1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. تکنولوژی
پوشش خبری

صدای باد مریخ منتشر شد

نخستین صدای مریخ منتشر شد

مهرخبرگزاری مهر
طبق گفته محققان؛ سرعت وزیدن این باد ۱۶ تا ۲۴ متر بر ساعت برآورد شده است. این نخستین صدای مریخ است که انسان می‌شنود.

صدای باد مریخ ثبت شد

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها
صدای باد مریخ ثبت شد
کاوشگر اینسایت در نخستین هفته پس از فرود در مریخ، صدای بادهای این سیاره را ثبت کرده است.

خبرگزاری مهر: کاوشگر اینسایت صدای بادهای مریخی را ثبت کرده است.

آزمایشگاه JPL ناسا کلیپ های صوتی از صدای باد مریخ منتشر کرده است. این کلیپ ها شامل اصواتی با فرکانس پایین هستند که کاوشگر مذکور در نخستین هفته عملیاتی خود در مریخ جمع آوری کرده است. تخمین زده می شود باد با سرعت ۱۶تا ۲۴ ساعت بر کیلومتر می وزیده است.

صدای باد مریخ ثبت شد - 3

محققان معتقدند این نخستین اصوات مریخی است که گوش انسان قادر به شنیدن آن است.

دان بنسفیلد از دانشگاه کورنل در این باره می گوید: این صدا مرا به یاد بادهای تابستانی در عصر هنگام می اندازد.

این در حقیقت صدای بادی است که میان پنل های خورشیدی اینسایت می وزد و ارتعاشی در کل کاوشگر ایجاد می کنند.

اصوات باد مریخی به وسیله حسگرهای فشار هوا درون کاوشگر و همچنین دستگاه زلزله سنج روی بدنه آن ثبت شده اند.

خواندن خبر در سایت منبع

"اینسایت" صدای مریخ را ضبط کرد+صوت

ایسناخبرگزاری ایسنا
کاوشگر "اینسایت"(InSight) موفق شد صدای مریخ را به ثبت برساند. این صدا شامل صدای بادی است که در مریخ می‌وزد.

به گزارش ایسنا و به نقل از انگجت، دو هفته پیش‌ بود که کاوشگر "اینسایت" (InSight) با موفقیت روی سطح مریخ فرود آمد.

روز گذشته کاوشگر "اینسایت"، پوشش لنز دوربین‌های خود را کنار زد تا واضح‌ترین تصاویر را از خانه جدید خود تهیه کند.

"اینسایت" صدای مریخ را ضبط کرد+صوت - 3

اینسایت به زودی، عکس گرفتن از محدوده مقابل خود را نیز آغاز خواهد کرد تا گروه پژوهشی، بهترین مکان را برای بررسی انتخاب کند.

تصاویر اخیر اینسایت با نخستین تصاویر ارسال شده که پوشیده از غبار بودند، بسیار متفاوت هستند. اکنون اینسایت ثابت کرده که برای آغاز کار خود آمادگی دارد.

اینسایت ظرفیت حمل ۵۰ کیلوگرم بار مفید را دارد و این بار شامل تجهیزات علمی همچون لرزه‌سنج، جعبه حسگر بار، دوربین‌ها، سامانه نصب تجهیزات و پس‌بازتابگر لیزری(Retroreflector)  است.

فضاپیمای اینسایت به بررسی بخش‌های عمیق مریخ خواهد پرداخت. اینسایت می‌تواند اطلاعاتی مانند علائم حیاتی این سیاره، پالس و دمای آن را بررسی کند. ناسا می‌گوید: ما توسط این فضاپیما برای نخستین بار می‌توانیم سیاره مریخ را از زمان تشکیل آن (۴.۶ میلیارد سال گذشته) بررسی کنیم.

"اینسایت" کاری انجام داد که تاکنون در ماموریت‌های مریخ انجام نشده است.

این کاوشگر توانست صدای وزش بادهای مریخ را به ثبت برساند.

ناسا اعلام کرده که یکی از اهداف ماموریت این کاوشگر اندازه‌گیری حرکات مریخ است که این حرکات به طور طبیعی شامل حرکاتی هستند که ناشی از  امواج صوتی هستند.

این صدا به وسیله حسگرهای فشار هوا و دستگاه‌های سنجش روی اینسایت به ثبت رسیده است.

حسگرهای فشار هوا توانستند لرزش‌های هوای مریخ را به طور مستقیم تشخیص دهند.

"اینسایت" صدای مریخ را ضبط کرد+صوت - 14

دستگاه‌های سنجش نیز لرزش‌هایی را ثبت کردند که به وسیله بادهای مریخی که در سراسر پنل‌های خورشیدی اینسایت می‌وزیدند، ایجاد شده بود.

این در حالی است که هدف اصلی دستگاه‌های سنجش موجود در اینسایت ثبت لرزه‌های موجود در مریخ است.

گفتنی است ناسا برای تماشای ویدئو منتشر شده و شنیدن صدای باد، استفاده از هدفون را پیشنهاد داده است زیرا این صدا بسیار کم است.

در آینده‌ای نزدیک ما شاهد ویدئوهای بیشتری از مریخ خواهیم بود که صدای مریخ را به گوش انسان‌ها می‌رسانند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

عصر ایرانعصر ایران16 ساعت قبل
در شبکه‌های اجتماعی تصویری دست به دست می‌چرخید که نشان می‌داد مالک خودرو، پسری متولد سال ۱۳۷۱ است. تا آنجا که من خبر دارم، پدر راننده خبر نداشته که پسرش پورشه او را بیرون برده. آنگونه که ما شنیدیم وقتی که او خواب بوده، پسرش به طور مخفیانه پورشه او را بیرون می‌برد و تصادف می‌کند. یک خودروی پورشه متعلق به پدر دختر بوده و یک خودروی پورشه متعلق به پدر پسر. مادرش به «هفت‌صبح» می‌گوید از چهارشنبه شب که پسرش به خانه برنگشته تا روز جمعه از هیچ چیز خبر نداشته‌اند.
عصر ایرانعصر ایران19 ساعت قبل
عکاسان صنعتی به شکلی مخفیانه و غیر رسمی، تصاویر ب‌ام‌و گرن‌کوپه سری ۸ را در حین سوار شدن به خودروبر و بدون پوشش‌های استتاری منتشر کردند. به گزارش گروه خودروی عصر ایران به نقل از «کارسکوپ»، این اولین شانس برای دیدن بدنه توسعه یافته گرن‌کوپه سری ۸ است. این خودروهای جدید و جذاب قرار است جایگزین ب‌ام‌و‌های گرن کوپه سری ۶ شوند. فضای درونی این خودرو نیز تقریبا همان فضای درونی مدل‌های کانورتیبل و کوپه سری ۸ جدید را حفط کرده است. این فضای درونی شامل صفحه دیجیتالی ۱۲٫۳ اینچی پشت آمپر، صفحه اطلاعات و سرگرمی ۱۰٫۲۵ اینچی می‌شود.
دنیای خودرودنیای خودرو23 ساعت قبل
درهرحال انتظار می‌رفت با آغاز فروش فوری خودروسازان و همچنین ترخیص خودروهای مانده در گمرک، قیمت خودرو در بازار تعدیل شود، اما متاسفانه شاهد گرانی روزبه‎روز قیمت‌ها در دادوستدهای دلالان این بازار هستیم. بازار خودرو در صف نخست تاثیرپذیری از تحریم‎هافریدون احمدی، نایب‎رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس درخصوص علت گرانی خودرو در بازار، معتقد است: «بازار پدیده‌ای علمی و منطبق بر واقعیت‌هاست. بازار خودرو سرگردان است و برخی مولفه‌های اثرگذار در قیمت خودرو شفاف نیستند. به همین دلیل التهاب در بازار ایجاد می‌شود. این آشفتگی باید توسط دولت و وزارت صنعت، معدن و تجارت از بین برود.» شورای رقابت مصادیق انحصار را از بین ببرداین نماینده مردم در مجلس دهم با بیان این‎که برخی می‌خواهند با ایجاد تنش در بازار ارز، به گرانی خودرو دامن بزنند، اظهار کرد: «باید حساسیت بازار نسبت به قیمت خودرو کاهش یابد.
دنیای خودرودنیای خودرو23 ساعت قبل
در این بین، گروه خودرویی به لیدر بازار سهام تبدیل شده و روزهای بسیاری بیشترین حجم معاملات از نظر ارزش را به‌خود اختصاص داده است. در همین رابطه، حمیدرضا افشار، کارشناس بازار سرمایه در گفت‎وگو با «دنیای‌خودرو» به بررسی و تشریح آخرین وضعیت گروه خودرویی در بازار سرمایه پرداخته است. این امر باعث شد شاخص‌کل بورس تهران تا محدوده ۲۰۲هزار واحد پایین بیاید. گروه‎های پیشرو بازار در شرایط فعلی چه صنایعی هستند؟ گروه‎های بانکی و خودرویی باتوجه به حجم بالای معاملات که در آن‎ها انجام می‎شود، وضعیت خوبی دارند. درحال‎حاضر وضعیت گروه خودرو چگونه است؟ باتوجه به این‎که گروه خودرویی این روزها بسیار خوب حجم می‎خورد، وضعیت این صنعت خوب است.
مهرمهر5 ساعت قبل
وی گفت: سهام دولت در صنعت خودرو سازی ۲۰ درصد است اما با احتساب سهام عدالت سه عضو هیئت مدیره خودرو سازان دولتی هستند. وی گفت: این طرح ابتدا ساماندهی بازار خودرو بود که به طرح ساماندهی صنعت خودرو تبدیل شد. وی با بیان اینکه عرضه و تقاضا در بازار خودرو باید متعادل شود گفت: مسئول بدهی انباشته شده خودرو سازان نیستیم. وی گفت: قطعه ساز باید پولش را بگیرد اما خودرو ساز به دلیل بدهی پول قطعه ساز را نمی‌دهد. رضیان گفت: تأمین قطعات وارداتی که ۳۰ درصد قطعات صنعت خودرو سازی را شامل می‌شود از مشکلات جدی تولید خودروست.

اخبار بیشتر