روزی در تقویم به نام و برای دانشجو
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

روزی در تقویم به نام و برای دانشجو

محمود صادقی: اعتراض دانشجویان نوعی امید تلقی می شود

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
محمود صادقی: اعتراض دانشجویان نوعی امید تلقی می شود
محمود صادقی: اعتراض دانشجویان نوعی امید تلقی می شود - 0

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: اعتراض دانشجویان، نوعی امید تلقی می شود؛ یعنی در پس این اعتراض، به اصلاح امور در آینده امید است.

محمود صادقی امروز (جمعه) در گفت و گو با ایرنا بزرگ ترین مشکل کنونی دانشجویان را ناامیدی دانست و افزود: دانشجو درگیر این موضوع است که چگونه می تواند داشته ها و ذخیره دانایی خود را در جامعه پیگیری کند تا در آینده بویژه در زمینه اشتغال یا ادامه تحصیل دغدغه ای نداشته باشد.

استاد دانشگاه تربیت مدرس ادامه داد: ناامیدی باعث می شود دانشجویان حالت اعتراضی داشته باشند اما همین که دانشجویان اعتراض می کنند نشانگر این است که امیدوارند.

«مسئولان باید همه تلاش خود را در این مسیر قرار دهند که با برنامه هایی در جامعه- به طور عام- و در دانشگاه ها- به طور خاص- امیدواری بیشتری به وجود آورند».

خواندن خبر در سایت منبع

اظهارات سردار سلیمانی به مناسبت روز دانشجو +فیلم

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
خبرگزاری میزان- صفحه اینستاگرامی سردار سلیمانی ویدئویی از سخنرانی وی ، پیرامون دانشجویان، جوانان و همچنین توصیه هایی به اساتید که در تاریخ 30 شهریورماه 96 انجام شده است را به مناسبت روز دانشجو منتشر کرد که در ادامه مشاهده می کنید.

کد ویدیو دانلود

اظهارات سردار سلیمانی به مناسبت روز دانشجو +فیلم - 3

خواندن خبر در سایت منبع

روز دانشجو نماد استکبار ستیزی است

ایرناخبرگزاری ایرنا
روز دانشجو نماد استکبار ستیزی  است
اردبیل - ایرنا- امام جمعه مشگین شهر گفت: روز دانشجو نماد استکبار ستیزی وروز معرفت است.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام رضا باوقار در خطبه های نماز جمعه مشگین شهر با گرامیداشت 16آذر روز دانشجو افزود: دانشجویان در این روز با حرکت شجاعانه خود برگ زرین دیگری در تاریخ این مرز بوم ثبت کردند.

وی با بیان وظایف ومسئولیت های جنبش دانشجویی داشتن تحلیل سیاسی واعلام به هنگام موضع، افزایش بصیرت وآگاهی وارتقای دیدگاه سیاسی ودینی، آگاه سازی جامعه، فساد ستیزی، مطالبه عدالت ، کمک به تحقق تمدن اسلامی، امانت داربودن، استقلال وآزادی کشور، عامل تولید علم وتلاش در جهت تربیت دینی را از جمله مسئولیت های خطیر جنبش دانشجویی بیان کرد.

وی در عین حال ایفای نقش ابزاری ودور شدن از آرمان های انقلاب اسلامی وتلاش برای غرب گرایی را از جمله آفت های مهم این جنبش ذکر کرد .

خطیب جمعه در بخش دیگری از سخنان خود با بیان مشکلات اقتصادی جامعه گرانفروشی، احتکار، کم فروشی را از جمله مشکلات اقتصادی امروزی جامعه بیان کرده و خواستار نظارت بیشتر مسئولان به بازار شد.

او گفت: از دیگاه دین مبین اسلام محتکر پست ترین و فرومایه ترین فرد واحتکار یعنی خیانت آشکار در جامعه می باشد.

انتقاد از سکوت مجامع بین المللی در مقابل کشتار مردم بی دفاع یمن وگرامیداشت یاد وخاطره آیت الله گلپایگانی وشهید دستغیب از دیگر سخنان امام جمعه مشگین شهر بود.

مشگین شهر در شمال غرب اردبیل واقع است.

7117/6016

خواندن خبر در سایت منبع

دانشجویان از حاشیه ها دوری کنند

ایرناخبرگزاری ایرنا
دانشجویان از حاشیه ها دوری کنند
اردبیل - ایرنا- امام جمعه بیله سوار مغان گفت: دانشجویان سعی کنند به دور از حاشیه های جناحی و سیاسی، با عشق و دغدغه به تحصیلات خود عمق بخشیده و به فکر خدمت بیشتر به کشور باشند.

حجت الاسلام اصغر جدائی جدایی با بیان اینکه دانشجویان امیدهای آینده انقلاب،کشور و مردم هستند، افزود: دانشجویان باید با امید و نشاط مباحث علمی و پژوهشی را دنبال کنند ، آنها هر چه تخصص و تعهدشان را قوی تر کنند بیش تر خواهند توانست به مردم و وطن شان خدمت کنند.

وی اضافه کرد: اگر امروز در بعضی زمینه ها مشکل داریم بخاطر این است که در آن قسمت ها یا مسئولین ما تخصص ، ابتکار عمل و تعهد لازم را ندارند.

امام جمعه بیله سوار همچنین گفت: مردم ما در ماه های گذشته مشکلات زیادی را متحمل شدند، بار سنگین استرس و گرانی آنها را تحت فشار گذاشته اما

در حسرت حداقل یک عذر خواهی معمولی مانده ایم؛ سیره اخلاقی مقام معظم رهبری در این زمینه برای همه ما می تواند الگو خوبی باشد .

حجت الاسلام جدایی با اشاره به افرادی که با وجود سختی ها و مشکلات در کشور به صورت میلیاردی اختلاس و به حقوق مردم تعدی می کنند، بیان کرد: افرادی که با این مشکلات پیش پای مردم می به اختلاس های میلیاردی دست می زنند از حیوانات پست تر و از گرگ ها درنده ترند،این ها موجودات خطرناکی هستند و بایستی هر چه سریع تر از صفحه روزگار حذف شوند.

او اضافه کرد: دولت ، مجلس و قوه قضائیه باید با هر کسی با این افراد در پشت پرده ساخت و پاخت می کند، از پشت صحنه ها خبر دارد و به نوعی همکاری می کند برخورد کند.

امام جمعه بیله سوار در رابطه با الزام برخورد قاطع با مفسدان اقتصادی ، گفت: قوه قضائیه باید ستاد ویژه مبارزه با مفاسد اداری تشکیل داده و کمسیون اصل 90 مجلس باید جدیت به خرج دهد، حراست ادارات باید پاسخگوی اختلاس ها باشند، در هرنهادی که اختلاس روی می دهد ، مجرم اصلی مسئول حراست آن اداره است که یا کوتاهی کرده و یا همکاری، ما امروز در جامعه نیاز به وحدت نظر ، وحدت جمعی و همکاری و مشارکت عمومی در جهت تصفیه مدیران فاسد داریم.

بیله سوار در شمال اردبیل واقع است.

6016/3006

خواندن خبر در سایت منبع

تهران| این فصل تاریخ ایران؛ ۱۶ آذرماه محصول ایستادگی و استکبارستیزی دانشجویان است

تسنیمخبرگزاری تسنیم
تهران| این فصل تاریخ ایران؛ ۱۶ آذرماه محصول ایستادگی و استکبارستیزی دانشجویان است
واقعه ۱۶ آذر ثابت کرد که رسیدن به پیروزی و از بین بردن ظلم هر چند در ابتدای مسیر ممکن است غیرقابل باور باشد اما مقاومت و ایستادگی دانشجویان همیشه فصلی از تاریخ ایران را به ثبت رسانده است.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از دماوند، 4 ماه پس از کوتای 28 مرداد 1332 نیکسون معاون رئیس‌جمهور آمریکا از طرف آیزنهاور به ایران می‏‌آید تا همچنان که در کنگره آمریکا بعد از این کودتا اعلام می‌کند نتایج «پیروزی سیاسی امیدبخشی را که در ایران نصیب قوای طرفدار تثبیت اوضاع و قوای آزادی شده است» را ببیند که دانشجویان مبارز دانشگاه تصمیم گرفتند که هنگام ورود نیکسون، نفرت و انزجار خود را به دستگاه کودتا نشان دهند.

واقعه همزمان با آغاز دوباره رابطه دولت انگلستان با دولت زاهدی اعتراضات و تظاهراتی را در گوشه و کنار کشور شکل داده بود که در نتیجه در بازار و دانشگاه عده‏ای دستگیر شدند.سند اختصاصی: ممانعت ساواک از برگزاری سالگرد 16 آذر در سال 51روایت شهید چمران و مهندس بازرگان از وقایع 16 آذر سال 32پای صحبت دانشجویان گنابادی؛ همه چیز فقط درس خواندن و مدرک گرفتن نیست

صبح روز 16 آذرماه هنگام ورود به دانشگاه تهران، دانشجویان متوجه تجهیزات فوق‌العاده سربازان و اوضاع غیرعادی اطراف دانشگاه شدند و در این بین عده‌ای نیز دستگیر و مأموران رژیم پهلوی با حضور در کلاس یکی از اساتید دانشکده فنی زمینه اعتراض را در کلاس درس ایجاد کردند، آنان قصد داشتند دو دانشجو را که ظاهراً به حضور نظامیان در دانشگاه اعتراض داشتند دستگیر کنند که با دستگیری این دو دانشجو دانشکده فنی به هم می‌ریزد و در محاصره کامل نظامیان قرار می‌گیرد و به یکباره با صدور فرمان آتش، دانشجویان در صحن طبقه اول به خون می‌غلطند و عده‌ای زخمی می‌شوند که در این میان 3 دانشجو به نام‌های مصطفی بزرگ‌نیا، احمد قندچی و مهدی شریعت‌رضوی با شلیک گلوله دولت کودتا محوطه دانشگاه تهران را با خون خود رنگین کردند و این در حالی است که دو روز بعد از این واقعه، نیکسون در همان دانشگاهی که هنوز به خون دانشجویان بی‌گناه رنگین بود دکترای افتخاری حقوق دریافت کرد.

هرچند واقعه 16 آذرماه در ابتدای مسیر اعلام حضور جنبش‌های دانشجویی با شهادت 3 دانشجوی مبارز و انقلابی همراه بود اما در ادامه مسیر به ویژه در سال‌های انقلاب اسلامی و تا به امروز ثابت کرد که رسیدن به پیروزی و از بین بردن ظلم هر چند سخت و در ابتدای مسیر ممکن است غیرقابل باور باشد اما مقاومت و ایستادگی دانشجویان همیشه فصلی از تاریخ ایران را به ثبت رسانده و امروز نیز در پاسخ به ندای رهبر خود با خودباوری در عرصه‌های فنی و اقتصادی و حضور در اردوهای جهادی فصلی دیگر از حضور خود را رقم زدند.

گزارش از محدثه علیخانی

خواندن خبر در سایت منبع

درگیری در دانشگاه امیرکبیر: یک مسئول بسیج دانشجویی: آتش به اختیار عمل کردیم/ شعار زندانی سیاسی آزاد باید گردد ساختارشکنانه است

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
درگیری در دانشگاه امیرکبیر: یک مسئول بسیج دانشجویی: آتش به اختیار عمل کردیم/ شعار زندانی سیاسی آزاد باید گردد ساختارشکنانه است

یکی از مسئولین بسیج دانشجویی دانشگاه امیرکبیر در پاسخ به حاشیه های تجمع هفته گذشته این دانشگاه می‎گوید اگر بسیج عملکردی داشته قابل نقد و بررسی است. با این حال او معقتد است که آتش به اختیار است و هرکجا که تشخیص بدهد آرمانهای انقلاب تهدید می‎شوند، می‎تواند وارد شود.

طی روزهای گذشته تصاویر و ویدیوهایی از زد و خورد دو طیف دانشجویی دانشگاه امیرکبیر منتشر شده است. تعدادی از دانشجویان این دانشگاه در اعتراض به مشکلات معیشتی و اقتصادی کشور در محوطه این دانشگاه تجمع کردند اما بر اساس اظهارات دانشجویان و تصاویر منتشر شده این تجمع به تنش کشیده شد.

درگیری در دانشگاه امیرکبیر: یک مسئول بسیج دانشجویی: آتش به اختیار عمل کردیم/ شعار زندانی سیاسی آزاد باید گردد ساختارشکنانه است - 3

یکی از دانشجویان حاضر در تجمع دانشگاه امیرکبیر در این باره به ایرنا می‎گوید که اعضای بسیج دانشجویی و به ویژه شورای مرکزی انجمن اسلامی به آنها حمله و پلاکاردها را پاره کردند. حتی موضوع شعارها برای آنها اهمیتی نداشته است و فقط حمله می‎کردند. چراکه وقتی از بسیجیان خواسته شده تا بیاید درباره اشتراکاتمان شعار بدهیم نپذیرفتند.

از این رو برای شفاف‎تر شدن موضوع به سراغ مرتضی محمدی یکی از مسئولین بسیج دانشجویی دانشگاه امیرکبیر و از حاضران در تجمع رفتیم. محمدی معتقد است اگر بسیجیان عملکردی داشتند، قابل نقد و برسی است. این دانشجوی بسیجی همچنین می‎گوید که او «آتش به اختیار است» و هرکجا که تشخیص دهد آرمان‎های انقلاب تهدید می‎شود، می‎تواند وارد شود.

در ادامه مشروح این گفت‎وگو را می‎خوانید:

*شما می توانید بگویید در دانشگاه امیرکبیر چه اتفاقی افتاد؟

- چند وقتی است که تعدادی از دانشجویان در دانشگاه‎های شریف، علامه، بابل، تهران و همچنین دانشگاه ما سازماندهی شدند. قصدشان جذب بدنه نخبگانی هستند تا اذهان را تحریک کنند و این موضوعات را به کف جامعه بکشانند. در دانشگاه ما بیانیه و اعلامیه پخش کردند. هیچ کدام از تشکل‎های دانشجویی ما مسئولیت این تجمع را قبول نکردند اما همه آنها در این تجمع حضور داشتند. چراکه آنها از بیرون خط و ربط می‎گیرند. در اطلاعیه آنها گفتند که قضیه، معیشت مردم است اما با توجه به بی تجربگی آنها، شعارهایی که سردادند، کاملا سیاسی بود.

*مگر شعار سیاسی اشکال دارد؟

- شعار سیاسی آنها ساختار شکنانه بود.

 *مثلا چه شعاری؟

- زندانی سیاسی آزاد باید گردد!

*شما هم دانشجوی آن دانشگاه هستید چطور خود را در مقام حراست و ضابط قرار دادید که با آن ها برخورد کنید؟

- بنده به عنوان یک دانشجو چشم و گوشم باز است. خط و ربط آنها به بیرون را تشخیص می‎دهم.

* یعنی از شما انتظار می‎رود که اگر دانشجویی حرفی بزند، شما با آنها برخورد کنید؟

- هر حرفی نه!

* این را چه کسی تشخیص می‎دهد؟

- یکی از وظایف من به عنوان کسی که جزء جنبش دانشجویی هستم این است که از خط قرمزهای جمهوری اسلامی ایران حراست کنم.

یعنی جنبش دانشجویی مسئولیت مقابله با حرف مخالفش را دارد؟ چه کسی می‎گوید که شعار «زندانی سیاسی آزاد باید گردد مخالف آرمان های نظام است»؟

- حرف‎های آنها نماد نفاق است. اول آمدند و بحث معیشت را مطرح کردند، چه معیشتی؟ معیشتی که آنها به دولت و مجلسش رأی دادند؟ حالا علیه نظام شعار می‎دهند و نوک پیکانشان را سمت جمهوری اسلامی ایران می‎برند که ما معتقدیم ..

*ما با آنها صحبت کردیم. آنها گفتند که بسیجیان شعار دادند و گفتند که «تورم و گرانی دولت روحانی است»

- بله!

*آنها گفتند که ما در مقابل همان شعارها را تکرار کردیم و حتی به آنها گفتیم که بیاید درباره اشتراکاتمان شعار دهیم اما آنها قبول نکردند و حمله کردند.

- آنها اول باید قبول کنند.

* شما با چه پشتوانه و برهانی می‎توانید به آنها حمله کنید؟

- اگر دوستان بسیج عملکردی داشتند قابل نقد است. می توان آن را بررسی کرد. حرف من این است که من به عنوان یک دانشجو باید از آرمان های انقلاب اسلامی در دانشگاه حراست کنم. من می‎بینم که آنهاحاضر نیستند از معیشتی که خودشان رقم زدند، عذرخواهی کنند.

* اگر همین دوستان وقتی بسیجیان علیه دولت شعار می‎دهد حق دارند که برخورد و حمله کنند؟

- هر وقت بچه‎های بسیج برمدار قانون نبودند، هرکسی جرأت دارد که همانطور با آنها برخورد کند.

*شما به عنوان یک دانشجوی بسیجی، چرا وقتی تعدادی دانشجو مطالبه خود را مطرح می‎کنند باید با آنها وارد زد و خورد شوید؟

- چون کاملا سیاسی است.

* یعنی اگر سیاسی باشد باید زد و خورد فیزیکی صورت بگیرد؟

- برخورد فیزیکی به شکلی که شما می گویید نبوده است.

* تصاویر و عکس‎هایی از این برخوردها منتشر شده است. همچنین به گفته تعدادی از دانشجویان حاضر در تجمع آنها زخمی و کبود شدند.

- یکی از خواهرانی که آنجا ایستاده بود دوستان با شیء را به چشم او پرتاب کردند. من به عنوان کسی که آنجا بودم، دیدم که چوب را شکاندند و به سمت ایشان پرت کردند.

*شعار دانشجوی زندانی باید آزاد شود و سخن گفتن از مشکل معیشت مردم با هم منافاتی دارد؟

- نوک پیکان این شعار سیاسی که شما عرض می‎کنید به نظام می‎رسد و این غلطی که کردند و به این دولت رأی دادند.

* یعنی شما می‎گویید که غلط کردند و از دولت حمایت کردند؟

- از دولتی که تفکر لیبرالیسم داشت و نه هر دولتی. هر شخصی که تفکر لیبرالیسم داشت و می‎خواست عدالت را با تبعیض رونق دهد. حالا آمدند و ژست اپوزسیون گرفتند که تقصیر نظام است.

*سوال من از شما این است که اگر بسیج چنین تجمعی می‎کرد، آیا با چنین برخوردی از طرف مقابل مواجه می‎شد؟ آیا تا بحال اتفاق افتاده است که بسیج چنین عملی انجام دهد و گروهی حمله و زد و خورد کنند؟ این موضوع سابقه داشته است؟

-دوستانی که تجمع کرده بودند با برخورد مقتدرانه انقلابیون مواجه شدند.

* شما می توانید به عنوان یک دانشجو بر اساس تشخیص خودتان کاری بکنید؟

- من یک دانشجو هستم و این صلاحیت را به بنده داده اند. رهبر جمهوری اسلامی ایران به من گفته است که می‎توانید آتش به اختیار عمل کنید. شما از آنها بپرسید چرا خشونت کردند؟ پرچم کاربری آن این بوده است که جمهوری اسلامی خودش را نشان بدهد. پرچم در سطح دانشگاه زیاد است. اگر کسی پرچم را به سر کس دیگری بزند شما رئیس دانشگاه را دستگیر می‎کنید؟

* آنها می‎گویند که حراست هیچ کاری نکرده است.

- حراست باید جلوی کار غیر قانونی را بگیرد. حراست دانشگاه منفعل عمل کرد.

روایتی دیگر از حاشیه های امیرکبیر

از سوی دیگر یکی از دانشجویان دانشگاه امیرکبیر که در این تجمع حضور داشته و نخواسته که نامش فاش شود، در این باره به ایرناپلاس می‎گوید: بسیج، انجمن اسلامی وابسته به بسیجیان و انتظامات از ساعت 10 صبح در محوطه دانشگاه حضور داشتند. دانشجویان ساعت 12 خواستند که تجمع را شروع کنند اما از همان ابتدا با حمله بسیج مواجه شدند. برای آنها اصلا دختر و پسر اهمیتی نداشت و فقط حمله می‎کردند.

او با اشاره به ممنوعیت پرچم در این دانشگاه از سوی سید احمد معتمدی، رئیس دانشگاه امیرکبیر اضافه می‎کند: وقتی تجمع تا حدودی شکل گرفت، آنها نزدیک 20 پرچم را به داخل محوطه دانشگاه آوردند. آنها با چوب‎های این پرچم‎ها حمله می‎کردند و دانشجویان را می‎زدند. ما سعی کردیم که چوب‎ها را از آنها بگیریم تا با چوب‎ها کتک نخوریم.

این دانشجوی حاضر در تجمع روز سه شنبه گذشته دانشگاه امیرکبیر درباره شعارها توضیح می‎دهد: شعارهایی که تجمع کنندگان می‎دادند « دانشجو دانشجو؛ آرامش آرامش» بود و شعار بسیجیان هم «تورم، گرانی این دولت روحانی است » و « رأی شما روحانی عامل این گرانی» بود. حتی دانشجویان حاضر در تجمع نیز همراهی می‎کردند و آن شعارها را تکرار می‎کردند! اما واکنش آنها این بود که شعارهایشان را عوض می‎کردند و باز حمله می‎کردند. آنها خیلی تشکیلاتی و سازمان یافته عمل کردند. به همین خاطر توانستند که مارا متفرق کنند، بزنند و انرژی زیادی را از ما بگیرند.

این دانشجوی دانشگاه امیرکبیر همچنین در پاسخ به این پرسش که مسئولین دانشگاه اقدامی در این رابطه انجام دادند؟ توضیح می‎دهد: نه کاری نکردند. فقط انتظامات حضور داشت. حتی یکی از مسئولین حراست دانشگاه که فکر کنم معاون حراست هم باشد، ایستاده بود و یک مرتبه دانشجویان حاضر در تجمع را هول داد و به گوش یکی از دانشجویان دختری که درحال گرفتن فیلم بود، سیلی زد و گوشی او به زمین افتاد و شکست. بعد از آن، انتظامات وارد شد و او را بردند.

این دانشجوی حاضر در تجمع همچنین اضافه می‎کند: بعد از حملات بسیجیان، تصمیم گرفتیم که تغییر مسیر دهیم تا با آنها برخورد نداشته باشیم. اما آنها حلقه می‎زدند و ما را محاصره می‎کردند. اعضای شورای مرکزی انجمن اسلامی خیلی فعال بودند و از کسانی بودند که حمله ها را مدیریت می‎کردند.

به گفته این دانشجوی حاضر در تجمع که نخواست نامش فاش شود، موضوع بیانیه دانشجویان حاضر در تجمع این است که ما باید به آرمان‎های انقلاب اسلامی برگردیم. فکر نمی‎کنم که آنها باید با موضوع مخالف باشند اما وقتی بیانیه‎ها را پخش کردند یکی از بسیجیان خواست که بیانیه‎ها را پاره کند. او حتی دست یکی از دانشجویان را گرفته بود تا نگذارد بیانیه‎ها پخش شود اما وقتی دید برخی درحال گرفتن فیلم از این صحنه هستند، گفت دست من را ول کن! بعد از آن که بیانیه‎ها پخش شد، دانشجویان حاضر در تجمع صلوات فرستادند. اما بازهم آنها شعار می‎دادند و حمله می‎کردند.

به گفته این دانشجوی دانشگاه امیرکبیر، حتی وقتی تجمع با صلوات به پایان رسید هم بسیجیان با شعارهای «مرگ بر فتنه گر» سعی داشتند که به ماجرا ادامه دهند اما حراست دانشگاه وارد شد و حلقه‎ای ایجاد کرد که مانع از آسیب رساندن آنها ‎شود. چراکه آنها قصد رفتن به سمت اتاق‎های تشکل‎هایی دانشجویی و آسیب رساندن به آنها را داشتند.

خواندن خبر در سایت منبع

روزی در تقویم به نام و برای دانشجو

اسکانخبرگزاری اسکان
روزی در تقویم به نام و برای دانشجو
با تسیس و شروع به کار دانشگاه‌ها در جهان، به مرور زمان نهادهای آموزشی سنتی وظایف خود را به دانشگاه واگذار کردند و اکنون می توان گفت، دانشگاه به نهاد اصلی و محوری آموزش در جهان بدل شده و جوامع تلاش دارند تا با تاسیس دانشگاه، زمینه‌ساز انتقال دانش و فن‌آوری در حوزه‌های مختلف علمی، باشند.

به گزارش اسکان نيوز، حامد مظاهریان، معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی به مناسبت روز دانشجو در کانال تلگرامی‌اش نوشت: جدا‌ از وظیفه مهم تولید و انتقال علم و فناوری، دانشگاه‌ها در طی زمان نقش‌های مهم دیگری نیز برعهده گرفته‌اند‌. طیف این نقش‌ها از دل نگرانی برای معضلات اقتصادی-اجتماعی و حفظ ارزش‌های جامعه شروع شده و به صلح، توسعه، حقوق‌ بشر و دفاع از محیط‌ زیست و میراث فرهنگی گسترش می‌یابد. به دلیل این نقش های متفاوت است که اکنون دانشگاه و دانشجو، یکی از بنیادهای مهم جهان امروز تلقی می‌شود.«هفدهم نوامبر» هر سال، به عنوان روز جهانی دانشجو از سوی کشورهای مختلف گرامی داشته می شود. خاستگاه روزجهانی دانشجو، اروپای شرقی است. از همین رو «اتحادیه بین المللی دانشجویان» از زمان تاسیس در سال ۱۹۴۶ در پراگ، در جمهوری چک قرار دارد. این اتحادیه، بزرگ‌ترین سازمان دانشجویی است که درآن یکصد و پنجاه وپنج نهاد دانشجویی از یکصد و بیست و دو کشور جهان، عضویت دارد و هدف آن نیز حمایت از جامعه دانشجویی و ترویج ارزش‌های جهانی و برگزاری نشست‌ها و سمینار‌های دانشجویی است.به نظر من روز دانشجو، در واقع دعوتی است برای اندیشیدن به رسالت های حیاتی و سازندۀ زندگی در جهان امروزی ما.اما ۱۶ آذر، روز دانشجو در کشور ما به یاد سه یاردبستانی، سه شهیدی که در برابر استکبار و ظلم ایستادگی کردند، هرساله گرامی داشته می شود. با گرامیداشت یاد سه شهید ۱۶آذر و روز دانشجو، باید تاکید کرد که اگر دانشگاهی است و کلاسی برگزار می شود و استادی در کلاس درس حاضر می شود تنها و تنها مدیون حضور دانشجوی حاضر در این فضا است.بدون دانشجو نه دانشگاه معنا دارد و نه جستجوی علم، دانش و کشف حقیقت.آن‌چه که از همان ابتدا در فضا دانشگاه درک کردم و چنان شد که این فضا مرا مجذوب خود کرد، در درجه اول  شور و نشاط و کنجکاوی برای دانستن در وجود تک تک دانشگاهیان و دانشجویان بوده و هست.دانشجو، دانشگاه با وجود تو معنا می‌یابد. روزت گرامی باد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

حمایت از خانواده زندانی‌ها

صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
خیرین در بیست و یکمین جشن گلریزان حمایت از خانواده زندانیان دور هم جمع شدند تا در کنار مسئولین قضایی بزم محبت و همدلی بکارندبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما، این روز‌ها بیش از صد هزار خانواده نیازمند زندانیان کشورمان در انتظار دست‌های یاری‌گر و حمایت‌های خیرخواهانه هستند.

چه کسانی و چرا به هاشمی حمله می‌کردند؟ + فیلم

نامه‌نیورنامه‌نیور11 ساعت قبل
این رخداد مشخصا درباره هاشمی با تخریب‌های گسترده آنها در مقطع انتخابات مجلس ششم رخ داد؛ به نحوی که با محفلی کردن انتخابات و تخریب همه‌جانبه علیه هاشمی او را نفر سی‌ام انتخابات کردند. این فعال سیاسی در جای دیگری در باره فضای سیاسی حاکم در دوره هاشمی گفته بود: «در دوران هاشمی، کسانی تحت پیگرد قانونی قرار گرفتند. مجتبی بدیعی‌، عضو دیگر شورای مرکزی مشارکت هم در روزنامه بیان به تاریخ۱۵دی۷۸ هاشمی را عامل تمام گرفتاری‌ها معرفی کرد و گفت که هاشمی یک فاجعه است. در میان تمام افراد تندرو اکبر گنجی، همت مضاعفی در تخریب هاشمی داشت. علی‌اکبر محتشمی، عضو شورای مرکزی مجمع روحانیون هم درباره خصوصیات هاشمی چنین گفته بود: «از نظر ما هاشمی رفسنجانی با ناطق نوری تفاوتی ندارد؛ زیرا اتخاذ مواضع غیرشفاف در قبال اصلاحات فرقی با مخالفت ندارد».

در تلویزیون ملی: دختر حلال یه چیز دیگه‌اس!

برترین‌هابرترین‌ها16 ساعت قبل
زوجی که در نوجوانی ازدواج‌ کرده‌اند در فضای مجازی خبرساز شدند، حالا با حضور در یک برنامه تلویزیونی از نحوه آشنایی و ازدواج خود گفتند که بسیار قابل توجه بود!

آمادگی مردم ایران برای رویارویی با دشمن

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
وی اضافه کرد: فتح خرمشهر سرآغاز فروپاشی حزب بعث و افتخاری در شروع دفاع مقدس بود. سردار شریف گفت: امروز از صدام و ژنرال‌های قدکشیده‌اش خبری نیست و آنچه ذهن تاریخی ما را پر کرده درس‌ها و عبرت‌هایی است که باید از فتح خرمشهر بگیریم. وی در ادامه با بیان اینکه امروز عربده‌های امریکا به جایی نمی‌رسد اظهار داشت: ما لحظه‌ای از قدرتمند شدن دست بر نمی‌داریم و با سربلندی اعلام می‌کنیم که امروز از هر زمانی دیگر برای رویارویی با دشمن باانگیزه‌تر و آماده‌تر هستیم. وی افزود: امروز نه رویای سیاسی و نه رویای نظامی شما هماورد فلسطین نیست و ظرف کمتر از ۷۲ ساعت رزمندگان فلسطین کاری کردند که شما آتش بس را درخواست کنید. سردار شریف اضافه کرد: ما چهل سال است که در راهپیمایی روز قدس شرکت می‌کنیم و امروز به برکت ماه مبارک رمضان و پیروزی جبهه مقاومت و برای حمایت از فلسطین به صحنه می‌آییم.

سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی

صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما؛ ۹۰ درصد اقتصاد ایران در اواسط دهه ۸۰ دولتی و تنها ۱۰ درصد آن به تعاونی‌ها و بخش خصوصی اختصاص داشت. بازدهی پائین شرکت‌های دولتی در سال ۸۴ به ابلاغ سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی از سوی رهبر معظم انقلاب انجامید. چهار دولت مجری سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی و ۵ دوره مجلس وظیفه قانون‎گذاری و نظارت بر اجرای این سیاست‌ها را بر عهده داشت و در همه این سال‌ها مدیران دولتی مخالف خصوصی‌سازی مقاومت کردند و همچنین بعضی از واگذاری‎های انجام شده با مشکلات متعدد همراه بود. اگر روند واگذاری شرکت‌های دولتی به خصوصی بر اساس اصول و برنامه‌ریزی انجام می‌شد، بسیاری از مشکلات که امروز گریبان‌گیر اقتصاد کشور است هرگز اتفاق نمی‌افتاد.

اخبار بیشتر