمینان بالایی دارد که باور او درست بوده است.

یک شبکه خبری ترکیه‌ای چند روز پیش بخش کوتاهی از فایل صوتی هفت دقیقه‌ای از مجادله خاشقچی با مهاجمان در بخش صدور روادید کنسولگری استانبول را پخش کرد.

خاشقچی ۵۹ ساله چهارشنبه در تاریخ دهم مهر (دوم اکتبر) برای امور ازدواج خود به کنسولگری عربستان سعودی در استانبول مراجعه کرد اما دیگر از آن خارج نشد.

درپی فشارهای ترکیه و افشای قطره‌چکانی اطلاعات از نحوه به قتل رسیدن وی، دادستانی کل عربستان سعودی بعد از تغییر چند باره ادعاهای خود در این باره، نهایتا در تاریخ 24 آبان (15 نوامبر) اذعان کرد که این روزنامه‌نگار منتقد در داخل کنسولگری تکه تکه شده است.منبع: فارس

خواندن خبر در سایت منبع

اطمینان سنای آمریکایی به نقش بن سلمان در قتل خاشقچی بیشتر شد

ایرناخبرگزاری ایرنا
اطمینان سنای آمریکایی به نقش بن سلمان در قتل خاشقچی بیشتر شد
تهران – ایرنا – سناتورهای ارشد آمریکایی پس از جلسه با «جینا هاسپیل» مدیر آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) اعلام کردند بیش از پیش اطمینان یافته اند که «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی عامل قتل «جمال خاشقچی» است.

به گزارش سه شنبه ایرنا به نقل از رویترز، سناتور جمهوریخواه «باب کورکر» رئیس کمیته روابط خارجی سنا نیز بعد از گزارش دهی هاسپل گفت که اظهارات مدیر سیا نظر وی را درباره دست داشتن بن سلمان در قتل خاشقچی تغییر نداده است.

این سناتورایالت تنسی افزود: او (بن سلمان) او (خاشقچی) را کشت. در ذهنم تردیدی در این باره ندارم. پیش از این هم تردیدی نداشتم و حالا هم به هیچ وجه ندارم.

کورکر درباره بن سلمان گفت: تصور می کنم که اگر او مقابل یک هیات منصفه قرار می گرفت اعضای آن هیات متفق القول ظرف 30 دقیقه رای به محکومیت او می دادند؛ رای به گناهکار بودن او.

سناتور جمهوریخواه «لیندسی گراهام» هم تاکید کرد که قتل خاشقچی «توسط افرادی تحت فرماندهی بن سلمان هماهنگ شده بود.»

این سناتور ایالت کارولینای جنوبی اظهار داشت: ولیعهد عربستان یک توپ تخریبگر است. به نظر من، او در قتل خاشقچی دست داشته است.

او هشدار داده است «تا زمانی که او (بن سلمان) در آن کشور مسئول است» از انتقال سلاح به عربستان حمایت نخواهد کرد.

«باب منندز» سناتور ارشد دموکرات در کمیته روابط خارجی سنا پس از جلسه ای که با هاسپل پشت درهای بسته برگزار شد، اظهار داشت: دیدگاه هایی که قبلا داشتم، تقویت شد.

این سناتورایالت نیوجرسی پیشترخواستار واکنش شدیدآمریکا به مساله قتل خاشقچی وپایان حمایت واشنگتن از تجاوز سعودی ها به یمن شده است.

به گزارش واشنگتن اگزمینر، «ریچارد شلبی» سناتور جمهوریخواه از ایالت آلاباما هم تاکید کرد «همه شواهد» حاکی از آن است که ولیعهد دستور قتل خاشقچی را صادر کرده است.

هفته گذشته جیناهاسپل، مایک پمپئو وجیمز متیس وزرای خارجه و دفاع آمریکا را که برای حضور در یک جلسه استماع به کنگره رفته بودند، همراهی نکرد. پمپئو و متیس که در آن جلسه که درباره مساله مربوط به عربستان و خاشقچی بود، از روابط با ریاض حمایت کردند.

سیا در گزارشی نتیجه گیری کرده که بن سلمان نقش مستقیم در قتل خاشقچی داشته است. اما دونالدترامپ رئیس جمهوری آمریکا این نتیجه گیری را رد کرده است. او گفته بود که عربستان شریک آمریکا خواهد ماند و مشخص نیست که آیا بن سلمان از طرح قتل خاشقچی خبر داشته است یا نه.

خاشقچی که دوم اکتبر (دهم مهر) برای انجام مربوط به امور ازدواج تازه اش به کنسولگری عربستان در استانبول رفته بود، هرگز از آنجا خارج نشد. عربستان ابتدا اطلاع از سرنوشت وی را رد کرد اما با افشای فایل صوتی اتفاقات مربوط به قتل وی، سعودی ها اعتراف کردند که این روزنامه نگار منتقد آل سعود به قتل رسیده است.

برخی کشورهای اروپایی از جمله آلمان فروش سلاح به عربستان را تعلیق کرده اند. سناتورهای آمریکایی اعم از جمهوریخواه و دموکرات نیز تلاش می کنند تا با تصویب قطعنامه ای به حمایت آمریکا از جنگ عربستان علیه یمن و فروش سلاح به سعودی ها پایان دهند. آمریکا تاکنون فقط 17 نفری را که گفته می شود در پرونده خاشقچی دست داشته اند، تحریم کرده است.

رویترز دو هفته پیش به نقل از منابع نزدیک به دربار سعودی گزارش داد که شاهزادگان سعودی نیز از وضعیتی که پیش آمده ناراضی بوده و خواهان جلوگیری از رسیدن بن سلمان به پادشاهی عربستان شده اند.

بنابه اظهارات منابع آگاه، شاهزادگان ناراضی در گفت وگو با سایر اعضای خاندان سلطنتی این احتمال را مطرح کرده اند که بعد از مرگ «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان، شاهزاده «احمد بن عبدالعزیز» 76 ساله به پادشاهی برسد. احمد بن عبدالعزیز برادر کوچکتر و تنی پادشاه و نیز عموی بن سلمان است.

این در حالی است که ترامپ و داماد و مشاورش «جرد کوشنر» روابط شخصی نزدیکی با ولیعهد سعودی برقرار کرده اند و بن سلمان احساس می کند هنوز از حمایت آنها برخوردار است.

شبک**9423**1708

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلمی که نشان می‌دهد پهپاد ایرانی سالم به پایگاه برگشته است

مهرمهر16 ساعت قبل
نیروی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به تازگی فیلمی منتشر کرده که نشان می‌دهد پهپادی که امریکا ادعا می‌کرد ساقط شده است، کاملا سالم به پایگاه برگشته است.

ورود نفتکش انگلیسی به لنگرگاه بندرعباس

مهرمهر16 ساعت قبل
ایلناایلنا16 ساعت قبل
ائتلاف نیروهای دموکرات سوریه با تأکید بر عدم تمایل به ورود به جنگ با ترکیه به رئیس‌جمهوری این کشور هشدار داد که حمله به مناطق کردنشین در شرق فرات کل منطقه را درگیر جنگ خواهد کرد. به گزارش ایلنا به نقل از النشره، ائتلاف نیروهای دموکرات سوریه تأکید کرد که خواهان جنگ با ترکیه نیست اما به «رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهوری این کشور هشدار داد که در صورت حمله به مناطق کردنشین در شرق فرات، آتش جنگ سراسر منطقه را فرا خواهد گرفت. «مظلوم عبدی»، ‌ فرمانده کل نیروهای دموکرات سوریه در مصاحبه با روزنامه کرد زبان «ازگو پلتیکا» در هلند اعلام کرد که شرایط کاملا فراهم است و نیروهایش آماده مقابله با تحریک‌­ها و توطئه­‌های دولت ترکیه هستند که نیروهای فراوانی را در مرزهای شمال سوریه بسیج کرده است. وی تأکید کرد که امکان ندارد حادثه «عفرین» در منطقه شرق فرات تکرار شود و ما هرگز اجازه نخواهیم داد چنین اتفاقی رخ دهد، اگر ارتش ترکیه قصد حمله به یکی از مناطق ما را داشته باشد، جنگ بزرگی برافروخته خواهد شد. عبدی گفت: ‌ «فرماندهی نیروهای دموکرات سوریه، کشورهای ائتلاف بین‌المللی علیه گروه تروریستی داعش از جمله آمریکا و فرانسه را در جریان تصمیم­‌های خود قرار داده است.» وی تأکید کرد که وقوع چنین جنگی قطعا به بروز درگیری داخلی دوم در سوریه منجر شده و تا خروج ترکیه ادامه خواهد داشت.

آمریکایی‌ها از ترس پهپاد ایرانی توهم می‌زنند

برنابرنا1 روز قبل

اقدام رژیم بحرین در استخدام یک عضو القاعده برای ترور شیعیان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
دولت بحرین می‌گوید ادعای این عضو سابق القاعده جعلی است. خبرنگار الجزیره انگلیسی گزارش داد سرکوب‌های خشونت آمیز دولت بحرین علیه تظاهرات شیعیان در ماه مارس سال ۲۰۱۱ توجه جهان را به خود جلب کرد. دولت بحرین اعلام کرد در این سرکوب‌ها ۳۵ نفر کشته و هزاران تن دیگر دستگیر شدند. یک عضو سابق القاعده می‌گوید دولت بحرین او را برای ترور اعضای شیعه مخالف استخدام کرده بود. "صالح می‌گوید با اعضای القاعده در عربستان سعودی تماس گرفت تا افراد کهنه کار برای انجام این عملیات به بحرین اعزام شوند. «محمد ابولفاسی فعال حقوق بشر در سخنانی گفت:» پادشاه بحرین می‌خواهد بر اساس اختلافات فرقه‌ای، بین شیعیان و سنی‌ها اختلاف ایجاد کند تا مسئولیت اوضاع را بر عهده نگیرد.

اخبار بیشتر