1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

اخبار روز دانشجو

تشکل‌های دانشجویی در حال حاضر وضعیت مطلوبی ندارد/نابرابری‌های اقتصادی امروز جامعه ما در کجای حرکت‌های دانشجویی وجود دارد

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
تشکل‌های دانشجویی در حال حاضر وضعیت مطلوبی ندارد/نابرابری‌های اقتصادی امروز جامعه ما در کجای حرکت‌های دانشجویی وجود دارد
خبرگزاری میزان- مجله تصویری علوم انسانی «زاویه» با موضوع «سیاست، علم و نقش دانشجو» با حضور دکتر غلامرضا غفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دکتر احمد نادری، عضو هیئت‌علمی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، چهارشنبه 14 آذرماه از شبکه 4 سیما پخش گردید.
تشکل‌های دانشجویی در حال حاضر وضعیت مطلوبی ندارد/نابرابری‌های اقتصادی امروز جامعه ما در کجای حرکت‌های دانشجویی وجود دارد - 0

به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری میزان به نقل از روابط عمومی برنامه زاویه ؛ دکتر غلامرضا غفاری در ابتدای این برنامه گفت: نقش دانشجویان در مسایل سیاسی و اجتماعی همواره نقش تعیین‌کننده‌ای بوده است. هم در قبل از انقلاب و هم پیروزی انقلاب و پس‌ازآن در هر رخداد بزرگ اجتماعی و سیاسی دانشجویان همواره نقش داشته‌اند. اولین گروه‌هایی که به دفاع مقدس می‌روند دانشجویان هستند و همچنین در پس از جنگ در عرصه‌های مختلف حضور دانشجویان را می‌بینیم. اثرگذاری دانشجویان می‌تواند شکل‌های مختلفی به خود بگیرد. در کشوری که در یک گذار تاریخی قرار دارد و تغییرات در آن اهمیت دارد طبیعتاً دراین‌بین دانشجویان، نقش خود را بیشتر نشان می‌دهند.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم سپس گفت: گاهی جنبش را این‌گونه تعریف می‌کنیم که افراد جنبش می‌خواهند به قدرت دست پیدا کنند و ممکن است بگوییم این درباره دانشجویان خیلی معنا نمی‌دهد. اتفاقاً وجه بارز و تفاوت جنبش دانشجویی در همین است که به دنبال کسب قدرت نیست. ظلم‌ستیزی، استکبارستیزی و عدالت‌خواهی همواره موردتوجه جنبش‌های دانشجویی در ایران بوده است.

دکتر احمد نادری سپس عنوان کرد: برخلاف دکتر غفاری و برخی دیگر معتقدم چیزی به نام جنبش دانشجویی وجود ندارد؛ نه در ایران و نه در جهان. چیزی که وجود دارد حرکت‌های دانشجویی است که گاهی به‌صورت موجی می‌آید و می‌رود. برای این مدعا دلایل تاریخی دارم. 3 موج دانشجویی در ایران داشته‌ایم: اول موج چپ‌گرایی که در دهه 20 شاهد آن هستیم. موج دوم اسلام‌گرایی است که در دهه 20 با تأسیس انجمن‌های اسلامی در دانشگاه‌های داخل شروع می‌شود و در سال 42 با شروع نهضت امام خمینی (ره) این انجمن‌ها بیشتر فعال می‌شوند. عدالت‌خواهی، استکبارستیزی و استبداد ستیزی دال برتر و مرکزی گفتمان این جنبش است. این جریان ادامه می‌یابد و خود را در وقایعی مثل تسخیر لانه، دفاع مقدس و ... نشان می‌دهد.

عضو هیئت‌علمی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران افزود: موج سوم هم موجی است که سرآغاز افول جنبش دانشجویی است و مربوط به دهه 70 است. تحولاتی در این دهه رخ داد که جنبش دانشجویی را رو به افول برد. این دوران را می‌توانیم به‌نوعی گردش‌به‌راست و راست‌گرایی بنامیم. با سرکار آمدن دولت بعد از جنگ، شاهد لیبرالیسم و نئولیبرالیسم در عرصه فرهنگ و سیاست هستیم. در بعد از دهه 70 اتفاقاً جنبش دانشجویی قدرت خواه می‌شود و ابزاری در دست دولت‌ها می‌شود. کسانی دانشجو را به‌عنوان ابزار خواستند و به‌عنوان ابزار فرض کردند. تمام دولت‌ها هم این رویه را دنبال کردند که فقط کم‌وزیاد دارد.

وی اضافه کرد: جنبش دانشجویی به نظر من ازاینجا به بعد وجود ندارد. اگر بخواهیم بحث نظری دراین‌باره کنیم جنبش دانشجویی بخشی از جنبش‌های اجتماعی است. جزء اول این جنبش کنش گران هستند. جزء دوم ایدئولوژی و جزء سوم هم زمینه اجتماعی. این ‌یک تحلیل بر اساس نظریه کلاسیک است. برخی جنبش دانشجویی را بر اساس طبقه‌بندی جنبش‌های جدید در نظر می‌گیرند. با این نگاه هم اگر بنگریم آن چیزی که امروز دغدغه جنبش دانشجویی است با مسایل کف جامعه متفاوت است.

در ادامه دکتر غلامرضا غفاری عنوان کرد: قطعاً اگر در معنای کلاسیک جنبش دانشجویی ورود پیدا کنیم نه در این مورد بلکه در موارد دیگر هم نمی‌توانیم صحبت از جنبش کنیم. اما اگر جنبش را به معنای مجموعه‌ای از فعالیت‌ها و کنش‌های سیاسی در نظر بگیریم فرق دارد. مثلاً اگر مسایل چند دهه اخیر را مورد بررسی قرار دهیم نمی‌توانیم تحرکات دانشجویی را در آن‌ها نادیده بگیریم. پس نمی‌توانیم بگوییم دانشجویان دیگر در لاک خود رفته‌اند و کاری به تحولات جامعه ندارند. از طرفی اگر تشکل‌های مختلف دانشجویی را بنگریم بازهم به این موضوع پی می‌بریم.

وی افزود: از طرفی شاید نمود این حرکت را نشود مانند سال‌های پیروزی انقلاب اسلامی و یا سال‌های اول پیروزی انقلاب به‌وضوح دید. ما امروز بیش از 4 میلیون دانشجو داریم.  طبیعتاً بازتاب کنش‌های یک چنین جمعیتی قدری متفاوت است با وقتی‌که یک جمعیت خیلی محدودی از دانشجو را داشتیم. از طرفی هم کنش‌گران رقیب را هم در آن زمان چه‌بسا نداشتیم. در سال‌های بعد از انقلاب در انتخابات‌های مختلف هرگاه جریان دانشجویی تحرکات بیشتری داشته نرخ مشارکت بیشتری را می‌بینیم. همچنین نوع مطالبات امروز دانشجویان کمتر صبغه سیاسی دارد و به سمت مطالبات مدنی و صنفی در حال حرکت است.

احمد نادری سپس اظهار داشت: با بخشی از فرمایش آقای دکتر موافقم و با بخشی از آن مخالف هستم. جنبش دانشجویی باید نوعی از رهایی بخشی را دنبال کند و این با در خدمت قدرت قرار گرفتن در تخالف است. مخالفم که جنبش دانشجویی به سمت فعالیت‌های مدنی رفته؛ این همان نگاه جدید به جنبش هاست که در مورد ایران من با آن موافق نیستم. جنبش دانشجویی را بعد از دهه 70 به این سمت بردند که سودای قدرت داشته باشد و درنتیجه دیگر نمی‌تواند اندیشه رهایی بخشی را دنبال کند. این مسأله در دوران دولت آقای خاتمی وجود داشت و در دولت‌های بعدی هم ادامه پیدا کرد.

وی همچنین گفت: تشکل‌های دانشجویی در حال حاضر وضعیت مطلوبی ندارند. در حال حاضر در دولت رویکرد امنیتی نسبت به دانشگاه را شاهد هستیم و نمود آن را وقتی مسئولین به دانشگاه می‌آیند می‌بینیم. رویکرد این دولت بیش از دولت‌های قبل، امنیتی است. در دوران آقای احمدی‌نژاد هم رویکرد امنیتی را شاهد بودیم. درباره جنبش‌های دانشجویی در غرب، در دهه 1960 یک دوران جدی را درباره جنبش‌های دانشجویی می‌بینیم که هم می‌توان با مدل کلاسیک آن را تحلیل کرد و هم با مدل جنبش‌های جدید. اما در ادامه افول جنبش‌های دانشجویی را شاهد هستیم و باید گفت که افول این جریان یک مسأله جهانی است.

غلامرضا غفاری سپس عنوان کرد: دانشجویان ذاتاً انتقادی هستند و طالب مقام و قدرت نیستند. اما دوران دانشجویی حدود 6 سال است و بعدازآن دانشجو وارد قدرت می‌شود. در جامعه ایران نگاه کنید. به‌رغم این‌که جریان‌های مختلف دانشجویی را داریم که همه آن‌ها ناقد هستند. چه آن‌هایی که به‌عنوان اصلاح‌طلب می‌شناسیم و چه اصول‌گرا و چه آنان که عدالت‌محوری را مطرح می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: نکته دیگری که مطرح است این است که فعالیت‌های فضای مجازی را هم باید ببینیم که شاید در معنای کلاسیک نتوان نام آن را جنبش گذاشت. جنبش دانشجویی را فقط به کنش سیاسی و فعالیت‌های سیاسی نباید فروکاست. دانشجوی ما امروز تمام تجربه زیسته‌اش صرفاً به حوزه آموزش و پژوهش محدود نمی‌شود. این‌که دانشجو دغدغه‌های دیگری غیرازآن دغدغه اصلی‌اش را دارد نشان از پویایی او دارد. همچنین باید در نظر بگیریم که ارتباط متقابلی میان واقعیت‌های جامعه و دانشگاه وجود دارد.

در انتها احمد نادری گفت: من بحث دکتر غفاری را در راستای جنبش‌های جدید می‌بینم. اما در همین منظر هم ما چیزی به نام جنبش دانشجویی نداریم. در بخش‌های مدنی هم من بیشتر همان آلت دست بودن دولت‌ها را می‌بینم. دولت‌ها هم در این زمینه دقیق در حال سیاست‌گذاری هستند چون دولت‌مردان خودشان روزی دانشجو بوده‌اند. یکی از مسایل جدی ما نابرابری است که بعد از جنگ در دولت سازندگی با سیاست‌های نئولیبرال در اقتصاد، فرهنگ و ... شروع شد. سیاست‌های آن دوره در حوزه اقتصاد، ایران را در حاشیه غرب تعریف می‌کرد و در حوزه سیاست و فرهنگ هم تعاریف خودش را دارد. نابرابری‌های اقتصادی امروز جامعه ما در کجای حرکت‌های دانشجویی وجود دارد؟

خواندن خبر در سایت منبع

دانشجویان با تقویت بصیرت و پرسشگری در جهت توسعه گام بردارند

ایرناخبرگزاری ایرنا
دانشجویان با تقویت بصیرت و پرسشگری در جهت توسعه گام بردارند
بیرجند - ایرنا - استاندار خراسان جنوبی در پیامی به مناسبت 16 آذر روز دانشجو گفت: امیدوارم دانشجویان عزیز استان با تقویت بصیرت، روحیه پرسشگری، تحقیق و پژوهش و انتقاد سازنده، در جهت توسعه و پیشرفت ایران عزیز اسلامی بویژه خطه خراسان جنوبی گام بردارند.

به گزارش روز جمعه ایرنا از روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی در پیام محمدصادق معتمدیان پس از ذکر هوالعلیم آمده است: 16 آذرماه، یادآور اندیشه والای آزادگی و غیرت دانشجویان آزاده کشورمان در مقابله با استکبار و دفاع از عزت و شرف ایران عزیز اسلامی و نشان از اهمیت محوری دانشجویان و دانشگاهیان در توسعه علمی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی کشور است.

وی اظهار داشت: به یقین، توسعه علمی، پژوهشی و فناوری، مبنای توسعه پایدار و استقلال و خودکفایی همه جانبه کشور و لازمه حرکت رو به رشد ایران اسلامی برای مبارزه با تحریم و جنگ اقتصادی و نیز رسیدن به خودکفایی است.

استاندار خراسان جنوبی افزود: اندیشه های علمی و پژوهشی دانشگاه و دانشگاهیان تنها در فضای آرام و به دور از فضای احساسی و افراطی و در سایه روحیه ی اعتدال، استدلال، آزاد اندیشی و فضای نقادانه متفکرانه است که می تواند در خدمت توسعه ی کشور و استان قرار گیرد.

وی بیان کرد: اینجانب ضمن گرامیداشت یاد شهدای عزیز دانشجو، 16 آذرماه، روز دانشجو را به همه دانشجویان آزاده، بصیر و فرهیخته، اساتید گرانقدر و گرانسنگ و دانشگاهیان عزیز تبریک عرض می نمایم؛ امیدوارم دانشجویان عزیز استان، با تقویت بصیرت، روحیه پرسشگری، تحقیق و پژوهش و انتقاد سازنده، درجهت توسعه و پیشرفت ایران عزیز اسلامی، بویژه خطه خراسان جنوبی گام بردارند.

16 آذر سالروز شهادت مصطفی بزرگ‌نیا، احمد قندچی و مهدی شریعت‌رضوی سه دانشجوی معترض دانشگاه تهران به سفر معاون وقت رئیس جمهوری آمریکا به تهران در سال 1332 به نام روز دانشجو در تقویم کشورمان ثبت شده است.

7559*3028

خواندن خبر در سایت منبع

آستان قدس رضوی ارتباط خوبی با دانشجویان دارد

مهرخبرگزاری مهر
آستان قدس رضوی ارتباط خوبی با دانشجویان دارد
مشهد- تولیت آستان قدس رضوی گفت: ارتباط خوبی میان مجموعه های مرتبط با آستان قدس و دانشجویان وجود دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی صبح جمعه در حاشیه افتتاحیه مجتمع دانشجویی امام رضا(ع) در جمع خبرنگاران اظهارکرد: آستان قدس رضوی ارتباط خوبی  با جوانان و دانشجویان دارد و امکاناتی برای این قشر ایجاد کرده است. 

وی افزود: در این راستا مجتمع دانشجویی که محل تعالی فکر و اندیشه جوانان و دانشجویان است با همت بخش جوانان آستان قدس رضوی شکل گرفته که میزبانی از دانشجویان سراسر کشور در این مجموعه انجام خواهد شد. 

تولیت آستان قدس رضوی بیان کرد: دانشجویان در همه مقاطع در صف اول تحولات و رویداد ها بوده اند و امیدواریم جنبش های دانشجویی روز به روز تقویت شوند. 

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان کرد: ظرفیت این مجموعه ۴۰۰ نفر است که قابل ارتقاء بوده و تلاش شده در کنار زیارت بتوانیم فضای مناسبی را در زمان اقامت دانشجویان در این شهر فراهم کنیم.

خواندن خبر در سایت منبع

دانشجوی ایرانی به کشور پایبند است و باید مورد توجه قرار گیرد

فارسخبرگزاری فارس
دانشجوی ایرانی به کشور پایبند است و باید مورد توجه قرار گیرد
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دانشجوی ایرانی به کشور پایبند است و باید مورد توجه قرار گیرد، گفت: ما در دانشگاه‌ها با یک بحران مواجه هستیم، دانشگاه‌ها را توسعه داده‌ایم و حالا با ظرفیت خالی مواجه شده‌ایم.

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، مسعود پزشکیان نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در مراسم افتتاحیه مسابقات روبوکاپ آسیا اقیانوسیه در جزیره کیش،گفت: اگر علم از عمل خارج شود بالندگی وجود ندارد، ما در دانشگاه‌ها با یک بحران مواجهیم که دانشگاه‌ها را توسعه دادیم و حالا با ظرفیت خالی مواجه شدیم.

وی افزود: چرا جوانان ما با این علم و مهارت از کشور می‌روند؟ چرا به این جوانان میدان نمی دهیم؟ باور مسؤولان ما اگر بر این قرار بگیرد که تمام هستی برای علم بوده و علم برای مهارت بوده جوانان ما به خارج نمی‌روند.

وی افزود: برونداد رفتار ما این است که جوان خوب ما نمی‌ماند زیرا ما تحویلش نمی‌گیریم؛ سیاستگذار ما، قانونگذار ما باید او را تحویل بگیرند؛ ما طلایی مردانمان را تحویل نمی‌گیریم بلکه عده‌ای تملق گو را تحویل می‌گیریم؛ کسی را که حرف غیر کارشناسی را نمی‌پذیرد و به دنبال حرف علمی است، تحویل نمی‌گیریم.

وی گفت: این مسابقات برای شناخت جوانان توانمند و مدیران سیاستگذار ماست که باید در به در دنبال جذب این جوانان باشند؛ ما مسابقه نمی‌گذاریم که جوانانمان به خارج بروند مسابقه می‌گذاریم که این‌ها را تحویل بگیریم؛ ما در مجلس هر کاری از دستمان برای علم و فناوری بر بیاید انجام می‌دهیم.

وی گفت: کیش نقشه راهبردی ندارد؛ کیشی باید بسازیم که در منطقه بهترین باشد و برای این منظور باید نقشه راهبردی داشته باشد.

ما باید کشوری داشته باشیم که جوانانمان بمانند و گول شرکت‌های خارجی را نخورند؛ البته تقصیر ماست که تحویلشان نمی‌گیریم اگر تحویل بگیریم از کشور نمی‌روند.

دانشجوی ایرانی به کشور پایبند است و باید مورد توجه قرار گیرد - 7

انتهای پیام/

خواندن خبر در سایت منبع

پیام رئیس جهاددانشگاهی به مناسبت روز دانشجو

مهرخبرگزاری مهر
پیام رئیس جهاددانشگاهی به مناسبت روز دانشجو
رئیس جهاددانشگاهی به مناسبت روز دانشجو پیامی صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از جهاددانشگاهی، دکتر حمیدرضا طیبی به مناسبت روز دانشجو پیامی صادر کرد.

متن پیام بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

جوانِ دانشجو، دو نعمت بزرگ الهی در اختیار دارد؛ یکی دوران جوانی و دیگری برهه‌ای حیاتی از زندگی او برای دستیابی هدفمند به علم و آگاهی. این دو نعمت مهم با اندیشه درست و حق مدار و نیز انگیزه صالح به اکمال می رسد. دانشجوی متفکری که در این مفهوم بخوبی بنگرد، هماهنگی ذاتی دانش با فطرت انسانی خود را دریافته، با ایمان به خداوند، مدیریت کاربرد علم توسط انسانهای خدامحور را تمرین می کند و عزم خود را برای سودرساندن به بندگان خدا جزم می کند.

این موضوع، پس از پیروزی انقلاب اسلامی در کشور ما تجربه شده است. نگاهی به نحوه شکل گیری نهادهای انقلاب اسلامی از جمله سپاه پاسداران، جهادسازندگی و جهاددانشگاهی نشان می دهد که دانشجویان جوان و با انگیزه نقش مؤثری در تشکیل و موفقیت آنها داشته اند. در حوزه فکری و عقیدتی نیز، دانشگاه ها همپا با حوزه های علمیه به تربیت رهبران فکری جامعه پرداخته که نقش خود را در صیانت از هویت جامعه اسلامی از استحاله ایفا نموده اند.

این بسط و نشر آگاهیِ امروز که مدیون دانشجویان ضدسلطه و استعمار در ۱۶آذر ۱۳۳۲ و بعد از آن است، به هیچ وجه نباید متوقف یا کند شود چرا که جنبش دانشجویی، پیشانی حرکت یک ملت برای رسیدن به پیشرفت و تحقق اهداف متعالی انسانی است.

اینجانب با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دانشجو، شانزدهم آذر ماه را به دانشجویان آینده ساز میهن اسلامی، اساتید و دانشگاهیان بویژه دانشجویان شاغل به تحصیل در دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی جهاددانشگاهی تبریک عرض نموده و از خداوند متعال موفقیت و سربلندی همه این عزیزان را مسألت می کنم.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | لحظه انفجار مغز جوانی که مسموم شده بود!

خبرآنلاینخبرآنلاین6 ساعت قبل
بیمار جوانی در هند که به دلیل مسمومیت و وجود سم در معده‌اش به یکی از بیمارستان‌های این کشور مراجعه کرده بود حین درمان با دستگاه‌های پزشکی ناگهان مغزش دچار انفجار شد و با منفجر شدن ناگهانی سرش در مقابل پزشکان، پرستاران و خانواده‌اش جانش را به طرز دلخراشی از دست داد.

داستان سورنا، سردار مقتول / نخستین جنگ میان ایران و روم (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران15 ساعت قبل
سورنا، سردار ایرانی در این جنگ بود. کیفیت پایینکیفیت خوبعصر ایران؛ محسن ظهوری - «مارکوس لیسینیوس کراسوس» سردار بزرگ روم، از رود فرات در سوریه امروز که گذشت، پا به قلمروی تازه‌ای گذاشت. او از خیانت ارمنستان آگاه شده و همزمان پیشروی سپاه روم را می‌دید. پس سپاه ایران را به دو بخش تقسیم کرد تا بخشی به ارمنستان رفته و بخش دیگر مقابل روم بایستد. سپاه روم در تعقیب آن‌ها، وارد دشتی می‌شود که ۹ هزار کماندار اشکانی از هر سو آن‌ها را تیرباران می‌کنند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز9 ساعت قبل
به گزارش مشرق، خدیجه چنگیز، نامزد جمال خاشقجی، تصویری از دیدار خود با نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا منتشر کرد. یک فعال فضای مجازی در توئیتر نوشت:
نامه‌نیورنامه‌نیور13 ساعت قبل
جواد طباطبایی علیه خاتمیسید محمد خاتمی چندوز پیش در دیدار با اعضای شورای شهر مناسب‌ترین شیوه اداره کشور را فدرالیسم دانست. مهم‌ترین واکنش مربوط به سید جواد طباطبایی، استاد سرشناس علوم سیاسی و ایران‌پژوه برجسته به این سخنان واکنش نشان داد. من اضافه می‌کنم: آقای خاتمی بعید نیست، حتمی است! ضرورت تحقق برجام داخلیمحمدصادق جوادی‌حصار باور دارد که محدودیت‌های موجود بر دولت روحانی به مراتب بیش از دولت اصلاحات است. جوادی حصار در گفت‌وگو با روزنامه آرمان درباره محدوده اختیارات حسن روحانی گفت: «من معتقدم بخش زیادی از این اتفاقاتی که رخ می‌دهد در دولت رقم نمی‌خورد.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز15 ساعت قبل
عادل الجبیر گفته عربستان برای جلوگیری از جنگ، تمامی تلاش خود را به کار خواهد گرفتعربستان سعودی ضمن تاکید بر اینکه خواهان جنگ در منطقه نیست، ضمن انتقاد شدید از ایران، از سران کشورهای عرب برای بررسی اوضاع خلیج فارس دعوت کرده است. هفته گذشته، در دو نفتکش متعلق به عربستان سعودی و دو نفتکش دیگر متعلق به امارات و نروژ در آب‌های بندر فجیره در امارات عربی متحده انفجارهایی روی داد و خساراتی به بار آورد. در پی انفجار در این چهار نفتکش، وزارت امور خارجه ایران خواستار تحقیقات مستقل در این زمینه شده بود. هفته گذشته همچنین عربستان سعودی گزارش کرد که چند پهپاد حامل مواد منفجره به خطوط لوله نفتی این کشور حمله کرده و خساراتی بر جای گذاشته‌اند. عربستان خواهان جنگ نیستآژانس خبری سعودی در گزارش دیگری در روز یکشنبه، اظهارات عادل الجبیر، وزیر مشاور سعودی در امور خارجه را در مورد حوادث اخیر در خلیج فارس منتشر کرده است.

اخبار بیشتر