ترامپ به ارتکاب دو فقره جرم متهم شد
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

ترامپ به ارتکاب دو فقره جرم متهم شد

تیلرسون: کار برای "ترامپ بی‌نظم" سخت بود/ترامپ: تیلرسون "احمق و تنبل" است ترامپ و تیلرسون

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
تیلرسون: کار برای "ترامپ بی‌نظم" سخت بود/ترامپ: تیلرسون "احمق و تنبل" است
ترامپ و تیلرسون
وزیر امور خارجه سابق دولت دونالد ترامپ او را فردی "بی‌نظم" خواند که بارها خواسته قانون را زیر پا بگذارد.

به نقل از خبرگزاری فرانسه، رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه سابق آمریکا که در ماه مارس برکنار شد، در صحبت‌هایش در مراسم خیریه یک موسسه حمایت از بیماران سرطانی هیچ تلاشی برای تکذیب رابطه ضعیفش با دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا نکرد.

او در این مراسم گفت: فکر می‌کنم بخشی از این مساله به این دلیل است که ما به روشنی در سبک و سیاق خود دارای تفاوت‌های شدیدی هستیم. ما نظام ارزشی مشترکی نداشتیم.

تیلرسون ادامه داد: باید به او می‌گفتم خب آقای رییس جمهور، می‌دانم می‌خواهی چکار کنی اما نمی‌توانی از این راه انجامش بدهی. این راه ناقض یک پیمان و قانون است. او واقعا ناامید شد و فکر می‌کنم اینکه من هر روز به او می‌گفتم نمی‌توانی این کار را انجام دهی و بیا درباره کاری که می‌توانیم انجام دهیم، صحبت کنیم باعث شد که او از من خسته شود.

چند ساعت پس از این اظهارات، ترامپ در یک پیام توییتری تند و تیز گفت، تیلرسون از "ظرفیت‌های ذهنی مورد نیاز" برای تصدی وزارت امور خارجه آمریکا برخوردار نیست.

ریس جمهور آمریکا در این توییت که در پرواز بازگشت از کنفرانسی در شهر کانزاس آن را منتشر کرد، نوشت: او "کاملا احمق" بود و نمی‌توانستم زود از شرش خلاص شوم. او بسیار تنبل بود. حالا شرایط  کاملا فرق کرده و روحیه عالی‌ای در وزارت خارجه به وجود آمده است.

ترامپ همچنین عملکرد مایک پامپئو، وزیر امور خارجه فعلی آمریکا و مدیر سابق سیا را تحسین کرد.

تیلرسون که مدیر اجرایی سابق شرکت نفت و گاز آمریکایی اکسون‌موبیل بوده، پیش از معرفی‌ شدن به عنوان نامزد تصدی وزارت خارجه آمریکا هیچ تجربه دولتی‌ای نداشت و هیچ‌گاه با ترامپ ملاقات نکرده بود.

او در صحبت‌های خود گفت: برای من که از شرکت اکسون‌موبیل می‌آمدم که بسیار منظم و روندمحور است، کار برای "مردی که کاملا بی‌نظم است"، دوست ندارد مطالعه کند، گزارش‌ها را نمی‌خواند و دوست ندارد وارد جزییات بسیاری از مسائل شود، چالش‌برانگیز بود.

هنگامی که ترامپ تیلرسون را به عنوان وزیر خارجه آمریکا معرفی کرد، نظر بسیار متفاوتی درباره او داشت. ترامپ در آن زمان درباره تیلرسون گفت: سرسختی، تجربه زیاد و درک عمیق او از ژئوپولیتیک او را به گزینه‌ای عالی (برای این سمت) تبدیل می‌کند.

تیلرسون در بخش دیگری از صحبت‌هایش اظهار کرد: نمی‌خواهم یک منتقد باشم اما واقعا نگران خودمان به عنوان مردم آمریکا، جامعه و شهروندان این کشور هستم.

او همچنین ادعای مداخله روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا را تایید کرد و گفت در این باره "هیچ سوالی وجود ندارد".

وزیر امور خارجه سابق آمریکا در این خصوص گفت: کاری که روسیه می‌خواهد اتجام دهد، تضعیف اعتماد به نفس ما و همچنین اعتماد جهان به ما است.

خواندن خبر در سایت منبع

مشاور سابق کاخ سفید: کنگره روند استیضاح ترامپ را آغاز کند

ایسناخبرگزاری ایسنا
مشاور سابق کاخ سفید: کنگره روند استیضاح ترامپ را آغاز کند
یکی از چهره‌های اصلی رسوایی واترگیت تاکید دارد اتهاماتی که اخیرا در اسناد دادگاهی علیه دونالد ترامپ مطرح شده است به قدری است که کنگره باید روند استیضاح را آغاز کند.

به گزارش ایسنا،‌ اظهارات جان دین، مشاور سابق کاخ سفید در زمان ریاست‌جمهوری ریچارد نیکسون که در حوادث سرقت از واترگیت و متعاقب آن سرپوش گذاشتن بر این رسوایی نقش مهمی داشت، اندکی پس از آن مطرح شد که سندی از یک پرونده مایکل کوهن، وکیل سابق رئیس‌جمهوری آمریکا توسط دادستان‌های فدرال در نیویورک منتشر شد.

یکی از مهمترین افشاگری این سند، ادعای کوهن است که از طرف دونالد ترامپ موظف شده بود تا پرداخت‌هایی که نقض قوانین مالی کمپین بود، تایید کند. به‌رغم آنکه کوهن با دادستان‌های فدرال و تحقیقات بازرس مولر، رئیس شورای ویژه تحقیقات درباره روسیه همکاری داشته است، در این سند دادستان‌ها خواستار حبس این وکیل معتمد ترامپ شدند.  

این مشاور سابق دخیل در رسوایی واترگیت به سی‌ان‌ان گفت، اظهارات کوهن مستقیما به ترامپ دلالت دارد و می‌تواند به آغاز فرایند استیضاح بینجامد. او تاکید کرد: به نظر من این مساله در کنگره مطرح شود. معتقدم آنچه این سند نشان می‌دهد گزینه‌ای جز استیضاح مقابل پای قانونگذاران آمریکایی نمی‌گذارد.

در حالی که آغاز فرایند استیضاح نامشخص است، کنترل دموکرات‌ها بر مجلس نمایندگان آمریکا که از ماه آتی آغاز می‌شود، احتمال اجرای استیضاح را نسبت به روزهای نخست ریاست جمهوری ترامپ بیشتر کرده است. زمانی که دموکرات‌ها کنترل مجلس نمایندگان آمریکا را به دست بگیرند، اختیارات بیشتری برای صدور احضاریه خواهند داشت.

به دنبال انتشار سندی از پرونده مایکل کوهن، سخنگوی کاخ سفید مدعی شد که چیزی بیشتر از آنچه می‌دانستیم، بیان نشده است. سارا هاکبی سندرز تاکید کرد:‌ مایکل کوهن مرتبا دروغ می‌گوید و همانطور که دادستانی در این سند به آن اشاره کرده است، آقای کوهن قهرمان نیست.

خواندن خبر در سایت منبع

ترامپ به ارتکاب دو فقره جرم متهم شد

ایسناخبرگزاری ایسنا
ترامپ به ارتکاب دو فقره جرم متهم شد
یکی از اعضای کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا اظهار کرد، پرونده‌ای که به تازگی علیه وکیل سابق ترامپ ثبت شده، حاکی از ارتکاب ترامپ به دو فقره جرم است.

به گزارش ایسنا، تد لیو، نماینده دموکرات کالیفرنیا و یکی از اعضای کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا در گفت‌وگو با شبکه MSNBC گفت: ما رییس جمهوری داریم که در کمپین انتخاباتی‌اش به دو فقره جرم دست زده است.

لیو ادامه داد: دادستانان دادگاه ناحیه‌ای جنوب نیویورک مدعی شده‌اند که دونالد ترامپ در تامین مالی کمپینش دو بار قانون را نقض کرده است. این‌ها جرم هستند و می‌توان با اظهارات متهم درباره هدف این اقدام نتیجه‌گیری کرد.

پرونده ثبت شده از سوی دادستان‌های نیویورک صراحتا از دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا نام نمی‌برد اما به "فرد شماره یک" اشاره می‌کند که مایکل کوهن، وکیل سابق ترامپ "با هماهنگی او و به دستور او" اقدام به پرداخت حق السکوت به استورمی دنیلز و کارن مک‌دوگال کرده است؛ زنانی که مدعی شده‌اند ترامپ پیش از انتخابات 2016 با آنان روابط نامشروع داشته است.

به گزارش پایگاه خبری هیل، در این سند آمده است که کوهن پس از آن که "فرد شماره یک رییس جمهور آمریکا شده" به عنوان وکیل شخصی او و پیش از آن در "کمپینی برای ریاست جمهوری آمریکا" برای او کار کرده است.

این سند می‌افزاید: همانطور که موهن اعتراف کرده، با توجه به هر دوی این پرداخت‌ها (حق‌السکوت به دنیلز و مک‌دوگال) او با هماهنگی و به دستور فرد شماره یک اقدام به این کار کرده است.

کارشناسان حقوقی بر این باورند که دادستانان با توجه به پرداخت حق‌السکوت به این دو زن ادعای ارتکاب جرم ترامپ را مطرح کرده‌اند و به عقیده آنان این پرداخت‌ها با هدف نفوذ بر انتخابات و در نتیجه ناقض قوانین تامین مالی کمپین انتخاباتی بوده است.

نیل کاتیال، وکیل ارشد آمریکایی در توییتر خود نوشت: فکر می‌کنم خوانش من صحیح است. اگر این‌چنین باشد، این نخستین بار است که دادستان‌های فدرال گفته‌اند دونالد ترامپ جرمی مرتکب شده است.

رناتو ماریوتی، دادستان فدرال سابق آمریکا نیز در پیامی در توییتر نوشت: تنها برای آن که مساله را کاملا روشن کنم می‌گویم، دادستانان فدرال نیویورک به این نتیجه رسیده‌اند که رییس جمهور آمریکا جرمی مرتکب شده است.

مدت کوتاهی پس از ثبت این پرونده از سوی دادستان‌های نیویورک، ترامپ در توییتر نوشت: (ثبت این پرونده) رییس جمهور را کاملا روشن کرد. ممنون!

سارا هاکبی سندرز، سخنگوی کاخ سفید نیز به دنبال ثبت این پرونده اظهار کرد، این پرونده چیزی را مطرح می‌کند که تاکنون نیز مخفی نبوده است.

سندرز در این باره نوشت: همانطور که در پیگرد قانونی کوهن به آن اشاره شده، او بارها دروغ گفته است. کوهن یک قهرمان نیست.

دفتر رابرت مولر، بازرش ویژه رسیدگی به پرونده مداخله در انتخابات 2016 همچنین یادداشتی را ثبت کرده که حاکی از دروغگویی پل مانافورت، رییس سابق کمپین ترامپ درباره ارتباطش با کاخ سفید و نهادهای اطلاعاتی روسیه در زمان تحقیقات این پرونده است.

سندر همچنین در بیانیه‌ای اظهار کرد، اسنادی که مولر در پرونده مانافورت ثبت کرده "چیزی درباره ترامپ" مطرح نمی‌کنند.

او در ادامه اظهار کرد: این اسناد حتی درباره ادعای تبانی (با روسیه) نیز چیزی مطرح نمی‌کنند و تقریبا تمام آن به مسائلی مرتبط با لابی‌گری اختصاص دارد. رسانه‌ها بار دیگر در تلاشند تا داستانی بسازند که واقعیت ندارد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

دو جمله روحانی که کاربران مجازی را عصبانی کرد

برترین‌هابرترین‌ها12 ساعت قبل
پاسخ روحانی به سوال یکی از خبرنگاران در حاشیه دیدار اصحاب رسانه با رئیس جمهور، حسابی خبرساز شده تا آنجا که با واکنش منفی کاربران فضای مجازی مواجه شده است. برترین‌ها: پاسخ روحانی به سوال یکی از خبرنگاران در حاشیه دیدار اصحاب رسانه با رئیس جمهور، حسابی خبرساز شده تا آنجا که با واکنش منفی کاربران فضای مجازی مواجه شده است. از روی اینکه چند نفر می‌خندن، چند نفر عصبانی هستن، چند نفر قیافه شون گرفته است! ویدئویی از اظهارات رئیس جمهور در این رابطه را ببینید: در صورت پخش نشدن ویدئو بر روی تصویر زیر کلیک کنید. پاسخ روحانی درباره مشکلات اقتصادی مردم موجی از انتقادات کابران شبکه‌های اجتماعی را در پی داشت که در ادامه می‌خوانید:

فیلم | گل‌زنی داور فوتبال در لیگ هلند

خبرآنلاینخبرآنلاین20 ساعت قبل
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز18 ساعت قبل
همزمان شاهد اجرایی شدن مراحل نخست معامله قرن هستیم که از بحرین کلید می‌خورد و در قالب نشست یا کارگاه اقتصادی به دنبال این هستند که آنچه می‌خواهند را پیاده کنند. -هشدار درباره حذف حق بازگشت آوارگان فلسطینی و توطئه‌ای که آمریکا و رژیم صهیونیستی به دنبال آن هستند. - مرحله نخست معامله قرن از طریق نشست منامه آغاز می‌شود. -توصیه به مسئولان لبنانی و فلسطینی برای ارائه طرح‌هایی برای مقابله با حذف حق بازگشت آوارگان فلسطینی به سرزمین مادری شأن. دوم، اصرار آمریکا-غرب و کشورهای حوزه خلیج فارس بر عدم بازگشت آوارگان سوری به کشورشان قبل از انتخابات ریاست جمهوری.
تسنیمتسنیم6 ساعت قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم٬ دیروز در زندان‌های مرکزی چند استان ترکیه٬ صدها تن از زندانیان گروه‌ تروریستی پ. ک. ک و چند نفر از زندانیان گروه تروریستی پژاک٬ به اعتصاب غذای طولانی خود پایان دادند. او در آن دیدار بر دو مساله تاکید کرد:۱. ضرورت پایان دادن به اعتصاب غذا. رسانه‌های وابسته به پ. ک. ک اعلام کردند که این زندانیان٬ همگی در پیروی از دستور اوجالان٬ به اعتصاب خود پایان داده‌اند. سوم این که از لحاظ عملی و واقعی٬ زندانیان پ. ک. ک برای پایان اعتصاب غذای خود٬ نه از اوجالان٬ بلکه از پ. ک. ک دستور گرفته‌اند. در برخی مقاطع نیز٬ سران پ. ک. ک از زندانیان می‌خواستند در کلیه زندانی‌های ترکیه دست به اعتصاب غذا بزنند.
صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما، حسینعلی حاجی دلیگانی - نماینده مجلس در برنامه تیتر امشب شبکه خبر با موضوع اولویت‌های مجلس در سال پایانی گفت: طرح هایی که اولویت ندارند مثل استانی شدن انتخابات یا تشکیل وزارت بازرگانی و غیره باید از برنامه مجلس در سال پایانی خارج شود. وی با بیان اینکه برخی طرح‌ها ثمری برای مردم ندارد، گفت: اولویت قانونگذاری و نظارت باید برای رفع مشکلات اقتصادی باشد. حاجی دلیگانی افزود: اصلاح ساختار بودجه از برنامه‌های است که باید مجلس به آن بپردازد. حاجی دلیگانی افزود: جهت دهی نقدینگی کشور، ساماندهی و هدفمند کردن یارانه‌های پنهان هم از اولویت‌های مجلس خواهد بود. رحیم زارع - عضو کمیسیون اقتصادی مجلس هم گفت: در سال پایانی باید با اصلاح ساختار نظام مالیاتی به تولید کنندگان فرصت دوباره بدهیم.

۹ راهکار عملی برای نسل جوان

صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
عنصر چهارم این است که «راهکار عملی» در هر برهه‌ای از زمان برای کارها وجود دارد. نمونه‌ی راهکارهای عملی برای اینکه نسل جوان متعهد به عرصه‌ی مدیریت کشور وارد شود اینها است: > تشکیل کارگروه‌های فرهنگی؛ یکی [از کارها] تشکیل کارگروه‌های فرهنگی است. >> تشکیل گروه‌های فعالیت سیاسی، نه حزب‌بازی؛ یک کار دیگر، تشکیل گروه‌های فعالیت‌ سیاسی [است]؛ البته منظورم حزب‌بازی نیست. >>>> تشکیل گروه‌های نهضتی جهان اسلام؛ یک راهکار دیگر تشکیل گروه‌های نهضتی در ارتباط با مسائل بین‌الملل و مسائل جهان [است]. >>>>> تشکیل گروه‌های علمی؛ یک راهکار دیگر تشکیل گروه‌های علمی و همکاری با مراکز علمی [است].

اخبار بیشتر