1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

نطق تاریخی پروانه سلحشوری و تذکر حاجی‌بابایی

حاجی‌بابایی: در مجلس به نظام توهین می‌شود

تسنیمخبرگزاری تسنیم
حاجی‌بابایی: در مجلس به نظام توهین می‌شود
رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس گفت: در مجلس به نظام توهین می‌شود اما رئیس‌ مجلس دفاع نمی‌کند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، حمیدرضا حاجی‌بابایی، رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه، 13 شهریور) پارلمان، در تذکری به مواد 22، 23 و 24 قانون آیین‌نامه داخلی مجلس و نیز اصول 53، 52 و 85 قانون اساسی استناد کرد و گفت: مجلس شورای اسلامی از ساعت 8 صبح امروز جلسه داشت. حتما مردم می‌دانند در این مدت چه مصوباتی به نفع آن‌ها داشته‌ایم و چه توهین‌هایی به نظام شده است.

وی افزود: به نظر می‌رسد وقتی افراد از رادیو، صدای مجلس را می‌شنوند، به اشتباه می‌پندارند که رادیوی صدای مجلس کشورهای دیگر را گوش می‌دهند، رئیس مجلس در برابر این امور مسئول است، وی چه کار بهتر از این دارد که هر روز ساعت 10 می‌رود؟

رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی تأکید کرد: هم‌اکنون دلار 13 هزار تومان است؛ لذا رئیس مجلس باید نظارت و از مسئولان بخواهد در مجلس حاضر شده و توضیح دهند، در کشور چه خبر است و مجلس چه کاره است؟ این درست نیست که ما از صبح به بررسی و تصویب لوایح و طرح‌های بی‌مورد بپردازیم.

حاجی‌بابایی با بیان اینکه کمر مردم زیر بار گرانی‌ها خرد شده و در مجلس به نظام توهین می‌شود و هیچ کاری هم با وضعیت ارز و دلار و سکه نداریم، اظهار داشت: در مجلس ششم که یک بار به نظام و رهبری توهین شد، رئیس مجلس محکم جواب داد، اما در این مجلس صدها بار به نظام توهین شده، اما رئیس‌ مجلس یک بار دفاع نکرده است، چرا وقتی تریبون باز است هرکسی هر چه می‌خواهد در مورد نظام می‌گوید.

به گزارش تسنیم، علی مطهری نایب رئیس مجلس که ریاست جلسه را به عهده داشت در پاسخ به تذکر حاجی‌بابایی درباره نطق نماینده‌ها، گفت: نماینده‌ها در ابراز عقیده و نطق، آزادند مگر آنکه شامل توهین و افترا شود، اگر کسی هم اعتقادی دارد، باید در تذکر یا نطق بعدی جواب دهد، بنابراین در مجلس هرکسی نظر خود را خالی از توهین و افترا، می‌تواند بیان کند.

وی درباره تدبیر و راهکار جهت حل معضلات کشور، خاطرنشان کرد: دولت در درجه نخست، وظایفی به عهده دارد و بار را نباید به گردن مجلس بیندازیم؛ لذا دولت باید تدبیر و با مردم صحبت کند، مجلس هم طبیعتا با دولت همکاری خواهد کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

نهاد‌های نظامی به پادگان‌ها برگردند

ایسناخبرگزاری ایسنا
نهاد‌های نظامی به پادگان‌ها برگردند
یک عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت که با بسته نگه داشتن منتقدان اثری از جمهوریت باقی نمی‌ماند و با فساد و احکام ناعادلانه قضایی مدینه فاضله اسلامی نهادینه نمی‌شود.

به گزارش ایسنا، پروانه سلحشوری در نطق میان‌ دستور جلسه امروز مجلس شورای اسلامی، بیان کرد: امروز بنا به سوگندی که خوردم خواستار رای موکلان خواهم بود. نمی‌خواهم صرفا مرثیه بخوانم؛ چرا که هنوز امید باقی است. مردم به ما نمایندگان می‌گویند حرف نزنید و عمل کنید، اما ما قوه مجریه نیستیم و اختیاری نداریم. وظیفه مجلس شورای اسلامی وضع قوانین و نظارت بر اجرای آن است.

وی با اشاره به ارزش‌ پول ایران در دنیا، وضعیت گرانی، وضعیت اشتغال، وضعیت آزادی‌های اجتماعی، آلودگی‌های زیست محیطی، نقش نیروهای نظامی در عرصه‌های مختلف ابراز عقیده کرد: حال رییس جمهور بگویند بحران نداریم. آقای رییس جمهور فعلا با ابرچالش‌ها درگیر هستیم و همه می‌دانند.

وی عملکرد دستگاه قضایی را نیز قابل نقد دانست و از  پاسخ‌های اخیر رییس‌جمهور به نمایندگان در مجلس گلایه‌ کرد.

این عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی هم‌چنین با اشاره به آن‌چه «امتیازگیری و بده بستان‌های برخی نمایندگان» خواند، خاطرنشان کرد: طرح‌هایی که مطرح می‌شود اولویت‌ کشور نیست و وقت مجلس شورای اسلامی را می‌گیرد. روزهای بسیاری به طرح سوال و استیضاح بی‌نتیجه و بی‌فایده می‌گذرد.

وی با انتقاد از نظارت استصوابی و با بیان این‌که «مردم به ناچار ما را انتخاب کرده‌اند که شاید کسی دیگری را که حق‌شان نمایندگی بود گرفته‌ایم» در بخشی از سخنانش ابراز عقیده کرد: می‌خواستم از فقر و گرانی بگویم اما دیدم که به که بگویم. آن‌قدر دولت آشکار و پنهان وجود دارد که نمی‌دانیم چه کسی مسئول اقتصاد است. می‌خواستم از صداوسیما انتقاد کنم، اما دیدم آن‌ها خود را بسیار فراتر از پاسخگویی به ملت و نمایندگان می‌دانند. قصد داشتم همچون گذشته برای تظلم‌خواهی به روحانیت مردم رجوع کنم و به آن‌ها شکایت کنم، اما متاسفانه دغدغه امروز برخی از روحانیون به جای آن‌که فقر و فساد و دین‌گریزی جوانان و اختلاس از بیت‌المال باشد، درگیر تار موی زنان و دوچرخه‌سواری آنان است. به خدا پناه می‌برم و خطابم را مقام رهبری قرار می‌دهم، زیرا اعتقاد دارم که تنها راه برون‌رفت از ابرچالش‌های فعلی ورود رهبری است.

وی معتقد است: همانگونه که 10 سال پس از انقلاب در زمان امام خمینی (ره) نیاز به بازنگری قانون اساسی دیده شد و چنین نیز شد اکنون نیز از مقام رهبری تقاضا دارم در مواردی که به نظر می‌رسد جمهوریت و اسلامی بودن نظام آن طور که باید در جامعه شکل بگیرد، ایجاد نشده است تغییرات در این حوزه‌ها اتفاق افتد. در حوزه سیاست خارجی، نحوه‌ اداره صداوسیما، نظارت استصوابی شورای نگهبان برای انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان و .... تا به کمک مردم به سلامت از این پیچ تاریخی عبور کنیم و دشمنان نتوانند به گزافه‌گویی در این موارد بپردازند.

این عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به سامان اقتصاد و فرهنگ و ارائه  پیشنهاداتی برای حل مشکلات فعلی، با تاکید بر این‌که نهادهای نظامی باید در پادگان‌ها به وظایف ذاتی خود بپردازند ادامه داد:  راهکارهای حمایتی برای طبقات فرودست باید ارائه شود تا از شغل، مسکن و زندگی آبرومند برخوردار شوند. آزادی محصورین؛ موسوی، کروبی و زهرا رهنورد و زندانی‌های سیاسی و عفو آن‌ها و اعلام عفو عمومی برای بازگشت هموطنان به کشور باید اتفاق بیفتد.

وی در پایان گفت: صداوسیما باید پاسخگو باشد و به بخش خصوصی باید مجوز قانونی داده شود تا این‌که انحصار صداوسیما شکسته شود و مردم کمتر به رسانه‌های بیگانه رجوع کنند. تمامی ارکان نظام باید مسئولیت‌پذیر باشند. زنان باید در عرصه‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی حضور یابند و از آن‌ها حمایت شود. قوانین مربوط به حوزه زنان نیاز به تغییر جدی با توجه به مسائل روز دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

ویدیو/ اولین تصاویر انفجار‌های منطقه سبز بغداد

انتخابانتخاب21 ساعت قبل
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز12 ساعت قبل
دونالد ترامپ در ادامه لفاظی‌های خود علیه ایران در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: "اگر ایران جنگ می‌خواهد، این رسما پایان کارش خواهد بود. به گزارش؛ تهدید ترامپ علیه ایران بعد از این بود که وزارت کشور عراق از شلیک چند موشک کاتیوشا در نزدیکی سفارت آمریکا در منطقه سبز بغداد خبر داده بود. در روزهای اخیر رسانه‌های آمریکایی به نقل از مقام‌های ارشد دولتی گزارش داده‌اند که ترامپ تاکید کرده که خواهان جنگ با ایران نیست. 'ترامپ به شدت بر خطر جنگ افزوده'از سوی دیگر انتقاد دمکرات‌ها از دولت آقای ترامپ به خاطر افزایش تنش با ایران ادامه دارد. هفته پیش با افزایش شدید تنش‌ها هم آمریکا هم ایران گفتند به دنبال جنگ نیستند.

مصوبات امروز نمایندگان مجلس

صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
نمایندگان مجلس با کلیات طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه‌دیدگان ناشی از آن موافقت کردندبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ نمایندگان مجلس با کلیات طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه‌دیدگان ناشی از آن موافقت کردند

صفحه اول روزنامه‌های امروز (عکس)

14+
عصر ایرانعصر ایران15 ساعت قبل

اخبار بیشتر