1. خبری
  2. سیاسی
پوشش خبری

ترامپ به ارتکاب دو فقره جرم متهم شد

تیلرسون: کار برای "ترامپ بی‌نظم" سخت بود/ترامپ: تیلرسون "احمق و تنبل" است ترامپ و تیلرسون

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
تیلرسون: کار برای "ترامپ بی‌نظم" سخت بود/ترامپ: تیلرسون "احمق و تنبل" است
ترامپ و تیلرسون

به نقل از خبرگزاری فرانسه، رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه سابق آمریکا که در ماه مارس برکنار شد، در صحبت‌هایش در مراسم خیریه یک موسسه حمایت از بیماران سرطانی هیچ تلاشی برای تکذیب رابطه ضعیفش با دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا نکرد.

او در این مراسم گفت: فکر می‌کنم بخشی از این مساله به این دلیل است که ما به روشنی در سبک و سیاق خود دارای تفاوت‌های شدیدی هستیم. ما نظام ارزشی مشترکی نداشتیم.

تیلرسون ادامه داد: باید به او می‌گفتم خب آقای رییس جمهور، می‌دانم می‌خواهی چکار کنی اما نمی‌توانی از این راه انجامش بدهی. این راه ناقض یک پیمان و قانون است. او واقعا ناامید شد و فکر می‌کنم اینکه من هر روز به او می‌گفتم نمی‌توانی این کار را انجام دهی و بیا درباره کاری که می‌توانیم انجام دهیم، صحبت کنیم باعث شد که او از من خسته شود.

چند ساعت پس از این اظهارات، ترامپ در یک پیام توییتری تند و تیز گفت، تیلرسون از "ظرفیت‌های ذهنی مورد نیاز" برای تصدی وزارت امور خارجه آمریکا برخوردار نیست.

ریس جمهور آمریکا در این توییت که در پرواز بازگشت از کنفرانسی در شهر کانزاس آن را منتشر کرد، نوشت: او "کاملا احمق" بود و نمی‌توانستم زود از شرش خلاص شوم. او بسیار تنبل بود. حالا شرایط  کاملا فرق کرده و روحیه عالی‌ای در وزارت خارجه به وجود آمده است.

ترامپ همچنین عملکرد مایک پامپئو، وزیر امور خارجه فعلی آمریکا و مدیر سابق سیا را تحسین کرد.

تیلرسون که مدیر اجرایی سابق شرکت نفت و گاز آمریکایی اکسون‌موبیل بوده، پیش از معرفی‌ شدن به عنوان نامزد تصدی وزارت خارجه آمریکا هیچ تجربه دولتی‌ای نداشت و هیچ‌گاه با ترامپ ملاقات نکرده بود.

او در صحبت‌های خود گفت: برای من که از شرکت اکسون‌موبیل می‌آمدم که بسیار منظم و روندمحور است، کار برای "مردی که کاملا بی‌نظم است"، دوست ندارد مطالعه کند، گزارش‌ها را نمی‌خواند و دوست ندارد وارد جزییات بسیاری از مسائل شود، چالش‌برانگیز بود.

هنگامی که ترامپ تیلرسون را به عنوان وزیر خارجه آمریکا معرفی کرد، نظر بسیار متفاوتی درباره او داشت. ترامپ در آن زمان درباره تیلرسون گفت: سرسختی، تجربه زیاد و درک عمیق او از ژئوپولیتیک او را به گزینه‌ای عالی (برای این سمت) تبدیل می‌کند.

تیلرسون در بخش دیگری از صحبت‌هایش اظهار کرد: نمی‌خواهم یک منتقد باشم اما واقعا نگران خودمان به عنوان مردم آمریکا، جامعه و شهروندان این کشور هستم.

او همچنین ادعای مداخله روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا را تایید کرد و گفت در این باره "هیچ سوالی وجود ندارد".

وزیر امور خارجه سابق آمریکا در این خصوص گفت: کاری که روسیه می‌خواهد اتجام دهد، تضعیف اعتماد به نفس ما و همچنین اعتماد جهان به ما است.

خواندن خبر در سایت منبع

مشاور سابق کاخ سفید: کنگره روند استیضاح ترامپ را آغاز کند

ایسناخبرگزاری ایسنا
مشاور سابق کاخ سفید: کنگره روند استیضاح ترامپ را آغاز کند

به گزارش ایسنا،‌ اظهارات جان دین، مشاور سابق کاخ سفید در زمان ریاست‌جمهوری ریچارد نیکسون که در حوادث سرقت از واترگیت و متعاقب آن سرپوش گذاشتن بر این رسوایی نقش مهمی داشت، اندکی پس از آن مطرح شد که سندی از یک پرونده مایکل کوهن، وکیل سابق رئیس‌جمهوری آمریکا توسط دادستان‌های فدرال در نیویورک منتشر شد.

یکی از مهمترین افشاگری این سند، ادعای کوهن است که از طرف دونالد ترامپ موظف شده بود تا پرداخت‌هایی که نقض قوانین مالی کمپین بود، تایید کند. به‌رغم آنکه کوهن با دادستان‌های فدرال و تحقیقات بازرس مولر، رئیس شورای ویژه تحقیقات درباره روسیه همکاری داشته است، در این سند دادستان‌ها خواستار حبس این وکیل معتمد ترامپ شدند.  

این مشاور سابق دخیل در رسوایی واترگیت به سی‌ان‌ان گفت، اظهارات کوهن مستقیما به ترامپ دلالت دارد و می‌تواند به آغاز فرایند استیضاح بینجامد. او تاکید کرد: به نظر من این مساله در کنگره مطرح شود. معتقدم آنچه این سند نشان می‌دهد گزینه‌ای جز استیضاح مقابل پای قانونگذاران آمریکایی نمی‌گذارد.

در حالی که آغاز فرایند استیضاح نامشخص است، کنترل دموکرات‌ها بر مجلس نمایندگان آمریکا که از ماه آتی آغاز می‌شود، احتمال اجرای استیضاح را نسبت به روزهای نخست ریاست جمهوری ترامپ بیشتر کرده است. زمانی که دموکرات‌ها کنترل مجلس نمایندگان آمریکا را به دست بگیرند، اختیارات بیشتری برای صدور احضاریه خواهند داشت.

به دنبال انتشار سندی از پرونده مایکل کوهن، سخنگوی کاخ سفید مدعی شد که چیزی بیشتر از آنچه می‌دانستیم، بیان نشده است. سارا هاکبی سندرز تاکید کرد:‌ مایکل کوهن مرتبا دروغ می‌گوید و همانطور که دادستانی در این سند به آن اشاره کرده است، آقای کوهن قهرمان نیست.

خواندن خبر در سایت منبع

ترامپ به ارتکاب دو فقره جرم متهم شد

ایسناخبرگزاری ایسنا
ترامپ به ارتکاب دو فقره جرم متهم شد

به گزارش ایسنا، تد لیو، نماینده دموکرات کالیفرنیا و یکی از اعضای کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا در گفت‌وگو با شبکه MSNBC گفت: ما رییس جمهوری داریم که در کمپین انتخاباتی‌اش به دو فقره جرم دست زده است.

لیو ادامه داد: دادستانان دادگاه ناحیه‌ای جنوب نیویورک مدعی شده‌اند که دونالد ترامپ در تامین مالی کمپینش دو بار قانون را نقض کرده است. این‌ها جرم هستند و می‌توان با اظهارات متهم درباره هدف این اقدام نتیجه‌گیری کرد.

پرونده ثبت شده از سوی دادستان‌های نیویورک صراحتا از دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا نام نمی‌برد اما به "فرد شماره یک" اشاره می‌کند که مایکل کوهن، وکیل سابق ترامپ "با هماهنگی او و به دستور او" اقدام به پرداخت حق السکوت به استورمی دنیلز و کارن مک‌دوگال کرده است؛ زنانی که مدعی شده‌اند ترامپ پیش از انتخابات 2016 با آنان روابط نامشروع داشته است.

به گزارش پایگاه خبری هیل، در این سند آمده است که کوهن پس از آن که "فرد شماره یک رییس جمهور آمریکا شده" به عنوان وکیل شخصی او و پیش از آن در "کمپینی برای ریاست جمهوری آمریکا" برای او کار کرده است.

این سند می‌افزاید: همانطور که موهن اعتراف کرده، با توجه به هر دوی این پرداخت‌ها (حق‌السکوت به دنیلز و مک‌دوگال) او با هماهنگی و به دستور فرد شماره یک اقدام به این کار کرده است.

کارشناسان حقوقی بر این باورند که دادستانان با توجه به پرداخت حق‌السکوت به این دو زن ادعای ارتکاب جرم ترامپ را مطرح کرده‌اند و به عقیده آنان این پرداخت‌ها با هدف نفوذ بر انتخابات و در نتیجه ناقض قوانین تامین مالی کمپین انتخاباتی بوده است.

نیل کاتیال، وکیل ارشد آمریکایی در توییتر خود نوشت: فکر می‌کنم خوانش من صحیح است. اگر این‌چنین باشد، این نخستین بار است که دادستان‌های فدرال گفته‌اند دونالد ترامپ جرمی مرتکب شده است.

رناتو ماریوتی، دادستان فدرال سابق آمریکا نیز در پیامی در توییتر نوشت: تنها برای آن که مساله را کاملا روشن کنم می‌گویم، دادستانان فدرال نیویورک به این نتیجه رسیده‌اند که رییس جمهور آمریکا جرمی مرتکب شده است.

مدت کوتاهی پس از ثبت این پرونده از سوی دادستان‌های نیویورک، ترامپ در توییتر نوشت: (ثبت این پرونده) رییس جمهور را کاملا روشن کرد. ممنون!

سارا هاکبی سندرز، سخنگوی کاخ سفید نیز به دنبال ثبت این پرونده اظهار کرد، این پرونده چیزی را مطرح می‌کند که تاکنون نیز مخفی نبوده است.

سندرز در این باره نوشت: همانطور که در پیگرد قانونی کوهن به آن اشاره شده، او بارها دروغ گفته است. کوهن یک قهرمان نیست.

دفتر رابرت مولر، بازرش ویژه رسیدگی به پرونده مداخله در انتخابات 2016 همچنین یادداشتی را ثبت کرده که حاکی از دروغگویی پل مانافورت، رییس سابق کمپین ترامپ درباره ارتباطش با کاخ سفید و نهادهای اطلاعاتی روسیه در زمان تحقیقات این پرونده است.

سندر همچنین در بیانیه‌ای اظهار کرد، اسنادی که مولر در پرونده مانافورت ثبت کرده "چیزی درباره ترامپ" مطرح نمی‌کنند.

او در ادامه اظهار کرد: این اسناد حتی درباره ادعای تبانی (با روسیه) نیز چیزی مطرح نمی‌کنند و تقریبا تمام آن به مسائلی مرتبط با لابی‌گری اختصاص دارد. رسانه‌ها بار دیگر در تلاشند تا داستانی بسازند که واقعیت ندارد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

خبرآنلاینخبرآنلاین9 ساعت قبل
وی افزود: اجرای زیرگذر تجریش به دلیل موقعیت زمین شناسی منطقه و وجود بستری سنگی، رودخانه‌ای و وجود تاسیسات شهری و خط مترو بسیار زمان بر و پر هزینه است. موسوی اجرای رینگ ترافیکی در محدوده تجریش به صورت دورانی با استفاده از مسیرهای جایگزین و سایر محورهای موازی را اولین اقدام در اجرایی شدن پیاده راه تجریش دانست. مسیرهای امن برای افراد پیاده طراحی شودسردار محمدرضا مهماندار رییس پلیس راهور تهران بزرگ نیز با تاکید بر بازنگری در حمل ونقل شهری اجرای مسیرهای امن برای افراد پیاده را لازمه شهری ایمن دانست. وی گفت: شهرتهران در حال حاضر نه خودرو محور است نه انسان محور و باید فرهنگ استفاده از حمل و نقل عمومی ترویج داده شود. وی اضافه کرد: بدلیل مشکلات ترافیکی شمال تهران و محدودیت معابر، این منطقه را به دو منطقه راهور تقسیم کرده‌ایم و ۳۰ درصد پتانسیل نیروی انسانی راهور در زمان پیک ترافیکی در این منطقه حضور پیدا می‌کند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 ساعت قبل
ایرناایرنا9 ساعت قبل
امام جمعه زاهدان بیان کرد: بن سلمان در سفر اخیر خود به پاکستان نشان داد به دنبال دوری از انزوا و مشارکت دادن این کشور برای انجام کارهای ضد انسانی و جنگ طلب خود در منطقه بویژه در یمن بود. نماینده رهبر معظم انقلاب در امور اهل سنت استانهای سیستان و بلوچستان و کرمان از دیگر اهداف سفر بن سلمان را ایجاد تنش و جدایی بین پاکستان و ایران بر شمرد و افزود: ولیعهد عربستان سعی کرد تا با ایجاد یک هسته مقاومت و اتحاد جمعی پاکستان را در کنار خود برای ضربه زدن به ایران داشته باشد. آیت الله سلیمانی گفت: ۲۷ شهید حادثه تروریستی جاده خاش - زاهدان یکی از برنامه‌های سفر بن سلمان برای ایجاد تنش و ناامنی در ایران بود. نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان تصریح کرد: رهبر انقلاب اسلامی با مخاطب قرار دادن نسل جوان آینده و پیشرفت این نظام را در دست آنان دانستند. امام جمعه جدید زاهدان هفته آینده با حضور رئیس دفتر رهبر معظم انقلاب معرفی خواهد شد.
خبرآنلاینخبرآنلاین2 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، هانیه توسلی، بازیگر سینمای ایران و برنده سیمرغ بلورین برای فیلم «دهلیز» در سی و یکمین جشنواره فیلم فجر، عکسی از سفر خود به جزیره هرمز را در اینستاگرام به اشتراک گذاشت. هانیه توسلی خیلی کوتاه در توضیح این عکس نوشت: «در هرمز که جان جانان است.» جزیره هرمز به دلیل داشتن خاک‌هایی به رنگ‌های قرمز، طلایی، سفید و … در جهان مشهور است.
عصر ایرانعصر ایران5 ساعت قبل
دولت پاکستان به ارتش این کشور دستور داد آمادگی هر نوع پاسخ متقابل به اقدامات احتمالی هند را داشته باشد. در پی بالا گرفتن تنش‌ها میان دهلی‌نو و اسلام‌آباد، ارتش پاکستان به دستور دولت این کشور به حالت آماده‌باش در آمد. به گزارش ایسنا، به نقل از یورونیوز، دولت پاکستان به ارتش این کشور دستور داد آمادگی هر نوع پاسخ متقابل به اقدامات احتمالی هند را داشته باشد. دولت هند، پاکستان را متهم می‌کند که به این گروه‌های تروریستی فضا و امکان فعالیت داده است. دولت پاکستان همواره این اتهام را رد کرده است.

اخبار بیشتر