صدای باد مریخ منتشر شد
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. تکنولوژی
پوشش خبری

صدای باد مریخ منتشر شد

نخستین صدای مریخ منتشر شد

مهرخبرگزاری مهر
طبق گفته محققان؛ سرعت وزیدن این باد ۱۶ تا ۲۴ متر بر ساعت برآورد شده است. این نخستین صدای مریخ است که انسان می‌شنود.

صدای باد مریخ ثبت شد

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها
صدای باد مریخ ثبت شد
کاوشگر اینسایت در نخستین هفته پس از فرود در مریخ، صدای بادهای این سیاره را ثبت کرده است.

خبرگزاری مهر: کاوشگر اینسایت صدای بادهای مریخی را ثبت کرده است.

آزمایشگاه JPL ناسا کلیپ های صوتی از صدای باد مریخ منتشر کرده است. این کلیپ ها شامل اصواتی با فرکانس پایین هستند که کاوشگر مذکور در نخستین هفته عملیاتی خود در مریخ جمع آوری کرده است. تخمین زده می شود باد با سرعت ۱۶تا ۲۴ ساعت بر کیلومتر می وزیده است.

صدای باد مریخ ثبت شد - 3

محققان معتقدند این نخستین اصوات مریخی است که گوش انسان قادر به شنیدن آن است.

دان بنسفیلد از دانشگاه کورنل در این باره می گوید: این صدا مرا به یاد بادهای تابستانی در عصر هنگام می اندازد.

این در حقیقت صدای بادی است که میان پنل های خورشیدی اینسایت می وزد و ارتعاشی در کل کاوشگر ایجاد می کنند.

اصوات باد مریخی به وسیله حسگرهای فشار هوا درون کاوشگر و همچنین دستگاه زلزله سنج روی بدنه آن ثبت شده اند.

خواندن خبر در سایت منبع

"اینسایت" صدای مریخ را ضبط کرد+صوت

ایسناخبرگزاری ایسنا
کاوشگر "اینسایت"(InSight) موفق شد صدای مریخ را به ثبت برساند. این صدا شامل صدای بادی است که در مریخ می‌وزد.

به گزارش ایسنا و به نقل از انگجت، دو هفته پیش‌ بود که کاوشگر "اینسایت" (InSight) با موفقیت روی سطح مریخ فرود آمد.

روز گذشته کاوشگر "اینسایت"، پوشش لنز دوربین‌های خود را کنار زد تا واضح‌ترین تصاویر را از خانه جدید خود تهیه کند.

"اینسایت" صدای مریخ را ضبط کرد+صوت - 3

اینسایت به زودی، عکس گرفتن از محدوده مقابل خود را نیز آغاز خواهد کرد تا گروه پژوهشی، بهترین مکان را برای بررسی انتخاب کند.

تصاویر اخیر اینسایت با نخستین تصاویر ارسال شده که پوشیده از غبار بودند، بسیار متفاوت هستند. اکنون اینسایت ثابت کرده که برای آغاز کار خود آمادگی دارد.

اینسایت ظرفیت حمل ۵۰ کیلوگرم بار مفید را دارد و این بار شامل تجهیزات علمی همچون لرزه‌سنج، جعبه حسگر بار، دوربین‌ها، سامانه نصب تجهیزات و پس‌بازتابگر لیزری(Retroreflector)  است.

فضاپیمای اینسایت به بررسی بخش‌های عمیق مریخ خواهد پرداخت. اینسایت می‌تواند اطلاعاتی مانند علائم حیاتی این سیاره، پالس و دمای آن را بررسی کند. ناسا می‌گوید: ما توسط این فضاپیما برای نخستین بار می‌توانیم سیاره مریخ را از زمان تشکیل آن (۴.۶ میلیارد سال گذشته) بررسی کنیم.

"اینسایت" کاری انجام داد که تاکنون در ماموریت‌های مریخ انجام نشده است.

این کاوشگر توانست صدای وزش بادهای مریخ را به ثبت برساند.

ناسا اعلام کرده که یکی از اهداف ماموریت این کاوشگر اندازه‌گیری حرکات مریخ است که این حرکات به طور طبیعی شامل حرکاتی هستند که ناشی از  امواج صوتی هستند.

این صدا به وسیله حسگرهای فشار هوا و دستگاه‌های سنجش روی اینسایت به ثبت رسیده است.

حسگرهای فشار هوا توانستند لرزش‌های هوای مریخ را به طور مستقیم تشخیص دهند.

"اینسایت" صدای مریخ را ضبط کرد+صوت - 14

دستگاه‌های سنجش نیز لرزش‌هایی را ثبت کردند که به وسیله بادهای مریخی که در سراسر پنل‌های خورشیدی اینسایت می‌وزیدند، ایجاد شده بود.

این در حالی است که هدف اصلی دستگاه‌های سنجش موجود در اینسایت ثبت لرزه‌های موجود در مریخ است.

گفتنی است ناسا برای تماشای ویدئو منتشر شده و شنیدن صدای باد، استفاده از هدفون را پیشنهاد داده است زیرا این صدا بسیار کم است.

در آینده‌ای نزدیک ما شاهد ویدئوهای بیشتری از مریخ خواهیم بود که صدای مریخ را به گوش انسان‌ها می‌رسانند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

اسپیس ایکس اولین ماهواره‌های اینترنتی استارلینک را به فضا ارسال کرد

دیجیاتودیجیاتو14 ساعت قبل
پس از دو بار تعویق، بالاخره اسپیس ایکس محموله ۶۰ ماهواره استارلینک را به فضا پرتاب کرد. در حال حاضر بخش اول راکت که سومین پرتاب به فضا را تجربه کرد روی کشتی ویژه اسپیس ایکس فرود آمده است. به گفته ایلان ماسک، مدیر عامل اسپیس ایکس این پرتاب حامل سنگین‌ترین محموله راکت فالکون ۹ بود که به فضا ارسال شد. به گفته ماسک، اسپیس ایکس با ۷۲۰ ماهواره می‌تواند پوشش متوسطی را در سرتاسر جهان ایجاد کند. مدیر عامل اسپیس ایکس امیدوار است ایده اینترنت جهانی ارائه شده با ماهواره استارلینک آن قدر برای شرکت درآمد داشته باشد که هدف بلندپروازانه ارسال انسان به مریخ و تشکیل اولین جامعه انسانی در این سیاره توسط اسپیس ایکس را محقق کند.

اسپیس‌ایکس ۶۰ ماهواره اینترنتی را در مدار زمین قرار می‌دهد

همشهریهمشهری2 ساعت قبل
درون دماغه این موشک ۶۰ ماهواره ارتباط ایتترنتی قرار داده شده بودند که نخستین محموله از مجموعه چندهزارتایی ماهواره‌های استارلینک شرکت اسپیس‌ایکس است که قرار است به ایجاد پوشش ارتباط اینترنتی ارزان‌قیمت برای سراسر جهان کمک کنند. هر ماهواره استارلینک ۲۲۷ کیلوگرم وزن دارد و این سنگین‌ترین محموله‌ای بوده است که موشک فالکون ۹ به مدار برده است. اسپیس‌ایکس قرار است در نهایت حدود ۱۲۰۰۰ تا از این ماهواره‌ها را در مدار تحتانی کره زمین قرار دهد تا پوشش اینترنتی برای سراسر جهان را ایجاد کنند. این ماهواره‌ها در دو مجموعه در مدار قرار خواهند گرفت: مجموعه اول شامل ۴۴۰۹ ماهواره و مجموعه دوم شامل ۷۵۱۸ ماهواره. در فیلم جزئیات پرتاب فالکون ۹، بازگشت بخش بوستر به سکوی دریایی و قرار گرفتن ماهواره‌ها در مدار را می‌بینید.

معرفی ایمن‌ترین خودروهای شاسی‌بلند جهان

6+
ایران‌جیبایران‌جیب7 ساعت قبل

ربات جدید فورد کالاها را درب منازل تحویل می‌دهد [تماشا کنید]

دیجیاتودیجیاتو23 ساعت قبل
شاید دفعه بعدی که راه رفتن یک ربات عجیب در خیابان را تماشا کنید با یک ربات حمل کننده کالا طرف باشید. این، تصور فورد از آینده ربات‌ها است و در پروژه‌ای تحقیقاتی در تلاش است که ماشین‌های خودران را در کنار ربات‌ها به کار گیرد. ربات حمل و نقل جدید فورد به نام «دیجیت» می‌تواند روی دو پای خود راه برود و مشابه با انسان کالاها را با دو دست از روی زمین بلند کند. در این مدت ربات دیجیت و خودرو با یکدیگر همکاری می‌کنند تا بهینه‌ترین مسیر طی شود. فورد اما هنوز برنامه مشخصی برای راه اندازی سرویس نقل و انتقال کالا با ربات‌ها ندارد.
دیجیاتودیجیاتو15 ساعت قبل
نیروی هوایی ایالات متحده تصمیم دارد از پهپاد «XQ۵۸-A Valkyrie» خود به عنوان پرنده همراه برای جنگنده‌های F-۳۵ و F-۱۵EX استفاده کند. برای ایفای چنین نقش هایی، پهپاد ولکری به هوش مصنوعی «Skyborg» مجهز خواهد شد که طبق اظهارات مقامات نیروی هوایی، برنامه آینده این نیرو برای یکپارچه سازی فرمان‌های خلبان و پهپادهای همراه بوده و عملکرد آن را می‌توان با ربات R۲D۲ در سری فیلم‌های جنگ ستارگان مقایسه کرد. در حال حاضر نیروی هوایی مذاکراتی با شرکت‌های بوئینگ و لاکهید مارتین (سازندگان F-۱۵EX و F-۳۵) داشته و تصمیم دارد با بروزرسانی این جنگنده‌ها، آنها را برای استفاده از سیستم اسکای‌بورگ آماده کند. از طرفی پهپاد XQ۵۸-A نیز در حال انجام تست‌های پروازی نهایی خود بوده و به زودی در اختیار نیروی هوایی قرار خواهد گرفت. گفتنی است در حال حاضر امکان همگام سازی سه پهپاد XQ۵۸-A با هر فروند جنگنده F-۳۵ یا F-۱۵EX فراهم شده که توان تهاجمی این پرنده‌ها را به طرز محسوسی افزایش خواهد داد.
افتصادنیوزافتصادنیوز7 ساعت قبل
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا؛ وانگ یی، وزیر خارجه چین از آمریکا به عنوان یک باجگیر اقتصادی یاد کرد که بی دلیل و مدرک شرکت‌های خارجی را تحت فشار قرار می‌دهد و تحریم می‌کند و برای آنها چالش می‌آفریند. خبرگزاری شینهوا روز جمعه گزارش کرد 'وانگ یی' در حاشیه اجلاس سازمان همکاری شانگهای در بیشکک به خبرنگاران گفت که نمونه این باجگیری اقتصادی مانع تراشی‌های آمریکا برای شرکت مخابراتی چینی هواوی است. دولت آمریکا اعلام کرده است دیگر اجازه فعالیت به هواوی و ارتباط آن با شرکت‌های آمریکایی را نمی‌دهد و شماری از مسئولان ‌آمریکایی خواستار خارج کردن هواوی از بازار آمریکا و دیگر کشورهای غربی شده‌اند. وزیر خارجه چین اقدام آمریکا برای سرکوب یک شرکت خصوصی چین را نمونه آشکار از باجگیری اقتصادی دانست و گفت: آمریکا می‌خواهد به هر شکل، مسیر توسعه اقتصادی چین را مسدود کند و نمی‌خواهد شاهد رشد این کشور باشد. وانگ یی گفت که اقدامات آمریکا هرگز از حمایت جامعه بین المللی برخوردار نخواهد شد و در بیانیه پایانی اجلاس وزیران خارجه شانگهای هم با یکجانبه گرایی و حمایت گرایی تکجانبه تجاری مخالفت شده است.

اخبار بیشتر